Bijna 2 pet. rijdt onverzekerd Aanrander speelt voor agent Verzekering dekt niet altijd de schade... ACTIES OP TIL IN DE HAVEN? Beslissing van rechter: Scholier mag geen herexamen doen BEZETTING IN GRONINGEN BEËINDIGD AMSTERDAMSE POLITIE SPEURT NAAR 40-JARIGE MAN Zoemende koffer was geen bom „Telefoons niet afgeluisterd bij Landmacht" ZATERDAG 1 JULI 1972 Het snerpend geluid van remmen. De En dan blijven het menselijk leed en de wrakstukken over. Vaak loopt men er luchtig over heen met de opmerking: „de verzekering dekt de schade". Maar de bittere ervaring leert dat steeds meer mensen zon der verzekerd te zijn achter het stuur gaan zitten. En wat dan? Wie draait er dan op voor de duizenden guldens, soms tonnen schade? Materiële kosten, ziekenhuisverpleging, revalidatie, blijvende invaliditeit; dat kost allemaal geld. Veel slachtoffers van een onverze kerde tegenpartij zijn financieel volkomen geruineerd en leven van de bijstand. Anderen hebben meer geluk gehad. Zij hebben voor hun nood gehoor gevonden bij het Waarborgfonds Motorverkeer, dat in 1965 (het Jaar van oprichting) on geveer tweehonderdduizend gulden uitkeerde, terwijl geschat wordt dat het dit Jaar bijna tien miljoen gul den zal worden. Een stormachtige ontwikkeling. „Het is een bewijs dat een toene mend aantal mensen de weg naar het Waarborgfonds weet te vinden", zegt de directeur mr. J. Groot. Hij heeft een 25 mensen tot zijn be schikking om in deze stroomversnel ling van de hoeveelheid werk (stij ging per Jaar dertig procent) over eind te blijven. Niet filantropisch Wat is het Waarborgfonds precies? Voorop staat dat het geen filantro pische instelling is. De wet van 30 mei 1963, waarbij het Waarborg fonds werd ingesteld, zegt dat ie mand zich tot het fonds kan wen den De veroorzaker niet is verzekerd. De schade is aangericht met een gestolen auto. De veroorzaker niet kan betalen. 9 De veroorzaker een vrijstelling heeft van de verzekeringsplicht. Zo'n vrijstelling heeft ondermeer de Staat. Ale motorvoertuigen die zij heeft, zjn niet verzekerd. Maar voor de» groep hoeft het fonds niet op te draaien, want alle schade betaalt (fe Staat zelf. Er zijn sok mensen die vaak op grond an him geloof bezwaren hebben tegen welke verzekering dan ook. Zi kunnen van het ministerie van vekeer en waterstaat tegen be talie een vrijstelling krijgen. „Maa' deze groep mensen veroor zaakt relatief weinig schade", weet mr. (root uit ervaring. „Bitoorbeeld: In 1970 werden vijf veroeken tot vergoeding ingediend me betrekking tot schade die door bewaarden was veroorzaakt. Daar- v*>r werd ongeveer zesduizend gul- <jn uitgekeerd. Dat Jaar keerden *e echter in totaal ruim vier en «en half miljoen uit". Eisen Het Waarborgfonds strooit niet kwistig met geld. Voor een zaak in behandeling wordt genomen, moet zondermeer aan twee eisen zijn vol daan: U moet redelijkerwijs alles heb ben gedaan om de veroorzaker te vinden, respectievelijk om geld van hem te krijgen. „Vooral dat eerste punt levert nogal wat moeilijkheden op", zegt mr. Groot. „Er komen bijvoorbeeld veel mensen bij ons die zeggen dat hun auto is aangereden terwijl hij ge parkeerd stond". „Maar er zijn geen getuigen. Let wel, wij zeggen niet. dat het niet waar is wat die mensen zeggen, in tegendeel, maar de regeling is ons recht leidt er nu eenmaal toe dat er bewijs geleverd moet worden". Omdat aan bovengenoemde twee ei sen niet was voldaan, werd in het begin ongeveer eenderde deel van de claims direct afgewezen. In 1971 was dat teruggelopen tot eentiende. Een bewijs dat het fonds en zijn voorwaarden beter bekend raken. Dat wil overigens niet zeggen dat bij de zaken die wel verder in be handeling konden worden