Meer steun voor minder voor sterl zwakke, blade Dum-dum-kogels in strijd tegen kapers? 'Studentenstops'; Afvallers mogen niet rekenen op voorrang in '73 Anderhalf miljoen Nederlanders gaan nu met vakantie Meerderheid Kamer verlangt: iro n ±i Kinderen bezetten kruispunt R.K. Partij Nederland wil K.V.P. ombuigen Van Hulst: Kans dat Eerste Kamer hoger collegegeld afwijst VRIJDAG 30 JUNI 1972 1VV DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Ka mer, waaronder vrijwel de gehele oppositie, heeft zich er vannacht vlak voor het zomerreces voor uitgespro ken, dat de noodlijdende dagbladen in 1972 en 1973 ten koste van nog goed renderende kranten méér financiële steun zullen onavangen dan een door minister Engels van CRM verdedigd regeringsvoorstel beoogde. Zij deed dat door aanvaarding na een langdurig en soms heftig debat van een motie van KVP'er Van der Sanden. De motie wil zestig procent van de orde kwamen, voor 1972 en 1973 beschikbare dertig miljoen gulden ten goede laten ko men aan kranten, die vooral als ge volg van de invoering van STER- reclame in de rode cijfers zijn be land, en de overige 40 procent on der alle kranten verdelen op basis van de verbruikte redactionele pagi na's. De fracties van de WD en DS'70 stemden in hun geheel tegen. De regering stond in haar voorstel een verdeelsleutel van 50—50 voor. Minister Engels toonde zich niet erg gelukkig met de motie. Hij zal haar voor hernieuwd beraad in de minis terraad brengen en de Kamer zo gauw mogelijk inlichten of de rege ring bereid is daaraan gevolg te ge ven. Nieuw feit Twee weken geletien had' de be windsman tijdens de vergadering van de Kamercommissie voor CRM over de steun aan de pers en de oprichting van een bedrijfsfonds ge zegd, dat hij zich tegen de motie- Van der Sanden soepel zou opstel len. Van die toegeeflijkheid was gisteren weinig meer te bespeuren. Reden: „een nieuw feit" in de vorm van een brief van de Nederlandse Dagbladpers (NDP - vereniging van dagbladuitgevers), waarin het heette dat een verdergaande Handreiking aan noodlijdende kranten de NDP zou doen uiteenspatten, met als mogelijk resultaat een 'prijzenoorlog, vandaar dat hij de motie ontraad de. 's Ministers wijken voor een buiten parlementaire pressiegroep viel bij veel woordvoerders slecht. Van der Sanden: „Wij hebben een eigen verantwoordelijkheid". Roethof (P.v.d.A.)„Een prijzenoorlog kan de regering door een bindende rege ling tegengaan". Wilbers (D'66) „De minister gaat met een onge looflijke souplesse door de knieën". De oppositie (P.v.d.A. D'66 en PPR) gaven hun steun aan de motie-Van der Sanden, nadat een eigen motie van Roethof, die zelfs 75 pet. van de 30 miljoen gulden aan de nood lijdende kranten ten goede te laten komen, met grote meerderheid was afgewezen. Vervalsing Een tweede hangijzer bij de stroom van moties, die gisteren aan de NOTU denkt aan proces tegen staat DEN HAAG De Nederland se Organisatie van Tijdschrift uitgevers (NOTU) overweegt 'n proces tegen de Staat der Ne derlanden wegens onbehoor lijk bestuur. Dit verklaarde van nacht na het kamerdebat over steun aan dag en nieuwsbla den de vice-voorzitter van de groep Opiniebladen van de NOTU, de heer H. ten Brink Een aanklacht tegen de staat, aldus de heer Ten Brink, zou zijn gebaseerd op de „voortdu rende discriminatie van de opi niebladen in vergelijking met de Nederlandse dag- en nieuws bladen, die wel in aanmerking komen voor toepassing van het nul-tarief van de BTW (de opi niebladen betalen vier procent) en voordelige PTT-tarieven. het voorstel van twee