Leidse ploegen succesv Imhoff - Kor ver revancheren zich indrukwekkend Van Staveren laat het slotwedstrijden afweten? Laga won in Henley Om de Europese titel in Flying Dutchman-klasse Assistentie voor Chicester 1 GROEPEN VOOR OLYMPISCH BASKETBAL Bruder grijpt derde titel Zeilen op Westeinder en Braassem PAGINA 10 MAANDAG SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT AMSTERDAM Op de regenachtige en gure Bosbaan wer den dit weekeinde, tijdens de Lustrum wedstrijden van Willem III, enkele zeer opvallende prestaties geleverd, gelardeerd met een geweldige hoop oninteressante roeigrauwheid. Goed, vorige week zijn we allemaal een beetje verwend met veel inter nationaal en nationaal roeigeweld en bovendien prachtig weer. En daarvoor was het even wennen aan al die junioren- en jeugdroeiers, die hun nationaal kampioenschap ver- roeiden. En aan al die lichte senio ren B of zware nieuiwelingenploe- ploegen, die natuurlijk ook allemaal hun mooie wedstrijden moeten heb ben. Maar stiekumi tussen al deze schermutselingen door, trokken en kele elite-roeiers de aandacht door het nationaal Bosbaanrecord scher per te stellen. Laiga deed dit in de vier met stuurman, door ver voor Nereus uit te roeien, technisch toch net niet helemaal foutloos varend twee seconaen van het baanrecord af te knabbelen en de knappe tijd van 6.19.32 te realiseren Zeer snel Jan Bruin van Skadi en Paul Vee nemans van Nereus gleden, ook al zonder tegenstand van formaat, moeiteloos met de wind mee over de Bosbaan in 6.24.99, maar liefst zes seconden sneller dan Willem III Jan Bruin van Skadi en Paul Veenemans van Nereus gleden moeiteloos met de wind mee naar een Bosbaan-record in de dubbel- twee. Door Marcel Werner in 1964 als snelste Nederlandse dub- beltwee had gedaan. Zaterdag had de oude vier van Laga al getoond dat het falen vorige week op de wedstrijden van de Ko ninklijke maar een vergissing is ge weest. Nu eens in de vier zonder stuurman, met Grothuis op slag in de plaats van Kroes, deklasseerde dit viertal de tot nu toe bejubelde stuurmanloze vieren van Asopos en Nereus. De goed roeiende Leidse ploeg van Asopos werd op ruim zeven seconden gezet door de snelle Laga- nezen. Hun tijd, onder neutrale weersomstandigheden, van 6.16.76 was zeer goed. De skiffeur van De Hoop, Andre Wegener Sleeswijk, won zijn wed strijd nog steeds niet imponerend en zou de volgende dag in een gele genheidscombinatie met Johan Steenkist (de boeg van de Willem III twee zonder stuurman) in de elite dubbeltwee vergeefs proberen het duo Bruin/Veenemans te stuiten. De Proteus/Eretes twee met stuur man Kieft/Luttikhuizen, die al enige weken wordt gecoached door de oud- coach van het zilveren Mexico duo Van Nes/Susselbeek, Koos Bazuin, voer dit weekeinde wat stroever dan normaal Zdj wonnen zaterdag hun race, maar verloren gisteren, in de twee zonder stuurman van het Ne- reus-koppel Luynenburg/Stokvis. Gisteren vonden de nationale jeugd kampioenschappen plaats, waarin Die Ley the twee medailles veroverde. Van der Linden en Van der Plas wonnen d'e dubbeltwee in de catego rie 15/16 jaar, terwijl een Die Ley- the/Gouda Parmentier/Peolenije combinatie een fraaie eerste plaats veroverde bij de 18-jarigen in het zelfde boottype. Bij deze jeugdkam pioenschappen viel één ploeg wel bij zonder op. Dat was de ploeg van Het Spaame