ROTE INTOCHT BLEEF UIT FISCHER BLUFT BIJ ZIJN FINANCIËLE EIS Geweld op "in Ulster vandaag Buien blokkeren buitengebeuren CHT MENSEN OODGESCHOTEN 'ijdelijk regen leidsch dagblad Seagren springt 5.63 meter hoog Zeelui te zeeziek n.v. v. d. veide Citroën Newsweek onthult crisis in Syrië in 1970 &„e! Qüi teuws ""(gericht 1 maart 1860 MAANDAG 3 JULI 1972 No. 33744- dagblad eoteur: G. Koopman fdredacteur: Dors. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1, Leiden - TeL: 25041, Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, teL 30500 (zat 18 uur) (Door onze correspondent) \ELFAST Met de ontdekking van twee door \els doorzeefde lijken in Belfast is het doden- fers van het afgelopen weekend in Ulster geste tot acht. Het is vandaag een week geledet j Ulster herademde na het afkondigen van een tand. Maar dit weekeinde brak het geweld 1 V door. Vanochtend vroeg werd het lijk van i man gevonden in een verlaten auto bij de iangenis in Belfast. Een man op weg naar zijn irk ontdekte in een andere straat van Belfast i lijk van een jonge man. ■aterdag was het een 19-jarige Jongen, die met een om zijn hoofd doodgeschoten werd aangetroffen, het eerste gezicht bestond er tussen hem en de ndende partijen geen enkele relatie, n de loop van gistermiddag werden nog drie man- Uii doodgeschoten. De eerste twee werden op een akliggend stuk land aangetroffen. Ze waren door hóófd geschoten. Het derde slachtoffer werd aan rand van de protestantse wijk gevonden, nadat hij JneRjk uit een rijdende auto was geworpen. Hij bleek hoofd en de rug te zijn geschoten. irricaden oj)it weekeinde verschenen in Belfast ook de eerste Dtestantse barricaden, waarvan het niet de bedoeling dat ze vandaag weer worden opgeruimd. Deze bar- tden omsluiten de door de Britse minister voor land, William Whitelaw met zoveel vrees tegemoet iene eerste protestantse „no go-area". LEIDEN Een langdurige regenval heeft de anderhalf j miljoen Nederlandse vakantiegangers dit weekeinde bege leid op hun eerste toeristische stappen. In het noorden van het land viel plaatselijk zelfs 25 milimeter regen en de tem peraturen bleven overal zo'n drie a vijf graden onder de normale maximumtemperatuur van 21 graden. Ook voor de eerstkomende dagen zit er nog niet veel perspectief in Volgens de weervoorspellers in De Bilt blijven de oceaan storingen nog steeds in de richting van ons land koersen. Daarom wordt voor morgen opnieuw regen verwacht. die Ulster Defence Organisation, opwierp, heeft verklaard dat buurten aan het Britse gezag trokken zullen blijven zolang ook katholieke no go-gebieden in a)donderry niet zijn opgeruimd!. lurgevecht zondag was begonnen met t vuurgevecht tussen de "provi- IRA die vorige week het be id had afgekondigd en het Brit- leger. Er werden verschillende -,/o's gewissèld. Twee IRA-leden den gedood. ie Bilt verwacht van vanavond morgenavond veel bewolking t op veel plaatsen tijdelijk regen, djrwegend matige wind tus- zuidwest en noordwest. Mini- ongeveer 12 gra- i, maxima morgen rond 17 gra- (opgemaakt om 12.40 uur) BELFAST Twee leden van de protestantse UDA (Ulster De fence Association) houden de wacht bij een jongen uit het dis trict Shankhill Road in Belfast. De jongen is geslagen omdat hij volgens de UDA de protestantse zaak heeft verraden. Hij werd aan een lantaarnpaal gebonden en gedwongen zijn beweerde mis daden aan den volke te tonen. Het onverwachte incident heeft de provisionele IRA tot het aanbieden van excuses verleid!. En begon een onderzoek. Het Britse leger heeft getracht het incident onder de tafel te werken door