jesprek Brandt- ^oinpidon werd ïroot succes Altijd prijs! 1NDRE0TTI WEIGERT STEUN FASCISTEN Tanaka wint worsteling om erfenis van Sato Frankrijk nam al tweede kernproef "■UNKRUK GEEFT BEDENKINGEN TEGEN EEG-TOP OP Waldheim: pening Midden oosten ONTVOERING ■VERZONNEN IN STILLE OCEAAN BIJ TAHITI Waldheim bracht Seed en Pjongjang nader SNSDAG 5 JULI 1972 iME (Reuter, UPI) De iwe Italiaanse regering heeft uitgebreid hervormingspro- n opgesteld dat, als het ware, land moet moderniseren. Ze krachtige maatregelen nemen de stagnerende economie lw leven in te blazen en om aad en geweld definitief de in te drukken. Verder zal ze ook in moeilijke tijden, ,t tot de Italiaanse fascisten wenden om de eventueel broodno dige steun die haar in het zadel kan houden. Dit blijkt uit de woorden die premier Giulio Andreotti gisteren sprak toen hij zijn nieuwe rege ringsinformatie bij het parlement introduceerde. Nauwelijks een uur voordat Andreotti met zijn toespraak begon vroeg zijn rege ring het huis van afgevaardigden de parlementaire onschendbaar heid op te heffen van Giorgio Al- mirante, leider van de fascistische Italiaanse Sociale Beweging (MSI), zodat hij kan worden be recht op beschuldiging van her oprichting van de verboden fas cistische partij. Een officier van Justitie in Mi laan heeft Almirante beschuldigd van het heroprichten van de ver boden fascistische partij een mis daad volgens de Italiaanse wet als resultaat van een toespraak waarin de leider van de MSI dreigde met "fysieke actie" tegen links. De grondwet wil dat het parlement toestemming geeft voor strafrechterlijke actie tegen een van zijn leden. Dergelijke toestem ming is zelden gegeven hoewel veel parlementsleden zijn beschuldigd van dingen variërend van moord tot het vertrappen van bloembed den. De 53-jarige christen-democraat Andreotti openende met zijn toe spraak een debat van vier dagen in het Huis van Afgevaardigden dat moet eindigen met een ver trouwensvotum voor de centrum coalitie van drie partijen. De rege ring van christen-democraten, so ciaal-democraten en liberalen die op steun kan rekenen van de re publikeinse party, werd op 26 juni gevormd na een crisis van vijf maanden. Voor de eerste keer ln tien jaar ontbreken in de coalitie de socialisten. Ze worden vervan gen door de rechtse liberalen waarmee deze Italiaanse regering de conservatiefste is van het laatste tiental Jaren. De nieuwe regering beschikt in het Huis van Afgevaardigden over een meerder heid van 18 zetels. In de senaat van slechts 4 zetels. NÈVE (AP) De secretaris- de Verenigde Naties, m, heeft verklaard dat euwe aspecten" in de in het Midden-Oosten zijn, nd een nieuwe bijeenkomst met Zweedse onderhandelaar Gunnar ring te beleggen in een poging i de Verenigde dót crisisgebied te doen leven. faldheim, die gisteren een ontmoe- 5 met Jarring had, verklaarde dat op 10 juli opnieuw een bijeen- nst tussen hem en Jarring zou ■den gehouden om deze aspecten onderzoeken om te besluiten wei- verdere stappen er genomen eten worden voor een oplossing het Midden-Oosten. ftij wilde geen bijzonderheden ge il over de aard van de aspecten, tax hij legde er de nadruk op dat ij proberen de vredesmissie van ^ring opnieuw leven in te blazen". PARIJS (DPA) De zogenaam- ontvoering van de anderhalf- •ige Christelle Lavallee, die sinds ijdag in Frankrijk de gemoederen beweging heeft gebracht, blijkt verzinsel van de vader te zijn 26-jarige arbeider Remy Lav al- heeft na een verhoor van tien toegegeven, dat het meisje ge ilen en daarna verdronken is. tnvankelójk had de vader beweerd, drie mannen het meisje, dat ag in het water van de haven Duinkerken verdronken aange- offen werd, hadden ontvoerd lenden van Lavallee nemen aan, t de vader de ontvoering verzon- n heeft om zijn vrouw te sparen, i twee jaar geleden een zenuw zinking kreeg toen een ander ichtertje aan een ernstige ziekte (Van onze correspondent) BONN De Franse president, Georges Pompidou en de Westduitse Bondskanselier, Willy Brandt, hebben als resultaat van hun tweedaagse besprekingen in Bonn bekendgemaakt dat zij een EEG-topconferentie wenselijk achten. Daarmee heeft Frankrijk zijn ge reserveerde houding opgegeven. Hoe wel beide regeringsleiders geen da tum noemen, is uit uitlatingen