Aangekleed' plankier ij de Prinsessekade .EEN PRIESTER IS NU EENMAAL GEEN TIMMERMAN LEO GAF LES IN INBREKEN Brugwachtershuisje Blauwpoortsbrug souvenirshop als voorloper van: a EERSTE MEAO GESLAAGDEN HOFJES Leidse kapelaan Felix Verlaan: Scheepsbrand door benzinedampen EHioENSDAG 5 JTJLX 1972 LEIDEN .EIDEN De plannen liggen klaar voor de aanleg van j| ten groot plankier in het Galgewater bij de Prinsessekade, i vaarop een restaurantje en een terras komen. „Avifauna I vil het vóór volgend seizoen klaar hebben als entree tot [e rondvaartboten naar het Alphense vogelpark en naar e Kaag. Een voorloper van dit „aangeklede plankierop de aanleg waar- an de adviesraad vóór de binnenstad heeft aangedrongen in zijn Vas\erste advies met betrekking tot de binnenstadsnota, wordt volgende week in gebruik genomen. Hei niet meer in gebruik zijnde brug- ar wachtershuisje op de Blauwpoortsbrug wordt momenteel omgeto- £oi'Joerd in een kleurrijke, speelse souvenirshop, waar ook informatie bver de boottochten wordt gegeven. Bet plan voor het kunstmatige ei nd in het water staat op papier en et er leuk uit. Gemeentelijke in- tanties zijn er nu mee aan het stoeien". Het is te hopen, dat het oorbereidend stadium niiet te lang luurt, waardoor het mogelijk wordt at Leiden vóór volgend zomersei- deze attractie in de binnenstad eeft. Het bedrijf, dat tonnen in d'e uit- oering gaat steken, ziet veel in uit leiding van het „watercentrum", ondom de oude Beestenmarkt de Leidse rondvaartexploitant ^Slingerland' intussen ook een terras >p 'n plankier heeft neergelegd. Het te hopen, dat plannen met be- xekking tot het pleintje ook gestalte ijgen, waardoor Leiden op deze uats een toeristen-trekkend object crijgt. Die toeristen zijn er. Het slechte eer deze zomer bewijst, dat vakan tiegangers, die aan de kust het zon- levertier missen, naar Leiden ko- aen. Een gezellig centrum met mo gelijkheden om rondvaarten te ma ken Is natuurlijk een trekpleister. _Voor bussen Het kunstmatige eilandv krijgt 'n Door Hans Melkert Foto's Holvast verbinding met de wal de Prinses sekade via een loopbrug over de groenstrook heen. De gemeente speelt met het plan een deel van de groen strook op te offeren om er een hal te voor bussen te maken. Dat is mo gelijk met behoud van de grote bo men langs het water. „Avifauna" ziet de nieuwe Leidse „aanlegsteiger" niet alleen voor de zomermaanden. Het bedrijf wil er ook in de winter salonboten meren, waarmee gezelschappen rondvaarten kunnen maken. Al met al zou het een stuk levendigheid van betekenis meebrengen in de Leidse binnenstad. Een aardig idee is ook om het brug wachtershuisje uit 1911 een nieuwe bestemming te geven. Nu de Blauwpoortsbrug geen vaste beman ning meer heeft de brug gaat zelden open is het huisje overbo dig. Er waren plannen om het af te breken Dat wordt voorkomen schermen in Iitaliaanse stijl. i ligt er nu een plan op tafel. Het is door het in te richten als souvenir- Al met al zal het goed passen in de zaak, dat Leiden de boot niet af- shop. Aan de buitenkant komen stal- omgeving. houdt, maar dit aantrekkelijke schip letjes en het huisje krijgt zonne- 1 Na veel fa-aten over de binnenstad in veilige haven brengt. De groene walkant langs de Prinsessekade, waar in het water een „eiland" komt (op grote foto). De kleine foto toont het brug wachtershuisje van de Blauwpoortsbrug, waarin een souvenirshop wordt gevestigd. ADVERTENTIE GOUDEN Kwaliteits-Sieraden en de voordeligste prijzen. Blijft Uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service. LEIDEN De Leidse school voor meao hield haar eerste eindexamen. De in 1969 gestarte school in de Su- matrastraat is uitgegroeid van 57 leerlingen tot ruim 300 in het ko mende Jaar. Dit aantal leerlingen, dat gehuisvest is- in de geref. school aan de Kaasmarkt en in twee dép en* dances, is verdeeld in 14 klassen. Vooral het huisvestingsprobleem heeft "n nadelige invloed op de gang van zaken en stelt leiding en do centen voor moeilijke opgaven. De eerste geslaagden zijn: R. Al kemade, Katwijk, J. Barnhoorn te Noordwijk aan Zee, D. de Bloeme, Voorschoten, N. Bloot, Katwijk, Jhr. W. y. d. Brandeler, Leider