VERDEELDHEID OVER VORMING VAN GEWEST Evenementen aan de kust Rijnoord kan verpleegtehuis gaan bouwen Discussie van twee uur in Alphens raad VRIJDAG 30 JUNI 1975 STREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Drie voorstellen IAR. PvdA en VVD» over de beantwooraing van vra gen over de gewestvorming had den gisteravond geen enkele kans in Alphens raad. Slechts de eigen fracties gingen mee. Maar daar bleef het ook bij. Het betekende het einde van een ellenlang debat over deze ma terie, die precies twee uur in be slag nam. En toen begon de raad nog maar net aan de agenda punt 5; er waren er 41) De mooiste uitspraak kwam van de KVP-er Winninghoff. Deze stel de: „Waren we maar kleine Thor- beckes in nieuwe stijl, dan zou er misschien wat goeds uit de bus ko men". Evenals enkele andere raads leden vroeg hij zich af of de relatie Alphen/Alkemade wel van dien aard is. dat zij in het gewest past. „Er is een grote barrière. Het Braassemer- meer. Waarom trekken we Woerden, dat een uitgesproken Rijnstreekge meente is. er niet bij". Winninghoff was evenals enkele anderen, ervoor dat de gewestraad uit de gemeente raden wordt gekozen. Met het creëren van gewesten zijn we niet uit de moeilijkheden, was de mening van de PvdA-er Van der Vlies. „Een Babylonische spraak verwarring." noemde Van Leeuwen CAR) de gewestvorming. „Je kunt met deze materie alle kanten heen". De term het „groene hart" lag hem na aan het hart. „Deze moet over een Jaar of tien ook nog kunnen worden gebezigd". ONDERLING OVERLEG Iedereen had wel iets te zeggen over deze zaak. Van der Berg (VVD) vond. dat er van onderaf moet wor den begonnen. „De gewesten moeten in onderling overleg tot stand ko men". Dat was de „motie" die hij in tweede instantie indiende, maar die alleen door mevrouw Hardijzer 'D 66) werd gesteund. Van Brenk (CH) was er voorstan der van om eens in oostelijke rich ting te gaan onderzoeken (Woer den). „Ik denk niet dat we het „groene hart" kunnen openhouden", was de mening van Blaauw (Ge meentebelang) „Al moeten we daar wel naar streven". Recreatie moet bij de vorming van een gewest vol gens hem op de eerste plaats ko men. „Het is een duidelijke zaak. dat we de ogen moeten openhouden," zei burgemeester Gallas in zijn be antwoording. „We moeten zowel naar de één als naar de andere rich ting kijken. Het valt me op. dat de raad helemaal de richting Leiden niet heeft genoemd. De ligging van Alphen is ambivalent. Aan de ene cant is het aan de Rijnstreekgemeen- ;en gebonden en aan de andere kant ian de streek in de richting van [jeiden". AANBEVELING Het verdient aanbeveling om met Ukemade overleg te hebben. Dat is le mening van burgemeester Gal as. „Beide gemeenten hebben dui- eiljke raakpunten". De eerste bur- er is van mening, dat, wanneer we iet tot een aanwijzing van gewes- ?n van bovenaf komen, deze licha- ïen nooit van de grond zullen ko- ïen. „Een gemeente zal het mentaal ïoeten aankunnen, want zij verliest ?n aantal bevoegdheden". Wethouder Duin, die nog wat ge- Btailleerder op de hele zaak inging, it duidelijk op zijn stokpaardje, «en hij het woord kreeg. Hij stelde, it wanneer de belangen van het poene hart" op het spel staan, de- beter kunnen worden behandeld >or kleine gewesten dan grote. Daar >rdt namelijk alles op één hoop gooid en moet Je maar afwach- n". Overigens voelde Winninghoff ïinig voor de vorming van een ge- »st met Leiden Meer water uit de grond DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN