Vlottere doorstroming en meer ruimte voetgangers Weinig baantjes-voor-brommers Schrijvers en zaak Ulrike Meinhof ALTERNATIEF PLAN VAN WERKGROEP VERKEER VAN ADVIESRAAD VOOR HOOIGRACHT-PAUWBRUG W oonwagencentrum kost f 3V2 miljoen Geslaagd aan avond school voor mavo 4 Volkenkunde en 'Oudheden'' bij toptien van rijksmusea WEL VRAAG NAAR ERVAREN KANTOORPERSONEEL MAANDAG 26 JUNI 1972 LEIDEN De werkgroep verkeer van de adviesraad voor de binnenstad heeft bij de gemeenteraad een alternatief plan ingediend voor de verbinding tussen Hooigracht en nieuwe Pauwbrug in de noord-zuidverbinding. Dit voor stel is gebaseerd op een vlotte doorstroming van het ver keer tussen Langegracht en Hooigracht, het geven van meer ruimte aan de voetgangers op het gedeelte van de Haarlemmerstraat tussen Pelikaanstraat en Haven en het aanpassen van de bestrating aan de functie van voetgan gersstraat. Een functie-analyse van de in het plan betrokken stra ten leert: Pelikaanstraat: onderdeel van de noord-zuidroute en derhalve een be langrijke verkeersader; grootste ver keersstromen tussen Langegracht en Hooigracht. Haarlemmerstraat tussen Pelikaan straat en Mare: winkelstraat met druk voetgangersverkeer; straat is afgesloten voor rij verkeer; geduren de bepaalde uren toegestaan voor laden en lossen; veel voetgangers blijven door het andere karakter van het laatste gedeelte Haarlemmer straat en door de „drempel" Peli kaanstraat aan deze zijde van de winkelstraat. Haarlemmerstraat tussen Pelikaan straat en Haven: deze winkelstraat vormt een belangrijke looproute tus sen Kooi en Centrum; geparkeerde auto's vormen een belemmering voor verkeer en voetgangers; de aanwe zige winkels vereisen mogelijkheid voor laden en lossen; na het gereed komen van de route Pelikaanstraat- Langegracht vormt deze straat geen onmisbare schakel in het binnen stadswegennet meer. v. d. Werfstraat: deze straat blijft van belang voor de bereikbaarheid Plan gemeente In het plan van gemeentewerken is uitgegaan van de volgende punten Pelikaanstraat: onderdeel van de noord-zuidverbinding en als zodanig deel van de cityring. Haarlemmerstraat tussen Pelikaan straat en Mare: voetgangersprome nade met gedurende bepaalde uren toegestaan verkeer voor laden en lossen in de richting Mare. Haarlemmerstraat tussen Peli kaanstraat en Haven: winkelstraat open voor verkeer in de richting Ha- v. d. Werfstraat: voorlopig een richtingverkeer in de richting Jan Vossensteeg, later door verbreding uit te breiden tot tweerichtingver- keer. In verband met deze punten was het noodzakelijk om op de Pelikaan straat de mogelijkheid te hebben linksaf te slaan naar de Haarlem merstraat. zowel richting Mare als richting Haven, en naar de v. d. Werfstraat. De Pelikaanstraat krijgt in het plan van de gemeente tussen de v. d. Werfstraat en de Langegracht 4 rijstroken. Als gevolg van de breedte straat en Haven: afsluiten voor alle verkeer behalve voetgangers; de weg moest dit tussen Werfstraat en de Hooigracht tot 3 worden teruggebracht. Hiervan dient de middelste rijstrook voor het links- afslaande verkeer. Plan werkgroep Het plan van de werkgroep ver keer wil het volgende: Haarlemmerstraat tussen Pelikaan egaliseren 1 trottoirs en straat gedeelte (sierbetegeling) en het aan leggen van passende verlichting; gedurende bepaalde uren toestaan van laden en lossen in de richting Pelikaanstraat LEZERS SCHRIJVEN Ik las in dit blad van vrijdag onder het hoofd "politie vraagt in lichtingen", dat bij schrijvers onge rustheid bestaat over het optreden van de politie tegen een paar schrij vers (die uit heldhaftigheid graag anoniem willen blijven) wier na men voorkwamen in het noti tieboekje van Ulrike Meinhof. U weet wel. dat is die "vrouw" die