ntoux en herp- chter Duizendpoot Klaas Balk doet het 'onmogelijke' APPIE HAPPIE I ;KX CONTROLEERT, OCANA MACHTELOOS, 'MINDEREN' KUNNEN TOESLAAN t». FC Den Haag splitst managerfunctie sn SPRINTKAMPIOEN VOOR PETER VAN DOORN Feyenoord: druk oefen programma SPORT AGENDA «eel =urc in, 7 cm| rten in di i" AN» couj IRIE 0001 :e cj OVf as J eel) 14 juli 1972 eit. fTRAS Opnieuw heeft Eddy Merckx met alles- macht Luis Ocana in bedwang gehouden en men 99 lie mededeling niet de vraag „voor hoelang nog?" te Want wie de man in het geel op de top van Mont e finish zag passeren en een paar seconden wachtte Ocana te letten die kon daaruit maar één conclusie lerckx is voorlopig de sterkste. Het verschil tussen invoerders van het Tourpeloton werd nauwelijks in >n zieconden uitgedrukt. [elaatsuitdrukking van s sprak wél voor zich- ongelooflijk fris. met- in toch weloverwogen e interviews voor tele- Ocana weliswaar niet van de krachten, el veel meer getekend, wetenschap dat zijn enkel resultaat had- eel moeizamer van de dan zijn tegenstander, steun zoekend, ook lsof hij iemand zocht, DEN HAAG Het bestuur van de eredivisieclub FC Den Haag is er toe overgegaan met ingang van 1 augustus de taak van manager Eddy Hartman te verlichten door het benoemen van Gerard Slager als commercieel directeur. Hart- mann. die zijn contract overigens met vijf Jaar heeft verlengd, zal zich verder uitsluitend met de technische zaken bezig houden. FC Den Haag, dat de medische staf heeft vergroot tot vijf personen, begint op 15 Ju li met het oefenprogramma tegen de zaterdagamateurclub Quick Boys uit Katw-ijk. Voor het begin van de competitie spelen de Hagenaars dan nog tegen: Pee Zwolle (20 Juli uit», Westlands elftal (22 Juli uit), Der by County (25 Juli thuis en 5 au gustus uit), Hearts of Midlothian (29 Juli thuis en 7 augustus uit). FSC (1 augustus) en East Five (8 augustus uit). Door Fred Racké il!n nu. etappe: 1. Thevenet >ÏJ 207 km. in 7.13.45, 2. (Albani) 7.14.19. 3. Oca- Muer) 7.14..24, 4. Pou- iput) 7.14.36. 5. Marti- 'ssens» 7.14.46. 6. Agos- •iessens) 7.15.03, 7. Van ibliinski) 7.15.10, 8. Gi- forni) 7.15.31. 9. Zoe- Schotte) 7.15.40, 10. il-Driessens) 7.15.43, 11. •a-Caput) 7.15.54, 12. (Fra-De Muer) 7.16.58, (Den-De Muer) 7.17. n (Ned.-Pcllenaars) ézard Fra- Stablinski 'abak (Ned.-Pellenaars) Larstens (Ned-Van Vac- 755.13, 62. Wagtmans ars) 7.25.42, 68. Vianen rs) 7.26.27, 75. Van der Pellenaars) 7.29.29, 84. led-Schotte) 7.29.29. 89. (Ned-Stablinski) 7.30.03, (Ned-Peilenaars) 7.30.32, euwen (Ned-Pellenaars) irt: Anteunis (Bel-Jos- gevenHarings (Ned- en Van Malderghem klassement1Merckx 58.43.17. 2. Ocana ier> op 3.01. 3. Guimard i.08, 4. Gimondi 5.35, 5. Pouli- ïput op 6.46, 6. Zoete- Schotte) op 8.12, 7. He- •Stablinski) op 9.45, 8. Pra-Plaud) op 10.04, 9. (Bel-Stablinki) op 11.38, (Fra-Driessens) op assen (Bel-Driessens) op [ostinho (Port-Driessens) en (Den-De Muer) op Swerts (Bel-Albani) op Labourdette (Fra-De 1305, 18. Tabak (Ned-Pel- 26.10, 40. Prinsen (Ned) >p 44.18, 50. Pustjcns aki) op 52.02, 58. Via- 'ellenaars) op 56.23, 68. (Ned-Van Vaerenbergh) 3. Wagtmans (Ned-Pelle- 1.00.05, 84. Krekels (Ned. op 1.04.03, 88. Van der id-Pellenaars) op 1.05.30, 1 (Ned-Schotte) op 1.15.14, »eeuwen (Ned-Pellenaars) V «ement1. Thevenet nt, 2. Merckx (Bel 12, 3. a) 10, 4. Poulidor (Fra) (Fra) 6, 6. Agostinho Van Impe (Bel) 3, 9. Zoe- l) 2,10. Janssen (Bel 1. i bergklassement: 1. lel) 78 pnt, 2. Van Impe Ocana (Spa) 51, 4. Pust- 42. bssement: 1. Driessens Agostinho en Janssens) De Muer (Ocana, La- en Mortensen) 21.48.44, 3. 