genomen de schadelyder na afloop altijd met geld naar huis gaat. In 1970 werden 6468 zaken afgehandeld. Maar in 941 gevallen (ruim veertien procent) was er nog een andere reden welke dan ook om niet te beta len. Hoe komt het fonds aan geld' Mr. Groot: „In de wet is vastgelegd dat elke verzekeringsmaatschappij en de Staat verplicht is een be paald bedrag te betalen per voer tuig, dat respectievelijk bij hen is verzekerd of dat de Staat in eigen dom heeft". Garantie „Voor 1972 is dat bepaald op 3.25 gulden per auto en 45 cent per bromfiets. Verder krijgen we van Verkeer en Waterstaat het grootste deel van het geld dat de gemoeds- bezwaarde heeft moeten betalen zijn vrijstelling. Dat geld dient garantie voor schade die deze veroorzaken, voor zover zij dit niet zelf hebben kunnen vergoe den". ,En natuurlijk proberen we zoveel mogelijk geld te verhalen op de schuldigen. Iemand die bijvoorbeeld het geld niet ineens op tafel kan misschien wel in staat zijn schuld in termijnen af te los- terwijl wij de schade al hebben vergoed". Het adres van het Waarborg fonds: President Kennedylaan 15-17, Den Haag, Tel. 070-61.43.21. Nee. die heeft niets te maken met al dan niet verzekerd rijden. Het is een nieuwe krakerI tentoongesteld in Stuttgart, die i je schroot vefrioerkt en vervolgens even laat zien hoe hij in enkele onmiddellijk geschikt maakt voor minuten een auto tot een pakket- verzendingHet gevaarte iveegt I 24 ton. Verkeerde straat Een aanne mingsbedrijf uit Slochteren in Bor ger (Dr) heeft de verkeerde straat falteerd. De firma dacht op dracht gekregen te hebben de twee kilometer lange Borgerstraat te asfalteren, maar in feite wilde de gemeente de Eeserstraat (anderhalve km) geasfalteerd hebben. Het we genbouwbedrijf gaat nu alsnog de goede straat van een asfaltlaag voorzien. Het is nog niet bekend of de andere straat ook betaald wordt door de gemeente. Den Haag Eén a twee procent van de Nederlandse automobilisten dat komt neer op 30.000 a 60.000 auto's rijdt zonder de verplichte WA-verzekering. De ministers Van Agt en Drees (justitie en verkeer en waterstaat) hebben dat geant woord op vragen uit de Tweede Ka- De VVD-kamerleden Berkhouwer en De Beer wilden weten of het waar is dat tien a vijftien procent van de aut orijders zich onttrekt aan dd WA-verplichting. Deze alarmerende geruchten zijn niet juist, zeggen de ministers die er overigens praktische bezwaren tegen hebben de automobilisten de verplichting op te leggen dat hun verzekeringsbewijs in de auto aan wezig moet zijn een maatregel waar de kamerleden om hadden ge vraagd. Er is evenwel een stelsel van maat regelen in voorbereiding voor de vervolmaking van het thans geleen de systeem. Voor de schade die onverzekerder veroorzaken draait vaak. indien de brokkenmaker niet kan betalen of op. Bijgaand een interview met di- richte Waarborgfonds Motorverkeer op. Bijgaande een interview met di recteur mr. J. de Groot. ROTTERDAM (ANP) De besturen van de drie havenvervoersbonden (NBV, KBV en CBU) zullen zich vol gende week beraden over het con flict, dat in het cao-overleg is ont- staan over het toekennen van een j welvaartsverbetering per 1 juli. NBV- voorzaitter Hulsker, die dit gisteren in I Rotterdam bekend maakte, aoht ac- ties niet uitgesloten. De bonden willen een reële loonstij ging van twee procent. De werkge vers (de scheepvajar tverenigi n gen zuid en noord) hebben deze eis afge wezen. Ze menen dat de economische situaitie in de haven dit niet mogelijk maakt. Volgens de heer Hulsker gaat de ar gumentatie van de werkgevers niet op. „Uit de jaarverslagen over 1971 is gebleken, dat een groot aantal be- J drijven, met name de concerns, winst Heeft gemaakt". De