cGovern "Indianen zijn maar ongedierte" liet zeker van meer- lerheid in eerste ronde WALVISJAGERS TEGEN JACHTVERBOD Doodstraf in VS niet helemaal van de baan FRANKRIJK ONTWIKKELT ONKWETSBARE KERNBOMMEN [n Guinee-Bissau wordt een volledige oorlog gevochten CHINEZEN EN RUSSEN OP WEG NAAR EEN OORLOG, ZEGT JACK ANDERSON 0DAG 30 JUNI 1972 BUITENLAND BOGOTA (AFP) Een jury van moord op zestien indianen van van drie man heeft gisteren te de stam der Cuiba, onschuldig bevon- Villa Vicencio in Columbia acht den. Voor de vier anderen, die bij van de twaalf mensen, beschuldigd verstek terechtstonden, zijn ver zachtende omstandigheden aanmerking genomen. De acht gaven ronduit toe dat zij de indianen haddén gedood. Zij zeiden niet te weten dat dat ver keerd was en verklaarden de In dianen te beschouwen en te behan delen als „ongedierte". De ju ry kwam tot de conclusie dat de acht „te goeder trouw en uit on wetendheid" hadden gehandeld. De uitspraak van de jury heeft grote verontwaardiging in Columbia ge wekt. WASHINGTON (Reuter) Senator George McGovern die ilgens velen al bij de eerste stemming op de Democratische irtij conventie op de kandidatuur voor het presidentschap u mogen hopen, heeft gisteren een ernstige tegenslag moeten casseren. LONDEN (Reuter) 'Een plei dooi voor een algemeen verbod van tien jaar voor de Jacht op walvis sen is donderdag door de Internatio nale Walvis Commissie (IWC) van de hand gewezen. Het verzoek was afkomstig van de Verenigde Staten, maar het werd op een plenaire zitting van de 24ste jaarvergadering van de commis- siQ in Londen verworpen met zes tegen vier stemmen bij vier onthou dingen. Het Amerikaanse verzoek was in gegeven door bezorgde milieube schermers, die vinden dat 's we- Hoewel de IWC-vergadeiïng beslo ten was, heeft men er volgens wel ingelichte kringen geredeneerd dat de soorten walvis waarop nu jacht wordt gemaakt, talrijk genoeg zijn, om voort te bestaan. Het voorstel van Amerika werd ge steund door Engeland, Argentinië Mexico. Japan, de Sowjet Unie en Noorwegen waren er tegen. Het zijn deze drie landen die van de walvisvangst de spits afbijten. Ook Panama, Zuid-Afrika en IJsland waren tegen. Australië, Canada, De nemarken en Frankrijk bleven neu traal. De technische commissie van de IWC beveelt een quotaschaal vooï walvisvangst aan. Daarover zaj vrijdag worden gesproken. )e commissie voor de geloofsbrie- van de Democratische Partij loot namelijk in Washington het ita-1 kiesmanstemmen dat hij bij voorverkiezingen in Californië 1 gekregen, te verminderen van tot 120. Lis degenene die bij de „prima- s" op 6 juni met 45 procent stemmen als winnaar uit de bus gekomen, had hij alle 271 kies- nstemmen van de staat op zich enigd. Senator Humphrey die 38 cent van de stemmen had ge- gen, en andere tegenstanders van Govern protesteerden hiertegen, lgens hen was de bepaling dat de- ïe die de meeste stemmen krijgt alle kiesmanstemmen kan reke- in strijd met nieuwe partijbe- ingen die gericht zijn op evenre- e vertegenwoordiging. De com- ssie voor de geloofsbrieven gaf hen yk. loordenaar uit raam Politie- ngen in Istanboel hebben giste- meegedeeld dat een jongeman, woensdag uit een venster,, van hoofdbureau van politie in An- Kura sprong en doodviel, betrokken geweest bij de ontvoering van en ord op de Israëlische consul-ge- Efraim Elrom. De Turk, een ;oire anarchist, was naar het po- >rtbestaan als de misdaad blijft ebureau gebracht om te worden •hoord. Hij wist zich los te ruk- i en uit een raam op de zesde •dieping te springen. De man was >r de Libanese politie gearres- rd terwijl hij guerrilla tactiek ideerde in een kamp van El Fa- Hij werd aan Turkije uitgele- ^erboden De Rhodesische re- ing heeft gisteren alle politieke rgaderingen in het land in de en lucht verboden. In een decreet irden alle politieke bijeenkomsten ar overdekte ruimten verwezen, ïdat bijeenkomsten in de open- ie politie extra zwaar belas- Kaper gepakt De Amerikaanse ierale recherche heeft in een orstad van Detroit