LEIDSCH DAGBLAD EG weet nog rijen te slniten ISRAËLIËRS VEROORDEELD DOOR V-RAAD Weer hoger PTT- tarief vandaag reldcrisis nog niet afgelopen Transplantatie van beenmerg mislukt LEIDSCH DAGBLAD hofjes-doolhof foto-wedstrijd Allard Olof (22) in Spanje gearresteerd Naam Euwe mag niet aann KOREVAARGARAGEnv [Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 27 JUNI 1972 No. 33744 cteur: G. Koopman ofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1, Leiden - TeL: 25041, Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur, tel. 30500 («at. 18 uur) (Door onze correspondent) LUXEMBURG De monetaire afspraken over de on- :rlinge valutaverhoudingen in de EEG hebben de geld- isis, die met de zwevende koers van bet Britse pond werd geluid, na een dag van uitputtend onderhandelen voor- snog overleefd. Buiten de EEG blijft echter ster twijfel bestaan aan het duurza- effect van het besluit de smalle irges in de bandbreedtes van de inteenheden te handhaven. De itserse regering nam vandaag met onmiddellijke ingang maat- elen om Zwitserland uit te slui- als "uitwijkhaven" van specu- ief geld uit het buitenland, lankiers, effectenhandelaren en deren mogen niet langer meer lulpzaam zijn bij het investeren buitenlands kapitaal in Zwit- leningen, hypotheken en "on- rend goed. Personen of onderne- agen die in het buitenland ge- tigd zijn, mogen in Zwitserland n onroerend goed meer kopen. In :io daarentegen herstelde zich na bekendmaking van de EEG-be- sing de effectenbeurs. Al blijft de vraag in hoeverre dit slechts technisch herstel is, voortko- ad uit het gevoel dat de koersen afgelopen dagen wat al te veel :zakt- SG-ministers besloten van- lit in te stemmen met het voor- j g laten zweven van het pond, at de koers wordt bepaald door en aanbod. De wisselmarkt in den was de enige die vanoch- officieel open was. De andere •en morgen. In Londen daalde ïoers van het pond van 2.60 dol- tot 2.50 dollar. Onofficieel werd ochtend in Frankfurt voor het d DM 7.90 gedaan tegen DM 8.21 eren bij sluiting. it noteringen op de Londense dmarkt, waar de prijs per ounce !de. maken handelaren op dat de rs van het pond waarschijnlijk zal komen op 2% dollar. Een ^BESTENDIG Bilt verwacht van vanavond morgenavond: ïige perioden maar plaatselijk buien. ikke tot matige wind in hoofd- uit zuidelijke richtingen. Mi- nmitemperaturen ongeveer 14 len. temperaturen van 20 graden zee tot 25 graden in het zuidoos- van het land. (opgemaakt om 12.40 uur). ?water te Katwijk 4.05 en 16.32 u. jwater 0.02 en 12.18 uur. op 04.22 urn:, onder 21.04 uur. op 22.15, onder 05.5L zuiver beeld uit de daling van de goudprijs (bij weinig vertrouwen in valuta ontstaat een vlucht in het goud) valt moeilijk te krijgen, om dat de aandelen Zuidafrikaanse goudmijnen wel hoger waren geno teerd. Belofte De Britse minister van Financiën Barber heeft vannacht in Luxem burg moeten beloven dat Londen zo spoedig mogelijk terug zal keren tot vaste marges van de wisselkoersen. De Nederlandse minister van Fi nanciën Nelissen zei daarover van ochtend bij zijn terug/keer van het EEG-beraad dat dat uiterlijk voor 1 januari 1973 de datum van de Britse toetreding tot EEG moet zijn gebeurd. Het grootste probleem bij het overleg vormde de houding van de Italiaanse regering die een zware aanslag deed op de EEG-solidari- teit. Zij eiste ook voor de lire een soort zwevende koers. Maar dat zou het totale kwetsbare, afsprakensy steem van de EEG niet alleen op monetair gebied op losse schroeven hebben gezet. Zodoende mogen de Italianen nu tot 15 juli