LEIDSCH DAGBLAD KERNPROEVEN BIJ TAHITI va^ag- Meerderheid voor hoger collegegeld Zondag eerste atoomproef in Stille Oceaan Hl Invasie lippies lit V.S. Lengte is graadmeter KLERKS LEIDSCH DAGBLAD De Brauw doet geert concessies AMSTEL BIER Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 28 JUNI 1972 No. 33745 jireoteur: G. Koopman jtffdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I 25,90 per kwartaal (postabonnementen I 28.30), f 8,76 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers I 0.35 Witte Singel 1, Leiden - TeL: 25041, Redactie: 21507 Na bezorging tot 20 uur, teL 30500 («at. 18 uur) SCHIPHOL (ANP) Vanochtend de invasie van Amerikaanse hip voor Amsterdam begonnen met aankomst van een jumbo vol met Jeugdige toeristen uit New York. betrof de eerste speciale hippie- ivlucht, die Pan American de hele ner door wekelijks op woensdag, ïuit New York naar Schiphol diri- srt. >.e reizigers, van wie het gros sen 16 en 20 jaar oud was maken iraik van het goedkope Jeugdta- De retourvlucht kost hen 210 Har (circa f 660,-). ,We hebben in de New York Times rertenties over de hele pagina ge- atst om deze hippe vluchten te pageren", aldus Hardy Dillard, Am-directeur in Nederland. „Uit Europese steden is onze keuze Amsterdam gevallen, omdat' "de lerikaanse Jeugd haar zinnen op stad heeft gezet. Hier willen ze toe. Wat wij nu proberen is Jongeren te weren op onze da- Ijkse gewone lijnvluchten en hen maal samen iedere week op een gtuig te boeken. at voorkomt niet alleen mogelijk emak voor de andere passagiers, ir het is bovendien veel gezelli- voor de hippies zelf. We dragen zelf zoveel mogelijk toe by. We jen voor een muziekkapel bij het appen, aan boord wordt speciaal organisch ontbijt geserveerd en telkens de een of andere hippe i ikant aan boord, ditmaal een gi st". IJ aankomst werd de reizgers in- aatie-materiaal over Amsterdam ereikt. Daaronder bevond zich 'n iflet van de Werkgroep Jeugd- isme, waarin wethouder Van Velde van Amsterdam de Jonge !en een welkom toeroept met de ledeling, dat zij er een tolerant iaat zullen aantreffen. nkele buien Bilt verwacht van vanavond tot genavond: Zonnige perioden, r plaatselijk ook enkele buien. kke tot matige wind tussen zuid west. Minimumtemperaturen om- eks 9 graden. Maximumtempera- n van 17 graden aan zee tot on er 21 graden in het binnenfland. (Opgemaakt om 12.40 uur). 29 JUNI 1972 op: 04.23; onder: 21.04. 22.35; onder: 07.08. gwa-ter in Katwijk: 4.43 en 17.08; jwater: 0.38 en 12.56. PAPEETE (AFP, UPI, AP) Regeringskringen in Papeete op Tahiti, hebben te kennen gegeven, dat Frank rijk al zondagochtend op het atol Moeroeroa, 1.280 km ten zuid-westen van Tahiti, zijn kernproeven heeft hervat. Functionarissen op het centrum voor kernproeven in de Stille Oceaan weigerden echter alle commentaar. Overeenkomstig het besluit van door het risico van "fallout" tot een de militaire autoriteiten om geen minimum werd beperkt. melding te maken van het nemen van kernproeven tot na het einde van de reeks, wordt geen officieel com muniqué verwacht. De tweede proef op Moeroeroa zou men van plan zijn deze week te ne men. Het tijdsverloop tussen de twee proeven dient om een nieuwe ballon meetapparatuur te installeren, waarvoor gewoonlijk zeker twee A 3 dagen nodig zijn. Men neemt aan dat er drie of vier proef ontplof fingen zullen worden tot stand gebracht en dat de serie voor dit jaar zal eindigen tegen het bgein van juli. In vorige jaren had zij ge duurd tot september. De vorige ont ploffingen waren niet buitengewoon krachtig geweest. Sinds 1966 heeft Frankrijk boven de Stille Oceaan 28 thermonucleaire proeven genomen, die van het afgelopen weekeinde zou 29ste zijn. Tot nu toe liet men de kernlading ontploffen hangend aan een grote gele ballon die door kabels werd vastgehouden op een hoogte van 500 A 600 meter. Hierdoor, zo werd ge zegd, zou de "vuurbal" niet de zee of de riffen van het eiland raken en zou de radioactieve wolk meteen snel oplossen in hogere luchtlagen waar- De bevolking van de stad Harrisburg in de Amerikaanse staat Virginia is begonnen met het opruimen van de rommel van de recente overstromingen, waar bij 122 mensen het leven lieten. Deze jongelui nemen het er even van. Zo te zien lukt het nog niet zo erg met het v&rwijderen van de modder die zich trouwens niet alleen in de huizen heeft genes teld maar als een grauwe deken de hele stad bedekt. Het is dan ook de vraag waar de schoon maak beter zou kunnen beginnen. Op straat of in de huizen. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs n Ik word abonnee per 12 juli 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214. Lelden. DEN HAAG Er is geen enkele onzekerheid: de Tweede Kamer zal vandaag minister De Brauws voor stellen voor verhoging van het col legegeld tot 1000 gulden en van het inschrijvingsgeld tot 100 gulden goedkeuren. Alleen bestaat de moge lijkheid dat een drietal KVP'ers met de oppositie tegen zal stemmen. De minister heeft vannacht in een Dr. Muntendam weg als hoogleraar LEIDEN Dr. P. Muntendam gaat op eigen verzoek op 1 septem ber heen als gewoon Leids hoogle raar. Sinds 1953 was hij aan de Leid- se universiteit verbonden, eerst als buitengewoon hoogleraar in de hy giëne en de sociale geneeskunde. Totdat de benoeming van de nieuwe kroonleden officieel is, zal dr. Mun tendam die in september 71 jaar wordt aanblijven als lid van het College van Bestuur van de Univer siteit. Dr. Muntendam heeft een uitge breide ambtelijke en wetenschappe lijke loopbaan achter zich. Hij was vele Jaren directeur-gene raal voor de volksgezondheid en ge durende drie Jaar, van 1950 tot 1953 staatssecretaris voor de volks gezondheid. STUNTAANBIEDING 8,95 kist A 24 pypjes geen 11,76 nu afhaalprtfs kist A 20 halve liters geen 14,20 Qg nu afhaalprüs I V|73 Natuurlijk alléén bij: SLIJTERIJ-WIJNHANDEL Kennedylaan 7 - Tel. 42836 Bevrijdingsplein 19 - TeL 33561 Leiden Z.W. twee uur lange verdediging van zijn aanzien van buitenlandse vluchtelin- voorstellen geen enkele concessie ge- gen die hier studeren, maar het was daan. Hoezeer er ook uit de rege- een concessie die al eerder was ge- ringsfracties was gevraagd om "so- daan. ciale correcties". Géén mogelijkheid De minister schat dat door de ver- tot "gespreide betaling". Géén af-hoging van het inschrijfgeld het wijkende regelingen "oor werkstu - aantal studenten met wel 8000 kan denten, co-assistenten student-assis- verminderen; 6 procent van het to ten en student-ledei, van best/u- taal. "Afvallers die voor het huidige ren volgens de wet-Veringa. Géén tientje inschrijfgeld in hoge mate zachtere regels voor studenten in de profiteren van de studenten voor zie- theologie op grond van oude rech- ningen, zonder echt te studeren", ten. De enige toezegging kwam ten Zie verder pagina 7. Volgens geruchten in Papeete zou het zeiljacht Greenpeace dat met pacifisten uit protest tegen de kern proeven naar het gebied op Moe roeroa was gevaren, zijn aangehou den en zou de bemanning naar de omgeving van Papeete zijn overge bracht. Hiervan kon echter geen be vestiging worden verkregen. Uit tal van landen waren protesten binnengekomen tegen de voorgeno men kernproeven, o.a. uit Australië Japan en enkele Zuidamerikaanse landen. Peru en Equador dreigden diplomatieke betrekkingen met Frankrijk te verbreken. De Austra lische ambassadeur in Pari Is is ver scheidene malen op het ministerie van Buitenlandse Zaken geweest om de protesten toe te lichten. De defensiecommissie van de Fran se nationale vergadering wees in een verklaring op de "schijnheiligheid" van de protesterende landen, "die nooit het geringste protest lieten ho ren tegen Amerikaanse, Britse of Russische kernproeven". Zie ook pagina 9. Amsterdamse wisselmarkt AMSTERDAM De Amsterdam- je wisselmarkt is na drie dagen ge sloten geweest te zijn vandaag in 'n rustige stemming heropend. De han del kwam volgens valutahandelaren slechts aarzelend op gang. De dol lar opende vergeleken met de vorl- dag prijshoudend. De pond deed het bij opening vanochtend op de Londense wissel markt niet zo best. De eerste note ringen bedroeg dollar 2.4950. De laat ste koers van