Ik geloof niet dat ik feonder geld kan leven' qffiflBi\.£roff/g77imal Bedosarï Operatie Turks Fruit' is nu in volle gang ...en gisteren TV morgén] OnafhankelijkeSamantha Jones voetspray Nieuwe lp van Toon voorlopig uit de handel 12.30 Reportage Democratische Conventie In Miami (NOS) 5.55 Tour de France en Democratische Conventie (NOS) 6.55 Brigadier Dog (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Etiopië, het verborgen keizerrijk, documentaire film (Avro) 8.00 Journaal (NOS) 8.20 Het huis dat niet wilde sterven, speelfilm (Avro) 9.35 Imperial Palace, tv-serie 10.20 Journaal (NOS) NEDERLAND II 6.45 Brigadier Dog (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Voor een briefkaart op de eerste rang (KRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.20 Brandpunt, actualiteiten (KRO) 9.20 Veertiende Europabeker voor Zangvoordracht in Knokke (KRO) 10.50 Vit de kunst (NOS) 11.20 Journaal (NOS) Met de tien Jaar oude film „To kill a mockingbird", de enige film die Gregory Peck een Os car opleverde, ook al stond hij vijf keer eerder op de nomina tie, bleek de TROS eigenlijk helemaal niet zo'n slechte film te hebben aangeboord. En als ik zeg: helemaal niet zo'n slechte film, bedoel ik natuur lijk: eigenlijk best een goeie film. Er was, gezien het onderwerp, alle reden een overgesimplifi- ceerde film te verwachten en natuurlijk was Angela Davis tijdens het proces tegen haar heel wat zelf bewuster dan Tom Robinson, die door zijn verde diger Gregory Peck zwart werd gemaakt met de (karakterise ring: „Een rustige, nederige, hardwerkende neger", maar tenslotte speelde de film niet in 1972, zelfs niet in 1962, maar in de jaren dertig. En toen waren Amerikaanse negers nog rustig, nederig en werkloos. De film was dankzij de neven intrige met de kinderen nog „geslaagd" ook, waardoor het accent niet te veel op het the ma „brave blanke verdedigt brave neger vanwege brave grondwet" kwam te liggen. En Gregory mag dan de Oscar ge kregen hebben, zijn dochtertje in de film, gespeeld door Mary Badham (rij speelde na deze film, die op 11-jarige leeftijd haar debuut betekende, in nog een paar films, tot en met haar 14die jaar), had voor haai' spel toch minstens een kinder-Oscar verdiend. Overigens was deze film niet het belangrijkste programma gisteravond. Dat was het eerste deel „waarin alles begint en voorlopig nog niet ophoudt", zoals de titel terecht meldde) van de vijfdelige serie „West", waarin Jan Blokker en zijn medewerkers een beeld willen ontwerpen van de ontginning van Amerika door de eerste kolonisten. De VPRO is daarmee de om roep geworden die verreweg het meeste aandacht aan Ame rika besteedt: right or wrong, my subject. Het zali Jan Blok ker, als oud-filmcriticus, wel geweest rijn die op het voor treffelijke idee is gekomen om voor de uitbeelding van die eerste tijd niet alleen gebruik te maken van oude prenten, foto's etc. maar ook van film fragmenten uit Westerns, die dikwijls heel documentair rijn en als zodanig ook als be trouwbaar mogen worden be schouwd. Alle speelf ragmen ten, waarin cowboys elkaar teksten van Os car Wilde toesnauwen, rijn zorgvuldig gemeden, maar het overtrekken van bijvoorbeeld een rivier met ossen en huif karren, kan moeilijk beeldender worden getoond dan via zon