Post/Schwagerman, dis werkelijk bijzonder goed roeiend en met groot gemak ae twee met, als de twee zonder stuurman won. Met hongerige blikken zulen stu dentenroeiverenigingen wel hebben zitten kijken naar deze twee potigo scholieren, die wel met grote gretig heid eens zullen worden opgenomen in een studentenploeg. Van de Leidse roeiverenigingen had Njord dit weekeinde het meeste succes. De eerstejaars damesacht won vrijdagavond laat in een race over 500 meter. De grillige lichte senior B vier van Njord werd op do valreep nog senior A door zaterdag een fraaie overwining te behalen. Gisteren won de eerstejaars Se nior-B acht na een zeer spannende strijd met Skadi in de goede tijd van 6.04.00. Asopos won in de Senior A twee met stuurman en in de A acht. Nadat deze A acht vorige week het hoofdnummer van de Koninklijke had gewonnen, was za]|ie nu ook te winnen. Re^ot dan ook Aegir en Njo^e zen en wonnen de A^ in 5.58.00. De Vliet teise dames senior vier me[e De Nederlandse jon^j van 3 tot en met 5 aujje laan zal deelnemen ai kampioenschappen, begt volgende ploegen (17/^ Twee met stuurman d (Loet Post en Hein. "L. met stuurman Mark F Vier met stuurman: De Laak/LRV (Kuyper Franken, Krants mF Kasse)5SI Vier zonder stuurman e ne (Doorn, Vermeulen, lcum). ir Voorts zal waarschijn a skiffeur en een dubbt,^ worden afgevaardigd, n nitieve beslissing valt p"- tien dagen na internal strijden in West-Berlijl— daar tussen de skiffeur Putten (Michiel de Ru: Mantel (De Aimstel), t&É bel twee van Die ifl (Roy Panmentier/Erüj zich nog moet waarmaJ Tevens komen de vol jesequipes tijdens de w\ West-Berlym uit er qr FISA- kampioenschappen categorie)I Dubbel twee: NautiluK Du'bel vier: De LaakJ SkifFraneien WegeT (De Hoop). HENLEY De eindstrijd om de Ladies' plate van de Henley Royal Regatta, die zaterdag op de Theems werd geroeid, is een volledig Neder landse aangelegenheid geworden. Ae gir en Laga plaatsten zich 's morgens voor die finale via overwinningen op respectievelijk de Britse acht van Trinity en Oriel College uit Oxford. Laga versloeg de Aegir acht in de eindstrijd met een verschil van vijf lengten in de tijd van 6 min. 59 sec. over de 2112 meter. Het hoofdnummer van de achten om de Grand Challenge Cup lever de een Russische zege op. De acht van WMF Moskou versloeg na felle strijd de Northeastern University uit de Verenigde Staten met tweederde lengte in 6 min. 33 sec. De vier met stuurman van de Ca nadese St. Catherine's Rowin Club triomfeerde in de strijd om de Prince Philip Challenge Cup voor vieren met stuurman. Oxford had aan de tfinish een achterstand van vijf lengten. De tijd van de Canadezen was 7 min. 22 sec. De Poolse combinatie Broniec- Sluraarski won de eindstrijd om de Silver Goblets and Nickalls Cup voor dubbel tweeën. De Poolse ploeg had een voorsprong van 2 1/4 lengte op de Russen Vasilev en Poljakov.. De Rus Alexander Timosjinin won op imponerende manier het skiff- nummer: de Diamond Sculls. De Moskouse skiffeur finishte in 8 min. 10 sec. met een voorsprong van 8 3/4 lengte op de Ier Sean Drea. Duitse beker voor Schalke HANNOVER Schalke '04 zal West- Duitsland het komende seizoen ver tegenwoordigen in het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars. De club uit Gelsenkirchen legde zaterdagmiddag in het Neder - sachsen-stadion in Hannover beslag op de Westduitse