Autotron: uniek oord irnrmm. Autostad Detroit - jungle van menselijk leven VEEL ZELF DOEN l» Citroen GS Break Club V AUTO Zo zag Anton Pieck de voorkant van het Autotron. De werkelijkheid benadert deze tekening zeer Op enkele kilometers afstand van de Efteling in Kaatsheuvel en de nog ongerepte Drunense duinen is er dit weekeinde een nieuwe attractie voor recreanten geopend: het Autotron. Een recreatieproject, dat vooral de „autofielen" onder ons deugd zal doen, want de spil wordt gevormd door zo'n honderdenvijftig klassieke automodellen. Dat is de helft van de verzame ling, welke de scheepsschroevenmag- naat Max Lips in de loop der ja ren bijeen heeft gebracht. De grond legger van een internationaal con cern, dat zijn naam draagt dat overigens helemaal niets met de be kende brandkasten en sleutels heeft te maken was ook de initiatiefne mer tot dit Autotron. Zijn gehele leven was hij bezeten van auto's. Speciale omstandigheden hebben verhinderd, dat hij in de autobranche terecht kwam en toen scheepsschroeven ging maken. Maar de liefde voor de automobiel heeft hem nooit verlaten. „De ontwikkeling van de automo biel vanaf het eerste begin heeft mij altijd sterk geïnteresseerd", zegt hij zelf in de catalogus van het Auto tron. „De auto is niet meer weg te denken uit de hedendaagse samen leving. Hij is een verlengstuk van andere transportsystemen. Hij ver voert mensen en goederen en is in zijn huidige conceptie een betrouw baar vervoermiddel. Men stelle zich voor hoe onze samenelving er zou uitzien zonder automobiel. Onge twijfeld zou de wagen van de tech nische vooruitgang en ontwikkeling krakend tot stilstand komen en nau welijks meer op gang te brengen zijn' Zijn hartstocht voor de automo biel bracht hem langs een zijdeur terug in de autowereld. Het begon met de aankoop van een oude Re nault. Niet meer dan een wrak. Maar het karretje werd geheel uit elkaar gehaald en in eigen werkplaats als nieuw hersteld. Van die ene kwam de andere. Het werd een verzameling, die thans tot zo'n 300 is uitgegroeid, waarvan de interessantste helft het hart vormt van het unieke recreatieproject, dat vlak bij Lips' fabriek in Drunen is verrezen. Max Lips bleek bereid er miljoenen in te steken. Hij zette zijn collectie antieke drie- en vier wielers niet zonder meer neer in één of ander bouwwerkje. Integendeel, volgens de adviezen van de tekenaar Anton Pieck liet hij een complex van authentieke oud-Brabantse hof steden en binnen tuinen in stijl en sfeer van rond 1900 bouwen en aan leggen. Dat complex is op zichzelf al een bezoek aan Drunen waard. Prachtig in stijl met rustieke bin nenplaatsjes, overdekte gangetjes, pittoreske torentjes, een lust voor het oog. Alles steunend op een construc tie van houten balken met gepleister de niet-dragende muren. Het herbergt zesduizend vierkante meter expositie ruimte en een zelfbedieningsrestau rant in dezelfde stijl van de eeuw wisseling. Maar Max Lips was niet tevre den met alleen een autotentoonstel ling. Hij wilde meer. Hij wilde dui delijk de nadruk leggen op de func tie. die de auto heeft vervuld (en nog vervult) en de massa-motorisering van deze eeuw. Het Autotron toont zowel de historisch aspecten mede in teohnische zin als de maat schappelijke facetten van deze ont wikkeling. die zo sterk het gezicht van onze tijd heeft bepaald. En om dat deze ontwikkeling nog steeds doorgaat werd ruimte opengelaten voor toekomstbeelden en futuristische modellen. Om niet alleen stil te staan bij de auto als object, maar ook aspec ten als verkeersveiligheid, verkeers- begeleiding en verkeersverzorging te kunnen belichten werd medewerking gevraagd en verkregen van diverse instanties, zoals ANWB, Veilig Ver keer Nederland. VAM in Voorscho ten en de Porsche-groep van