)kamoto: Rode Leger kan pdere leider bourgeoisie reffen )e regering weer naar het volk brengen MOEILIJK BEGIN VAN VIETNAM OVERLEG Eagleton tweede man ^W2' i VERENIGDE STATEN MOGEN GEEN TWEEDERANGS NATIE WORDEN EN HET KARPETTENHUIS PAG 14 JULI 1972 BUITENLAND [AMI BEACH (UPI, Reuter, De regering weer tot liet brengen en de oorlog uitban- Onder dit thema zal het kop- IcGovern-Eagleton de strijd Inden met de republikeinen en mogelijk Agnew in de agne voor de presidentsverkie- die 7 november in de VS jn gehouden. de rede waarin hij zijn kan uur van de Democraten aan- Ide, zei senator George Mc- uit Zuid-Dakota dat de aamste doelstellingen zullen bet land naar buiten te be- men en van binnen te verbe- „Ik sta hier als uw kandi- gi-otendeels omdat onder vier •n van beide partijen ach- esloten deuren een afschuwe- oorlog op touw is gezet. Ik wil leuren open en die voor oor- fsluiten", aldus McGovem. een rechtstreekse aanval op I's „geheime plan voor de van 1968, zei de senator: ngei binnen 90 dagen elke Amerikaanse soldaat vandaar te repatriëren. „De VS moeten besluiten dat wij nooit weer het kostbare jonge bloed van deze natie zullen vergieten om een niet-representatieve cliënt in het biutenland in het zadel te houden". Er moet een eind komen aan de oorlog, de verkwistende militaire uitgaven: de belastingvoordelen voor enkelen, de werkloosheid en vooroordelen op het terrein van ras of geslacht. Maar „Amerika mag nooit een tweederangsmogendheid worden". Het moet zijn defensie-apparaat behouden en volkomen in staat zijn elk gevaar het hoofd te bieden, niet alleen voor zichzelf maar voor allen die „het schild van onze kracht verdienen en nodig hebben onze bondgenoten in Europa en elders, met inbegrip van het volk van Is raël dat altijd onze steun zal heb ben voor het behoud van zijn be loofde land". eb geen geheime plan; ik heb ipenbaar plan», en hij her- Oorlogsmachine e by eventuele verkiezing de ardementen in Indo-China McGovem voegde eraan toe dat ldellijk te zullen staken en nationale veiligheid niet alleen maar de oorlogsmachine omvat maar evenzeer scholen voor kinde ren, de gezondheid voor onze ge zinnen. „Laten wij ons naar buiten toe beschermen en ons eigen land ver beteren", aldus de senator. Hij droeg zijn campagne „op aan het volk" en riep de Democraten op zich aaneen te sluiten na de felle conflicten van de laatste tijd. Hij erkende dat de partij kneuzin gen had opgelopen maai' zei die te prefereren boven de „saaie en holle gebeurtenis van volgende maand in Miami Beach" (de Republikeinse conventie die Nixon kandidaat zal stellen). „Onderschat nooit het ver mogen van Richard Nixon om har monie te brengen in de Democra tische gelederen. Hij is onze een maker tegen wil en dank. Over zijn campagne sprekend, zei McGovem: „Dit wordt een natio nale campagne die in elk deel van het land zal worden gevoerd zo wel het noorden, zuiden, oosten als westen. Wij staan geen enkele staat aan Richard Nixon af". McGovem herhaalde zijn beloften betreffende wijziging van het belastingstelsel, een minimum gegarandeerd inko- men. Zijn rede werd herhaaldelijk door donderend gejuich onderbro ken. Een donderend applaus kreeg ook senator Edward Kennedy, die naar de slotbijeenkomst van de Demo cratische conventie was gekomen en die McGovern voorstelde als „de volgende president van de Ver enigde Staten". Over Eagleton zei Kennedy: „Ik ken hem goed. Hij kan een sterke rechterhand van se nator McGovern in de campagne zijn". Senator Eagleton deed in zijn aanvaardingstoespraak een recht streekse aanval op vice-president Spiro Agnew. Hij beschuldigde Nixon ervan het geweten van de Amerikanen te hebben genegeerd en voegde er onmiddellijk aan toe: „Wij zullen de waardigheid van het vice-presidentschap herstellen. Het zal geen podium zijn voor goedkope rhetorische