Grootste hond ter wereld is de Ierse wolfshond luie dweil toont vechtlust 1 Tips voor uw vakantie in het buitenland sport note brasem verdient geen kritiek VIS VELTMAN )NDERDAG 29 JUNI 1972 EXTRA PAGINA 19 Wie ooit oog in oog met een Ierse wolfshond heeft gestaan zal deze ontmoeting niet licht vergeten. En niet alleen door zijn imposante voorkomen met een gemiddelde schouderhoogte van 90 cm! Ook door zijn per soonlijkheid en zijn maatschap pelijke gedrag maakt deze vrien- HJke reus 'n onvergetelijke in- €ruk op ieder die met hem ken- flis maakt. Ondanks zijn enor me omvang (meestal rond de 70 kg.) kan hij een hoge snel heid ontwikkelen; en wat min stens zo belangrijk is, die snel heid lange tijd volhouden. Koninghonden De Ierse wolfshond is een heel oud ras. Hij werd reeds voor het begin van onze Jaartelling door de Pictische en Keltische Door Paul Marijnis en Aad Hakkert koningen gebruikt voor de lan ge Jacht en de oorlogsvoering. In hoeverre deze honden op het hedendaagse type lijken is niet bekend. Er wordt in oude le genden slechts gesproken over een „reusachtige windhond die groot genoeg is om een man van zijn paard te trekken". Tijdens de Romeinse overheersing, aan het eind van de vijfde eeuw, ont dekten de Romeinen ook zijn kwaliteiten. Zij namen deze jon den mee om hen in de areha grimmige gevechten met roofdie ren te laten leveren. Dat dit soort vermakelijkheden als nieuwtje geweldig aansloeg bij het decadente publiek blijkt uit een geschrift van de Romeinse consul Quintus Aurelius Sym- machus waarin staat, „Heel Ro me bekeek hen met verbazing". De Ierse Wolfshond Jaagt „op gezicht". Zodra hij een prooi bespeurt rent hij hem achterna, als het nodig is uren achtereen, om hem dan met zijn enorme kaken te doden. Daar er in Europa toen erg veel wolven voorkwamen kunt U begrijpen welk een belangrijke functie de Ier had. Niet voor niets was hij fel begeerd door de Europese vorsten en edellieden. Hoe slecht hij gemist kon wor den bleek toen de Ierse edellie den in de 17e eeuw voor het be wind van Cromwell, de Lord Pro tector, de wijk namen naar het buitenland en hun honden mee namen. Cromwell werd toen ge noodzaakt een uitvoerverbod in te stellen om de wol venstand bin nen de perken te houden. Kwart miljoen Langzamerhand stierven ech ter de wolf en de Eland in Ier land uit. Bovendien werd het land in armoede gedompeld. En als de mens zelfs nauwelijks vol doende te eten heeft kan hij er zeker geen hond op na houden die drie kilo vlees per dag ver orbert. De Ier werd een zeldzame verschijning en stierf nagenoeg uit. Het feit dat wij de Ierse wolfshond nu nog kennen is uit sluitend xte danken aan één man de Engelse legerkapitein G. A. Graham. Hij vestigde in 1863 de aandacht op het feit dat er vroeger in Ierland monsterach tig grote ruige windhonden be staan hebben. Van een reis door Ierland bracht hij een aantal honden mee, die hij, hoewel te klein toch redelijk raszuiver achtte. Met deze honden en de aan de Ier verwante deerhound is hij gaan fokken. En hoe! In een tijd dat er over erfe lijkheid nog nauwelijks iets be kend was slaagde hij er met veel moeite en na vele tegensla gen in om uiteindelijk het type wolfshond te krijgen wat wij nu kennen. Dit wonder van fok- kunst vergde wel zijn hele ka pitaal. te weten zegge en schrij ven een kwart miljoen gulden. En zeker voor die tijden astro nomisch bedrag. Deze hoge kosten waren onvermijdelijk Graham fokte om een goed ka rakter te krijgen alleen maar door met honden die zich maat schappelijk gedroegen. De brede basis die hiervoor noodzakelijk was eiste hoge kosten. Door oorlogen en de crisis werd zijn levenswerk nog wel enkele malen bedreigd maar gelukkig zijn er altijd enige rijke lief hebbers van het ras geweest die het 'in stand hebben gehouden. Tegenwoordig wordt de Ier bijna alleen nog als huishond gehouden. Er zijn echter nog plaatsen op de wereld waar hij zijn oorspronkelijke taak ver richt. In Australië jaagt hij op de reuzenkangoeoroe. Hij is de enige hond die voldoende