deel uitmaakt van een groep die door waanideeën psychisch zover is af gezakt, dat voor geen enikele mis daad of moord wordt terugge schrikt. Ik vraag me af, wat voor soort schrijvers dat zijn, die zo ongerust zijn. Het lijkt me logisch dat onze regering en speciaal de politie, ge ïnteresseerd is in Nederlanders die met misdadige groepen contacten onderhouden. Laten de betreffende Nederlanders blij zijn dat hier niet systeem heerst als in linkse landen. Dan zouden ze al in de ge vangenis zijn en blijven. Het zou best kunnen zijn waarvoor zou den contacten met misdadige groe pen anders dienen dat de twee schrijvers waar het om gaat. dezelf de mentaliteit hebben en ook dezelf- plannen hebben om met brute hun psychische onvolko menheden en afwijkingen aan an ders denkenden op te dringen. We kunnen zonder overdrijving zeggen dat lieden die het optreden In deze zaak door de politie, onge rust maakt of bevreemd, heulen met een systeem dat tot devies had: wie niet voor mij is, is tegen mij en wie tegen mij is laat ik liquideren omdat hij lastig kan worden. Dat kostte circa 20 miljoen Russen en circa 50 miljoen Chinezen het leven verdere "activiteiten" pra ten we dan nog maar niet. democratie een heel decht systeem doordat veel men sen him vrijheid misbruiken, het is toch nog een heilstaat vergeleken met die landen die altijd zo vlijtig over vrede spreken en even vlijtig mensen liquideren. P. K. DE LEEST, Johan Vermeerplantsoen 26, Voorschoten. Leefbaarheid en binnenstad aan mijn ideeën hebt willen beste den (4 mei en 21 Juni 1972) verheugt mij. Misschien mag ik nog een paar aanvullende opmerkingen maken. De kop die u aan mijn eerste stukje hebt gegeven ("Maak van Leiden Venetië") wekt mij teveel de indruk van een schertsvoorstel tot spelevaart in de grachten, terwijl mijn plan wel degelijk serieus be doeld is. Natuurlijk verwachtte ik niet dat het met algemeen gejuich ontvangen zou worden. Daarvoor is het te ongewoon, te onverwacht, en in zijn consekwenties te moeilijk te overzien. Maar ik zou willen vol houden dat het als alternatieve op lossing terdege bekeken zou moeten worden. Uw aantekening bij de stukken van J. B. van Kempen en mijzelf lijkt mij onvoldoende overdacht en oppervlakkig. U schrijft over „Twee dure ideeën..." en "twee tegenge stelde oplossingen die allebei even duur zijn.zonder dat u althans een poging doet, of voorstelt dat anderen zouden pogen, de kosten van de respektieve voorstellen te be naderen in relatie tot die van de huidige toestand en/of die van thans voorziene toekomstige maat regelen. Zoals ik in mijn eerste stuk toegaf kan ik de kosten van een project als ik mij voorstel niet be cijferen. Maar nogmaals, zou het niet de moeite waard zijn althans een deskundige een raming te (laten) maJken, ter vergelijking met al be staande plannen en met ande- voorstellen, waarna dan ook aan de niet strikt financiële factoren aandacht besteed zou kunnen wor den? Het is niet om mij af te zetten te gen de "tegengestelde oplossing" van J. B. van Kempen dat ik ook over diens plan nog wat wil zeggen. Ik geloof dat de voordelen van zijn plan niet opwegen tegen de overdui delijke nadelen. Immers, als ons nu nog niet duidelijk is dat we minder auto's in de binnenstad moeten heb ben in plaats van meer, en dat we dus het moeilijker, zo niet onmoge lijk, moeten maken om voor parti culiere doeleinden in de binnenstad te rijden en te parkeren in plaats van makkelijk door het scheppen van extra parkeerruimte, dan weet ik niet hoeveel meer vervuiling, op stopping, ongelukken en bederf van stadsruimte ons dat besef dan wel kunnen bijbrengen. Ook ik wil de binnenstad weer aantrekkelijk bereikbaar maken en houden. Maar dan niet met nog meer