(UB Nederlandse vrouwen van buitenlandse arbeiders pikken het niet langer... 7 a PLANTIN VAKANTIE Blazer met ritssluiting maakt silhouet slanker SPUITBUS TEGEN VERMOEIDE VOETEN... BIJ RODIER &G 1 JULI 1972 winter introduceert zijn roestbruin, helderrood, groen, pauwblauw, cog nac en zonnebloemgeel. Voor het merendeel werkt men met effen stoffen maar ook de ruiten en stre pen zijn vertegenwoordigd. Een opvallend goed idee van Rodier's ontwerpers is de blazer die wordt gesloten door een rits. Naast de ruiten zoals op de foto. brengt dit Franse concern ook tal van variaties en strepen en mooi effen tinten die beslist langer dan een modeseizoen meegaan. Exclusieve DAMES HERENSCHOENEN Lederwaren Donkersteeg 12-14 - Lelden Telefoon 42738 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De vrouw als eunuch: ereplaats in de asbak In nog geen week tijd is „De vrouw als eunuch" van de Australische fe ministe Germaine Greer ook in ons land een onverbiddelijke bestseller geworden. De eerste druk (8500 exemplaren) was al in een paar da gen uitverkocht. De tweede en der de druk komt woensdag van de pers maar uitgeverij Meulenhoff zal met een vierde druk moeten komen om aan de vraag te voldoen. En dat is eigenlijk een onbegrijpe lijke zaak want Germaine Greer, volgens Newsweek een vrouw die het midden houdt tussen Vanessa Redgrave en Anna Magnani, wekt door haar uiterlijk weliswaar hoge verwachtingen maar haar boek is niet meer dan een explosie van op gekropte frustraties. Germaine gaat de mannen te lijf met fanatiek verzamelde citaten waarin ze him dierlijke begeerte meedogenloos aan de kaak stelt. Maar een paar hoofdstukken verder kleineert ze mannen die slechte minnaars zijn. Ze valt vrouwen aan die zich schuchter tegenover man nen gedragen maar ze moet ook niets hebben van vrouwen die zich er op toe leggen om in bed een verrukkelijke partner voor hun man te zijn. Het is totaal onduidelijk wat Ger maine Greer nu eigenlijk wil. Haar boek heeft geen uitgangspunt het is een aaneenrijging van opborrelende boosheid. Waarschijnlijk heeft Ger maine Greer, die aan een Engelse universiteit literatuur doceert, na iedere mislukte liefdesaffaire driftig in allerlei boeken gezocht naar pas sages die haar gelijk moesten ge- Haar boek bestaat dan ook voor meer dan de helft uit werk van an deren. Germaine Greer bediende zich van 200 vaak vrij uitvoerige ci taten uit boeken van de meest uit eenlopende schrijvers. Citaten zon der onderling verband die door haar van cynisch commentaar wer den voorzien. Op zioh zelf dus geen uitzonderlijke prestatie. En het is dan ook nogal verwonderlijk, dat een feministe op grond van haar aantrekkelijke uiterlijk er in slaagt om zo veel publiciteit voor haar on- gelovelijk vervelende boek te krij gen. De omslag van John Holmes wekt bij het publiek nog bepaalde verwachtingen maar zelfs daaraan kan Germaine Greer niet voldoen. Haar boek „De wouw als eunuch" verdient dan ook een ereplaats in de asbak. Jos Hagers Vroeger hoefde je het niet in je hoofd te halen in juni en de daarop volgende maanden rozen en heesters te planten. Nu is het zelfs mogelijk in hartje zomer een tuin met deze bewoners in te richten, wat vooral nuttig is voor mensen die in deze maan den een nieuwe woning betrek ken met daarbij een kale tuin Die kaalheid kan nu dus snel verholpen worden dank zij de containerkweek van rozen en heesters. Dat ivil zeggen dat ze in potten worden gekweekt en ook in potten verkocht. Zonder pot gaan ze dan in het plantgat, dat tevoren is klaarge maakt. De grond die om de potkluit gaat eerst vermengen met wat com post. Het plantgat goed nat maken, de kluit erin die ook tevoren nat is gemaakt en dan aanvullen