aanvallen die het land verdelen". Acclamatie Voor McGovern zijn slottoe spraak hield was de 42-Jarige se nator Thomas Francis Eagleton uit Missouri bij acclamatie aan vaard als kandidaat voor het vice- presidentschap. Hij had daarmee met gemak zes andere kandidaten verslagen. Senator Kennedy, die niet eei'der was verschenen dan nadat Eagle ton was gekozen, kreeg wel de grootste ovatie. In zijn toespraak zei hij om.: „De mislukking van het leiderschap zal worden beloond met de mislukking in de stembu reaus". .Het was John Kennedy die vroeg wat wij voor ons land konden doen en dat zal George (Vain onze correspondent) L AVIV Kozo Okamoto hield tijdens het proces in Tel een anderhalf uur durend filosofisch-politiek betoog met ondoenlijk, bijna kinderlijk slot. Okamoto vertelde dat noeder hem als kind verteld had dat een dode een ster 1 aan het firmament. Samen met zijn twee strijdmakkers jachtte hij het sterrebeeld Orion te worden. Hij verwacht er in de hemel ook sommige van zijn slachtoffers aan te |n en daar hij ervan uitgaat dat er slechts een hémel is, In ze daar samen met vrede in hun hart kunnen zijn. Q m Kas een van de weinige Ja- trekjes in Oka moto's betoog, opvallend, dat hij ervan dat heit begin van de be en daarmee de klassen- .eveer 7000 jaar geleden be- Dat is ongeveer de tijd Chinese beschaving begon. Japanse cultuur, inclusief het zijn oorspronkelijk van de len overgenomen. K het overige klonk de rede van B> >to uitermate Westers: wy n een overgangstijd. De heer- ij van de bourgoisie zal wor- 'vangen door die van het we- ||H>letariaat. In deze gewapende die overal ter wereld tegen exponent van de bourgoisie 'den gevoerd, treedt Okamoto soldaat van het Rode Leger Okamoto is soldaat, die op- in dienst van de revolutie esteeddie aan Israël niet meer III in minuut en zei alleen dat ^Arabisch land bezet houdt er- een compromis te sluiten dat bieren wel bereid zijn te slui- iigeniijk een vrij gematigd unt. noto's zwijgen tijdens het ge- roces werd in zijn rede vol- duidelijk; de rechtbank is ponent van de bourgeoisie die ik heeft de bestaande orde te aven en is daarom geen reeh aar een vijand. ogie rom was het vliegveld Lod ge- Omdat dit een gelegenheid stek was om de wereld van de fie van het Rode Leger ken- doen nemen en tegelijkertijd 'olutie. Gezegd moet worden, het gezichtspunt van publi- het Rode Leger volledig in zijn ls geslaagd. Okamoto excu- zich aan het einde dat een e van zijn betoog niet zo hel- s. De moeilijkheid wasi, dat iedere zin werd onderbroken e vertaling. vertaling zelf was een merk- ge zaak. De Japanse tolk ken- genoeg Hebreeuws. De Is- he tolk kende niet genoeg Ja- en beidien kenden het linkse Leger-jargon in het Japans (vaar Okamoto zich van be- Het resultaat was een ver in het Engels en Hebreeuws ak onbegrijpelijk was en nau- op elkaar leken. Okamoto mige keren Kwaad. Het telkens 'reken haalde hem uit zijn itratie, maar aangezien het met de hand geschreven worden, besliste de president geen andere oplossing was. moto maakte geen domme, ook geen bijzondere intelligente - Japanse journalisten vertel- at zijn spraakgebruik dat van dogmatische linkse Japan- doorspekt met revolutionaire Het is jammer, zo merkte d op, dat Okudeira, de leider niet Okamoto, -want Okudeira had een briljant exposé kunnen geven. Gruwelijk was de manier waarop Okamoto zijn „militaire actie" rechtvaardigde. Dood en verderf zijn voor het bereiken van een wereld revolutie onvermijdelijk, en hij waarschuwde zijn toehoorders dat het Rode Leger iedere leider van de bourgeoisie kan treffen. „En", voeg de Okamoto er aan toe, „dat is geen grapje". Na Okamoto's betoog vroeg de ver dediger weer om een psychiatrisch onderzoek. Het betoog van Okamoto had, zo meende hij, de noodzaak wel aangetoond. De rechters zagen daar opnieuw geen reden