chaakwereld verbijsterd er Van Werkhoven wint subliem in 470-klasse (CCASIONS P er KOELKASTEN JT LIGTVOET n.v. RIJDEN!! MEOIANET b.v. ILAAN 12a hoofd van de administratie ;jAVIK (anp) Robert Fischer heeft gisteravond tweede partij van de tweekamp om het wereldkam- ap tegen de Russische titelhouder Boris Spasski ver- »n gaan. De Westduitse hoofdscheidsrechter Lothar riep. toen Fischer na een uur niet was verschenen, tot winnaar van de tweede partij uit. Daardoor leidt niet 20 en lijkt de anti^match al beslist. Want men liet dat de Amerikaan nog zal spelen optreden heeft gisteren renlang onder hoogspan- uden. In de Laugardals- eed wereldkampioen Boris jn tijd met het bekijken decoraties op de wanden, pers smekelingen bijna uitgestuurd om de uit- ewegen, alsnog uit de met klede presidentiële suite f I en -25 S, lAG 14 JULI 1972 'iavik (anp) Robert Fischer heeft gisteravond I In de speelzaal zijn vier televisie- wezig was. 'Het is afschw komst in de speelzaal, Olafsson stel de Schmid daarvan in kennis, maar deze weigerde omdat dit een over treding van de reglementen zou in houden. Hij liet de klok doorlopen. Toen de zestig minuten waren stond hij op van zijn tafel en kondigde aan, dat Fischer de partij had verloren. Uit de half gevulde zaal klonk hier Jleidirshotel te "komen. en faar aPPl™s op. Spasski had al 1 eerder de zaal verlaten. In een persconferentie na afloop gaf Lothar Schmidt toe dat de re glementen in situaties als deze eigenlijk .niet voorzien. "Fischer heeft weliswaar het punt verloren, maar de match is nog niet voorbij. Hopelijk komt hij zondag bij de derde partij wel op. Maar als dat niet gebeurt, moeten we nog elf maal hier in deze zaal bijeenko men, de klok van Fischer in Fischer zei tegen de IJs- lotmeester Olafsson. toen jk was gelukt tot de Ame- ir te dringen: "Laten we over praten. Maar schaken. Daar staat mijn naar". eind van het uur con- ïoofdscheidsrechter Lothar it Fisher niet was komen kende daarop overeen- mt vijf ord het punt toe aan chtig e zestig minuten, die in- n hoofdarbiter Lothar 17.00 uur de klok van Fischer in werking stel- in zich in Reykjavik ze- toneeltjes af Voor het Fischer stond een snelle politie-eskorte te wach- geval de uitdager zich en. In de Laugardalsho- kte Spasslki, wiens ze- zwaar te verduren heb- heftige discussie met mid. Na een kwartier ieester Olafson erop uit- m Fischer te overreden, kwartier later reden de waartegen Fischer in ,ntie vergeefs had ge- de zaal uit. ifsson hem dat nieuws bleek Fischer bereid om Onder voorwaarde ech- arbiter de klok pas in het Amster- king stellen, constateren dat hij niet stellen na zijn aan- I cent krijgen. is opgekomen en Spasski het punt geven. Totdat Spasski dertien pun ten heeft". Het is volgens Schmid denkbaar dat de internationale federatie een andere beslissing zal nemen. Fischer heeft het recht tegen de papieren nederlaag protest aan te tekenen. Maar hij moet dat dan wel binnen zes uur schriftelijk doen. Volgs Olafsson is Fischer zeer te gen zijn zin naar IJsland gekomen en heeft hij de inwoners van het eiland in de Atlantische Oceaan be titeld als "een communistische ben de". Geld De Russen hebben Fischer er ver schillende malen van beschuldigd dat hij overal geld uit probeert te slaan. Maar in het conflict Fi scherChester Fox ine (de maat schappij, die de t.v. rechten heeft opgekocht) is dat zeker niet het ge val. Van de uitzendingen, die Fi scher niet wil laten doorgaan, om dat ze zijn concentratie verstoren, zou hij aan t.v.