aan kust herleeft na beetje zon voor 5ester ;lt zege rp|\nd gierde gisterochtend nog door de campings MA' "iteni levert vakwerk in 1 Om Europese FD-titel Imhoff toont kracht weer bij harde wind mmS&ÜU 197? NOG NOORDWIJK/KATWIJK, dins dag Wij zijn een volk van nij dassen, piekeraars en pruttelaars. Om de oorzaak daarvan aan te geven behoeft geen eskadron hoogleraren op te draven. De zaak is duidelijk. Gelijk met de moedermelk drinken wij de neer slachtigheid van ons klimaat in: de laag hangende wolkenvelden, de nevel en de regengordijnen. Het geslacht dat deze zomer wordt geboren zal derhalve over dertig, veertig jaar door dezelfde (of nog groteresomberheid worden getekend als de genera tie die deze dagen met gekwelde blikken onze kusten bekijkt, ver- wenst en vervloekt. Een camping zonder zon is zel den een bron van genoegen, nu in Foto boven: zo zag het strand er uit op de ochtend van de vier de juli. Lege badhokjes, weinig mensen op het strand. Dik inge pakt maakten de vakantiegan gers wandelingen. Onder: sommigen gaven er in de ochtenduren de brui aan en stapten op of. verstevigden de tent met plastic zeilen. Maar wonder boven wonder klaarde het dan eindelijk in het middaguur op. (Foto's Holvast) de prille ochtenduren de wind er doorheen giert, krijgt het geheel iets van een naargeestig vluchttelingen- kamp. Een man op een Noordwijker- houtse camping legt mij uit hoe hij enkele dagen tevoren is gearriveerd. „Ik rij hier binnen om zeven urn 's avonds. En ineens wordt het don ker of we de winter tegemoet gaan. Ik probeer die tent vlug op te zet ten. Maar Ja, het is zo'n bungalow- geval en die heb je niet zo een-twee drie overend. Bovendien is-ie geleend dus ik heb er niet zo veel ver stand van. Nou, ik heb net het ge raamte een beetje staan, breekt me daar een regenbui losDat ding dondert om en ik krioel als een co bra onder het zeildoek. Ik dacht: heer. wat ben ik begonnen". Vier tenten verder rapporteert een man I met een nog aanvaardbaar humeur I dat hij zich naar het toilet zal be- I geven. Zijn vrouw zegt hem waar I het toiletpapier ligt. Een ogenblik la ter tilt de man met een mistroostig gezicht een door de regen verfom- I faalde hoopje papier omhoog. Wie nog niet wist wat het toppunt van I bedruktheid is, die weet het nu: een heer van 1.85 meter met een verre- I gende closetrol in de hand. i Woordkeus Uit brokken conversatie die uit de tenten opstijgen, merk Je hoe een paar dagen slecht weer gezinnen met kinderen als een virus kan aan tasten. De woordkeus is soms een tikje aan de bedenkelijke kant. Maar wat wil je. Een man met ravenzwart haar. een klein formaat James Bond met het gekwelde gelaat van een wielrenner die de man met de hamer heeft ontmoet, komt ineens in tijgersluipgang zijn tent uitzetten. In zijn voetspoor volgen vier na zaten, die een roerende klaagzang aanheffen. Aan de man is het af te zien dat hij zijn in het verleden betoonde viriliteit nu diep betreurd. „Vooruit dan maar" zegt hij hulpe loos, „we gaan op naar wat leuks". Ja, Ja, God geeft ons noten, zei Hans—Christian ndersen al, maar Hij kraakt ze niet voor ons. Intussen staan op een daarvoor bestemde plek vier vrouwen nijver snaterend de was te doen. Want of het nu waait of niet, er gaat niets boven schone broeken in dit land. Een der vrouwen roept vertwijfeld: „Dat rotweer..en het ergste is dat je er niemand de schuld van kan geven". Zo'n opmerking werkt zeer verhelderend: het liefst zouden wij óók de weerstoringen Biesheuvel en zijn makkers in de schoenen schui ven. De mensen in de caravans heb ben het beter wat huisvesting be treft, maar daar houdt het dan ook mee op. Een Jongeman met een tot de oorlellen reikende snor en een spichtig meisje zitten hand-in-hand peinzend voor een raampje. De ge zichten staan evenals de barometers, op storm. Ach, zelfs de liefde ver pietert in dit