Pok volop vakantiedrukte in de dierenasiels in Leidse streek Afscheid bij GAB Over uitgetrokken kattenagels en doorgespoelde muizen it mn Schade Rijn en Schiekade PROMOTIES EN GESLAAGDEN Parkeer plaatsen voor invaliden lANDAG 3 JULI 1972 3 JI LEIDEN 'ÏIDEN „In maart was de bespreektijd en tot augustus jten we vol. Vandaag zijn er weer vijftien gebracht en ik rwacht nog wel een prakkie". Dit zegt de Leids dieren- gelhouder C. E. Bos. Het geeft een algemeen beeld van drukte in de meeste asiels en dierenpensions op het enblik. Eind vorige week kwam daar de grote invasie, eden om eens een kijkje te gaan nemen in een „bedrijfs- k", waar het geblaf je al van verre de weg wijst. t einde van de tien lachende tuinkabouters nvea,n in de tuin. Een wuift er on- w&&\ met zijn handje. Een rij dik- van de hondehokken met 11sicht op het kabouterveldje. In 'n 71(1 ite ren spelen een paar honden. "\nen heeft asielhouder Bos een °iuw, haar dochter en hun witte ishondje op bezoek. Een tekening jA een hond met twee keer te gro- Ogen hangt aan de muur. Op ta- een collectebusje. „Ons devies: 'bied voor het leven" hangt ach- glas boven de deur. asielhouder speelt achteloos met vliegenmepper, terwijl hij naar bezoekster luistert. „Ja weet u, m we hem pas hadden was hij el lief. Nu wordt hij vals en gis- ■en heeft hij de kleine meid gebe- i en dat vind ik toch wel naar or". De valse kees snuffelt wat ad. „Mevrouw nou komt u net op a rottijd. Ik zit hardstikke vol en kan dat beest toch niet in mijn d leggen?" Om zijn woorden g meer kracht bij te zetten •iept Bos de vliegenmepper door lucht. p, Af en aan worden dieren binnen- bracht. Opgewekt komt vaste ukknt Gijsje binnenwandelen, met as en diens zoon. Mevrouw Bos orlk houd de administratie bij"), iemt hem op schoot: „Ach joh, tan zij nou lekker weg, en moet j hier blijven?". Hij likt in haar izicht. Het afscheid is kort om mo- F lijk opkomende sentimenten te bjorkomen. Gajs gaat de don- pre gang in, waar links^ en rechts i hokken zijn. Geblaf en een scher- hondelucht overheersen. Bos: „Tja, die lucht is niet weg 70i krijgen. We maken de hokken één keer pr dag schoon. Zijn vrouw vult hem „Ja soms wel een keer meer. (ant als zo'n beest hier pas is, heb wel eens dat hij een beetje van reek is". „En ga maar na", ver- fit de asielhouder verder, „als je ei- *^n hond de hele nacht op de gang >npeft gelegen en je komt 's mor- is beneden, ruik je dat gewoon". r- De mevrouw die de hond kwijt wil tic er nog steeds. Mevrouw Bos her- i inert zich dan een liefhebber in Hij heeft zich indertijd op- apgeven voor een kees of een Drent- patrijshond. Die moet u dan maar LEIDEN In de Leidse Lo- <ewijkskerk werd zaterdag het bevestigd van Eric van jjfgtmaal, leraar op de Agues cholengemeenschap in Leiden en °Hanneke Perquen, hoofdleidster van de kleuterschool Rafael in .angeraar. De kleuters waren "iaar Leiden gekomen om voor icjef bruidspaar een erehaag te tiormen. (Foto Holvast) Door Vera Gaikhorst Foto's Holvast bellen. „U zegt gewoon, dat hij een beetje waaks is", raadt de asielhou der haar aan i.vm. de agressieve nei gingen van de hond. Moeder en dochter lopen het tuinpad af, nog steeds mèt kees. „In acht van de tien gevallen wil len die mensen alleen maar van hun hond af, omdat ze op vakantie gaan". Een andere moeder met dochter zijn inmiddels binnengeko men. Zij willen juist een hond heb ben. Mevrouw Bos laat intussen de keuken zien. In de hoek staan rek ken brood opgestapeld. Allerlei zak ken met onduidelijk inhoud op de grond. In de ton zit een prak. Bij navraag blijkt het rijst pens, voer- mout en blikkenvoedsel te kunnen zijn. Als ze niet willen eten krijgen ze een pilletje. Een dieet is mogelijk op doktersvoorschrift. In Zoeter- woude zit men nog wel eens met die diëten: „Sommige mensen kun nen zo overdreven doen