Boze McGovern dreigt met uittreden uit zijn partij bevredigende voortgang van bespreking in Simla CONN ALLY WAARSCHIJNLIJK AMERIKA'S ONDERHANDELAAR Zo nodig vorming van een eigen groepering MAO LIJDT AAN KEELKANKER Meisje in Duinkerken ontvoerd en vermoord VANGST VAN WALVISSEN MET 15% VERMINDERD in vogelvlucht ïtjyüJJÏ in vogelvlucht 71 ZATERDAG 1 JULI 1972 BUITENLAND PAGINA 11 WASHINGTON (Reuter) Senator George McGovern heeft gisteren met uittreden uit de Democratische partij gedreigd als haar nationale conventie in juli het besluit zou steunen hem te beroven van 151 van de 271 gedelegeerdenstemmen die hij in de voorverkiezingen in Californië won. Rijkelijk bestrooid met con fetti van enthousiaste aanhan gers leek McGovern tot voor kort ongehinderd op de benoeming :ol>cm Democratisch tegenkandi daat van (de Republikeinse) pre sident Nixon af te stevenen, iefhans is hij verbitterd door een in zijn nadeel in de eteloofsbrievencommissie van zijn en overweegt hij zelfs uit treden en de vorming van een ei- yen groepering. YORK (AP) Mao Tse- fng lijdt aan keelkanker, aldus de all Street Journal". Stafmede- •ker Robert Keatly schrijft, dat 78-jarige voorzitter van de Chine elje communistische partij bestraald b voor zijn ziekte, maar dat er «teen plannen zijn voor operationeel trfogrijpen. Intermarco in Franse handen PARLJS Marcel Bleustein-Blan- cihet, de oprichter-directeur van een der grootste Franse reclameburaus. Publicis,, heeft gisteren de aandeel houders van zijn onderneming mee gedeeld dat hij binnenkort de be langrijke Nederlandse groep Inter marco onder zyn hoede zal nemen. Met die overname belooft Publicis een der sterkste posities op het ge bied der public-relations van de hele EEG te veroveren. De Nederlandse Intermarco be hoorde als zelfstandige onderneming al tot de tien machtigste publiciteits- maatschappijen van Europa met filialen in vele landen. Strand open De mijnoprul- mingsdienst heeft het strand van 's-Gravenzande geheel gezuiverd van. mijnen. Het strand is voor het pu bliek weer vrijgegeven. McGovern, die furieus is over het besluit van de geloofsbrievencom- miS6ie van zijn partij, schreef aan alle 3000 gedelegeerden: "In de twintig jaar dat ik aan politiek doe kan ik me nauwelijks zo'n lompe en cynische stap herin neren. En ik kan me er zeker geen voor de geest halen die de partij- eenheid beter zou kunnen onder mijnen en het geloof van miljoenen Democraten die aan het verkie zingsproces van gedelegeerden heb ben deelgenomen, vernietigen". Tot donderdag beschikte McGo vern, op naar schatting zeventig stemmen na» over de 1.509 die hij voor de nominatie nodig heeft. In interviews die hij gisteren gaf dis tantieerde hij zich enigszins van de dreigende taal die hij donderdag avond had uitgesproken. Hij had toen gezegd dat hij uit de conven tie in Miami Beach zou weglopen als een van zijn rivalen voor de De mocratische nominatie door wat hij noemde doorgestoken en on ethische methoden gekozen zou worden. Niettemin verklaarden campagne- medewerkers later op een persconfe rentie dat de senator geen kandi daat kon steunen die de nominatie zou krijgen door het soort metho den als die aan de hand waarvan hij van gedelegeerden stemmen uit Californië werd beroofd. Frank Mandiewicz, McGoverns campagneleider, zei dat hij aan nam dat de senator vorming van een eigen partij zou overwegen als hij zou menen door slinkse metho den op de conventie van Miami van de nominatie te worden be roofd. Maar McGovern en zijn omgeving vertrouwen erop de mogelijkheid van weglopen openlatend dat het besluit van de geloofsbrievencom- missie niet door de conventie