JN In mei 1969 vroegen B. en van Alphen aan den Rijn vergun- ng om de winplaats aan de Hoorn grondwateronttrekking aan de iem te mogen vergroten. Men had ds vergunning om jaarlijks 50.000 kubieke meter waiter te win- i, maar wilde dat verdubbelen. la advies te hebben ingewonnen bij van instanties heeft minister iyt van volksgezondheid en nvilleu- fiëne hiervoor nu toestemming ge en. Wel moet de gemeente vier- al per Jaar controleren hoe het zit het grensvlak tu«sen zoet en k grondwater, om ver storing van grondwaterstand te voorkomen. A. J. van Es (31) wc inspecteur in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Alpheuse politie krijgt met ingang van 1 ok«:ober een nieuwe inspecteur Hij volgt hoofdinspecteur Van Wou denberg op, die per 1 september d'o- ordit. Inspecteur A. J. van Es (31), ge trouwd en vader van één d'ochter en twee zoons, is w'at men noemt een "self-made man". Hy is als straat agent in Schiedam begonnen en heeft zich successievelijk opgewerkt. Thans is hy inspecteur bij de gemeente-po- litie in Amstelveen, Zijn kornet naar Alphen betekent echter een promotie voor hem, omdat hy in deze gemeen te plaatsvervangend korpschef wordt. Door zelf-studïe heeft inspecteur Van Es diverse diploma's behaald. Onder andere het brigadiersdiploma. Daarna slaagde hij voor het staats examen HBS. In vier Jaar tijd "stoomde" Van Es naar de finish. En passant behaalde de inspecteur ook nog enkele talendiploma's. Hier na begon hy aan de studie voor in specteur. In 1969 werd dit diploma werkelijkheid. In Alphen zal Van Es onder andere worden belast met voorlichting aan de plaatselijke pers. De nieuwe in specteur is een man, zo vertelde hij, "van recht voor zijn raap praten. Dat heb ik wel in Rotterdam geleerd." De plaatsvervangend korpschef is zeer sportminded. Zweefvliegen heeft vooral zijn hart gestolen. Vandaar dat hij destyds naar Amstelveen trok. Overigens, de herrie die hier wordt veroorzaakt door de vliegtuigen, die op Schiphol landen, hoeft voor hem niet. Daarnaast schaatst Van Es graag en is hij tevens een liefhebber van zwemmen. Muziek is hem ook niet vreemd. Vroeger was hij trompetist in een dixieland-orkest Op het ogenblik is hij ook nog voorzitter van de politie- clrumband in Amstelveen. Van Es trekt in de woning, d«ie hoofdinspec teur Van Woudenberg verlaat. (Poto Wim Dijkman) De gemeente Lisse wil het be jaardentehuis 'Huize Pius' aanko pen. Aan de Stationsioeg vordert de bouw van het nieuwe bejaar dentehuis goed. Als het huis te genover het gemeentehuis leeg komt wil men het slopen i.v.m. verkeersvoorzieningeyi, zodat het j oude centrum vanuit zuidelijke richting dan beter bereikbaar zal zijn. (Foto Holvast) ALPHEN AAN DEN RIJN Het ziekenhuis Rijnoord kan aan zijn 1 verpleegtehuis gaan bouwen. De raad toonde zich gisteravond bijzon- I der blij. dat de minister zijn goed- keuring hiervoor had verleend. Maar een gedeeltp van de grond moest nog worden verkocht en in j erfpacht worden uitgegeven. Tevens moest de gemeente garant staan voor de rente van een lening Geen I van beide vormden een prcbleem. j Geerlof (AR) noemde de behoef- j te groot aan 'n dergelijk tehuis. Maar j hij wilde wel graag weten wat er met de overige grond, die er om- heen ligt. gaat gebeuren. Van der Vlies (PvdA) pliette ervoor om hier een gezondheiscentrum op te bou- „Het tehuis is niet alleen voor Al phen bestemd, maar de hele re gio en misschien zelfs wel daar buiten. kan er van profiteren", zei