klimaat. Enkele kilo meters verder, op het strand, krijg Je helemaal tranen in de ogen. De vakantiegangers lopen er, nog zeer. bleekjes, met dikke truien, regen- Jacks en zuidwesters. Ofschoon dit toch de plaats is waar men stra lend bloot behoort te zijn. In het gebouwtje van de Noord- wijkse strandpolitie is het leeg en stil. Doorgaans is het in deze da gen van het Jaar gevuld met ver dwaalde. van streek zijnde kinderen tenminste dertig per dag en op hoogtijdagen wel 75. Maar er valt nu niets te verdwalen. Ook de red dingbrigade kan zonder bezwaar 'n tukje doen. De zee spuwt water van herfsttemperatuur naar het strand- Alleen kinderen met kaplaarzen wa gen zich er in tot enkelhoogte. Mespuntje Teruggekeerd in de camping der neerslachtigheid, even na het mid daguur. kun Je constateren dat een aantal gezinnen er over piekert de pijp maar aan Maarten te geven en op te krassen. Sommigen hebben, bij wijze van spreken, de haringen al in de hand. En dan ineens werpt de zon een paar broodmagere straal tjes door het zwerk. De camping kijkt er met onverholen verbazing, naar. Nee maar, de zon, dat ding be staat dus nog. De truien gaan uit, de zuidwesters af en luchtiger kleer tjes aan. Blote schouders en benen worden zichtbaar. Je houdt het niet voor mogelijk. Er komt iets van jolijt op die tien minuten daarvoor nog zo door ballorigheid beheerste gezichten. Door dat mespuntje zon vat de verregende, verwaaide kust streek weer wat moed. En dat is erg belangrijk. Want al Jaren geleden stond in alle HBS-agenda's: „In het rijk van de hoop is het nóóit win ter". RUUD PAAUW 48.41 J J LACE Na vier Tourdagen vraag je je af, of het ik is, dat 's werelds bekendste wielerkoers voor- faire is van seconden. Of het nu niet allemaal erg iel is, dat je aanschouwt, zéker als je daarginds »'n paar honderd kilometer in een paar dagen te U die bergreuzen weet. |ks met net zoveel schillen gaat meten »nden. Goed Eddie Ln nu de gele trui pakt, maar wat be- nog als volgende Se hitte, knallend van gisteren be- »e gedeelten. Het nds met een vlak - .61 kilometer van ar St. Jean de Zoetemelk werd ijdlustigste renner Haar in de eind- hij er niet aan te tëte 25 kilometer islist door een uit- 3mH een groepje dat van Gualazzini, VIVan Gimondi eeivoor het peloton jj. jjtreep schoof. gedeelte van de Eddy Merckx, Opt, de gele trui. In jit waren de Mol- sneler dan anders, waardoor mannen een jg van twintig sec. genoeg om de Telburwinnaar op de J in de algemene te brengen aan- 5 JFransman Cyrille e^hts negen secon- jote favoriet voor in tyd van 19 min. km de ploeg van en gemiddelde van 50 kilometer per Zf Door Fred Racké onweer, stromende regen of angst aanjagende wind de karavaan zul len aanpakken? Ja, wie het zo bekijkt, haalt de schouders op over dat gestoei met reglementen, bonificaties en ver knipte ritten. Het kan zeg Je dan, nog alleemaal niet zo boeiend zijn en nog niet zo serieus. En als Je dan in Merlin-Place of in St.-Jean de Monts weer eens wat Nederlan ders tegenkomt met spandoeken „hup Holland", of met de stereotie pe benadering „mag ik u 'ns vra gen, hoe hebben de Hollanders het nou vandaag gedaan", dan vertel Je dat en dan houd je even een glim lach achter, want „de Hollanders" hebben het op een enkele uitzonde ring na helemaal niet zo best ge daan. maar zo erg belangrijk is dat allemaal nog niet. Maar pas op. Er is dan opeens zo'n ploegentijdrit, die ogenschijnlijk maar een héél klein onderdeeltje van dat Tour-spektakel kan en mag zijn. Het is allemaal makkelijk te volgen, een groot deel van de kara vaan of dat nu de journalisten zijn, of zoveel anderen, die allemaal iets belangrijks doen in dat grote geheel die mensen dan scharen zich ontspannen rond het punt van aankomst en vertrek. In koers En ze zullen het nog wel eens zien, want ze zijn nog maar pas ln koers, er is nog zo lang te gaan en drie kwart