'Gewestvorming niet alleen recept voor de Leidse last' Promoties en examens Koos de Graaf: buitengemeenten krijgen ook problemen Leiden vroeger en nu (28) ZATERDAG 1 JULI 1972 Gewest/vorming staat in de belang stelling. Niet bij het grote publiek, maar wel bij degenen, die zich om welke reden dan ook druk maken om onze bestuursvormen. Er is een wet op komst, die de instelling van gewesten eist. Vele plaatsen en re gio's zijn daar zelf mee bezig. Ook in Leiden en omgeving wordt erover gesproken. Ruim vier Jaar werkt een aantal gemeenten hier samen in een zeer lichte regeling. Nu wordt gestreefd naar een zwaar dere ketting tussen de verschillende gemeenten, maar het blijkt moeilijk de autonome schakels, die gemeen ten nu eenmaal zijn, aan elkaar te klinken. In aantocht is een beleidsno ta van de Vereniging van Ned. Ge meenten, die een onderzoek in dit gebied heeft ingesteld. Hoe die in de verschillende gemeenten zal worden ontvangen is de vraag. Lang niet alle gemeentebesturen en- bestuur ders zijn eraan toe gewestelijk te denken. Het is de vraag of er veel politieke banden liggen in het ge west. Ontmoeten de mensen van de verschillende partijen elkaar gere geld? De Partij van de Arbeid heeft een overlegorgaan. Het heeft on langs een advies uitgebracht. Daar over kaarten we vandaag na met overleg voorzitter drs. J. W. de Graaf, lid van provinciale staten en van de raad van Oegstgeest. LEIDEN „Gewestvorming is gewoon nodig. Nee, het is niet alleen een recept voor de Leidse lasten. Natuurlijk zal het ertoe bijdragen, dat Leiden uit de last komt, maar gewestvorming is evengoed nodig voor de buitengemeen ten, die nu denken, dat ze op fluweel zitten. Neem Leider dorp, neem Oegstgeest. Die hebben toch ook maar een schijnwelvaart. Even doorduwen tegen kapitaalswerken, die prioriteit hebben, en ook die gemeenten zitten in de rode cijfers". In deze trant praat Koos de Graaf. Hij licht in eenvou dig te begrijpen Nederlands toe wat een werkgroep uit het overlegorgaan van de PvdA op papier heeft gezet, een tekst, die overigens ook niet moeilijk is. De Graaf, die voorzitter is van dit gezelschap raads- en bestuursleden uit de Leidse regio, zegt: ,,Als iemand moeilijke woorden ge bruikt, denk ik altijd, dat hij het zelf ook wel niet zal be grijpen. Als je zo de gewestvorming benadert, kun je wel ophouden". De Graaf, die naast zijn politieke banen een "ambu lante dagtaak" heeft als adviseur van de Industriebond van het NVV, praat niet als persoon. „Bedenk goed, dat mijn gedachten zijn gerijpt in de gesprekken in het overlegorgaan. Zo moet je het zien". In het kort gezegd zijn de socialisten sterke voorstander van het instellen van een gewest. „Wat er nu is, is meer een anti-propaganda. Als je over gewest spreekt in de Leidse regio, zegt men meteen: o, dat geouwehoer. Daar moeten we vanaf, van af, van al dat ge-o.h. Dat wordt hier te veel gedaan. We moeten een gewest instellen voordat het ons wordt opgelegd. We beginnen aan de bo venkant en werken de democratisering verder uit". Die democratisering ziet De Graaf helemaal zitten bij gewestvorming. 