speelfilmfragment, zeker niet als Je daarbij niet hoeft te stuiten op het veelbetekende gericht van bijvoorbeeld Gre gory Peck (in bijvoorbeeld „How the west was won"). Er zal zeker nog gelegenheid rijn op deze serie terug te 'ko men. Ik wou namelijk nog even lovende woorden wijden aan de uitzendingen die de NOS verzorgt over de democra tische conventie in Amerika. Desondanks bleven er gisteren nog twee dingen te vragen over en die heb ik dan ook aan me dewerker Marcel van Dam ge vraagd. Vraag 1: hoe rit dat met die staten die worden opgeroepen om hun stemmenaantal af te geven en die dan him beurt voorbij laten gaan? Dat rit zo: ze rijn dan of nog niet klaar met het bepalen van hun stem of wachten liever het verloop van de stemming af, om bij voorbeeld al hun stemmen aan de inmiddels gekozen presi dentskandidaat te kunnen ge ven, liever dan ze over een aantal kandidaten te versnip peren. Ze komen echter wel degelijk aan de beurt. Vraag 2 ging over die sla. Er was iets met sla, die geboycot werd. Het fijne hiervan wist Van Dam ook niet, maar hij nam aan dat het net zoiets was als in 1968, toen in Cali- fornië de druivenplukkers staakten (omdat ze zwaar on derbetaald werden), en hij zelfs in de stad Buffalo, een van de noordelijkste steden van Amerika, over deze staking op straat pamfletten kreeg uit gereikt. Hij vermoedde dat er deze keer sprake is van een staking bij de sla-telers, waar mee de staten zich solidair ver klaarden. NICO SCHEEPMAKER partei, - m 7.41-8.00 Aktualiteiten; 8.30 8.40 Nws). 10.00 (S) verzoekprogramma v.d. militairen. (10.30-10.32 Nws). 11.55 Mededelingen. 12.00 Aktualitei ten. 12.16 Een programma van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. 12126 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 (S) Lichte muziek en tips voor automobilisten. 14.00 (S) Jazz-cock tail. 14.45 (S) Tross-Couintry. 16.30 Nws. 15.33 een lichte doe-het-zelf kursus in revue-spelen. 16,45 (S) licht muziekprogramma. 17.30 Nws. 17.32 Aktualiteiten. 17.53 (S) Kort- Blnnenkort. 18.00 Ook dit gebeurt in de zomer, klankbeeld. 18.19 Lichte pianomuziek. 18.30 Nws. 18.41 voor de ziek. 21.00 een fantastisch ruimte vaart mysterie (herh.) 21.20 (S) Licht muziekprogramma. 22120 ge sprek. 22.30 Nws. 22 40 (S) sport, ka- baret en muziek. 23.55 Nws. Hilv. II. 298 m en FM-kanalen. 7.00 VARA. 7.54 VI'RO. 8.00 VARA. 15.05 NOS. 17.55 VARA. 14.33 VARA gazlne. 15.05 De komende week in het Nederlandse muziekleven. 1530 Lichte grammofoonmuziek. 16.00 Nws. 16.03 (S) NOS-JAZZ. 16 45 een pro gramma over amateuristische muziek beoefening. 17.15 politiek dlskussle- Srogramma. 17.55 Mededelingen. 18.00 ws. 18.11 Aktualiteiten. 18120 Lieve tante Truus. 19.00 Promenadeorkest met solist. 20.00 Nws. 20.05 (8) De Scala 1925-1950 (gr.) 20.35 (S) Jazz ensemble met solisten. 21.00 (S) Ar tistieke Staalkaart. 22.05 Als water en fluor, hoorspel. 22.55 Mededelingen. 23.00 Nws. 23.10 (S) licht platenpro- gramma. 23.55 Nws. Hllv. III. 240 m. en FM-kanalen. 7.00 NCRV. 13.00 NOS .7.00 nws. 7.02 Popstation. (8.00 Nws) 9.00 Nws. 9.03 Pers vers. 10.00 Nws. 10.03 Muziek bij de koffie. (11.00 Nws). 12.00 Nws. 12.03 Elpee Pop. 13.00 Nws 13.03-18.00 Radio Tour de France: popmuziek, afgewisseld met direkte reportages van de Ronde van Frankrijk. (14.00. 