-rechten dertig pro- In de speelzaal zijn vier televisie camera's aanwezig. Twee voor de uitzending naar buiten. Deze zijn verborgen opgesteld achter grote beklede toren achtige gevaartes. Twee andere verzorgen achter in terne televisie-circuit. Het meest aannemelijk is dat Fischer bij zijn inspectie van de zaal deze laatste twee niet heeft opgemerkt. Hij eiste wel, dat de twee andere camera's tijdens de eerste partij niet zouden draaien, omdat ze niet volstrekt ge ruisloos waren. Dat werd hem toe gezegd. Toen hij daarop bij de her vatting ontdekte dat vanuit de zol dering toch een verborgen camera op hem was gericht, barstte hij in woede uit en betitelde hij hoofd scheidsrechter Lothar Schmid als "leugenaar". Deze verwacht dat Fi scher hem daarvoor alsnog zijn ex cuses zal maken. In de loop van gisteren verhard den de standpunten zich. Lothar Schmid gaf de IJslandse organisa tie toestemming de eerste twee rijen van de tribunes, die op verzoek van Fischer tijdens de eerste partij leeg waren gebleven, met publiek te vul len. De televisie-maatschappij liet weten ditmaal wel opnamen te zul len maJken. Dat ging gepaard met een brief aan Fischer, waarin werd geappelleerd aan diens vaderlands lievende gevoelens. Fischer hield zich echter onbereikbaar. Evenmin nam hij de telefoon op. Uiteindelijk werd besloten met één televisie-ca mera te werken, op flinke afstand van het podium. Het was deze ca mera, die werd verwijderd, toen Fi scher na een half uur nog niet was verschenen. Dat gebeurde na dat Richard Stein, die de belangen van Chester Fox ine behartigt een telefoontje vanuit New York had gekregen. Het was van Andrew Da- vis, één van Fischer's advocaten, die aanbood onmiddellijk naar Reyk javik te komen om de zaak te be spreken. De Amerikaanse afvaardiging op IJsland maakte bekend dat Fischer bezig was een officieel protest op te stellen tegen de beslissing om Spas ski de tweede partij toe te kennen. Cramer, die namens Fischer zei te spreken, verklaarde dat de uitdager zou protesteren tegen het feit dat de klok in werking werd gesteld, voordat de omstandigheden waar onder gespeeld moest worden voor de volle honderd procent in orde waren. Volgens Fischer zou hoofd arbiter Lothar Schmid de reglemen ten van de internationale schaak federatie hebben overtreden. Op grond daarvan zou hij het wed strijdcomité vragen de partij als niet gespeeld te beschouwen. Het wedstrijdcomité, bestaande uit ver tegenwoordigers van de organisatie en de beide spelers, moet binnen twaalf uur uitspraak doen. Verbijstering Rest verbijstering, verdriet en me delijden. Enkele reacties van aan wezige schakers: Fridrik Olafsson, IJslands grootmeester die geduren de het fatale uur bij Fischer aan- 'Katapultstok" verboden in München(?) MüNCHEN Volgens een West duitse atletiek-official zal de IA AF by de Olympische Spelen in Mün- chen de polsstokken, waarmee de laatste maanden in de Verenigde Staten opzienbarende resultaten zijn behaald, niet toelaten. De official, Ludwig Jail, die in het organisatie comité van de atletiek in München zit. merkte evenwel op