dorp, F. van Druten, Enschede, Deckers, Oegstgeest, G. Diseraad Lei derdorp, F. van Druten, Enschede, H. Eysackers, Alphen a.d. Rijn, C. de Graaf, Leiden, H. Heemskerk te Nieuwkoop, H. den Hollander Kat wijk, M. Kerkvliet, Hazerswoude H. de Klerk Leiden, T. Kromhout Rijns burg, R. Mak, Zwammerdam, R. v. d. Meel Leiden K. Omtzigt, Leiden, J. Onderwater, Leiden, J. v. d. Plas Katwijk, R. Sanders, Leiden, j. Smits Leiden, H. v. Stijn, Boskoop, H. Stol, Leiden F. Verbeek, Leiden, Dertien kandidaten werden afgewe- LEIDEN Eén van de adressen van de hofjes, die onderwerp zijn in onze creatieve hofjes-doolhof, stond gisteren verkeerd in de krant. Het Annahof je is gevestigd aan de Hooi gracht, maar heeft de ingang aan de Middelstegracht. Wie interessante dingen bezit op het gebied van de hofjes, heeft de gelegenheid deze te exposeren. Eind van deze maand begint in de La kenhal de hof'es-expositie Het museum zal graag bruiklenen ont vangen. LEIDEN „De ering die men vroeger voor de prie ster had, lijkt op het ogenblik om te slaan in Verdaohtmakerij. Ik geloof dat wij als priesters op het ogenblik de tol moeten betalen voor de stilstand die er de afge lopen jaren ondanks alle verande ringen in de maatschappij is ge weest. De reactie van kapelaan Fe lix Verlaan (32) van de parochie aan de Herensingel op de kritiek die er is losgebroken na zijn be slissing om niet langer gods- ;dl Door ch< Bert van Dommelen Foto Holvast dienstonderwijs te geven op de be- drijfstechn. school aan de Medusa straat, is tegelijk fel en berustend. Fel wanneer het erom gaat, dat mensen hem verwijten, dat hij zich op de meest gemakkelijke manier, van zijn werk afmaakt, berustend in het feit, dat velen zijn ideeën over waar het met de kerk naar toe moet nog niet begrijpen of delen. Enige tijd geleden maakte kape laan Verlaan bekend, dat hij zijn leraarschap aan de BTS per 1 juli wilde beëindigen, omdat hij meer tijd wilde hebben voor an dere taken. Op de BTS was men gezien de huidige schaarste aan godsdienstleraren niet bijzonder blij met zijn beslissing. Felix Ver laan: .Begrijpelijk natuurlijk. Maar het werk op de BTS nam vrij veel tijd in beslag die naar mijn idee zowel voor mij als voor de leerlingen nuttiger gemaakt zou" kunnen worden. Ik ging naar die school toe en ik ging weer weg, eigenlijk was het een beetje 'n we reld naast de mijne. De godsdienst les zou helemaal in het schoolleven geïntegreerd) moeten zijn, geven moeten worden door iemand die ook andere vakken do ceert, waardoor hij veel meer con tact met de leerlingen zou hebben' In een ingezonden stuk van ee; „bedroefde lezer" in deze krant va: 29 juni wordt naar aanleiding van de beslissing van kapelaan Verlaan de vraag gesteld waarmee de prie ster van tegenwoordig het zo druk heeft. „Want", zegt de bedroefde lezer, „huisbezoeken worden niet meer afgelegd, het aantal mi teruggelopen, avondlof bestaat niet meer". Kapelaan Verlaan hierover: „Dat wij niet meer op huisbezoek zouden komen is kletskoek. Alleen, vroeger was het zo, dat we de ge woonte hadden om na pasen ie dereen een soort controle-bezoek te brengen. Dan werd er nagegaan of men nog wel goed katholiek was, of men pasen had gevierd, welke krant men las etc. In één middag „nam" Je op dae manier een straat. Door deze controle-bezoeken kreeg de doorsnee kerkbezoeker dan de iln druk dat ,ze tenminstte wat deden'. Ik werk nu gewoon voor de voet weg. Op mijn vrije avonden maak ik gewoon afspraken, met mensen die een kind willen laten dopen, met familie van bruidsparen, met mensen die moeilijkheden hebben of die gewoon eens een priester wil len zien". Op die manier blijven er natuur lijk wel vrij veel mensen „buiten schot". dat Bovendien kun Je overdag alleen de thuiszit benden benaderen. Dat betekent, dat Je dan te maken krijgt met ouderen of met moeders. Ech te pastorale gesprekkken zijn dan ADVERTENTIE VRIJETIJDSKLEDING HAARLEMMERSTRAAT 149 - TELEFOON 21075 - LEIDEN GROTE KOLLEKTIE LEVI JEANS VOORRADIG eigenlijk nauwelijks mogelijk. Om nu alle mensen, die op deze manier niet aan bod komen te bereiken, gaan we in september elke maand een vrij willekeurige groep