heer Hulsker wijst er ook op, dat dit jaar reeds 1.300 man zijn afgevloeid. De bonden menen, dat de bereidheid van de werkgevers de prijscompen- i satie van zet tot acht procent te ver hogen, niet veel inhoudt, „die verho ging was toch wel gekomen. Vorig jaar is dat ook gebeurd", aldus de heer Hulsker. i het huidige conflict feite een afspraak, waarover bonden nu van me ning verschillen. Bij de totstandko ming van de cao-1972 werd overeen gekomen, dat men zich in juni zou beraden over de sociaal-economische situatie de „haven". Mocht daar toe aanleiding bestaan, dan zou per 1 juli een eventuele loonsverbetering worden toegekend. De werkgevers lieten de bonden deze week weten, dat een ven-hoging in strijd zou zijn met de afspraak. „Het gaat alleen maar om beraden". De bonden stellen, dat de meerderheid van de leden de cao-1972 heeft goed gekeurd in het vertrouwen dat per 1 juli alsnog een verbetering van de lonen zou komen en dat dit vertrou wen niet mag worden beschaamd. ALMELO (ANP) De pre sident van de rechtbank in Al melo heeft gisteren uitspraak gedaan in het kort geding, dat aangespannen was door me vrouw Scheeuwe ten behoe ve van haar minderjarige neef Ton Scheeuwe, gymnasiast in Hengelo (O) in verband met 't eindexamen alpha, waarvoor de jongen was gezakt. Mevrouw Scheeuwe had de gecom mitteerden gedagvaard, tenein de voor elkaar te krijgen, dat haar neef een verlengd herexa men zou kunnen krijgen, om dat hij een halve punt te weinig had gefleregen om te slagen. De president heeft de voodering afgewezen en de eiseres veroor deeld tot betaling van de kosten van het geding. "Hoe teleurstellend de uitslag voor eiseres ook moge zijn ge weest, niet uit het oog moet wor den verloren", aldus de presi dent, "dat de door haar neef behaalde puntenlijst maar net een halve punt te weinig voor de klassieke talen, door hem be haald is na twee herexamens, en vanuit een, gezien zijn rap portcijfers voor klassieke talen volstrekt onvoldoende startpunt. De conclusie, dat de neef TON SCHREEUWE van de eiseres op het gebied van klassieke talen onvoldoen de kennis bezat, was daardoor duidelijk gefundeerd en er was geen enkele redelijke verwach ting, dat een herhaald herexa men tot een beter resultaat zou leiden", aldus de president. GRONINGEN (ANP) Precies uur nadat het administratieve centrum van de rijksuniversiteit in Groningen door studenten (200) be was, is deze demonstratieve be zetting weer opgeheven. Gisteravond om half negen werd een vergadering van de bezetters besloten de actie "voorlopig op te schorten". De bezetting was gericht tegen de verhoging van het collegegeld. De Groninger studentenbond, die de bezetting organiseerde, wilde zo dui delijk maken dat de collegegeldver hoging niet zal worden geaccep teerd. In een persbericht werd na af loop van de vrijdagavond gehouden vergadering gezegd: de bezetting een etmaal heeft afdoende aan getoond dat studenten in staat zijn het administratieve apparaat van de universiteit volledig te ontwrich ten. Mochten de Brauw en degenen die zijn politiek mogelijk maken met hun beleid dan weten zij wat hen in het volgend studiejaar te wach ten staat" VVDM „Groetplicht wordt verder versoepeld Volgens de Vereniging van Dienstplichtige Militairen zal op korte termijn de groetplichtregeling worden versoepeld. Militairen hoe ven op het kazeraeterrein alleen nog maar de militaire groet te brengen als zij met een meerdere willen spre ken, aldus de VVDM Volgens de huidige voorschriften moet men een meerdere binnen de kazernemureai altijd groeten, ook in het voorbij gaan. De nu bestaande regeling bete kende op zich al een verbetering vergeleken met vroeger, toen men ook buiten