dat het moei lijk zal zijn de nieuwe van de oude stokken te onderscheiden. Het gaat hier om de ..katapultstok", waarmee Bob Seagren onlangs het wereld record polsstokhoogspringen op 5.63 meter bracht en zijn landgenoten Smith en Johnson 5.50 meter haal den. Ook de Zweedse oud-wereld recordhouder Kjell Isaksson (5.59) gebruikt dergelijk materiaal. Isaks son heeft jaren in de Verenigde Sta ten getraind en nam dit voorjaar enkele nieuwe stokken mee terug om ze in Europa te introduceren. Zo zou de Oostduitser Wolfgang Nord- wig onlangs in Parijs ook al over een "oatapole" hebben beschikt Volgens Ludwig Jail is de regel: elk materiaal dat bij de Olympische Spelen wordt gebruikt moet ten minste een jaar tevoren iedereen ter beschikking staan. De nieuwe Amerikaanse polsstokken dateren van dit voorjaar. wezig was: "Het is afschuwelijk. Fi scher heeft zichzelf vernietigd. Ieder een heeft al geprobeerd hem uit te leggen dat hij zichzelf aan het ver nietigen is, maar hij wil niet luiste ren Ik kom hem niet overtuigen dat hij hier moet komen". Harry Golombek. sinds Euwes vertrek de hoogste FIDE-official in Reykjavik: 'Tk ben heel bang voor wat er nu met Fischer gaat gebeu ren, ik houd er werkelijk mijn hart voor vast". Een van Spasski's secondanten. Neij: "Spasski kan best tegen deze zenuwenoorlog. Dat maakt hem niet veel uit. Maar Fischer, volgens mij is die kapot. Ik denk dat hij mis schien bang is tegen Spasski te spelen Waarom speelt hij niet ge woon?" Isidor Durover, een vooraan staand lid van de Amerikaan se schaakgemeenschap: "Hiermee heeft Fischer Harakiri gepleegd. Schaakharakiri. fysieke harakiri en medische harakiri". Dit is wat iedereen gelooft. De schaakwereld is in rouw. MEDEMBLIK Joop en Robert van Werkhoven zijn op su blieme wijze winnaar geworden van de eerste race om het Eu ropese 470-klasse kampioenschap. Temidden van vijftig con currenten uit negen landen ontkwam het Nederlandse duo in het eerste rak aan de meute en haalde op de finish de kolossale voorsprong van Ax/2 minuut. Beter kamperen KATWIJK In de gemeentelijke commissie voor recreatie en toerisme werd dinsdagavond over het kam peerterrein in de Zuidduinen gespro ken. B. en W. hebben wat voorstel len gedaan over voorzieningen op dit kampeerterrein zoals herbestrating verlichting van de kampweg, aan brengen van terreindouches. en uit breiding van het aantal urinoirs. Voordat de vergadering in het ge meentehuis begon, prees de voorzit ter wethouder Bergman de kampeervereniging die door zelf werkzaamheid heel veel in het kam peerterrein tot stand heeft gebracht. Een aantal bestuursleden van de ver eniging waren aanwezig. Bij het bespreken van de verbe teringen aan het kampeerterrein hadden enkele aanwezigen bezwaren tegen het werken aan allerlei dingen in de zomervakantie. Overigens stond de vergadering gunstig tegenover het voorgestelde. Misschien dat er op korte termijn geld op tafel kan komen, waarna de kampeervereniging gevraagd kan worden, daadwerkelijk hulp te verle- De strijd en de sfeer in deze nieu we Franse klasse, die op de nomi natie staat een Olympische status te verkrijgen, is reeds gelijk aan die van andere gerenommeerde Olympi sche zeilklassen. Door toelating van deze klasse zullen er dan voor het eerst jeugdige zeilers, met weinig geld. aan de