in eigen be heer de lire met behulp van hun omvangrijke dollar-reserves binnen de nauwe grenzen van de EEG-ak koorden houden. De vijf andere lid staten zullen in weerwil van de aan vankelijke afspraken niet tussen beide komen ten behoeve van de li- Golf De consequentie ervan is, dat de Italianen him onaantrekkelijke, niet inwisselbare dollar voorraden voor al in Europa kwijt kunnen raken. Een Europa dat nu niet alleen moet rekenen met een golf dollars dde af komstig zijn uit Groot-Brittanië, maar ook nog met Italiaanse voor raden. Dat verwachten financiële experts in Luxemburg althans. Mi nister Nelissen zei echter vanoch tend daar aan te twijfelen. Overigens zullen de directeuren van de centrale banken binnen twee weken een rapport indienen om weer te komen tot normale monetaire toestanden. Dat echter in de naaste toekomst rekening moet worden ge houden met moeilijkheden lijkt zon neklaar, als men bedenkt dat ook twee andere EEG-kandidaten Ier land en Denemarken hun kronen en ponden niet binnen de smalle mar ges die de Gemeenschap voorschrijft, wensen te houden. LEIDEN De toestand van de patiënt die als eerste in ons land het beenmerg van een niet-verwante donor kreeg, is zeer ernstig en gaat nog verder achteruit. Op drie mei kreeg hij in het Leidse Academisch Zie kenhuis beenmerg uit Dene marken, dat ter beschikking was gekomen via de organisatie Eu rotransplant. Maar dit beenmerg sloeg niet aan, met als gevolg dat de pro- duktie van witte bloedlichaamp jes stokte. Normaal geschiedt dit via t beenmerg en vormen deze bloedlichaampjes afweer- stof tegen infecties. Bij de Leid se patiënt is dit niet gebeurd en daardoor kon een plotselinge vi rusinfectie ook niet worden af geweerd. In vroegere gevallen is vaak met succes het been merg van familieleden gebruikt voor transplantatie. Daarbij wa ren bloedgroep en weefselgroep van patiënt en donor steeds ge lijk. In dit geval was dit on mogelijk. De ernst van de toe stand van de patiënt is zodanig dat niet meer gedacht wordt aan een eventuele tweede trans plantatie van beenmerg. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 11 juli 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsoh Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsoh Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. NEW YORK (Reuter. GPD1 De Veiligheidsraad van de Verenig de Naties heeft in de afgelopen nacht de "herhaalde aanvallen' van Israëlische strijdkrachten op Libanon veroordeeld en aangedrongen op de vrijlating van Syriërs en Libanezen. die woensdag j.l. door Israël gevan gengenomen zijn. Na een debat van drie dagen over de jongste gevechtshandelingen aan de Libanees-Israëlisohe grens, keur de de raad een ontwerpresolutie in deze geest, die door Engeland Frank- Gastarbeider wordt slecht behandeld NOORDWIJK De Marokaan- se gastarbeiders in Noordwijk worden gediscrimineerd. Dit is een van de conclusies uit een rapport van de de Werkgroep Buitenlandse Werk nemers. Dit rapport is gezonden aan de Noordwij kse gemeenteraad. Burge meester mr. J. M. Bonnike achtte het rapport „belangrijk. Het rap port is gebaseerd op de vele gesprek ken, die een onderzoekscommissie met de Marokkanen heeft gehou den. In Noordwijk zijn de Marokka nen zowat de enige gastarbeiders. De meeste Marokkanen die getrouwd zijn, willen het liefst hun gezin naar Nederland laten overkomen. De huisvesting vormt een pro bleem op zich: de meeste Marokka nen leven, vaak met 16 personen, in een zomerhuisje. De eigenaar ont vangt hiervoor zo'n f. 1100 in de maand. De