de Rijkspolitie alsmede van het be drijfsleven (Shell, DAF, General Mo tors en Renault) Het laat zich gemakkelijk begrij pen. dat met de vrije tijd ook de vraag naar stationwagens toeneemt. Had men vroeger eigenlijk maar één maal per Jaar goed de gelegenheid er met visgerei of kampeerspullen op uit te trekken, tegenwoordig heb ben velen drie of meer weken va kantie en legio lange weekeinden. Steeds meer automobilisten ont dekken trouwens ook in andere op zichten het gemak van wat extra ruimte. Het gros van de nieuwe auto's wordt dan ook vroeger of la ter gevolgd door een stationwagen versie. Of door eenzelfde model met een extra achterdeur, zoals Fiat (127) en BMW (Touring) hebben gedaan. Ook de Citroën G.S. heeft zijn va riant gekregen, zoals bij dit merk gebruikelijk „Break" geheten. De op vallende G.S. met de hydropneu- matische vering van de grotere Ci- troëns rijdt nu al een jaar op de Nederlandse wegen rond. Ondanks het verworven predikaat „Auto van het jaar" waren er aanvankelijk vrij veel moeilijkheden met carburateur en remmen. In de afgelopen winter kwamen daar voor sommige nog startproblemen bij. We hebben deze onaangenaamhe den niet meer kunnen terugvinden in de Break Club. d,e wij een week ter beschikking hebben gehad. De andere carburateur, die nu wordt ge bruikt. leverde geen moeilijkhe den op. Het benzineverDruik is er ook duidelijk gunstig door beïnvloed. We noteerden gemiddeld 1 op 10, aanzienlijk beter dan in de sedan een jaar terug. Remmen functioneerden naar be hoeven. Ze waren na enig inspelen goed te doseren en gehoorzaamden tot het uiterste correct. Bijzondere belangstelling hadden we ook voor het starten, gehoord de el lende van de afgelopen winter en mede ook gehoord de klachten van een collega, die eerder in deze Break Club had gereden. We hebben ech ter weinig last ondervonden. Ver snelling in zijn vrij, choke helemaal uit, van koppelingspedaal afblijven, gaspedaal één keer diep indrukken, laten opkomen en dan starten maar. Het ging steeds uitstekend. Soms wel wat moeite om de motor aan de praat te houden, maar meer niet. Tot zover alles goed. Maar we waren toch ook wel nieuwsgierig of dit twee de testexemplaar even rammelig zou zijn als het eerste, dat wij een jaar geleden beproefden. We vrees den toen af en toe een portier of zo iets te verliezen, zo'n kabaal maakte de wagen. We hebben er toen op deze plaats onze verwondering over uitgesproken, dat we zo'n exemplaar meekregen. En nu weer van het zelfde laken een pak. Op een beetje minder wegdek rammelden er twee van de vijf deu ren. We begonnen ons af te vragen of dat kabaal symptomatisch is voor de G.S. Of iedere berijder van dit model er mee moet leren Leven. Maar een dealer heeft ons met de hand op het hart verzekerd, dat dit geen chronische ellende behoefde te zijn. De deuren kunnen behoorlijk wor den gesteld. En dan protesteren ze niet meer zo luidruchtig tegen een minder egaal wegdek. Wanneer we dat op gezag van die dealer als vaststaand feit aannemen blijft er een bijzonder prettige auto over. Alle comfort, welke men in een gewone G.S. aantreft, komt men ook in de Break Club tegen. De ve ring is zoals bij aUe Citroëns van uitzonderlijke kwaliteit. De zit zo wel van stoelen als achterbank laat niets te wensen over. De besturing is door de voorwielaandrijving wat aan de zware kant, maar zeker niet te zwaar. En de wegligging is for midabel. Zelfs met een windkracht, die tegen storm aanleunde .behoef den wij bij hoge snelheid niets te doen. De top ligt op de teller om en nabij de 150 km. Maar ook dan blijft de wagen als een blok op de weg lig gen. Natuurlijk blijft men hopen op een uitvoering met een wat krachtiger Zelfwerkzaamheid staat hoog ge noteerd in het vaandel van direc tie van