zal worden overgenomen, en dat hij president Nixons tegen kandidaat in de verkiezingen van november zal zijn. In zijn brief aan de conventiege delegeerden schreef McGovern: "Het zou een dure overwinning zijn als dezelfde machten, die de ge- loofsbrievencommissie manipuleer den, in staat zouden zijn de gehele conventie om te buigen". En hij ver volgde: "En als degenen die McGo vern een halt willen toeroepen, dat alleen zouden kunnen doen door de cynische diefstal van 151 gedele geerdenstemmen op klaarlichte dag, wat zou de nominatie dan voor de anderen waard zijn?" McGoverns opmerkingen maken het waarschijnlijk dat het op de De mocratische conventie, die op 10 juli begint, heet zal toegaan. De verbittering die ontstond na dat de geloofsbrievencommissie don derdag met 72 tegen 66 stemmen te gen hem had gestemd, speelt presi dent Nixon in de kaart en versterkt zijn herverkiezingskansen, menen politieke waarnemers in Washing ton. Maar McGoverns aanhangers voorspellen, dat de tegenslag in de commissie een nawerking zal krij gen die in zijn voordeel zal zijn. Wallace naar Miami Gouverneur George Wallace van Alabama, op wie 15 mei een aan slag is gepleegd als gevolg waarvan hij gedeeltelijk verlamd is gebleven, zal de volgende week vrijdag het SIMLA (AP) Premier IndiraHet ontwerp kwam donderdag, ï-andhi van India en de Pakis- de tweede dag vdn de vredesbe- taanse president Bhoetto zijn sprekingen in Simla (India) tot gêteravond voor de eerste maal stand na de uitwisseling van we bben geweest ter bespreking van derzijdse voorstellen, eer. ontwerp-vredesovereenkomst.1 ADVERTENTIE NODIGT U UIT OP 6 EN 7 JULI A.S. pan zal de schoonheidsspecialiste van Elizabeth Arden in de salon ^Janwezig zijn voor het geven van behandelingen en adviezen over de laatste mode maquillage. Hiervoor zijn nog enige plaatsen vrij. poor uw afspraak TEL. 0171021721. PARFUMERIE - SCHOONHEIDSSALON (EO VAN EERSEL STEENSTRAAT 57. LEIDEN „Wij hébben geprobeerd onze eigen voorstellen en de Indiase voorstellen te combineren", aldus de Pakistaan se minister van Buitenlandse Zaken Ali. die de vorderingen by de onder handelingen als „enigszins traag vanwege de gecompliceerdheid van de kwesties waarover onderhandeld moet worden", maar overigens goede hoop had dat er alsnog een overeen komst bereikt zou worden. Hij zei dat „bijna alle aangelegen heden tussen de twee landen ter sprake waren gekomen" tijdens be sprekingen in de werkgroepen, die resulteerden in de voorstellen, waar over mevr. Gandhi en Bhoetto 45 minuten hebben gesproken. De Pakistaanse minister van Bui tenlandse Zaken verklaarde dat Pa kistan donderdagochtend zijn voor stellen had ingediend en dat India donderdagmiddag met tegenvoorstel len had gereageerd. De werkgroepen zouden heden, zaterdag, opnieuw bij een komen voor de béhandeling van nieuwe tegenvoorstellen van India. Ali weigerde iets te zeggen over de aard van de voorstellen omdat de besprekingen „in een beslissend sta dium" waren gekomen. ziekenhuis verlaten om naar de conventie van de Democratische partij in Miami Beach te gaan. Hij reist in een vliegtuig dat hem door president Nixon ter beschikking is gesteld. Het toestel maakt een tus senlanding te Montgomery in Ala bama waar Wallace, die evenals Mc Govern dingt naar de kandidatuur van de Democratische partij voor het presidentschap, een verkiezings toespraak zal houden. DUINKERKEN (AFP) Gister middag is in de burnt van Duinker ken een meisje van anderhalf Jaar ontvoerd en vermoord door drie mannen, die de vader van het kind in diens auto hadden aangevallen en het meisje meenamen. De 26-jarige vader van de meisje, Remy