toe. Het proces is geen show-proces ge worden. Wie verwacht had dat het proces zou worden aangegrepen om de samenwerking tussen internatio nale revolutionaire bewegingen tegen Israël aan te tonen, kwam bedrogen uit. De sfeer was uiterst sober en zakelijk. De procureur-generaal ont hield zich ook in zijn requisitoir van iedere emotie. Gisteren is ook de overeenkomst tussen generaal Zeevi en Okamoto. die aanvankelijk zei Namba te heten, gepubliceerd. Het stuk is getekend op het vliegveld Lod 31 mei 1973: 1. Na de beëindiging van het on derzoek van Namba zal aan de heer Namba een pistool worden overhan digd met slechts een kogel. 2. De heer Namba zal in staat worden gesteld alleen in zijn kamer te worden gelaten. De heer Namba verklaart hierbij dat hij het pistool tegen niemand anders dan tegen zichzelf zal ge bruiken. 4. De heer Namba verklaart uit vrije wil dat hij geen klachten of eisen heeft tegen de Israëlische vei ligheidsdienst en uitleg over zijn toekomstige bedoelingen zullen ge schreven worden door hemzeli en zullen worden overhandigd via het Israëlische consulaat in Japan. 5. Deze overeenkomst zal worden gedeponeerd in handen van de heer x als wettelijk vertegenwoordiger van de staat Israël. 6. De beslissing dat en of het on derzoek beëindigd is berust bij ge neraal Zeevi. 7. Al het bovengenoemde is afhan kelijk van eerlijke en open antwoor den, die door de heer Namba gege ven zullen worden. 8. De nadruk wordt erop gelegd dat de heer Namba op zich neemt het pistool tegen niemand anders te gebruiken dan tegen hemzelf. Ondertekend: generaal Zeevi en Daisuke Namba. De naam van de derde, de heer x. is door generaal Zeevi met een scheermesje uit het document ge sneden, daar het hier gaat om een functionaris van de Israëlische ge heime dienst. Meer aandacht Het opvallend gedrag van generaal groep, op Lod gedood was en Zeevi als getuige iai heb Okamoto- proces heeft in Israël bijna nog meer aandacht gekregen dan het proces zelf. Generaal Zeevi, wiens bijnaam nogal paradoxaal Ghandi luidt, is geen geliefd man, ook niet by de militaire leidinig. Het is bijvoorbeeld bekend dat opperbevelhebber El&zar op slechte voet met hem staat. De verdediger, Max Kritzman heeft zijn nationale plicht gedaan, zo menen velen, door deze generaal die Zuid- amerikaanise allures heeft, voor schut te zetten. Aan de andere kant was het een moedige daad van Kritzman om de geheime overeenkomst tussen generaal Zeevi en Okamoto te ont hullen, want deze onthulling doet het prestige van het leger geen goed, zo meent men. De rechtbank heeft verder over tuigend bewijs overbodig gemaakt, door de bekentenis van Okamoto als rechtsgeldig te aanvaarden. Eerder had de openbare aanklager, David Israëli, in een glashelder betoog staande gehouden dat er geen ver band bestond tussen de overeenkomst en Okamoto's bekentenis. "Toen Oka. moito op een leugen betrapt werd tien aanzien van zijn naam, viel hij terug in zijn zwijgen", betoog de procu reur-generaal. "Hij besefte dus ter dege dat daarmee de overeenkomst van de baan was". Niet duidelijk is het dan, waarom Kozo Okamoto later dit zwijgen weer heeft doorbroken. Zijn hem nieuwe beloften gedaan? Is hij onder druk gezet, of sprak hij zo maar? Alles bijeen is het een vreemde zaak: niet een verdachte die bedreigd wordlt met de dood als hij niet bekent, maar een verdachte aan wie de dood be loofd wordt als hij bekent. De beslissing van de rechtbank om Okamoto's bekentenis te aanvaarden, betekent een aanzienlijke verlichting van de bewijsvoering. Velen van de getuigen hebben Okamoto tijdens het drama op Lod met een wapen in schietpositie gezien, maar niemand Senator Eagleton na zijn nominatie bij zijn hotel met leden van de delegatie (Van onze correspondent") MIAMI BEACH De 42-jarige senator Thomas Eagleton van Mis souri is door