autoverkeer aantrekkende tijdelijke noodoplos singen die alle nadelen van de hui dige toestand hebben en die op den duur zelfs nog verergeren. Ik hoop dat de discussie zal voort duren. CORNELIS SCHEPEL, Johan de Wittstraat 47, Leiden. Haarlemmerstraat tussen Pelikaan straat en Mare: egaliseren van de trottoirs met straatgedeelte (sierbetegeling) en het aanleggen van passende verlichting; omdraaien van de rijrichting voor laden en lossen zodat dit geschiedt de richting Pelikaanstraat; plaatsen van een stopgebod aan de zijde van de Pelikaanstraat. Pelikaanstraat: aanleg van twee rijstroken voor het verkeer richting Hooigracht; aanleg van een rijstrook richting v. d. Werfstraat, die ter hoogte van de v. d. Werfstraat over gaat in twee stroken richting Langegracht; aanleggen van verkeersheuvels voor duidelijke geleiding van het verkeer; het aanleggen van een bushalte; het creëren van een pleintje met het coffeeshop en tijdschriftenkiosk. pleintje met coffeeshop e.d. maakt het voetganger aantrekkelijk om de Peli kaanstraat over te steken en ook hier eens te winkelen, zodat dit ge deelte niet langer in hoofdzaak een verbindingsroute is. Vervangende parkeerruimte kan in de onmiddel lijke nabijheid worden gevonden op de Kaasmarkt en in de te bouwen parkeergarage aan de Ir. Driesssen- straat. Pleintje Door het omdraaien van de rij richting op beide delen van de Haar lemmerstraat is het mogelijk rijstroken voor linksafslaand verkeer in het plan van de gemeente, die slechts gedurende bepaalde uren worden gebruikt, te laten vervallen, In de richting Hooigracht is het dan mogelijk om beide rijstroken te laten doorlopen tot de Ir. Driessenstraat, Hierdoor wordt een vlottere door stroming van het verkeer verkregen. LEIDEN Aan de agenda voor de raadsvergadering van heden avond is toegevoegd een voorstel van B. en W. om ermee in te stemmen, dat met de uitvoering van' het plan tot de bouw en inrichting van een nieuw regionaal woonwagencentrum aan de Haarlemmerweg zal worden begonnen en dat de kosten worden voorgefinancierd door de gemeente Leiden tot een maximum van f 3.500.000. De voorfinanciering is nodig in verband met het feit, dat de ge meenschappelijke regeling voor woon wagencentra in het rayon Leiden nog niet „rond" is. Het werk kan beginnen, omdat het Lugdunumcomplex is vrijgekomen Het plan heeft de instemming van de bewoners van het centrum. Aan vankelijk was de raming f5% mil joen, later teruggebracht tot bijna f 4 miljoen. Als de kosten worden teruggebracht tot f3^« miljoen, sub sidieert het rijk voor 95 pet. De overige 5 pet. moet door de geza- ADVERTENTIE overal verkrijgbaar LEIDEN Aan de avond-mavo Van den Brandelerkade in Leiden zijn geslaagd': A. van den Akker. E. Bey. Rijnsburg, J. van der Boon, Katwijk, J. Brussee Voorschoten, J. van den Bulk, Hazerswoude, Th. Doove, C. Fasseur, J. Flierjans, Was senaar, P. de Graaf, Aarl'veen, D. Heemskerk, Koudekerk, Heu- sinkveld, Rijnsaterwoude, W. van den Hoek Alphen, L. v. d. Holst. J. Humme, C. Klarenbeek, Oegstgeest, D. Kroon, Alphen, A. van Loon, Lis- se, J. v. d. Mei j den, J. Michels, W. Het tot voetgangersstraat maken Mulder, N. van Nieuwpoort. P. Ober, van het Haarlemmerstraatgedeelte J. Ouwehand, Katwijk, G. Philipseri tussen Pelikaanstraat en Haven en I Leiderdorp, mevr. A. v. Zelst-Planje, W. Pool Alphen, Mevr. Chr. Vish- nudatt-Rausch, M. Schoenmaker, Oude Wetering, H. Schoonderwoerd, M. Sep. Zoeterwoude. R. Smolders, Roel'veen, H. Spruit, C. v. d. Spruit, J. Steenkamp, W. Stirk, Katwijk, J. Takken, Zoeterwoude, T. Tijsterman, Mevr. M. Nieuwenborg-Vallentgoed J. van Velzen, A. Verhaar, J. Ver sluis. Sassenheim, W. Weisz, J. v. d. Wiel, Zoeterwoude. Th. v. d. Wiel, NoordwTiout, C. v. d. Wilt