"Gespreide betaling bemoeilijkt controle hoger collegegeld" DADERS AANSLAG MEBOII Doop van Prins Kamer eens met EISEN NU BETALING Schutters zitten elkaar in het haar Minister De Brauw: Tas onderwijs wanneer alles is betaalcP WD: „ontwerp'' abortus is niet olgens akkoord overplaatsing overste Volten Kort geding over royement van twee leden WOENSDAG 28 JUNI 1972 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG Minister De Brauw heeft de Tweede Kamer vannacht bezworen, dat de collegegeld- en in schrijfgeldverhoging door de universiteiten in de komende weken kan worden verwerkt. Hoezeer zijn voorstellen ook op het allerlaatste ogenblik worden behandeld. Ook stelde hij met klem dat de universiteiten ondanks hun bewerin gen in staat zijn om te controleren of de verhoogde be dragen zijn betaald. Hij is nog in overleg met het ministe rie van Sociale Zaken om via de kinderbijslagbetaling door de Raden van Arbeid aan die controle bij te dragen. Gespreide betaling wees hij af omdat dit de controle op volledige betaling van de nieuwe bedragen onmogelijk zou maken. Er zou dan namelijk al voor een deel-bedrag een betalingsbewijs die nen te worden afgegeven. „Het on derwijs mag niet worden bijgewoond voor er volledig is betaald." aldus Kamerlid Van Rossum (SGP) minister De Brauw. had tijdens het debat staan wappe ren met een girostrookje als bewijs dat hij voor het nieuwe studie Jaar ten behoeve van een kind al het ou de bedrag had voldaan: „Er is dus al een recht verworven op een reis." zei hij. De Brauw: „De trein is nog niet vertrokken, er moet worden bij betaald". Wie betaalt? De minister hekelde de opvatting dat onderwijs kosteloos zou moeten zijn: „Daar ben ik ook in principe voor. maar het bestaat het niet, want wie betaalt het? De belastingbeta ler". Van allerlei zijden was hem gezegd ook door regeringspartij VVD dat de collegegeldverhoging zuiver was bedoeld als maatregel om geld binnen te krijgen. Verbrugh (GPV)„De Brauw wil geld zien, maar hij komt niet rond uit voor zijn Hollandse koopmansstunt. Hij is erger dan Colijn". Minister De Brauw wees dit ech ter met kracht van de hand: „Het gaat om meer dan de wijziging van een paar bedragen. Het is de eerste fase op weg naar een nieuw stelsel van studiefinanciering". Hij zegde toe dat het bedrag van 1000 gulden ter dhcussie blijft. ..zowel omhoog als omlaag". Maar in 1973 zal het geen verandering ondergaan. Hij streeft naar een nieuwe herziening, „naar een gestructureerd stelsel," in 1974. Daarbij laat hij de mogelijkheid open, dat het collegegeld dan niet langer uniform is maar van wisse lende grootte naar gelang de „duur te" van studierichtingen, indien on derzoek de wenselijkheid althans aantoont. Ook wil hij „een alterna tieve mogelijkheid" aanbieden, waar bij de studiefinanciering geheel los van de ouders gebeurt. Afwijzen Speciale academici-belasting en studieloon bleef hij absoluut afwijzen. De VVD'er Van Dijk rekende hij voor dat de gezinnen met middel bare inkomen?, ook in de hogere re gionen daarvan, niets te duchten hebben: „Een gezin met 39.000 gul den inkomen en twee studerende kinderen krijgt nog 2500 gulden toe lage". Hij voorspelde dat het percen tage studenten met een gehele of gedeeltelijke toelage het komende studiejaar stijgt van ruim 30 tot ongeveer 40 procent. Vrees van de PvdA dat stijging van het toelagedeel dat als renteloos voorschot wordt verstrekt een psy chologische drempel voor mensen met lagere inkomens zal zijn, werd door De Brauw weerlegd: „Maximaal kan zo'n schuld gaan stijgen met 2700 