van de volgers gunt die op vallende zelfbewuste, snel naar be roemdheid in Franse ogen stijgende Cyrille Guimard eigenlijk nog best een dagje of twee die gele trui. Omdat alles toch nog maar een kwestie van seconden is. Nogmaals: pas op. Want daar, als laatste in de serie ploegen, die zes tien kilometers moeten afleggen, verschijnt de equipe van Molteni. De mannen van Merckx, een paar uur eerder nog geconfronteerd met de mededeling dat ploegmaat Van Schil met een gebroken sleutelbeen definitief heeft moeten afhaken. De gezichten van de anderen staan strak als ze zich opstellen aan de vertreklijn. Niets wordt aan het toeval overgelaten. Zeer precies worden de afspraken gemaakt tus sen de mannen die schouder aan schouder zijn opgesteld: „Eddie ver trekt het eerst, geef hem de ruimte, jij sluit aan, dan wij enzovoorts". Wilskracht De man opzij met de chronometer telt af en dan klinkt het „partez." Als één brok wilskracht stort die Molteni-equipe, bestaande uit dat aparte type van zéér gerenommeer de coureurs die stuk voor stuk een mooie wielercarrière hadden kunnen hebben, maar het „vaste geld" van het knechtschap- kozen, stort dan die ploeg zich op de eerste meters. Merckx is het eerste weg en een Franse commentator naast mij Opvallendste fase van het eerste deel van de vierde etappe: een massale valpartij bij St. Na- zaitre. De Belg Van Schil, aange reden door een motorfiets moest uitvallen. mompelt: „Het is nóg een wonder dat 'ie met zo'n aanzet zijn stuur niet meteen in tweeën trekt". Sneller dan alle andere ploegen dat hebben gedaan, voltooien ze de eer ste ronde. Acht kilometers, waarin de duizenden langs het parcours zich hebben vergaapt aan zo'n machtige eenheid als die schitte rend aan eikaars wiel koersende Molteni-mannen vormen. En het wordt duidelijk: al is het dan „alleen maar" om die seconden, die men ook hier als bonificatie uitdeelt, er wordt hier superieur w-ielerwerk geleverd door vakmen sen. Die dan na de beslissende omloop weer breed lachend aan de voet van het erepodium staan. Daar boven op: de meester, de chef. Opvallend blij en daarvan telkens .en telkens weer zwaaiend naar het publiek blijkgeven. Ook voor hèm, die wie- Ierpionier, telt tóch die zege. Zoiets maakt die Tour fijn. Of interessant. Of hoe je het maar noemen wil. Al gaat het dan ook maar om secon den. DERDE ETAPPE. EERSTE DEEL 1. Ercole Gualazzini (It - Adorni) 3.56.33 (met bon. 3.56.13); 2. Noel van Clooster iBel - Jossart) zt (met bon. 3.56.18); 3. Herman Peysens (Bel - Driessens) zt (met bon. 3.56.23); 4. Jürgen Tschan (Did - Plaud) zt; 5. Bernard Guyot (Fr - Stablinski) zt; 6. Gerard Moneyron (Fr - Caput) zt; 7. J. de Schoenmaecker (Bel - Albani) zt; 8. Marino Basso (It - Adorni) 3.56.40; 9. Rik van Linden (Belg - Driessens)10. Cyrille Gui mard (Fr - Caput); 11. Harry van Leeuwen (Ned - Pellenaars); 13. Leo Duyndam (Ned - Pellenaars)16. Jan van Katwijk (Ned - Pellenaars) 21 Karstens (Ned); 24. Wagtmans (Ned)32. Dolman (Ned)34. Pust- jens (Ned)52 Vianen (Ned)57. Schepers (Ned)79. Tabak (Ned) 81. Merckx (Belg)87. Zoetemelk (Ned); 88. Ocana (Sp); 96. Harings (Ned); 97. Koeken (Ned); 99. Krekels (Ned)126 Prinsen (Ned); 127 Van der Vleuten (Ned) allen in dezelfde tijd als Marino Basso 3.56.40. De Fransman Vidament staakte de strijd. TWEEDE DEEL 1. Albani 1.37.03 (gem. 50,073 km/u); 2. De Muer 1.38.20; 3. Plaud 1.38.42; 3. Plaud 1.38.42; 4. Caput 1.40.17; 5. Stablinski 1.41.45; 6. Jossart 1.41.52; 7. Pellenaars 1.42.00 8. Van Vaeren- bergh 1.42.02 9. Schotte 1.42.08: 10. Driessens 1.42.12; 11. Adorni 1.42.24; 12. Desvages 1.47.43. 1. Albani 47.24.58: 2. De Muer 47.26.39; 3. Plaud 47.27.09; 4. Caput 47.28.26: 5. Stablinski 47.30.29; 6. Jos sart 47.30.33; 8. Pellenaars 47.30.44. