Arie v.d. Linden (70) graag suppoost Oud Noordwijk Katwijk I werd polo-kampioen Katwijk vraagt rijkssteun voor saneringsplan Leidse nonnen krijgen zwemles in Alphen/Rijn Na een druk bestaan in de visserij en bouw Zweven van pond kan nadelig zijn voor exporteurs van bomen Arjen won een fiets INBRAAK AAN VIVALDIHOF Vonhoff opent de Laura WOENSDAG 28 JUNI 1972 NOORDWIJK AAN ZEE Wanneer we de museum boerderij „Oud Noordwijk" aan de Jan Kroonsweg tegen over het parkeerterrein achter „Palace'' op een steenworp afstands van de Koningin Wilhelmina Boulevard in Noordwijk aan Zee binnenstappen worden we begroet door Arie van der Linden. Hij is net een „zware van de weduwe'' aan het rollen een sigaret uit een pakje hoef ik niet, want daar zit geen smaak aan, mompelt Arie en gaat daarmee behendig door. In een wip heeft hij het „strootje" klaar. Onderwijl schuift hij ons het tabaksdoos je toe met de bedoeling dat we zijn voorbeeld volgen. Dat doen we dan maar, want op z'n tijd smaakt een zware best. Van der Linden is de suppoost van dit karakteristieke museum van het Genootschap „Oud Noordwijk". Hij doet viaardingse. Katwijkse «Parlevliet dat werk van 15 juli tot en met 31 augustus. Dan gaan de i Jmuidense reders ik had wel v i tt ii-i door Wlllen gaan. Mijn vrouw had deuren weer dicht. Het ontvangen en rondleiden van be- echter liever dat ik aan de wal kwam zoekers is z'n lust en z'n leven. werken. Enwat doe Je dan. Af- monsteren natuurlijk en een ander serij en later na zijn trouwen op 23- j baantje zoeken!" Jarige leeftijd in de bouw. Die ze- Ruim veertig Jaar heeft Arie van ventig Jaar zijn hem niet aan j der Linden na zijn vissersloopbaan te zien. Men zou hem zo rond.i in de bouw gewerkt. Eerst voor de de vijf-en-zestig geven. Van der oorlog twintig jaar bij bouwbedrijf J. P. de Vrede en daarna logger een Vlaardinger stoomfiets —het zeegat uit. Dat deden in die tijd meer jongens. Ze kregen van de lagere school zogenaamd visse rijverlof, maar moesten dan wel 's winters weer terugkomen. Arie kennelijk met plezier: „Toen ik elf was vonden mijn vader en moeder het goed, dat ik een haring- teeltje meemaakte, 'k Was wat in mijn sas, want je werd een beetje tot de groten gerekend. Dat leven beviel me best. Zo best, dat ik niet meer naar school ging. M'n ouders vonden het beslist niet zo leuk. Ik voelde echter niets anders. Ze be rustten er uiteindelijk in. Tot mijn drie en twintigste jaar heb ik ge- Op loggers en treilers. Bij Stralend zegt Arie van der Lin den: 't Is gelukkig wat beter weer dan vorige week. Fijn voor de gas ten. Nadeel is natuurlijk, dat ze bijr na de gehele dag op het strand ver toeven en niet naar deze oude boer derij van Barnhoorn komen. Toch krijg ik nog geregeld bezoe kers. Jammer, dat er niet meer Noordwijkers komen. Voor hen in de eerste plaats is dit museum in teressant. Misschien komt het nog. Als we er maar lang genoeg op blij ven hameren". Noordwijker Van der Linden is een rasechte Noordwijker. Z'n vader was de be kende badman vroeger visser Thijs van der Linden. Hij werd 87 jaar. Er hangt nog een kleurenteke ning van hem in de "mooie kamer" van de boerderij. Gekleed in oliegoed ten teken, dat het bar boos weer was. Van der Linden lachend: "Als ik zo oud wordt als mijn vader heb ik nog wat Jaartjes tegoed, maar dan wel graag dezelfde gezondheid. Toen hij tachtig was vertoefde hij nog in het bad voor de boulevard. Hij is trouwens ook badman geweest in het Noorderbad. Vader zat altijd in de vlet om de zwemmers te waar schuwen zelf kon hij dat