Favorieten betalen loon van de angst Voorschoten promoveert naar KNSB na zege (6-4) op DD FIDEEL WINT GROTE PRIJS DER LAGE LANDEN VOOR WERELDKAMPIOEN Een 'Fideel' paard Ajax geeft nationaal jeugdteam goed partij Loevesijn derde in Utrecht Weer zege van Chris Evert Sir Francis laat ookj;1 niets van zich hore CRICKET PAGINA 12 MAANDAG 26 JUNI IJ SPORT. DUINDIGT Na de achttiende aflevering van de Grote Prijs der Lage Landen is er op Duindigt geen enkel rekord overeind gebleven. Winnaar Fideel liep de laatste 1000 m een km-tijd van 1.14. Tweede aankomende de wereldkam pioene Une de Mai vestigde met 1.17.3 over de afstand van 2100 m een nieuw baanrekord en in zakelijk opzicht werden er 15.000 betalende bezoekers genoteerd en kwam de totalizator tot een week-end omzet van ruim 1 miljoen gulden. Deze editie van de Grote Prijs der Lage Landen zal in de draf historie blijven voortleven als de koers waarin de favorieten het loon van de angst betaald kregen. De win nende pikeur George de Soete heeft er geen moeite mee te verklaren dat ook voor hem de uitslag een volkomen verrassing is geweest. Zegt de 39-Jarige Antwerpenaar: „Uw Nederlandse Piet Smit heeft mij vooraf verteld dat het vooral het laatste rechte eind is waarop de dravers sneuvelen. Daarom was ik ook helemaal niet van plan kop te nemen, maar wilde Ik de krachten van Fideel sparen voor de slopende finish die ik aan zag komen. Ik wist dat de rijders van de overige buitenlandse dravers bang voor elkaar waren en dat ze mij niet al te serieus namen. Ik had het geluk van een goede start, kreeg daardoor de leiding en heb eigenlijk geen meter koers gezien. Pas op de laatste twee honderd me ter kreeg ik in de gaten dat er ook nog andere dravers in de baan wa ren. Het is onbegrijpelijk dat ze me zo hebben onderschat. Een beledi ging voor mijn paard." Jean Gouegon, rijder van wereld kampioene Une de Maie, en daar door groot favoriet bevestigt de Boetes visie. „Ik was bang voor de Fransen de Zweed Big Elma en de Italiaanse Belle Doris. Op die paarden heb ik mijn koers afge stemd. Fideel is een goed paard, maar de gemaakte km. tijden be wijzen dat wij tot nu toe sneller zijn geweest". Vrij spel Een absolute waarheid die evenrwel toch tot gevolg had dat de winnaar vrij spel kreeg. Na een zeer snelle start, waarbij Nederlands kleine hoop Henri Buitenzorg alles deed WASSENAAR De Ant werpenaar Julien Cortens heeft tot nu toe geen spijt gehad van zijn fokprodukt Fideel. Dit jaar won de hengst f 200.000,- waardoor zijn totale winstsom in zijn 5-jarige draverscarrière ruim f 350.000,- bedraagt. „Moet U weten", zo vertelde hij na af loop van de Grote Prijs, dat de resultaten van de paarden mijn inkomen bepalen. Zeven jaar geleden was ik in Antwerpen een diamant slijper met weinig verdien sten. Door een gelukje kon ik Fideel fokken. Sinds die in mijn leven gekomen is heb ik het slijpen er aan gege ven en ben ik paarden gaan fokken". Het is toch niet gek dat Ik meer van paarden dan van mensen ben gaan hou den?" behalve draven, waren het Fideel Azelino B en de dappere Gallant Way die de kopgroep vormden. Voor de tribune was Gallant Way al gepasseerd door Florissant Unimel B en Vanic de Lorgere. In de achterhoede ondernamen de grote favorieten nagenoeg niets om de met centimeters groeiende ach terstand weg te werken. Big Elma's pikeur Sorin Nördin: „Ik maakte mij geen