hè?", ver telt mevrouw De Jong van het hon denpension. „Dan moet zo'n beest el ke dag een sinaasappel hebben, of het is een eetlepel groente per dag. Er was eens iemand, die zijn hond elke dag een krop sla gaf". Duur Wassenaar De prijs voor een hond per dag blijkt overal rond de f 3.50 en f 6.25 te liggen. In Leiden gaat men niet ho ger dan vijf gulden. Alleen in Was senaar moeten de hondebezitters 6,25 neerleggen. Maai* daar worden ze dan ook vier keer per dag uit gelaten. De Wassenaarse bewoners blijken in het dagelijkse leven bij zonder goed voor hun dieren te zijn, volgens mevrouw M. Amanlapalu. Het asiel wordt door particulieren, bekostigd. Verhalen uit Waddinxveem klin ken daarentegen nogal wreed in de oren. Mevrouw A. Hengel van de dierenhulpdienst over de nieuwe kattenmode: „Ik heb op het ogen blik weer een katje waar ze de nageltjes van uitgetrokken hebben. Dat laten ze de veearts doen, om dat ze meubels anders zo beschadigd worden. Je begrijpt het niet hè, bij mensen hakken ze toch ook hun handen niet af. Laten die mensen dan een ander huisdier nemen: een slang of zo". Andere droevige verha len uit Waddinxveen variëren van door de wc gespoelde muizen tot een doorgesneden hazemoeder, waar van het nageslacht op het ogenblik liefdevol met de fles grootgebracht wordt door mevrouw Hengel. Het meisje „Dagvlinder" staat haar in het zorgen bij. Sinds tien jaar istaat zij overal alleen voor,aan gezien het bestuur uiteengevallen is. Vakantiehulp Magda spelend met de honden in het asiel aan de Besjeslacvn. Ze prefereert eohfter de vrijheid. Het meest voorkomende wreedheids verschijnsel van dit jaargetijde blijkt het uit de auto zetten van dieren te zijn. Geen leven Ook in Leiden zit er een voor beeld van een dergelijk seizoen-werk groot en zwart compleet met droe ve hondeblik. De aspirant koopster in het Leidse dierenasiel vindt het ook: „Er zit geen leven in dat beest". Ja maar mevrouw, als u nou eens uit een auto gooiden dan in een hok zetten, zou u toch ook wel eerst de kat uit de boom kijken? Da's ge woon vreemdigheid". De moeder lijkt niet erg overtuigd, maar haar doch tertje benadrukt nog eens, dat ze de hond heel lief vindt. „En dan heb ik die bozer nog mevrouw, pro beert de Leidse asielhouder nog eens. Ze vechten wel. Kijkt u maar naar Cassius Clay, da's er ook zo eentje". Moeder en dochter lopen het grind pad af zonder iets gekocht te heb ben. Bos geeft een schreeuw in de rich ting van de hondenafdeling, de deur krijgt een schop: het geblaf staakt. Als hij weer zit: „Aan mensen die er een beetje roezeboezig uitzien ver koop ik niet. Je ziet gauw genoeg of ze een beetje ruwig zijn of te diep in het glaasje kijken. En A.O.W.-ertjes die een hondje willen hebben, omdat de oude dood gegaan is laat ik altijd wat minder betalen. Mensen, die niet weten, hoe ze van him geld af moeten komen moeten meer opbrengen tot het eer ste hondje toch weer zijn twintig gulden gekost heeft. Over poezen is tot nu toe vrij wei nig gerept. Ze laten ook minder van zich horen en zijn goedkoper: f2,25 per dag. In Leiden kunnen er zo'n honderd terecht. In Katwijk is er uitsluitend een vakantieonderkomen voor katten. Honden moeten daar maar zien hoe zij zich vermaken «1 *,W. LEIDEN Alle panden zijn voor het begin van het werk aan de Rijn en Schiekade opgenomen. Dit zal na beëindiging worden herhaald. Zowel de uitvoerder van het werk als de gemeente als opdrachtgever is tegen schadeclaims verzekerd. Destijds heeft bodemonderzoek plaats gehad en daaruit blijkt, dat geen vrees voor blijvende schade aan gebouwen behoeft te bestaan. Inmiddels is schademelding aan twaalf panden gedaan. Dit betreft vochthinder. Slechts bij één pand in de Groenhovenstraat zou sprake zijn van nieuwe scheurvorming als gevolg van het heien van de darn- wamd. Burgemeester en