leden van regeringspartijen, Verwoert (DS'70) en Van Dijk (WD). Bevreesd voor tie vervalsing" ten voordele kranten die zichzelf niet m< leven kunnen-houden, wilden zij in hun motie de voorstellen tot subsi die maar helemaal afwijzen (tegen een algemeen bedrijfsfonds, dat normale kredietfaciliteiten kan ver schaffen verzetten zij zich niet) Behalve bij de VVD en DS'70 be stond er voor die forse ingreep in het kamp der regeringspartijen wei nig sympathie. Uiteraard ook niet bij de oppositie, die nochtans bij monde van o.a. Roethof en Van Thijn (eveneens P.v.d.A.) voor de schijn even koketteerde met de ge dachte, dat de oppositie wel eens de motie zou kunnen steunen om daarmee minister Engels in grote moeilijkhedten te brenigen. Afkeuring Van Thijn vroeg hardnekkig naar de „politieke consequenties" van de eventuele aanvaarding van wat Aarden (Politieke Partij Radicalen) met veel aplomb een „motie van af keuring" noemde daarmee sugge rerend, dat minister Engels moge lijk gedwongen zou kunnen zijn op te krassen als de motie een meer derheid kreeg. Zo ver kwam het niet. De minister liet de storm wat gelaten over zich heen gaan en zei, dat hij het werk stuk Verwoert-Van Dijk bij aan vaarding naast zich zou neerleggen. „Dan wordt het indienen van de motie een schijnvertoning" riep Van Thijn tot grote woede van liberaal Van Dijk. De motie werd overigens met grote meerderheid verworpen, want allicht stemde de oppositie op zakelijke gronden" tegen. De Kamer nam verder twee moties aan, een van de anti-revolutionair Scholten, waarin de regering wordt uitgenodigd om het bedrijfsfonds uit de STER-pot te financieren en niet uit een vijf procents-opslag op de STER-tarieven (omdat dit de kranten toch maar schaadt in hun inkomsten) en een van Van der Sanden om dat fonds de vorm te geven van een stichting om de on afhankelijkheid ervan te waarbor gen (de minister had beide moties ontraden). Twee andere moties kregen geen meerderheid: die van Wilbers en Roethof om de opinieweekbladen op gelijke voet met de dagbladen te laten profiteren van het nultarief van de BTW en een verlaagd PTT-tarief; en die van het kamer lid De Jong (éénmansfractie), die de opinieweekbladen op basis van gelijkwaardigheid wilde laten mee delen in de steunmaatregelen van het bedrijfsfonds voor de pers. Schrijffout wijst de schuldige aan AMSTERDAM Een schrijfproef onder de tien werknemers van MAK Aandrijvingen NV in Amsterdam, heeft de dader opgeleverd van een oplichting van 15.204 gulden. Voor dat bedrag werd vorige week een cheque geïnd ten nadele van de firma MAK De cheque was geda teerd "21 junie". De 27-jarige kantoorbediende R. R. H. bleek bij de schrijfproef de eni- te zijn die Juni met een e schreef. Kruisinga: Verhoging van PTT-tarieven onvermijdelijk DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga (verkeer en water staat) is niet bereid de aangekondig- verhoging van PTT-tarieven voor lopig achterwege te laten. In de Tweede Kamer heeft hij gisteren op mondelinge vragen van dr. ir. Oele Algemene beschouwingen in oktober (Van onze politieke redactie) DEN HAAG De algemene poli tieke beschouwingen in de Tweede Kamer over de begroting 1973 zullen dit jaar op dinsdag 10, woensdag 11 en donderdag 12 oktober worden ge houden. In de tijd, die ligt tussen het indienen van de begroting op Prinsjesdag (dinsdag 19 september) en de algemene beschouwingen drie weken later heeft de Kamer een groot (PvdA) geantwoord, dat opschorting i aantal andere wetsontwerpen te be de tariefsverhoging het "nog net aanvaardbare" investeringsniveau