te verklaren dat het ging om "een op zichzelf staande gebeurtenis". Bron Het onderzoek binnen de IRA naar de bron van het incident wordt geleid door de vice-president van de organisatie, de oud-onderwijzer Da vid O'Connell. Waarnemers be- sohouwen dit als een reden om aan te nemen dat de officiële dictator van de IRA McStiofain, bezig is zijn macht te verliezen. Wie echt een zonnetje wil zien zal het moeten zoeken in zuidelijker streken. In zuid-Spanje bijvoorbeeld waar de thermometer gisteren 37 graden aanwees. Ook in Joego-Sla- vië en Griekenland heersen voor badgasten aangenamer temperatu ren. In Italië is het iets minder warm, maar het Romeinse KNMI meldt nog altijd waarden van 21 tot 22 graden. Aan de Noordzeekust blijkt het slechte weer van de afgelopen we ken toch wel zijn stempel te hebben gedrukt op de toeristische industrie. De Noordwijkse VW-chef de bureau De Groot constateert dat van de grote intocht die het afgelopen weekeinde werd verwacht niet zo veel gekomen is. „Het was zelfs aan de teleurstellende kant". Bij particulieren in Noordwij k zijn nog honderden lege bedden beschik baar. Bij de VW Noordwijk vreest men dan ook dat in deze categorie het bordje „vol" dit jaar niet ge bruikt hoeft te worden. Gunstiger ligt de zaak bij de middenklasse hotels. De bezetting is aan de zeer goede kant al is er hier en daar nog wel een plaatsje vrij. Het me rendeel van deze hotels heeft reeds in de wintermaanden en het voor jaar veel kamers gereserveerd voor toeristen die nu ondanks het slechte weer komen opdagen. In Katwijk meldt de VVV dat zo wel bij hotels en pensions als bij particulieren nog kamers beschikbaar zijn. Zoals overal heeft men de hoop gevestigd op wat beter weer waar door vele thuisblijvers alsnog zou- Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs fl 'k worcl abonnee per 17 juli 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. fl Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaatsr Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. NEW YORK (ANP) Robert Fi scher, uitdager van wereldkampioen Spasski, die van de wereldschaak bond 48 uur uitstel heeft gekregen om naar Reykjavik te komen, blijft op zijn standpunt staan dat eerst zijn financiële eisen dienen te wor den ingewilligd, eer hij het vliegtuig neemt. Dit berichtte vanochtend de New York Daily News. In een telefonisch gesprek van uit zijn Newyorkse schuilplaats ver klaarde Fischer aan de verslagge ver van de Daily News, dat geld er de oorzaak van was dat hij niet was afgereisd en niet vermoeidheid of ziekte, zoals zijn vrienden sugge reerden. De Amerikaanse schaakkampioen, zou dertig procent van de entree gelden hebben geëist in aanvulling op het prijzengeld van 125.000 dollar en de televisierechten. Eerder reeds heeft Gudmundur Thorarinsson, de voorzitter van de IJslandse schaakfederatie dit nieu we financiële beding van Fischer af gewezen, omdat het organisatie-co mité erdoor zou worden geruineerd. Gisteren echter verklaarde hij de onenigheid op het financiële vlak. niet onoverkomelijk te achten. Euwe In een telefoongesprek met Hier en Nu, de radio-actualiteiten- rubriek van de NCRV verklaarde dr. Euwe, die op IJsland verblijft, dat de wereldschaakbond noch IJsland bereid zijn aan de financiële eisen van Fischer te voldoen. „Als de Ame rikaanse schaakbond Fischer extra zou betalen, zou de Wereldschaak bond daartegen geen bezwaar ma ken, maar dat zou dan geheel bui- IJsland omgaan, aldus dr. Euwe. Knieval, Robert Fischer bleef gisteren zon der taal of teken te laten horen weg uit Reykjavik waar