een man ge resteerd, die ervan wordt verdacht gene te zijn die vorige week bo- n de Amerikaanse staat Missouri straalpassagiersvliegtuig heeft kaapt. De kaping vond plaats irt nadat het toestel uit St. Louis is vertrokken voor een vlucht iar Tulsa in Oklahoma. De ka- een 28-jarige man vroeg en eeg een losgeld van 502.000 dollar twee parachuts. In de staat In- ana sprong hij uit het vliegtuig, an de kaper werd geen spoor ge- inden. Aangenomen werd dat hij sprong niet had overleefd. Een >er in de omgeving vond de half iljoen dollar. Kiesmannen Senator McGovern uit Zuid-Dako- ta had maandag J.l. ten onrechte verklaard dat hij al over de 1.509 kiesmanstemmen beschikte om bij de eerste stemming in Miami Beach te worden aangewezen als de kandidaat van de Democraten. Later moest hij echter toegeven, dat hij nog enige stemmen tekort kwam. McGovern noemde de beslissing van de commissie" een cynische ge mene politiek diefstal" en „een steek in de rug". Hij kondigde aan dat hij de uitspraak voor de partijcon ventie zou aanvechten. Senator Humphrey die van de omstreden 151 stemmen er 106 in de wacht sleepte, sprak van „goed nieuws" waardoor zijn kansen dui delijk werden verbeterd. Wel Zijn tegenstander uit Zuid-Dako- ta betoogde dat Humphrey voor de voorverkiezingen in Californië de regel dat de winnaar alle kiesman stemmen krijgt, had onderschreven maar later van standpunt was ver anderd. „Hoe kan iemand eerbied, hebben voor een dergelijke nationa le figuur?", zo vroeg McGovern. Op de vraag of deze ontwikkeling het einde betekende van zijn vriend schap met Humphrey antwoordde hij ontkennend. Volgens hem was de uitspraak van de commissie voor de geloofsbrieven het werk van een paar mensen die handelden uit wrok en jaloezie. Hij zei er van over tuigd te zijn dat de conventie de beslissing van de commissie onge daan zal maken en dat hü dan bij de eerste stemming zat worden ge kozen. Senator Harold Hughes die de campagne leidt voora senator Ed mund Musk ie, zei dat de beslissing van de commissie betekent: dat „Muskie weer sterk terug is in de race". Modernste Hovercraft Het mo dernste luchtkussenvoertuig van het grootste type ter wereld is tijdens een officiële plechtigheid te Rams- gate gedoopt met de naam "Sir Christopher". Lady Cockerell, de echtgenote van Sir Christopher Cockerell, die de uitvinder is van het technisch bruikbare luchtkus senvoertuig en stichter van de Brit se "Hovercraff'-industrie, verricht te de doopplechtigheid. LEIDEN Een 21-jarige Leidse chauffeur en een 27-jarige monteur uit Noorden werden gisteravond op heterdaad betrapt toen zij bezig wa ren van een op de Middelstegracht geparkeerde auto de vier wielen te verwijderen. Het tweetal is ingesloten in 't politiebureau aan de Zonne veldstraat. WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft de doodstraf voor de meeste zware misdrijven met een geringe meer derheid van 1 stem 5 tegen 4 verboden, maar zelfs de opperrech ters hebben zich niet duidelijk uit gesproken over de vraag hoe ver reikend hun besluit is. De negen leden van het hoogge rechtshof kwamen totaal in achttien schriftelijke opinies, om de verschillende filosofische gronden uiteen te zetten aan de hand waar van ze concludeerden dat terechtstel lingen overtreding van een grond wettelijk verbod op wrede en onge wone bestraffing is. De opperrechter-voorzitter, War ren Burger, drukte onzekerheid uit ten aanzien van de vraag hoever het hooggerechtshof precies met zijn be sluit is gegaan. „De feitelijke draagwijdte van de gerechtelijke uitspraak waarvan ik aanneem dat ze in deze samen vallende opinies is belichaamd is niet geheel duidelijk", verklaarde hij. Hij zei ook dat hij moeilijk te begrijpen vond hoe het opperste ge rechtshof de doodstraf nu kon afwij zen, terwijl ze ze sinds de stichting van de natie heeft kunnen accepte ren. Hij voegde hieraan toe dat de doodstraf in bepaalde vorm ge handhaafd zou kunnen blijven als wetgevende organen maatstaven verschaffen die voor rechters