Autotron. Voorlopig zijn daarvoor een mini-racecircuit, mo del-treinen en een technobar ter be schikking, maar het ligt in de be doeling juist aan dit onderdeel van de expositie nog meer aandacht te geven. Men wil het ocflc proberen, dat het publiek niet streng gescheiden van de tentoongestelde objecten wordt gehouden. Men mag eens een deurtje ope nen en een kapje oplichten. Dat al les in de hoop, dat men niet zulke droeve ervaringen zal opdoen als tij dens RAI-tentoonstellingen, waar- vaak alles moet worden vernageld om verdwijnen te voorkomen. Als men in Drunen persé iets wil mee nemen dan is daar lectuur en lite ratuur over auto en verkeer. Ook mo delauto's en dia's zijn er verkrijg- Het lijkt ons, dat deze knap opge zette en met gevoel voor details uit gewerkte expositie kan uitgroeien tot een recreatieproject van de eerste or de. DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST Harde roman van Arthur Hailey motor dan de huidige (1015 cc meL, maximum vermogen van 55 DINL bij een toerental van 6500 per nuut) maar ook met dit in ding tot de wagen vrij lichte krac| bronnetje kan men best uit de ten. Alle goede eigenschappen bijl kaar noden tot vrij pittig rijden. ite kost nogal benzine. Dat we des^t danks heel redelijk uit de bus 1 men, bewijst dat verhouding motor toch beter is dan men papier zou verwachten. Een comij 8 ment voor de constructeurs van troën. Die constructeurs hebben ook deze Break Club een auto gemi welke voor een eindeloos aantal di einden geschikt kan zijn. De terdeur klapt enorm ver omhoog, kans op hoofd stoten is dus uitei te gering. De grote bagageruiml bijzonder toegankelijk door het breken van een drempel. En als ruimte nog niet groot genoeg is men met enkele simpele handgr ook nog de achterbank neerklap] Men zou er zelfs in kunnen sla] Een wagen schier voor alles schikt. Jammer, dat de schakeling G.S. is de eerste Citroën met een pook) soms wat problei schept. De achteruit is niet grendeld en zit nogal dicht bij derde versnelling. De eerste twee ten achter een stevige veer verse! nogal wat krw Als men die niet inzet zit prompt verkeerd. Enfin, het is zó eenvoudig. Maar met een b gewenning gaat het wel. En daar) zit men nu eenmaal in een niet wone auto: een Citroën. Die overif wel in deze Break Club-uitvoe k boven de tien mille uitk( f 10.140. De eenvoudiger Comfort dl f. 9470. De normale sedan als Cl F. 9715. Hobby van Max Lips werd een miljoenen recreatie project Een doorkijkje naar één van de karakteristieke binnenplaatsjes. Met een klassieke brandweerwag naast een oude Mercedes. moeten uitsloven om er voor te zorgen, dat hun ideeën en plannen rijk genoeg zijn om stagnatie in'de kringloop te voorkomen. Als de ene auto het minder gaat doen in de ver koop moet de ander alweer gereed staan om zijn plaats over te nemen. Een voortdurende roofbouw op hun inventiviteit, die hen noodzaakt con stant op de geestelijke tenen te blij ven leven. Maar misschien nog meer beheerst het ruineuze tempo van die band het leven van de arbeider, die er aan staat. Hem is geen moment van rust gegund. Hij moet die schroef aan draaien, de volgende en onafwend baar komende daarop volgende. Voor overpeinzingen geen tijd, voor over leg geen gelegenheid, voor ontplooi ing geen kans. Zijn arbeidsvreugde ilaakt ver stikt in de meedogenloosheid van het voortgaan. Dat in die sfeer emoties opkrop pen, frustraties welig tieren, crimi naliteit ontkiemt en menselijk geluk moeilijk kan opbloeien, laat zich raden. Arthur Hailey geeft daar in zijn boek een breed scala van. Rassenstrijd, druggebruik, Mafia-terreur, overspel, winkeldief stal, oplichterij, zij vormen wezen lijke bestanddelen van zijn verhaal. Maar toch ergens is dat voor ons franje. Fascinerend vinden wij zijn roman