Nieuwelingen in de politiek na een jaar al buitenspel I Drukte op wegen Oppositie ziet verkiezingen in het verschiet Vijf persone verdronken het weekein< Profielen van Drees en De Brauw BIJ KABINETSCRISIS: Vrees voor stagnatie op onderwijsgebied tr Trek naar Waddeneiland: nieuw record Jhr. mr. M. L. de Brauw was een eerzaam en voortvarend „directeur automatisering" van de Nationale-Nederlanden toen vorig jaar uit het niets bekend werd dat hij in het kabinet- Biesheuvel „minister zonder portefeuille belast met de Zaken van wetenschappelijk onderwijs en wetenschapsbeleid" zou worden. Moeizaam werd in de eerste lagen bekend dat hij tot voor zeer kort lid van.de WD was geweest en recent had meegewerkt aan het op stellen van een plan van DS'70 over de universiteiten. Zelfs verkeerde zijn collega-minister Geertsema aanvankelijk in de veronderstelling dat De Brauw nóg lid van de WD was. Aan de portefeuilleloze ministerpost van De Brauw werd aanvankelijk weinig gewicht toegekend, tot in de loop van de zomer de consequenties van de in het regeerakkoord over eengekomen collegegeld-verhoging steeds duidelijker werden. De nieu we minister trad voorts doortastend en hard op wat betreft personeels stop en bouwstop voor de universi teiten en bij het ook vorig Jaar al actuele te grote aanbod van studen ten in bepaalde studierichtingen. „Nieuwelingen" De Brauw deed zich tenslotte in winter en voorjaar na zijn nog vrij kalme aanloop kennen als een bikkelharde vechter. Zowel naar de kant van de universitaire wereld als naar die van het parle ment. Hij schuwde -geen enkele dis cussie met studenten, het Landelijk Overleg van Grondraden schreef hij brieven die ronduit provocerend wa ren („bewijs eerst maar eens dat U werkelijk vertegenwoordigt wat u pretendeert te vertegenwoordigen", daar kwam het op neer). In het parlement spreidde hij bij diverse gelegenheden een vermogen ten toon om schijnbare toezeggin gen en concessies te doen die dat achteraf helemaal niet waren („ik zeg u toe dat iik jaarlijks een glo bale kwalitatief getinte probleemin dicatie" zal geven, en een Kamerlid was hem zéér dankbaar). Maar enkele weken geleden bij de laatste behandeling van de college geldverhoging was dit spel voorbij; de minister gaf geen duimbreed toe, ook niet in nietszeggende woorden, maar rammelde met alle portefeuil les van het hele kabinet. De Jonge Drees" zoon van de oude dr. Willem Drees die vele Jaren het politieke en sociale beeld van Nederland had beheerst had zich voor de verkiezing van 1971 nooit met de actieve politiek ingelaten. Hij was een zeer hoog geplaatste ambtenaar: thesau rier-generaal van het ministerie van Financiën. Wel deed hij zeer krachtig mee aan de ontwikkeling van denkbeel den in het kader van de Wiardi Beckmanstichting van de PvdA. Als lid van deze partij verenigde hij zich echter allengs met anderen die verontrust waren over rukken naar links. Zlij vormden uiteindelijk, na uittreden uit de PvdA, de nieuwe groep Democratische Soialisten '70 om oude idealen veilig te stellen. Drees Jr.'s denkbeelden gingen ech ter niet alleen het denken van deze partij beheersen, maar ook dat van het hele kabinet. Begrippen als „be leidsombuiging" en voor „profijtbe- Drees jr. giinsel" zijn terug te vinden in wat hij al vele Jaren geleden verkondig de. De door zijn mee-afgetreden partijgenoot De Brauw ingevoerde collegegeldverhoging is zelfs in Van onze onderwij sredak teur DEN HAAG Ogenblikkelijk gevolg van een kabinetscrisis zal kunnen zijn, dat de parlementaire behande ling stagneert van de voorgestelde Schoolgeldwet. Die wet zou 1 Ja nuari a.s. moeten gaan gelden. De wet zou tienduizenden gezinnen met schoolgaande kinderen veel geld gaan kosten. Er werd al op gespeculeerd dat de schoolgeldwet bij de behandeling (in september?) een breekpunt zou kunnen zijn