om vijf uur 's middags de fameuze tweekamp tegen Boris Spasski had moeten be- EUGENE (ANP) Bü de Ameri kaanse Olympische selectie-wedstrij den in Eugene (Oregon) heeft Bob Seagren het wereldrecord polsstok hoogspringen verbeterd. Hij bracht het op 5 meter 63 centimeter. Dat is vier centimeter meer dan het oude record, waarvan Seagren en Isaksson (Zweden) gezamenlijk houder waren sinds 23 mei van dit Jaar. Het we reldrecord polsstokhoogspringen is in negen jaar met een halve meter om hoog gegaan. i ginnen. Een uur later maakte FIDE president dr. Max Euwe een knie val voor het als een kwajongen zo grillige Amerikaanse genie: tot mor genmiddag 12 uur plaatselijke tijd krijgt hij de gelegenheid zich in Reykjavik te melden. Blijft Fischer echter mokken in New York dan verspeelt hij zijn rechten op de we reldtitel. Een situatie die zon der weerga is in de historie van de schaaksport. Euwes moeilijke en unieke beslissing viel na een week einde dat zich in het zorgelijke Reykjavik van de ene opwinding naar de andere spoedde. (Zie verder de sportpagina) IJMUTDEN (ANP) De beman ning van het Britse Jacht „Nature Girl" was zondagavond zo zeeziek, dat zij het schip nauwelijks meer konden besturen. Het Jacht dreigde voor de kust van Bakkum aan de grond te lopen. Met vuurpijlen en lichtsignalen werd getracht de aan dacht van de kustwacht te trekken. De reddingboot „Prins Hendrik" Is het Jacht zondagavond om half tien te hulp gesneld. De „Prins Hendrik" nam het Jacht op sleeptouw en bracht het veilig de haven van IJmuiden binnen. Aan boord bevon den zich twee mannen, twee vrouwen en een kind. v. ZUYLEN VAN NIJEVELTSTR. 372, WASSENAAR. TEL 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 LEIDEN TELEFOON 33741 den besluiten er op uit te trekken. De grootste klappen vallen dezer dagen bij de mensen, die het moeten hebben van het strandvertier, in casu de tenten- en stoelenverhuur- ders en de ijstentjes in de buurt van de kustlijn. „Ik heb al horen mompelen: vorig jaar was slecht, maar nu is het helemaal niets," aldus VVV-man De Groot. Een kleine steekproef leverde het volgende op Hotel Savoy, Katwyk: „Behalve het slechte weer speelt ook de eco nomie een rol mee. De mensen zijn toch een beetje bang veel geld uit te geven. Uit Engeland kregen we en kele annuleringen in verband met de kwestie van het Pond". Hotel Noordzee, Katwijk: „We moeten het niet al te pessimistisch zien. Als het weer een beetje op knapt hebben we goede hoop, dat de zaak snel vol zal lopen. Al die berichten in de krant maken de gas ten kopschuw voor de kust". Camping De Wit, Noordwijkerhout „We hebben een leuke bezetting ook al omdat er veel van te voren ge reserveerd is. Het ene Jaar is dat een voordeel, 't andere Jaar een na deel. Dit jaar is het een voordeel". Palace Hotel, Noordwijk „De ho telbezetting is even groot als vorig jaar. Wat wegvalt zijn de comsump- tieve bestedingen. In het restau rant is het stil en ook in de dancing is het 's avonds niet zo geweldig druk". Hotel Zinger, Noordwijk: „Als het beter weer was geweest zouden we waarschijnlijk een paar gasten meer hebben gehad, maar we zijn niet ontevreden. De bedden zijn vrijwel voor honderd procent bezet. De gas ten blijven optimistisch". NEW YORK (Reuter) De ge vaarlijkste Amerikaans- Russische confrontatie sinds de Cubaanse cri sis voltrok zich vrijwel in het groot ste geheim in vier dagen van de maand september 1970, aldus het Amerikaanse weekblad Newsweek in zijn gisteren verschenen nummer. Volgens columnist Stewart Alsop begon de confrontatie op 19 septem ber 1970, toen