De zomer is gekomen, maar ijscoman heeft toch slecht seizoen Leiden in Tour de Frats. four rust in Leiden IJS IS IETS ZONNIGS Werken in Duitsland Onderzoek water- LEZERS SCHRIJVEN Beter-wetershoe lang nog? overlast in de Bakker Korffstraat G 15 jrp, ►AG 17 JULI 1972 HORLOGES De mooiste en de ruimste keuze, in de allerbeste merken SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LASITA ANCRE. Voor f 39,50 heeft U by ons al een echt Anker Uurwerk, schokvry, onbr. veer. Door eigen ateliers, de beste vakservice. Uw horloger v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden LEIDEN De zomer is ge komen en Nederland heeft dat gevierd met een uitbun dig weekeinde. De ijsverko pers kunnen weer scheppen, maar het is te laat. De op brengst van vorig jaar kan niet meer worden gehaald, al blijft ons land voor de rest van het jaar de ijsco man bestormen. Vera Gaik- horst sprak met hem, Hol vast illustreerde het verhaal op zijn zomers. ,JJs is iets zonnigs en het loopt lekker hard. Een üsje bouw je ook op; het is iets persoonlijks. Heel anders dan een flesje ope nen en inschenken, daar heb je geen contact mee", klinkt het van yszaak Voortman in de Haarlemmerstraat. Maar loopt dat ys dan werkelük zo hard? „In een paar uur verkopen we zo'n 150 liter". Hoeveel bolletjes van 25 zouden dat zyn? vraag je je dan toch even af. Echter: „Zo gauw er een buitje komt, houdt het ys gelijk op. Dan is er geen sterveling aan wie je het nog kwyt kunt. Dat is na tuurlijk een strop, want ys moet vers zyn". De regenbuitjes hebben dit jaar al zo vaak de stemming dusda nig bedorven, dat de lust in ys ons wel verging. By Voortman lyden ze er niet zo onder: ge noeg alternatieven, die de be zoeker wat bevrediging kunnen verschaffen. Er is de moorkop en de Mte met appelmoes. „De mensen die er hun brood van hebben, zyn de klos dit jaar", zegt rondrydend yscoman van de Leidse buurt de Kooi. „Maar hy kan t niet schelen, 's Is toch myn bybaan, myn hobby. Ik heb myn A.O.W. en als ik twee bakjes verkocht heb, schei ik er uit". Tegen een vrouw met zoon tje: „Wat zal het wezen? Ik heb van 25. 35 en 50. „Het wordt er één van 25. en „ach geeft u my er ook maar één" als ze ziet wat haar kind krygt en de weegschaal even vergeten is. De Italiaan Belfi op de hoek Korevaarstraat. Jan van Hout kade is somber: „Het is voor ons een heel heel slecht jaar. Wat we vorig jaar verkocht heb ben. kunnen we dit jaar nog onmogelyk halen. Maar vandaag was het goed". Het is de hele week al goed geweest en dan werkt Louis Belfi van 's mor gens vyf tot 's avonds tien. Daarna ga ik myn kar weer klaarmaken voor de volgende dag. 's Morgens vroeg wordt het ys bereid volgens .geheim" re cept van de buuiman van vader, die vorig jaar is overleden. „De- geiyk en eenvoudig maken wy het ys". vertelt Louis Belfi Va der Belfi was de eerste Holland- ganger van de familie. „Toen was het nog seizoenwerk en als hy in de winter in Italië was ging hy met kerst snoep ver kopen". Met zyn broers en hun gezinnen woont Louis nu hier in Leiden. Hy vertelt over zyn dorp in de Dolomieten: „Zo'n honderd mensen van myn dorp zijn in de loop der tyd naar Nederland gegaan om ys te ver kopen". Hy onderbreekt even, omdat zyn lege bak ys vervan gen moet worden door een volle. (Het is tien uur 's avonds). Dan: „Van een totaal van 800 inwoners zyn er zo'n 300 naar Duitsland, België en Nederland gegaan. Myn vader ging in 1934. In de winter gaan de Ita lianen nog altijd terug naar hun Vodo Cadore, 18 km van Cortina d'Ampezo. Broer Con stant Belfi komt aanlopen met lege yskar. Er wordt in Leiden ook ys zon der suiker verkocht. De Italia nen vinden, dat je dan beter geen ys kunt nemen, want er zit nu eenmaal veel suiker in. Tegenover V D op de Hoog straat is het te krygen voor tachtig cent, het kartonnen bakje. .Sorbitol doen ze erin in plaats van suiker", zegt eigenaar Favier, die zichzelf veryst vindt omdat hy al 33 jaar in t vak zit. Met klem: ,De mensen den ken altyd, dat er sucrosa of zo in zit. maar dat is beslist niet zo". Wat die sorbitol echter pre cies is weet de ysman niet. „Maar je mag er maar 30 gr. per dag van hebben, dus daar moeten de mensen wel rekening mee houden, want in een ysje zit 6 gr." Favier is ook een van de weinige in Leiden, die uit sluitend wit ys verkoopt, hoewel hy het suikervrye wed in kleuren heeft. IJs met kleurstoffen vindt hy maar niets, omdat kinderen morsen en zich dan een boze moeder op de hals halen. Favier: „Die vlekken krygen ze er niet meer uit. Trouwens het is ook lastig, want die moet een witte en die een nooie". 