senator George Mc Govern gekozen als zijn vice-presi- dentiële kandidaat. Dit werd door Frank Mankiewicz, McGoverns perschef, vannacht, enkele uren voordat de laatste zitting van dc Democratische partijconventie zou plaatsvinden, bekendgemaakt. Thomas Eagleton werd in januari '69 in de Senaat gekozen. Hij was voorheen rechter in Saint Louis en later luitenant-gouverneur van de staat. Zijn bijdrage tot de campag ne van senator McGovern zal voor namelijk bestaam uit zijn goede re laties met de vakbonden, waarmee senator McGovern grote moeilijk heden heeft gehad. Senator McGovern bracht de dag in consultatie met de leiders van de partij, gedelegeerden en zijn staf, waarbij een aantal namen voor de vice-presidentiële kandidatuur werd overwogen. Naar verluid zou Leonard Woodcock één van de be langrijkste gegadigden zijn geweest. Woodcock is de president van de McGovem ook doen. Lyndon John son zei wij zullen overwinnen en met George McGovem zullen wij inderdaad overwinnen". De 36e Democratische partijcon- ventie eindigde tenslotte in de vroege ochtenduren. De partijbij eenkomst was al begonnen met een zeker schijnende overwinning van McGovem, die als voorzittter van een commissie al sinds 1968, toen in Chicago een chaos ontstond, het partij-apparaat dusdanig wijzigde dat meer geledingen van de bevol king hun invloed op de conventie konden uitoefenen. Het was mede hierdoor dat McGovem, de onbe kende van enkele maanden gele den, ondanks het party-establish ment een overweldigende meerder heid behaalde. Meer invloed van de kiezer op het party beleid en over brugging van de (diepe) geloof- waardigheidskloof liggen ten grondslag aan McGoverns campag ne, zo zegt men. Men hoorde in de VS veelal de klacht dat het niet meer uitmaakte of men Republi keins of Democratisch koos, omdat er toch niets veranderde, aldus waarnemers. Strijd Inmiddels heeft president Nlxons campagneleider Clarck M. Mac- Gregor al meteen de strijd geopend met een verklaring dat McGovem de Democratische kandidatuur heeft gewonnen met „de nieuwe elite" en gebruikmaking van de in tolerante tactiek van radicale jon geren. Volgens MacGregor toonde de Mc-Govern-aanhang tydens de disputen om de gedelegeerden van California en Illinois „even cynisch en meedogenloos te handelen als de zogenaamde politieke bonden die zy afwijzen". Hij riep de Democra ten die het niet eens zijn met de jongste ontwikkelingen op ..zich by ons aan te sluiten voor de herver kiezing van de man die daadwer kelijk de grote meerderheid van de Amerikanen vertegenwoordigt sluit u nu bij ons aan als onaf hankelijk denkende, verantwoorde lijke Democraten .als politiek neu tralen of als nieuwe Republikeinen sluit u nu by ons aan bij de herverkiezing van Richard Nixon voor het welzijn van onze natie en de hele mensheid". ADVERTENTIE Als het om een goed betaalbaar kamerbreed tapijt of klassiek kwaliteitsmeubel gaat moet u eens gaan informeren by Dealer van alle bekende merktapijten, uit voorraad leverbaar o.a. DESSO, K.V.T., VENETA, HATEMA, enz. Dealer van kwaliteitsmeubelen Koekoek Raanhuis, Rego, Sprei, Maasland, Moh. Jongh, Anker. Reeds meer dan 40 Jaar uw woninginrichter. KLASSIEKE KWALITEITSMEUBELEN DEALER VAN ELK BEKEND KAMERBREEDTAPJT LEIDEN HERENSINGEL 10-11*12,TEL. 260031 RUNSBURG, OEGSTGEESTERWEG 46,TEL. 01718-16813 M heeft hem werkelijk zien schieten. Ook Okamoto heeft de taak van de openbare aanklager aanzienlijk ver licht door te bekennen. Daarmee is de ga nig van zaken .tij dens het proces aanzienlijk verge makkelijkt. Velen zijn daarom erg nieuwsgierig naar de uitspraak van de rechtbank maanldag as. belangrijke vakbond van arbeiders in de automobielindustrie. Senator Eagleton, een rooms-ka- tholiek, zei nerveus en verbaasd te zijn geweest, toen hij door senator McGovern werd opgebeld. Volgens Mankiewicz