EIDSCH EE WORDT SCHONER DAGBLAD 68 McGovern winnaar met groot gemak vandaag ZAALBERG ELECTRA ehondenmosselen en vissen bewijzen het iJflLLARZWAK )NNIG EN 100G Kabinet zit nog met "gat" NOG ONZEKERHEID OVER RUNNING MATE LEID5CH DAGBLAD Verkeerde taxatie politie Strijd heviger Vietnam- overleg hervat m Miss Universe durft niet naar Puerto Rico Grootse opruiming bij 24.95 ®u<t teuivs gericht 1 maart 1860 DONDERDAG 13 JULI 1972 No. 33758 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1, Lelden - Tel.: 25041, Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur, tel 30500 (zat. 18 uur) TERSCHELLING De Waddenzee en de Noordzee zijn aanmerkelijk schoner dan vorig jaar. Deze verheugende verbetering in het milieu valt af te leiden uit drie in het oog springende feiten het aantal zeehonden in de Wad denzee is in één jaar met dertig procent toegenomen zowel op de mosselplaten in de Waddenzee bij Terschelling als op die van de Oosterschelde tieren de mosselen ongekend welig; i de totale visopbrengst van de Noordzee is niet zoals in voor gaande jaren teruggelopen. Bij de periodieke telling van de zeehonden in de Waddenzee, ver richt door dr. Van Haaften van het Rijksinstiuut voor Natuurbeheer in Arnhem, is gebleken dat het aantal robben is gegroeid van 395 tot 498, een toename met bijna dertig pro cent. Honderdmiljoen kilo zeer zuivere mosselen zijn in het seizoen 1971- 1972 geëxporteerd of door Neder landse keelgaten verdwenen. Prof. dr. Korringa, directeur van het Wlterdam Op de Amsterdamse markt is de dollar evenals in n p Europese financiële centra ëe°Pen<L Ihet interventiepunt greep de landsche Bank - evenals giste- m in. Volgens schattingen van zit tarktdeskundigen had de cen- 4 bank omstreeks half elf van- hd al 30 tot 40 miljoen dollar pmen. 3u4 woordvoerder op de geldmarkt fireef de situatie als volgt: Jlijft een overschot aan dollars jo het ogenblik is er vrij veel ïtiod." op de andere Europese wissel- in was de dollar vanmorgen of vlakbij haar laagste punt 4. K droog met weinig wind. numtemperaturen tussen 12 en den. Maxima morgen aan zee m ders van 22 tot 26 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) Jgwater te Katwijk om 5.27 en Lgfuur; laagwater te 1.22 en 13.43 >p 04.37 uur; onder 20.54 uur. op: 09.10 uur; onder: 22.16 uur. Een bestuurder van een Ford Capri verleende gistermiddag in Katwijk geen voorrang aan een andere auto. De bestuurder van de Capri verloor de macht over het stuur en kivam tot stil stand tegen een gevel aan de Roest van Limburg straat. De gevel startte bijna in elkaar. De inderhaast toegeschoten brandweer heeft de gevel gestut. Er iverd niemand gewond. Alleen viel een vrouw bij het zien van het ongeval flauw. (Foto Jaap van Duijn) DEN HAAG Ondanks het of ficiële optimisme, heeft het kabinet de knopen in het begrotingsoverleg nog niet doorgehakt. Belang rijke knelpunten zijn: de plannen tot verhoging ,van enkele belastin gen; het overbrengen van artikelen naar het hoge btw-tarief van 14 procent; bezuinigingen op water staatswerken, waartegen minister Drees zich verzet; bezuinigingen op sociale verzekeringen, waarvan Boersma een tegenstander is en ex tra geld dat nodig is om te begin nen met een milieubeleid. MIAMI (Reuter/UPI/AFP) On danks het feit dat de verkiezingen van senator George McGovern ,ndag na zijn overwinningen in procedure kwesties reeds nagenoeg zeker was, heeft zijn officiële verkie zing tot presidentskandidaat voor de Democraten vannacht op de con ventie in Miami Beach tot wilde to nelen van enthousiasme geleid. Zelfs doorgewinterd politicus als professor Joh Kenneth Galbrath, voormalig ambassadeur in India en lid van de conventie-afvaardiging van New Yorik, maakte vreugde sprongen toen 119 stemmen van Illi nois McGovern over de rode streep van de 1509 droegen die nodig zijn voor de absolute meerderheid. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs n worc* abonnee per 27 juli 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. De man die van totaal onbekende, als kansloos gedoodverfde, achter grondfiguur omhoog schoot tot pre» dentskandidaat, zal vanavond op de conventie zijn nominatuur officieel aanvaarden en zijn koers voor de campagne uiteenzetten. Naar ver wachting zal hij dan tevens de naam bekend maken van zijn keu ze voor de kandidatuur voor het vi- ce-presidentschap. Hoewel in de Amerikaanse politiek verrassingen op het laatste ogen blik nooit zijn uitgesloten, lijkt het nu toch wel ondenkbaar dat sena tor Edward Kennedy uit Massachu setts op de "ticket" van McGovern al komen. Twee of drie Volgens medewerkers van de se nator uit Zuid-Dakota is de lijst van kandidaten die McGovern nu nog op het oog. heeft, beperkt tot twee of drie, onder wie congreslid Wilbur Mills uit Ankansas, voorzitter van de machtige commissie voor „ways and means" (controle op overheids- inningen en uitgaven) van het Huls van Afgevaardigden, welke een be slissende stem heeft in belastingwet geving. Volgens partijleiders en afgevaar digden naar de conventie zou Mills McGovern het sterkst zijn op pun ten waar McGovern het zwakst is, in het zuiden en in het zakenleven. Mills wordt beschouwd als meer behorend tot het z.g. establishment dan een andere mogelijke kandi daat, Leonard Woodcock, voorzitter van de Verenigde Bond van Arbei ders in de Automobielindustrie. Woodcock daarentegen zou stem men trekken onder de werknemers. Hoe de uitslag zal zijn. men ver wacht ditmaal geen scheuring als in 1968 toen George Wallace, gouver neur van Alabama, uit de partij stapte en als zelfstandige de presi dentsverkiezingen inging en een groot aantal kiezers meesleepte, zowel van zijn eigen partij als van de republikeinen. Op pagina 9 een profiel van Mc Govern, de mannen achter McGo vern en het vervolg op het verslag over McGoverns nominatie. Rijksinstituut voor Visserij-onder zoek in IJmuiden kan rapporteren: „De Waddenzee ten westen van Terschelling, waar enorme mossel vindplaatsen zijn, is prachtig schoon. Ook de Oosterschelde zal schoon blijven tot de afdamming. Het wordt weer eens een ouderwets mosseljaar". De mossel is een schaaldier, dat bijzonder gevoelig is voor de invloed van het milieu. De enorme mossel vangst kan dan ook gezien worden als bewijs, voor het feit, dat de zee minder vuil is dan voorheen. Prof Korringa concludeert: „On danks alles is de Noorezee één van de vruchtbaarste van alle zeeën. De totale opbrengst van vis is niet te ruggelopen. Waar dat plaatselijk wel het geval was, gebeurde dat niet door vergiftiging van het water met DDT, lóod of kwik, maar door over- bevissing". Dat de zeehonden goed gedijen on dervindt mevrouw 't Hart, die in het Groningse Pietersburen een zee honden crèche heeft, zeer duidelijk, j „Wij hebben op het ogenblik maar vijf jonge zeehonden te verzorgen. Vorig jaar hadden we dagen met I wel dertien dieren". Zij is bijzonder blij met het bericht j van dr. Van Haaften. dat de zee- j hondenkolonie met ruim honderd exemplaren is uitgebreid. „Dat is i bijzonder veel op het vorige aantal I van nog geen vierhonderd. Het kan natuurlijk, dat de dieren langza merhand aan het vergif gewend ra- l ken of misschien heeft het koude weer meegewerkt. Maar we hopen en geloven vooral, dat het zeewater schoner is geworden". Roofmoord Schiedam SAIGON (AFP) De Noordviet- namezen en het Bevrijdingsfront hebben op de dag van de hervatting van het Parijse vredesoverleg hun I militaire activiteit sterk uitgebreid. In de Zuidvietnamese provincie hoofdstad Kwang Tri kwamen de Noordvietnamese tanks uit de stra- ten om een aanval te breken van de troepen van Saigon In het gehele land hebben zich volgens een Zuidvietnamese militai re woordvoerder 109 incidenten voorgedaan het hoogste aantal se dert het begin van het Bevrijdings front offensief ruim drie maanden ROTTERDAM (ANP) De 32-Ja- rige Schiedamse kruidenier J. van den Bosch is vorige week donder dagavond niet door de Schiedamse en Rotterdamse politie ingelicht over het feit dat twee als crimineel be kend staande Rotterdammers, ver moedelijk een overval op hem wilden plegen. Dit hebben de beide politie korpsen vanmorgen in een gezamen lijke verklaring over de Schiedamse roofmoord meegedeeld. De politie geeft toe dat vorige week donderdag te grote risico's zijn geno men. „Wij dachten dat de bedreigde kruidenier ten hoogste enig lichame lijk letsel zou kunnen oplopen. We hebben de