4 jrJDEN De jeugdwielerronde ®9 i de Frats" zal van 31 juli i augustus, evenals vorige jaren, bontigent deelnemers uit Lei e ejn omgeving bevatten, k ei Ploeg van de speeltuin ..Groen wit} die door de Olga matrassen- Vj^nek is geadopteerd, heeft zelfs T_eer aanmeldingen opgeleverd 'estfvoor een ploeg nodig is. We' enb#1 jongens uit andere buurten ".eiden er door in de war ge- waren van mening, dat er ma.'; jongens uit „Groenoord" mee IBl3>ten. Dit is echter niet juist, •e jongen uit Leiden en omge- van 9 t/m 14 jaar mag mee. n betaalt de speeltuin „Groen de deelnamekosten a f 25,-, de jongens uit „Groenoord". de deelnemers op 30 juli in bij elkaar komen treffen zij 6 komplete ploegen uit Ulft zelf. 31 juli straten ze in de rechtinig ïem. waar ook enkele ploegen laan komen. volgende étappeplaatsen zijn •loon, Den Bosch, Tilburg, Rot en Leiden. Hier wordt een gehouden in de grote zaal de „Zevensprong" aan de Bern- Ikade. karna gaat men via Amsterdam Het idee van de heer Ter Keurs een gevolg met een snelle oplossing voor openbaar vervoer wat weer zo veel moet gaan kosten, daar hoor je niets over, hoewel er hier weer wordt gespeeld met de dure centen van de doorsnee burger. Het openbaar ver voer is te laat of was al te laat, toen we met veel bravour de laatste tram naar de brandstapel brachten met muziek korpsen. We wisten het toen allemaal zo goed. Nu wordt er maar gepraat en nog eens gepraat, over gracht dicht, gracht open, straat dicht, straat open en maar praten, maar uitvoe ren dat komt niet ter sprake. Ik heb altijd gehoord van de nuchtere en verstandige Nederlan der, maar dat was echter vroeger, het zijn op het ogenblik alleen maar ja-knikkers, maar daar staan de weilanden al vol van dus daar is geen behoefte aan. Met dank voor de plaatsing. M. KEEREWEER, G. Kasteinstraat 32. Leiden. Veertien dagen geleden stond er in de plaatselijke bladen een adver tentie voor werken in Duitsland. Aangezien mijn financiële toestand niet bepaald rooskleurig is te noe men, besloot ik te gaan Nou is het Duitse avontuur, zoals ik het mee maakte niet een dagelijks voor komende zaak, maar dat het soms gebeurt heb ik met drie andere ar beiders ervaren. Ik belde op, maak te een afspraak, en ging naar een kantoor op de Langebrug. Daar zat een vrouw die een zakelijke indruk maakte, maar ook van onkunde wat de bouwnijverheid betrof. Daar schrok ik wel een beetje van, maar dat komt wel meer voor. Wat is uw beroep? Timmerman. Dat is prach tig, daar zitten we om te gillen! Maar pas over veertien dagen. Ze had een lijst met beroepen voor zich liggen, en daar stond ook hulp arbeider op Dat kon ook wel, als ik mijn telefoonnummer opgaf belde ze wel op, als er wat was. Zaterdag middag belde ze op, en als ik wilde kon ik als hulpschilder naar Kleve Je verdient dan wel minder, onge veer Dm. 350,- plus f 26,- voor de ziekenfondskosten. Slapen werd voor gezorgd, eten moest ik betalen en kos te Dm. 30,-. Ik ging akkoord. Ver trek 's nachts om kwart voor drie met een auto uit Leiden. Hoopvol ging de ploeg 's nachts uit Leiden weg. het doel was inmiddels veran derd. naar Keulen. De vertegen- •woordiger zou ons opwachten 's Morgens om zeven uur in Keulen geen vertegenwoordiger, wel een "poelier" (soort baas) of we maar wilden beginnen. Nou de schrik sloeg me om het hart. Een knots van een villa van een kerel uit de "showbiz" (Ich hab miet Lou van Burg gewerkt) met veel kapsones, een klier van een ar chitect en nog een vertegeniwoondll- ger. Onze groep bestond uit twee schilders en twee hulpschilders, die een soort constructie schilderen ver wachtte, maar prompt werden we aan een muur gezet in een geha vend trappenhuis wat met een soort plamuur moest worden bijgewerkt Nou zou een stucadoor aï de zenu wen hebben gekregen, maar als hulp schilder zag ik het helemaal niet zit ten. Maar aan de gang. Een begint papier te leggen en wij pakken de spatels, een soort stalen schuurplank en het duurde nog geen kwartier en die poelier staat achter mij, tikt op mijn schouder en zegt: sie sind keine maler (schilder), en ik kon het alleen maar beamen. Een kor te maar hevige rel. Ik moest gaan schuren en hij ging telefoneren, 's Middags om half drie komt de vertegenwoordiger