zorgen. Op Fideel na was leeds een wisseling in de koppo sitie en de training had mij al ge leerd dat op deze baan de hardlo pers ook de doodlopers zijn. Eerst bij het ingaan van de laatste bocht zijn we allemaal wakker geworden." Een waarheidsgetrouw verslag. Op het moment dat iedereen echter haast begon te krijgen werd het voor de meeste kanshebbers dringen duwen en gaten zoeken voor een gunstige uitgangspositie. „Dat laat ste" zegt George de Soete heb ik niet gezien maar wel aangevoeld. Zelf had ik onderweg met mijn bei de handen vol gezeten en zitten wachten op een aanval die maar niet kwam. Toen we de laatste bocht uitgingen heb ik Fideel zijn zin gegeven. Ik kon hem niet lan ger bij mij houden, anders zou ik mijn paard vermoord hebben. Toen pas mocht hij werkelijk van mij gaan." Dit laatste werd ook de rijders van Azelino B en Une de Maie duide lijk. Maurice Roussel probeerde met Azelino B de aanstormende Une de Maie voor te blijven". Aan Azelino B heb ik ook een klein stukje van mijn overwinning te danken. Hij ving Une de Maie op reed hem iets naar buiten en dat kost in een be slissende fase ook van een dergelijk paard veel kracht." De wanhoopspoging van Maurice Roussel leverde geen resultaten op. Une de Maie kwam de tweede kop loper met groot gemak voorbij en in een schitterende aktie vloog de merrie op haar prooi Fideel af Eerst toen werd duidelijk dat het tempo door Fideel aangegeven de gehele koers niet sohrikbarend hoog was geweest. Het kostte de Ravioli-zoon nauwe lijks moeite zijn voorsprong te handhaven. „Ik heb de neus van Une de Maie niet in mijn nek ge voeld" zegt George de Soete en dat bewijst de grote klasse van Fideel. Duidelijk werd ook dat de Belgische draver, ondanks de fraaie km tijd van 1.19.3 geen reserves heeft moe ten aanspreken. Huldiging schouderklopjes applaus en ova ties van de vele duizenden Duin- digtgangers onderging hij met de rust en kalmte van een schijnbaar onvermoeibare winnaar van co Lage Landen-draverij '72. Het Nederlandse kwintet Gallant Way - Gunner Dear - Florissant - Unimel B en Henri Buitenzorg had, zoals wij in onze prognose vreesde, in deze koers in het geheel niets te zoeken. Aan moed inzicht en durf ontbrak het paarden rn rijders niet. Zelfs voor de kruimels van deze met 152.000— gedoteerde draverij kwamen ze echter niet in aanmerking. JAN LEI J ENDEK KER Uitslagen ZATERDAG Grosbois-prtjs: 1. King Hollandia (E. Schwarz) (1.24.5), 2. Janna, 3. James Haghewevde. Toto w. 3.60. pl. 1.70, 2.-. 3.-. kop. 17.10, trio 470.50. Van Brienens Memorial-prijs: 1. Dark Horse (H. v. d. Kraats). 2. Hille- gonda. 3. Exilia Violet. Toto w. 1.70, pl. 1.10, 1.10, kop. 1.90. Parijs-prijs: 1. Jonker Jan (J. R. de Boer) (1.23 2), 2. Jonathan. 3. Hugo Hollandia. Toto w. 10.-. pl. 3.50, 1.30, 1.60, kop. 9.-, trio 290.60. Prijs der 4-jarigen: 1. Jojo Buiten zorg (J. van Dooyeweerd) (1.21.3), 2. Jaromir Gregor. 3. Joke. Toto w. 2.40, pl. 1.40. 1.40, 2.60. kop. 6.50. Dulndigts Internationaal Amateur- rijderskampioenschap I: 1. Gert Jan Pluto (C. Bergisch) (1.22.-). 2. Ireland, 3. Ivonne Mac. Toto w. 2.60, pl. 1.50, 3.60, 1.50. kop. 6.40. trio 29730. Duindigts Internationaal Amateur- rijderskampioenschap II: 1. Famke van Hiddum (C. Bosch) (1.22.6). 2. Helio troop R, 3. Electra W. Toto w. 4.30, pl. 1.90, 8.30. 8.10, kop. 14.20. Enghten-prijs: 1. Habanera (J. de Leeuw) (1.24.2). 