zou hij de tweede keuze zijn geweest voor het vice-presi dentschap, nadat senator Edward Kennedy duidelijk had gemaakt dat hij niet kandidaat wenste te staan. Een andere factor bij McGovern's overwegingen in de keuze van Eagleton ls geweest dat Missouri een grote industriële staat is. ter wijl Zuid-Dakota. McGovern's eigen agrarisch is georiënteerd. Dit soort overwegingen is van belang in de Amerikaanse politiek, waar door de nationale politici voor het presidentschap vaak wordt gezocht naar een geografische en vaak ook nog religieuze balans. PARIJS (UPI, AP. DPA) Noord-Vietnam en de voorlopi ge Revolutionaire Regering hebben bij de besprekingen in Parijs het vredesplan van president Nixon vanaf mei verworpen. Het wordt een "onredelijk en absurd ultimatum" genoemd. Zij houden vast aan hun eigen vredesplan, dat al lang door de tegenpartij is verworpen. De con ferentie is niet ovër het dode punt heengekomen. Na drie uur en drie kwartier ging men uiteen tot vol gende week. De sfeer onderscheidde zich vrij wel niet van die van vroeger. Alle deelnemers verklaarden zich welis waar bereid nieuwe voorstellen van de tegenstander zorgvuldig te wil len overwegen, maar zulke voorstel len werden niet gedaan en men ver weet dit elkaar. De toon van mevrouw Ngoejen Thi binh van de Voorlopige Rege ring was zelfs scherp nadat de Zuid- vietnamees Pham Dang-lam zich had uitgesproken tegen een coalitie regering in Saigon. De Amerikaan Porter noemde de verbetering van de betrekkingen tus sen Oost- en West-Duitsland en de asfpraak tussen Noord-en Zujd-Ko- rea geen geweld te gebruiken als voorbeelden voor een vreedzame op lossing van een conflict. Maar hij bleef bij het standpunt dat de oorlogshandelingen slechts beëindigd kunnen worden als de krijgsgevangenen worden vrijgela ten en voor geheel Indo-China eer wapenstilstand wordt gesloten. Noord-Vietnam en de Voorlopige Regering veroordeelden scherp de Amerikaanse oorlogshandelingen, die zij als een vorm van volken- moord betitelden. Staking van de luchtaanvallen op Noord-Viet nam en de Amerikaanse oorlogs handelingen in Zuid-Vietnam ia naar hun mening een eerste voor waarde voor een politieke oplossing van het conflict. Noord-Vietnam heeft de Ver. Sta ten ervan beschuldigd fosfor en na palm bommen en bommen en gra naten met gifgas te gebruiken bij de voortdurende bombardementen op Zuid-Vietnam. Het ofifciële persburo VNA heeft bekend gemaakt dat de Verenigde Staten hun bombardementen heb ben geconcentreerd op door de com munisten bezette gebieden in de provincies Kwang Tri en Thua Thien. Sinds 28 Juni zouden daar talloze burgers zijn gedood en vele duizenden gewond. Het Noordvietnamese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de „barbaarse misdaden" der Amerika nen krachtig veroordeeld, en geëist dat de Amerikaanse regering de agressie in Zuid-Vietnam staakt, een einde maakt aan de Vietnami- seringspolitiek en serieus gaat on derhandelen in Parijs. Dijken Een correspondent van het bu reau Nieuw China heeft gemeld dat hij met een groep andere bui tenlandse Journalisten getuige is ge weest van Amerikaanse bombarde menten op dijken in Noord-Viet nam. Hij zag tientallen Amerikaan se vliegtuigen bombardementen uit voerden boven belangrijke dijken in de provincie Hai Hung, ten oosten van Hanoi. Een deel van een dijk was vernietigd en de rijstvelden wa ren doorspekt met kraters, aldus de correspondent. Uit deze waarneming blijkt, aldus het Chinese verslag, dat het Witte Huis en het Pentagon leugens verzinnen om hun misda den te verbloemen. Volgens Was hington bombarderen Amerikaanse vliegtuigen niet opzettelijk dijken en dammen, maar is het mogelijk dat dijken in de buurt van Noord- Vietnamees afweergeschut of raket- installaties wel getroffen zijn.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9