'Ulidor, Guimard en Gre- ■44, 10. Pellenaars (Prin- en Wagtmans) 22.02.29. piocgenklassement: 1. 3.4, 2. De Muer 178.29.16, 178.30.59, 10. Pellenaars i£lassement: 1. Guimard punten. 2. Merckx (Bel) Linden (Bel) 73,9. Karstens 1- Zoetemelk (Ned 47). die hem te verstaan kon geven dat de Tour, ondanks alles, nog lang niet verloren was. Nu hoeft dat inderdaad nog niet zo te zijn. Maar Luis Ocana zou wel een schitterende atleet zowel als to neelspeler zijn, als hij zijn ware be doelingen dan wel zijn échte kun nen zelfs ook nog op de flanken van de Mont Ventcux had verborgen. Als hij slechts schijnaanvallen had geplaatst, met in het achterhoofd steeds maar die rit van vandaag, die leidt naai' Orcières-Merlette, het nieuwe vakantie-oord daar bo ven die bergreus, het dorpje, dat een jaar eerder Luis Ocana als de grote winnaar van de Tour verwel komde. Luis Ocana heeft zijn nieuwe villa in de Mont de Marsan „l'Orcieè- res-Merlette" genoemd, om toch vooral In de lengte van jaren de herinnering aan die zegetocht van 1971 levend te houden. Ocana heeft ook nog voor de aanvang van déze Tour vaak die naam in de mond genomen. En daaraan bijna altijd een herhaling van die triomfale rit verbonden. Misschien woelde ook gisteravond dat plan nog altijd door het hoofd van de altoos nerveuze, bijna steeds met teveel risico koersende Span jaard. Maar vandaag zal hij toch een Merckx tegenkomen, die zo heel anders is dan een Jaar tevoren. En zoveel verstandiger. Rustig legde de kampioen het op de top van de Ventoux allemaal uit: ..Natuurlijk heb ik defensief gere den. Ocana moet aanvallen niet ik. Dat Thevenet en 'n paai- anderen er nog bijkwamen, dat deerde me niet. En Thevenet mocht kort voor de top ook weggaan. Hij is immers on gevaarlijk in het klassement. Jawel, few voel met goed, geen last van de valpartij. En geen angst voor Oca na. Zijn demarrages kon ik gemak kelijk beantwoorden. Ja, ik voel me sterk". Waarmee geen woord grootspraak was gemoeid. Want Eddy Merckx was sterk op die Ventoux, waarvan overigens toch teveel nèèrn was uit gegaan, want de coureurs beklom men de berg van de „andere kant", die voor hen dan wél de goede was. De langzaamstijgende stukken weg, dwars door een volkomen kaal landschap, waar de zon weerkaatst door de gele stenen, die hellingen werden het peloton ditmaal niet voorgelegd, en dat wras mede bepa lend voor het koersverloop. Er was nu. ook al, doordat Merckx het initiatief liet aan Ocana, gele genheid tot „terugkomen" als de twee vedetten elkaar weer eens in de haren waren gevlogen en daar door het tempo zodanig was opge schroefd, dat alleen de oude, nog prachtig meerijdende Poulidor kon bijblijven. Bij één van die gelegenheden, toen voorop Ocana moest uitblazen en Merckx geen krachten wilde verspil len, kwamen Thevenet, Agosthinho en Van Impe vanuit ogenschijnlijk kansloze positie toch weer aan het wiel. En Thevenet ging met toe stemming van Merckx meteen door, op weg naar de etappezege. Toch is de manier waarop die over winning