2. Isard H, 3. Intre- pide. Toto w. 16.80, pl. 3.60, 1.70, 1.70, kop. 13.40, trio 523.30. Romolette-prijs: 1. Coaldl (mej. M. van Dijk). 2. Big Boss. 3. Merlo. Toto w. 4.10. pl. 1.60. 2.80. 1.90. kop. 8.60. Sterrebeek-prijs: 1. Indra Shadow (J. Lugies) (1.21.8). 2. Gay, 3. Icare Quick. Toto w. 4.50. pl. 1.50, 2.20. 1.40, kop. 12.70. trio 127.30. Vincennes-prijs: 1. Ideal Dear (S. Hartman) (1.27.2). 2. Jane Areta. 3. Juno Buitenzorg. Toto w. 4.60. pl. 1.60, 2.-. 1.90. kop. 19.30. Totalisator-omzet f. 328.788,-. -P« (J. Wagenaar jr.) (1.25.9), 2. Jellina P. Toto w. 6.20. pl. 1.80, 1.70, 1.40, kop. 16.30, trio 113.20. Busiris-prijs: 1. Kortjak (J. de Leeuw) (f.23.2). 2. Kastalides, 3. Kap- tein Sister B. Toto w. 2.40. pl. 1.90, 1.30. 1.40, kop. 2.10. Haagse Ooievaar-prijs: 1. Schermer (J. Wilson). 2. Honey's Rocket. 3. Poly Trek. Toto w. 3.40. pl. 3.30, 1.90, 4.-, kop. 8.90, trio 466.10. Roland-prijs1. Flamingo Six (J. Wagenaar jr.) (1.23.1), 2. Detra, 3. Chrlstiaan de Wet. Toto w. 2.30, pl. 1.40, 1.90. 2.20. kop. 3.40. Grote Prijs der Lage Landen: 1. Fi deel (D. Desoete) (1.19.-), 2. Une de Mai, 3. Azelino B. Toto w. 8.30. pl. 1.60, 1.30, 3.10. kop. 7.50, trio 301.40. Finale Duindigt's Int. Amateurry- derskampioenschap1. Gert Jan Pluto (C. Bergisch) (1.22.3), 2. Ireland, 3. Fils du Coq d'Or. Toto w. 1.80, pl. 1.40, 1.80. 3.90. kop. 3.70. Quicksilver S-prys: 1. Ingrid Hollan dia (D. Bolwijn) (1.24.4). 2. Ido van Alkestis, 3. Ike Padua B. Toto w. 25.40, ul. 2 90. 1.50, 1.30, kop. 4.60, trio 434.70. Drafsport-prys: 1. Donna Maria (A. Jones). 2. Gerabher, 3. Melisse. Toto w. 1.90. pl. 1.40, 1.60, kop. 2.50. Hairos II-prijs: 1. Fontanes (J. Ver hoeve) (1.19.4), 2. Grand Geste. 3. Quel Rève. Toto w. 3.2 0, pl. 1.80, 6.70, 5.90, kop. 6.-, trio 2197.60. Marijke-prijs: 1. Josje W (P. Peter sen) (1.23.7), 2. Just in Time, 3. Hollo Z. Toto w. 1.80, pl. 1.20, 1.80, 1.60, kop. 2.70. Totalisator-omzet f. 899.380,-. Het Belgische paard Fideel, (hoven) dat de Grote Prijs der Lage Landen in de wacht sleept (4)daarnaast de winnaar van de tweede prijs Une de Mai (14). Op foto onder de grote vreugde bij de Belgen na de overwinning. LEIDEN Het cricketteam van Ajax heeft het Nederlands jeugd- elftal 'zaterdag in een jubileumwed- stryd uitstekend partij gegeven. Het jeugdteam begon te batten en deed dat bijzonder sterk hetgeen resulteer de in een eindstand van 165 voor 4 deel. Alle batsmen van de Nederlandse jeugd kwamen in de dubbele cijfers, o.a. de ex-Ajaxied Maarten Fontein (33 not out). Bij Ajax stond het fiel den op hoog peil. bowlingcijfers J. A de Jongh: 2 voor 25. F. A. de Jongh: 1 voor 29 en R. Veldhuizen: 1 voor 58. Ajax stond nu voor de moeilijke taak het totaal van het jeugdteam te over schrijden. Het batten van Ajax was tn het geheel niet slecht, ondanks het felle bowlen van J. Sillevis. Top scoorder voor Ajax werd Ton Kante been met een score van 27 runs. Ver der droegen nog bij E. Oudshoorn 15 A. Eldering 12 en F. A. de Jongh met 11. Ajax all out voor 88. Ajax moest gisteren in alle vroegte naar Bilthoven voor de belangrijke uitwedstrijd tegen de SSCC. Na ver loren toss, werd Ajax naar de wic- I kets gestuurd. Via 70 voor 3, J. A. de Jong 29 en A. Eldering 29, werd de goede Ajaxmnings voorgezet door A. Kantebeen met een score van 30 runs. Ajax kwam nog even in moei lijkheden toen na de lunch snel