a binnen de regerings partijen: de confessionelen staan er zeer onwelwillend tegenover, vooral de KVP. Deze laatste is de verkie- zingevan 1971 ingegaan met de eis „kosteloos anderwijs tot 18 Jaar" En was nu gedoemd mee te werken aan het tegengestelde: schoolgeld heffingen naar inkomen van 54 tot 500 gulden voor alle leerjaren in het voortgezet onderwijs, ook de leer plichtige. Andere voornemens die kunnen stagneren: het ingedilende wetsontwerp waarbij het praktisch onmogelijk wordt gemaakt nog nieuwe scholen voor voortgezet onderwijs te stich ten door krasse opvoering van de De reacties in het regeringskamp op het uittreden van de DS'70-minis- ters zi'jn in de trant van „we zijn niet boos maar wel verdrietig". AR-fractieleider mr. W. Aantjes zei: „Het is wel triest als in deze situatie, waarin het land grote be hoefte aan een homogeen kabinet heeft, één van de vijf partners meent te moeten opstappen." Drs. A. D. W. Tilanus van de CHU: „De twee DC'70-bewindslieden die weggaan, laden een bijzonder zware verantwoordelijkheid op zich; ze stellen de regeerbaarheid van het land in de waagschaal. Als DS'70 niet twee andere ministers levert, dan moeten de drie confessionele partijen met de WD bekijken of zij op basis van het regeerakkoord met een minderheidskabinet kunnen doorgaan. Op dit mament zie ik geen noodzaak voor verkiezingen." Bij de WD zei fractieleider Hans Wiegel schamper: „Onbegrijpelijk dat DS'70 uit het kabinet stapt om dat er teveel zou worden bezuinigd. Dat is in tegenspraak met de ideeën waarmee zij vorig Jaar zo veel kiezers achter zich heeft gekre gen." PvdA-leider dr6. Joop den Uyl heeft vanmorgen de haringen van z'n ten tje uit de grond van een Noord- Franse camping getrokken en zich ijlings op weg naar het Binnenhof begeven om bij een kabinetscrisis op het vinkentouw te kunnen zit ten. Intussen zegt waarnemend voorzitter drs. H. M. Franssen„Het zou een daad van politiek fatsoen van het kabinet zijn als het verkie zingen uitschrijft." Franssen benadrukt dat het hier niet om twee ministers gaat, maar om een partij die haar vertrouwen in het regeerakkoord opzegt. „Er is dan maar één reden denkbaar om een geamputeerd kabinet te laten zitten; het moet verkiezingen uit schrijven. Beel heeft na het laatste kabinet-Drees in '58 óók op zich ge nomen om met het rompkabinet verkiezingen uit te sohrijven." Die verkiezingen zouden volgens Franssen op zo kort mogelijke ter mijn moeten worden gehouden, maar dit lijkt op z'n vroegst eind september of begin oktober mogelijk omdat de medewerkers van de par tijapparaten met vakantie zijn. De SGP-voorzitter in de Tweede Kamer, ds. H. G. Abma, zegt desge vraagd: „Wij staan niet te trappe len om nu in de regering te komen; het is nooit zo plezierig om als op- vuller van gaten te moeten funge ren." Hoewel zijn fractiegenoot Van Rossum ingenieur voor rijn naam mag zetten, ziet hij hem nog niet als minister van verkeer en water staat. ,De personele vulling ds niet het grootste probleem. Er is nog zoiets als de abortus-kwestie, die hangt en wringt. Maar dat wil niet zeggen dat het landsbelang voor ons een „quantité negligable" is" stichtingsnormen", verdere parlementaire behande ling van de voorstellen-Posthu- mus voor totale vernieuwing van het universitaire onderwijs (beper king van de inschrijvings- en stu dieduur), en (eveneens in de sector van de afgetreden minister De Brauw) een volgend jaar in te voeren geheel nieuw studie-financieringsstelsel, waarbij het accent gaat vallen op studieleningen; met veel moeite had De Brauw juist gedaan gekregen dat de collegegeldverhoging werd aangenomen zonder dat dit nieuwe stelsel er al was. Internationale ballonwedstrijd DEN HAAG (ANP) De déeltne- mers van de 27ste internationale bal- loniwedtetrijd om de "roph'ee du ballon üibre" onder auspiciën van