Kamer van Koophandel: gewest is nodig LEIDSE RAAD GING UIT (MET VAKANTIE) ALS NACHTKAARS RALLY Industriebeleid langs Rijn (van Katwijk tot Alphen) W Minister Stuyt opent cursus DONDERDAG 29 JUNI 1972 LEIDEN De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland acht gewestvorming in dit gebied noodza kelijk om te komen tot oplossing van de problematiek. De Kamer heeft zich gistermiddag in deze zin uitgesproken in antwoord op een beleidsnota van secretaris Brander horst, die is opgesteld mede naar aanleiding van het ETI- rapport (verkennend onderzoek economische ontwikke ling Rijnstreek van Katwijk tot Alphen) De Kamer wil zich niet meer in de beleidsproblematiek verdiepen en sprak zich nu (nog) niet uit over de omvang van het gebied, dat een gewest zou moeten vormen. Dit is een zaak van de gemeenten. Uit de beschouwingen bleek wel, dat men geen voorstander is van onderbren ging van Leiden met omgeving in een te stichten stadsgewest groot- Den Haag. De Kamer vindt, dat ze een deel taak heeft in de ontwikkeling van dit gebied en zal daarom zelf meer naar buiten treden dan voorheen is gedaan. Ook ongevraagd zal de Ka mer iets zeggen als dat nodig is. Kamervoorzitter Koningsveld deed dat direct al. Daartoe uitgelokt door één van de Alphense leden, die klaag de over de wegverbinding met Lei den, hekelde Koningsveld de gang van zaken rondom de aanleg van rijksweg 11 en provincialeweg 6 (bei de oost-west), waarbij de één aan de ander voorrang geeft en er niets gebeurt. De Kamervoorzitter zou de nieuwe rijksweg liever nog iets noordelijker zien aangelegd, omdat dan alle Rijn streekgemeenten ervan profiteren en er dichtbij de spoorlijn (die de NS willen verdubbelen) een wegverbin ding komt. Koningsveld nam toch de gelegen heid waar om zijn zegje te zeggen. Hij hield een openingsrede, die be langrijk langer was dan normaal en waarin hij inging op-plannen en wetsvoorstellen van de regering. Hij noemde het wetsontwerp „selectieve investeringsregeling" .yoor deze regio van uitermate groot belang. De Ka mervoorzitter zei respect te hebben voor de moed van de bewindslieden ADVERTENTIE DONDERDAG LEIDSE KOOPAVOND zijn 2 van onze 3 winkels geopend van 7 tot 9 uur. De zaak DOEZASTRAAT en onze FOTIEK VIJF MEIPLEIN FOTO N. v. d. Horst n.v. LEIDEN om een initiatief van zo grote struc turele betekenis in een zo onduide lijke conjuncturele situatie aan de orde te stellen. Als achtergrond voor dit wetsvoorstel wordt een indruk wekkend aantal argumenten ge noemd; maar juist de veelheid van argumenten en de niet te miskennen emotionele geladenheid van daarbij genoemde factoren als congestie en milieu anderzijds en de ongenuan ceerdheid, het gebrek aan een waar lijk selectieve benadering enerzijds geven het initiatief een bijsmaak, een schijn van onwerkelijkheid. Het is duidelijk dat met name de verhou dingen op de arbeidsmarkt, de con gestie en de milieuverontreiniging in bepaalde delen van de zogenaam de randstad de aanzet hebben gege ven voor het wetsontwerp dat een selectief investeringsbeleid beoogt, gebaseerd op heffingen en waar no dig op een zogenaamd vergunningen stelsel. De aantasting van het milieu in die bepaalde delen van de rand stad is onmiskenbaar. De wetgever heeft de overheid ver scheidene middelen verschaft die in dit opzicht doelmatiger lijken dan het afremmen van de vervanging van de verouderde installaties door nieuwere en schonere. Wat de con gestie betreft getuigt het geloof in afname van bevolkingsconcentraties