«§?l6t Het wordt stil op de Kneuterdijk, Goede vampierfilm van Kumel Het Noordeinde is nog interessanter geworden... Itedosan Film inter national biedt overzicht Meisjes rapport deel 2 studio '40 voetspray - VRIJDAG 30 JUNI 1972 FILM PAGINA 11 Door Piet Ruivenkamp "(van onze kunstredactie) Rotterdam heeft zijn eerste film- week in de geschiedenis aangegre pen om uitzicht te bieden op wat er in de wereld aan ontwikkelingen te koop is. Men heeft een formule ge zocht, die een eindweegs verwijderd is van de gemiddelde amusements produkties in de bioscopen. De sleu telwoorden voor „Film International Rotterdam" zijn revolutie, commu nicatie en problemen, welke in de ontwikkelingslanden opdoemen. Vooral voor degenen, die politiek, sociologisch of psychologisch spit- werk willen verrichten dus een kolfje naar de hand. De Jonge Engelse regisseur John Whitmore nam een aantal malen deel aan de sessies van jonge men sen met vermoeidheidsverschijnselen om ervaringen op te doen voor zijn film „Here comes everijbody". Bij dr. William Schutz op het Esalen Instituut, er zijn in de Staten al enkele honderden van dergelijke in stellingen liet hij zich neer met een filmploeg om nauwkeurig te regi streren hoe gefrustreerden ver knipte jonge volwassen in een lande lijke Calif ornisch entourage vele remmingen van zich afschudden met worstelen, huppen en praten. Er valt vaak het woord contact. Dr. Schutz moedigt de volledige open hartigheid aan. Naakt zwemmen en ronddartelen kan daar veel toe bij dragen. Men betaalt een kleine dui zend gulden voor die opfrissing en men komt er met minder remmin gen vandaan of met een frustratie meer: hoe gedraag ik mij in een baaierd van openhartigheid? Het is de registratie van een fenomeen, zeer Amerikaans, ook als uitvloeisel van een welvaartsmaatschappij. De Japanse film „Boerajkan" leek even een soort Japanse „Les en- fants du paradis" te worden, maar verdwaalde met regisseur Masahiro Sjinoda in een rommelig gevecht van de onderdrukten tegen de heer sende klasse ruim een eeuw geleden. De schilderachtigheid en de diepere bedoeling sloegen elkaar min of meer dood. Ook een Pers geeft de internationa le staalkaart van films kleur. Hij heeft op enkele festivals al de aan dacht getrokken met een eenvoudi ge maar niet van charme verstoken stijl. Hij vertaalde Büchners „Woy- zeck" naar een geschiedenis van een zwijgzame, gedienstige postbode, die van zijn menselijk waardigheid wordt beroofd, zijn enige echte ver weer. het doden van zijn ontrouwe echtgenote, is een hulpeloze misslag. De postbode is duidelijk niet van deze (Perzische) wereld, waarin de varkens de schapen verdringen. De verschillende figuren zijn met hu mor geobserveerd. Darioesz Meerdz- Joei weet vooral tegen het slot zijn „Postbode" tot een meevoelbaar drama te verdichten. Evenals het trio voornoemde films is er nog een viertal met een roule- menlb in zes andere steden buiten Rotterdam. Hiertoe behoort de ge dramatiseerde documentaire „Rem- parts d'Argile" van de Jonge Frans man Jean-Louis Bertucelli, die zich in een klein Tunesisch dorpje af speelt. Een staking van arbeiders waarmee het leger zich bemoeit, is door Bertucelli objectief en geloof waardig in beeld gebracht. Zijn hoofdthema is de botsing tussen oude tradities in de derde wereld en het moderne heden, waarbij span ningen optreden, die nog vele jaren op een oplossing blijken te moeten wachten. De regisseur gebruikte slechts één actrice, de Algerijnse Leila Schenne, verder zette hij de autochtone bevolking soepel naar zijn hand. Dat is ook het geval met de Boli viaanse film „Blood of the Condor", die in soberder zwart-wit soms een wat primitieve indruk maakt, maar Juist daardoor ook vaak ontroert. Jorge Sanjines toont in verhaal vorm de onderdrukking waaraan de Quechua Indianen in Bolivia bloot staan en schrijft een deel van hun ellende toe aan een team Ameri kaanse medici, die