als de bes te. Met de Tappenbecks was hij zeer goede maatjes. Hij heeft Noordwijk uit zien groeien van vissers- tot bad plaats". Over zijn eigen leeftijd heeft Arie nog niets gezegd. Het blijkt, dat hij zeventig is en een "zwervend.' be staan heeft gehad. Eerst bij de vis- Door Cees Combee Foto Holvast Linden geniet nu al ruim vijf Jaar van zijn AOW. Dat leventje bevalt hem best. Helemaal niets doen Is er voor hem echter niet bij. Stilzitten met een boekje in een hoekje ver afschuwd hij. Graag gaat hij, voor al als het stormt, naar "de wurft" om naar de zee te kijken. Hij is heel erg blij, dat hij nu al voor het twee de Jaar suppoost is van de mu seumboerderij "Oud Noordwijk". Niet om het geld. Hij krijgt er wel een kleinigheidje voor, doch dat is voor hem bijzaak. Arie doet het om het werk. „Oud Noordwijk" boeit hem. Hij is van mening, dat er iets van voor het nageslacht bewaard moet blijven. Ook het omgaan met indt hij fijn. Levensverhaal Erica vaJ een en twintig jaar bij Stam uit Dubbeldam. Hij heeft in heel Zuid- Limburg meegewerkt om bouwob- jecten te realiseren en ooa in Zeeuws-Vlaanderen. waar direct na de oorlog wederopbouw werd ge pleegd. Dat hield in. dat Arie de ge hele week van huis was toen hij in Limburg werkte en toen hij in wijs te Hazerswoude-dorp, werd hier aan deelgenomen door de klassen 1, 2, en 3. In totaal hebben lande lijk 106000 kinderen hieraan deel genomen. De inzendingen werden beoordeeld door leerlingen van de kunstacademie uit Rotterdam. Eén van de gelukkige prijswinnaars was 't Is een genoegen om naar deze Arjen van Dorp, Burg. Warnaarka- eenvoudige Noordw-ijker te luisteren (je 30 Hazerswoude-dorp. leerling als hij zijn levensverhaal vertelt. Z n van bovengenoemde school. Direk- eerste teeltje maakte hij al op elf- ;teur J. Baars van Ouwehand. kwam Jarige leeftijd. Toen trok hij met de persoonlijk de prijs in de klas uit reiken bestaande uit een fiets. Alle kinderen kregen een vrijkaart voor een bezoek aan Ouwehands Dieren park. HAZERSWOUDE Ter gelegen heid van het veertig-Jarig bestaan Arie van der Linden (70) is van het recreatiepark Ouwehand te swppoos+ »"»n de museum boerde- Rhenen werd in april j.l. een kleur- I rij "Ov* NoordvAjk". Hij leidt wedstrijd gehouden. Van de Johan- j binnen- en buitenlandse gasten Postschool voor Chr. Basisonder- rond. DEN HAAG De voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, H. J. Hylkema, heeft gistermiddag in de bestuursvergadering verklaard, dat de monetaire crisis vooral voor de exporteurs van bomen nadelig is. Zij hebben Juist geleverd en nog grote bedragen uitstaan. Het zwe ven van het pond kan vooral hen, die niet voorverkocht hebben, par ten spelen. De bloembollenexporteurs hebben in hun verkoopvoorwaarden een clausule opgenomen, waarin is vastgelegd, dat bij koersverschillen groter dan vier procent de prijs daarmede in overeenstemming moet worden gebracht. Het voorstel van de vereniging „De Tulp" om de inlevering van tulpenplantgoed na dit seizoen te wijzigen, heeft een verrassende uit spraak ontlokt aan de „vooroorlogse" heer Braam, die zweert bij opkoop van overschotten. Hij kwam tot de conclusie, dat als men geen plant goed meer inneemt men ook de moed moet hebben om overschotten van leverbaar ook niet op te kopen. Het is onjuist om eerst te telen en dan te pet., er is niet over gesproken. Het verzoek van de Amerikaanse groep van bloembollenhandelaren om een extra heffing, die zij vrijwillig op zich hadden genomen, niet te collec teren, daar de devaluatie van de dol lar