Lavallee, die werk zaam is bij een staalfabriek, ver klaarde, dat hij met zijn dochtertje Christelle in zijn auto rondreed en in een buitenwijk van Duinkerken drie mannen zag, die naar t scheen bezig waren met een auto, die pan ne had. De mannen wenkten hem. Lavallee stopte en haalde zijn ge reedschapstas tevoorschijn. Maar de mnanen vielen hem aan en sloegen hem tegen de grond. Zij maakten zich meester van het dochtertje van Lavallee en reden met haar weg in de richting van de ertshaven, dia grenst aan de staalfabriek. Lavallee heeft de politie een signa» lement van de drie mannen gege- ven. Kort daarna zagen opva renden van een vrachtschip het lichaam van het kind in het water liggen, waarna het door de brand weer van Duinkerken, die snel ter plaatse was, werd opgevist. Het meisje bleek verdronken te zijn. Toegang verboden De Sow»» Jetrussische autoriteiten hebben onlangs een aantal diplomaten en Journalisten uit Westelijke landen verboden ten oosten van de Wolga te reizen. Volgens buitenlanders in Moskou is het mogelijk dat er in het verboden gebied grote manoeuvres worden gehouden. MOSKOU (AFP, Reuter) In di plomatieke kringen in Washington werd gisteren verklaard, dat de 55 jarige yoormalige Amerikaanse mi nister van Financiën John Connally, die bekend staat als een "harde on derhandelaar" waarschijnlijk de Amerikaanse delegatie zal leiden naar de Parijse vredesconferentie over Vietnam. President Nixon heeft bekendgemaakt, dat de Verenigde Kemproeven absoluut ongevaarlijk AUCKLAND, LONDEN (Reuter AP) De Britse minister van Bui tenlandse Zaken Sir Alec Douglas- Home heeft gisteren in Auckland (in Nieuw Zeeland) gezegd dat de Franse kernproeven boven het zui delijke gedeelte van de Grote Oceaan "absoluut geen gevaar ople- Sir Alec, die uit Canberra kwam waar hij de conferentie van de ZOAVO i.Zuidoostaziatische ver dragsorganisatie) heeft bijgewoond, verklaarde dat zijn regering vermoe delijk niet bij Frankrijk zou protes teren. "Frankrijk is 'n onafhankelijk en vol wassen land", zei hij, „het vormt zijn eigen beleid. De proeven vormen geen bedreiging voor de menselijke gezondheid en zijn absoluut niet ge vaarlijk. Onze houding hierover is in Frankrijk welbekend". Gisteren deelde het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken mee. dat het onafhankelijk bevestiging had ontvangen dat de Fransen reeds zondag 25 juni in de Stille Oceaan een kernproef hebben genomen. De woordvoerder van het ministerie zei dit in antwoord op vragen op zijn dagelijkse persconferentie. TELETYPE 2. Staten het vredesoverleg over Viet nam op 13 Juli zullen hervatten. "Wij gaan naar de conferentieta fel terug in de veronderstelling, dat de Noordvietnamezen bereid zijn op een opbouwende en ernstige manier te onderhandelen", aldus de Ameri kaanse president. Het besluit van de Verenigde Staten weer te gaan deelnemen aan het overleg in Parijs wordt door waar nemers in Moskou gezien als resul taat van het topgesprek tussen Nixon en Brezjnew. Twee weken ge leden voorspelde president Podgor- ni van de Sowjet-Unie in Calcutta, dat het overleg in Parijs "spoedig" zou worden hervat. Nixon zei in zijn mededeling over hervatting van 't overleg dat de oorlog voorbij kan zijn vóór 20 januari 1973 als er ernstig onderhandeld wordt (op 20 januari 1973 wordt de volgende pre sident van de V.S. geïnstalleerd) maar als de Noordvie tnamezen niet werkelijk onderhandelen, aldus de Amerikaanse president, zullen wij Noord-Vietnam blijven bombarde ren en mijnen blijven leggen voor de Noordvietnamese havens. Nixon verklaarde dat er grote vor deringen zijn gemaakt op de weg die naar