en vermindering van verkeerscon- gesties, uitsluitend als gevolg van het terugdringen van investeringen en zonder verstrekkende infrastructu rele voorzieningen, van een onge loofwaardige kinderlijke onschuld. Een onschuld des te ongeloofwaar diger omdat ze niet te rijmen valt met de opzettelijke (want in de con sequenties voorziene) en uniforme aanslag op de economische bedrij vigheid van ruwweg geheel westelijk Nederland. Wellicht is de teleurstel ling over onvoldoende effect van het ruimtelijke ordeningsbeleid aan deze benadering evenmin vreemd. De ruimtelijke ordeningsproble men, de economische en techno logisch noodzakelijke herstructu rering van verscheidene oude ste den zoals Leiden en aanzienlijke gebieden zoals de bollenstreek worden allemaal op één hoop. die van „Het Westen" gegooid, alsof Rynland met Rijnmond, Leiden met Rotterdam vergeleken kun nen worden alsof hoogovens en bloembollen, kaasmakerij en che mische ind., grafische nijverheid en havenbedrijven over één kam kunnen worden geschoren. Te gemakkelijk wordt volgens Ko ningsveld verondersteld dat geheel west-Nederland een aantrekkelijk gebied vormt voor het vestigen van een onderneming. De praktijk heeft geleerd dat in de naoorlogse industri alisatieperiode in het gebied van onze Kamer Rijnland de ontwikkeling duidelijk is achtergebleven bij die in de meeste andere delen van Neder land. Het gebied heeft een belang rijke verzorgende functie voor de randstad, maar kenmerkend ervoor is dat de moderne nijverheid en een aangepaste dienstensector er zeer zwak in zijn vertegenwoordigd. De industriële kernen in dit goed deels agrarische gebied liggen in Al phen en in enkele dorpen maar voor al in de oude en structureel proble matische stad Leiden. Zü hebben grotendeels een zeer oude tot oude industriële traditie. De middelgrote bedrijven in onze regio (en juist deze categorie is voor een gebiedsexpansie vertoond. In vele bedrijven dienen momenteel aanpassingen plaats te vinden om aan de toenemende bui tenlandse concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Rationalisatie en concentratie is in vele gevallen nood zakelijk en dat is veelal uitsluitend mogelijk wanneer een nieuwe behui zing in gebruik kan worden geno men waarin een nieuw en efficiënt systeem van werken mogelijk wordt. Hierdoor ontstaan geen spanningen op de arbeidsmarkt integendeel er worden spanningen voorkomen. In deze regio is dan ook in het ge heel geen sprake van congestie; wel van een grote behoefte aan verbete ring van het niveau van de bedrij vigheid. Problemen met betrekking tot de werkgelegenheid: In deze regio lig gen enerzijds kernen die een groei- functie hebben als woonplaats, an derzijds kernen waarin structurele werkgelegenheidsproblemen duide lijk zichtbaar zijn geworden in de huidige recessie. In het algemeen ligt het arbeidsaanbod aanzienlijk boven de vraag, in enkele rayons is het cyfer verontrustend hoog. In april bedroeg in het gewest Leiden de arbeidsreserve 3,49% van de af hankelijke beroepsbevolking tegen 1 jaar daarvoor nog 1,48%. De arbeids reserve in het rayon Alphen (1,80%) was in april het drievoud van die van één jaar ervoor. De arbeidsmarkt wordt daarbij nog zeer sterk ten gun ste beïnvloed door de ligging ervan ten opzichte van de grote steden. Er is een sterke uitgaande pendel waar door het werkgelegenheidscijfer op wat langere termijn bezien een labiele positie heeft. LEIDEN De Leidse raad ging gisteren in de meest letterlijke bete kenis