veel geld heeft gekost, bracht de heer Braam tot een felle aanval. Hij was kotsmisselijk geworden van de vleierige manier, waarop de ex porteurs de kwekers in de Commissie van Bijstand trachtten in te palmen De belofte van deze groep om vijf jaar achter elkaar een miljoen op tafel te brengen, kon door drs. Ver meulen worden gewaardeerd. Men stemde unaniem voor. Het afzetpro- ject in de VS moet doorgaan. Knecht slaat baas met schep ALPHEN AAN DEN RIJN Op et moment dat de baas bukte wilde malen. Plantgoedinlevering de knecht juist een schep puin op trkomt kosten. een gereed staande vrachtwagen De heer Huibers kon geen goed f'H<* T de baas vol op het hoofd raakte en deze duizelig op zijn benen stond te schommelen. Overigens mankeerde het „slachtoffer" helemaal niets. Hij had zelfs geen verwonding aan zijn hoofd opgelopen. Het opgevalletje gebeurde bij de Rijnbrug waar het Water- en Licht- bedrijf van de gemeente Alphen thans bezig is met het aanbrengen van nieuwe gasleidingen. woord vinden voor het huidige sys teem. Men kan voor dit geld heel gemakkelijk snelgroeiende variëtei ten telen. Apeldoorn is er een ty pisch voorbeeld van. Deze tulp neemt een te groot gedeelte van de tulpen- produktie voor zijn rekening. Men mag echter niet zeggen dat dit alleen een gevolg is van de inlevering. Men heeft hem heel lang op de bloembol- lenmarkt uitstekend betaald. De he ren Elferink en Steur inga waren bang een stuk beleid uit handen te geven. Ze vreesden dat de tulpen- produktie te groot zou worden. De bloemenman -vertegenwoordiger Wegman noemde het afschaffen van opkoop van overschotten een harde maatregel, die men dit jaar niet kan invoeren. Hij koos dus maar eerst voor afschaffing tulpenplant goed. Er is afgesproken, dat men in de commissie tulpenteeltbeleid dit onderwerp nader zal bestuderen. De heren Elferink, Sterringa, v. Herk en Stam stemden tegen. Vijftien temmen waren voor. Het hyacintenareaal blijft 100 ALPHEN AAN DEN RIJN Uit twee spaarpotten en enkele porte monnees hebben inbrekers een be drag van tweehonderdtwintig gulden gestolen. De eigenaar van de woning aan het Vivaldihof, waaruit het geld verdween, liet Juist de hond uit. Men kwam binnen door de deur van de garage, die wel gesloten was maar niet op slot. Zeeuws-Vlaanderen bezig was kwam hij zelfs maar om de veertien dagen naar huis toe. Rijk bestaan KATWIJK Ten behoeve van het saneringsplan Katwijk aan den Rijn wil de gemeente steun hebben van het rijk. Deze aanvraag is nog in behandeling bij het ministerie. De totale kosten voor de sanering bedragen ongeveer f 10.281.000. Het geheel is verdeeld in zes fasen. Ten einde een ongestoorde voortgang van de werkzaamheden in de eerste drie fasen van het plan mogelijk te maken, stelt het college de raad, die donderdag vergadert, voor een meerjarenkrediet beschikbaar te stellen van f 1.183.429. Naar verwach ting zal de realisering van deze drie fasen binnen drie jaar gebeuren. Gebleken is, dat de post „onder houd straten en pleinen" van de gemeentebegroting voor 1972 onvol doende ruimte biedt om daaruit een aantal noodzakelijke onderhoudswer ken tot uitvoering te brengen. De bevolking van Katwijk heeft al meerdere malen geklaagd over sommige slechte straten. De post hiervoor zal dan ook worden verhoogd met f 125.000, als de gemeenteraad hiermee tenminste akkoord gaat. Van de zijde van Ouwehand's re derij en visverwerking werd aan het college meegedeeld, dat de in de nieuwbouw van het bedrijf ge plaatste bezin kt ank met ve taf schei ding nog te veel vet van het