Streekbedrijf vervangt SLF lee, mobi ween Stimulering werkgelegenheid langs de Rijn Afscheid op scholen Energie bedrijf Rijnland Geslaagd voor MA VO Aan bedrijfstechnische school geslaagd 1 WOENSDAG 28 JUNI 1972 LEIDEN LEIDEN De bouwsels van de stedelijke fabrieken voor gas en licht, die in het silhouet van Leiden zo n be langrijke plaats innemen (zie foto Holvast met links gas houders en rechts de elektriciteitscentrale), zullen binnen kort niet meer kortaf SLF kunnen worden genoemd. Het streven is om met ingang van het nieuwe jaar de stedelijke fabrieken om te zetten in het Streekenergiebedrijf Rijn land. Het Leidse gebied loopt bepaald niet voorop met de stichting van een gemeenschappelijk energiebedrijf. Er zijn al eerder plannen voor geweest, maar de besprekingen liepen enkele Jaren geleden vast op een weigering van de engros-gemeenten. Er is grip ontstaan voor het feit, dat bedrijf, dat een groot gebied ;n elektriciteit voorziet, niet mag „drukken" op de begro ting van de centrumgemeente Een werkgroep heeft nu een nieuw rapport opgesteld, dat binnenkort alle raden wordt toegezonden ter goedkeuring. Van de week is het personeel op de hoogte gesteld. De verandering van stedelijk in streek bedrijf heeft voor het personeel geen gevolgen. De werkgroep bestaat uit directeur d. Horst van het verificatiebureau in de Vereniging van Ned. Ge meenten, de Leidse wethouders Harmsen en Lijten, SLF-directeur Brooshooft, directeur financiën Vis ser, burgemeester Van Montfoort Nieuwkoop namens deN.V. Lug- dunum en burgemeester Keijzer ^Benthuizen en wethouder Meerburg Leiderdorp als vertegenwoördi- - van de concessiegemeenten. Ook burgemeester Langemeyer heeft 1! zijn vertrek uit Warmond deel van de werkgroep uitgemaakt. Ruim 20 Met inbegrip van Leiden moeten 22 gemeenteraden „Ja" zeggen tegen het streekbedrijf, dat is opgezet naar de wet gemeenschappelijke regelin gen. Er komt een algemene raad, waarin alle gemeentebesturen ver tegenwoordigd zullen zijn. Daaruit wordt een dagelijks bestuur gekozen. Dit college van beheer bestaat uit drie vertegenwoordigers van Leiden, drie van de concessiegemeenten en één van Lugdunum, waarvan de commissarissen al akkoord zyn ge gaan met de stichting van een streekbedrijf. De voorzitter wordt gekozen en is bij voorkeur een lid van het dagelijks bestuur van Lei den. Naar buiten toe verandert er niet zoveel. Leiden verliest alleen zijn stedelijke fabrieken, die de stad sinds 1848 bezit, toen het gasbedrijf werd gesticht. Vele Jaren is de winst van deze fabrieken een financiële kurk geweest voor de stad. Het past even wel niet meer in deze tijd, dat één gemeente door het bezit van een be drijf alleen de dienst uitmaakt in sfemeenten in de omtrek. LEIDEN Aan de Scho lengemeenschap „Bonaventuara- e) [ijckenborg" zijn geslaagd: Voor het diploma MAVO-4: Gerda ter Beek, Theo Beekman, aÉinnelies Belt, Kees Berg, Zoeter- roude, Nia Beilk, Zoeterwoude, John (Ie Boer, Zoeterwoude, Agatha Bont- Langeraar, Ida Bouckaert, Sjaak den Broek, Leimuiden, Marian ne Bronmeijer, Tom Devilee, Leider- orp. Els Disseldorp, Hoogmade, Els yl)uindam, Anita van Emmerik, Lan- d eraar, Carla Faas. Lies van der Fits, I Villy Frentrop, Ria van Galen, Bep Galen, Adri van Gent, Zoeter woude, Jos de Heiden, Hans van der lelm, Zoeterwoude, Silvia Hoogen- Woubrugge, Mieke