Alphen, L. Zandvliet, mevr. A. Nijhoff-Zwa nenburg. ADVERTENTIE HORLOGES De mooiste en de ruimste keuze, in de allerbeste merken, SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LASITA ANCRE. Voor f 39,50 heeft U by ons al een echt Anker Uurwerk, schokvrij, onbr, veer. Door eigen ateliers, de beste vakservice. Uw horloger v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden LEIDEN De zomermaanden blijken nog steeds dé museummaan den te zijn. De bezoeken aan de rijks musea kwamen in het derde kwar taal van 1971 tot over het miljoen. Totaal gingen dat Jaar ruim 2,6 mil joen mensen naar een rijksmuseum. Ook de maanden april, mei en juni schijnen steeds meer in trek te ko men bij de museum-bezoekers. Bij na 900.000 mensen gingen in die maanden de drempel over. Onder de "top-tien" van de rijks musea, aangevoerd door Amsterdam twee Leidse musea: op de achtste plaats "Volkenkunde", met in 1971 in totaal 55265, op de negende plaats "Oudheden" met 52558 bezoekers. ADVERTENTIE LEIDEN Duizenden scholieren en studenten kloppen dit jaar ver geefs aan bij de gewestelijke ar beidsbureaus en de uitzendbureaus. Nog nooit is het aanbod van baan tjes zoveel kleiner geweest dan dat van jongelui, die een tijdelijk baantje zoeken om op die mainier him vakantie te bekostigen, een brommer bij elkaar te verdienen, of gewoon om een extra zakcentje te hebben. Over de oorzaak van dit tekort aan baantjes hoeven de di verse arbeids- en uitzendbureaus niet lang na te denken: de onge zonde economische situatie in Ne derland. Voor het eerst dit Jaar heeft die ongezondheid nu dus ook zijn weerslag op het vakantiewerk. Door Bert van Dommelen Dit alles wil overigens nog niet zeggen, dat alle uitzendbureaus op het ogenblik harde klappen krijgen. Dat is vanzelfsprekend wel het ge val bij de bureaus die het vooral moeten hebben van ongeschoolden, met name scholieren en studenten. De vraag naar dit soort uitzend krachten neemt en niet alleen in de vakantie vrij sterk af. Daarnaast zijn er echter ook uit zendbureaus die zich gespeciali seerd hebben in kantoorpersoneel. Ook hier is vrij duidelijk te merken, dat ongeschoold personeel niet meer zo in trek is. Zegt directeur Albering van het Leidse kantoor van het uitzendbureau Randstad: „Vroeger was er nog vrij veel vraag naar simpele administratieve krachten. Meisjes en jongens die brieven in de juiste vakjes legden e.d. Steeds meer zie je echter dat bedrijven, ook kleinere, een com puter aanschaffen die datzelfde werk sneller en efficiënter doet. Daar staat echter tegenover, dat er een zeer grote vraag bestaat naar het „zwaardere" administratieve personeel, mensen die ervaren zijn in een bepaald soort kantoorwerk. Een meisje dat van de huishoud school komt, een beetje pienter is en snel een briefje kan tikken is voor zeer veel bedrijven zeer waar devol. Stenotypistes Nederlands kunnen ook in deze tijd nog zeer veel verdienen bij een uitzendbu reau. Uiteraard heeft de ongunstige economie ook invloed op de vraag naar dit soort mensen. Als het in een bedrijf even fout dreigt te gaan, vliegen natuurlijk eerst de uitzendkrachten eruit. Maar we zouden op het ogenblik nog best wat meer mensen kunnen hebben". Specialisatie In de toekomst ziet de heer Al- bering steeds meer specialisatie bij de uitzendbureaus. Bovendien ziet hij de bureaus groter worden. „Hoe groter onze pot met mensen die op een bepaald terrein ervaring heb ben, hoe groter de kans is dat wy de bedrijven zo goed mogelijk per soneel kunnen leveren. Om maar eens een voorbeeld te noemen: op een dag worden wij opgebeld door een notaris. Zijn se- cretax-esse is ziek geworden, hij zit met de handen in het haar. Wij aan het zoeken, en wat vinden wij een Juffrouw