parochianen uitnodigen om eens op de pastorie te komen praten. Wezenlijker Dat er geen avondlof meer is, is niet onze schuld. Er bestond bij de gelovigen geen behoefte meer aan. Hier kan men ons dus evenmin lui heid verwijten. Ook het feit dat 't aantal diensten de laatste tijd is teruggelopen, zegt naar mijn idee weinig over de inzet van de pries ters. Men kan wel zeggen dat wij meer moeten doen om de menen naar de kerk te brengen, maar een getuigenis zit toch niet vast aan 't aantal diensten? Natuurlijk kan ik met een gerust hart gaan Slapen als de kerken stampvol zitten. Dat is ook zo ongeveer het stre ven van de Evangelische Omroep. „Meer zendtijd voor het Evange lie", alsof Je daar iets mee kan ke ren. Je moet zoeken naar wezen lijker zaken, worstelen met de pro blemen, aansluiting zoeken met de vragen die er leven. Begrijp me goed, ik vind wel dat de ker ken vol moeten komen, maar niet om emotionele en sociale redenen De kerken moeten naar mijn idee vol komen met mensen die echt weten dat er iets van ze wordt ge vraagd, en die bereid zijn om iets te geven". Als priester van een vrij moder ne stroming lijkt het juist waar schijnlijk dat u juist op de jongeren uw hoop vestigt. De wat oudere ge lovigen zullen over het alge meen toch minder snel geneigd zijn om met de nieuwe stromin gen in de kerk mee te gaan. „Dat lijkt inderdaad zo. Het is echter niet juist. Wat wij zeker niet willen, is een kerk worden van 'n „elite" die „het begrijpt", die een bepaalde wind interessant vindt. Anderzijds lijkt 't oude woord .volks kerk' mij ook niet meer op zijn plaats. Dat is gelukkig ook aan t verdwijnen. Men komt nu veel mee tot de kerk omdat men er per soonlijk voor heeft gekozen. Ove rigens rie Je ook onder de oudere gelovigen veel soepele, lezende door denkende mensen, die meer aan kunnen en aandurven dan Je zou denken1". Er wordt op het ogenblik nogal wat aandacht besteed aan het om vormen van oude structuren in de kerk. Een vraag die veel gehoord wordt (ook de bedroefde lezer uit de krant van 29 juni stelt hem) t „Moet dan nou allemaal. Kapelaan Verlaan: "Eerst zou ik willen vaststellen dat het geloof hier niet in het geding is. Geloof en kerk zijn twee dingen. Die kerk nu kan een instituut worden, zij een soort financiële En dan zoals gezegd het lezen van missen, het afleggen van huisbe zoeken, het voorbereiden van pre ken, het lezen van "vak"-litera- tuur. Maar nogmaals, het is niet eenvoudig om precies duidelijk te maken dat onze tijd goed wordt besteed. Kijk, als ik timmerman wa s, dan begon ik r aan iets, en vrijdagavond had ik dan het tastbare bewijs van mijn werken voor me staan. Met religie ligt dat natuurlijk anders. Van daar ook het veel gehoorde verwijtt "ze doen niks, die priesters". Re ligie is nu eenmaal een talent, dat met veel zorg en langzaam ont wikkeld moet worden". kan s :o uit een bepaalde tijd stam- dat ze in een veranderende maatschappij het geloof gaat be nauwen. De mensen zijn de laat ste Jaren veel bewuster geworden, de maatschappij is sterk aan t veranderen. Dan kun Je als kerk maar niet net doen alsof er niets aan de hand is. Ik vind dat een standpunt in de geest van "we zin gen een vrolijk liedje in de bus, straks storten we in het ravijn". De kerk moet in zijn tijd passen. Dat wil overigens niet zeggen, dat ik met een breekijzer rondloop om de mensen op stang te Jagen. Dan zou ik niet deugen voor het priesterschap. Maar zeker van ons mag Je verwachten dat we probe ren inzicht te krijgen in de ontwik kelingen, er een greep op trach ten te krijgen, een strategie bepa len. Elk bedrijf doet dat ook. Ove rigens, om een vaak gehoord mis verstand uit de weg te ruimen, het vergaderen over de structuur van de kerk is echt niet onze meest tijdrovende bezigheid". Voor het blok Waardoor bent u dan wel zo druk bezet, dat u op de BTS geen les meer kunt geven? Dat is een vraag waarop niet zo gemakkelijk een antwoord te geven is. Maar goed, een paar dingen. Toen men op de BTS, die binnen onze parochie-grenzen ligt, besloot om katholieken, protestanten en anderen onder één dak te brengen, en wij de katholieken godsdienst gingen onderwijzen, hadden