kunnen aantasten Bovendien is en groot aantal oorzaken, dat volgens de staatssecretaris een nieu- verhoging van de tarieven onver mijdelijk maakt: grotere loon- en prijsstijgingen, dan in de begroting voor 1972 was voorzien; duurder materiaal; ongeveer f 35 miljoen minder op brengst van de telefoondienst, dan geraamd; en onvoorziene stijging van ex tra uitgaven in verband met de be veiliging van postkantoren nu de cri minaliteit blijft stijgen; aanhoudende vernielingen van te lefooncellen, waardoor niet minder dan 1/3 van het totale aantal publie ke telefooncellen niet in gebruik is. handelen. Op de agenda zullen dan o.m. staan het initiatief-wetsont werp dat enkele KVP-ers hebben in gediend tot verhoging van de kies drempel, het door de PvdA inge diende initiatief-wetsontwerp tot wij ziging van de onteigeningswet en het initiatief-wetsontwerp van de Ka merleden Geurtsen (VVD) en Van Schaik (KVP) tot wijziging van de wet op de kansspelen. Op woensdag 13 september en don derdag 14 september zal de Kamer discussieren over de goedkeuring van de verdragen over de toetreding van Engeland. Ierland. Noord-Ier- land, Denemarken en Noorwegen tot de EEG. Na de uitputtende vergadering van gisteren, die tot diep in de nacht duurde, is de Kamer op reces ge gaan tot september. NIEUWE-NI EDORP Ruim zeshonderd kinderen hebben gis teren het verkeer lam gelegd op het vierbaans-kruispunt in de weg Alkmaar-Middemeer bij het Klooster Nieuwe-Niedorp. Zij protesteerden tegen de on veilige kruising die 150 kinderen dagelijks vier keer moeten over HAARLEM (ANP) De voorzit ter van de Rooms Katholieke Partij Nederland, de KI. Beuker uit Hoorn, heelt op een gisteravond in Haarlem gehouden openbare vergadering ver klaard, dat één der wensen van de nieuwe partij is de Katholieke Volks partij om te buigen in de richting zoals die vroeger was en die dankzij de financiële steun van ouderen en diens ouders tot stand fc gekomen. De Rooms Katholieke Partij Ne derland hoopt toch een wijziging te kunnen brengen in het katholieke politieke leven. Op cht ogenblik ziet het er echter niet naar uit. Langer wachten kan niet meer. aldus de heer Beuker. Het is de bedoeling in ons land: kernen te vormen om de ge dachten va'n de partij te verbreiden. De partij zal zich in het bijzonder er op richten het geloof te behouden, te zorgen dat de rooms katholieke orincipes niet nog meer verloren gaan en te bevorderen dat de christelijke wetgeving in Nederfland behouden blijft. In hei verleden is gestreden voor financiële gelijkstelling van het on derwijs maar de kinderen krijgen geen katholiek onderwijs meer, zo zei de heer Beuker. De party is reeds op bezoek geweest bij vijf bisschoppen en de volgende week komen de an dere twee aan de beurt om hen op de hoogte te stellen va'n de actde va/n de party de oude katholieke ca thee hls- mus op school weer in te voeren. Ook wordt ernaar gestreefd een eigen zender te krijgen. Een volgend programmapunt is de oprichting van een katholiek week blad, dat naar gehoopt wordt in de toekomst een dagblad zal worden. De secretaris van de partij, de heer J. A. A. Lechburgh Auwers, besprak de abortuswet waartegen hy zich fel verzette. Hy betreurde het standpunt van de KVP, die zo, naar zyn me ning, met het onderwerp aan het 'bodlen" is. heeft gisteravond minister De Brauw machtiging verleend om gedurende twee Jaar bij studierichtingen met te grote toeloop van studenten „stops" af te kondigen. De minister rekende de Kamer met kersverse percenta ges voor hoe sterk die toeloop de