KVP-er Winninghoff. „Helaas draagt Alphen in zijn eentje de fi nanciële consequenties. Het is jam mer. dat we niet het hele terrein in erfpacht kunnen geven. De finan ciële positie van de gemeente laat dit niet toe". Van der Berg (VVD) noemde het uitgeven van de grend in erfpacht een nadeel voor Alphen, Vermoedelijk zal er met de inrich ting van het tehuis voor honderd langdurig somatische zieken en honderd geestelijk gestoorde be jaarden, over en jaar of drie kun nen worden begonnen. Op de vraag wat er na vijfenzeventig jaar erf pacht met het tehuis gaat gebeuren, kon wethouder Goedhart geen ant woord geven. ..Dat moeten we maar afwachten, „was het enige (en te recht) wat hij kon zeggen voorlopig in reserve. LEIDEN Voor de kleuters zit het schooljaar er weer op. Gisteren was de laatste dag en j dat moest natuurlijk krachtig gevierd worden. Op de kleuter school De Wigwam in Leiden- noord ive'rd dat gedaan met een grootscheepse maaltijd panne- j koeken. Op de foto een overzicht van de smulpartij. (Foto Holvast) gramma in de badplaatsen. In KUSTSTREEK Ook voor de komende week staan er weer diverse evenementen op het pro hoeverre e.e.a. doorgang zal den hangt natuurlijk af van het weer. Een van de grote evene menten is deze week wel het op treden van circus Toni Boltini in Katwijk, Noordwijk en in Noordwijkerhout. Katwijk Toegangsprijs oor volwasse- kinderen tot Maandag 3 juli: tentoonstel ling van het genootschap 'Oud Katwijk". Dagelijks «behalve, zondag» te bezichtigen van drie tot zes uur en 's avonds van half acht tot tien ui bedraagt f 0,50 nen en f 0,25 v« en met 15 jaar. Dinsdag 4 Juli: middag- en avondvoorstelling van circus To ni Boltini op het terrein aan de Hoorneslaan tegenover camping Noord. Orgelconcert in de Nieu we Kerk aan de Voorstraat, uit te voeren door Feike Asma. de aanvang acht uur 's avonds en tree f 2,00 per persoon. Woensdag 5 juli: Beiaard concert op het carillon van de Oude of St. Andreaskerk aan de Boulevard, te verzorgen door Wim Dalen uit Haarlem. Dit concert duurt van acht tot ne gen uur 's avonds. Woensdag- vondzang in de Oude of St. An dreaskerk met begeleiding van koor en'of solisten. Toegang is gratis, aanvang half negen. De schaakavond in de kleine zaal v. Sporthal .Cleyn Duin' Stadhou- dersdreef. georganiseerd dooi de Katwijkse Schaakvereniging Aanmelden voor de aanvang, welke is gesteld op acht uur 's avonds. Donderdag 6 Juli: Waterpolo- wedstrijd in 't zwembad „Mie- reweide" aan de Piet Heinlaan, georganiseerd door de zwem- en poloclub Katwijk. Aanvang half acht 's avonds. Vrijdag 7 Juli: Bridgeavond in het kader van de visse- rijdrives georganiseerd door de bridgeclub "De Brug" in de sporthal "Cleyn Duin" aan de Stadhoudersdreef. Aanvang 8 uur 's avonds. Inschrijven bij sigarenmagazijn D. Parlevliet, Zuidstraat 38. Katwijk tel. 12594 inschrijvingskosten f 9.00 per paar. Volleybalwedstrijd op het "Zwaan" aan de Boulevard, ge organiseerd wordt door Lyons Volleybalclub. Aanvang zeven uur 's avonds. Zaterdag 8 juli: grote strand en duinenwandeltocht, welke ge jtganiseerd door de Katwijkse International afdeling Katwijk Start tussen twee en drie uui s' middags vanaf strandpavil joen Fok de Best, Inschrijfgeld f 1,50 per persoon. Twee-daag se zomer-zeezeilwedstrijd. geor ganiseerd door de Katwykse Zeezeilvereniging „Skuytevaert". Start vanaf het clubgebouw aan het Zuiderstrand. Beiaardcon cert op het carillon van de Oud of St. Andreaskerk aan de Bou levard