en of wij maar naar het "hoofdkantoor wilden gaan Ajg. Bouw Constr. Bedr. "Jolique", Graafseweg 92, Nijmegen. Aha daar zijn de Leidse schilders die geen schilders zijn, klonk het smalend. De zaak werd geduldig uitgelegd, men was hoogst verbaasd het werd uitgezocht, het was erg jammer, we zouden een cheque krijgen voor de gewerkte uren, het was erg voor die verloren week maar volgende week konden we idle cheque moet nóg komen). De ze mensen waren altijd koppelbaas geweest, en hebben een mentaliteit die een haai nog zou laten blozen, maar onder het mom van uitzend bureau kunnen ze hun smerige praktijken nog steeds maken. Nou zal Je als arbeider een slecht betalende baas, of de w.w. verlaten om Je gezin wat meer te geven, en dan zoiets meemaken. Dat kost Je dan die week Je loon of uitkering, verder kom Je niet meer in aanmer king voor w.w, of w.w.v. en kun Je je als nieuw lid bij de sociale dienst melden voor de club van bijstand- trekkenden. En dat scheelt nogal wat. Een andere baas is in deze tijd zo makkelijk niet gevonden. Bedenk wel dat dit geen regel Is, die immer opgaat, maar dat het Jou als adnpirant Duitslandganger, wel wel kan overkomen. Meestal zijn die bedrijven die een loonstrookje ge ven bij uitbetalen nog wel te ver trouwen, maar als dat ontbreekt ga er dan maar liever niet op in. BERTUS TURK Langegracht 85 Leiden, r y en Driebergen naar Arnhem, waar de „Tour de Frats" eindigt. Hier zullen de diploma's uitge reikt worden aan de jongelui, die de ze prestatietocht volbrengen. Want de „Tour de Frats" is voor de deelnemes een vakantiiebezigheid, die een geweldige prestatie betekent. Jongelui, die nog mee willen, moeten zich nu wel snel melden bij: J. Ver- voom Prinsenstraat 20 Leiden en N. Vermeer Floresstraat 31 Leiden. Enkele grotere jongens, die als (<toiUTméoano" mee wiillen kunnen zich ook nog aanmelden. Ideetje voor Leiden nu de studentenstroom in aantocht is en kamers gaat zoeken? Dit zijn kartonnen studentenkamers, ontworpen door een architectenteam uit Stuttgart. De muren van de huisjes zijn gemaakt van drie op elkaar gelijmde lagen kartonverstevigd met een laag kunststof-isolatie. De achthoekige huisjes hebben een grondoppervlak van twaalf vierkante meter en kunnen in één tot twee uur worden opgebouwd. Het kost 8000 gulden, maar heeft dan ook een ingebouwd mini-bad en elektrische vloerverwarming, zodat studenten ook een aan genaam winterseizoen hebben. LEIDEN Naar aanleiding van de wateroverlast, die een week ge leden de Bakker Korffstraat heeft getroffen, heeft het college van bur gemeester en wethouders opdracht gegeven aan de dienst van gemeen tewerken met spoed een onderzoek in te stellen en te rapporteren. Dit rapport zal antwoord moeten geven op de vragen naar de oorzaak, naar maatregelen die herhaling zul len uitsluiten, hoe dat betaald moet worden en over een mogelijke ge hele of gedeeltelijke vergoeding van de geleden schade. B. en W. hopen de meeste antwoor den binnen een week tot veertien dagen beschikbaar te hebben, waar na direct met de bewoners contact zal worden opgenomen. LEIDEN Het braaklig gende terrein aan de Witte Singel, waar vroeger het Diaconessenhuis stond en waar de universiteit een toren wil bouwen, wordt deze zomer ondanks het hek als speelterrein ge bruikt. De binnenstadskin deren „kraakten" het veld onlangs. Dagelijks wordt er gespeeld. Er zijn nu ook twee doelen gemaakt, zo dat er gevoetbald kan wor den. (Foto Holvast) Na wekenlang iedere dag de stadspagina gelezen te hebben moet mij en diverse andere stadsinwo- ners toch iets van het hart, want we krijgen er nu braakneigingen van. Het wil er bij mij en anderen niet in. dat een hele stadsbevolking, gemeentebesturen, provinciale be sturen enz. zich de les laten lezen en laten beïnvloeden door een hand je vol lieden die hun ook misgelo pen zijn. Want ze schijnen alles be ter te weten dan mening ander. Plannen en voorbereidende wer ken, die al vergevorderd zijn deu gen ineens niet meer. Werken, waar over 10 jaar is nagedacht (b.v.Leidise baan) worden als waardeloze din gen terzijde gegooid, omdat er er gens een eend zyn behoefte heeft zitten doen. Maar een plan of een idee van een werkgroep of adviesraad zus of zo (als bloemkolen uit de grond te genwoordig) moet nu dan opeens de oplossing van alle problemen zijn. Op zich een belachelijke zaak.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3