zaak verkeerd getaxeerd", zo is vanmorgen op 'n persconferen tie in Rotterdam gezegd. De Rotterdamse en Schiedamse po litie hadden al geruime tijd verden kingen tegen de Rotterdammers om dat zij steeds over veel geld beschik ten maar geen vaste werkkring had den. Het tweetal werd al wekenlang Tegelijkertijd neemt het aantal geruchten over het Vietnam-over- leg dat vanochtend om elf uur be gon toe. Beide partijen verwachten concessies van hun tegenstander. deze week bij vruchtenlimonade literfles BEIROET (AP) Miss Universe, de Libanese Georgina Rizk, durft niet naar Puerto Rico te gaan, om daar haar opvolgster officieel te kronen. „Ik durf niet, ik ben bang en ga er niet heen", aldus de schone. Bij de Japanse aanslag op het vliegveld van Lod, in opdracht van een Palestijnse guerrillagroep die in Libanon was gevestigd, waren 16 van de slachtoffers mensen uit Puerto Rico geweest. Het Libanese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft mej. Rizk gezegd dat zij beter niet naar Puerto Rico kan gaan „omdat door Israëlische propagandisten daar op het ogenblik een lastercampagne tegen Libanon wordt gevoerd". Het niet komen opdagen kan Georgina 7.500 dollar kosten, maar dat verlies wil zij nemen, „want de regering weet het best wat nood zakelijk is". Haarlemmerstr. 36 Leiden - tel. 24198 by Blauwpoortsbrug. HONDERDEN LAMPEN TEGEN BESPOTTELIJK LAGE PRIJZEN b.v. fraaie royale bronzen 5 LICHTS KANDELAAR Een sieraad voor Uw huis kamer, normaalprys 50 NU voor de knotsgekke prüs hoogte 40 cm. Niet meer dan 1 per klant. BIJ ONS ALTIJD GOEDKOPER Waren de zomers vroeger nu zo veel beter? Dat begin je je af te vragen wanneer je steeds opnieuw verhalen hoort over die goede ouwe tyd, toen je 's avonds nog tot een vergevorderd uur in je tuintje kon zitten en de ene hit tegolf de andere afwisselde. We sloegen eens de krant van zestig jaar geleden op en lazen voor u wat de mensen in De Bilt te mel den hadden. PAGINA 7 18 PAGINA'S Toeristen van allerlei nationali teiten brengen in deze zomer maanden een bezoek aan Leiden. Een van de meest opmerkelijke dingen is de aanwezigheid van veel bloemen. PAGINA LEIDEN De Amerikaanse zanger David Blue, die het in Knokke niet zo „zag zitten" treedt morgenavond op in het Amsterdamse Paradiso, waar hij zün eigen sfeertje mee brengt. PAGINA 5 De politieke leiders van de protes tanten in Ulster beginnen hun greep op de massa te verliezen. PAGINA 9 De Mont Ventoux, die vandaag op het Tour-programma stond, is een ware krach ten verslinder. PAGINA 13 Tussen plompcblad en riet aast do ruisvoorn. Maak van elke Duitse herder geen politiehond. PAGINA 15 In de vergadering van den gemeenteraad van Zwolle is met algemeene stemmen besloten om de gracht, tot dusverre ge naamd den Dijk, waarop het huis waarin Thorbecke ge boren werd gelegen is, voortaan te noemen: Thor- beckegracht. Onder de talrijke hove niers van Bergen op Zoom heerscht sedert eenige da gen groote drukte, met het plukken en verzenden van roode en witte aalbessen, waarvan 60.000 ponden door speculanten ad. 5 en 6 cents per half KG. zijn opgekocht en voor Engeland bestemd. Stanley, de opspoorder van Livingstone, is met den zoon van den beroemde reiziger op een Fransche stoomboot naar Suez ver trokken. Hij heeft brieven van Livingstone aan de re geering en aan zijne vrien den bij zich. Livingstone zelf is besloten niet terug te kee- ren voor hij zijn werk ge heel volbracht heeft. Dezer dagen zat men bij de familie v. V. in de Steijn- straat te Vlaardingen ge zellig bijeen ter gelegenheid van de zilveren bruiloft, toen onverivacht de binten van de vloer braken en het heele gezelschap, benevens kasten, orgel, tafel, snoepe rijen enz. terecht kwamen In het modderwater onder den vloer. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor, zoodat allen met den schrik vrijkwamen. Doordat het in de vorige jaren des zomers te Katwijk aan Zee veel voorkwam, dat vreemde fol <grafenstrand bezoekers uitkiekten, geld ontvingen en nooit portret ten zonden, heeft de ge meente dit jaar een nieuwe regeling ingesteld: alleen de alhier wonende fotografen mogen het strand bezoeken.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1