15.00. 16.00 en 17.00 Nws). Nederland I NOS: 16.00 (K) Journaal. NCRV: 1602 De geschiedenis van de ring, film over vogels. 16.50-17.30 (K) Kinder programma. NOS: 18.45 (K) ders wil ls wet. TV-serie. 20.45 (K) Lang leve de operette. 21.45 (K) Een beloofd land. documentaire film. 22.10 Je kunt het geloven of niet: koorzang. NOS: 22.3522.40 (K) Journaal. Nederland II NOS: 18.45 (K) Brigadier Dog. NOSt 18.55 (K) Journaal. E.O. 19.05 Roept uit aan alle strandenprogramma over zendingswerk in Tanzania. 19.50 Tenslotte. NOS: 20.00 (K) Journaal. VARA20.20 Met de muziek mee. 21.35 Doms herinneringen. 22.25 (K) Fryslau Skutejelan. fllmlmpressle. NOS: 22.5022.55 (K) Journaal. ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN DESIREE klassieke en moderne modellen. WiJ hebben reeds ringen vanaf f 49,75 p.p. Op het graveren kunt U wachten en zonder prijsverhoging. Levenslange schriftelijke garantie. F. W. FLESSEN LEIDEN Z.W.: Bovrijdinssplcin 12, LU|T.TPAO 14 k? Pedasan verfrist en verkoelt vemrocide en branderige voelen snel en bestrijdt doeltreffend transpiratiegeur. UNICURA N.V.Amsterdam KNOKKE Samantha Jones is niet mooi. Zij heeft een ty- isch Engels gezicht; grote mond, een neus die in het oog ime pringt. ids Twee jaar geleden zong zij in Knokke „My way" en „No Re- rets". Dat was voldoende om de navolgende periode een Euro- ortjese carrière op te bouwen van een omvang, die zij in eigen and tot op heden nog niet kent. Samantha is licht ontvlambaar. ben temperamentvol. Te vol af toe. Ik ben slecht in compromis- ai. Een echte zwart-wit-denker, (el vrouwelijk van binnen, maar krent van buiten". Ze moet er ilf hartelijk om lachen. Samantha eeft zich in de afgelopen twee enige welvaart kunnen verwer- ai door toedoen van Europese tv- laatschappijen, die haar uitstekend ;schikt achten voor optreden in ■shows. In Engeland doet men et nog steeds wat gematigder. 3at is de reden, waarom men op continent Samabha Jones overal tit. Ik mag in die shows din- jn doen, die ik in Engeland niet iag doen." Pojlou Ja, na Knokke dacht men in ngeland, die juf zingt alleen maar icht voor z'n raap ballads zoals Jy Way". Onzin natuurlijk, want kom echt uit de funky hoek. Met Vernons Girls, een groepje van jaiiirie meisjes hebben we in de Beat- -tijd ontzettend veel gedaan. Ook kjits gemaakt, helemaal in het 1 Dpck-genre van toen", as ie knijpt haar ene oog dicht en rrlirt: „Maar nu komt er toch een unky plaat van mij uit: „Don't tg no halo's on me". iar manager Vic Billings grijpt :ze gelegenheid aan voor een za- ilijke mededeling: „De band van plaat is al naar Nederland ge- zodat de plaat daar ook Abel uitkomt. Op 12 augustus zingt het nummer in een tv- sjrogramma in Holland, waarvan ik rle naam ben vergeten", coa CIES LIEDJE jjeThanks", zegt Samantha en rij zaflÜPt één oog toe. ,Het is een vies rjedje. Het gaat over een meisje, nogal eens slippertjes maakt i v(iet mannen. Noem me maar een i ioer, zegt ze. Take it or leave it. trg goed". loezo, erg goed? Omdat het funky is. Het gaat van akketakketak, weet je. En de tekst geweldig. Een tekst met inhoud, at is mijn doel. Niet zomaar iets aan te zingen voor de microfoon, k houd van dit soort teksten, voor- als er veel van mijn eigen ka- akter inzit". !n dit