gulden tot 21.500 gulden en dat is echt geen drempel". Minister De Brauw zei dat de door hem genoemde netto-opbrengst van zijn voorstellen, 60 miljoen, een schatting is. Onder meer afhanke lijk van het aantaJ afvallende „pro fiteurs". Maar hij bestreed dat die opbrengst veel lager kan zijn. De socialist Masman had gesproken over misschien slechts 20 of 30 mil joen. Motie Aan het begin van het debat werd een motie van de oppositie verwor pen. Daarin was voorgesteld om niet aan de behandeling te begin nen. De indiener van de motie, de D'66er De Goede, zei: dat de minis ter vorig jaar september met de Minister De Brauw vlak voor het begin van het kamerdébat over de verhoging van het col legegeld tot f1000,-. plannen was begonnen, zeven maan den in het kabinet had nodig gehad, en nu in de laatste dagen tekort was geschoten bij de schriftelijke voorbereiding. De drie daders, Tom van der Linden. Wim van Poelgeest en Jan Plat, hebben na hun vrijlating al di rect geprobeerd uit te vinden of het Juridisch mogelijk is om "hun belo ning voor de aanslag" uitbetaald te krijgen. "De overeenkomst heeft een onge oorloofde oorzaak en lijdt in zover- s aan nietigheid. U, die zelf de ge volgen van deze onderneming heeft ondergaan, kimt er zich dus niet op beroepen dat het onfatsoenlijk zou zijn deze bedragen alsnog uit te betalen", schrijft him advocaat. Lening Advocaat Huisman stelt verder in de brief dat het zijn drie cliënten Eerste keer contact van Nederland met Hanoi DEN HAAG Nederland heeft voor het eerst diplomatiek contact inet de regering van Noord-Vietnam gehad. Ook is voor het eerst de Voorlopige Revolutionaire Rege ring van Zuid-Vietnam (de regering van de Vietcong) benaderd, zij het indirect. Deze maand heeft de Nederland se vertegenwoordiger in Peking de Noordvietnamese missie daar een no ta overhandigd, waarin Nederland de strijdende partijen in Vietnam vraagt de gevechten te staken en de vredesbesprekingen in Parijs te her vatten. In de nota verzocht de Ne- landse regering Hanoi de nota door te geven aan de Voorlopige Regering. Het kabinet-Biesheuvel heeft hier- Imee de motie-Van Hulst van eind mei uit de Eerste Kamer uitgevoerd. De Kamerleden Van Hulst, Wassen- van Schaveren, Van Huiten en De Gaay Fortman vroegen in die motie de regering een beroep te doen op de strijdende partijen tot een wapen stilstand en hervatting van het vredesoverleg te komen. niet direct om uitbetaling cash geld is te doen. Tom van der Linden en Wim van Poelgeest zouden al blij zijn met 'n geldlening voor een bedrag van f50.000, om daarmee een nieuw be drijf te beginnen. Tenslotte wordt in de brief voorge- „^eld om dit onderwerp samen aan tafel verder te bespreken. Naar aanleiding van deze eerste brief heeft mr. W. J. M. Bordewijk de heer VerweiJ verklaard dergelijk gesprek geen zin heeft. Verontwaardigd In antwoord daarop heeft mr. Huis man hem weer geschreven dat hij vermoedt dat de drie daders daarover verontwaardigd zullen zijn Hoewel hij de bemiddelingspoging voor zichzelf als beëindigd beschouwt, stelt hij tenslotte wel dat zelfs het openbaar ministerie van mening was dat de opdrachtgevers moraliter ge bonden waren te betalen. Van der Linden. Plat en Van Poelgeest zijn nu van plan verdere gerechtelijke stappen te onderne men. Van de zijde van Radio Ve ronica kon geen commentaar wor den verkregen omdat de heren Jaap en Dirk VerweiJ met vakantie zijn. De heer Buil zelf was "onbereik baar" in verband met andere ken. DEN HAAG (ANP) Prin ts Margriet en mr. Pieter van Vol lenhoven zijn van