afvalwa ter van het bedrijf doorlaat. De be staande installatie zal moeten wor den uitgebreid met een bassin van 70 m3 inhoud. Hierdoor verwacht men in de toekomst het vet volledig te kunnen verwijderen. Door de uit breiding en verbetering van de zui veringsinstallatie zal het afvalwater gaan voldoen aan de eisen die daar voor zijn gesteld door het hoogheem raadschap Rijnland. Het college staat uiteraard positief tegenover het plan van Ouwehand. Voor de realisering van het plan is echter een stuk gemeentegrond en water, deel uitmakende van het talud van d'e Berghaven nodig. Het college stelt voor, et stuk grond in huur aan te bieden voor f 450 per Jaar. Re- ALPHEN AAN DEN RIJN Staatssecretaris van Cultuur, creatie en Maatschappelijk werk, mr. H. J. Vonhoff. zal maandag avond de vijfentwintigste Laura of- ficieel openen. Hij doet dit tijdens Van~dorTandén~to "het Zelf heeft Arie van der Linden er geen spijt van gehad en zijn vrouw ook niet. Zij is helaas enige Jaren geleden overleden. Graag had Arie met haar nog een gezellige en gelukkige levensavond willen bele ven. „Het heeft niet zo mogen zijn." zegt hij een beetje aangedaan, al voegt hij er direct aan toe „M'n dochter zorgt goed voor me. 'k Heb een rijk bestaan als je weet wat ik daarmee bedoel". Nu kan men Arie van der Linden iedere dag aantreffen in de boerderij „Oud Noordwijk" Jan Kroonsweg. Hij heeft twee seizoenen al heel wat -binnen- en buitenlanders iets mogen vertellen over het oude Noordwijk en hen het een en ander uit die periode mogen laten zien. Er komen veel buitenlanders. Met Duits en Engels kan hij zich heel aardig redden, doch als er Fransen het museum bezichtigen gaat het wat moeilijker. Toch „springt" Arie er steeds weer tussenuit. Van tien tot half zes kan Succes voor Leiclse trainer A. A. Roman bijeenkomst in het gemeente huis. ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een snelheidscontrole op de Heren weg, gisterochtend tussen tien en twaalf uur, zijn éénentwintig auto mobilisten bekeurd. Zij reden snel heden van tussen zestig en vijfen tachtig kilometer. ontmoeten. Van maandag tot en met zaterdag. Als het aan hem ligt zou het museum ook op zondag ge opend mogen zijn. Zover is het ech ter nog niet. Hij kan smakelijk ver tellen. Beslist de moeite waard 0111 eens een kijkje in de boerderij te gaan nemen. Arie fungeert graag als gids! ALPHEN AAN DEN RIJN Twee nonnen van het Leidse Blisabet'h-aiekenhuis hebben zich samen met acht anderen die de zwemkunst nog niet machtig zyn, bij het zwembad De Dillen laten inschrijven voor de "spoed cursus" leren zwemmen in één week. Naast deze aanmeldingen zijn er zeker twintig menisen ge weest. die om inlichtingen heb ben gevraagd. Het ziet er dus naar uit, dat deze "zwemweek" tonder meer zal slagen. "Want", zegt bedrijfsleider Van Winsen. "als we vijftien of twintig leer lingen krijgen, hebben we vol doende mensen. En ik twijfel er niet aan of dlit aantal komt er. We zitten nu middenin de va kanties. Daarom is het wat rus- Wat de zwemweek betreft, die begint 29 juli en eindigt met di- pl oma zwemmen op 5 augustus. Zes keer per dag wordt er in structie gegeven, afwisselend een half uur of drie kwartier. De groep wordt, al naar gelang de vorderingen, ingedeeld in groep jes. Bij de cursus, die uitsluitend is bestemd voor personen van twintig jaar en ouder, zal ge bruik worden gemaakt van de video-recorder, zodat de deel nemers in staat zijn hun eigen fouten en vorderingen te bekij ken. Vanzelfsprekend wordt het behalen van het diploma