in een door hen opgezette kraamkliniek de vrouwen van de stam steriliseren. Aan El- senstein herinnerde beelden in een derde wereld-klimaat, dat in dit melodramatische kader ons „rijke" Europeanen wel moet aanspreken. Tenslotte twee speelflims die qua intrige op bijna abstracte fictie be rusten. „De tuin der lusten" van de redes geroutineerde Spanjaard Car los Saura is een typische flash back-film met absurde situaties a la Bunuel, die tussen schijn en werke lijkheid in balanceert. Een aan ge heugenverlies lijdende invalide man wordt door zijn hebzuchtige fami lieleden op alle mogelijke manieren onderhanden genomen, want hij al leen weet het nummer van de kluis in Zwitserland waar zijn vermogen ligt opgeborgen. Zij toveren hem in schrille kleuren zijn verleden voor ogen, dat steeds gevisualiseerd wordt als een pseudo-realiteit; wijst er immers op, dat de getergde man zich iets tastbaars herinnert. Boeiend, maar wat irritant door een overdaad aan symboliek, is de Duit se film „Ich liebe dich. ich töt« dich" van Uwe Brandner. Deze speelt zich af in een Beiers dorp, dat door de regering als een soort reservaat wordt beschouwd en daar om allerlei privileges er op na mag houden. Het leven is er even vrij als de liefde en de drugshandel, de enige vijanden zijn de wolven en honden, die de wildstand bereigen. Hierbij komt dan ook een leraar, die zichzelf Jacht rechten verschaft en zich daarbij buiten de gemeen schap plaatst. De beroeps jager van het dorp, met wie hji een homofiele verhouding heeft, laat hem door de politie neerschieten, maar dan breekt het besef bij hem door altijd onder een dwangsysteem te hebben geleefd. En tenslotte moet het gezag het dan ontgelden. Titel: Vrouwelijke vampiers. Regie: Harry Kümel. Voornaamste rollen: Delphine Seyrig, Daniëlle Ouimet, John Karlen, Anrea Rau. Theater: Luxor In één opzicht is "Vrouwelijke vam piers" een vervolg op Harry Kti- meTs eerste "grote" film, "Monsieur Hajwarden". De sexuele gerichtheid van de hoofdpersonen is vrij flexi bel. Vecht in "Monsieur Hawarden" de vrouwelijke hoofdpersoon nog een beetje tegen haar lesbische ge voelens, en is het ook nog niet he lemaal diuidelyk of deze gevoelens miu wei of niet aangeboren zijn, in „Vrouwelijke vampiers" wordt uit de doeken gedaan, dat het zich richten tot één sexe volgens Kümel wordt bepaald door de omstandig heden. Illustratie hiervan is een jonge, pas getrouwde vrouw, d'ie minnares wordt van een vrouwelijke vampier. Daar houdt de relatie tussen "Monsieur Hawardén" en "Vrou welijke vampiers" dan wel mee op. In de titelrol staan vry vaak de namen van de Belgen Collet en Drouot vermeld. Nog niet zo lang geleden draaide in Leiden de film "Een woord van liefde". Bij die gelegenheid is hier opgemerkt, dat Collet en Drouot nogal oppervlakkige filmmakers zijn altijd "in" voor een lekker verhaal tje en mooie paatjes, maar niet erg sterk in het werken met karkaters, of met wezenlijke onderwerpen. Ondanks de regie van Harry Kümel zijn er ook in "Vrouwelijke vam piers" duidelijke invloeden van beide heren te vinden. Vooral wan neer je gaat vergelijken met "Mon sieur Hawarden". In Hawarden boort Kümel diwars door de con venties van de figuren dde hy laat optreden, maakt hij er mensen van met karakters, domme of hypokrie- te mensen, aardige mensen, maar wel mensen. In "Vrouwelijke vampiers" ligt het accent veel meer op het 'toge", de reacbies van de "normale" vrouw die met duistere machten wordt ge confronteerd, komen veel minder aan bod'. Dat maakt, dat deze film eigenlijk niet veel meer wordt dan nummer zo-en-zoveel uilt het rijtje vampierflilms. In "Monsieur Hawar den" slaagde Kümel er bovendien in om de conventie aan de orde te Stellen, juist door op de conventie van de personen in de film, en op de zeer conventionele omgeving, ex tra nadruk te leggen. Een dergelijk werken met het gegeven mis je in "Vrouwelijke