beker door in de finale met 50 van FC Kaiserslau- tern te winnen. De 29e finale van het toernooi om de Westduitse beker is voor 66.972 toeschouwers een bittere teleurstelling geworden. FC Kaisers- lautera speelde zo slecht dat Schalke '04 geen moeite had om de hoogste score ooit in een bekerfinale be haald te bereiken. MEDEMBLIK Flying Dutchman-zeiler Fred Imhoff en zijn bemanningslid Simon Korver konden eindelijk weer breed uit lachen. Ondanks ale vraagtekens, die waren gerezen na de matige prestaties in het Open Nederlandse kampioenschap, sloeg Imhoff bij het begin van de strijd om de Europese titel tweemaal genadeloos toe en zegevierde over s werelds sterkste Flying Dutchmanzeilers, de Duitser Libor en de Britse mari ne-officier Rodney Pattisson. Voor Pattisson, die met vijf gran dioze overwinningen in de Kieler Woche veruit favoriet was, ziet het er in dit kampioenschap erg somber uit. De Engelse grootheid werd gis teren, na als tweede te zijn geëin digd, door .Fred Imhoff gedwongen aan een protesttafel te komen zit ten. De feiten spreken duidelijk tegen de Engelsman die Imhoff bij het aanlopen van de eerste boei had ge hinderd. Imhoff had daartoe, overi gens geheel reglementair, een val voor Pattisson opgezet, en de „Su- perdoso" liep er volgens plan in. Pattisson verscheen niet bij de be handeling van het protest en de be slissing is uitgesteld tot morgen. Bo ven Pattissons hoofd hangt een dis kwalificatie, die hij aan het einde van het kampioenschap als slechtste resultaat mag aftrekken maar waar door zijn kansen op de Europese titel aanzienlijk dalen, omdat een volgen de misstap hem voor de volle hon derd procent zal worden aangere kend. Te laat Een andere favoriet, de Deen Hans Vogh, kwam zaterdag te laat aan en moest in de eerste race verstek laten gaan. Pattisson onderschatte in deze race de kracht van Imhoff en dekte de Duitser Libor. Imhoff was echter niet te houden, zodat Pattisson zijn vergissing duur kwam te staan. Pat tisson werd tweede en de onver wacht goed zeilende Noor Fjoeran derde voor Libor. Moeilijker was de tweede race voor Imhoff, waarin hij lang de vierde plaats bezette, nadat Vogh zich kort na de start pijlsnel uit de voeten had gemaakt. De Hagenaar ontwikkelde met zijn „Brave Hendrik" een fabelachtige snelheid en rukte op naar de twee de plaats, waarbij hij Pattisson mee kreeg. Voor de finish kwam het tot een enerverende stryd tussen Im hoff, de inmiddels ingehaalde Vogh en Pattisson. Imhoff hield het hoofd koel en stuurde zijn schip enkele meters voor Pattisson over de lijn. Vogh werd door het protest tweede en de Oostduitser Hüttner derde. Uitslagen: Eerste race: 1. Imhoff (Ned), 2. Pattisson (GB), 3. Fjoran (Noor), 4. Libor (W-Dld), 5. Duchemin (Fr), 6. Kolni (Zwe den), 7. Payot (Fr), 8. Rutz (O-Dld), 9. Hüttner (O-Dld), 10. Bath (Zwe den). Tweede race: 1. Imhoff (Ned), 2. Pattisson (GB), 3. Fogh (Den), 4. Hüttner (O-Dld), 5. Pajot (Fr), 6. Bath (Zweden), 7. Rutez (O-Dld), 8. Libor (W-Dld), 9. Fjoeran (Noorw), 10. Cudmore (Ierland). In het totaalklassement bezet Im- hof de eerste plaats met 0 punten, gevolgd door Pattisson met 6 pun ten en de Westduitser Libor met 22 punten. FD-week Tegelijkertijd met de wedstrijden reeks om het Europese kampioen schap in de Flying Dutchmanklasse wordt op het IJsselmeer bij Medem- blik de z.g. FD-week