beschikbare plaatsruimte overtreft bij een vijftal studierichtingen. Voor de „afvallers" studenten die geen plaats verwerven is er geen enkele hoop dat zij het volgende Jaar op voorrang Ikunnen rekenen. Bij medicijnen hebben zioh voor het komende cursusjaar 65 procent meer gegadigden gemeld dan er plaats is. bij tandheelkunde idem, bij diergeneeskunde zelfs 70 procent, zei De Brauw. Hij noemde het ook steken op weg naar school. In 3"^ to doeken gewikkelde poppen tow- ben zich 3263 mensen g den op de weg gegooid, als sym- aller ei ooraken z^l dat vwnin^ "olf'ertZ t0ek0mSt,9e Ër is Pias* voor Numerus fixus aanvaard DEN HAAG De Tweede Kamer Tandheelkunde: capaciteit 410, ruim HILVERSUM (ANP) Volgens de fractieleider van de CHU in de Eerste Kamer, dr. J. W. van Hulst, grote kans dat minister De Brauw zijn wetsontwerp tot verho ging van de collegegelden er in de Eerste Kamer niet door zal krijgen. Hij schat de uitslag van de stem ming in de senaat volgende week op 50 procent voor en 50 procent tegen de f 1000 wet. De CHU-fractievoorzitter gaf zijn mening gisteravond in het televisie programma „ter visie". De oppositie zal, aldus dr. Van Hulst, zeker in „oorlogssterkte" op komen en onder de leden van de fracties van de regeringspartijen zul- HiJ heeft bekend dat hij de cheque I len er zelker enkelen „uit de boot" heeft ingevuld en dat een vriend vallen en tegen het wetsontwerp stem hem, die ook is gearresteerd, de men, In dit verband wees dr. Van cheque heeft verzilverd. Hulst erop dat ook in de Tweede Ka mer twee leden van een regerings fractie (de KVP-ers Zelissen en Ver dijk) tegen de verhoging van de col legegelden hebben gestemd. In de Tweede Kamer is deze kans nog groter, omdat, aldus dr. Van Hulst, de eerste kamerleden van de regering partijen niet aan het regeerakkoord gebonden zijn. Bij zijn berekening kwam de CHU- fractieleider op 37 tegenstemmers, terwijl 38 de absolute meerderheid is. Maar er zullen ook senaatsleden afwezig zijn in verband met va kantie of ziekte. Dit speelt naar zijn mening een grotere rol bij de fractieleider op 37 tegenstemmers ter wijl 38 de absolute meerderheid is. Bij zijn berekening kwam de CHU- fracties van de regeringspartijen, dan bij die van de oppositie. DEN HAAG Volgens voorzich tige schattingen zullen ruim ander half miljoen Nederlanders het ko mende weekeinde met vakantie gaan. Uit de bouw- en nevenbedrij- ven gaat ongeveer 300.000 man met vakantie. Ook hun collega's uit de textielbedrijven beginnen vandaag aan hun jaarlykse rustperiode en bo vendien is er een collectieve bedrijfs sluiting in noord- en noord-oost-Ne derland. En alsof dat nog niet genoeg is be ginnen vandaag eveneens de school vakanties in ons land, België, Frank rijk, Italië, Oostelijk Oostenrijk en gaan de schoolvakanties in Rijnland Westfalen de tweede week in. Ruim de helft van het aantal vakantie gangers zal vermoedelijk in eigen land blijven en voor een belangrijk deel uiteraard afhankelijk van de weersomstandigheden de ruim vierduizend vaderlandse kampeerter reinen gaan bevolken. Want een feit is, dat het kamperen in ons land een van de populairste vormen van vrije tijdsbesteding is geworden. De ANWB en de Rijkspolitie hopen dat de vakantiegangers een beetje ge spreid op stap zullen gaan, zoals ook het vorig Jaar is gebeurd. Toen is het met de drukte nogal meegeval len. De grote stroom van vertrekkende vakantiegangers met vliegtuig die voor het komende weekeinde wordt verwacht, heeft zidh gisteren al op de luchthaven Schiphol aangkondigd. Aan de balies in de vertrekhal