tot stand kwam, tekenend voor de situatie op de Ventoux: Ocana machteloos, Merckx controle rend, renners van toch wel mindere klasse in staat om toe te slaan. De Ventoux was ditmaal geen scherp rechter. Of toch wel? Om die vraag bevestigend te beant woorden, dient een oog te worden geworpen op het etappeklassement. Pas op de negende plaats treft men een Joop Zoetemelk, iets eerder is Felice Gimondi over de streep ge gleden. De verschillen met de kop zijn gering. Maar ze illustreren wel, dat noch Gimondi, noch Zoetemelk de vorm vinden, die hen in staat stelt om zich zoals voorheen in de duels van de allergrootsten te mengen. Die duels zullen ongetwijfeld nog komen. Maar het resultaat kan al leen dan verrassend zijn, als Luis Ocana zich inderdaad zelfs nu nog heeft ingehouden om toch vooral die grootste dag van vorig jaar nog eens te herhalen. Wie Eddy Merckx op de laatste meters van de Ven toux van hem heeft zien wegsprin gen. letterlijk en figuurlijk, die houdt dat vooralsnog voor onmoge lijk. De 'mindere' renners konden ditmaal ook toeslaan op de Ventoux. Bernard Thevenet is nog een kilometer van de top verwijderd maa)r lacht al breeduit. Hij gaat de étappe winnen. AMSTERDAM Klaas Balks twaalfde rood-wit-blauwe trui Mahn's München-troef voor de kilometer en de tandem schroomde niet dat als allereerste rond te bazuinen was er een barstensvol problemen. Wie bijvoorbeeld, durfde tot voor gisteren een andere sprintkampioen te tippen dan Peter van Doorn de baanklepper voor wie het vliegticket naar München bij wijze van spreken al in de KNWU-kluis klaar ligt? Klaas Balk in ieder geval niet, evenals de baancoach en verantwoor delijke man voor München, Frans Mahn. ROTTERDAM Feyenoord is af gelopen dinsdag begonnen met de voorbereiding op het nieuwe seizoen, dat op 13 augustus start. De Rotter dammers hebben een druk oefenpro gramma. Na een uitwedstrijd tegen RBC op 23 juli in Roosendaal volgt op 26 juli in het Rotterdamse sta dion een ontmoeting met de Engelse eerste divisieclub West Bromwich Albion. De Engelsen vervangen Che mie Halle. De Oostduitsers konden niet komen, omdat er moeilijkheden waren met visa. Op 29 juli volgt dan de traditionele wedstrijd tegen de Graafschap in Doetinchem. In augustus speelt Feyenoord een thuis- en een uitwedstrijd tegen Bo- russia Münchengladbach en Ander - lecht. Op 3 augustus komen de Duit sers naar Rotterdam, twee dagen la ter de Belgen. De uitwedstrijden zijn op respectievlijk 15 en 23 augustus. Verder moet Feyenoord naar Valen cia, waar van 8 tot en met 10 au gustus een internationaal toernooi wordt gehouden. Voor het echter allemaal zover is moet de selectiegroep van Feyenoord eerst nog een vijfdaags trainings kamp in Zeist doormaken, dat maan dag begint. Ernst Happel heeft voor Zeist dageltfks drie trainingen op het programma staan, om acht, elf en vijf uur VOETBAL Vaclav Jezeki. de ex-trainer van FC Den Haag, d:e twee maanden geleden geen toestem ming kreeg langer in Nederland te blijven en moest terugkeren naar Praag, is met ingang van 15 juli be noemd tot trainer van het Tsjechi sche nationale elf tad. Nochtans presteerde duizendpoot Balk wat niemand onder het hand jevol rond het kille Olympische beton voor mogelijk had gehouden Hij en niet Peter van Doorn of het talentvolle