met het grondmengsel en weer water erbij. Bij droogte regelmatig dat water geven herhalen en de heesters of ro zen gaan gewoon door met groeien en bloeien. De goede tuincentra kun nen deze container-kweek rozen en heesters leveren. Door alle drukte in de tuin met het zomergoed en gazononderhoud wordt nogal eens vergeten de twee jarigen te zaaien. Voor de meesten is het daar nu tijd voor en dat zijn de Bellis (madeliefje) Cheiran- thus oheirii (muurbloem). Dianthus barbathus (duizendschoon) Digitalis purperea (vingerhoedskruid), Myoso- tis (vergeetmenietje)Papaver nudi- cuale (IJslandse papaver), Silene pendula (lijnkruid) en natuurlijk de viooltjes. Al deze tweejarigen kunnen in de volle grond op een zaaibed worden Door Pieter D. de Nies gezaaid. Eventueel kan er tot het opkomen nog een plastic kap over het zaaibed worden gezet, maar als we het bed goed vochtig houden met een fijne nevel zal het zonder dat ook wel lukken. Als die tweejarigen voldoende zijn opgekomen worden ze een keer overgezet en kunnen ze dan in het najaar op de goede plaats worden uigeplant. Koop goed zand en waar mogelijk van F-l hybriden, geselecteerd zaad van speciaal bestoven planten. Bij violen vooral is het opvallend hoe groot het formaat bloemen is die van uit dit zaad gekweekte planten verschijnen. Bloemen die nauwelijks door twee lucifersdoosjes worden bedekt. Een goede buur is in de vakantie- tijd beter dan welke andere metho de ook om kamerplanten water te geven. Het zal zo hier en daar nog wel eens aan een goede buur ontbre ken. Dan is er het probleem hoe gedurende enkele weken de kamer planten van water te voorzien. De beste methode is een grote teil te nemen en daar onderin wat ste nen te leggen. Tot even onder de stenen de teil met water vullen. De bloempotten erop plaatsen en even tueel katoenen draden vanuit het water naar de naar de aarde bren gen. De ruimte tussen de bloempot ten volstoppen met Sphagnum (veenmos) en ook dat weer goed vocht maken. Als deze hele vakantieonderbrenging voor de kamerplanten dan ook nog in een zo koel mogelijk vertrek staat en beslist uit de zon wordt gehouden zijn ze na de vakantie weer in goede conditie terug te vin den. Denk er nog wel aan dat het vakantie-vertrek voor de kamer planten niet te donker mag zijn. En als men heel bijzondere planten heeft, die een extra verzorging vra gen. probeer die dan bij een ander onder te brengen, met eventueel de gewenste behandeling op een pa piertje. Zonder dat Je Je ervan bewust bent warden Je benen zwaar op de proef gesteld. En dat merk Je vooral aan het eind van de dag door een zwaar en soms pijnlijk gevoel in benen, van de enkels tot de kniëen, of een inesthetisch opzwellen. Deze vermoeidheid neemt toe naar mate de uren verstrijken, in nog sterkere mate bij warm weer, en Jammer genoeg is er niet altijd ge legenheid uit te rusten. Voor al diegenen, die te lang moe ten staan en voor diegenen, die zichzelf niet ontzien en een hoog levenstempo aanhouden, heeft Jean ne Gatineau "Fluide anti-fatigue samengesteld, een anti-moeheid be handeling voor de benen, met een ontspannende en de bloedsomloop stimulerende werking. Het produkt wordt in de handel gebracht in een spuitbus. Eenvoudig en praktisch in het gebruik en wordt op de benen verstoven Cs-avonds of ieder ander uur van de dag en zelfs meerdere malen, indien er behoefte aan is. Laat na de verstuiving het produkt drogen en -dan begint zijn ontspan nende werking. De spuitbus bevat om. aftreksels van: Kamfer (sterk ontspannend)Menthol (kalmerend en verfrissend), Hamamelis sterk kalmerende werking bevordert de bloedsomloop. neemsters. „maar deze dingen gebeuren Loch maar De vrouw van een buitenlandse