die aan het stude ren is, maar die vroeger vier jaar bij een notaris in dienst is geweest. Kijk, dat kan alleen als Je veel mensen hebt". Wat voor mensen kloppen nu bij een uitzendbureau aan om een baantje? Albering: „Allerlei soorten mensen. Veel studerenden. Een Leids voorbeeld: zojuist kwam hier een mevrouw die geslaagd was voor haar kandidaats sociologie, en die kwam Juist melden dat ze voorlo pig weer beschikbaar is. Daarnaast krijgen we veel mensen met een middelbare opleiding, die voor een MO-diploma studeren. Een heel belangrijke groep vormen de ge huwde vrouwen. Zij zijn niet graag gebonden aan een vaste baan; als de man vrij is wil de vrouw dat ook graag zijn. Die vrou wen willen als de kinderen wat groter zijn echter weer graag terug „de maatschappij in". Ze leven op die manier gewoon meer. Ver geet niet, dat zo'n vrouw voordat ze trouwde meestal een vrij lange werkperiode achter de rug heeft. Soms kaïx het heel slecht vallen als daar plotseling een einde aan komt Het fenoneem „uitzendbureau is nog niet zo oud. Pas sinds 1961 is er in Nederland sprake van. Dat betekent om., dat er tussen de di verse uitzendbureaus soms vrij grote verschillen in aanpak be staan. Het bureau waar de heer Alberling voor werkt, Randstad, heeft bijvoorbeeld een zeer duide lijk omschreven idee over waar het met een uitzendbureau naar toe moet. Albering: „Zoals gezegd, spe cialisatie is volgens ons van groot belang, een zo groot mogelijk ar senaal mensen met verschillende mogelijkheden ook. Daarnaast moet een uitzendbureau zeer professione worden opgezet. Daarbij hoort bij voorbeeld een test, die alle mensen die zich bij ons willen laten in schrijven moeten afleggen, waar door wij een inzicht kunnen krijgen in hun mogelijkheden en in de mate van ervaring die zij heb ben. Voor de mensen heel be langrijk is bovendien, dat de kan toren niet al te groot zijn, waar door we ze zoveel mogelijk een persoonlijke benadering kunnen ge ven. Vooral omdat de uitzend kracht toch wel wat van de voor delen van de vast baan mist is dat naar ons idee wenselijk. Overigens één van de nadelen van uitzend- wei-k is dit Jaar verdwenen: sinds 1 Januari krijgt de uitzendkracht 13% vakantiegeld, berekend naar het aantal uren dat hij of zy ge werkt heeft". De meest voorkomende motieven van een bedrijf om een uitzend kracht te nemen: vakantie van het vaste personeel, of ziekte. De te rugslag in de economie heeft ech ter nog een ander motief aange dragen. De heer Albering: „Steeds meer zie Je, dat bedrijven bij het opstellen van hun personeelsbeleid de factor „uitzendkracht" gaan meerekenen. Vroeger stapte ik wel eens binnen bij bedrijven, waar één of meer mensen het grootste deel van de dag aan het duimen draaien w<as. „Waarom hebben Jul lie die mensen in dienst," vroeg ik dan. Het antwoord was, dat men toch iemand nodig had, als er eens iemand anders tijdelijk weg viel. Men komt daar nu echter steeds meer van terug. Mocht er eens iemand gedurende korte of langere tijd weg zijn, dan valt men steeds meer terug op uitzendkrach ten, zodat men niet constant een top-bezetting hoeft te hebben, met alle kosten vandien. Bovendien bespaart de uitzendkracht een hoop administratieve rompslomp Het bedrijf betaalt gewoon de factuur die wy sturen. Belasting en al het andere regelen wij ver der. Er is wel eens een proef geno men in een groot warenhuis, waar een heel stel uitzendkrachten waren geplaatst. Het bleek achteraf, dat het wegvallen van alle administratie voor deze mensen financieeel heel gunstig uitwerkte. Men heeft uit gerekend, dat Je een uitzendkracht rustig zeven maanden in dienst kunt hebben. Pas daarna wordt hij te duur".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3