en ge rechtelijke jury's zijn bestemd; hetzij iin gevallen waarin de dood straf facultatief is, hetzij door het nauwkeuriger omschrijven van de vergrijpen waarvoor de straf opge legd zou kunnen worden. In drie gevallen waarover het hooggerechtshof zich donderdag uit sprak, waren twee beklaagden ver oordeeld wegens aanranding, hun slachtoffers bleven in leven. Deze beklaagden, zei opperrechter Potter Stewart, waren onder „een handvol willekeurig gekozenen, wie de doodstraf is opgelegd" In de dodencellen in de Ameri kaanse gevangenissen zitten mo menteel ongeveer 580 terdoodveroor- deelden. In 501 gevallen werd de doodstraf gegeven wegens moord. Onder de landen in het westen die de doodstraf niet meer kennen, was Portugal 't eerst dat haar afschafte en wel in 1867. Drie jaar later volgde Nederland, en Engeland was het laatste in 1965. SOEDAN De strijd in Zuid Soedan is na 17 jaar bittere oor log gestreden de wapens zwij gen. De eertijds gevluchte bewo ners trekken nu weer naar hun vroegere woonplaatsen terug om daar geconfronteerd te wor den met grote verwoestingen en gemis van hun bezittingen. De Verenigde Naties voeren op het ogenblik een actie om geld voor deze mensen bijeen te brengen opdat zij zich van de meest nood zakelijke bezittingen kunnen voorzien. Het motto van deze ac tie is "Een vergeten oorlog een vergeten vrede?" Met het bijeengebrachte geld worden o.m. landbouiowerktuigen, huisgereedschappen en materia len voor de huizenbouw, scholen en medische centra verzorgd. Ook transportmiddelen voor grond en luchtvervoer zijn dringend no dig. Op de foto zien ive hoe gere patrieerde vluchtelingen geza menlijk aan het werk zijn getogen om huizen te bouwen: hier wordt een dak-constructie in elkaar ge zet. Het geraamte wcfrdt afgedekt met gras maar ook dat is schaars. PARIJS (UPI) Frankrijk heeft gisteren verklaard, dat het in 1976 een waterstofbomlading ter beschik king zal hebben, die bestand zal zijn tegen stralingen van een atomaire raket-afweerraket. Deze bekendmaking is vervat in 'n witboek van zeventig bladzij den over Frankrijks defensie vraag stukken. dat door de Franse mi nister van Defensie, Michèl Debré, is gepubliceerd. In het document heet het verder, dat na de vervolmaking van de wa terstofbom Frankrijk wellicht de vervaardiging zou kunnen overwegen van kernraketten met meer dan één lading. De Franse publikatie bevat geen aanwijzingen of voor een en ander nieuwe uitgebreide kernproeven no dig zullen zijn. Het Franse witboek geeft wel te kennen, dat Frankrijk niet van plan is zijn pogingen te laten verslappen tot uitbreiding van zijn arsenaal van kernwapens door verzet tegen zijn kernproeven, al dus verluidt uit welingelichte krin gen. Vierentwintig uur voor de publika tie van het witboek hebben de Franse communistische en socialis tische oppositiepartijen verklaard dat als zij aan de macht komen na de gaullisten by de parlementaire ver kiezingen in maart 1973 verslagen te hebben, zij alle werkzaamheden aan de Franse kernbewapening zullen staken. De twee linkse partijen, die een gemeenschappelijke verkiezings program getekend hebben, waarmee zij een eind willen maken aan vijf tien jaar gaullistisch bewind, heb ben niet laten doorschemeren of zij ook de Franse kernwapenvoorraad zullen vernietigen, zoals de commu nisten aanvankelijk geëist hebben. Misdaad in VS Een particu liere, onpartijdige studiegroep van zakenlieden en onderwijsdeskundi gen onder voorzitterschap van Emi- lio Collado, president-directeur van Standard Oil heeft een drastische herziening van het strafrecht in de Ver. Staten aanbevolen. Handwa pens zouden moeten worden verbo den en marihuana en gokken vrij gegeven. De studiegroep is van me ning dat de Amerikaanse samenle ving zoals ze nu is. niet kan blijven toenemen. WASHINGTON (AFP) De Sowjet-Unie en China bereiden zich voor op de oorlog. Er is geen andere verklaring moge lijk voor de troepenconcentra ties aan weerskanten van de- meenschappelijke grens van 8.000 