beëindiging van de oorlog leidt. Hij wees er in dit verband op dat hij sinds zijn ambtsaanvaarding nu bijna vier jaar geleden, ruim 500.000 man Amerikaanse troepen uit Viet nam had teruggetrokken. Nixon wees erop dat de Ameri kaanse luchtaanvallen op Noord- Vietnam de dag snel nader brengen waarop de Zuidvietnamezen in staat zullen zijn de strijd alleen voort te zetten. Te land vechten de Zuidviet namezen al helemaal alleen en van alle tactische vluchten boven Zuid- Vietnam nemen de Zuidvietnamese piloten 40 percent voor hun reke ning. Nixon zei dat de V.S. het vredes overleg in Parijs zullen hervatten, maar ook door zullen gaan met het bombarderen van Noord-Vietnam. Voor de bombardementen bestaan drie redenen, aldus Nixon. In de eer ste plaats willen wij voorkomen dat er in Zuid-Vietnam een commu nistische regering gevormd wordt. In de tweede plaats willen wij de Amerikaanse troepen beschermen die nog in Zuid-Vietnam zijn en ten slotte willen wij dat alle Amerikaan se krijgsgevangenen worden vrijge laten. Nixon legde er de nadruk op, dat de V.S. niet "met de vijand zul len praten over de vorming van een coalitieregering met de com munisten in Zuid-Vietnam", omdat dit een doel is, dat de communisten in de strijd zelf niet hebben kunnen bereiken. Ruim duizend Zuidvietnamese pa rachutisten zijn gisteren per vliegtuig overgebracht naar stellin gen op zes km ten westen van Qoeang Tri, waardoor zich nu aan twee kanten van deze door de Noordvietnamezen bezette provin ciehoofdstad regeringstroepen be vinden. Volgens militaire kringen in Saigon zijn de parachutisten de voorhoede van de hoofdmacht van hun divisie die tezamen met een di visie mariniers de provincie Qoeang Tri van de noordelijke frontlinie langs de rivier My Tsjang binnen- Spion veroordeeld Een Turkse krijgsraad heeft gisteren Nahit Im- re. een vroegere betaalmeester van het NAVO-hoofdkwartier in Brussel, wegens spionage ter dood veroor deeld. De 54-jarjge Imre werd in 1968 in Brussel gearresteerd en aan de Turkse autoriteiten uitgeleverd. Hij werd er van beschuldigd ultra- geheime documenten van de NAVO te hebben gefotografeerd en aan de Sowjet-Unie te hebben verkocht. Proces op Ceylon Tijdens een proces tegen Ceylonse opstandelin gen is gebleken dat premier me vrouw Bandaranaike vorig Jaar april aan een aanslag is ontsnapt waarbij haar beschermers zouden zijn gedood en zijzelf "dood of le vend" in handen moest vallen van de opstandelingen. Het proces wordt gevoerd tegen 22 mensen, onder wie zes vrouwen, in hoofdzaak studen ten aan de universiteit van Colom bo, die bij deze samenzwering be trokken zouden zijn geweest. dringt. Donderdag waren twee ba taljons Zuidvietnamese mariniers naar het oosten van de stad Qoeang Tri overgebracht. Brigade-generaal Boei The-lan, de Zuidvietnamese marine-commandant, deelde giste ren mede, "dat zijn troepenmacht goede vorderingen maakt in de pro vincie Qoeang Tri". HU hoopt de provinciestad in vier dagen te heb ben heroverd. LONDEN (AP) - De Internatio nale Commissie voor de walvisvaart heeft gisteren bekend gemaakt, dat in het komende seizoen vijftien pro cent minder walvissen mogen wor den gevangen. De 24-ste Jaarverga dering van de commissie eindigde gisteren in Londen na vijf dagen waarin hard onderhandeld werd. De gedelegeerden verwierpen donderdag *n Amerikaans voorstel voor een to taal verbod gedurende tien Jaar. Maar de conferentie heeft de aantal len verminderd ondanks krachtige tegenstand van Japan en de Sowjet- Unie, de twee belangrijkste landen in de walvisvaart. De voorzitter van de commissie, de Amerikaan prof. John McHugh zei na afloop van de