vampiers". Kümel heeft van zajn film, kortom, niet iets meer dan gewoon een vampier film gemaakt. Ail's vampSerfilm echber is zijn pro- dukt bepaald de moeite waard. An dere Mms in dit genre plegen uit te blinken door effect-bejag. Men moet Kümel nageven, dat hij zich d'aanaan nauwelijks schuldig maakt. De spanning die zijn film heeft en dat de niet niks wordt heel subtiel opgebouwd. Geen flitsende ollose-ups op allerlei engigheden, in plaats daarvan dialogen, die lang zaam maar zeker naar de climax leiJden. Kümel wordt in zijn bou wen aan die sfeer terzijde gestaan door Eddy van der Enden, Neder lands meest vooraanstaande came raman, die soms wel wat erg veel aandacht besteedt aan het maken van mooie plaatjes, maar die zich in deze film eens echt kan uitleven. Ook de bezeting van de hoofdrollen is zeer behoorlijk. Met name Del phine Seyrig precies opgemaakt en gekapt zoals Mae West als de voornaamste vrouwelijke vampier, is een voltreffer. BERT VAN DOMMELEN Delphine Seyrig (rechts), een voltreffer als vrouwelijke vam pier, en haar minnares Danielle Ouimet. Titel: „Waar ouders van wakker liggen" (Schulmadchen Report II). Theater Rex. De belangstelling in de Bonds republiek voor Schulmadchen Re port I (in Nederland uitgebracht onder de titel „Wat ouders niet voor mogelijk houden") is zodanig geweest dat snel een vervolg in elkaar is geknutseld. Succes smaakt naar meer. nietwaar. Als Je de Duitse filmmakers moet geloven dan gaat er sexueel heel wat om in meisjes van 15, 16 jaar. En daar gewaagt hy dan ook van met byna voyeurachtige gretigheid. slachtelijke bezigheden, aan elkaar gepraat door een zogenaamde in terviewer en door een wat onder koelde vrouwelijke psychiater, die zich van encyclopedie-achtlge zin nen bedient. En zo trekt de stoet (blote) schoolmeisjes weer voorby, leraren op slinkse wijze verleidend, betreu renswaardige handelingen plegend in het hooi enz. enz. Hoogst curieus is het dat de meisjes steeds in een wip in hun blootje paraderen, maar dat de filmmaker de erbij betrok ken mannen steeds met uiterste discretie behandelt. Als drie door tastende meisjes een taxichauffeur ertoe brengen model voor hen te staan, wordt de man keurig van hoofd tot lendenen in beeld ge bracht. Meer niet. Dat riekt naar discriminatie. Hoe zit dat? Enfin, die fouten kunnen straks ruim schoots worden rechtgezet in Schooljongens Report deel I, want dat moet nu toch ook dringend worden gemaakt. RUUD PAAUW llllll!lllllllfllll!ll|[|lllll!llllli:iillllllllllI!!lllllilllllllllll]!KI!ll[lllllllllllIIIIIII)ll!![Iill!llll(!| Goede films ergens anders I ,i|i-n':l^!l''1^ Citizen Kane (Welles), A'dam, The Movies; A Clockwork Orange (Kubrick), A'dam Nöggerath, Den Haag (Pas sage), R'dam, Studio '62; The Concert for Bangla Desh, A'dam, Calypso; Den Haag, Asta| R'dam, Cinerama; Klute (Pakula), A'dam, Roxy; The Last Picture Show (Bogda- novich). Den Haag, De Uitkijk; Sunday, bloody Sunday (Schle- singer), Den Haag, Camera; R'dam Thalia. The Touch (Bergman), A'dam, Victoria; Tweehonderd motels (Zappa), A'dam, Cinetol. NACHTVOORSTELLINGEN Butch Cassidy and the Sundance Kid, R'dam, Corso; Een mes in het water (Pol&nskl), Utrecht, Camera; The Good, the Bat and the Ugly (Leone), Amsterdam, Nöggerathf Utrecht, Vreeburg; Woodstock (Wadleigh), A'dam, Leidsepleintheater. P ffl KfilW'lrMIMWW Nachtfilms Weet jij nog een aardig verhaal? Duitsers, vechten, lekkere muziek: slechte film Titel: Underground. Voornaam ste rollen: Robert Goulet en Da nielle Gaubert. Regisseur: Arthur Nadel, Theater: Lido. „Underground" („Vecht of sterf") is een oorlogsfilm. Het verhaal gaat over de Engelse majoor Dawson (Robert Goulet) die in door de Nazi's bezet Frankryk wordt ge dropt. Samen met de Franse onder grondse, de Maquis probeert de Engelsman de Duitse generaal Spyer naar Engeland te krijgen. De voorbereiding daarvan plus de ontsnapping van de de Duitsers zijn