werknemer is in Nederlandse ogen altijd zwanger en meer van die waan zin. terwijl het toch om heel reële zaken gaat". Ongeschoold Werkloosheid, zoals gezegd. In de verkreukelde economie vallen de slachtoffers het eerst in de lagere klassen. Buitenlandse werknemers vindt men groten deels onder de ongeschoolde ar beiders, zodat zij vaak het eerst op straat staan. „En dan roept men hier: stuur ze maar terug naar hun eigen land, dan is de werkloosheid hier minder. Maar dat is niet waar", vindt mevrouw Labioui. één van de betrokkenen. ..In Nederland zitten zo'n 150.000 buitenlandse werknemers", re kent zij, voor ,en er zijn hier zo'n 140.000 werklozen. Als Je alle buitenlanders naar huis zou stu ren, groeit het aantal werklozen tot 290.000, want er is geen Hol lander. die het werk van de bui tenlanders wil doen. Een Neder lander weigert domweg die lage karweitjes. Daarom zijn buiten landers onontbeerlijk voor de economie hier". De overheid is het daar, gezien haar wetgeving, niet mee eens. Mannen van buiten de EEG-lan- den komen m Nederland al heel moeilijk aan de slag. Zij moeten bij een wervingsbureau in eigen land een contract van minimaal één jaar met een Hollands be drijf zien te bemachtigen. „Hier wordt bepaald waar een hoelang zo iemand bij ons kan werken. Heeft hij het geluk een contract te krigjen dan kan hij meteen na afloop daarvan weer vertrekken", ervaart mevrouw Van 't Land. Geen bijstand Werknemers uit de EEG-landen passeren moeiteloos onze lands grenzen. „Binnen drie maanden moeten ze werk hebben gevon den", constateert mevrouw La bioui „lukt dat, dan kunnen ze een verblijfsvergunning voor vijf jaar krijgen. Maar dan worden ze onvrijwillig werkloos. 26 weken in de WW, maar daarna geen bijstandswet, want die geldt niet voor buitenlanders". Werkloosheidsvoorziening zou de oplossing zijn. De vrouwen van buitenlanders weten wel beter. „De gemeente neemt contact op met de politie. Die pakt de bui tenlandse werknemer zijn ver blijfsvergunning af en dan roept de gemeente: wat, geen verblijfs vergunning? Dan komt u ook niet in aanmerking voor werk loosheidsvoorziening. Zo draait hij in een kringetje rond". Cultuur Zonder een cent op zak, maar wel getrouwd en een kraaiende kleuter in de achterkamer. Mis schien werkt meneer hier zelfs al een jaar of vijftien voor de loketten opeens voor hem dicht klappen. Zoonlief wil graag ver der studeren, maar een buiten lander krijgt geen subsidie. „Moet hij dan bijvoorbeeld in Marokko gaan studeren?", vraagt mevrouw Van 't Land zich af, „hij kent de taal en de gewoon tes niet. Hij is vertrouwd met de Nederlandse cultuur, maar s tu- deren kan hij hier niet en ner gens". Gelijke rechten voor de buiten landse werknemer, vinden de da mes. „Zodat wij niet een slechter huis krijgen toegewezen dan het minste van een Hollandse fami lie", stelt mevrouw Labioui als voorbeeld, „zodat mijn man zijn auto kan verzekeren zonder de dubbele premie te hoeven beta len. Zodat wij een wasmachine op afbetaling kunnen kopen. Zo dat wij als ieder ander in Ne derland kunnen leven". Vakman Daar gaat de Stichting Neder landse Vrouwen van Buitenlan ders, op weg geholpen door de stichting opvang en begeleiding van buitenlandse werknemers in Dordrecht, voor ijveren. Subsidie van het ministerie van CRM moet een vakman kunnen finan cieren, die de wensen van de da mes op de juiste bureaus terecht laat komen. „En lukt dat niet, dan zullen wij ons steeds weer laten horen", verzekeren de gedupeerde echt genotes strijdvaardig, onze man nen kennen de taal en de we gen niet, maar wij wel". Succes lijkt verzekerd, want één vrouw is duizend mannen te erg, heeft eens iemand gezegd. Laat staan een getergde