de kazerne moest salue ren. Op 7 Juli zal de nieuwe rege ling tijdens een speciale bijeenkomst met het ministerie van Defensie worden besproken, aldus de VVDM. De WDM, die helemaal van de groetplicht af wil, gaat de nieuwe regeling overigens lang niet ver ge noeg. De vereniging zal dan ook op 7 juli van het ministerie eisen dat de groetplicht helemaal wordt afge schaft. Worden de WDM-verlan gens niet ingewilligd, dan denkt de vereniging begin augustus een "na tionale groetweigerdag" te gaan houden. AMSTERDAM (ANP) De ongeveer 40-jarige man, die wordt gezocht voor de vorige week gepleegde aanranding van een negenjarig meisje op het industrieterrein Sloterdijk in Am- sterdam-west, lijkt bijna zeker meer aanrandingen en pogingen daartoe op zijn geweten te hebben. ADVERTENTIE Ga óók eens naar een opera die u niet kent van de plaat. In Scheveningeri kan dat. Want in het Circustheatér staat in 1972/1973 een zeer aantrekkelijk operaseizoen te wachtenL met een boeiend en uiterst gevarieerd repertoire. Een keuze uit 4 eeuwen muziek theater. Reprise van Monteverdi's 'L'lncoronazione di Poppea', die vorig jaar zoveel succes oogstte. Geliefde opera's als Verdi's 'Nabuc- co', Strauss' 'Fledérmaus', Wagners 'Lohengrin', Puccini's 'Tosca' en Donizetti's 'Lucia di Lammermoor'. Première voor Nederland: 'Ido- meneo' van Mozart. Met Elly Amèling. Reprise van Haydns speelse 'Fedeltè Premiata'. Met Renato Capecchi en Eugenia Ratti.Twee Sla vische opera's (Bartók's 'Blauwbaard's Burcht'en Janafiek's Uit een Dodenhuis') in Nederlandse vertalingen. En samen met Ligeti's 'Aventures et Nouvelles Aventures' op één avond: de wereldpremière van 'Satyricon'van Maderna, onder leiding van de componist. De Nederlandse Operastichting brengt een scala aan mogelijkheden voor liefhebbers én voor hen, die het muziektheater nog niet kennen. Er is dan ook op. u gerekend. In het Circustheater. Reserveèr bijtijds uw abonnement. Dan weet u zeker dat u straks goed zit. Stuur mij gratis de geïllustreerde brochure me* het complete programma voor het seizoen 72/73 in het Circustheater te Scheveningen. Tn Sinds december 1970 zijn bij de zedenpolitie zes meldingen binnen gekomen, waarby het signalement en de werkwyze van de dader („Ik ben van de politie") steeds sterke overeenkomst vertonen. De plaats van contact tussen aanrander en toekomstig slachtoffer was steeds in de omgeving van het Mercatorplein. Uit de twintig tips die de politie deze week heeft ontvangen is geble ken, dat de aanrander een kwartier voordat hy zyn negenjarig slacht offertje zou ontmoeten in de Clercq- straat reeds een achtjarig meisje had benaderd. Het kind had bood schappen gedaan en was aangespro ken door een man met een fiets die zich voor agent uitgaf. Hy wilde niet geloven dat zy de boodschappen had gekocht en zou haar daarom mee nemen naar het bureau. Het meisje was van plan mee te gaan, maar wilde eerst de boodschappen thuis afleveren. Toen zy later terugkeerde naar de plaats waar de man zou wachten was hij verdwenen. Vast is komen te staan, dat de man een „erbarmelijk" gebit moet hebben. De beschrijvingen variëren van „vies bruin met een bruine ondertand" tot „een vies gebit, waar in twee boventanden ontbreken". „Rechercheur" De reeks aanrandingen en pogin gen begonnen in december 1970. Toen werd een 21-jarige vrouw in de Jan Evertsenstraat door een „recher cheur" aangesproken omdat het ach terlicht van haar fiets niet brandde. Hij wilde haar meenemen naar het bureau maar moest eerst even bel len. In de tussentyd rende de vrouw naar een voorbijganger die aan een grap dacht en haar uitlachte. De pseudo-agent nam de benen toen hij zag dat in zyn richting werd ge- De vrouw