een Syrische strijd macht van 250 met in de Sow jet- Unie gemaakte tanks Jordanië bin nenrukte. Ze eindigde vier dagen later, toen de tanks rechtsomkeert maakten en naar Syrië terugkeerden. Alsop schryft dat er geen twijfel aan bestond dat de inval door de Sowjet-Unie werd geïnspireerd. Wat betreft het doel van de inval zegt Alsop dat dit de onttroning van Jordanië's 'gematigde Koning* Hoes sein was, en zijn vervanging door Palestijnse extremisten De Verenigde Staten begonnen *n rol te spelen op maandag 21 septem ber, toen het Witte Huis in Washing ton opbelde naar Israëls ambassa deur in de Verenigde Saten, Jitzhak Rabin. Amerika en Israël beslo ten dat als het Syrische invalslegc in Jordanië een linie tussen Irbid en Amman zou overschrijden en zo de Jordaanse hoofdstad bedreigen, de Israliërs in actie zouden komen. Nadat de Russische inlichtingen dienst berichten ontvangen had over Amerikaanse scheepsbewegingen op grote schaal in de Straat van Gibraltar, begaf de Sowjet-ambas- sideraad in Washington .Worontsow, zich ijlings naar het ministerie van Buitenlandse Zaken. Op last van 't Witte Huis werd hem „in koele be woordingen aangezegd dat als het Syrische pantserleger niet zou wor den teruggetrokken, het gevaar accut wordt". 14 PAGINA'S Dit weekeinde is de Tour in alle hevigheid losgebarsten- Merckx veroverde de eerste gele trui in een miniscuul tydritje, maar werd er prompt een dag later door de Fransman Guimard weer uitge reden. Van de Nederlanders heeft Gerben Karstens (foto boven) tot dusver het meeste geld verdiend. Ook op andere terreinen vielen e# interessante prestaties te noteren. De zeilers Imhoff (foto boven) en Korver wonnen twee races in de stryd om de FD-titel en de atlete Ria Ahlers vestigde met 1.82 een nieuw record hoogspringen. In Amerika zijn formidabele tyden genoteerd tijdens de atletiek-se- lecties voor München PAGINA'S SPORT Grote vakantiedrukte Is er in de dierenasiels. PAGINA LEIDEN Maar niet op de wegen; wel af en toe een kleine opstopping. PAGINA 9 Vandaag honderd jaar gele den stond in de krant: Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp omtrent de toekenning van een pensioen aan de beide dochters van wijlen den mi nister Thorbecke ten bedra ge van f 4000 jaarlijks, le venslang, en bij overlijden van eene van beide aan de langstlevende. De wet strekt om al dadelijk van Staats wege op buitengewone wijze te doen blijken van de na tionale erkentelijkheid voor uitstekende diensten, door Thorbecke aan den staat bewezen. De eerste steen voor den Willemstoren te Dillenburg Is den 29sten Juni gelegd ioor Prinses Marianne. Van Nederlandsche zijde is een toepasselijk opschrift ge plaatst op den eersten steen van dit gedenkteeken ten eere van Willem van Oranje, den onsterfelijken kamp vechter en martelaar van de ware burgerlijke en gods dienstige vrijheid. Vandaag 50 jaar geleden: De Berlijnsche politie heeft in een tuin van een voorstad het machinepistool gevonden, waarmede de moord op Rathenau werd gepleegd. Bij een huiszoeking ten huize van ien eigenaar der moordauto, te Freiberg in Saksen, heeft de politie een groote wapen- en muni tieopslagplaats ontdekt. Er zijn nog verscheidene arres taties verricht var personen, die ervan verdacht icorden de wapens aan Rathe- nau's moordenaars te héb ben verstrekt. In Ierland is De Valera niet voor een schikking te vinden. In Londonderry zijn talrijke republikeinsche deserteurs aangekomen, die onmiddellijk door de specia le politie van Ulster zijn ontwapend geworden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1