de hoofdmoot van de film. Daartussen speelt een lief desverhaal waarin de Grote Held Dawson de mooie Yvonne (Daniele Gaubert) ook nog weet te schaken. Het overlopen van de Duitse generaal naar de Engelsen is mis schien wel echt gebeurd. Ik kon het in de geschiedenisboeken niet vinden. Maar of het zo is geweest als de film doet geloven, lykt mij sterk. De Grote Held heeft te veel geluk in de film. De Duitsers mis sen hem steeds als ze schieten, hij komt steeds net op tijd uit de moei lijkheden. En dat wordt niet aan nemelijk gemaakt. Over sommige stukken van het verhaal wordt te snel heen gelopen. Maar uiteindelijk is dat verhaal ook niet zo belangrijk; wél de sfeer van vechten, vertedering, vlammen, spanning. Als dat er maar in zit, dan is de film goed. „Weet jij nog een leuk verhaal? O, hier heb ik wat. Hup wat Duitsers, wat vecht partijen, lekkere muziek. Klaar is de film". Het oude verhaal: Sint Joris die met de draak vecht, overwint en als aardig prijsje een vrouw mee neemt. Een versleten en uitge kauwd verhaal? Als er geen span ning in zit kan het vervelend zijn. Af en toe is dat ook zo in „Under ground". Dan daalt de spanning omdat er vervelend gekletst wordt. Maar daartussen zitten toch pak kende scènes en daar gaat het om. Niet van het kaliber als de oorlogs film „De kanonnen van Navaron- ne", maar minder. Daaromeen matig spannende film. TONY KIESOUW ^niintiiiiuiPMfflmininiiiBiiitnmimiMiiinmiiiiPinminminiiiiigiiiiiiiiiiJ Kindermiddagen Titel: Winnetou tegen Witte Buffel. Theater: Camera. Tijd: 14.30, zo. 14.00 en 16.15 uur. Eindelijk weer eens een india- nenfilm van de oude stempel in het theater aan de Hogewoerd. Dat betekent „rode bloedbroeder" en andere zaken die het Jeugdsenti ment niet licht raken. Titel: Ciske de Rat. Theater: Luxor: Tijd: dag. 14.30, zo 14.30 en 16.45 uur. Over jeugdsentiment gesproken dit oudje van de Nederlandse filmin dustrie met o.a. Johan Kaart, Kees Brusse en Mieke Verstraten en de moraal van de vijftiger jaren zal velen nog wel eens deugd doen. Voor de jongeren is het misschien onverteerbaar. Een aardig experi ment. Titel: Sjors cn Sjimmy en de rebellen. Theater: Studio. Tijd dag. 10.30 uur. De 47-Jarige Limburger Wim van der Linden levert deze zomer twee spiksplinternieuwe kinderspeelfilms af. Een van de twee is Sjors en de rebellen. Zoals wij van de Lin den kennen kan men weer rekenen op het oude vertrouwde recept: spanning romantiek en speelsheid. De maker van Sjors en Sjim- mie Van der Linden aan het werk voor zijn laatste film. Lachen met de Engelse Stiefbeen en zoon Stiefbeen en zoon (Steptoe and son). Voornaamste rollen: Wilfrid Brambell en Harry Corbett. Regie: Cliff Owen. Theater: Studio. Het is al weer enige tijd geleden, dat de NCRV-televisie met veel succes de serie Stiefbeen en zoon met Piet Römer en Rien van Nu- nen in de hoofdrollen op het scherm bracht. Het v m de Engelse serie Steptoe and Son, die ook üi Engeland op de buis een grote kijkdichtheid had. En als in Engeland een serie goed loopt op de televisie dan zijn er altijd wel een paar filmproducen ten die er geld in zien een afleve ring op speelfilmlengte te vervaar digen. Enige tijd geleden konden we in een van de Leidse bioscopen nog een extra lange aflevering van On the busses (Dubbeldekkers) gaan zien. Ditmaal dus Steptoe and Son, het verhaal over een haveloze, be moeizuchtige, onfrisse maar boven al foeilelijke vader en zijn zoon van het ruwe-bolster-blanke-pit-type, die samen een handeltje in oude metalen drijven. Wie de Nederland se afleveringen heeft gezien zit in het begin wel even vreemd tegen de Engelse Stief benen aan te kij ken, maar al heel snel blijkt dat de humor dezelfde is. Zoon Stiefbeen raakt in de film verliefd op een striptease-danseres, stapt zeer snel in het huwelijks bootje en brengt zijn huwelijksreis door in een nog niet afgebouwd hotel in Spanje. Op zijn omzwer vingen