Rotcrdamse sprintertje RAni Langkruis mocht tenslotte het Wilhelmus voor zichzelf laten spe len. Commentaar van de renner uit Badhoevedorp..Wanneer Je me gisteren zou hebben gevraagd of ik eventueel graag in München aan de sprint zou hebben meegedaan had ik zondermeer „nee" gezegd. Maar nu aarzel ik. Gelukkig ligt de be slissing niet bij mij. Al ben ik rea list genoeg om te beseffen dat mijn kansen op de kilometer en de tan den met Peter van Doorn veel hoger liggen. Wanneer ik be denk dat er mannen als Dantel Moreion en de Russische Kraftsov meespurten dan weet ik zelfs dat ik geen schijn van kans heb". Pikante noot, Klaas Balk uitte soortgelijke woorden vlak voor de halve finaleritten, waarin hij Rlni Langkruis dit Jaar verscheidene keren superieur over Peter van Doorn via een beslissingsrit ach- teloofs terzijde schoof. Dat hij uit eindelijk ook Van Doorn in het pak stak, bracht later heel wat mensen van hun stuk. Zoals zijn immer goed gehumeurde (Frisol) -ploegleider Piet Liebrechts. En zoals Frans van Mahn. Door Ger Stolk Moeilijkheden Wat waren de moeilijkheden? Na dat Van Doorn zich in de eerste rit via een op pure kracht gebasseerde eindspurt tot winnaar had mogen laten kronen, dook hij in de vol gende binnendoor. Van Doorn ving hem daar bij op, maar werkte Balk met zijn arm over de streep Balk: „Hij week van zijn lijn. Slecht6 met de grootste moeite kon ik voorkomen dat ik uit de baan werd gereden. Waardoor ik geklopt was ook. De bochten-commissaris adviseerde me echter een protest in te dienen". Welke raad Balk opvolgde, waar door de jury Peter van Doorn dis kwalificeerde. En nog zou er voor Van Doorn niets aan de hand ge weest wanneer hij de beslissende derde rit zou hebben gewonnen. Maar Balk klopte Van Doorn in de mooiste sprint van de avond. Tot verbijstering van Piet Liebrechts die de gang van zaken briesend als een „Amsterdamse streek" kwalificeerde. Liebrechts: ,,Ik had er een voorge voel van. Wanneer Je hier wil win nen moet je van goede huize ko men. Kijk maar wat er is gebeurd je bent geflikt voor je het weet". En Frans Mahn: „Dit soort inci dentjes gebeurt per seizoen wel honderd keer. Op de hele wereld; er is volgens mfj niets onreglemen tairs geschied". Hoe dan ook Klaas Balk mocht zich later in het rood-wit-blauw la ten kleden. Zoals waarschijnlijk Roy Schuiten dat volgende week na de amateurachtervolging kan laten doen. Tenslotte waren zijn cijfers de beste van de dag geweest. Eerst in de kwalificatieritten waarin hij de verbluffende tijd van 4.57.08 liet registreren. En later in de kwart fi nale toen hij Nanno Bakker op een handvol meters na inliep via 4.59.1 Nochtans behoeven de halve finales geen saaie aangelegenheid te wor den nu Fedor den Hertog op ver zoek van Joop Middelink slechts de weg ambieert. Want uit NiJ verdal was de volslagen onbekende Her man Ponsteen met een van Bongers geleend paar wielen gekomen. Zijn tijden: 5.08.9 en 5.02.7. Emi Nieuwe- huis, vorig jaar nog derde, werd door de Tukker ontnuchterd. Frans Malm: ..Die jongen is een talent. Let op, hij kan nog harder". Lachertje Frans van de Ruit kon tijdens de 50-kilometer koers op (Frisol)-hulp rekenen, toen hij met Haarlemse Ron Smlit het rennersveld op een toer had gezet. De titelstrijd of ficieel als individueel