Olympische Spelen kunnen deelnemen. Vele cracks uit nationale klassen zijn in Europa dan reeds ook overgestapt in de 470-klasse. TALENT. Het veld voor Medemblik is repre sentatief voor het beste zeiltalent dat er momenteel onder de Jeugd te vinden is. Vandaar ook de opmerke lijke zege van Van Werkhoven. De lichte, draaiende wind verraste vele concurrenten, die niet goed op hun kompas keken en het eerste merk teken niet konden vinden. Turnen Van de Nederlandse da- mesturnploeg die al op 18 mei door het Nederlands Olympisch Comité voor afvaardiging naar Mün chen was aangewezen zijn nu de na men bekend. Het zijn: Ans Dekker, Ans van Gerwen. Margot Hilders, Ikina Morsch, Linda Toorop. Margo Velema en Nel van der Voort. Voetbal De trekking voor de pre mie voor toto 50 had tot resultaat, dat de premie ten deel is gevallen aan de houder van het formulier no n 1361348 deze winnaar ontvangt nu aan prijs en premie een bedrag van fl. 120.520.00 bruto. VOETBAL Het Nederlandse UEFA-jeugdelf tal (16 tot 18 jaar) is in de voorronden van het UEFA- toernooi 1973 ingedeeld in groep zes met Polen en West-Duitsland. Het toernooi wodrt volgend jaar in Italië gehouden /an 31 mei tot en met 9 juni. De finale is in Florence Joop van Werkhoven: „Wij hebben eerst ook even gek opgekeken, toen we het merkteken na een tijd zeilen niet konden vinden, maar toen zijn we op het kompas gaan varen en vonden we het". Ook de Fransman v. Follenfant, die tezamen met Devil- laard en de Nederlanders Folle- bregt en Van Essen favoriet is voor de Europese titel, wendde op tijd de steven en kwam dicht ach ter Van Werkhoven als tweede rond het merkteken. Van Werkhoven liep echter steeds verder weg van Fol lenfant. die aan snelheid tekort schoot. Als vierde gingen de gebroe ders Tom en Wouter van Essen over de lijn. De Van Essens die vo rig jaar de wereldtitel veroverden, konden mede door de wispelturige wind, op deze eerste dag niet impo- PRATEN. In zeilkringen werd overigens deze eerste race, als niet geheel repre sentatief aangemerkt door de weers omstandigheden. Een protest van Vollebregt. die van mening was dat er te weinig wind stond om redelijk te kunnen zeilen, werd door het protestcomiteé van de hand gewe zen. Vollebregt bracht het niet ver der dan een 23ste plaats. De strijd duurt voort tot en met woensdag en de maandag is de rustdag. Kars Meyboom heeft gisteren voor de Deense hoofdstad Kopenhagen de vijfde en voorlaatste race ge wonnen van het Europese kam pioenschap in de Europa-Moth- klasse. De tweede plaats was voor de Fransman Gerard Gondet. Het algemeen klassement wordt aange voerd door de Deen Joergen Holm Nielsen met 51 punten. Tweede is de Fransman Rolland Chutin met 56 punten. iet B O V A G garantiebewijs bouwjaar '69 diverse kleuren Hl Ipecial bouwjaar '70 ï-deurs bwj. '70 36.000 km gelopen Special bouwjaar '70 Special bouwjaar '69-'70 IU 0 de luxe bouwjaar '69 110 bouwjaar '69 1300 c.c. motor -T Special bouwjaar '69 2IDKOPERE INRUILAUTOMOBIELEN 4bouwjaar '68 met vouwdak Special bouwjaar '68 R bouwjaar '67 28 december tina 1500 bouwjaar '66 inz 4 bouwjaar '67 •inz 4 bwj '68 8.500 km gelopen bouwjaar '65 V 101 bouwjaar '67 ËCTAARGARAGE (ARSTRAAT 19—27 Telefoon: 0171042146* bij randstad zitten ze gewoon te springen om ervaren typistes stenotypistes