wordt hij trouw achtervolgd door zijn vader Albert, die tenslotte ook de regelrechte oorzaak is van het stranden van het huwelijks bootje. De humor is typisch Engels en het is allemaal best aardig. Jam mer is alleen, dat in de Neder landse ondertiteling een aantal grappen onvertaald blyven. Het slot is ook niet bijster sterk, maar wie op een regenachtige vakantie middag of -avond eens lekker wil lachen kunnen we deze film best aanbevelen. BRAM VAN LEEUWEN ADVERTENTIE Studio '40, alom bekend op het gebied van moderne binnenhuisarchitectuur en een mar kant punt op de Kneuterdijk gaat verhuizen, eigenlijk vergroten. Naar het Noordeinde. Nummer vijfentachtig. Naar een luisterrijk pand in een zeer ver trouwde omgeving.Vanaf 1 juli. U bent welkom! A I binnenhuisarchitectuur/ kunstnijverheid Noordeinde 85 Den Haag Telefoon 070-182774 Langzaam aan met vliegen (Van onze correspondent) BONN Lang niet alle verkeers leiders van de Bondsrepubliek blij ken mee te doen aan de nieuwe langzaam-aan-actie, die op verschei dene Westduitse vliegvelden de pas sagiers uren vertraging garandeert. Op de luchthaven van München bijvoorbeeld hadden zij geluk. Daar verklaarden de verkeersleiders dat het Olympisch imago van hun stad in deze maanden geen storin gen gedoogde. Anders dan de afgelopen maan den, toen de actie door een straffe organisatie werd gekenschetst, is het ditmaal dus een wilde staking en wüd zyn ook de uitlatingen van het geïproviseerde stakingscomité in de zin van „indien de regering ons dan nog altijd persé als ambtenaren wenst te beschouwen, dan zullen wij ook als ambtenaren handelen". In de interpretatie van de vliegleiders komt dit er dus op neer, dat men over alle handelingen viermaal zo land doet als normaal en noodzake lijk is. uk.: 'n,i!' :i)j.iiniuiiiiiHiii;!!ii!iiiiiiuiaiiininii!iF;iim Titel: Mad dogs and Englishmen Voornaamste medewerkers: Joe Cocker, Leon Russell, Chris Stain* ton, Rita Coolidge e.v.a. Theater Camera. Mad dogs and Englishem Is al een keer in Leiden geweest. Voor degenen die hem toen nog niel gezien hebben: het gaat om da toernee van Joe Cocker cs. door Amerika. Filmisch mankeert er nogal iets aan het gebrek aan va riatie in de cameravoering is hin derlijk maar muzikaal is de film één voortdurend hoogtepunt. Hel liefdevolle sfeertje, waarin de roek-familie volgens de film zon hebben geleefd, moet Je volgens Joe Cocker wel met een forse schep zout nemen. Titel: Willst du ewlg Jungfrav bleiben? Theater: Rex. Wat de Haarlemmerstraatbio scoop deze week 's nachts te bie den heeft, ligt voor de hand: ge peperde scènes, waarin het bloot niet van de lucht is, en waarin de „eeuwige" maagdelijkheid flink op de korrel wordt genomen. mimfimiiw mm - Titel: De tien geboden. Voor- I naamste rollen: Charles Heston, Yul Bruynner, Anne Baxter. Re gie: Cecil B. DeMUle. Theater: Ca- Cecil B. DeMilles meest legen darische mammoetfilm, „De tien geboden", draait nu alweer twee weken achtereen in Leiden. Een bewijs van de klasse van deze, al zeer bejaarde, film. Inderdaad zal voor iedereen die de film indertijd heeft gezien, de her nieuwde kennismaking aardig zijn. Wie de film nog nooit heeft ge zien, moet helemaal gaan kijken naar dit brok filmhistorie. Titel: Slaapkamer-mazurka. Re gie: John Hilbard. Voornaamste rol len: Ole Söloft, Annie Brigit Gar* de, Anne Grete Nilsen, Brithe To. ve. Theater: Trianon. Eveneens voor de tweede week d< sex-komedie Slaapkamer-mazur ka". Een luchtig zomers nle- mandalletje, waar iedereen ziet kan vermaken. Het draait ailemaa om een leraar, die in verbant met zijn promotie snel moet trou wen. Hij heeft echter nooit me vrouwen leren omgaan. Hoe hi dat leert valt in Trianon te zien ADVERTENTIE Pedosan verfrist en verkoelt vernioelde en branderige voeten snel en bestrijd! doeltreffend transpiratiegeur. UNICURA N.V. Amsterdam I

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11