hét Haagjsch Vakantie Comité hadden opdracht op een oost-west-lijn hun koers te bepalen en hun landing op die lijn uit te voeren. Van het Haag se Zuiderpark uit zijn zeven ballons geabarit. De nummers 1, 2 en 3 be haalden een gelijk aantal punten: Nini Boesman uit Den Haag landde bij Ziertkzee, evenals de Hagenaar Jacques Deminirnlb, de Belg A. van den Bemden kwam bij Hoek van Hol land neer, allen- precies op de aan gegeven lijn. De Zwitiser S. Oster- wal'cLer landde bij Rockanye, 300 me ter van de liym. DEN HAAG Tijdens het zon nige en warme weekeinde deden zich in ons land diverse verdrinkingsge- vallen voor. De 29-Jarige J. H. van der Heijden uit Helmond is zaterdag middag in de Zuidwillemsvaart in zijn woonplaats vedronken. De man had volgens de politie nogal wat gedronken en had een weddenschap met familieleden aan gegaan om een stuk onder water te gaan zwemmen. Hij was evenwel dusdanig onder invloed, dat van zwemmen niets terecht kwam. Voor dat de omstanders te hulp konden schieten was de man reeds verdron ken. De 44-Jarige P. M. Kok uit Lekkerkerk is gistermiddag bij Haamstede ter hoogte van hetvuur- torenstrand, in zee verdronken. Hij wilde een van zijn kinderen, die in het water in moeilijkheden verkeer de, helpen, maar kwam daarbij zelf om het leven. Zijn vrouw is hem na gesprongen. Zij kreeg echter zoveel water binnen, dat zij naar een zie kenhuis in Zierikzee is gebracht. De 3-jarige Conrad Scholten uit Luttenberg (gem.Raalte) iszater- l dagavond in een piasvijver van het recreatiepark „De Wol< men geraakt en verdri honderden campingga uren hadden gezocht, De 71-Jarige S. Emmeloord is zaterdags vissen in een kanaal b >1 plaats te water geraakt^ 0I dond De 30-Jarige mevrt Walraven-Brummer uit termiddag bij het zwenaar zee bij Domburg verdi )pni( lijk werd door enige ba.r ar dekt. Mevrouw Zoutende !n heeft gistermiddag t 'ilia uur in het water gedob Pog11 door een Jacht werd opg ot*;st Hindelopen gebracht. 13UClel jaar gehuwd en moed eel1 kinderen, is met vakantg te Workum. Toen zij z<Seric aan het zwemmen was1 ws een gegeven ogenblik ni^ Bl en de wal evenmin. D middels alarm geslagei st Jacht haar in Hindelopran stond de reddingsboot iverli uit te varen. en r op e< Drees' uitingen uit het midden van de jaren zestig terug te vinden. Dit alles was weinig verrassend. Dat was wél zijn optreden als minister van Verkeer en Waterstaat, nadat zijn nieuwe parij acht zetels in de Kamer had veroverd, mede dank zij zijn naam, die in Nederland nog al tijd een vertrouwde klank heeft. Drees' verschijnen op Verkeer en Waterstaat was volkomen onver wacht. Buiten zijn eigen portefeuille drukte hij zijn persoonlijk stempel op de hele politiek door het streven naar drastische bezuiniging, binnen zijn ambtsterrein deed hij zich steeds meer kennen als een man die mikte op bepaald revolutionaire herzieningen, met name wat betreft de verhouding tussen particulier (auto) verkeer en het openbaar vervoer. In het verleden was altijd al het autoverkeer zo zwaar belast als mo gelijk was; het nieuwe element dat Drees hier echter wilde invoeren was, dat steeds nadrukkelijker zou worden getracht het gebruik van die andere verkeersmogelijkheid, he' openbaar vervoer per rail en langs de weg, te vergroten. In zijn éénja rige bewind waren er aanzetten naar deze beide kanten. Dit bleef er over van het DEN HAAG De grote drukte, die werd verwacht aan het slot van de bouwvakvakantie is dit weekeinde uitge bleven. Wel ontstonden op enkele belangrijke wegen af en toe files, maar over het algemeen konden die vrij snel wor den opgelost. De NS heeft wel een druk weekeinde achter de rug. Vooral de lijnen naar het noorden (Friesland en Groningen) waren goed bezet, terwijl er tussen Amster dam en Zandvoort extra-treinen werden ingelegd om badgasten naar het strand te vervoeren. De