en andere goede kantoormensen nieuwe rijn 44. leiden, telefoon 0171044841 TRAP BEKLEDEN Laat uw trap vakkundig stol- feren met nylon, vilt ol tapy- flex, geheel compleet tncl. materialen. leglooD en b.t.w voor f 150. Tel. 070—603167 b.g.g. 603529 De Griffier van de Arrondis sementsrechtbank te 's-Gra- venliage brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij beschikking van die Recht bank van 1 juni 1972. aan: Henri van der Neut, h/o de naam: „One Hour Cleaning Service", wenende te Leiden aan de Breestraat 128, defini tief surséance van betaling is verleend voor de duur van anderhalf jaar. Bewindvoerder is: Mr. S. H Attema. Kort Rapenburg 13, Leiden. De Griffier. Mr. J. F. van West de Veer. ■ZÉTAPPARAÏEN ;ury r kantoren, cantines, winkels, clubhuizen enz. hebben wij een c rote sortering koffie- ipparatuur o.a. een geheel automatisch araat van 2 tot 15 kopjes of van 10 tot 40 jes, ook voor grotere capaciteiten. r«M*9 een folder of bezoek onze showroom. Leiden NIidergang IE 65—67—70. TELEFOON 01710—22025 auto verzorgen las, met 8 pers. 'w bruidsstoet. uitzendbureau luba nv nieuwe rijn 35, leiden 01710—40341 lid abu V OORDEELVERKOOP Perzische Tapijten vrijdag en zaterdag a.s. Myr 2.44x 1.70 f 640 11a mad an 2.11 x 1.35 f 475.— Koerdistan 2.15 x 1.19 f 395.— Kussens vanaf f 19, En nog vele andere koopjes. TREUBSTRAAT 150 (Hoorncsl KATWIJK AAN ZEE Tel. 01718—72639. Nederlands Bureau voor Buitenlandse Studentenbetrekkingen te Leiden Het nationale non-profit studenten reisbureau vraagt voor direkte indiensttreding een Wij zoeken iemand, die halve dagen wil werken op onze afdeling bevoor rading. De werkzaamheden houden o.a. in: Voorraad administratie Postbehandeling van onze verkoopkantoren. Sollicitaties na telefonische afspraak, NBBS, de heer R. H. van Veelen, telefoon 0171043941. GEZOCHT ontwikkelde besch. DAME om slechtziende werkende (ontw.) vrouw een of twee midd. p. w. voor te lezen en haar buitenshuis te begelei den. Condities in overleg. VOGELVRIENDEN OPGELET! Zang- en kleurkanaries, tro pische vogels, 5 paar f 47,50. Keus uit 10 soorten. 1 paar groene astrilden f22,50. 1 paar geelbuik astrilden f 15. Zilverkwartels. Chin, dwerg- kwartels. Duifjes en siervogels P. VERKADE Tolstraat 66, Alphen aan den VERKQOPGROEP VN.U Zelfstandig bladen en boeken verkopen in een eigen voorbewerkt rayon zelf werktijden bepalen eigen omzet vaststellen en ook nog FLINK verdienen! Dat kunnen wij bieden aan EEN BLADEN- EN BOEKENMAN. Verdienstenf 300,tot f 350, bruto per week. Borgstelling: nader overeen te komen. Faciliteiten: tegen vergoeding wordt een be stelauto, rijdende bladen- of boekenwinkel of 'n carrier beschikbaar gesteld. Voelt u er iets voor? En wilt u werken in: HET RAYON LEIDERDORP Als u dan ook nog een enthousiast verkoper bent en goed met mensen kunt omgaan, moet u maar 'ns bellen of schrijven naai MEDIANET B.V.. Stationsweg DEN HAAG. Tel. 63 29 44. eidkn Adverteert in dit blad enlpong, Lel. 23055 MWüÈÈüÈÊÈm IUISVROUW winkelt" dagelijks in haar dagblad. Profiteer hiervan. Plaats uw nieuws naast het nieuws. r in het dagblad. iniiiiiiiiiiiuiii De Rechter-Commissaris in het faillissement van D. van Klaveren, Hoogmadeseweg 46 te Leiderdorp heeft bij be schikking van 5 juli 1972 be paald. dat de schuldvorderin gen vóór 