enige wickets vielen. Rob Rusche redde de situatie door een snelle 19 op de mat te leggen. Ajax all out.voor 134. De SSCC had een krachtige opening alhoewel de runs lang op zich lieten wachten. Via 55 voor 3 werd het 69 voor 6. Het Leidse Ajax wilde persé de winst naar Leiden meenemen, zo dat er uitstekend gefield werd «er wer den 4 vangen vastgehouden). Dat het slot van de wedstrijd zenuwslopend zou zijn en alles van de spelers zou vergen had het talrijke publiek niet verwacht. R. Veldhuizen en F. A. de Jongh bowlden unchanged 28 en 3014 over. In de 4de over voor het einde viel bij een stand van 119 voor 9 het laat ste spectaculaire wicket door een run-out. F. A. de Jongh 6-54 en R. Veldhuizen 2-50, 2 run-outs. Door deze overwinning staat Ajax nu on bedreigd aan kop in 2Al. Volgende week is het programma als volgt: De Kieviten—Ajax L in Wassenaar. Voetbalinterland Beigië-Nederland toch in Antwerpen BRUSSEL Het bestuur van de Belgische Voetbalbond heeft zater dag besloten de wedstrijd Beigië- Nederland in het Bosuilstadion van De urne te houden. De wedstrijd wordt op 19 november gespeeld in de kwalificatieronden voor het we reldkampioenschap. De Belgische Voetbalbond had aanvankelijk het plan de wedstrijd in Luik, op het terrein van Standard te doen spelen. Sinds de traditie van de jaarlijkse krachtmetingen tussen België en Nederland werd afgebro ken bleef Antwerpen van interland wedstrijden verstoken, tot op 14 Juni in het stadion van Deurne de ont moeting tussen België en West-Duits- land werd gehouden. Het stadion van Deurne was bij die wedstrijd tot de laatste plaats bezet, hetgeen zon der twijfel ook op 19 november zal gebeuren. Dat houdt in dat er in Antwerpen 20.000 bezoekers meer zullen komen dan er een plaats kun nen vinden op de kleinere tribunes rond het veld van Standard in Luik. UTRECHT Robert van ktr is gisteren tijdens de eerst laatste internationale wed den van dit seizoen op de Utre wielerbaan sprintwinnaar gewor den voor Johnson en Lijn Loev Wereldkampioen Loevesijn in de series van Damiano, he de zich in de herkansing, strandde in de halve eindstri ei de Belg. In de finale tegen Jq toonde Van Lancker opnieuw genaakbare vorm te zijn. Bij de profstayers voerde Oudkerk lang het veld aan, h(j van kop verdrongen door Theo schuieren. De Belg raakte echt contact met gangmaker Koch en daarvan profiteerden Sta Oudkerk. De rit van de amateurstay Utrecht werd beheerst door se deelnemers. Halverwege lagen Breueren en Gnas op kop ving alle aanvallen op en werd onbedreigd winnaar. De strijden werden bijgewooond 1050 toeschouwers, voor het Ui se baancomité aanleiding nil nieuw in dit seizoen wedstrijd! een internationlae bezetting i jjf ganiseren. De verhouding tussen komsten en kosten ligt te stig. De belangrijkste uitslaggA^ Professonals, sprint: Lancka ai Johnson. Om de derde plai ce Loevesijn, 2. Damiano. Stayer Stam (Ned.) Stakenburg, 40 32 min. 5,8 sec., 2. Oudkerk De Graaf, 3. Verschueren 4. De Wit (Ned.) Walrave, Lillo (Ita) Meuleman, 6. Hill de Ruiter, 7. De la Torre (Ita) Amateurs, Stayers: 1. Breuetb?; Koch, 2. Gnas (WD1)-Warae Minnebo (Ned)-Stakenburg, ner (Ned) Meuleman. (Ned) De Ruiter, 6. Reininktie De Graaf 7 Persin (Bel) Pelser y?, Hezemans vijf in Oostenrijk ZELTWEG De Nede autocoureur Toine Hezemans teren met de Westduitser Roll melen in een BMW-Chevron send goed geëindigd