van de Franse regeringswoordvoerder Jean Lecat, op te maken, dat Frankrijk geen bezwaar heeft tegen de oorspronkelijk vastgestelde 19de oktober in Parijs. Het enige voorbehoud dat de Franse regring maakt, is dat de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de tien deelnemende landen op hun conferentie, die op 19 juli in Luxem burg zal worden gehouden, een agenda voor deze topconferentie zul len opstellen, die succes zal verze keren. In de praktijk zal dat bete kenen dat weinig punten zullen wor den behandeld, maar dat men zich op zeer wezenlijke zaken zal con centreren. Vaag Zowel de Westd'ultse als de Franse regeringswoordvoerder bleven ta melijk vaag over de thema's die de Bondsrepubliek en Frankrijk gaarne op deze agenda geplaatst zouden zien. Kennelijk willen de Fransen en Westduitsers vermijden dat de in druk ontstaat dat ze besluiten heb ben genomen over de hoofden van de andere acht deelnemende landen heen. Vast Over de monetaire crisis merkte president Pompidou op, dat de lan den van de Europese gemeenschap te allen tijde vast moeten houden aan vaste wisselkoersen. Het Fran se staatshoofd meende dat Groot Brittannië, voordat het definitief lid van de EEG wordt, weer tot vaste pariteiten zou moeten terugkeren Beide landen blijven vasthouden aan de realisatie van een Europese monetaire uniei Nieuwe mirage De Franse vlieg tuigontwerper Marcel Dassault heeft meegedeeld dat hij werkt aan een nieuwe super-mirage die beter zal zijn dan de Amerikaanse Phantom- jachtbommenwerper en de Sowjet- Russische Mig-23. De nieuwe mira ge zal een combinatie worden van de nieuwe ondersoheppingsjager Mira ge F-l en de Mirage G-8 met ver stelbare vleugels. Brandt en Pom-pidou bij hun persconferentie na afloop van het gesprek. Meisje ontvoerd door vader Het driejarig meisje Katja van Hove, dat in de nacht van zondag op maandag uit haar ouderlijke woning in Oostende op onverklaarbare wijze verdween, blijkt ontvoerd te zijn door haar vader. Deze man, de 37- jarige Roger van Hove, heeft dat gisteren bekend. Hij is ter beschik king van het gerecht in Brugge ge steld. De man weigert te zeggen waar het meisje verblijft. Zweden-Chili Zweden heeft be sloten een lening van vijf miljoen dollar ter beschikking te stellen van Chili. Het geld zal voornamelijk worden gebruikt om de genationali seerde Amerikaanse kopermijnen op de been te houden. PAPEETE (UPI) Frank rijk heeft afgelopen vrijdag een tweede kernproef genomen in de i Stille Oceaan, aldus niet-officiële j rapporten uit Papeete, Tahiti. Er zou nog minstens een proef op het programma staan, maar die wordt niet verwacht voor de tweede helft van Juli. De Franse autoriteiten wei geren commentaar op dit bericht. Papeete is de voornaamste ope ratiebasis voor de kernproeven die op een atol 12 kilometer ten zuid oosten van Tahiti worden gehouden Ook de eerste explosie, die op 25 juni werd gemeld, is nog niet door Frankrijk bevestigd. Zaterdag en maandag keerden op Tahiti drie schepen terug die bij de proeven wa ren ingeschakeld. De reeks proefnemingen heeft de betrekkingen tussen Frankrijk en landen aan de Stille Oceaan als Australië en Nieuw-Zeeland op een dieptepunt gebracht. Volgens wel ingelichte kringen in Parijs zijn de proeven dit Jaar hervat onder druk van militaire kringen. Vorig jaar werden de proeven onderbroken na dat Peru had gedreigd de diplomatie ke betrekkingen met Frankrijk te verbreken. De Franse regering wil een operationeel kernwapen heb ben tegen 1976. De militairen zou den hebben laten weten dat dit al leen verwezenlijkt kan worden als de proeven worden voortgezet, onge acht de diplomatieke gevolgen. Bezoek Frankrijk handhaaft een strikte geheimhouding rond de huidige proefnemingen. Wel heeft de Au stralische natuurkundige P. J. Ro botham het radiologisch controle, laboratorium op Tah f mogen be zoeken en met Franse itoomdeskun- digen gesproken Hi.i vas de eer ste buitenlandse deskundige die tot deze installaties werd toegelaten ken nelijk als een Franse tegemoetko ming na de felle protesten uit Au stralië. Hij vond de maatregelen die zijn genomen om het stralingsgevaar van de kernproeven te beperken. vol doende. Hij ziet echter niet in waar om het nodig is de bevolking aan radioactiviteit, hoe