vooral als hij uitweidt over de gang van zaken in en om de auto- fabrieken. Als hij ons meeneemt naar de directiekamers waar op het al lerhoogste niveau met problemen wordt geworsteld om een nieuwe auto op de band te krijgen. Als hij de moeilijkheden laat zien van ontwer per, tekenaar en constructeur. Als wij langzaam aan zijn hand de hiër archische trap afdelen en via-via terecht komen bij de bedrijfslei der, de opzichter en de arbeider aan de lopende band. Als hij ons laat zien hoe ieder voor zichzelf een ver beten strijd moet voeren om zich in deze „jungle van het menselijk le ven" staande te kunnen houden. En hoe zij dat ondanks alle goede bedoelingen toch niet kunnen. Hoe zij worden vermorzeld door de stroom van invloeden, die zij zelf niet iin de hand hebben. Hailey noemt in zijn roman na men van bestaande personen en be drijven, hij voert General Motors, „Wielen", geschreven door thur Hailey, vertaald door van Wijk en verschenen bij .M C .Stok Zuid-Hollandsche gevers Maatschappij N.V. in Haag (f 22.50). ZATERDAG 1 JULI 19' „Uw vader iverkte in de auto-in dustrie, niet? Als ik me niet vergis in een assemblagefa briekzei de cardioloog. Voor het eerst sinds Barbara hem ontmoet had scheen de dokter warmer, menselijker „Ja". „Ik krijg van die kant heel wat patiënten. Te veel". Hij ge baarde vaag in de richting van Detroit. „Het heeft mij altijd een soort gevechtsterrein gele ken met slachtoffers. Uw vader is. naar ik vrees, er één van". Deze dialoog bij het ziekbed van een door'een beroerte in een mense lijk wrak veranderde arbeider in een van de autofabrieken van De troit is een treffend citaat uit het jongste boek van de auteur Arthur Hailey. „Wielen, roman over de jungle van het menselijk leven" heeft hij het genoemd. Hailey, die zijn le zers voorheen door middel van „De verkeerde diagnose", „Hotel", en .Airport" achter de schermen van resp. een ziekenhuis, een hotel en een luchthaven liet kijken plaatst ons in zijn laatste werk met een schok middenin de keiharde realiteit, die schuil gaat achter de glanzende af god van deze tijd: de auto. In hoeverre hij authentiek is kan men van hieruit moeilijk peilen. Maar zelfs indien men aanneemt, dat hij omwille van het schokeffect de accenten wat zwaarder legt, ja zelfs veel zwaarder legt, dan nog blijft er een onstellende werkelijk heid over van een totaal op de ma terie ingestelde wereld, waarin am per ruimte is voor simpel menselijk geluk. Het leven in de grauwe metropool Detroit draait vrijwel geheel om die allesbeheersende lopende banden. Dagelijks spuwen de gigantische fa brieken duizenden auto's uit. En de band moet voor alles blijven draaien. Elke verloren minuut betekent een wagen minder geproduceerd en dat verlies kan nooit meer worden goed gemaakt. Daarom beheerst die gena deloos voortkruipende band het leven van een ieder, die er ook maar enigs zins mee te maken heeft. Ook het leven van de grote man nen aan de top, die dan wel met vorstelijke salarissen naar huis gaan (zo ze al tij'd hebben om naar huis te gaan), maar die zich dag en nacht Ford en Chrysler ten tonele. Hi. Ralph Nader, de kruisvaarder onveiligheid, even opdraven, zijn hoofdpersonen zijn de figuren, die werken in met name genoemde fabriek, wat uitmaakt? Wij betwijfelt Want het had zich in elke kunnen afspelen. Zoveel zij ondanks de bikkelharde currentiestrijd toch niet van kaar. Omdat zij stuk voor stuk bukt gaan onder vlijmscherpe van het heilige commerciële Een blik op de lopende band van General Motors. Elke minuut produceert de tergend langzaam, maar onverbiddelijk doordraaiende band een auto. Ten koste van alles moet stagnatie worden voorko men. Wat dat "alles" is beschrijft Arthur Hailey.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 14