Marokkaan wordt, vol gens het rapport, gediscrimineerd. Voorbeelden: per ongeluk ongezou ten brood bestemd een bakker voor de Marokkanen, dansgelegenheden weren Marokkanen, Nederlanders gaan voor hun beurt bij de dokter en de gastarbeider verdient weinig en krijgt nauwelijks acceptabele woonruimte. rijk en België was ingediend, goed. De Israëlische ambassadeur bij de VN, Josef Tekoah, noemde het be sluit van de Veiligheidsraad "onbil lijk en immoreel". Allon De Israëlische vice-premier Jigai Allon is in moeilijkheden gekomen door de verklaring, dat het lucht bombardement vorige week op Hats- bieh waar slachtoffers- vielen onder de burgerbevolking, op een vergis sing berustte. De pere en rechtse op positie verwijten Allon dat hij door deze bekentenis Israëls zaak in de Veiligheidsraad heeft geschaad. II ilt u dolen door Londen Maak er een kans op door deel te nemen aan onze A.s zaterdag in deze krant. En denk ook aan de van dit dagblad met als on derwerp de centra van Leiden en Alphen a. d. Rijn. Er is f500 te winnen. Kleuter al aardig vliegvast 's Werelds jongste pilote, de tweejarige Deense Sirik.it Balslev vliegt regelmatig met haar vader mee zodat ze het vliegtuig al aar dig in de koers weet te houden. Hacvr liefhebberij is sprongetjes maken, natuurlijk wel onder toe zicht van haar vader, die vliegend persfotograaf op Jutland is (van daar de foto). De familie Balslev heeft met het vliegtuig al heel wat van de ivereld gezien. Uit stapjes brachten hen van de Noordkaap tot de Sahara. DEN HAAG (ANP) Vele tarie ven van de PTT zullen grotendeels met ingang van 1 september op nieuw worden verhoogd zo blijkt uit een brief van de staatssecreta ris van Verkeer en Waterstaat aan de voorzitter van de Tweede Kamer Met ingang van 1 september van dit jaar wordt het tarief van „losse" brieven tot 20 gram 35 cent (thans 30 cent)voor briefkaarten 30 cent (thans 25 cent) en voor druk werken tot 20 gram 25 cent (thans 20 cent). Ook de tarieven voor pakjes, postpakketten en voor in ternationaal postverkeer zullen stijgen. De rentevergoeding op particuliere rekeningen van de Post-Cheque- en Girodienst wordt pe 1 juli van dit jaar verlaagd van 2,5 tot 1,5 procent. Wat de telefonie betreft gaan de gesprekstarieven in de zogenaamde basiszone (het vroegere lokale gebied) met ingang van 1 november van 10 cent naar 15 cent. Vooruitlopen op deze verhoging zal een toeslag van 10 procent worden geheven over alle gesprekken ge durende de periode van 1 sep tember tot 1 november van dit Jaar. Het „tijdtarief" en het vrijetijdsta- rief blijven ongewijzigd. De rechten van stortingen, cheques en postwissels gaan per 1 novem ber eveneens omhoog. (zie ook pagina 7) Leiden Allard Olof, de 22-jarige zoon van de violist Theo Olof is zondag in Madrid gearresteerd en veroordeeld tot een maand gevange nisstraf of 5000 gulden boete. Allard Olof. die in Leiden woont en daar Japans studeert werd samen met twee Franse studeniten in de Spaanse hoofdstad door de politie gearresteerd omdat het drietal de monstreerde voor de vrillating van 223 Spaanse dienstweigeraars. Olof heeft, evenals de Fransen, ge kozen voor vrijheidsstraf omdat „het zonde is Franco nog geld toe te geven". De demonstratie van de drie in de Madrileense binnenstad gebeurde in het kader van een actie die op touw is gezet door de anti- Francogroep Pepe. Deze actie die op 11 Juni van start gegaan wordt gehouden in ver schillende Spaanse steden, waarbij twee of drie mensen van verschil lende nationaliteiten protesteren te gen het dictatoriale