niet. gegarandeerd, omdat dit afhangt van eigen mogelijkheden en in- De kosten voor deze week be dragen honderd gulden. Deze zqn "all in", dat wil zeggen in clusief twee keer koffie of thee alsmede diplomakosten. De broodmaaltijd kan men in de kantine gebruiken. Maar het. is tevens mogelijk te lunchen in het restaurant van de sporthal a vier gulden. De zwemtijden zijn als volgt: 29 en 31 juli en 1 tot en met 4 augustus wordt, er van negen uur tot half zes gezwommen: 30 juli van half twee tot half 6 terwijl er 5 augustus diploma- zwemmen is. Inlichtingen kun nen worden ingewonnen bij De Dillen, tel. 01720-91514. KATWIJK AAN ZEE Het eer ste heren-zevental van de Zwem- en Poloclub „Katwijk" is door 'n 9-1 ze ge waterpolokampioen van de vierde klasse H. van de KNZB geworden. Het behaalde de titel door in het Wassenaarse bad "Zilvermeeu wen" overtuigend te verslaan. Drie Jaar speelt "Katwijk I" in de vier de klas. Het team eindigde twee maal op de tweede plaats en greep nu de titel. Een mooi succes voor trainer A. A. Roman uit Leiden, die pas een Jaar bij de Katwijkse zwem vereniging werkzaam is. Door Cees Combee De vreugde was natuurlijk groot. Zilvermeeuwen-coach, tevens direc teur van het Wassenaarse sport- fondsenbad B. J. Timmermans was de eerste, die Katwijk feliciteerde met het succes. Alle spelers nodigde hij uit een saunabad te komen ne men. Gelukwensen werden vervol gens gesproken door Katwijk-voor zitter M. M. Rebel, die aanvoerder Leo van Beelen bloemen aanbood. Ook de oprichter van de Katwijkse zwemclub, het gemeenteraadslid voor de Vrije Lijst Marius de Vries, complimenteerde het team. Onder zijn voorzitterschap bracht Katwijk I het reeds tot twee kampioenschap pen en promoveerde in twee jaar tijds uit de kring "Gouwe-Rijn- streek" naar de vierde klas van de KNZB. Begrijpelijk deelden ook trainer Roman en coach M. Bezembinder in de eer. De Vries wenste zijn opvol ger Rebel promotie naar de derde klas toe, maar daartoe moeten na de laatste competitiewedstrijd, die don derdag 6 Juli, 's avonds half acht, thuis tegen HZV wordt gespeeld, de promotiewedstrijden tegen de drie andere kampioenen nog tot een goed einde worden gebracht. Er za-1 een halve competitie worden gespeeld en twee van de vier verenigingen zul len promoveren. Katwijk I, dat in de competitie geen enkele wedstrijd heeft verloren en thuis met 8—3 van Zilvermeeu wen won, kon optimistisch te waterfjnt! gaan, want het had aan een gelijk-51 spel voldoende. Door doelpunten van Arris Parle- v". 1 vliet en Paul van de Putte liep Kat-J wijk in de eerste spelperiode uit terf '^ta 2—0, waarna het Wassenaarse team j; v dat op de tweede voors staat en vooret c het eerste Jaar in de vierde klasseesar speelt, door Charles Lacour op 2—15 1 kwam. Katwijk kwam in de tweede aSe' periode op 51 door doelpunten van311"11 Dick Timmermans (2) en Paul van Jnzc de Putte. In de derde periode wert Jrer het 71 door treffers van Hans van nth de Putte en Dick Timmermans enkele in de laatste speeltijd bepaalde Dick esar Timmermans met twee Ju weel tja nde van treffers de eindstand op 9—1. Op d'e foto zittend v.l.n.r. Dick v.d*aai- Bent, Paul v.d. Putte, Piet de Vriest r Dick Timmermans, Leo van Beelenfcatr (aanvoerder) en Hans v.d. Putte. - 1 Ef Staande: Hans Parlevliet. Arris Par- «riet levliet, Hugo Boonstoppel, A. A. Ro*34j v man (trainer), Henk Vooys (keeper eerst die uitstekend werk verrichtte) yn 1 Leen Paaievliet en M. Bezembinde! ^gec (coach). nod (Foto Van Duijn)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4