voorgeschre ven werd een lachertje, toen Fri sol-fietsers als Gerry Fens en Nan no Bakker. Van de Ruit (evenals Reinier Hassink, Kamper en Kroon) een nieuwe ronde bezorgden. De moedige, individueel koersende. Ron Smit greep de tweede (troost)prijs. Gaby Minneboo, het vliegende peert. is geen amateur-sitayerkam- pioen van Nederland geworden. Gaby die als nieuweling op dit on derdeel erg goed uit die voeten komt. moet ervaren dat zijn routine nog niet voldoende is en dat Fred die Niemeyer eveneens beter achter de die Jaar voor het eerst lichtere motor draait. Klaas Balk (links) en de onttroonde kampioen Peter van Doorn Uitslagen Eerste kwartfinale: sprint-ama teurs: eerste rit: 1. Raaymakers 12,6, 2 Dekkers, tweede rit: 1 Dek kers 12,8, 2. Raaymakers, derde rit: l. Dekkers 13,3, 2. Raaymakers. Tweede kwartfinale: Eerste rit: 1 Balk 12,1, 2. Ten Tijde. Tweede rit: 1. Balk 12,6, 2. Ten Tijde. Derde kwartfinale: Eerste rit: Lang kruis 13,5, 2. van Wijk. Tweede rit: 1. Langkruis 13,5, 2. van Wijk. Vierde kwartfinale: Eerste rit: 1. van Doorn 14.0, 2. Hordijk, Tweede rit: 1. van Doorn 12,4, 2. Hordijk. Halve finales: eerste halve finale: Eerste rit: 1. Van Doorn 12.1 sec. Dekkers, Tweede rit: 1. van Doorn 13,1. 2 Dekkers. Tweede halve fina le: Eerste rit: 1. Balk 12.1, 2. Lang kruis. Tweede rit: 1. Langkruis 12,8, 2. Balk. derde rit: 1. Balk 12,8. Langkruis. Om de derde plaats: Eerste rit: 1. Langkruis 13.3 2. Dek kers, Tweede rit: 1. Langkruis 13,8, 2. Dekkers. Finale: Eerste rit: 1. van Doorn 11,3 2. Balk. Tweede rit: 1. Balk, geen tijd, 2. Van Doorn gede- klasseerd. Derde rit: 1. Balk 11,9, 2. Van Doorn. Eindstand 1. Klaas Balk (Badhoevedorp) 2, Peter van Doorn 'Berlicum), 3 Rinus Lang kruis (Rotterdam), 4 Ad Dekkers (Udenhout). Kwartfinales achtervolging ama teurs: Eerste rit: 1. Ponsteen 5.02.7, 2. Emi Nieuwenhuis 5.05,1, tweede rit: 1. van de Ruit 5.05 (2. Riet veld 5.17.1, Derde rit: 1. Schuiten 4.59,1., 2. Nanno Bakker 5.14.9., Vierde rit: 1. Dekkers 5.09,5, 2. Kamper 5.10.2 Volgende week: halve finale eerste rit Schuiten-Dekkers. Tweede rit Ponsteen-Van der Ruit Amateurs-stayers: 1. Niemeyer (Hengelo) achter Koek 50 km in 39.52.5; 2. Minnebo (Geervliet) ach ter Stakenburg op 820 meter; 3. De Jong (Zwanenburg) achter Ruiter op 1300 mtr.; 4. Been (Graningen) achter de Graag of 400 mtr; 5. Werner (Bilthoven) achter Dekker op 5000 meter. 50 km voor amateurs: 1. Frans van der Ruit (Amsterdam) 50 km in 1 uur 4 min 3,8 sec.; 2. Ron Smit (Haarlem) op 27 sec.; 3. Gerry Fens (Amsterdam) op 33 se.; 4. Nanno Bakker (Wieringerwerfz.t.; 5. Rei nier Hassink Neede) z.t.; 6. Eddy Kroon (Den Haag) z.t.; 7. Gerard Kamper (Sint Pancras) z.t.; 8. Ad Dekkers (Udenhout) z.t. Cricket Hoofdklasse: HCC II—'VRA; AAC HCC; Rood en WitHBS; Quick HG—VOC. Tweede klasse A I: Hermes DVS H—Ajax. Tweede klasse B I: Ajax II— acc m. Baseball ZATERDAG Hoofdklasse: HCAW Sparta; Feyenoord Storks; Haarlem Nicols Ajax; OWO HCK. ZONDAG HCK OWO; Ajax Haarlem Niools; Storks Feyenoord; Sparta HCAW. Z\E ZO, DE EEP&TE tiem meter Zitten erop Dat is - eh - /VOMOEBOSTE 8ANF JA... MAAR DENK O'J NOCl NOOIT 'S AAN IETS ANDERS DAN BA NANEN ja ja/ ik-eh- denk ook wel 's aan 'n-eh- lekker biefstuk ktie zelfs/.'

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15