snel heid en gewicht bezit om dit dier te kunnen bestrijden als de kangeroe te talrijk wordt. Vindt U een Ierse wolfshond de hond van Uw keuze, bedenkt U zich dan nog een aantal ma len voor U tot aanschaf over gaat. Hij is heel erg duur in on derhoud en heeft ruimte nodig. Heel veel ruimte. Woont U dus buiten en zjjn de hoge kosten geen bezwaar en denkt U bovendien serieus over om een Ier aan te schaffen, neemt u dan contact op met de rasvereniging die U alle ge wenste inlichtingen kan ver strekken. Een menu blijft deze keer achterwege omdat U van de fokker bij aanschaf voedings- voorschriften meekrijgt. Vele tienduizenden Nederlanders zullen de komende maanden weer een vakantie in het buitenland door brengen. Speciaal voor deze groep vakantiegangers stelde het ministe rie een lijstje op met waarschuwin gen. Hierna volgen enkele van de belangrijkste adviezen. Voor de toelating tot een groot aantal landen onder meer Engeland Portugal, de Scandinavische lan den, Spanje en Joego-Slavië is het bezit van een geldig paspoort ver eist. Controleer of het paspoort nog geldig is gedurende uw vakan tiereis; Wordt uw paspoort in het bui tenland gestolen dan geeft dat veel moeilijkheden. Daarom niet in een dashboardkastje van een auto of in de binnenzak van een colbert jasje. In geval van diefstal moet u aangifte doen bij de plaatselijke po litie en contact opnemen met het Nederlandse consulaat; In geval van diefstal van geld of cheques wordt door het consu laat geen lening verstrekt voor het voortzetten van de^akantie. Neem vakantiegeld in cheques mee zodat ze bij diefstal geblokkeerd kunnen worden. Wel geeft het consulaat ad viezen over het snel overmaken van geld naar het betrokken land; Vrijwillig verzekerde zieken fondspatiënten zijn in het buiten land niet verzekerd voor de kosten van medische behandeling in ge val van ziekte of ongeval. Verplicht verzekerden hebben deze dekking slechts in enkele landen. Neem voor het vertrek contact op met 'het ziekenfonds over deze zaak. Ook particulierez iekte kostenverzekerin- gen vergoeden niet in alle gevallen de honoraria van buitenlandse art sen of ziekenhuizen; O In vele gevallen strekt de wet telijke aansprakelijkheidsdekking voor automobielverzekeringen zich niet uit tot alle landen in Afrika en Azie. In sommige landen worden automobilisten na een ongeval ge vangen genomen en pas na het stor ten van 'n borgsom weer vrijgela ten. Ze mogen deze landen niet ver laten voordat er een schikking is getroffen met de andere partij; Personen, die onder medische behandeling zijn en met instem ming van hun arts een vakantie in het buitenland zullen doorbren gen doen er verstandig aan een in het Engels of Frans geschreven me dische verklaring van hun ziekte .de behandeling en de samenstelling van de medicijnen mee te nemen; In geval van arrestatie moet men onmiddellijk het Nederlandse consulaat inlichten. De diplomaat of consul kan dan zo nodig advi seren bij de regeling van de ver dediging, o.m. de keuze van een advocaat en hij kan er bovendien op toezien dat het recht juist wordt toegepast. Ook wordt aangeraden familie en kennissen in te lichten over de verblijfplaats in het buiten land; In het buitenland la het ook vaak onduidelijk hoeveel geld aan postzegels en op brieven en brief kaarten moet worden geplakt voor verzending naar Nederland. Van de PTT kregen we een staatje met do Juiste buitenlandse posttarieven. Van de meest bezochte vakantie landen laten we hieronder de ta rieven volgen: Land Munt Brieven Briefk. België Belgische frank 3.50 2.50 Denemarken ore 100 60 West-Duitsland pfennig 40 30 Frankrijk centimes 50 30 Griekenland drachme 4.50 3 Italië lire 50 40 Joegoslavië dinar 1.25 0.75 Luxemburg franc 3 2 Marokko franc 60 35 Noorwegen öre 120 80 Oostenrijk schilling 4 2.50 Portugal escudo 3 2 Spanje peseta 8 5 Ts j ech o-Slowakij e kroon 3.60 2 Tunesië millimes 80 50 Zweden ore 85 55 Zwitserland centimes 40 30 y Vis de brasem zou weten hoe een groot deel van het lerslegioen over hem denkt