plan hun zoon prins Pieter-Christiaan ten doop te houden in de doopdienst van de Ne derlands Hervormde Gemeente te Apeldoorn op zondagmorgen 3 sep tember. De dienst in de Grote kerk, aanvang 11.30 uur zal wor den geleid door prof. dr. H. Berkhof uit Leiden en de op die zondag dienstdoende wijkpredikant ds. J. C. H. Jörg. it heeft de Rijksvoorlich tingsdienst meegedeeld rieter-Christiaan De drie daders van de aanslag op het zendschip Mebo II van Radio Nordsee International hebben de directeur van Radio Veronica de heer Buil Verweij, verzocht alsnog de 75 mille uit te betalen, die volgens afspraak bij een geslaagde onder neming zou worden uitgekeerd. „Hoewel uitbetaling niet kan worden afgedwongen, rijst na tuurlijk wel de vraag in hoeverre er niet een fatsoensverplich ting bestaat", zo schrijft hun advocaat, mr. D. Huisman, aan de directeur van Radio Veronica. Inmiddels heeft ook de advocaat van de heer Verweij gere ageerd op deze brief. Daarin zegt deze dat zijn cliënt noch m staat is noch de lust heeft om nieuwe investeringen te gaan doen. In Rotterdam is op 88-jarige leeftijd overleden de voordrachts- kunstenaar Jacobus van Elsacker. motie verwierPen De heer Van Elsacker, oorspronkelijk er n11"- A- Stemerdink, onderwijzer, kreeg o.m. les van Albert nister De Koster werd uitgenodigd Vogel sr., hij droeg voornamelijk mid- i deze overplaatsing niet uit te voe- delnederlandse stukken voor en wer- j ren. van Vondel. (1880-me). De PvdA-er heeft vorige week ver- DEN HAAG - Een meerderheid band gelegd tussen deze overplaat- van de Tweede Kamer is akkoord j sing en de in de top van de krilgs- gegaan met de overplaatsing van macht gerezen meningsverschillen overste Volten van het ministerie over het toekomstige defensiebeleid, van Defensie naar Amersfoort. j Een afwijkende opvatting zou ziln Dat geschiedde gisteren doordat terug te vinden ln een nota van de de vijf regeringsfracties en bloc een commandant van het Eerste Leger de PvdA- korps, generaal Mijnderts. Minister 'De Koster weigerde deze nota open- Een recente foto van Prins Bernhard die morgen zijn twee- enzestigste verjaardag hoopt te vieren. DEN HAAG Ernstige kritiek j val heeft de WD-fractie in de Tweede Kamer gisteren geuit op het vori- week gepresenteerde wetsont werp over abortus. Volgens de WD-Kamerleden mr. A. Geurtsen en mevrouw E. Veder- Smit wijkt het ontwerp op de vol gende punten af van het vorig Jaar gesloten regeerakkoord tussen de drie christelijke partijen KVP, ARP, en CHU en de VVD en DS'70: de strafbaarstelling van de vrouw wordt niet volledig opgeheven; er wordt een termijn van 24 weken genoemd, waarbinnen abortus even tueel nog gerechtvaardigd, kan zijn. De VVD wil in het wetsontwerp, via een wijzigingsvoorstel in elk ge baar te maken. De vijf regerings fracties steunden hem daarbij. PvdA. D'66, PPR en PSP stemden voor de motie De Goede <D'66>, waarin aan de regering gevraagd werd onverwijld een aanvang te maken met de bestrijding van de in flatie en de gezondmaking van de overheidsfinanciën. De vier genoem de fracties en de CPN waren ook voor de motie De Ruiter (PvdA). Daarin werd van de regering ver langd af te zien van beperkingen in de bouwsector op het terrein van onderwijs, stadsvernieuwing en wo ningverbetering. De fracties van D'66 en PSP ten slotte waren voor de motie Engwir- da (D'66), waarin aan de regering gevraagd met de kamer overleg te plegen voordat een directeur van de Wereldbank benoemd wordt. De stemming over een tweede mo tie Engwirda inzake het bevolkings beleid zal later plaats