stapte pas in februari '71 naar de politie nadat zij in de krant iets had gelezen over de aan randing van een 10-jarig meisje in bet Rembrandtpark. Zij herinnerde sich de man door het signalement dat het meisje had opgegeven. Het kind was in de Jan Evertsenstraat ook door een man aangesproken om dat haar achterlicht niet brandde en „zij maar met hem, de politieman, mee moest naar het bureau". De aan rander nam het meisje haar fiets- sleuteltje af en zei dat zij bij hem achter op de fiets moest gaan zit ten. Hij nam het kind mee naar een opgespoten terrein, waar hy zich in een bouwkeet aan haar vergreep. In april vorig jaar werd een 7- jarig meisje in de buurt van het Mercatorplein door een man bena derd. Hy vertelde haar dat de gym nastiekles waar zy naar toe op weg was wegens ziekte van de leraar niet doorging. Omdat ze dat niet geloof de trok hy het kind in een portiek waar zy moest wachten tot hy „zyn bureau" had gebeld. GiUend was zy daarna naar haar vlakby gelegen ouderlyke woning gerend. De voorlaatste by de politie be kende „strafbare onzedeiyke hande ling" waarin de „man-met-het- slechte-gebit" optrad, was in augus tus vorig jaar. By die gelegenheid nam de man een 12-Jarig meisje mee naar het struikgewas in de buurt van een tuincomplex by de Spaar- dammerbuurt, waar hy haar aan randde. Volgens dit slachtoffertje was de man met een Jong meisje achter op zyn brommer komen aan- ryden. Het onbekende meisje moest SCHIPHOL Een koffer waar een zoemend geluid uit kwam heeft er gisteren op Schiphol voor gezorgd dat een Caravelle van Transavia met bestemming Ma laga dfrie uur te laat vertrok. Een ander toestel van Transavia dat kort daarvoor van Zestien hoven was opgestegen met be stemming Malaga en dat hetzelf de vluchtnummer had. kreeg op dracht een tussenlanding te ma ken in de Franse stad Bordeaux. Nadat de koffer met de nodige voorzichtigheid door in allerijl aangerukte specialisten was ge opend. bleek er een scheerappa- raat op batterijen in te zitten, dat per ongeluk was gaan lopen, by de bromfiets biyven wachten en was later weer met hem vertrokken. Het 12-Jarig meisje en een nichtje, met wie zy by de tuinen had ge speeld, gaven beiden dezelfde be- schryving van de aanrander: blond haar, ongeveer 1.70 meter lang, circa 40 Jaar en, opnieuw, een „vies, slecht gebit". Het laatste slachtoffer van de aan rander ligt nog steeds in het Sint Lucasziekenhuis. zy kan zich van de feitelyke aanranding weinig her inneren. Vermoed wordt dat zy een „black-out" heeft gehad of door de greep van de aanrander om haar keel enige tyd bewusteloos is geweest. Met medewerking van de buurt, die door de aanranding en het onder zoek danig in opschudding is ge bracht, hoopt de zedenpolitie het net rond de „politieman" langzaam maar zeker te kunnen dichttrekken. den haag (anp) Telefoons van personeel van de Koninklijke Landmacht worden niet afge luisterd. De chef van de generale staf heeft ook nimmer een opdracht daartoe gegeven. Een onderzoek dat de c. g. s. luitenant-generaal IJs- selstein, heeft laten Instellen naar aanleiding van berichten over het afluisteren van telefoongesprekken, heeft uitgewezen, dat deze praktij ken ook in het recente verleden niet zijn toegepast, aldus de Le- gervoorlichtingsdienst. Het onderzoek toonde mede aan, dat de aanwijzingen, waarover lui.' tenant-kolonel M. H. von Meljen- feldt In een televisie-uitzending van 16 Juni zei te beschikken, ongegrond waren. Overste Von Meljenlfedt heeft de onjuistheid van zijn ver moedens over het afluisteren van telefoongesprekken van militair personeel erkend, zo heeft de LVD vrijdagmiddag meegedeeld.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9