dan zouden de vertegen- - ardigers van deze vissoort in het vervolg met een knots een minderwaardigheidscomplex in het water rond rennen. Want, laten we eerlijk zijn, namen als „slijm- i' en „luie dweil" zijn nu niet bepaald koosnaampjes, iruit de bewondering voor de prestaties van de brasem A eekt. K log gekker is de zaak wanneer weten, dat ondanks de mis- snde uitlatingen over de vecht- van de brasem toch een groot percentage van de hen- raad ruikt vlucht de brasem weg van de voerplek en keert er de eerste tijd niet terug. Grote jongens aars in ons land veel genoegen ^eeft aan een dagje „brasemen". onlogische tegenstrijdigheid waarvoor een verklaring te n moet zijn. >e critici, die zich nogal laat- kend uitlaten over de kracht de brasem, wanneer die een- 1 is vastgeslagen, hebben dan maar tot op zekere hoogte ge- Natuurlijk is het zo dat een ;m van pakweg dertig, veertig imeter niet direct eist, dat 'n wisser tot op de bodem van vistechnische- en tactische jL ais reikt om het beestje in het met te laten belanden. iar behalve brasems beneden de i meter zwemmen er natuurlijk wel een paar andere vissen die de naam brasem dragen, lat doen ze naar mijn mening meer ere. Dat zijn exempla- die meer in de cate- „vloermatten" thuishoren en van kop tot staart zo'n zestig, ntig soms wel tachtig centi er meten. i zult u mij waarschijnlijk ADVERTENTIE ENIGE SPECIAALZAAK voor al uw engelsportartikelen DE SPORT lemmerstraat 11 - T voor de voeten werpen, dat zulke grote exemplaren niet zo vaak ge vangen worden. Daar moet ik u dan gelijk in geven, maar niet zon der daar onmiddellijk aan toe te voegen, dat die grote beesten er wel degelijk in flinke aantallen zijn en gevangen kunnen worden ook. Het gaat om de kunst ze aan de haak te slaan. Een veel gemaakte fout van bra semvissers is namelijk dat men het „intellect" als ik het zo voor het gemak even noemen mag wordt onderschat. Men ziet de bra sem als een slome Jongen. Je hoeft niet achter hem aan te Jagen; hij komt vanzelf naar Je toe. Je smijt maar een flinke ballen brood in het water, plant een flinke pluim brood op de punt van je haak. En Je wacht af. Soms vele uren. En dan komen ze wel. En daarin schuilt nu Juist een verkeerde opvatting. Soms moet Je de brasem opzoeken. Brasem is na melijk geen vis, die altijd wel wil bijten en grote afstanden zwemt om voedsel te bemachtigen. Bo vendien aast de brasem ui terst voorzichtig. En wanneer een van de brasems in 'n school on Voor die grote exemplaren geldt die voorzichtigheid nog eens in veel sterkere mate. want die Jongens zijn niet voor niets zo groot ge worden. Ze zijn de schuwste over gebleven exemplaren van grote scholen, die in de loop der Jaren zijn uitgedund door roofvissen en de sportvissers. Er is nog een punt waardoor de brasem 'n slecht rapportcijfer heeft gekregen op het „visrapport". Dat komt omdat er twee soorten bra sems zijn. De een kenmerkt zich door een wat bleke gelaatsuitdruk king, zo'n winkeldochtertje na een zeer zware griepaanval, en zijn schubben zijn nauwelijks zicht baar onder de dikke laag slijm. Het zijn deze „bleke betjes" van ons viswater, die de brasem het odium van slijmjurk hebben be zorgd. Het zijn exemplaren, die als een boomblad in de herfst naar de oppervlakte komen dwarrelen, zon der zich ook maar enige inspanning te getroosten de zware gang naar het schepnet te ontgaan. Voor het oog tonen ze elke gram gewicht, maai* als het op een robbertje vechten aankomt geven ze niet thuis. de haak zich heeft vastgezet in het dek van een gezonken aak. Vervol gens begint de nylonlijn, die als een snaar gespannen staat, prachtige strepen op het water oppervlak te trekken ten teken dat de brasem beneden bezig is aan ommetje, om dat lasti ge voorwerp in zijn bek kwijt te raken. Pas na verloop van tijd be ginnen zijn krachten te tanen en moet hij genoegen nemen met een plaatsje in hogere waterlagen. En vergeet niet, dat deze exem plaren pas gevangen zijn wanneer ze in het schepnet zitten. Ik heb sportvissers gezien, die de brasem zover gedrild hadden, dat hij (schijnbaar) uitgeteld aan de op pervlakte naar lucht lag te hap pen. Maar nog voor zij het schepnet onder zijn brede lichaam hadden kunnen plaatsen, draaide de vis zich weer op zijn kant en met het laatste restje energie gaf hij de hengelaar het nakijken. Hoe vangen we nu deze grote ADVERTENTIE HENGELSPORTHUIS Lage Rijndijk 76, Leiden, tel. 34867 krachtige brasems? Een eerste ver eiste is. dat er geen lawaai gemaakt wordt. Begin op uw stekkie niet om standig een rietveldje plat te trap pen omdat het uw uitzicht belem mert, want dan kunt u de vangst van.