gering ook, bloot te stellen. Hij zegt onder de indruk te zijn van de kwaliteit van het we tenschappelijk werk in het labora torium voor radiologische controle. De Fransen hebben veel van het stralingsgevaar ondervangen door de kernexplosie op grote hoogte aan een ballon teweeg te brengen. ADVERTENTIE Schrijf... rijm... teken... kleur.knip-en-plak en vertel zo aan California jouw GroteVakantieVerhaal Doe mee! Altijd prijs! En 5000,- aan extra geldprijzen. Haal gauw een wedstrijdformulier in de winkel. GENEVE (AP) De secretaris-ge neraal van de Verenigde Staten Kurt Waldheim heeft bekendge maakt dat hij als bemiddelaar tus sen Noord- en Zuid-Korea is op getreden in de geheime bespre kingen, die hebben geleid tot overeenstemming om te streven naar vreedzame hereniging van de twee landen. Waldheim verklaarde dat hij altijd een voorstander was geweest van „rustige diplomatie". Hij zei dat hij in contact had gestaan met Noord- koreaanse vertegenwoordigers tij dens zijn bezoek aan Wenen ln maart van dit Jaar. „Zij stelden mij op de hoogte van hun standpunten en gaven mij een aantal suggesties, die ik aan de Zuidkoreaanse regering heb overgebracht. Ik ben dankbaar voor wat er tot stand is gebracht,* aldus Waldheim. De Zuidkoreaanse regering noemt Noord-Korea nu ook „Noord-Ko- rea" in plaats van het tot dusverre gebruikelijke „Noordkoreaanse ma rionet". Het ministerie voor cultuur en voor lichting gebruikt „Noord-Korea' in een boekje, dat aan de nieuws media wordt verstrekt en waarin gedetailleerd wordt uiteengezet, waarom politieke contacten tussen Noord- en Zuid-Korea noodzakelijk zijn. Niet enthousiast Het historisohe communiqué is gis teren waarin over het streven tot hereniging wordt gesproiken in het zuiden niet geheel en al enthou siast ontvangen. De woordvoerder van de regeringspartij van presi dent Park, die persoonlijk het be sluit nam zijn voornaamste poli tieke adviseur en directeur van de inlichtingendienst Hoe - rak Lie naar het noorden te zenden, ver klaarde: „Na 25 jaar van natio nale verdeeldheid, waarin frustra ties en leed, angst en opwinding elkaar afwisselen, voelen wij van daag een mengsel van blijheid en voorzichtigheid". De oppositionele Nieuwe Democra tische Partij veroordeeld het ge heime overleg dat achter de rug van het parlement om is gevoerd, terwijl tegelijkertijd in Zuid-Ko rea de burgerrechten onder een noodtoestand worden onderdrukt. Oppositieleider Hong U-kim wees de oproep van de regeringspartij om samenwerking van de hand en zei dat de regering maar eerst de noodtoestand moet opheffen alvorens steun van de oppositie te vragen". Lange weg Hoe-rak Lie verklaard gisteren in Seoel: „Wij zuid en noord hebben alleen maar een politieke belofte afgelegd. Niets meer en minder. Wij krijgen nu een actief stadium, waarin wij beiden moe ten tonen of wij deze belofte zul len houden. Wij zullen ons niet haasten. Het zal een harde dialoog worden. Misschien nog harder dan de oorlog die wij hebben gevoerd. Daarom moeten wij ons in Zuid- Korea zoveel inspannen als in on ze macht ligt". In diplomatieke kringen in Seoel vond men het gisteren nog te vroeg om te zeggen of een akkoord dat tussen beide partijen mocht wor den bereikt zal resulteren in een vredesverdrag dat in de plaats zal komen van de 19 jaar oude be st andsovereeilkomst. Moord ln deftige club Scotland Yard zoekt naar de moordenaar van een jonge, blonde huishoudster, van een exclusieve Londense club, waar uitsluitend mannen toegang hebben. Het meisje, de 21-jarige Sarah Gib son, was de dochter van een voor aanstaande trainer van renpaarden. De moord had plaats gehad ln de Royal Automobile Club aan de Con dense Pall Mall. Tot de 15.000 leden van deze club behoren pers, politici en zakenlieden. TOKIO (Reuter) In de bit tere strijd om de opvolging van de aftredende Japanse premier Eisa- ku Sato neeft Kakuai Tanaka, minister van Handel en Industrie gewonnen van de vier kandidaten. Mieuwsanalyse van het Britse persbureau Reuter Zijn voornaamste mededinger, minister van Buitenlandse Zaken Takeo Fukuda vocht echter tot het laatste moment liard om gekozen te worden tot voorziter van de aan I het bewind zijnde liberale democra tische party, waaraan automatisch het premierschap verbonden