als een nachtkaars uit. Om tien over twee kon het inmiddels bijna gehalveerde gezelschap de raadszaal verlaten om voorlopig eerst vakantie te houden. In augus tus kan men dan weer met frisse moed aan de slag. Men had gisteren nog 19 punten op de agenda staan, die alle vóór het zomerreces moesten worden af gehandeld. Dat weerhield de raad er niet van om bij een aantal zaken ge ruime tijd stil te staan. De meeste problemen rezen over de samen stelling van een eerste rapport voor de ontwikkeling van de Stevenhofjes- polder. PSP-er Amptmeijer opende het vuur op wethouder Kret (stadsontwikke ling en verkeer). Hij had bezwaren tegen de wijze van corresponden tie en het maken van afspraken tus sen wethouder Kret en de twee in stellingen, die voor de eerste fase van het plan, het verstrekken van inlich tingen over behoeften en mogelijkhe den, waren ingeschakeld, het Neder lands Economisch Instituut en het Instituut Stad en Landschap. Op ba sis van het door deze instituten uit gebrachte rapport zal men moeten vaststellen wat men van de Steven- hofjespolder wil gaan maken. Hij vreesde bovendien, dat de woningen die in het plan zullen worden opgeno men, vrij duur worden. Ook was hij bang, dat in het plan teveel ruimte voor parkeerplaatsen zou worden gereserveerd. Ook het PvdA-raadslid mevrouw Kerling had bedenkingen tegen het voorstel zoals het er lag. Zij diende een motie in om te voorkomen, dat de instituten ook na het uitbrengen van de interim-nota een vinger in de pap zouden hebben. Bovendien was zij van mening, dat men eerst de mening zou moeten vragen van de bewoners van de Rijndijk, die voor lopig 't nauwst bü de plannen be trokken zijn - t moet allemaal onder him ogen geaan gebeuren - en verder van o.m. de wijkverenigingen van de omliggende wijken, van de Leidse jeugd Actie, en het Maatschappelijk Contact Orgaan. Wethouder Kret be toogde, dat van het Nederlands Eco nomisch Instituut en Het Instituut Stad en Landschap alleen informa tie wordt gevraagd. Pas nadat deze informatie er is. redeneerde hij, kan men de bevolking inspraak geven. Een uitzondering maakte hij voor de Rijndijkbewoners. Dat de Stevenhof- jespolder een wijk voor welgestelden zou worden, ontkende hij. De raad ging tenslotte akkoord met het voor stel van B. en W. om de beide insti- ten het interim-rapport te laten ma ken. Wethouder Kret nam het voor stel van mevrouw Kerling, dat de in stituten geen verdere taak zouden krijgen, over. Een voorstel van Amptmeijer om de huur van de grond, die is verhuurd aan garage Bierman, te laten ingaan op de dag waarop de benzinepomp, die op die grond geplaatst is, in wer king is gesteld, werd zonder moeite aangenomen .Wel moeite had de raad met de wens van Amptmeijer om de naam van de olie-maatschappij waarmee de garage een contract heeft gesloten, uit de gemeentelijke stukken te schrappen, omdat hij het ongewenst vond dat de gemeente zich aan een bepaald merk zou bin den. Er kwam een compromis uit de bus: wethouder Kret nam het voor stel over, tenzij zou blijken dat tegen deze handelwijze Juridische bezwaren bestonden. De grond voor de opleidingsschool voor gezinsverzorgsters die aan de Turkooislaan komt, zal niet in erf pacht worden uitgegeven. 