wethouders ant woorden dit op vragen van het raadslid Leeuwenburgh (prot. chr.). LEIDEN Met ingang van 1 september is aan dr. A. J. Panne- koek op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit. Gepromoveerd aan de Leidse universiteit tot doctor in de wis- en natuurkunde zijn A. M. Mennes (Leiden) en B. Kraal. Tot doctor in de godgeleerdheid is gepromoveerd N. T. Bakker (Oegst- geest). Aan rijksuniversiteit in Utrecht is geslaagd voor 't doctoraal tandheelkunde W. A. Lammers (Al phen aan den Rijn). Voor het doc toraal examen pedagogiek zijn ge slaagd G. van der Gaarden (Wad dinxveen) en mej. W. A. Ch. Wester - veld (Alphen a/d Rijn) cum laude. Aan de christelijke nijverheids school voor meisjes Boshuizen slaag den de volgende leerlingen: diploma van de lhno-3 opleiding: S. Beekman, T. Beekman, P. v. d. Blom, M. Bos, M. van Brakel. M. Brakhoven, Th. Breuren, J. Brokaar C. Ciere, M. Ciere, M. van Dijk, I. Franken, M. Goedhart, E. Hagen, B. v. d. Ham, A. Hekman, W. Hoo genkamp, J. Houps, M. Janssens, L Keimling, M. v. d. Klaauw, J. de Koning, M. Koole, J. Lammers, S. Maas, C. Marsé S. v. d. Meee, Y. MentziJ, Y. Neuteboom, A. Neve, B. Noort, A. Overduin, M. v. d. Plas, M. van Polanen, Y. Pots, M. v. d. Reijden, I. van Rossen, E. van Rijn, W. Rijnsburger, C. Rijsdam, Yvonne Schneider, M. Sloos, E. Straathof, E. Visser, M. Vister, M. Weber, L. Zand vliet, M. van Zeist, C. Zonderop, F. de Zwart .Leiden. L. van Alphen, H. Borreman, T. Diseraad, J. Dokkum, A. Domburg, J. Dool, M. van Helden, N. Jans sen, B. Koomans, W. v. d. Luit, C. Quik, L. Rooda, H. van Tongeren, A. van Winkel, T. van Wijck. Lei derdorp. H. Roest, J. Spijker, Leimuiden. M. Hogendorp Noordwijkerhout, J. v. d. Brink, C. Gramkow Oegstgeest, J. Schoenmaker, J. v. d. Wetering, R. Willems Oude Wetering, H. Boon stra, M. v. d. Bij, N. v. d. Gouwe, N. van Veen, .J Zwanenburg, Voor schoten, E. den Boogert, R. Vree ken Wassenaar. Diploma vormingsklas: S. Leu- ne, Benthuizen, A. Barends, M. Boer I. van Joolingen, L. 't Hart, J. Noor duin. A. Paulus, A. Scharloo, Leiden. F. Hendriksen, B. Mulder, I. Rasser Leiderdorp, M. Vreeken Oegstgeest, I. van Diemen, L. van Ooijen, L. Schot Voorschoten, A. van den Dool, H. Neuteboom, C. Roeleveld, Spijker ZoeterwouderRijndijk. Amerika en Jemen De repu bliek Noord-Jemen heeft giste ren de diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Staten hersteld. De be kendmaking werd gedaan door mi nister van Buitenlandse Zaken Moh- sen el Aini, na een kort gesprek met de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Rogers, aldus de woordvoerder. LEZERS SCHRIJVEN Bejaarden en vrijstelling Zoals bekend bestaat er in Leiden de mogelijkheid om vrijgesteld te worden van de betaling van reini gingsrechten. Bovendien krijgt men de vuilniszaken voor niets. Men kan dat aanvragen bij het stadhuis en vervolgens komt er iemand van de gemeente op bezoek die informeert naar de financiële omstandigheden van de betrokkene. Nu ben ik zelf een AOW-er en boven deze uitkering heb ik dan nog een paar tientjes per maand extra. Iedereen zal dus wel begrij pen dat wij niet in grote luxe leven, evenmin als vele andere bejaarde Leidenaars. Groot was mijn verbazing dat ik werd afgewezen! Achteraf blijkt nu dat de gemeente Leiden zich houdt aan de normen die de PTT hanteert voor de vrijstelling van betaling van kijk- en luistergeld. Deze norm is echter zo schandalig laag dat ieder een die één stuiver meer ontvangt dan AOW (per 1 juli f633.