we hier één pastoor en vier kapelaans. Nu staan we met zijn tweeën voor het blok. Met zijn tweeën moeten we nog bijna elke dag één of twee missen lezen. Daarnaast geven we les op de lagere scholen. Voor mij persoonlijk is dat zeer belangrijk, omdat bij kinderen van de lagere school religie het best kan worden opgewekt. Zij hebben nog fantasie in de goede zin van het woord, ze stellen nog geen nuttigheidsvraag. Het onderwijs op deze scholen ver eist vrij veel voorbereiding, omdat er sinds twee jaar aan projecten wordt gewerkt. Heel belangrijk is voorts het pas torale werk in onze eigen parochie. Je moet de zieken bezoeken, Je hebt 40 tot 50 bruidsparen per Jaar die komen afspreken, aantekenen en nog eens een avond praten. Maandelijks zijn pen, die ook weer een avond kos ten. Dan is er de parochieraad, die ook elke maand vergadert. Deze parochieraad vind ik een heel be langrijk ding. De priesterkerk is aan het overgaan naar 'n kerk van verantwoordelijke gelovigen. Ook de parochieraad moet aan de nieu we kerk gestalte worden gegeven. Ons programma vermeldt verder een aantal vergaderingen van wijk- kerkraden en van het kerkbestuur, DEN HAAG Een gedeelte van de bende, die onder leiding van de sportleraar Leo van L. vorig jaar Leiden en omgeving onveilig maak te, is gisteren voor de Haagse recht bank verschenen. Zes van de veertien gearresteerde mannen ston den voor de rechter, aan wie de officier van justitie trachtte te ver tellen wat de verdachten in die maanden hadden uitgehaald. Hij moest zich beperken tot enkele ge deeltes uit het 115 pagina's tellende proces-verbaal. Na zijn langdurige betoog kwam hij met zijn eis: straf - van vijf tot acht maanden, de verschillende verdach ten, waarbij enkelen een voorwaar delijke periode kregen toebedacht. De bende heeft in zijn actieve tijd inbraken in winkels, fabrieken en kantoren gepleegd, waarbij ze bui ten met een totale waarde aan geld en goederen van tussen de 15.000 en 200.000 gulden veroverden. Daar naast bestelden ze regelmatig kleurentelevisies, die nooit werden LEIDEN Een 25-Jarige Leide- naar heeft gisteravond brandwonden opgelopen bij een brandje op zijn plezierjacht. Het scheepje lag in de Havenkade. Door een lekke benzi neleiding ontstonden benzinedampen in de kajuiit. De Leidenaar, die daar geen erg in had, stak een lucifer aan en onmiddellijk vloog de hele boel in brand. De ijlings gearriveer de brandweer kon de man op tijd van zijn schip halen. De brand was tamelijk snel geblust. De gewonde schipper moest worden overge bracht naar het Diaconessenhuis. betaald. De officier, mr. R. J. Beer noem de de sportschool van Leo van L. een „oase" voor misdadigers" maar de verdachten vertelden tijdens de rechtszitting dat ze nogal bang waren geweest voor de gespierde Leo die behalve les in sport ook les in inbreken gaf. De uitspraak voor deze zes ver dachten is over twee weken. NZH: bijna twee miljoen tekort LEIDEN Het verlies dat de Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaat schappij in 1971 heeft geleden, is door de sterke stijging van de ex ploitatiekosten en het afnemen van het aantal passagiers opgelopen tot f 1.328.431. In 1970 bedroegen de ver liezen f 1.186.467. In deze bedragen zijn de bijdragen van rijk en ge meenten inbegrepen. Zonder deze overheidsbijdragen was het verlies in 1971 f 6.203.513 tegen f 2.658.667 in 1970. Met name de stijging van de lonen heeft zo blijkt uit het Jaarverslag van de NZH bijgedragen tot deze ongunstige ontwikkeling. De kost prijs bij de NZH wordt voor 67% door de loonkosten bepaald. Het da lende aantal passagiers vindt zijn oorzaak in het toenemen van het particuliere autobezit, dat bovendien tot gevolg heeft dat er zodanige ver keersopstoppingen komen, dat de vervoerskwaliteit van de NZH ach teruit gaat. Daarnaast is het inwo nertal in het vervoergebied van de NZH met 0,9% gedaald. Door dit alles is het aantal reizigers met 9,7% gedaald, nadat er in 1970 al 6,9% minder mensen van de dien sten van de NZH gebruik maakten. Het meest voelbaar was de daling in de groepen retours en abonnemen ten.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3