Israël zet actie egen ibanon oort Pompidou: kernproeven gaan door Loskou wil vrede omdat Arabieren niet kunnen winnen FRANSE CP EN SOCIALISTEN TREKKEN SAMEN TEN STRIJDE WOENSDAG 28 JUNI 1972 BUITENLAND PAGINA 9 BEIROET (AP) Russische mi litaire deskundigen hebben hun re aring er van op de hoogte ge- iracht dat de legers van Egypte fn Syrië niet in staat zijn om in >eii nieuwe oorlog in het Midden Oosten Israël te verslaan, zo heeft jet Libanese tijdschrift Al Raya iinsdag bekend gemaakt. Volgens iet blad hebben de Russische lei iers dit aan de Syrische communis- jsche partij meegedeeld als verkla ring voor het feit dat de Russische regering voorstander is van een po litieke oplossing van de crisis in het Midden-Oosten. De Russische leiding verklaarde, dat zij een voorstander is van een vreedzame oplossing "niet omdat de Sowjet-Unie bang is voor een oorlog, maar omdat een oorlog slechts tot een ramp voor de pro gressieve Arabische staten kan lei den", aldus Al Raya, Het is moeilijk de juistheid1 van1 dit bericht vast te stellen. Al Raya onderhoudt nauwe contacten met radicale Arabische communisten, maar heeft zich meer dan eens kri tisch Uitgelaten over de Sowjet-Utnie sinds de Syrische president Hafez Assad de marxistische vleugel van de Baas partij, waarvan Al Ra ya de spreekbuis is, ten val bracht. Al Raya berichtte dat het Russi sche standpunt, dat naar voren werd gebracht tijdens een debat over een beleidsprogramma dat de Syrische partij aan het opstellen is geleid heeft tot de huidige onenig heid tussen Chaled Bakdash, de leider van de partij, en een aantal dissidenten die de banden met de Palestijnse guerrillabeweging nau wer willen aanhalen. Volgens Al Raya heeft de Russi sche leiding bezwaar gemaakt te gen actieve deelname van Arabi sche communisten aan de guerrilla beweging en in het bijzonder zijn afkeuring uitgesproken over de vliegtuigkapingen door het Volks- frond voor de bevrijding van Pales tina, dat onder leiding staat van dr. George Habasj. Habasj, die al meer dan eens bezoeken aan Pe king heeft gebracht, zou op het ogenblik in een Russische kliniek Moskou heeft eveneens het argu ment van de hand gewezen dat de Palestijnse kwestie behandeld zou moeten worden als de belangrijk ste kwestie van de crisis in het Midden-Oosten, aldus Al Raya. Het blad gaf te kennen dat de Russen de Israëlische terugtrekking uit de in 1967 veroverdie Arabische ge bieden de enige belangrijke voor waarde voor een vrede in het Mid den-Oosten achten. Al Ra ja zei dat Moskou de Syri sche communistische partijleiders heeft laten weten dat de Sowj et- Unie wapens aan Egypte en Syrië heeft geleverd om beide landen "te helpen zich te verdedigen en niet zo zeer om een oorlog te be ginnen". i 'EL AVIV (UPI) Israël heeft duidelijk gemaakt, dat zijn ivallen in Libanon, ondanks de veroordeling door de Veilig- dsraad, zullen worden voortgezet tenzij de regering in Bei- t aan de Arabische guerrilla-aanvallen van haar gebied uit, einde maakt. militaire kringen zei men, dat verklaring van staf-chef Elazar zaterdag nog steeds van kracht Elazar zei toen: „Als Libanon tegen de activiteit van de gue- tatrijders optreedt, zullen er ver gelijk meer terroristische aanisla- komen en wij zullen dan zeker es tegen hen moeten ondernemen, zullen de nodige maatregelen "'jen om te verzekeren dat onze :delijke grens veilig zal blijven", mier Golda Meir van Israël dinsdag verklaard, dat de grens in Israël en Libanon tot vorig iveedse Mimissie iderzoekt ilieiimoord Noord- en uid-Vietnam (Door onze correspondent) OCKHOLM De Zweedse re- ig gaat een commissie instellen noet onderzoeken of het gebruik de Amerikanen in Vietnam van personen gerichte wapens als terbommen in overeenstemming brengen met volkenrechtelijke ipes. Voorzitter van de commis- rordt mevr. Alva Myrdal, minis- Ontwapening en permanent gedelegeerde bij de ontwa- ïgsconferentie in Geneve, werd bekendgemaakt door de dse premier Olaf Palme im toespraak tot het congres van cialistische Jongeren in Zweden, bij hij opnieuw een aanval deed