vrouw. enzen zijn niet voor ie ideale oplossing, er nsen die een bril moe- De bril is gelukkig alleen maar een at- I i beter te kunnen zien, i echt modeartikel ge- fif ieder jaar weer wordt aan de trend. Ook de tan aan de bril worden zodat het „onaantrek- eisje, niet langer hoeft te worden als een bril- pnopgemaakt ivezentje. vrouwen "knappen op" bril. Sïlhouette-brïllen naai afgestemd op de jse mode. Regi Lang fo- in Parijs een cham- urige cocktailjurk van gezet met kant. De gro- erstoort het modieuze Rodier brengt ook voor de heren een uitgelezen serie, prijzig maar van goede kwaliteit. Een nadeel is dat de kleding typisch op de Franse man is afgestemd, dus heel slank gesneden. Voor sommige Nederlandse mannen zal het daarom onmogelijk zijn Ro dier kostuums te dragen Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven Ze pikken het niet de Nederlandse vrouwen, met in ons land werkende jitenianaers zijn getrouwd. Of t nu een Italiaan, een Turk of n Marokkaan is, pa, ma en de ideren leiden een frustrerend doen ze genoeg van el- zeggen c harmante woord van de op handen stichting Nederlandse van Buitenlanders, overheid en wij burgers het ze misselijk moeilijk, de bundeling van Actie voeren. Terug delijk wordt het niet gezegd, maar hij kan maar beter naar huis gaan. Maar ma en de kin deren kunnen niet buiten de stamppot en hoe moet dat dan in Tunesië? Nog zoiets, somt de stichting inwording op. De peuter uit het gemengde gezin zal maar eens uitgroeien tot een pientere baas. Hij praat Nederlands, denkt Ne derlands en wil in Nederland studeren, maar subsidie voor zijn leergierigheid is er niet bij. Hij Door Daan Overhoff is geen Nederlander. Ga maar in Spanje studeren. Ja, ze zien hem aankomen. Om dan maar niet eens te pra ten over al die andere spannin gen. Een huis voor het gemeng de gezin? Liever geen Turken. Een autoverzekering? Ja, ze ken nen die Spanjaarden. Betaalche ques? Nou misschien, maar dan alleen op rekening van mevrouw ,.In Nederland wordt niet gedis crimineerd", schampert mevrouw Van 't Land, onderwijzeres en secretaresse onder de initiatief- Rodier. de Franse tricotfabrikant borduurt deze winter door op een oud succesrecept: combina tiemogelijkheden. Op de nieu we collectie is duidelijk te zien dat Rodier weet dat hun kleding niet goedkoop is en dus op veel manieren draagbaar moet zijn. Ook bij Rodier zitten de nieuwtjes vooral in de mou wen. Kapmouwtjes. korte aan geknipte mouwtjes zijn toege past bij truitjes, tunieken en de vleermuismouwen bij de knie- lange japonnen. Deze japonnen hebben in Nederland veel af trek gevonden. De pantalons, want voor de Jonge vrouw hebben de Japonnen van Ro dier niet zoveel aantrekkelijks, zijn er in ruim 25 kleuren. De wijdte van de pijp varieert (de prijs ligt zo rond de flOO). Goed gevonden van Rodier is het blazerpak waarvan de blazer met een rits sluit. Het voordeel hiervan is dat de gehele belijning veel slanker is. Voor bui ten brengen de Fransen Jassen in trench coat-stijl, tot over de knie met een bijpassende pantalon. Ook voor de heren biedt Rodier mooie kostuums en pantalons waarbij truien in modieuze kleuren worden gedragen. De tendens in de collectie van Rodier is chic en er op bere kend het wat langer uit te houden dan een seizoen. Kleuren De kleuren die Rodier voor deze wordt het zogeheten gezin dan welgepest? de nationaliteit van vader- die onder de noemer „niet in de sooiale wetge- wordt veracht. Met alle du- gevolgen van dien. voor de onvrijwillig werk- Nederlander werkloosheids- en bijstandswet de brodeloze buitenlander het na een tijdelijke WW- wel vergeten. Zo dui- diefstee? 3 leiden

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17