Jansen, 'oubrugge, Tineke de Jong, Zoeter- Joude, Jeannette Kitselaar, Anja 'e tok, Guus de Koning, Bartho Kriek, 'n üsa Kriek, Aad van der Krogt, x larla LagerweiJ, Leiderdorp, Carla (verdevest, Ruud Lutjenhuis, Chris Meer, Zoeterwoude, Hanneke lensch, Hazerswoude, Huug van Zoeterwoude, Marijke Naber, tl van Niekerk, Zoeterwoude, Mar Noordermeer, Katwijk, Ada Op- am, Zoeterwoude, Nellie Oudshoorn, loogmade, Lidy Paardekooper, Jo- Paardekooper, Zoeterwoude Re- lée Paffen, Oegstgeest, Nolleke Paridon, Anneke Pleij, Leiderdorp, Anneke Rietveld, Zoeterwoude, Ag nes Rodenburg, Silvia Rombaut, Marga de Rooij, Zoeterwoude, Wil Rovers, Voorschoten, Huub van Rijn, Zoeterwoude, Codky van der Salm, Zoeterwoude, Stieneke Saunier. Lau ra van Schie, Eric Schuta, Leider dorp, Monique Smit, Zoeterwoude, Jo ke Smits, Leiderdorp, Marieke Ver degaal, Hazerswoude, Joke Verhoogt. Kitty Vintges, Leiderdorp René van der Voorn, Hoogmade. Maria van der Wereld, Hoogmade, Leo v. d. Wes ten, Freddy van Wetten, Tineke van de Wiel, Zoeterwoude, Trisha Zand vliet. Voor het diploma MAVO-3 slaag den: Irene Beerenfenger, Zoeterwoude, Marloes Bernsen, Rudie Des- sens, Chiel Dubbeldeman, Els van der Hoeven, Zoeterwoude, Gerard Mol, Margret Onderwater, Sjef Pieters, Leiderdorp, Liesbeth Pij pers, Leiderdorp Ans de Rie, Moni que van Schaick, Voorschoten, Tine ke Slingerland, Zoeterwoude, Coby Wernars. Kees Wesselingh, Hazers woude, Isidoor Wesselingh, Hazers woude. Waar geen plaatsnaam vermeld is, is de geslaagde woonachtig te Leiden. ADVERTENTIE Dan nu het water op in je eigen rubberboot. Kamsteeg heeft een grote kollektie van die fijne rubberkruisers. Kies zelf maar - al vanaf 46,— LEIDEN Zichtbaar genietend zat juffrouw H. M. de Leeuw gister middag naar de musical izie foto boven) te kijken. "Meester Penne- li'k" werd door haar laatste klas van de St. Anthoniusschool opgevoerd Na vijftien jaar aan de school aan de Boshuizerlaan verbonden te zijn ge weest is het einde van'haar dienst verband gekomen. Juffrouw de Leeuw "Maar ik ben nu alweer aan 't in vallen en het is de bedoeling, dat ik dat voorlopig zal blijven doen". Niet alleen bij mej. de Leeuw, maar ook bij de andere schoolkinderen en ongetwijfeld ook bij de ouders oogst te de musical succes. Vier keer moesten zij hem gisteren opvoeren. Vier keer: meester Pennelik, die zich terugtrekt in zijn hu'sie en niet meer slaapt, eet of drinkt tot hij de heilzame werking van zeewater met ozonwortel ontdekt heeft. Vier maan den is "regisseuse" mej. L. van de Kroft bezig geweest om de musical in te studeren. Voordat mej. de Leeuw op de St. Anthoniusschool les kwam geven, gaf zij onderwijs in de Kooi. "Het waren daar lekke re boefjes hoor, maar hier heb ik het ook ailtijd met erg veel plezier ge daan". De ouders hebben de schei dende juf een Zaanse klok aangebo den. Van het personeel kreeg zij een bak met bloemen. In de Vogelwijk nam mej. J. H. Hi- laxius als hoofd afscheid van de Mytyl school. "Uw meest in 't oog springende punt is uw inzet ge weest. En: "U heeft ertoe bijge dragen, dat de mytylkinderen op verantwoorde wijze gelukkige kinde- ren konden worden". Dit waren en- ceptie. Ter gelegenheid van haar af- i receptie gehouden. Op de foto: mej kele van de lovende woorden, die de i scheid werd gistermiddag in de Hilarius