in de 101 meter van Oostenrijk. Zij vijfde. Deze race, de voorlas de strijd om het wereldkai schap voor merken, werd volledig beheerst door Ferrs rode wagens bezetten de eer plaatsen. Winnaar werd Jacky Ickx/Brian Redman Eng) voor Marko/Pace <Oc Schenken/Peterson (Aus/Zw Merzario/Munari (Ita). Gilbert Staepelaere is gis gen op het marktplein van i boortestad Ieperen als winnaf" nisht van de „12 uur van rally". De Belgische fabrh j®{: rekende in deze zeer ruwe de smalle Zuidbelgische wegel internationaal gezelschap van alleen de respectievelijk i BMW-rijders Kridel en zijn spoor konden blijven. iicl De Westduitse/Oostenrijks (ha Helmut Keileners/Gerold Pan gisteren de 24-uurs-race op d bu burgring gewonnen. Met hu 11 legden Keileners en Pankl Tweede werden Hans Stuck en Klaus Feitzinger i Ford Capri. Zij hadden een stand van een ronde. Philidor 4 naar eerste klasse Leidse Schaakbond LONDEN Amerika's meest ge talenteerde teenagers Jimmy Con nors en Chris Evert hebben zater dag beslag gelegd op de titels bij de open tenniskampioenschappen op Queens. Connors (19) versloeg de linkshandige Brit John Paish (62, 6—3), Chris Evert rekende af met de Australische Karen Krantzcke64, 6—0. LEIDEN Voorschoten I, dc kam pioen van de Leidse Schaakbond, heetf zich dan toch eindelijk waar gemaakt. Het Haagse DD IV werd in de beslssingsmatch om de laat ste promoteplaats in de KNSB met 6-4 keurig opzijgeschoven. Voor schoten I maakte door naar de KNSB te promoveren de weg vrij voor Philidor IV om komend schaak- jaar weer ia de eerste klasse LSB te opereren. In het nieuwe seizoen wor den in de eerste klasse van de LSB geacht te spelen: LSG II (gedegra deerd uit de KNSB), LSG III, LSG IV (gepromoveerd uit de tweede klasse LSB), Philidor III «terugge keerd uit de KNSB) Philidor IV, Leiderdorp I, Voorschoten II en Katwijk I (overgewaaid uit de tweede klasse LSB). Gedurende het beslissingsduel te gen DD IV keek Voorschoten I tel kens tegen een achterstand aan. Pas tegen het einde van dit zenuwslo pende treffen wisten de Voorschote naren een voorsprong te nemen en die te behouden. Steenlage zorgde voor de eerste nul door zijn loperpaar ten onrechte te laten afruilen (0-1). Van West speelde een zeer tactische party, die hy met een scherpe slot- pointc (stukoffer) op zyn naam schreef (1-1). Thieme offerde in de Franse opening een pion die hy niet meer terugzag. Het werd zelfs erger: hy verloor nog een tweede kruiper en kon toen inpakken (1-2). Sluiter raakte weliswaar twee pionnen kwyt, doch de maximale aktiviteit van zyn loperpaar bood meer dan voldoende compensatie. Het werd remise door herhaling van zetten (1%2%). Wouters zorgde met een siciliaanse party weer voor het gebruikelyke vuurwerk. Jourdan offerde ten einde raad de kwaliteit voor twee pionnen, maar torenverlies noopte hem on danks wat tegengesputter tot opgave (2'42'4). Houweling behandelde de Bennoi tot het eindspel correct, maar een verkeerde afruil deed een cen trumpion verlorengaan. Het daar opvolgende toreneindspel ging als een nachtkaars uit (2%3%). In het Konings-Indisch vierpionnenspel veroverde Kimman een stuk voor twee pionnen. Na enige vereenvou digingen was de rest kinderspel (31-- 3J4). Van Schalk zette met wit in luttele zetten een stormpion op e6. Toen zwart zyn a-pion in de steek liet. liep een witte dame vleugel-pion rustig naar dame (4*43%). Smit