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Merckx (Bel - Albani) 15.15.21; 2. Guimard (Fr - Caput) op 11 sec: 3. Swerts (Bel - Albani) op 15 sec; 4. Van Linden (Bel - Driessens) op 29 sec; 5. ex aequo: Zoetemelk (Ned - Schotte) en Karstens (Ned - Vaeren- bergh) op 31 sec; 7. Ocana (Sp - De Muer op 34 sec; 8. Tschan (W.-Dld - Plaud) op 35 sec; 9. ex aequo: Mor- tensen (Den - Caput), Poulidor (Fr - Caput), Van Clooster (Bel - Jossart) op 36 sec; 13. ex aequo: Godefroot MEDEMBLIK Bü harde wind doet het Nederlandse F.D.-team Fred Imhoff-Simon Korver beslist niet j onder voor 's werelds sterksten. Op een zeer ruw IJsselmeer bewees lm- j hoff dinsdag met een derde ver- bluffende overwinning op het ogen- j blik zelfs sneller te zijn dan man- nen van wereldklasse als de Deen j Fogh. de Engelsman Pattisson en I de Duitser Libor. Houdt de harde wind aan, dan kan de Europese ti- tel in Nederlandse handen vallen, j Wordt de wind minder, dan zal lm- I hoff zich defensief moeten opstellen tegenover zijn concurrenten in het klassement. Fogh, Hüttner. Pattis son en Libor. Imhoffs bemanning Korver gaf na haat Aetïu 6 JULI- 5e etappe-133 j (Bel - Plaud) en Duyndam (Ned - I Pellenaars» op 39 sec: 21. Gimondi (It - Adorni) op 48 sec; 32. ex aequo: I Tabak (Ned - Pellenaars) op 57 sec; [37. ex aequo: Pustjens op 59 sec; 64. ex aequo: Wagtmans op 1.10; 69. ex aequo: Vianen op 1.11; 72. ex aequo: Krekels op 1.12; 77. ex aequo: Van Leeuwen op 1.14; 83. ex aequo: Prin sen op 1.17; 88. ex aequo: Schepers op 1.19; 92. ex aequo: Van der Vleu ten op 1.22; 98. ex aequo: Dolman op 1.30; 105. aequo: Van Katwijk op 1.36; 111. Koeken op 1.44; 116. Ha rings op 1.57. PUNTENKLASSEMENT 1. Guimard (Fr) 54 pnt; 2. Van Lin den (Bel) 51; 3. Basso (It) 32; 4. Gualazzini (It) 30; 5. Karstens (Ned) 29; 6. Merckx (Bel) 27; 14. Duyndam (Ned) 14; 18. Zoetemelk (Ned) 12. afloop van de vierde race ruiterlijk toe dat zij het moeten hebben van een fikse bries en bij licht weer nog niet opgewassen zijn tegen de we reldtop. Korver: „Ook dat verandert langzaam, want we hebben nu ook de juiste spullen voor de weertype en kunnen het tempo redelijk bij houden, maar krachtsexplosies bij weinig wind geeft nog moeilijkhe den". Kuilen Gisteren liepen er golven met kullen ertussen van rond een meter. Een in kracht toenemende wind (kracht 5 tot 7) zweepte het water van het IJsselmeer op. Aller ogen waren gè- vestigd op Imhoff. Zou hij zich weer waarmaken? Bij de eerste boei had de Hagenaar de leiding. Fogh hing echter in zijn kielzog. Pattis son had enkele rakken nodig om de lastige Fransman Payot kwijt te ra ken. Toen Payot de Engelsman losliet, kon hij de koplopers, Imhoff en Fogh, niet meer bereiken. Imhoff veroverde een minuut voorsprong op Fogh, maar het ruwe water en de harde wind konden nog voor allerlei verrassingen zorgen. Fogh wachtte op een misstap van Imhoff, dat zou zijn enige kans zijn om te winnen. In spanning volgde de Nederlandse zeilkolonie het in een razend tempo over de golven voortijlende duo Tm. hoff-Korver. Opgetild Plotseling werd Imhoffs trapeze man Kover door een enorme golf opgetild en uit zijn balans gebracht. Korver: „Ik was topzwaar doordat ik het extra gewicht (12 kg) van de natte kleding aan mijn lichaam had. Ik zweefde door de lucht en werd bü Fred in de boot gesmakt. Boven op zijn helmhout. Nu gaan we om, dacht ik nog in een flits". Fogh naderde in hoogtempo. Pijl snel brachten de Nederlanders alles weer in orde en binnen enkele se conden raasde de Brave Hendrik weer verder. Het duo had zich voortreffelijk hersteld en Fogh bleef op een tweede plaats. Maar eens te meer werd bewezen dat bij het wedstrijdzeilen een on geluk in een heel klein hoekje schuilt. De aftrek van het slechtste resultaat in aanmerking genomen, staat Fogh. met 9 strafpunten het dichts bij Imhoff (0 pnt.) Daarna volgen op enige afstand Hüttner (15,7 pnt) en Pattison (18,7 pat).

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13