'Kijk, je krijgt een andere verde ling. Er komt een gewest voor het gebied rond Leiden, dat pak-weg 250.000 inwoners heeft. Dat geheel wordt voor de grote lijnen bestuurd door een gewestraad. Daaronder ko men subgemeenten, die voor hun gebied beslissingen nemen, die voortbouwen op de grote lijn. In die kleinere gemeenschappen konjt veel eerder de democratisering per wijk en per straat op gang'. Subgemeenten, dat is tpch beetje moeilijk? "Het zijn iéts Door Hans Melkert dere dingen dan we nu hebben. Er zal wel een raad zijn, maar het is niet nodig, dat er een uitgebreid dagelijks be stuur is, zoals nu elk dorp heeft. Natuurlijk zal er een plant soenendienst werken, maar een hoofd en een chef zijn niet in elke plaats nodig. Kijk eens wat je aan centralisatie van de grote taken be spaart. Dat budget moet o.m. vrij komen als vergoeding van de leden van de gewestraad. Die moeten m.i. in elk geval overdag kunnen verga- in de praktijk enige dagen per week". LEIDEN In de vorige eeuw heerste er op de Steenstraat nog een landelijke rust. De melkboer met zijn hondekar bediende er zijn klantjes en in de buiten sociëteit van „Amacitia" (foto boven) was het goed toeven. Van verkeer was toen nauwelijks spra ke. Het was alles nog wandelge bied, met een slootje langs de Stationsweg. Veel van Oudt Leg den op de foto de voormalige Leeuwenbrug is in de loop der jaren verdwenen en plaats ge maakt voor moderne zakelijkheid. De sociëteit Amicitiais deze omgeving echter steeds trouw ge bleven. Nog wekelijks komen "de stamgasten" in de bovenzaal van "In den Vergulden Turk" (foto Holvast) bijeen om er te bridgen of in een genoegelijke ontmoeting zich van het "van het laatste nieuws te voorzienAan kegelen doet men ook, doch dan moet de gezélligheid verplaatst worden naar de langs de Binnenvest gracht lopende kegelbaan. Omstreeks 1840 besloten de stadsbestuurders in deze omge ving een plantage aan te leggen, die in 1851 aan Amacitia werd af gestaan voor een buitensociëteit. De eeuwen door heeft het domein van de stadszwanen zich op deze plaats kunnen handhaven. Reeds in de zestiende eeuw bestond er een grafelijk recht, dat slechts aan "hoge heerlijkheden" iverd toegekend, om in de singelgracht zes paar broedende zwanen te houden. Van stadswege waren strenge keuren gemaakt tot be scherming van de dieren. Een door de regering aangestelde pluimgraaf moest in die jaren toezien op de naleving van de voorschriften. Voor pluimgraaf speelt thans de gemeentelijke plantsoenendienst, vaak te hulp geschoten door de Vogehvacht Rijnland. SAM PLATTEEL Terug naar de subgemeenten. Die lopen dus niet parallel met de huidige gemeenten? 'Nee, want dan zouden de verhoudingen zoek zijn. Zie jij grootheden als Leiden (100.000) en Warmond (4000 of 5000) op gelijke voet met elkaar samen werken? Kijk, we moeten in het ge bied van het gewest nieuwe gren zen trekken. Misschien moeten we Leiden viel in vieren of vijven snij den. Misschien combineren we een stuk van Leiden wel met een deel van Leiderdorp. Naar mijn idee moeten de bewoners zelf een flinke vinger in de pap hebben. Zij weten het best waarbij ze horen'. Koos de Graaf ziet het in gedach ten helemaal zitten. Hij is er heilig van overtuigd, dat een gewest het takenpakket beter kan verdelen. Hij weet zeker, dat de gemeenschappe lijke voorzieningen dan op de bes te plaatsen terecht komen. Hij er gert zich duidelijk aan dubbel werk, dat nu wordt gedaan, omdat gemeenten autonoom zijn en liever niet met hun buurgemeenten pra ten. Een voorbeeld: 'Mijn eigen woonplaats Oegst geest wil helemaal in Haaswij k nieuwe velden gaan aanleggen voor ASC, dat uit het dorp weg moet. Ik zou het logischer vinden te probe ren het sportpark Leidse Hout voor ASC te krijgen en de daar gevestig de korfbalclub te laten verhuizen naar het Oegstgeester sportpark "De Voskuyl", dat gemakkelijk kan worden uitgebreid. Zo'n idee bete kent praten met Leiden. Je kunt er morgen mee beginnen. Maar nee, Oegstgeest legt liever velden in Haaswijk aan. Wanneer is de vraag. Morgen in elk geval niet". De Graaf vindt die zelfstandig