imerika's „onmenselijke oorlog- Jaar toe de „vriendschappelijkste" is geweest. Israël heeft, aldus mevrouw Meir, Libanon meegedeeld, dat als het wei gert de guerrillastrijders het land uit te zetten, Israël Libanon wel van de guerrillastrijders af zal helpen. Het uitvoerend comité van Pales tijnse verzetsorganisaties heeft gis teravond besloten de guerrilla-acti viteiten in het zuiden van Libanon voorlopig op te schorten. Wel stelde het comité de eis dat de Palestijnse bases in de nabijheid van de Israë lische grens gehandhaafd zouden moeten worden. Er zou een regeling zijn voorge steld, volgens welke guerrillastrijders grenssteden en -dorpen zullen eva cueren. Er zou slechts één organisa tie belast zijn met het toezicht op de verzetsstrijders opdat geen enkele overeenkomst met de Libanese au toriteiten geschonden zou worden, al dus is uit Arabische diplomatieke bronnen vernomen. Hassan Koning Hassan van Marokko heeft de Arabische Liga in een telegram verzocht om het beleggen van een spoedbijeenkomst van Arabische pre miers of ministers van Buitenlandse Zaken, ter behandeling van de Is raëlische aanvallen tegen Libanon, zo meldt het persbureau van het Midden-Oosten. De secretaris-generaal van de Li ga, Machmoed Riad, kwam vandaag naar Beiroet om de Libanese situa tie met president Soeleiman Fr and- jl'eh en Jlassir Arafat te bespre ken. De Libanese minister van Buiten landse Zaken, Chalil Aboe Hamad, heeft inmiddels verklaard, het on waarschijnlijk te achten, dat een Arabische topconferentie over de Is raëlische aanvallen tegen Libanon in de naaste toekomst gehouden zal worden. De Libanese minister sprak verder berichten tegen, dat Libanon de Palestijnse guerrillastrijders het land uit zou willen hebben. P ARIJ S SYDNEY Presi- den Pompidou heeft premier McMahon van Australië in een brief meegedeeld dat de Franse kernproeven die de komende dagen bij het Atol Moeroeroa in de Stille Oceaan zullen wor den gehouden, met kunnen worden afgelast, zo is dinsdag in goedingelichte kringen in Parijs vernomen. De brief is een antwoord op een Australisch protest. De brief vormde een ant woord op 'n klacht van McMa hon. Pompidou zei dat de serie proeven onderdeel vormde van een zorgvuldig voorbereid pro gramma en dat er geen sprake lj:on zijn van het niet laten doorgaan ervan. Hij gaf de verzekering dat zij onschade lijk zou zijn voor iedereen die in het onderhavige gebied woonde. Er werd niet verklaard waar om de proeven ai niet eerder zijn genomen. De scheepvaart had bericht gekregen zich ver te houden van het gebied der Moeroeroa-eialnden waar boven de ontploffingen zullen geschieden met ingang van 20 juni te middernacht. Tot nu toe was de scheep vaart altijd 72 uur van te vo ren gewaarschuwd als de kern- ontploffingen zouden gaan be ginnen. Inmiddels groeit het aantal protesten tegen de proeven. De Internationale Arbeids- conferentie in Genève nam gis teren een resolutie aan waarin de Franse proeven worden ver oordeeld. De resolutie dringt er bij de staten op aan "zich te onthou den van proeven met kernwa pens, in het bijzonder die in de atmosfeer". Honderdvijftig socialistische leden van het Britse Lagerhuis hebben gisteravond een petitie ondertekend tegen proeven. De petitie wordt vandaag aangeboden aan de Franse am bassadeur in Londen. Australië heeft gisteren op de conferentie van de Zuidoost- in Canberra, voorgesteld om in een verklaring Frankrijk te he kelen voor het negeren van de ooenbare mening, die tegen de kernproeven is. De Nieuw-Zeelandse de monstranten tegen de Franse kernontploffingen zullen niet een schip naar het gebied der Moeroeroa- eilanden sturen, maar drie of misschien zelfs De voorzitter van het anti- proeven-comité Barry Mitcalfe heeft in Wellington meegedeeld dat een "zeer groot Jacht" ge reed ligt uit te varen, samen met een grote kustvaarder met brandstof een treiler, en mis schien nog een vierde schip. Over deze vaartuigen en de havens waar zij liggen wilde hij verder niets zeggen. Alleen maar een besluit van de Nieuwzeelandse regering om