-; zo'n flink exemplaar wel ver geten. Doe ook in een visbootje zo zachtjes moglijk: geef flesjes, hoos- blikken en dergelijke een plekje, zodat ze niet heen en weer kunnen rollen in de boot. Heel belangrijk is ook dat u licht vist. De gedachte, dat voor een bra sem een enorme grote pen nood zakelijk is om de opstekers te kunnen signaleren, is al lang achterhaald. Het kan ook best met een wat kleiner formaat pennetje. Zorg ook dat de pen goed uit- gelood is. want elke millimeter dat uw antenne verder boven water uit steekt dan noodzakelijk is, betekent extra weerstand voor de vis en de kans dat een grote schichtige bra sem het verder voor gezien houdt. Flinke haak Over de haak, die we het best kun nen gebruiken bestaat in hengel sportkringen nog al wat onenigheid. Persoonlijk geef ik de voorkeur, aan een niet al te kleine llmmerick, een 5 of een 6, soms zelfs een 3 of 4. De brasem heeft namelijk de bekende uitschuifbare „stofzuiger- mond", waarin een flink stuk, brood kan verdwijnen. Bovendien is op deze haak een fraaie pluim of vlok te vormen. Het meest aangewezen aas voor Brasem Robuuste type De tweede soort brasem is eigen lijk een heel ander type. Hij komt voor op grote plassen en op een diepte van drie tot acht tien meter. In tegenstelling tot zijn stief broertje heeft zijn schubben huid een goudbruine kleur en van een slijmlaag is nauwelijks iets te merken. Hij is meer van het robuuste type. Van zijn scharmin- kelige broertje heeft hij ook niet dat „scheermesruggetje", maar hij beschikt over een forse brede don kerkleurige rug waaronder een ruggegraag verborgen ligt, die in tijden van nood tot flinke krachts explosies wordt aangezet. Wie zo'n exemplaar heeft vast- krijgt even de indruk, dat de brasem is brood hoewel hele gro te exemplaren ook niet vies zijn, van een kruimig aardappeltje. De gewoonte om steeds met witbrood te vissen moet u eens doorbreken door ook een stukje bruinbrood te gebruiken. De resultaten zijn in sommige wateren verrassend. Het „biologische" wit van het brood lijkt de vis soms af te schrikken, terwijl het natuurgetrouwer ge kleurde bruinbrood een grot* aan- trekkingskracht uitoefent. Voer gerust flink, vooral voordat u begint, want wanneer er een gro te school brasems boven uw voer plek hangt wordt er in korte tijd heel wat naar binnen geslagen. Blijf ook tijdens het vissen (en vangen) bijvoeren met kleinere, stukjes, zodat de school zo lang mo gelijk op één plek blijft. Werphengel Tenslotte nog iets over een me thode van brasem vissen, die de laat ste Jaren steeds meer wordt toe gepast. Jan Roelfs, de man die een voortreffelijk boek heeft geschre ven over brasem vissen komt de eer toe, die viswijze voor een groter publiek be kendheid te hebben gegeven. Hij propageert het gebruik van een werphengel, omdat de brasem een erg schuwe vis is ik schreef dat al eerder en liefst op zo groot mogelijke afstand beviet moet Wor den. Vissend op ongeveer vijfentwin tig meter van de boot ving Jan Roelfs gemiddeld in een seizoen meer en grotere exemplaren met de werphengel dan met de vaste hen gel. Afhankelijk van de diepte van het vlavater moet u bij dit systeem gebruik maken van de vaste pen of van de schuifdobber. Geeft u de voorkeur aan de vaste hengel, vis dan als het even mogelijk is met een flinke opslag. Succes. ADVERTENTIE Morsstraat 46 - Leiden Telefoon 21751

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19