heid van de gemeenten betrekke lijk. "Allemaal zijn ze afhankelijk van het goedkeuringsbeleid van ge deputeerde staten. Allemaal worden ze getroffen door de ongelijkheid van de uitkering uit het gemeente fonds. Gewestvorming geeft de kans de zaken in de eigen regio naar bes te weten te regelen, het geld te be steden waar het het hardst nodig is en dat zonder inmenging van GS. Het gewest krijgt geld van Den Haag meteen een kans om de fi nanciële verhoudingswet aan te passen en verdeelt dat". Met gewestvorming zou ook een eind komen aan de ongelijke belas tingheffing, die socialist De Graaf toch wel dwars zit. "Het is te gek, dat je buurman een andere ge meente minder of meer belasting betaalt". Een gewest heeft heel wat taken. In de ogen van de PvdA zijn dat in grote lijnen de beleids- en prioritei tenbepaling, de ruimtelijke or dening. verkeer en openbaar ver voer. milieubeheer, industrie, grote openbare werken, energie- en recreatie, voortgezet onderwijs, fi nancieel beleid en belastingheffing, politie, brandweer en hulpver lening, gezondheidszorg, wel zijnsbeleid, woonwagenbeleid. bui tenlandse werknemers, kunstleven en huisvesting. 'Het is niet vast te stellen welk gebied voor zo'n takenpakket ideaal is. Hoewel de PvdA nogal eens mikt op supergewesten, voelen wij niets voor opneming van Leiden en om geving een een stadsgewest groot- Den Haag, omdat we dan verhuizen in de Haagse problematiek. Ik zie dat toch in provinciale staten. Be langrijkste onderwerpen van ge sprek zijn Rotterdam en Den Haag. Ik ben blij, dat ook door mijn toe doen de Leidse problematiek in de ze kling een beetje doordringt. Maar ik pas wel op. Ik wil best de image "ouwe hoer" krijgen, maar dan moet Leiden er wel mee gebaat zijn". Geen supergewest dus, maar een redelijk groot gebied: Katwijk, Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijns- burg, Sassenheim. Valkenburg, Voorschoten, Warmond en Zoeter- woude. Geringe uitbreidingen in noordelijke en oostelijke richting zijn mogelijk. In dit gebied zullen de inwoners gewestelijk moeten Koos de Graaf en l hem ligt, gaan we so gauw mogelijk naar n een gewestraad te gaan Als het aan niet alleen aai in dit gewest de stembus o; kiezen. LEIDEN Aan de Leidse uni versiteit zijn gepromoveerd: B. Kraal uit Leiden tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen op proefschrift ge titeld „Structural studies on the coat protein of alfalfa mosaic virus". Promotor was prof. dr. L. Bos. M. Mennes uit Leiden tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op proef schrift getiteld „Indole-3-acetic acid oxidase activity in root nodules and roots of lupinus luteus L." Promotor Prof. dr. A. Quispel. T. Bakker uit Oegstgeest tot doctor in de faculteit der godgeleerd heid op proefschrift getiteld „De hermeneutiek van de römer- brief van Karl Barth" Promotor was prof. dr. H. Berkhof. K. Kortmuller uit Leiden tot doc tor in de wis- en natuurkunde, J. Kaaijk uit Leiden tot doctor in de sociale wetenschappen. Voor het docotoraal examen god geleerdheid zijn geslaagd A. van Weelden (Aalsmeer) en A. J. Lemming (Leiden). Voor het doctoraal examen fiscaal recht zijn geslaagd R. V. Kraspro- wics (Den Haag), G. A. A. Ouds hoorn (Leiden), E. Stulemeijer (Den Haag), A. CL. Verbrugge (Leiden), G. M. A. Ubink (Alphen aan den Rijn), W. D. van Eek (Leiderdorp) J. Huiskes (Helgelo). Voor het doctoraal examen psy chologie zijn geslaagd E. D. Huls bergen (Gouda) B. M. Tordoir (Den Haag) ei. mevr. J. J. de Oude-Cru- son (Delft). Voor het doctoraal examen peda gogiek zijn geslaagd W. W. Dwars- hasing (Leiden), P. L. E. v. d. Plas (Leiden) en de dames H. M. Las- meijn-v. Berge (Wassenaar), W. J. C. Boelen-v. d. Loo (Amsterdam). Voor het doctoraal examen elek trotechnisch ingenieur zijn aan Technische Hogeschool in Delft ge daagd P. C. Parlevliet (Katwijk) en K. de Vries (Waddinxveen). In Leiden geslaagd: doet. ex. klassieke taal- en letterkunde P. E. C. Warffenlus (Zoetermeer) W. J. Kweekei (Leiderdorp) mej. O. Weijers cl. (Den Haag), doet. ex. Franse taal- en letterkunde I. S. den Ouden (Den Haag). Agnes Aan de Agnes-scholengemeen schap zijn geslaagd voor het eind examen MMS: (waar geen plaats naam vermeld is, is deze Leiden) I. Alkemade Noordwijkerhout, T. Blonk Leiderdorp, A. Coster, M. Heetveld Voorhout, J. Hurts, J. de Jeu Oude Wetering, M. Klijn Lei' derdorp, B. Langemeijer. Warmond, R. Loos, L. van Meegen, I. Otto Langeraar. J. Peeters Voorhout, M. Pompe, R. v .d. Putten Noordwij kerhout, M. Röst, P. Schute, M. van Stijn Valkenburg ZH, C. Walter, R. Welsink, Warmond, M. Zonneveld te Oegstgeest, M. v. d. Zwet Oude We tering. K. Bellaart, A. van Bohee- men Stompwijk, L. den Dubbelden Oegstgeest, H. v. d. Geest Oud Ade, W. v. d. Geest Oud Ade, A. Ger- rits Oegstgeest, A. v. Gijlswijk te Noordwijkerhout, J. v. d. Helder Lelmuiden, M. Hölscher Voorhout, E Oltheten, T. Pannebakker Hazers- woude, H. Piket Bodegraven, M. v. d. Poel, Noordwijk, D. van Schie, Katwijk. S. Schaeveld, Noordwijker hout. M. Smit Zoeterwoude, A. Te- barts, L. van Veen, Zoeterwoude, I. Verlaan Noordwijkerhout, M. Ver- sluijs, Warmond, M. Vlasveld, A. Warmerdam, Voorhout, J. Werk hoven, M. Ammerlaan. A. Berbée, I. d. Berg Oegstgeest, E. Bosch, P. d. Drift, J. de Hooeh Leiderdorp, Jacobs Leiderdorp. L. v. d. Krogt Voorschoten. B. Moot Voor hout. J. van Paridon, H. VemooiJ, Alphen aan den Rijn, N. Vink te Noordwijk, A. Wesselimgh Hazers- woude. W. v. d. Westen. T. v. d. Zalm Warmond. M. Zuiverloon Lei derdorp, P. van Zijl Voorhout. Gezinsverzorgsters Aan de Interkerkelijke Oplei- dingsohool voor gezinsverzorgsters in Leiden zijn geslaagd: J. H. Besemer, Aalsmeer. A. J. van den Bosch. Kor- tenhoef. J. w. van Delft Rijnsburg, J. A. Goedhart. Alphen a. d. Rijn, Hoogervegt Alphen a. d. Rijn, C. M. Keuvelaar Den Bommel, E. C. Knoop Middenmeer. Z. Kos Huizen, J. Lukasse Huizen. A. C. Maas te Hoofddorp, E. J. Maas Hoofddorp, A. v. Ommeren Uithoorn, S. Pracht Leiden, M. Schellingerhout Kou dekerk a. d. Rijn. M. Stark, Texel, W. van Triest Alphen a. d. Rijn, J. Schimmel Huizen, A. W. Biezen Wassenaar, M. C. Brandt Wassenaar, A. Burgers Alphen a. d. Rijn, C. M. F. Cloots Roelofarends- veen. P. J. J. van den Haak Rijns burg. J. M. M. Hoogenboom, War mond, A. Möhlmann Lisse, J. Mosseveld Leiden, K. M. K. Mulder Bodegraven, A. L. Noteboom Rijns burg, J. M. Olijerhoek Oud-Ade. R.K. vakschool Aan de R.K. vakschool voor meis jes in Leiden zijn geslaagd: staats examen lerares akte N XII (huis- houdlerares) le gedeelte: D. Aya> la, Curacao, I. van Essen Aerden- hout, V. v. Leemput, Dordrecht, Veltema, Leiderdorp, afgewezen 2e gedeelte: M. v. d. Boom. Os- sendrecht, A. v. d. Bruggen Voorhout J. Faulborn Curacao. L. v. d. Geest Leiden, A. de Jong Roosendaal, H. Matze, Sassenheim, D. de Nijs Rijs wijk, L. Raaphorst Hoofddorp W. Schuitemaker. Katwijk aan Zee M, Wansink Leiden. Vormingsklas V: H. Aalders Lei den. M. v. d. Berg. Noordwijkerhout, H. Bergman Warmond. H. Cam- bier Leiden, A. Drost Hazerswoude, M. Hansen. Curacao W. Haverkort Warmond, J. Heemskerk, Oegst geest, A. Hermans Hazerswoude. A. van Hooijdonk, Wassenaar. A. Koo- ter