trek naar de Waddeneilanden bereikte zaterdag een record. Nog nooit hebben de twee veerboten zo veel auto's naar Texel vervoerd. Al leen op zaterdag werden ruim 3000 auto's en 12.000 personen naar het Waddeneiland overgevaren. Door de grote stroom vakantiegangers ont stonden er lange wachttijden, die op een gegeven ogenblik zelfs vijf zes uur bedroegen. Het verkeer eiste tijdens dit zon nige weekeinde ook weer zijn tol: Een jongen uit Krimpen aan de Lek en een automobilist uit Den Haag verloren zaterdagmiddag het leven door een aanrijding, gevolgd door een autobotsing op de weg tussen Zeist en Woudenberg. De echtgenote van de automobilist en zijn moeder wer den zwaar gewond. De Jongen (12) wilde plotseling de weg by de Pyra- mide van Austerlitz oversteken, werd aangereden en was op slag dood. Na de aanrijding botste de auto, die uitweek, op 'n tegenligger, waar in vier mensen zaten. De bestuurder de 20-jarige K. R. Glastra uit Den Haag was op slag dood. Zijn echtge note werd zwaar gewond, evenals de moeder van de bestuurder. De vierde inzittende werd lichtgewond. De 14-jarige Sylvia Faassens werd zaterdag gedood toen zij op haar fiets tussen twee auto's de weg opreed in Den Haag. Ze werd aangereden door een passerende auto en was op slag dood. In de nacht van zaterdag op zon dag kwam de 22-jarige receptio niste N. Joustra uit Den Burg om het leven toen ze op de kruising PontwegPelikaanweg op Texel in botsing kwam met een Duitse auto. In Berkhout bij Alkmaar werd de 26-jarige Hagenaar Boudewijn Grandadam gedood toen de auto waarin hij zat bij het inhalen in botsing kwam met een tegenlig ger. Drie inzittenden van de an dere auto werden gewond. De 49-jarige W. Hulieman uit El- burg is zondagmiddag in het zie kenhuis te Zwolle overleden. Kort daarvoor was de auto waarin hij meereed in Wezep (gem. Olde- broek) naast de Zuiderzeestraat- De 16-jarige J. Katerberg uit Nieuw-Weerdinge (gem. Emmen) is in de nacht van zaterdag op zondag in een ziekenhuis in zijn woonplaats overleden. Hij zat een week geleden by een vriend ach terop de brommer. Door een kuil in de weg verloor de vriend de macht over het stuur; beide Jon gens kwamen te vallen. De 21-Jarige H. Kone uit Mussel- kanaal is zondag in het zieken huis te Groningen overleden. Hij was zaterdag in zijn woonplaats met zijn motor tegen een auto gebotst. De 5-Jarige Antonius Govers uit Huiten (gem. Gilze-Ryen) is af gelopen weekeinde in het zieken huis te Breda overleden. De jon gen was donderdag van een hooi wagen gevallen en overreden door een tweede hooiwagen. LjSSükl&tÉ. De laatste dag van de bouwvakvakantie werd bege leid door een stralende zon. Daar dooi het strand van Zandvoort gisteren van duin tot eerste zandbak geheel gevuld. Op de Deventerweg in Oene (gem. Epe) is de 49-Jarige A. K. uit Rijswijk zondagmiddag op nog onverklaarbare wijze met zijn auto tegen een boom gereden. K. alsmede zijn 44-jarige echtgenote en drie kinderen, jongens van 13, 8 en 7 jaar werden ernstig gewond naar een ziekenhuis in Zwolle overgebracht. In de nacht van vrijdag op zater dag is in Mander (gemeente Tub- bergen) de 54-jarige J. B. Sauer uit Tubbergen op zijn fiets door 'n achteropkomende auto aange reden en om het leven gekomen. Bij een verkeersongeval vrijdag avond op de Friese weg in IJssel- muiden is de 53-jarige mevrouw B. H. Colenbrander-Rijzebol uit de Noordoostpolder om het leven gekomen. Haar 60-Jarige echtge- j noot moest met ernstig hoofd letsel naar een 39-jarige inwoner uit Urfc zaakte het ongeval, in ke staat van dronkenschap. In Losser bij Enschede is middag de 4-jarige Gerald der uit die plaats om hei gekomen, toen hij vanaf keerterrein plotseling de oprende. Het jongetje we grepen door een passerend! sonenauto en was op slag do

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 12