bewind van ge neraal Franco en vrijlating eisen UTRECHT (ANP) De president van de rechtbank in Utrecht mr. M. B. van der Werk, heeft dr. A. L. J. Wytzes en de Stichting Una Sancta Lyceum in Amsterdam waarvan de heer Wytzes voorzitter en directeur is, verboden de naam Max Euwe te gebruiken. Hij stelde op elke over treding een dwangsom van f 10.000. De president wees vonnis in een kort geding dat oud-wereldkampioen schaken Max Euwe had aangespan nen omdat t onderwijsinstituut van de heer Wytzes zich vanmiddag op een persconferentie in Utrecht wilde presenteren als het "Max Euwe-in- stituut" (opleidingen voor mavo en havo en computercursussen) zonder dat de heer Euwe was gevraagd of zijn naam mocht worden gebruikt. van de dienstweigeraars. Pepe is van mening dat men ook dienst moet kunnen weigeren op andere dan godsdienstige gronden. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de ouders van Olof op de hoogte gebracht. Het ministerie wacht op nadere berichten van de ambassade in Madrid. Men zou, in dien dat mogelijk blijkt Olof willen bezoeken. FIAT 127 Veiligheidscarrosserie 5 zitplaatsen en veel bagage snelheid 140 km/uur laag benzinegebruik vanaf f 6495.— incl. BTW vraag vrijblijvend proefrit aan. Uit beperkte voorraad leverbaar. Showroom: Korevaarstraat 19 TeL 01710—42146' Donderdagavond - koopavond Létty Kosterman en Herman van de Stok prcbcren in Zo maar een zomeravond een verlengstuk van de huiskamer te zijn. Zomaar wat verstrooiing, wat amusement. Zo is het en zo moet het ook blijven. Al zeven jaar lang presenteren ze samen het succesvolle VARA za terdagochtendprogramma ZO. Over het verschil tussen radio en tv zegt Letty: „TV maakt het werken minder spontaan en soe pel, daarom prefereer ik de radio" PAGINA 5 14 PAGINA'S PAGINA LEIDEN De Stichting Vergelijkend Waren onderzoek hééft geconstateerd dat McGovern denkt genoeg stemmen te hebben om in een keer gekozen te worden als democratische kan didaat voor de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen. PAGINA 8 Jimmy Connors zorgt voor de traditionele verrassing op Wim bledonPAGINA 10 teums De plechtigheid van het leggen van den eersten steen van den Willemstoren te Dil lenburg, op 29 juni a.s., zal naar men van goederhand uit Dillenburg verneemt, worden vereerd met de 'te genwoordigheid van H.K.H. Prinses Marianne der Ne derlanden. De bijdragen, voor den bedoelden torenbouw in Nederland verzameld, zijn thans gestegen tot f 7500.- zuiver bedrag. Op de vraag, door den di recteur der hoogere burger school te Veendam gedaan, of meisjes op die school mochten ivorden toegelaten, heeft de gemeenteraad met 9 tegen 4 stemmen toestem mend geantwoord. Vandaag 50 jaar geleden: In een vol Lagerhuis heeft minister Churchiü gisteren zijn verklaringen over Ier land afgelegd. Hij zeide, dat De Valera alles had gedaan om de voorlopige regeering te verzwakken en Zuid-Ier- land in moeilijkheden te brengen met Ulster. De noor delijke regeering zou, het koste wat het roil, door de Britsche regeering worden gesteund tegen elke poging om haar te dwingen zich aan het Zuiden te onderroerpen. William Rockefeller, broe der van John D. Rockefeller is te New York overleden. Zijn nalatenschap wordt op WO millioen dollar geschat. Te Parijs is de vorst van Monaco na een kanker-ope ratie overleden. Hij was 74- iaar oud en vooral b end door oceanografische stu diën. Mexicaansche bandieten hebben weer een paar Ame rikanen gevangen genomen voor wie zij een losprijs vra gen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1