de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk te verbreken zou kunnen beletten dat de sche pen uitvaren, aldus Mitcalfe. De bemanning zal in totaal 30 koppen bevatten nog niet allen zijn uitgezocht. Tot de vrijwilligers behoren de 59-Ja- rige mevrouw D. M. Taylor de vrouw van de secretaris-gene raal van de nationale raad van kerken die wil mee protesteren "al is het alleen maar om de toekomst van mijn 20 kleinkin deren". De schepen uit Nieuw-Zee- land willen contact gaan ma ken met "Green Peace" die al in het gebied der proeven is aangekomen. "Wij zullen doorgaan totdat de Fransen ophouden met hun proeven" zei Mitcalfe. "en dan gaan we met China beginnen". Geld De leider van de socialistische oppositie in het Australische parlement, Gouch Whitlam, heeft meegedeeld persoonlijk de kosten te zullen garande ren van een vliegtuig dat men naar Tahiti wil zenden als on derdeel van het protest tegen kernproeven. Het vliegtuig zal een Austra lische delegatie vervoeren die in Tahiti het protest tot uiting zal brengen. De linkse socialis tische parlementariër dr. James 5 australië MARKIEZEN- ElLn POLYNESIA EILn T°£4/L jteaV.'V». lu Mooreo'tohiti U°rSCHAPS 5 y> T°^e, Stille Oceaan 150® -20° Moeroeroa -• c GAMBIERflin STEENBÖKSKËËRKRiNG 140® Cain zal dit regelen. Er zijn 5.000 Australische dollars voor deze onderneming nodig maar tot nu toe heeft men pas 1.000 dollar bijeen. Whitlam zou de rest willen gaan aanzuiveren uit een spe ciaal party fonds. Een van de talrijke protesten in Australië zou zelf een pro test van dierenliefhebbers kunnen uitlokken. In Sydney rijdt een auto rond met een bord waarop staat: „Schop vandaag een Franse poedel dood". Schoolmeisjes in Perth wei geren de Franse les te volgen. (Vn onze correspondent) PARIJS Voor hét eerst in de ge schiedenis van de Franse arbeiders beweging is het d'e beide grote linkse partyen van communisten en socia listen gelukt een gezamenlijk rege ringsprogramma op ,te stellen. Tot dusver waren ze nooit veel verder ge komen dan een catalogus van over eenkomsten en geschillen of vage be loften met het doel voor de buiten wereld in gesloten gelederen een ver kiezingscampagne in te kuninen gaan. Ofschoon de komende kamerver kiezingen d'ie op zyn laatst in het voorjaar van 1973 moeten word'en ge houden, natuuriyk lang niet vreemd aan d'e jongste overeenkomst zym ge weest. heeft het akkoord toch veel verder strekkende dan enkel electo rale betekenis. Door Frank Onnen Het document van 150 pagina's waaraan gespecialiseerde commissies van beide partyen maandenlang ge werkt hebben, omvat een regerings programma waarvan alle buitenland se politieke, economische, militaire en sociale hoofdstukken tameïyk gede tailleerd uit de doeken worden ge daan. Toit zo'n synthese tussen do opvattingen der beide rode partyen was zelfs in 1936 de Volksfrontrege ring van de socialist Léon Blum nog niet gekomen. Daarin haddon com munisten dan ook geen zitting. Ver wacht mag dan ook worden dtat deze rode coalitie, waarby ook de radicale parlementariërs die hun leider Ser- van Schreiber zyn afgevallen, zich nog aan zullen sluiten, by de verkie zingen een niet geringe aawtrekkings- kracth op het electoraat zal kunnen uitoefenen. De laatste loodjes die het zwaarste hebben gewogen, hadden betrekking op de Europese politiek en op de tionalisatles. De communisten die ter wille van ret akkoord een langere af stand dan de socialisten ïyken te hebben afgelegd, hadden ongeveerde helft van de te nationaliseren onder nemingen eerst van hun verlanglijst geschrapt. Indien by de verkiezingen de linkse partyen zouden winnen, dan zullen de wapen- en de vliegtuigin dustrie, de elektronische, chemische en farmaceutische ondernemingen niettemin staatsbedryven worden. Een andere zure twistappel waarop by het laatste referendum de linkse eenheid nog was afgesuit, de eenwor ding van Europa, is nu eveneens als obstakel aan de kant geschoven. De communisten en de socialisten heb ben elkaar gevonden in de erkenning van de noodzaak dat de EEG van de hegenomie d'er