ston den vanaf gistermorgen al rijen wachtenden om zich naar de zon nige vakantieoorden te begeven. Het komende weekeinde betekent voor de KLM, Martinair en Transavia twee duidelijke topdagen Met char tervluchten van de KLM vertrek ken zaterdag en zondag meer dan 10.000 reizigers naar de zon, Mar tinair vervoert ongeveer 7000 vakan tiegangers naar hun voornamelijk in Spanje gelegen bestemmingen en Transavia vliegt in 55 vluchten 5100 passagiers naar het zuiden. Ook de spoorwegen zullen alle zei len moeten bijzetten om de grote klap te kunnen opvangen. De inter nationale treinen Holland-Italië ex press, Scandinavië Express e.d.) wor den dit weekeinde tot een maximum versterkt. Extra treinen worden inge legd. Vandaag, zaterdag en zondag rij den er per dag ruim twintig interna tionale treinen. Ze zullen in totaal 30.000 mensen naar hun vakantiebe stemming brengen. De grootste trek pleisters zijn het Alpengebied (Oos tenrijk, Zwitserland, Noord-Italië) en Parijs. Veel belangstelling is er ook voor Zuid-Frankrijk en Spanje, ter wijl uit Engeland zo'n duizend door gaande reizigers naar Polen worden verwacht. aanmeldingen. Grote tegenvaller, Juist deze week gebleken, Is ook dat veel a.s. studenten als fcveede keus studierichting hebben, opgegeven die overigens binnen de overbezette richtingen ligt. De Brauw meldde de Kamer, dat naast de tot dusver door hem ge doemde studierichtingen (medicy- nen, tandheelkunde, diergeneeskun de en sociale geografie) ook biologie „zeer waarschijnlijk" voor een stop in aanmerking komt. Niet alleen doordat zovelen dit als hoofdvak Icie- ook doordat medflsche en tand heelkundige studenten het als ne- envak willen. Nadat de minister de Kamer had voorspeld dat in 1970 het totale stu dentenaanbod welLScht 25 procent lager zal liggen dan dit Jaar, waar na in 1974 het huidige niveau weer wordt bereikt en in 1975 van groei sprake zal zijn, diende ir. A. J Voortman namens de oppositiepar tijen een motie in waarin werd ge vraagd de afvallers van nu „automa tische toegang" te verschaffen in 1973. Maar De Brauw raadde dit zeer krachtig af: terugsloop van het tota le aantal studenten in 1973 wil nog niet zeggen dat er dan ook in de benarde studieridhtingen ruimte zal zijn. De motie werd afgestemd, en daarmee is vastgesteld dat de afval lers nergens op hoeven te rekenen. Alleen is er misnehien een kansje op mildheid Jegens Jongeren, die na mi litaire dienst willen gaan studeren, als bij onderzoek blijkt dat dit er weinig zijn. De minister verdedigde het harde standpunt Jegens afval lers ook met de opmerking, dat ei anders zo'n opeenhoping van stu denten zou gaan ontstaan, dat mis schien eens een hele Jaar generatie helemaal zou moeten worden overge slagen. Minister De Brauw heeft, ondanki de zeer vele bezwaren, ook van rege ringspartijen, fiat verkregen op he' stelsel waarmee wordt beslist a iemand de kans krijgt om te stude ren of niet. Eerst worden allen gese lecteerd die als gemiddeld eindexa mencijfer 7% of meer hebben, zl (krijgen rechtstreeks plaats. Tussei met een lager cijfer word geloot. „Kwaliteitsselectle" noemd de minister dit en hij hield er aai vast, omdat al zijn adviesorganen het wilden. „Er wordt al Jaren in alle landen gezocht naar een feilloos selectieme chanisme en dat zullen we ook hie heus niet vinden." zei hij, „deze me thode is mede gezien de tijd - de meest praktische". Hij kwam e rond voor uit, dat de wet op de stu den tens tops een noodwet is. die re gelrecht indruist tegen de eigenlij ke ontwikkelingen. „Ik heb van twe t kwaden