— per maand voor een echtpaar) wordt af gewezen. Ik heb hier eigenlijk geen woorden voor. Maar is het niet onmenselijk om de bejaarden die hun leven lang hebben moeten ploe teren voor weinig geld nu zo af te schepen? Het wordt hoog tijd dat hier iets aan wordt gedaan. H. MIELOO, Toussaintkade 3, Leiden. HORLOGES De mooiste en de ruimste keuze, in de allerbeste merken. SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LASITA ANCRE. Voor f 39,50 heeft U bij ons al een echt Anker Uurwerk, schokvrij, onbr, veer. Door eigen ateliers, de beste vakservice. Uw horloger v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden LEIDEN Burgemeester en wet houders hebben de afdeling Leiden en omstreken van de AJg. Ned. In validen bond meegedeeld, dat het niet mogelijk is ontheffingen te ver lenen voor het rijden in het wan delgebied in de binnenstad. Wel zullen zo dicht mogelijk bij winkelstraten parkeerplaatsen wor den gemaakt, die uitsluitend mogen worden gebruikt door invaliden. Bij wijze van proef wordt begon nen met acht parkeerplaatsen: vier op het terreintje bij de Kapelstraat maast het stadhuis aan de zij de van de Vismarkt) en vier op de Lange Mare zo dicht mogelijk bij de Haarlemmerstraat. Ook speur tocht in Leidse musea LEIDEN Op verzoek van veel jongens en meisjes uit Leiden en omgeving hebben de Leidse musea behalve een prijsvraag voor de grote vakantie „Wie maakt de mooiste af fiche Leiden-Museumstad?" nog een wedstrijd uitgeschreven in de vorm van een speurtocht. Er moeten 10 personen worden opgespoord. Ieder van hen heeft iets te maken met één van de Leidse musea. Als prijzen worden beschikbaar gesteld o.m. transistor-radio, foto camera's, voetbalschoenen en vele andere prijzen. De speurtocht duurt tot 15 augus tus. De prijsuitreiking vindt plaats op woensdag 13 september a.s. Inschrijving, deelnemingsfor mulieren en Leids museumpaspoort zijn tegen betaling van f 1,- verkrijg baar bij V.V.V., Stationsplein 3, in Leiden. Deelgenomen kan worden door jongens en meisjes in de leeftijd tot 16 Jaar. Protest van Zuid-Korea Zuid- Korea heeft zaterdag fel gereageerd tegen een uitlating van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Rogers, die dezer dagen Noord Korea bij zijn officiële naam heeft genoemd: .democratische volksrepu bliek van Korea". In officiële Zuid- Koreaanse kringen vreest men, dat de Verenigde Staten een toe naderingspolitiek tegenover Noord- Korea willen bedrijven, evenals dat met China het geval is. Men her innert eraan, dat ook president Ni- xcrn de toenadering met China in luidde met het bezigen van de of ficiële naam voor dat land: „de volksrepubliek China". Zuid-Korea, blijft het noorden als „mario nettenbewind" betitelen. LEIDEN /SASSENHEIM Een gewaardeerde medewerkster van het gewestelijk arbeidsbureau Leiden, mejuffrouw R. H. Palache uit Sassenheim, die jarenlang haar bes te krachten gaf aan de arbeidsbe middeling, heeft de dienst verlaten. In besloten kring is op het bureau aan de Doezastraat afscheid van haar genomen. Hierbij waren als speciale gasten aanwezig, de heer H. M. Abbenhuis adjunct-directeur van het GAB Den Haag, mej. A. C. Ekurpershoek van dit bureau en mej. mr. Boeree voorheen ver bonden aan GAB Amsterdam. Mr. M. G. v. Rijswijk was de' eerste die het woord richtte tot me juffrouw Palache. De directeur wees erop dat ze vanaf mei 1945 in verschillende functies gewerkt heeft, eerst m de algemene vrouwenbemid deling en later leiding gaf aan de afd. voor handels- en kantoorper soneel. Haar werk deed ze altijd graag en met veel interesse. Ze was een vast punt en een vertrouwde verschijning. Met de beste wensen voor de toekomst deed hij van het personeel een boekwerk over plan ten cadeau. Mejuffrouw Kurpershoek, collega van het Haagse GAB, sprak van de goede persoonlijke contacten die ze had met mejuffrouw Palache, wat de samenwerking t.b.v. de bemidde ling ten goede kwam. Het spreek woord dat een goede buur beter was dan een verre vriend, was dan ook volop van toepassing. Haar dank woorden liet ze vergezeld gaan van een attentie. (Foto Holvast).

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3