internationale onder nemingen moet w-orden verlost. Het atoomzwaard zal gedurende vyf jaar worden opgeborgen, zonder dat een links Frankrijk zich direct helemaal uit alle Atlantische organen terug denkt te zullen trekken. Vooritls zal een nieuwe Volksfront- regering de minimumlonen tot 1000 franken verhogen en de penisloenge- reohtigdie leeftijd tot 60 jaar verla gen. Uitzonderingsrechtbanken zullen, evenals de doodstraf, eveneens uit het gerechteiyke arsenaal verdwij nen. Het mandaat van de president der republiek zal van zeven tot vyf laren worden ingekort, terwyl de in vloed van het parlement wordt ver groot. De communisten hebben zich ten slotte nadrukkeiyk uitgesproken ir de democratische rechten van oppositie en als een ltokes rege ring een meerderheid van het parle ment tegenover zich vindt, zal ze dus af moeten treden. De beide topleiders der twee par tyen, de communist Georges Mar- Choi's en de socialist Francois Mitter rand, hebben by de bekendmaking van hun akkoord van een „histori sche mylpaal" gesproken en op pa pier hebben ze zeker ook geen on- gelyk. Of ze in de praktijk hun eens gezindheid zullen wet enite handha- moet natuuriyk nog worden af gewacht. Maar tenslotte is da huidige regeringsmeerderheid ook uit ver schillende partyen samengesteld die hun tegenstellingen evenmin altyd weten te laten domineren. De spanningen in het regerings kamp dreigen juist op dit moment tot een climax te zullen leiden die premier Chaban-Delmas of een aantal van zyn ministers juist dezer .gen noodlottig zal bunnen worden. Voor het eerst sedert lange tyd maakt de linkse oppositie in Frankryk nu Twee foto's van een bank overvaller met als gijzelaar de di recteur van de Eliot Slavings Bank P. Roland Herbert in Bos ton. De man wist te ontkomen met 5540 dollar. Hij nam de bank directeur nog een tijdje mee. La ter sprong hij uit de auto, die hij de directeur liet besturen. Massa-arrestatie In Paysandu od 240 km ten z.w. van Montevideo (Uruguay) heeft de politie gisteren bil invallen in enkele huizen 78 leden van de ondergrondse Tupamaro-be- weging aangehouden. Dit is in een communiqué van het leger meege deeld. Er werd beslaggelegd op wa pens, voedsel, medicynen, kleding, werktuigen en vervalste documen ten. derhalve een overtuigender indruk van eenheid dan het gaull:i?tisch-con- servatieve regeringskamp. By al zyn Europese en andere problemen heeft president Bompidou er nu dan ook ontegenzeggelyk een zware zorg by gekregen. Onderzoek Kleindienst naar eigen meineed WASHINGTON (Reuter) De juridische commissie van de Ameri kaanse Senaat heeft eenparig ge vraagd om een onderzoek naar de vraag of minister van Justitie Ri chard Kleindienst, of andere getui gen op openbare hoorzittingen over bevestiging van zijn benoeming tot minister, meineed hebben gepieegd. Het verzoek van de commissie ia uniek, doordat aan het hoofd van het departement van Justitie wordt gevraagd te onderzoeken of hijzelf meineed heeft gepleegd. Kleindienst volgde kortgeleden John Mitchell als minister van Jus- tie op. Mitchell is presidents Ni- xons herverkiezingscampagne gaan leiden. OPOVERLEG 4NDHI MET ILI BHOETTO van (persbureau (iter en het ANP iitmiiiiiiiiitiii iiiiiimn DELHI- en president Zoelfi- jioetto gingen vandaag in idiase^atad Simla proberen ein- een (fij^irzame vrede tussen India en Pakistan tot stand te brengen die de twee landen de af gelopen 25 Jaar niet hebben kunnen bereiken. Een kwart eeuw lang hebben In dia en Pakistan vrijwel voortdu rend vijandig tegenover elkaar ge staan waardoor zij" politiek, sociaal en psychologisch steeds meer van elkaar vervreemd zijn ondanks hun gemeenschappelijke afkomst. Waar schijnlijk kan elk probleem tus sen de twee landen worden terugge bracht tot de bloedige deling van het voormalige Brits-Indië in een hoofdzakelijk hindoes India en een islamitisch Pakistan, toen de Brit ten zich in 1947 terugtrokken. Er bestaat in Nieuw Delhi een voorzichtig optimisme over het top- overleg dat in beginsel vier dagen zal duren. Als reden voor dit opti misme wordt