gehouden, waar voor de inschrijving open is. De uitslagen zijn: Eerste race: 1. Bethwaite (Austr), 2. Byrne (Can), 3. Gerber (Zwits), 4. Prinz von Bayern (W-Dld). Tweede race: 1. Bilger, 2. Beth waite, 3. Byine, 4. Kreide (W-Dld). Stand na twee races: 1. BetJhwaite 3 pnt., 2. Byine 8.7 pnt., 3. Bilger 10.0 pnt., 4. Gerber 20,7 pnt. PLYMOUTH De 70-jarige Brit Sir Francis Chicester, die de stryd in de transatlantische zeilrace we gens ziekte heeft moeten staken, heeft zaterdagmorgen op de terug weg naar de haven van Plymouth assistentie gekregen van zijn zoon Gües en van de marine-officier Pe ter Martin. Een hefsohroefvliegfcuig bracht het tweetal aan boord van de Gipsy Moth V. De Brit, die in 1966 en 1967 een geslaagde solozeil tocht om de wereld maakte weigerde het schip te verlaten. Wel stond hij zijn zoon toe het roer over te nemen. Gerard Dijkstra, de Nederlandse vertegenwoordiger in de transatlan tische zeilrace, heeft zaterdagavond de stryd moeten staken omdat de hoofd mast van zijn 'Second Life' in een storm is afgebroken. Op het moment dat de mast van Dijkstra's schip afbrak, bevond de Nederlander zich op 650 mijl ten oos ten van St. John (New Foundland). ■"tïnr Fred Imhoff en zijn be manningslid Simon Korver aan het werk tijdens de Eu ropese kampioenschappen in de Flying Dutchmanklasse, die bij Medemblik worden gehouden. Imhoff behaalde dit week einde tioee schitterende overwinningen o.a. op de Brit Pattison en de Duitser Libor. die tot de sterksten ter wereld behoren. Imhoff gaat aan de leiding in het alge meen klassement. MÜNCHEN In München zijn gisteren bij loting de twee groepen vastgesteld voor het Olympisch bas- ketbaltoemooi. In groep a komen uit: Japan, Verenigde Staten, Cuba, de winnaar van het nog te houden kwa lificatietoernooi in Augsburg, Aus tralië. Egypte. Tsjecho-Slowakye en Brazilië. Groep b bestaat uit de vol gende landenploegen: West-Duits- land, Senegal nummer twee van het kwalificatietoernooi te Augsburg, Zuidslavië, Italië, Philippijnen, Sow- jet-Unie en Puerto Rico. Het Olym pisch toernooi begint op zondag 27 augustus, de dag na de opening van de spelen. ANZIO De Braziliaan Joerg Bruder is te Anzio voor de derde achtereenvolgende maal wereldkam pioen zeilen in de Finnjollen-klasse geworden, een uniek feit in de ge schiedenis. Ofschoon Bruder in de gisteren gezeilde zesde en laatste race slechts zesde werd en de overwinning voor de Australiër John Bertrand was, kon hem de eindzege niet meer ont gaan. De Zweed Pelle Petterson bracht zaterdag het Europees kampioen schap in de Stars op zijn naam. Zijn landgenoot Carlsson, die zaterdag voor Stockholm de zes de en laatste race won, eindigde in het eindklasse ment als tweede. r ,n c ROELOFARENDSVEEN/ AALS MEER Meer da-n 400 wedstrijd- zeilers voeren dit weekeinde op de Braassemermeer en op de Westeinder Plassen hun laatste serie van de gecombineerde Westeinder-Braassem zeilwed strijden. De laatste dag stond er een stevige westelijke wind en viel er veel regen waardoor heel wat zeilers het af lieten weten. In de 470 klasse waren na zater dag Pels en du Prie duidelijk fa voriet. Pas in de laatste wedstrijd schudde de zeer sterk zeilende Pels du Prie van zich af. Door Frans ten Have Bij de Valken werd zeer wisselend gezeild, de ene keer voer men in de kopgroep, de andere keer was men helemaal „zoekgevaren". Toch was Hoppe zondagochtend nog favoriet, maar door een protest 's middags moest hij de stryd staken en ver speelde daardoor zyn hoofdprijs. De O.K.