vinden. In de ze motie wordt de regering gevraagd terug te komen op haar besluit geen bilaterale hulpprojecten op het ge bied van het bevolkingsbeleid te steunen. Vorige week, tijdens het debat over deze motie, signaleerde liberalen menen, dat niet alleen de de interpellant een andere mening anoniem moet blijven, maar I van prof. Haspels, een der adviseurs van minister Boertien dan door de een termijn opnemen, waarbin- het besluit van de behandelende arts moet vallen. De fractie denkt daarbij aan een termijn van acht dagen. naar voren was ge- ook de medici en de adviseurs. In het algemeen meent de VVD- I bewindsman fractie, dat het wetsontwerp de in- bracht. Dit bracht het kamerlid druk wekt alsof het erom gaat het Waalkens (VVD) er toe voor te stel- toezicht te verscherpen. De opzet van i ten eerst te onderzoeken hoe de me- het regeerakkoord is geweest te ko- ning van prof. Haspels precies luidt" men tot „legalisering van met name Daarna zou over de motie gestemd in de Stimezo-klinieken gegroeidekunnen worden. De kamer ging praktijk". I hiermee akkoord. ROTTERDAM (ANP) De Ko ninklijke Scherpschuttersvereni ging Rotterdam heeft de schutters Jan Borger en Robert van de Boo gaart geroyeerd wegens "wange drag". Een bestuurslid van de ver eniging slingerde deze beschuldi ging gistermiddag ongevraagd de rechtszaal in, waar het kort geding werd voortgezet, dat het tweetal uit protest tegen het royement tegen de "koninklijke" heeft aangespan nen. Borger en Van de Boogaart hiel den tijdens de zitting bij monde van hun raadsman hardnekkig vol dat ze als lid zijn geschrapt, omdat ze in de sociëteit van de vereniging weigerden staande het glas te hef fen op de geboorte van het Jongste kind van Prinses Margriet en Pie ter van Vollenhoven. Over twee weken zal de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. J. G. L. Reuder. uitspraak doen. Het voorstel dat hij de ge royeerde schutters drie weken ge leden had gedaan uit te kijken naar een andere schietvereniging bleek op niets uitgelopen. "De resultaten waren bedroevend", ver telde hun raadsman, mr. E. van Staden ten Brink. "De zes vereni gingen die ze hebben benaderd, stelden zich afwijzend op". Ze zijn een beetje huiverig gewor den, meende de pleiter voor de "ko ninklijke", die vervolgens een op somming gaf van de feiten, die het onverantwoord maakten de twee schutters nog langer als lid te handhaven. "Deze heren gebruik ten elke gelegenheid om de boel te frusteren". Jan Borger schilderde hij af als een man die vanaf het begin van zijn lidmaatschap in 1965 heeft dwarsgelegen en de sfeer in de ver eniging verpestte. Over Van de Boo gaart werd niet veel "kwaads" ver teld, afgezien van die keer dat hij op een ledenvergadering luid pro testeerde tegen de manier waarop een nieuw bestuur werd De beruchte borrel was volgens mr. A. F. de Savornin Lohman de druppel die de emmer deed over lopen. Hij nam het de schutters kwalijk dat zij, sinds november toen zij een waarschuwing kre gen, nimmer hadden blijkgegeven, van een goede wil. Volgens mr. Van Staten ten Brink waren de "zeer ernstige in cidenten" zoals zijn tegenpleiter "t noemde overdreven en dateerden zij van voor november. Hij betoog de dat zijn cliënten zich sindsdien netjes hadden gedragen. "Als Je in eens drie leden (ook J. Barbier werd geroyeerd, hij stapte niet naar de rechter) schrapt, zit er iets ach ter. Er moet een gemeenschappelij ke reden zijn. Voor mij is dat de weigering van de toast", aldus de advocaat.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7