de minst slechte gekozen PvdA. PPR, D'66, PSP en CP' stemden tegen de wet, nadat eer.' nog een reeks amendementen w? j verworpen van de socialist Vooi 3 man, waarmee deze had gepoogd h« voorstel ook aanvaardbaar voor h< oppositieblok te maken. Maar E Brauw raadde ze af. SCHIPHOL (ANP) Als er vei- ligheidsofficieren aan boord van KLM-vliegtuigen zullen worden geplaatst, dan zullen die hoogst waarschijnlijk pistolen of revolvers dragen met dum-dum-kogels. Dit antwoordde dr. R. J. H. Kruisinga, staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, gistermid dag op een desbetreffende vraag bij zijn terugkeer uit Oslo op Schiphol. Dum-dum-kogels zijn voor de oorlogsvoering door de conventie van Geneve weliswaar niet geaccepteerd, doch het schie ten met gewone kogels in een vliegtuig is nu eenmaal uiterst riskant, omdat deze kogels de vliegtuigwand kunnen doordingen en daarbij vitale hydraulische lei dingen kunnen raken. Dum-dum- kogels spatten bij de minste weer stand, dus ook in een menselijk lichaam, uiteen. Daarbij veroorza ken ze echter zulke ernstige ver wondingen, dat ze in het verdrag van Geneve niet zijn geaccepteerd. Reeds een paar maanden is een begin gemaakt met geregelde be sprekingen op het department van verkeer en waterstaat over alle mogelijke maatregelen ter bevei liging van de burgerluchtvaart. "Dat betrof beveiliging van het veld, nazien of alle hekken en slo ten rondom Schiphol hoog en breed genoeg zijn, dat betrof de wijze van controle van passagiers en bagage, kortom we lopen alles systematisch na. Niet omdat we ooit de illusie hebben, dat we Schiphol waterdicht kunnen ma ken voor kapers of terroristen, maar om althans te pogen het zo goed mogelijk te doen, aldus dr. Kruisinga. Aan die besprekingen neemt ook mr. A. J. Fonteijn deel, de secretaris-generaal van het mi nisterie van justitie, alsmede ver tegenwoordigers van binnenlandse zaken. Bij die besprekingen is ook de bewaking aan boord aan de orde gekomen. Daarover heeft dr. Kruisinga het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Ver keersvliegers bij zich laten komen, want aan boord zal de gezagvoer der altijd de leiding blijven hou den, ook over eventueel meevlie gende veiligheidsofficieren. Nadien hebben de vliegers met de directie van de KLM overleg gepleegd. "De Zwitsers zijn ons voor, vertelde de staatssecretaris verder "Swiss Air heeft bewakers aan boord met dum-dum-kogels. We onderzoeken deze mogelijkheid heel serieus. We weten niet precies wanneer we er toe zullen overgaan. Maar ik kan niet tegenspreken dat er vergaan de plannen worden beraamd". Nog niet zo heel lang geleden waren de vliegers duidelijk tegen het aan boord nemen van be wapende agenten, "Wy waTen aan vankelijk bang voor wild-west to nelen", zei gisteren een woordvoer der van de Vereniging van Neder landse Verkeersvliegers, "maar we hebben ons standpunt wel moeten wijzigen. Schiphol zelf ls redelijk beveiligd, maar op vele andere vliegvelden, waar wij landingen uitvoeren, bestaat nauwelijks eni ge controle. Zonder bewaking door blijven vliegen, is niet langer ver antwoord". De vliegers zullen dus veilig hetdsofficieren accepteren. Deze zullen echter alleen een opleidln achter de rug moeten hebben or ook ongewapend te vechten. E zullen aan boord zeer strenge re gels van kracht z:Jn, ook voor d bewakers. Zolang het vliegtuig aan de grond staat zijn de risico te dragen, maar zodra het in c' lucht is. "kan er geen klein ooi logje worden geriskeerd", aldus c vliegers.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7