is. De twee amnnen waren de py- lers van de regering van de 71-jarige Sato, die op 17 juni be kendmaakte dat hij zou aftreden. Hij heeft na de Tweede Wereld oorlog een record gevestigd door bijna acht jaren aan het bewind te blijven. De 54-jarige Tanaka is op eigen kracht beroepspoliticus geworden Zijn snelle besluitvorming en handelen hebben hem de bijnaam "elektronische wals" bezorgd. De 67-jarige minister van Bui tenlandse Zaken Fukuda was door Sato liever als zijn opvolger ge zien. Hy is de Japanse elite-ladde? opgeklommen door het volgen van exclusieve schalen en zijn carrière aan het ministerie van Financiën. Naast Fukuda en Tanaika waren nog kandidaat: oud-minister van Buitenlandse Zaken Masajosji Ohira (62) en de 65-jarige Takeo Miki, eveneens oud-minister van Buitenlandse Zaken. Beiden maak ten deel uit van de eerste kabi netten van Sato, maar kregen later kritiek op de premier. De politieke programma's van de vier kandidaten hadden veei overeenkomsten. Zij streven op binnenlands gebied naar een be ter milieu en een gelukkiger maatschappij door het wegwerken van de onaangename nevenpro- dukten van de welvaart- vervui ling, stijgende consumptie en grondprijzen en verkeersopstop ping. Biykbaar gealarmeerd door de nassamoord van 30 mei op het vliegveld van Tel Aviv door drie jónge Japanners en ook door de ge weldpleging door studenten in Ja pan zelf drongen zaj aan op herzie ning van het onderwijssysteem. Op het gebied van Buitenlandse Zaken streven zij naar nauwere betrekkingen met China. Beiden zien ze de band met de Verenigde Staten de voornaamste han delspartner van Japan als basis voor de diplomatieke politiek, noe- wel zy op verschillende punten de nadruk leggen. Zij verwerpen alle vier de ge dachte aan een Japanse atoombe wapening of Japanse deelneming aan oorlogen en willen snelle be sprekingen op regeringsniveau met Peking om tot normalisering van de betrekkingen met China te ko- jien Op dit gevoelige punt ver schilden zij echter eveneens in hun jenadering. Miki, die in april van dit Jaar Peking heeft bezocht, is de enige kandidaat die de voorafgaande voorwaarde van China voor herstel van de diplomatieke betrekkingen wilde aanvaarden opheffing van het vredesverdrag van 1952 tus sen Japan en de nationalistisch- Chinese regering op Taiwan. De anderen zeiden dat deze kwes tie tijdens de onderhandelingen kon worden besproken. Fukuda heeft evenals Miki gezegd bereid te zijn Peking te bezoeken voor een topconferentie en hij heeft de grondslagen voor besprekingen vastgelegd. Dat zijn gelijke soe vereiniteit, niet-inmenging in el- kaars binnenlandse aangelegenhe den. vreedzame regeling van ge schillen, afzien van het gebruik van geweld en wederzijdse samen werking voor vrede, vooruitgang en welvaart. Zowel Fukuda als Tanaka hadden tevens gezegd dat zij eventuele be sprekingen wilden beginnen met hun verontschuldiging voor wat Japan China heeft aangedaan in de periode voor en tijdens de' Tweede Wereldoorlog. Valuta De opvolger van Sato zal zich meteen moeten wijden aan het probleem van de internationale valuta en een oplossing moeten vinden voor de handelsbalans met de VS.. die vorig jaar een over schot van 32 miljard dollar ver toonde. Tegen eind Juli zullen beide hervatten nadat deze een Jaar ing waren bevroren. Kwalitatief Een ander punt van gemeen schappelijke buitenlandse politiek van alle oorspronkelyke kandida ten was het sluiten van een vre desverdrag met de Sowjet-Unle, het regelen van de van na de oor log stammend territoriale geschil len zoals de Japanse aanspraak op de eilandjes in het noorden die momenteel in handen zyn van de Sowjet-Unie. De twee landen knoopten ln 1956 diplomatieke betrekkingen aan maar pas ln februari van dit Jaar kwamen zij overeen tegen het eind van dit Jaar met vredeson derhandelingen te beginnen. Aan de verkiezing van Tanaka na men 478 liberaaldemocraten, 297 leden van de tweede kamer. 134 van de eerste kamer en 47 plaat selijke vertegenwoordigers deel. De nieuw gekozen premier wordt morgen tijdens een speciale par- lementszittlng in zijn ambt be vestigd. Tegen het eind van dit Jaar of begin volgend Jaar worden dan algemen verkiezingen uitge schreven.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9