gisteren was 2.5075. In New York haalde de pond giste ren zelfs 2.5150. Geneeskunde wil toch legergeld LEIDEN De medische facul teitsraad van de Leidse universiteit wil dat prof. van Rood toch de sub sidie van het Amerikaanse leger krijgt. Het besluit om de subsidie te weigeren moet worden vernietigd; doet het College van Bestuur dat niet dan wil de faculteitsraad in be roep gaan bij de Kroon. Deze uit spraak is, omdat het quorum in de vergadering van het gisteravond niet aanwezig was, een zgn. opiniepeiling. In Dordrecht werd vandaag i gehouden. V.l.n.r. burg. mr. J. J. I M. Vrolijk commissaris der Ko- de herdenking "400 jaar staten" v. d. Lee, Koningin Juliana en mr. I ningin). LEIDEN Leidse studenten zijn vijf centimeter langer dan hun leeftijdgenoten met een vader uit de lagere beroepen- groepen. Dat komt omdat de studenten merendeels afkom stig zijn uit gezinnen met ho ge welstand. Dat blijkt uit het proefschrift over "Seculaire groeiverschuivingen" van Lei- denaar J. C. van Wieringen, kinderarts en medewerker bij het Instituut voor Preventieve Geneeskunde, die vandaag ls gepromoveerd. Waarom zijn de Nederlan ders nu langer dan vroeger? Het verschil in lengte tussen twee generaties is een graad meter voor de kwaliteit van de levensomstandigheden. Ruim een eeuw geleden was het in Nederland weinig beter dan het nu is in onderontwikkelde lan den. En de mensen werden niet zo lang. De 6-jarige was gemiddeld 106 cm (nu 121), de volwassen man was 167 cm (nu 178) en de volwassen vrouw 154 cm (nu 166). Na 1850 zijn de levens omstandigheden in Nederland langzaam verbeterd en paral lel daaraan werden de mensen ook langer. In ongunstige tij den (wereldoorlogen en econo mische crisis) nam de gemid delde lengte weer af, maar de stijging blijft doorzetten. Er komen steeds meer lange mensen; op dit moment is 1 op de 1.000 langer dan twee me ter (was tien Jaar geleden 1 op de 10.000). Lengte is ook een graadme ter voor betere levensomstandig heden. Zolang kinderen in ar me landen niet langer worden dan hun leeftijdgenoten uit de vorige generatie, verbetert de gezondheidstoestand van de be volking niet. De Stedelijke Lichtfabrieken in Leiden worden Streekenergiebe- drijf Rijnland. "»AGINA LEIDEN President Bhoetto van Pakistan is vanochtend in het Indiase Sim la met premier Gandhi van India een marathon-gesprek begonnen, waaruit uiteindelijk betere rela ties tussen beide landen zullen moeten resulteren. De Pakistaan se president werd vergezeld van 87 ambtenaren en adviseurs. PAGINA 9 Vanavond wordt de eerste Gre gory Peck-film in een reeks van 7 op de tv vertoond. PAGINA 5 Daders van aanslag op zendschip Mebo 2 eisen betaling voor het plaatsen van de bommen van Bul Verwey. PAGINA 7 Voor goed auto-onderhoud NIEUWE RIJN 49 LEIDEN (9uc/ tylte teuws Door den heer De Vos tot Nederveen Cappel is, onder de bij zijne promotie tot Dr. Jur. Rom. atque Hod. te verdedigen stellingen tot ons groot genoegen de volgende opgenomen: „De wetgever is gerechtigd en verplicht straf te bedreigen tegen opzettelijk wreede behandeling van dieren, zelfs dan als zij niet in het openbaar geschiedt" Wij hopen dat er, met het oog op de onder handen zijn de bewerking van een nieuw strafwetboek voor Nederland, vele dergelijke stemmen zul len opgaan. Vandaag 50 jaar geleden: Het onderzoek naar de da ders van den moord op den Duitschen minister van bui- tenlandsche zaken Rathenau wordt voortgezet. Bij anti- semietische vereenigingen zijn huiszoekingen gehouden. Er is belangrijk materiaal in beslag genomen en ook zijn er enige arrestaties verricht. Na de buitenlandsche heb ben ook de Russische verde digers in het geding te Mos kou tegen de sociaal- revo lutionairen hun taak neerge legd. Hun verzoek tot verda ging en verdere behandeling der zaak voor een onpartijdig gerechtshof was, als belache lijk, afgewezen. Eer proleta risch gerechtshof moet een klassegerechtshof zijn, oor- deelen de rechters, die voorts maatregelen tot vervolging van de verdedigers hebben bevolen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1