conferentie, dat t aantal walvissen dat 't volgend jaar zal worden gevangen is verminderd van 40.000 tot 34.000. Hij zei dat de aantallen voor de vangst van fin-wal vissen in de Stille Oceaan zelfs een vermindering met 40 procent zouden inhouden ten opzichte van de vangst van 19711972. Helaas zijn er veer tien landen geen lid van de commis sie. ZU erkennen haar besluiten nie6 De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft zich, in zake het geschil tussen Libanon en Israël, weer eens tot een typisch- politieke uitspraak laten verleiden. Zonder zich te verdiepen in de ach tergronden heeft de Raad „de Isra ëlische aanvallen op grondgebied en bevolking" van zijn noordelij ke bum-land veroordeeld en zich daarmee van het gezag beroofd een redelijke uitweg te zoeken in dit fa- van de Israëlisch-Arabische tegenstellingen. Weliswaar sprak de resolutie van de Raad ook haar te leurstelling uit over „alle recente daden van geweld", maar dat die toe geschreven moeten worden zoals de misdadige aanval van ge huurde Japanse terroristen op lucht reizigers van de luchthaven van Tel Aviv aan Palestijnse extremisten, bleef onvermeld. Door deze resolu tie, zo sohreef de „New York Ti mes" o.m., is nog verder ondermijnd wat er aan vertrouwen in de Vei ligheidsraad is overgebleven. Daar bij komt. dat ook Libanon door de- gang van zaken allerminst ge diend is. Dit land heeft geen en kele behoefte aan een oorlog met Is raël, en dit te minder omdat het zeker het minst strijdlustige van al le Arabische staten mag heten. Het land worstelt met het probleem van groot aantal Palestijnse guerril lastrijders op zijn gebied. Dat zijn naar sohatting ongeveer vijfdui zend. Militair en politiek lilkt het te zwak om tegen die door Koeweit en Libië gefinancierde groep op te tre den. Door nu de schuld nagenoeg ge heel bij Israël te zoeken heeft de Veiligheidsraad de interne span ningen in Libanon tussen regering terroristen eerder verscherpt dan verzwakt, omdat die Libanezen. die een einde gemaakt willen zien aan de Palestijnse activiteit in hun land tegen Israël, in feite gedesavoueerd zijn. Van een onderscheid tussen Palestijnen, die in vrede met Israël willen leven in een deel van hun oude thuisland, zo voegt de „New York Times" er nog aan toe, en de genen, die alleen in geweld een op lossing zoeken, heeft de Veiligheids raad kennelijk niet willen weten. Het mag dan waar zijn, dat de Raad geen juridisch maar een politiek li chaam is, dit neemt niet weg, dat van een dergelijke instantie niet verwacht mag worden, dat zij de grove halkbijl hanteert inplaats van een op de feiten gebaseerde beoor deling van de toestand. Van zijn kant blijft Jeruzalem de Libanese re gering verantwoordelijk stellen voor de omstandigheid, dat de Palestijnen zich vanuit het grensgebied tegen Israël kunnen keren. En er zou, zo zeggen bevoegde waarnemers, maar een kleinigheid behoeven te gebeuren of Israël zal besluiten tot een opruimingsactie in het gebied ten westen van de Hermon. Aange zien, zo redeneert Israël, de Libane se autoriteiten de controle over deze streek aan de Palestijnen heb ben afgestaan, hebben wij evenveel rechten als andere belanghebben den. Daarbij komt nog, dat Israël erin geslaagd is vijf hoge stafoffi cieren van het Syrische oppercom mando van Libanees gebied te ont voeren, waardoor het thans in to taal 61 Egyptische en 45 Syrische onderdanen in handen heeft. Het zal vermoedelijk alleen bereid zijn over vrijlating van de Syriërs te pra ten als Damascus bereid is ook de Syrische Joden in een „ruil" te be trekken. Interessant is nog de ont hulling van de vijf hoge Syrische militairen, dat