Hazerswoude. I. Kramp, Leiden. H. Loomans. Hazerswoude. M. de Reus, Rijsenhout, W. Schippers Wijk bij Duurstede. E. Standaert Voor hout. C. van Vliet Hazerswoude. A, de Waard Leiden afgewezen: 1. Vormingsklas A: C. Ammerlaan. A. Berbée. Sassenheim. P. Egberts, Nieuwveen. C. de Faber. Oss, J. Hel- lingerwerf Gouda. Y. Hoekstra Kat wijk. G. van Kesteren. Voorhout, M. Kooloos. Schimmert L. Oostvogel te Hengelo A. Post Noordwijkerhout, F. Schoemaker. Heeten. I. Stroek, Ou de Wetering. T. Trossel. Sassenheim. A. Voordouw, Bodegraven, M. Wes- sels. Curacao. Couture: W. Bins Wassenaar. E. van Dijk. Ldfcse, E. Ejjck Leiden, L. Groen in 't Woud. Warmond M. Jansen. A. van Mierlo A. Moot Lei den. A. Otten. Katwijk aan Zee. E. Rietbergen .Wassenaar J. Roessen. Zoeterwoude. H. Rol. Leiden M. van Teylingen Zoeterwoude W. v. d. Veg te Leiden. Kostuumnaaien: J. Bavelaar Lel den, W. Bergman A. van Bladel te Noordwijkerhout. L. Enthoven Sas senheim. M. de Goede. W. van Goo- zen. C. Groenendijk. Leiden. L. Hart Voorhout. M. Hoogeveen Lel den. C. Niessen Noordwijkerhout P. Steenbergen Leiden. A. van Tol Sas senheim. C. van Tuyl .Voorsoho- Z. Vos-Schrader. Y. Wiemer Leiden. Theoretisch niveau: G. de Boer Abbenes A. Hesseling Leiden J. Hoo- genboom Hoogmade. C. Janssen. M. Kemper. B. Koot Leiden. W. v. d. Meer Hoogmade, A. Nijhuis, Leiden, -an Schie Leiden. E. Spierings Warmond A. Turnhout. Rijnsburg, A. Zwetsloot. Hoogmade Y. Boon. M. Coenen. Leiden. J. Compeer Wad dinxveen. W. Hakker Oegstgeest. H. Schie ving Leiden. A.Warmenhoven Warmond. M .Geurts Voorhout M. Heemskerk Oegstgeest. H. Huibers Nieuw Vennep M. Koek Zoeterwou de H. Schrama Oegstgeest, A. Ver del Oude Wetering. Praktijkexamen met aanvullend T in nederlands en wiskunde J. Baak Hoogmade. P. v. d. Heijden Lelden, P. Olijerhoek. Zoeterwoude. A. On derwater. E. v. d. Poel. Leiden. H. de Vreede, Leiderdorp, E. v. d. Berg, Leiden, B. Bijwaard, Nieuw Vennep C. van Diest. A. Freeriks Leiden. M. de Groot Warmond M. Heemskerk, Koudekerk J. v. d. Hoeven. M. Koek Zoeterwoude J. Laurier Leiden C. v. d. Linden Leiderdorp V. Meskers Warmond C. Straver Zoeterwoude, C van Veen Leiden A. Bakker Nieuw Vennep A. Berg A. Berg Th. Berg Zoeterwoude, W. Koolhaas, Leiden, W. van Leeuwen, Hoogmade, G. v. Schagen Leiden C. Versteegen Zoe terwoude M. van Bemmelen Voor hout, C. v. d. Geest Warmond, S. Lankhuizen Zoeterwoude. C. Levahrt Noordwijkerhout J. Mathot Lelden, M. Sikking Warmond, C. Doove Lei den A. Bakker Leiden L. de Boer, Leiderdorp A. v. d. Klauw Leider dorp J. v. d. Kooy, M. Lubbe Oegst geest, C. Meiman, E. Ooyendijk M. Oudshoorn M. de Tombe Leiden, P. Welters Voorhout. Praktijkexamen J. Bax Hoogmade B. Hoogeveen, M. Jordens, Lei den. J. van Leeuwen, Oud Ade. D. Einfeld, Th. de Raad, Leiden E. Bleijswijk Voorhout H. Straathof te Leiden A. Warn ink, Nieuw Vennep, G. van Daatselaar, Katwijk A. Glas bergen Noordwijk E. Heemskerk te Koudekerk a. d. Rijn. I. Heemskerk Warmond C. v. d. Star Hoogmade, J. Sthrijk, Oegstgeest, J. Blokker Nw, Vennep. L. v. d. Geest Oud Ade, E. Hoogenboom Zoeterwoude H. Heruer Leiden, E. v. d. Veer Leiden, afgewezen 6. Herexamen 1. Examen 3-jarige IHNO: S. Blom- maert Zoetermeer H. Boon N. v. d. Broek, Leiden. M. Caspers Noordwijk A. Hngelhard Leiden, M. de Hey te Leidschendam, M. Hoogduin A. Ko renhof G. Ouwerkerk J. de Ruiter, Leiden B. Schlagwein, R. Schuur mans. J. Ubink Leiden. ADVERTENTIE KLOKKEN Friese staart en Stoeltjes. Zaanse- en Sallanders, Echte antieke Franse en Comtöise klokken, enz. Uw specialist met vak-service d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3