zit hierin? Ja maar dan alleen dat van take or leave it. Ik ben geen type, dat net iedere man onder de lakens iruipt. Ik heb zelfs nog nooit met emand samengewoond of een echte 'erhouding gehad. Een echt grote iefde heb ik nog nooit meegemaakt, lijn moeder zegt: Jouw ideale man i^pjestaat niet. Dat zal ook niet". Boe ziet zo'n man er dan uit? ,Het moet een man zijn, die het ?emaakt heeft in het leven. Begrijp |e wat ik bedoel?" fe bedoelt waarschijnlijk een man, He wat geld achter de hand heeft. „Ja, maar dan niet alleen om zijn ;eld hè. Niet iemand, die gewoon van huis-uit geld heeft. Maar ie- ö'mand, die door rijn eigen inzicht en inzet geld heeft verdiend. Rijk moet-ie zijn, dat wel. Ik geloof niet dat ik nog zonder geld zou kunnen leven. Ik ben moeilijk opgegroeid. Bijna geen opvoeding. Mijn vader, daarvan herinner ik mij niets. Toen jaar was zei mijn moeder al: Daar sta je en maak er wat van. Je moet het zelf doen". En dat heb je gedaan? „Dat geloof ik wel. Ik heb het goed en ik ben gelukkig. Ik heb een mooie flat in Londen, een auto, ik kan reizen waarheen ik wil en de kleren kopen, die ik wil. Onafhan kelijk zijn noemt men dat. Dat kan alleen als je geld hebt, daarom is geld belangrijk voor mij". Het beheerst je leven? ZAKELIJK „Nooit. Maar ik ben we lzakelyk. Naar vrouwelijke maatstaven dan. Een paar weken geleden ben ik van ene op de andere dag van ma jor veranderd. Ik werd wakker en ik dacht: Ik stop ennee, ik ga naar een ander. Het vertrouwen was er niet meer met die man". Om terug te komen op dat geld. Een man met geld kan net zo ver velend zijn als een man zonder geld. „Wat dan nog, Ik geloof niet in huwelijken, die langer dan twee jaar duren. Althans nu nog niet. Wat hebben twee mensen, die dag in dag uit met elkaar optrekken nog te bieden. Hoeveel mensen zou den niet willen scheiden, maar voe len zich geremd. Ik zou scheiden na twee jaar. En als je met een rijke man bent' getrouwd, is de alimenta tie hoger", haalt zij gierend uit. Als zij bijgekomen is, zegt ze: „Ik werd een Keer smoorverliefd op een mooie Franse Jongen. Hij stuurde nie gedichten, hele stapels. Erg ro- Roelof Krol overleden HILVERSUM (ANP) Roelof Krol, dirigent van het radio Kamer orkest van de NOS, is maandag j.l. in Amsterdam plotseling overleden. Op uitdrukkelijk verzoek van de fa milie is pas nu ruchtbaarheid aan zijn overlijden gegeven. Roelof Krol werd op 23 september 1911 in Amsterdam geboren. Als in strumentalist trad hij met vrijwel alle Nederlandse symfonie-orkesten solistisch op, in vele gevallen als piano- en cellosolist op één concert. Van 1941 tot 1950 was Roelof Krol cellist van het Concertgebouw orkest. In 1950 volgde rijn benoeming tot dirigent van het Radio Kamer orkest van de Nederlandse Radio Unie, thans NOS. Buiten de omroep leidde hij om. het Noordelijk Phil- harmonisch Orkest. Ook vervulde hij gastdirecties in België, Duitsland, Engeland en Zwitserland. mantlsch, erg esthetisch, dat zal best. Toen ik het allemaal las, was de liefde snel over". Niet iedereen heeft diezelfde drang naar geld. Dat is nu eenmaal zo. Ja, ik denk ook wel over ongelijk heid en zo. Maar dat rijn privé-ge- dachten. Ik zing ze niet voor de microfoon. Ik sta op het toneel om mensen te amuseren. Ik rit in de