'Een voorstel van PvdA-er Waal om dat wel te doen werd met 17 tegen 15 stemmen verworpen. Hetzelfde lot onderging 'n motie van Amptmeijer om in t vervolg in contracten een verwijzing over grootte en wijze van uitvoering op te nemen. Wethouder Kret vond dit overbodig, omdat het gaat om een bestemmingsplan waar in deze zaken al zijn vastgelegd. De verbinding tussen Langegracht en Maresingel zal weer worden open gesteld voor fietsers en voetgangers. Dat betekent, dat de Huigstraat zal worden opgeknapt. Bovendien zal men de oude Pauwbrug gaan gebrui ken als vervanging van de in '64 ge- de Maresingel zullen in verband hiermee enige verkeersmaatregelen trreintje ten westen van de Huig straat, gelegen op het terrein van de SLF, tot park of speelterrein wor den omgetoverd, voor zover de SLF daar geen last van heeft. De SLF heeft al laten weten dat zij aan de totstandkoming van het park/speel terrein zal meewerken. Vastgsteld werd voorts 'n verorde ning, waarin de tegemoetkomingen aan huurders die zelf him woning opknappen wordt geregeld. Deze te gemoetkoming bedraagt 1500 gulden, en wordit uitgekeerd wanneer de hum-prijs van de woning door verbe teringen met minstens 25 gulden per maand is verhoogd, en de kosten van de voorzieningen minimaal f 10.000 hebben bedragen. Dit voor stel werd zonder moeite door de raad aanvaard. Amptmeijer merkte des ondanks op, dat de verbetering soms kan bestaan uit het inhalen van ach terstallig onderhoud. Hij steunde ove rigens het voorstel. Het laatste onderwerp, waarover de raad het een en ander op te mer ken had, was een brief van de sec tie jeugd- en Jongerenzorg van de Adviesraad voor de binnenstad. In deze brief wees de sectie op fouten in de structuur van de adviesraad. D '66-raadslid Oosterman en PSP-er Gerkema stelden voor eens na te gaan hoe de diverse secties in de Ad viesraad samen functioneren. Wet houder Kret zag daar niet veel in: "Laten we de Adviesraad niet teveel betuttelen. Wie weet komt men op een gegeven moment zelf wel bij ons met een nieuwe structuur". Hij kreeg van het grootste deel van de raad gelijk. De raad ging direct ak koord met het bouwen van een nieuw regionaal woonwagencentrum aan de Haarlemmerweg. De gemeente Leiden zal de kosten van de bouw maximaal f3.500.000 voorfinan- Wethouder Duyverman van onder wijs zegde aan mevrouw Van Seters (PvdA) toe, dat hij zal zoeken naar mogelijkheden om hulp te bieden aan scholieren van de laatste twee klassen havo en vwo, die door het wegvallen van de boekenfondsen in moeilijkheden komen. Over de voor waarden om voor deze hulp in aan merking te komen zal hij een voor stel aan de raad doen. ADVERTENTIE Schoenen kei. kenmerk ku/a.Cite.i'L van Daten Donkeretc.e.4 zi Leioie,ro Hoe ernstig de situatie wat be treft de werkgelegenheid momen teel is blijkt volgens de Kamer voorzitter hieruit dat er voor de jongeren die het lager technisch en middelbaar technisch onder wijs in 1972 zullen verlaten slechts voor een gering deel in de eigen omgeving passend werk te vin den zal zijn. In verschillende ker nen van het gebied zijn terreinen bouwrijp gemaakt om een aan passing van de werkgelegenheid te kunnen realiseren. In deze ge meenten zal moeten worden voor zien in de behoefte aan nieuwe arbeidsplaatsen voor geschoolde arbeid. Een verbetering in deze situatie kan alleen dan worden verkregen wanneer de investe ringen niet worden belemmerd. Verzorgend Zowel om economische als om sociale redenen is een herstructu rering van bedrijven en diensten in onze regio en speciaal in de belang rijkste kern Leiden in de vorm van het zich vestigen van nieuwe ver vangende bedrijven en diensten, hard nodig. Nog slechts in enkele plaat sen in het gebied is de dienstensec tor in voldoende mate vertegenwoor digd. De