kilometer, aldus de me ning van de bekende Ameri- kaanse kroniekschrijver Jack Anderson in de "Washington Post". Volgens hem is deze situatie aanleiding geworden voor spoedbesprekingen in Was hington. Anderson maakt in dit verband gewag van een bijeen komst van degenen die voor de strategie van de VS verant woordelijk zyn om drie uur in de ochtend. De Journalist wiens artikelen in enige honderden bladen in de VS verschijnen, schrijft verder dat president Nixon bij zijn re cente bezoeken aan Peking en Moskou geprobeerd heeft een matigende invloed op de twee partijen uit te oefenen. Hij zou met name hebben gezegd dat een Chinees-Russische oorlog "tegen de belangen van de VS zou indruisen", hetgeen een di plomatieke waarschuwing in houdt dat de VS eventueel tus senbeide zouden komen. Naar het oordeel van Anderson zijn de leiders in het Kremlin "bezeten" door angst voor het "gele gevaar". De Chinese lei ders zouden op hun beurt niet minder bezorgd zijn voor de Russen. De Chinezen zouden in het ge bied van Lop Nor nabij de grens van de provincie Sin- kiang nieuwe raketten met vas te brandstof hebben opgesteld, die atoomladingen over 4.000 km. kunnen vervoeren. De Rus sen zouden aan hun kant van de grens meer dan een miljoen mensen hebben samengetrok ken, met name in Mongolië. Vorige week zouden de Chine zen zich hier bitter over hebben beklaagd bij Henry Kissinger, de voornaamste raadsman van president Nixon in veiligheids zaken die toen een bezoek aan Peking bracht. Aan weerskanten van do grens nemen de troepenconcen traties "in een verschrikkelijk tempo" toe, aldus Anderson. Volgens hem zijn de Ameri kaanse leiders hierover ten zeerste gealarmeerd. te Partij voor Onaf hank elijkheid Guinee en Kaap Verdië PAIGC) van Amilcar Cabral zet lans alles op alles om de Portuge- >n te verdrijven uit de kleinste an hun Afrikaanse koloniën. Por- ugees Guinee is de zachte onder - uik van Portugals Afrikaanse rijk. is 36.125 vierkante kilometer root en heeft onherbergzame bos- en moerassen, waar enkele ach- srgebleven stammen wonen, die leen andere handel kennen dan uilhandel. SlIllllüUIÜUlllMllllllllIlliiliilIillllllilM )oor E. S. Corbett Copyright -D/AD-Observer IIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIII Geen enkele flatter lie kan verhullen, u_. stuk land thans bloot staat aeftige aanvallen van de guerrilla strijdkrachten. Zware gevechten ïorden gemeld uit de bossen van Sara ten noordwesten van Bafata. - tweede stad in de kolonie. Dit toont aan, hoe ver de guerrillastrij- zijn gepenetreerd. De guerrilla, die sinds 1962 onafge broken wordt gevoerd, is thans he vig opgelaaid, waarbij het PAIGC kennelijk het oog heeft gericht op de hoofdstad Bissau. In januari maakten de Portugezen bekend, dat zij een vesting van het PAIGC hadden veroverd in Mores, 45 kilo meter ten noorden van Bissau. De guerrillastrijders hadden zich daar ingegraven in bunkers met luchtaf weergeschut. Maar wat men toen begroette als het einde van een ernstige militaire bedreiging bleek een ander gevaar voor de Portuge zen in beweging te hebben gezet. De Portugezen beweren in twee maanden tijds 300 guerrillastrijders te hebben gedood, maar het bittere conflict gaat voort. De verliezen van het 30.000 man sterke Portugese lerger worden offi cieel opgegeven als tussen twee en drie doden er week, een getal waar in doden als gevolg van ongelukken of landmijnen niet zijn vervat. Eind vorig Jaar gaf Lissabon toe, dat er een volledige oorlog aan de gang is in de kolonie en dat er niet alleen maar sprake is van defensie-activi teiten tegen guerrillastrijders van het PAIGC. De Portugezen zeggen, dat 44 pro cent van Guinee thans onbewoond is als gevolg van hun evacuaties. De PAIGC-campagne is goed geor ganiseerd. Stadsguerrillastrijders zijn actief aan beide kanten van de Portugese toevoerlijn. In Lissabon werden enkele weken geleden een pakhuis met oorlogsmateriaal voor Portugees Guinee en een vracht schip voor het vervoer daarvan ge troffen door een