26 augustus 1972 bij de curator moeten zijn inge-1 diend en dat de verificatie vergadering zal worden ge houden in één der lokalen van het Gerechtsgebouw, Jan van Nassaustraat 112 te 's-Gravenhage op woensdag 27 september 1972, des voor- j middags te 10.30 uur. Leiden. Rapenburg 116 tel. 24969. Mr. R. Th. van Leeuwen curator. idi fOON 22356 KRAAIERSTRAAT De LOI is het grootste, erkende instituut op het gebied van het schriftelijk en schriftelijk/mondeling onderwijs. In het moderne gebouwencomplex te Leiderdorp werken kleine en grotere gespecialiseerde afdelingen mee aan een doelmatige begeleiding van tienduizenden studerende cursisten. De snelle groei en moderne ontwikkeling van onze instellingen verlangen een ,,in de pas" blijven van onze administratie en boekhouding. Wij zoeken contact met een bekwame kandidaat voor de functie van die in deze zeer zelfstandige taak zijn kennis en capiciteiten tot ontplooiing wil brengen. Wanneer u ten minste het diploma SPD-2 bezit tussen 30 en 40 jaar oud bent uw ruime ervaring kunt aantonen en verantwoordelijkheid durft aanvaarden bieden wij u een interessante functie met adequate honorering en goede secundaire voorzieningen. Belangstellenden wordt verzocht een met de hand geschreven sollicitatie - de afdeling Personeelszaken. vergezeld van een uitgebreid curriculum vitae - te richten aan het hoofd van leidse onderwijsinstellingen Marktaanbiedingen Wij gaan \er huizen alle* moet weg jongens- en meisjes lange broeken tot en met 12 Jaar merk Lee Cooper 19.95 nu alle maten niet te geloven en toch waar 6.95 heren net sportshirts met korte mouw 14.95 nu 7.95. Ketelboetersteeg 5 over brandweer waar de I vlag waait hoek Langebrug Japle. ca Jap ie moet leeg. Wij gaan verhuizen. Damesjasschorten 1 5.98 nu t 1.98 Badstof da mesjurken f15.95 nu f 3.98, 1 pers. lakens f 13,95 nu 1 8.95 2 pers lakens f16.95 nu f 11,95 I Damessltps tot maat 50 f 1.98 nu f 1,49. Damesnachtjapon nen nu f 2,98. Ketelboetersteeg 5 over brandweer waar de vlag waait. Hoek Langebrug. Japle. Japle maakt korte metten j Wij gaan verhulzen Zeer grote badlakens f 39.50 nu f 22.50 Jon gens en meisjes corduroy lan- gebroeken f 27.95 nu alle ma ten f 15.95 Heren spijkerbroe ken f 27.95 nu f 15.95 Heren en Dames Tlno shirts 20 kleuren f 12.95 nu 1 6.95 Ketelboeter- i steeg 5. over brandweer waar de vlag waait Hoek Langebrug 1 Japte cd Verkoop van o.a. Margriet, Nieuwe Revu, Avenue, Knip, p, Donald Duck, Disneyland, 1-0. ACCOUNTANTSKANTOOR P. VAN OMMEN E. A. Borgerstraat 44 - KATWIJK AAN ZEE vraagt voor spoedige indiensttreding bij één van zijn relaties te Noordwijk een BOEKHOUDER die In staat is om na een redelijke inwerto- periode zelfstandig de gehele administratie te verzorgen. Gedacht wordt aan iemand, boven de leeftijd van 25 jaar. die in het bezit is van het prak tijkdiploma boekhouden. Bezit van of studie voor het diploma M B A. strekt tot aanbeveling. De arbeidsvoorwaarden zijn 'm overeenstem ming met de waarde, die aan een goede ver» vulling van deze functie wordt gehecht Eigenhandig geschreven sollicitaties met uitvoerige In lichtingen te richten aan bovengenoemd adres. TAXI? IN ALLE GEVALLEN IN IEDER GEVAL ELTAX LEIDEN DAG EN NACHT GEOPEND TELEFOON 22444 en 22513

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17