in gesprek met rijksinspec- gemeentelijk inspekteur J. J. van school voor gebrekkige kinderen teur L. L. Bogaard. Riessen tegen haar sprak op de re- (waaronder veel spastische) een (Foto's Holvast) kamsteeg Hofweg 39-Voorschoten T2 Hofweg 39-Vc icatersporr] Tei. 01717-4995 LEIDEN Aan de bedrijfstech nische school in Leiden zijn ge slaagd: Metaalbewerken Berg. Zoeterwoude, W. C. Bies Leiden, J. M. Buys Voorscho ten, P. Duyndam, Leidschendam, J. Geertsma Leiden, R. Klarholz Val kenburg. F. W. Rijling, Voorschoten, J van Sprang Boskoop, H. M. Vermeulen Voorschoten, J. Zoete melk Voorschoten, N. B. Bekema Lei- A. v. d. Bor Lisse, G. Brussee Katwijk, L. Hendriksen Leiden, G. Klein Leiden, W. de Mol Katwijk, R. Ouwerkerk Leiden, H. van Rhee- Leiden, C. Schouten Katwijk, R. P. Sloos Leiden, P. P. J. v. Velzen Zoeterwoude, C. A. Voskuil Lei den. H. J. M. Wielders Katwijk, H. van der Wilde Katwijk. Houtbewerken: C. P. G. Bakker, Oude Wetering, J. van Beelen Kat wijk, W. P. Bergman Leiden, D. van Deventer, Leiden P. W. Kort Kat wijk, J. C. Kriek Leiden, G. C. J. Looyestein Noordwijkerhout. G. Maagdelijn Katwijk A. Smit Lei derdorp, A. van Hal Leiden, H. Nieu- wenburg Voorschoten, C. v. d. Pan- Katwijk, A. W. Rossen Leiden, van Rijn Zoeterwoude. F. L. Se- lier Leiden. D. Wolters Leiden, T. D. Zuidema Leiden. Metselen: C. l'Amie Leden. P. Bor stelaar, Leiden, J. C. M. Bossaert, Leiden, A. Brouwer Leiden, P. v. Em merik Rijpwetering, R. Eradus Lei den. F. v. d. Hoeven Leiderdorp, J. F. G. M. Kessels Leiden, P. T. Lentz Leiden, H. de Nobel Leiden, LJ. Ouwehand Katwijk, C. de Roo- de Katwijk, M. v. d. Star Rijpwete ring, F. M. M. Turk Leiderdorp, M. Veldhuizen Leiderdorp, G. Vooys Katwijk. Straatmaken: A. M. J. Dolle Zoe- termeer, G. L. Koek Zoeterwoude, D. Noordervliet Leiderdorp, M. L. van Rossum Leiden, H. Stouten Ledden, P. v. d. Wal Leiderdorp. Schilderen: J. A. v. d. Berg, Noordwijkerhout, J. Disselveld Lei den, F. J M. Heineman Leiden, P. van der Klauw Lisse, J. Kuipers, Nieuwveen, G. P. Meskers Wassenaar J. Moerkerken J. Lisse. P. L. On derwater Leiden A. van Soest Leiden, A. R. Tegelaar Leiden R. van Tol Voorhout. Prijs Kamer van Koophandel en Fabrieken - C. Schouten. Prijs NEM Lelden L. Hendriksen. ADVERTENTIE Voor GOUDEN Kwaliteits-Sieraden en de voordeligste prijzen Blijft Uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service. Universitair nieuws Wilt u dolen door Londen Maak er een kans op door deel te nemen aan once hofjes-doolhof foto-wedstrijd van dit dagblad met ah on derwerp de centra van Leiden en Alphen a. d. Rijn. Er is f500 te winnen. LEIDEN Aan de Leidse univer siteit is benoemd tot gewoon hoogle raar in de faculteit der letteren dr. J. G. Kooij. Tot gewoon lector zijn benoemd dr. J. Cornelisse in de fa- ulteit der wis- en natuurkunde en dr F. Sierksma in de faculteit der god geleerdheid. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde zijn mevrouw H. M. Ha- zevoet (Leiden) en J. C. van Wierin- gen (Leiden). ADVERTENTIE Alle L.P.'s NU w 14,90 -w Witte Kiosk Hogewoerd 11 LEIDEN PLATENOORLOG wr 14,90 -w TOENEMING VAN WOONFUNCTIE VRAAGT VOLGENS KAMER VAN KOOPLL4NDEL: LEIDEN Het bedrijfsleven zal een bijdrage dienen te leveren aan de regionale werkgelegenheid, die bepalend is voor een evenwichti ge kwantitatieve en kwalitatieve riaatschappelijk-economische struc tuur. Dat stelt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in een nota, die inhaakt op het reeds gepubliceerde verkennend onderzoek naar de economische ontwikkeling van de Rijnstreek tussen Katwijk en Al phen. Hierin wordt gesteld, dat bij een voortzetting van de trend het forensisme sterker zal blijven toe nemen dan de werkgelegenheid in dit gebied. De Kamer van Koop handel heeft onderzoekrapport en nota vanmiddag behandeld. Een aanzienlijk deel van het fo rensisme op 's-Gravenhage gericht bestaat uit het middelbaar en ho ger kader, afkomstig uit Voorscho ten. Leiderdorp en Oegstgeest. Het aanbod van het ongeschoold en la ger geschoold personeel dat tot nu toe is opgenomen door een aantal sectoren van de productiebedrij ven (metaal, voedings- en genot middelen, textiel), zal voor de toe komst een mindere vraag gaan ontmoeten nu de technische ont wikkeling meer in de richting van de specialisatie gaat. Met deze ont wikkeling neemt de werkgelegen heid in de industrie kwantitatief af en neemt met de noodzaak van hoge investeringen, de kwaliteit van deze werkgelegenheid toe. Zonder de mogelijkheid of de be reidheid tot investeren zal (nog) een aantal bedrijven verdwijnen. Niet een op expansie gericht be leid, maar een vernieuwing in de bestaande produktie- structuren ligt hierin besloten. Kwaliteit Het relatief lage financiële ren dement van de produktiebedrijven (excl. handel) in de agrarische (primaire) sector waartoe ook de bollen-, bloemen- en groente cultuur behoren dwingen tot e enherstructurering (naar grotere eenheden) dan wel vervanging (dienstensector, recreatie) indien men tot een verbetering van de kwalitatieve werkgelegenheid wil geraken. De historisch sterke positie van het besloten industrie-familiebe drijf is de laatste tientallen Jaren zeer sterk afgebrokkeld, maar is onvoldoende gecompenseerd door een hoogwaardige vervanging die een redelijke bijdrage levert aan de ontwikkeling van de kwalitatie ve w erkgelegenheid. Naast een wenselijke herstructuering in de primaire en secundaire (agrarisch en industrieel) sector die van over heersende betekenis is voor het bedrijfsleven in dit gebied, is de tertiaire sector (diensten) eenzij dig vertegenwoordigd. Naast de ruime aanwezigheid van de detail handel die in een voortdurende heroriëntering is gewikkeld, is de (groot) handelsfunctie in geringe mate aanwezig en dan veelal (in de Jongere vestigingen) gecombi neerd in het produktiebedrijf. Te genover de relatief sterke verte genwoordiging van de dienstensec tor in de (semi) overheidssfeer (universiteit, ziekenhuizen) is de dienstverlening aan het bedrijfs leven bepaald ondervertegenwoor digd. De quartaire sector, die de vormen van dienstverlening om vat als accountants, advies- en organisatiebureau, computer-ser- Zorgwekkend Zo vraagt derhalve de ster fte toename van woonfunctie door haar verstoring van de woon- werkbalans en de zorgwekkende ontwikkeling van de uitgaande ar- beidspendel om stimulering van de kwantitatieve werkgelegenheid, terwijl over de gehele linie geno men het niveau van deze foren sen en de herstructuering van de besproken sectoren van het be drijfsleven een sterke ontwikkeling c.q. verbetering van de kwalitatie ve werkgelegenheid vereisen. Deze globale bespreking van de