hun land. evenals twee Jaar geleden tegen Koning Hoessein van Jordanië, voornemens is (of althans tot aan hun arres tatie, gewéést is) als Palestijnen ver klede Syrische troepen tegen Liba non en Israël in het veld te bren gen. Voor Israël een doorslaand mo tief zich op alle mogelijkheden voor bereid te houden. it ie ie In de Indiase stad Simla zijn pre mier Indira Gandhi en president Bhoetto van Pakistan bijeengeko men om zo mogelUk een oplossing te vinden voor de vele problemen tussen hun beider landen. Men weet, dat de aloude tegenstelling tussen Indiërs en Pakistanen vo rig jaar december opnieuw een hoogtepunt bereikte, toen de rege ring in Nieuw Delhi de zijde had gekozen van het naar onafhanke lijkheid strevende Bangladesj (voor heen Oost-Pakistan) en daarover met West-Pakistan in oorlog raak te. Hoewel Bhoetto, als vertegen woordiger van het verslagen Pakis tan, in een zwakke onderhande lingspositie verkeert India be schikt bijv. over niet minder dan 93.000 Pakistaanse krijgsgevangenen als zwaarwegend onderpand is de positie van mevrouw Gandhi van India toch niet zo ijzersterk als hier en daar is gesuggereerd. Het verrassende feit doet zich namelijk voor, dat zich in het door India ge steunde Bangladesj een zeer op merkelijke verandering in de sym pathie van de bevolking heeft vol trokken. Wie verwacht had, dat Bangladesj ten eeuwigen dage zou overlopen van dankbaarheid Jegens India wegens de bijstand, in de on afhankelijkheidsoorlog tegen West- Pakistan verleend, komt bedrogen uit. De vriendschap van de eerste weken en maanden heeft intussen namelijk plaats gemaakt voor een lange reeks verwijten, zo meldt de „Neue Zürcher Zeitung". Is ër geen vis genoeg op de markt of ia de rijst alleen tegen hoge prijzen verkrijgbaar, dan ligt de schuld bij de Indiërs, die alles hebben wegge kocht om in de behoeften van Cal cutta te voorzien. Vele van die be schuldigingen zijn uit de lucht ge grepen, maar, ook al heeft de vrij heidsleider, sjeik Moedjiboer Rach- man, die wilde aanklachten bij her haling tegengesproken, toch schijnt het niets te helpen. Zelfs schijnen de anti-Indiase gevoelens in Ban gladesj eerder sterker dan zwakker te worden. India is de zondebok voor bijna alles wat er thans in Bangla desj verkeerd gaat. En dat is niet zo weinig, want Oost-Pakistan mag dan nu onafhankelijk zijn en niet langer "uitgebuit" worden door het West-Pakistan van Bhoetto en zijn voorgangers, dat betekent allerminst dat alles naar wens verloopt. De corruptie tiert welig, de prijzen vliegen razend snel omhoog, de par tijen liggen met elkaar overhoop, de Studenten vinden het natuurlijk nodig revolutie te prediken en, wat het ergste is, sjeik Moedjiboer Rach- man blijkt niet de man te zUn, die op inspirerende wijze leiding kan geven aan een land, dat na de ver woestende onafhankelijkheidsoorlog, behoefte' heeft aan een krachtige leider. Ideologisch zUn de leuzen niet van de lucht: het "moedJibis- me" moet gedragen worden door vier zuilen, n.l. socialisme, secularis me (geen overheersing van de is lam), democratie en nationalisme. Maar al die mooie "ismen", hoe fraai ze ook klinken, hebben geen tegenhanger in een praktijk, die slechts behoefte heeft aan één dingi constructief „actirisme". Mevrouw Gandhi zou in haar besprekingen met Bhoetto zeker veel sterker heb ben gestaan als zU had kunnen wij zen op een tot snelle bloei gerakend Bangladesj. De situatie, die zich daar thans voordoet, lijkt alleen maar een bevestiging van de toe stand van voorheen en komt eerder aan Bhoetto dan aan mevrouw Gandhi ten goede.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11