bijzondere ligging van deze regio tussen de typisch industriële kernen IJmond en Rijnmond, tus sen de vliegvelden met internatio nale verbindingen, alsmede het zich De industrie langs de Rijn vraagt om een stevig beleid. De Kamer van Koophandel wil een vinger in de pap. Op de foto (Wim Dijkmanindustriële be drijvigheid in Koudekerk. sterk verbeterende scholingsniveau in dit gebied, maken dat een be langrijke verzorgende functie voor de gehele randstad dit gebied als op het lijf geschreven is. Verschuiving van bedrijvigheid hier naar deze sec tor zou door de overheid eerder be vorderd dan afgeremd dienen te wor den. Aan het begin van de vergadering sprak de Kamervoorzitter een woord ter nagedachtenis van het overleden oud-lid Van Hoeken en van felici tatie aan het adres van het in zijn werk gepromoveerde lid Jongejan. ADVERTENTIE CASSETTES De ruimste keuze in Pleet. Edelstaal en Vlekvrij. Uw juwelier en Gero-dealer. Grote keuze verzilverde geschenkartikelen. v. d Water Haarlemmerstraat 181, Leiden ADVERTENTIE EXCLUSIEVE VMIJETIJBSKLEDING TEGEN BETAALBARE PRIJZEN HAARLEMMERSTRAAT 149 - TELEFOON 21075 - LEIDEN GROTE KOLLECTIE LEVI JEANS VOORRADIG. ADVERTENTIE Weekend-koopjes van Uw drankenadviseur Moezelwijn ..Klosterberg" 3.75 Jamaica Rum Fine Old 9.75 Vin Rosé 2.85 Bessenjenever Hartelvelt 9.95 STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 TEL 300 69 HAARLSTR 204 TEL 21611 DONDERDAG-KOOPAVOND Tot 9 uur geopend. LEIDEN In het groot audito rium van de Leidse Universiteit zal minister dr. L. B. J. Stuyt van Volksgezondheid en Milieuhygië ne as. maandagmiddag de eerste internationale cursus in Leiden over bevolkings- en milieuproble matiek („Man and environment") openen. De cursus „Man and environment" wordt door de Leidse Universiteit in samenwerking met de Universiteit van Florida en het Institute of So cial Studies in Den Haag geor ganiseerd. De cursus, die duurt tot en met vrijdag 18 augustus, staat onder leiding van prof. dr. E. Welsh man. docent aan het Institute of Social Studies en adviseur van de Verenigde Naties voor regionale ont wikkeling. Het is een interdisciplinai re cursus in die zin, dat de milieu problematiek zowel vanuit de tech nische en biologische als vanuit de medische en sociale disciplines ry worden benaderd. Promoties en geslaagden LEIDEN Aan de Leidse univer siteit zijn gepromoveerd: mej. H. M. Hazevoet uit Leiden tot doctor in de geneedcunde op proefschrift getiteld „Symptomato logy and prognosis of theumatiod arhritis with and' without L.E. cell phenomenon". Promotor was prof. dr. J. Goslings. J. Kaayk uit Noordwijk aan Zee tot doctor in de sociale wetenschap pen op proefschrift getiteld „Onder wijs vervreemding en aanpas sing". Promotoren waren prof. dr. J. F. Holleman en prof. dr. J. P. v. d. Geer. Aan de HTS voor radiotechniek en elektronica in Haarlem is voor het eindexamen heger elektronicus geslaagd J. Olivier uit Leiden op het proefschrift Geïntegreerde Scha kelingen. Onze plaatsgenoot G. C. A. Werkhoven slaagde aan dezelfde HTS voor het examen elektronica- technicus N.E.R.G. Aan de hogere bosbouw- en cul tuurtechnische school in Arnhem is geslaagd Leidenaar A. L. van Nor den. Zwemmen is niet alleen voor de jeugd. Dat bewijzen de heer en mevr. Maat wit Leiden, die vaak in zwembad "De Vliet" te I vinden zijn. Ook vanmorgen, op 1 de dag, waarop mevr. Maat toch- tig werd. Haar man is een jaar ouder. (Foto Holvast) v. ÜH

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3