maakte een pion in de opening buit. Desondanks werd het nog een fel gevecht, dat vry plotseling met mat eindigde (5%—3>4). Daar de winst punten voor Voorschoten nu binnen waren, werd de party van Ooster man remise gegeven, hoewel deze zyn opponent in tydnood lelyk in de ver drukking schaakt «64). Uitslagen en eindstanden in deze promotiegroepVoorschoten IDD IV: 6-4. A. J. C, v. West—J. J. Ris- seeuw 1-0. W. A. KimmanW. V. Roemjanzew 1-0. W. J. ThiemeH. Weenink 0-1. J. J. Wouters—R. A. Jourdan 1-0. B. Smit—R. J. v. d. Harst 1-0. T. v. SchaikC. Navis 1-0. G. P. Sluiter—O. F. J. de Bruyn Vz—V2. G. Oosterman—J. H. Koorn- stra A. F. Houweling—E. Meerts 0-1. C. Steenlage—E. M. En schedé 0-1. De eindstand luidt: gesp. m.p. b.p. 1 Schiebroek (promoveert) 2 4 11 2 Voorschoten I (gepromoveerd) CHRIS EVERT imponerende zege In Eastborne won Betty Stöve za terdag samen met Lesley Hunt (Aus) het damesdubbelspel. Het duo ver sloeg in de finale de combinatie Francoise Durr «Fr»Judy Dalton (Aus) met 6—4, 6—8, 6—3. Francois Durr won wel het enkelspel: door een zege op haar dubbelspelpartner Jduy Dalton: 86, 63. Andres Gi- meno werd winnaar bij de heren: hij boekte een finale-zege op Pierre Bartihes: 75, 63. PLYMOUTH De organisa toren van de transatlantische zeilrace voor solo-zeilers kunnen nog steeds geen antwoord geven op de vraag wie van de 48 over gebleven deelnemers momenteel de leiding heeft. Van de Frans man Yves Terlain. wiens 43 me ter lange schoener Vendredi Treize. als veruit het snelste schip van de vloot wordt be schouwd, is nog steeds niets vernomen. Evenmin als van Sir Francis Chicester, de winnaar van de eerste race twaalf jaar geleden. Over deze laatste be gint men zich zorgen te maken, want de 71-jarige Brit, die uit voer met de negentien meter lange „Gipsy Moth" staat onder contract by de Sunday Times, aan welk weekblad hy al drie maal zyn belevenissen had moe ten overseinen. „Binnen zekere grenzen zyn we dan ook enigs zins ongerust", aldus een mede deling van de organisatie. Aangezien de deelnemer# kun nen kiezen uit vier alternatieve routes ls het ondoenlyk van de genen van wie de positie wel be kend is een ranglyst op te maken. De Britten houden het er voorlopig op dat twee van hun landgenoten voorop liggen: de British Steel van Brian Cooke, die zaterdag op 780 myl van Pleymouth werd leerd en de Strongbow Martin Kemp, die 660 myl zou hebben afgelegd. Beide schepen eve kortste maar tevens moellj] van vier mogelyke trajecfe Deze route wordt ook g#Ul door de enige Nederlandse nemer Gerard Dykstra in „Second! Life". Hy werd dag gesignaleerd op zo'n myl ten westen van de Sc eilanden. De weersomstai heden blyken op de zuide route aanzienlyk beter de noordeiyke. Koploper ls de Fransman Gerard PefU) Zyn Architeuhis werd op 720 myl van Plymouth, In de loop van zaterdag «n* Brit Max Barton met zyn Fashion in de haven van mouth teruggekeerd. Zyn was overboord1 gegaan. Met kijf, andere schepen eveneens lyk terug in Plymouth en uitvallers, bedraagt het ai deelnemers, dat zich op zee lede vindt, momenteel 48. HOOFDKLASSE: Quicit 182/5 gesloten, wint met H P van VRA, 72. VOC, 130/6 W met HCC, 205/8 gesloten, bol HCC. HCC 2. 148, draw 145/8, bonuspunt HBS. AC l»c ru draw met Rood en Wit volgen de grote cirkel-route, de bonuspunt ACC. ;en; ÜL\ Uoyi

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 12