tussen acht en negen uur s' avonds. Te verzorgen door Wim Mesdag. Voor verdere inlichtingen: V.V.V. Katwyk, tel. 01718-13045. Noordwijk Maandag 3 juli: Dagelijks fototentoonstelling, verzorgd door de Noordwijkse fotogroep X65. in de kapel van de Ned. herv. kerk, Hoofdstraat. Van twee tot vijf uur 's middags en van zeven tot negen uur s avonds. Dagelijks "trimmen op het strand" onder deskundige leiding. Dagelijks met uitzon dering van zondag. Deelname gratis. Van tien tot twaalf uur 's morgens en van twee tot vier uur 's middags. Voorlichtings dag. '8 avonds met filmvoor- Een foto van de muzi kale show in Katwijk aan geboden door wijkvereni- ging "Cleyn Duin". Op foto Holvastde drumband DVS op het Cleyn Duinplein in actie. Dinsdag 4 juli: Groot vuurwerk aan de Kon. Wilhel- mina Boulevard. Aanvang tien uur 's avonds. Voorlichtings dag Staatsbosbeheer. Overdag standplaats op het fietspad bij paal 80, 's avonds met film voorstelling standplaats bij het Vuurtorenplein. Aanvang aoht uur 's avonds. Optreden circus Toni Bol tini aan de Sartoriusstraat. Opening van de internationale en interkerkelijke samenzang- bijeenkomsten met een concert door "Soli Deo Gloria" in de Ned. herv. Kerk aan de Hoofd straat. Aanvang acht uur 's avonds. Voorlichtingsdag Staatsbosbeheer. Overdag stand plaats bij de Duindamseslag, 's avonds met filmvoorstelling in het bejaardentehuis Groot Hoogwaak voor de bewoners. Aanvang acht uur 's avonds. Donderdag 6 Juli: Pres- tatiestrandloop over vier en acht km., georganiseerd door de Noordwijkse Volleybalvereni ging DIO. Start nabij politie strandpost. Deelname f 2.00. Voorverkoop bij het VVV-kan- toor. Aanvang zeven uur 's avonds. Muzikale rondwande ling door de Noordwijkse fan fare "Excelsior", Kon. Wilhel- Wilhelmina Boulevard. Aan vang kwart over acht 's avonds. Voorlichtingsdag Staatsbosbe heer. Overdag standplaats bij de Langevelderslag, 's avonds filmvoorstelling in de psyoh. inrichting Sancta Maria. Aan vang acht uur 's avonds. Voor bewoners Sancta Maria en St. Bavo. Vrijdag: Volleybal- wed strijd op het Vuurtorenplein. Aanvang zeven uur 's avonds. Voorlichtingsdag Staatsbosbe heer, overdag en 's avonds standplaats bij de boulevard. Zaterdag 8 Juli: Northgo wandeltochten, start Parasol- Seinpost, Kon. Wilhelmina Boulevard. Start tien uur 's morgens deelnemers 40 km: Een uur 's middags start deel nemers 6. 10, 15 en 25 km. Mu zikale opluistering door een drumband. Voor verder inlich tingen: VVV-Noordwijk, tel. 01719—2601. Noordwijkerhout Zondag 2 juli: Interkerke lijke zomerzondag avondzang in de Witte Kerk. Dinsdag 4 juli: Autopuzzelrit langs de mooiste plekjes van Noordwijkerhout. Start tussen twee en half drie vanaf de par keerplaats bij de St. Jozefkerk (tegenover VVV-kantoor). In schrijfgeld f3,50. Duinrondwan deling door de duinen en bossen van Staatsbosbeheer. Samen komst bij parkeerterrein aan begin Duindamseslag. Woensdag 5 Juli: Schatgrave- rij voor de Jeugd t/m 12 jaar met vele prijzen. Wordt gehou den in de Wijk Victor III nabij Ericastraat. Donderdag 6 Juli: Optreden circus Boltini. Voorverkoop bij de VVV-Noordwijkerhout. Duin rondwandeling (zie dinsdag). Vrijdag 7 juli: Voetbalwed strijd op het DMN-terrein. Gas ten en personeel van hotel Van der Geest tegen camping Jan de Wit. Zondag 7 Juli: Interkerkelij ke zomeravondzang in de Wit te Kerk. Voor verdere inlichtin gen: VVV-Noordwijkerhout, tel. 02523-2096.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4