-zeüers hadden het gisteren erg moeilijk om met de harde, vlagerige wind hun bootjes overeind te hou den. Van de twintig deelnemers starten er 's middags slechts vijf. Van den Hoogen, reeds zeker van zijn hoofdprijs, waagde er zyn licht- weer materiaal maar niet meer aan en keerde direkt na de start huis waarts. De favoriet in de Solo-klasse, Dick Coster, zag alleen in de zondagmid dagwedstrijd geen kans om eerste te worden, hij moest toen Hulst voor laten gaan, maar in het totaal was hij met vijf eerste plaatsen toch reeds ongrijpbaar. In de Flying Junior-klasse werd pas in de laatste wedstrijd het pleit beslecht tussen Dekker en Van Nop pen. Van Noppen nam in deze race vry snel na de start de leiding in handen en behield deze tot het einde toe. Wisselend Op de Braassemermeer, waar de zeilers minder last van de golven hadden dan op de Westeinder Plas sen, waren de zondag-races bepalend voor de hoofdpryswinnaars. Behalve in de 16 m2 en de Randmeer-klasse, waarin De Ruyter en Jongsma favo riet waren, stelden vooral de „zwaar weer zeüers" zich gisteren kandidaat voor de hoofdprijzen, aangezien er by het lichtere weer zeer wisselend gezeüd werd. In de Schakelklasse vond een „hete stryd'" plaats tussen Van der Krogt en Van Krimpen. Pas met de finish in zicht kon Van der Krogt Van Krimpen nog juist de loef af steken. Ondanks het gemis van zyn spinaker - deze scheurde zondagoch tend - hield de oud-Valikenzeiler Ritman met veel geluk en wijsheid zijn eerste plaats in het klassement bij de Ynglings vast. Zo sterk als Jan van Staveren in de nieuwe Re genboog, „Marco Polo" met licht weer zeüde, zo zwak zeilde hij met de harde wind. Zo zwak zelfs dat hy zondag totaal van het toneel ver dween en zelfs zijn hoofdprys ver speelde aan de zeer konstant zeilen de De Goederen. Opvallend zeilde de veertienjarige benjamin in deze „oude" klasse, Jeanette Hofland, een dochter van de bekende Regenboogcrack John Hofland. Zy stond zevende in het klassement toen zij de strijd moest staken, omdat zij letterlijk dwars gezeten werd door een toermotor- boot. Uitslagen Westeinder Plassen: 470: zaterdag: 1. Du »i tenberg. Zondag: 1. Dgyp Hoofdprijs Pels. >en Finn: za.: 1, Krom, 2;on< Krom, 2. Boot. Hoofd) zij Valk: za.: 1. Vroege, irg: Zon.: 1. Van Asselt, f-uii Baumen. Hoofdpr. Vroi 0.K.: za. 1. Ent. Zon.: 1. Hagoort,l Hoofdpr. v. d. Hoogen. [ij Stern: za. 1. Innemee, jd 1. Numan, 2. Ydema. ind Solo: za.: 1. Coster, lore Zon.: 1. Hulst, 2. Cofoc Coster. F.J. za.: 1. v. Noppei--r Zon:. 1. Heineke, 2. D prijs v. Noppen. aer Braassemermeer: Schakel: za.: 1. v. d. i ser. Zon.: 1. v. Krürzlj Krogt. Hoofdpr. v. d.e. Randmeer: za.: 1. Jt1 Dullemen. Zon.: 1. J( 2 Dullemen. Hoofdpr. Jéar Yngling: za.: 1. Volleblia len. Zon.: 1. Ritmaae Hoofdpr. Ritman. 2 Regenboog: za. 1. v. F Wijk. Zon.: 1. De Go^e Hoofdpr. De Goederen. 16 m2: za.: 1. De Ruj Zon.: 1. De Ruyter, 2. ,n 1 prijs De Ruyter. A Vrüheid: za.: 1. Arend? sten. Zon.: 1. Bol, 2. Hoofdpr. Bol. Pampus: za.: 1. Brinkh ken. Zon.: 1. v. Vliet,"! Hoofdpr. Neeleman. 12 vts. jol: za. 1. I I 12 vts. jol: za. 1. I tenga. Hoofdpr. Planten

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 10