ontploffing en brand. Enkele dagen later ontplof ten er twee bommen in Bissau, de eerste tot dusver in de hoofdstad, hoewel die vorig jaar Juni met ra ketten voor lange afstand was aan gevallen, waarbij veel doden vielen. De Portugezen zeggen, dat de guer rillastrijders zware, in de Sowjet- Unie gemaakte artillerie aanvoeren over de grens met Senegal en Gui- nee-Conacry met het doel Portugese steden en militaire kampementen aan te vallen. Het wordt ook steeds duidelijker, dat er zich Cubaanse leiders en in structeurs bevinden onder de guerril lastrijders van het PAIGC, aldus de gouverneur-generaal en opperbe velhebber van de troepen in Portu- gees-Guinee, de 61-Jaar oude gene raal Antonio Spinola. Maar waarom is deze ongelukkige kleine kolonie van zoveel belang voor beide kanten? Voor de onaf hankelijkheidsbeweging zou een ver overing van Guinee betekenen, dat zij een morele klap toebrengt aan de Portugese strijdkrachten in Ango la en Mozambique. Ook zouden er manschappen en geldmiddelen door vrijkomen voor de vrijheidsbewegin gen in deze beide koloniën. Voor de Portugezen zou een hypothetische ineenstorting van Guinee een springplank betekenen voor de ver overing door 'communistische' guer rillastrijders van de strategisch be langrijke Kaap Verdische eilanden, waardoor de Sowjet-Unie e brugge- hoofd zou krijgen voor de penetra tie in West-Afrika en Angola. Het is wel zeker, dat het Portugese regime zou vallen als het een stuk gebied definitief aan de guerrillastrij ders zou moeten overlaten. Zo sterk is nog het idee van een groot Por tugees rijk. Amilcar Cabral heeft overigens gezegd, dat als men hem de controle over Guinee zou geven, hij zyn aanspraken over de Kaap Verdische eilanden zou opgeven, hoewel hij daarvan afkomstig is. De Portugezen verzekerden, dat zij binnen zes maanden de oorlog kon den winnen als de hulp aan de guerrillastrijders uit naburige Afri kaanse staten zou worden stopgeze. Zij hebben daarom Senegal bena derd met het doel gezamenlijk de grenzen te bewaken en zo inciden ten te verkleinen, die voortkomen uit de achtervolging over de grens van PAIGC -str ij der s. Er hebben ontmoetingen plaatsgehad tussen president Senghor van Senegal en een hoge Portugese gezagsdrager en ook tussen de ministers van Buiten landse Zaken van beide landen, maar hier is niets concreets uit voortgekomen. Maar als generaal Spinola de oorlog niet op het veld kan winnen probeert hij de inheemsen te kopen met een programma van sociale vooruitgang. De 250.000 leden tellende stam der Balante. die het PAIGC heeft ge steund met strijders en door het verschaffen van verbindingslijnen probeert men te winnen met belof ten van ziekenhuizen en scholen, maar blijkbaar met niet al te groot succes. Meer vooruitgang is gemaakt ten aanzien van de Foula's een kleinere, overwegend mohammedaanse groep, waarvan de autocratische hoofden Portugese aanbiedingen voor grote huizen in nieuwe gebieden hebben geaccepteerd. De leden van deze stam worden nu gedwongen hun oude woonplaatsen te verlaten en zich elders te vestigen in stenen huizen met een lage huur. Hun vroegere dorpen worden verwoest in het kader van een politiek van ver schroeide aarde. Op deze manier hopen de Portugezen aan de guer rillastrijders de bescherming van struikgewas te onthouden. Lokmiddelen als de bouw van mos keeën en vrije reizen naar Mekka hebben bijgedragen tot het beweer de succes van Portugal bij de mos limgroepen, dié veertig procent van Guinee's bevolking uitmaken. Bo vendien worden er cursussen in „ideologische training" gehouden onder leiding van de Nationale Volksactie, het enige politieke li chaam dat onder de Portugese wet mag bestaan. Verder probeert men wetten in te voeren tot afschaffing van kinderarbeid. Maar om Spino- la's eigen woorden te gebruiken: .Ben geweldige economische inspan ning zal nodig zijn om de sociale omstandigheden in Guinee te verbe teren". En de oorlog maakt de schatkist leeg.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9