aangevoerd dat het evenwicht dat aanvankelijk tussen de twee landen bestond nu duidelyk In het voordeel van India is ver broken. De overwinning van dat land In de oorlog met Pakistan re sulteerde vorig Jaar december in de vorming van een onafhankelijke staat BangladesJ het voormalige Oost-Pakistan het verlies van belangrijke stukken van West-Pa kistan aan India en de krijgsge vangenschap van circa 73.000 Pa kistaanse militairen. Waar het in Simla in eerste aan leg om gaat is duidelijk: de terug keer van de Pakistaanse krijgsge vangenen, de uitwisseling van ver overd gebied, heropening van de grenzen, hervatting van de diplo matieke betrekkingen en vooral de kwestie-Kasjmir. Dit laatste probleem is vrijwel direct vanaf de deling het grootste twistpunt tussen de twee landen geweest. Of er werkelijk een duur zame vrede zal komen hangt af van de oplossing die men over deze kwestie zal weten te vinden. Voor India, met al zijn in de recente strijd behaalde voordelen, is Kasj mir het enige belangrijke punt. De rest komt voor de regering in Nieuw-Delhi op de tweede plaats. India heeft de laatste maanden te kennen gegeven, dat het er niet afkerig van is van de 23 Jaar ge leden vastgestelde bestandslijn in Kasjmier een Internationale grens te maken. Een dergelijke regeling zou betekenen dat beide partijen hun aanspraken op het gehele, hoofdzakelijke islamitische Kasj mir laten vallen. Toen deze staat ln 1947 bij India kwam, onstond een oorlog waarin Pakistan een derde deel van het omstreden ge bied bezette. Voor Bhoetto is het belangrijkste punt de vraag hoe hij de Paki staanse krijgsgevangenen kan te rugkrijgen, die voor het merendeel afkomstig zyn uit de vlakte van de Pendsjaab, één van de gebieden waarop hij het meeste steunt. Di rect na de oorlog werd er 6terke drang op hem uitgeoefend om de krijgsgevangen terug te krijgen. Sindsdien is deze druk verminderd. Zelfs heetf de president onlangs 'n uitspraak van het volik losgekre gen dat Pakistan niet zijn eer en waardigheid zal afstaan in ruil voor de gevangen. De kwestie van de Pakistaanse krijgsgevangen is nog ingewikkel der geworden, doordat India er aan vasthoudt dat de Pakistanen zich aan een gezamenlijk commando van strijdkrachten van India en BangladesJ hebben overgegeven en dat by gevolg de nieuwe staat moet deelnemen aan het overleg over him vrijlating. Volgens mevrouw Gandhi moet deze kwestie deel uit maken van een algehele regeling. De premier van BangladesJ, sjeik Moedjiboer Rachman, weigert op zijn beurt met president Bhoetto te praten, zolang Pakistan niet zijn •republiek heeft erkend. De toena dering tussen Pakistan en Bangla- desj wordt nog extra bemoeilykt door het besluit van de autoriteiten in Dacca ongeveer 1.500 Paki staanse militairen terecht te laten staan wegens „misdaden tegen de mensheid". Intussen werd wel in Simla een woning gereed gemaakt voor sjeik Moedjiboer, voor het geval hij aan het topoverleg gaat deelnemen. Een andere factor bij het top overleg In Simla eens de zomer- resident van de Britten waar des tijds de plannen werden opgesteld voor de terugtrekken uit Brits- Indië vormt de houding van de grote mogendheden, hoewel India en Pakistan beide een interventie door een derde partij hebben afge- De verhouding tussen India ener zijds en de Verenigde Staten en de Volksrepubliek China heeft te lij den gehad van de omstandigheid dat laatstgenoemde twee landen tij dens de crisis om Oost-Pakistan de zijde van Pakistan hadden gekozen. Zij zouden hopen dat hun relatie met Nieuw Delhi zal verbeteren als India en Pakistan tot een vergelijk komen. Ook de Sowjet-Unie is geïnteres seerd in een dergelijk vergelijk, om dat zij, naar het oordeel van bepaal de waarnemers, Pakistan ziet als de nog ontbrekende schakel in haar grote plan voor een stelsel voor col lectieve veiligheid in Azië met In dia als middelpunt. In dit verband wordt er op gewezen dat de spe ciale raadsman van Bhoetto, Aziz Achmed, zondag onverwacht naar Moskou is vertrokken.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9