entertainment-business. Dat is een vak, waarin Je hard leert rijn. Niet altijd menselijk. Maar aan de ande re kant kan ik niet warmlopen voor flower power, Jesus-beweging, pot en weet ik wat. Mensen hebben dat nodig, omdat ze een kick moeten hebben om te kunnen leven. Mijn kick is werken". Maar je wilt met dat werken ook iets bereiken? Behalve geld dan. De jongste elpee van Toon Her mans, getiteld „Liedjes voor jou", wordt op verzoek van de cabaretier uit de handel genomen. De elpee, die eind mei is uitge bracht en waar een groot aantal exemplaren van te verkocht, mag niet langer in de platenwinkels lig gen. Alle winkeliers moeten hun Toon-elpee's naar de platenmaat schappij terugsturen. Reden van het verdwijnen van „Liedjes voor Jou" is een te harde pianobegeleiding waar Toons stem niet tegenop 'kan. Binnen enkele weken wordt de el pee opnieuw gemixed, dit wil zeggen er wordt een passende pianobegelei ding ingebracht. Kanovaren Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft op voordracht van de Neder landse kano bond de kanovaarsters Mieke Jaapies en Maria van der Holst-Blijlevens aangewezen voor de Olympische Spelen in München. Het bestuur van het Nederlands Olym pisch Comité heeft op voordracht van de Koninklijke Nederland se amateur schermbond de scher mer Eddy Ham aangewezen voor het individuele 6abeltoernooi in Mün chen. Consternatie gisteren op de kruising Damrak-Prins Hendrikkade: een jongeman springt in een open sportwagen, die voor het stoplicht staat, om de bestuurster te versieren. Deze weinig subtiele manier van benadering levert de stoer ling een paar klinkende oorvijgen op. Het tafereel is een scène uit de nieuwe Nederlandse film 'Turks Fruit, naar het gelijkna mige boek van Jan Wolkers, die in deze vakantietijd wordt opgenomen. De hoofdrollen in deze film worden gespeeld door Rutger FlorisHauer en het 19-jarige Rijswijkse meisje Monique v. d. Ven, leerlinge van de Toneelacademie in Maastricht (foto boven). Een andere scène werd opgenomen in een Amsterdamse parfumerie, waar ook even ge fotografeerd mocht worden. Op het andere plaatje v.l.n.r. filmer Jan de Bont, regisseur Paul Verhoeven achter de camera en hoofdrolspeler Rutger Hauer. „Dat is het mij nu net. Ik geloof niet, dat ik als zangeres verder dan de goede middengroep kan komen. Daarvoor ben ik te lui en mis ik net dat (zij slaat tamelijk hard met een vuist in haar handpalm) wat bijvoorbeeld een Liza Minelli wel heeft. Je kunt zeggen, ik kom net twintig procent spirit tekort om in dit vak een uitblinker te worden. Een grote uitblinker. Dat weet ik. Maar ik ben idealistisch genoeg om de voor mij bereikbare top te ha len". GELUKKIG En dat maakt je gelukkig? Haar gericht hangt een beetje oprij en haar blikt verliest een moment iets van het kordate dat er in steekt. „Vorige week", zegt ze met getemperd stemvolume, „heb ik mijn auto aan mijn broer gegeven. Ik wilde een nieuwe. Ik help mijn moeder geregeld met geld. Als ik dan die gezichten zie, dan ben ik gelukkig. Erg gelukkig. Als je iets van Jezelf zomaar kunt weggeven". Dan weer fier. „Maar ik moet er niet aan denken, dat ik mijn flat moet delen met een man. Dat ik moet wachten tot ik eindelijk in mijn eigen badkamer kan".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5