productiestructuur en de daaruit af te leiden taakstellingen die een passende bijdrage leveren in het nationale verband, behoeven een geografische concretisering in be stuurlijke zin. De centrumfunctie van Leiden en daarnaast het expansieve Alphen aan den Rijn zijn in deze analyse en taakstelling de kernen waarop een gebied met een 400.000 inwo ners is georiënteerd. Daartoe be horen de Rijnstreek van Katwijk tot Bodegraven, de Bollenstreek, het zuidelijkst deel van de Haar lemmermeer en de Venen. Het gehele gebied ligt in het spanningsveld van de centra 's- Gravenhage en Amsterdam. Een beleid en uitvoering van de eerder genoemde taakstelling is ondenk baar zonder rekening te houden met de produktiestructuren in die gebieden. Voor de concrete gebiedsbepaling vormen de randgebieden een aparte problematiek. In dit op- zich zyn te noemen de kop van de Bollenstreek, het zuidelijk deel van de Haarlemmermeer, een deel van de Venen en Voorschoten. Overleg Uitwisseling van documentatie en analyse van en overleg met deze gebieden is noodzakelijk. De vervlochtenheid van de functie van het bedrijfsleven in de maat schappelijke economische struc tuur maakt dat overleg geboden tussen burgerlijk bestuur (gewes ten). Kamers van Koophandel. Arbeidsbureau's en andere betrok ken instellingen en groeperingen. Zo vraagt de opvang van de Haagse overloop overleg over om vang en structuur van de Haagse werkgelegenheid. Evenzo kan de problematiek van de werkgelegen heid in de bollencultuur niet wor den bezien zonder de functie van Nieuw Vennep. Slechts door overleg tussen alle betrokkenen ls het mogelijk om een zodanig produktiemilieu te scheppen als nodig is voor de ge wenste produktiestructuur. Als prod uk tiemilieu-f actoren zijn aan te merken bedrijfsterreinen, huis vesting, verkeerswegen, railver- voer, onderwijsfaciliteiten. Het ge bruik van de schaarse beschikba re ruimte kan slechts optimaal zijn als vaststaat welke sectoren voor het bedrijfsleven in welk ge biedsdeel gewenst zijn. Men den- ke aan de tertiaire en quartaire sector in Leiden, de secundaire en een begin van de quartaire in Al phen aan den Rijn (heeft relatief meer ruimte)stimulering van tertiaire en beperkte secundaire in Bollenstreek en (Nieuw Vennep); versterking van de recreatieve (en woon) functie van de Bollenstreek. Niet minder belangrijk is wat het plan van de Nederlandse Spoor wegen te zien zal geven voor dit gebied en de consequen ties hiervan voor het functioneren van het bedrijfsleven (tertiair® sector). Wegen Ten aanzien van de wegen zij slechts onderstreept, hetgeen de Kamer reeds eerder en helaas nog zonder reactie of resultaat met anderen heeft bepleit voor de aanleg van provinciale weg 8 en rijksweg 11. Tenslotte zal de taakstelling weinig perspectief voor haar uit voering op langere termijn bieden als het niveau van haar technisch en economisch en administratief kader beperkt blijft tot het middel- bare. De politieke onwil om hiervoor het groene licht te geven, zal slechts in overleg en met gezamenlijke in spanning omgebogen kunnen wor den. De taakstelling van een kwa- litaiteve verbetering van het ar beidsaanbod bij een beroepsbevol king van 100.000 man maakt dui delijk, dat een hogere opleiding ln dit gebied niet gemist kan blijven.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3