DAGBLAD Stimulering industrie angs de Rijn nodig Londen laat pond zweven SER ZIET NIET DIRECT OPLOSSING vandaag nrmn Tussen Alphen en Katwijk Woonfunctie te groot S alles Vlieland irst nog zon Politie vraagt inlichtingen Namen van schrijvers in boekje Meinhof PHILIPS HI-FI PLATENSPELER Weigering handtekening wetsontwerp @«<t )pgericht I maart 1860 VRIJDAG 23 JUNI 1972 No. 33741; DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (bJJ vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1, Leiden - TeL: 25041, Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, teL 30500 (zat. 18 uur) Stimulering van de industrie is nodig in het gebied langs de Rijn tussen Alphen en Katwijk. Het tente patroon laat een beperkte groei zien in de industriële sector. Dat de belangstelling niet zo M is, blijkt o.a. uit het feit, dat bedrijfshallen langs de Rijn in Koudekerk al maanden leeg staan. 1IDEN Op middellange termijn zal de ontwikkeling n de Rijnstreek tussen Katwijk en Alphen zich volgens t recente patroon voortzetten. Dat wil zeggen een be- rkte groei van de industriële sector speciaal in de kleinere middelgrote gespecialiseerde industrie. De vestiging n Heineken in Zoeterwoude met op den duur globaal 00 man personeel zal een belangrijke impuls voor de xkgelegenheid betekenen. hder voorbehoud trekt de stichting Economisch Technolo- ch Instituut voor Zuid-Holland deze conclusie in een ver- inend onderzoek naar de economische ontwikkeling van de nstreek. Dit onderzoek is verricht op initiatief van de ge- ente Leiden, de Kamer van Koophandel voor Rijnland en commissie contact bedrijfsleven van de Leidse universiteit omvat de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voor aten, Zoeterwoude, Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg, Al- in, Hazerswoude en Koudekerk. it ETI verwacht in de diensten sector een sterkere groei dan in de istrie. Er is in de gehele streek 200 ha. bedrijfsterrein, wat bete- int, ruimte voor 20.000 25.000 ar- splaatsen. Uitgaande van de nose bevolkingsgroei is dit vol de: de beroepsbevolking zou in omende Jaren met 15.000 toene- werkgelegenheid zal niet zoveel anen. Het ETI verwacht in 1980 tal 10.000 extra arbeidsplaatsen, door zal het aantal woontoren- nog sterker toenemen. Tot 1980 liet stijgen tot 55.000 60.000, op een totale beroepsbevolking 105.000 een eenzijdige oriënte- op de woonfunctie wordt ge- eid "beleid" zal zich niet bij deze ile ontwikkeling neerleggen, ta en wenselijkheden zullen er en nagestreefd. Volgens het rap- verdient het aanbeveling de vol- drie varianten van beleid uit te en tot modellen van de toekom- ontwikkelingen: opvangen van het teveel aaD king en werkgelegenheid in de se agglomeratie; stimuleren nijverheid, die is gericht op de overloop het waterweggebied en IJmond; stimuleren dienstensector, aronder handel en onderwas val- tegenstellingen moeten worden (RASMACHINE MET MOTOR i pas makkelijk maaien, loopt vanzelf, alleen maar 0. VOORDEEL: ie overjarige en demonstratie Ünes gaan er heel goedkoop uit. ®ze etalage en kom eens praten. Rijn 50 Tfn 20824 (01710) Bilt verwacht van vanavond torgenavond: aanvankelijk vrij weer, maar morgen in de 'an de dag van het westen uit mende bewoking met tegen de plaatselijk regen. Minimum- ïaturen omstreeks 8 graden, to morgen ongeveer 17 gra- Meest matige wind krimpend suidwest of zuid. t(Opgemaakt om 12.00 uur). gelokaliseerd en geraamd, allereerst die op de arbeidsmarkt. De gemeen te Leiden is voornemens een onder zoek in te stellen naar de werkgele genheid in Leiden en de regio. Ook op het gebied van het verkeer (fo- rensendruk uit Den Haag en niet-aan leggen Leidse Baan) zullen volgens het En tegenstellingen optreden, waarop het licht zal moeten worden geworpen. DEN HAAG In kringen van Ne derlandse letterkundigen is duidelijk ongerustheid ontstaan over het op treden van politie tegen twee schrijvers. Deze hebben onlangs, kort na de arrestatie van UIrike Meinhof in West-Duitsland, in hun woonplaats het verzoek gekregen op het politiebureau inlichtingen te verschaffen ©ver hun betrekkingen met de Duitse strijdgroep. Hun na men kwamen voor in een notitie boekje, dat op UIrike Meinhof werd aangetroffen. Voor de relaties, die Nederlandse schrijvers met de Baader-Meinhof- groep onderhouden bestaat in krin gen van politie en Binnenlandse Veiligheidsdienst grote belangstel ling. Overigens is het bij een ver zoek om inlichtingen gebleven. Van een huiszoeking bij de beide schrij vers is geen sprake geweest. De twee auteurs in kwestie die hun namen niet in de publiciteit willen zien gebracht zijn nauw betrokken bij het werk van het PEN-centrum Nederland. Volgens voorzitter au teur Theun de Vries, wil men wel dra tezamen met het bestuur van de Vereniging van Letterkundigen (VVL) in een communiqué protest aantekenen tegen de stappen, die de politie heeft ondernomen, en tegen de druk waaraan volgens PEN en WL Nederlandse schrijvers op deze wijze worden onderworpen. Met name by de WL is men ernstig be ducht, dat hier een klimaat zal ontstaan dat vergelijkbaar is met de situatie in de bondsrepubliek. Investeringsbeleid DEN HAAG De Sociaal Econo mische raad ziet geen kans om op korte termijn advies uit te brengen aan minister Lanigman (Economische Zaken) over het investeringsbeleid, vooral gericht op afremming in het westen. De kroonledien hebben voor- gesibeNd dat de minister maar een voorlopig wetsontwerp moet voorbe reiden. AJs diat tijdelijk werkt kan de raad verder denken over een defini tieve regefling. Deze impasse ontstond in een sterk verdeelde Sociaal Economische Raad. In een deel van de vakbeweging wordt gedacht aan een heffing voor het gehele bedrijfsleven in het westen van heit land om tot een afremming van de investeringen te komien. Daar bij zouden niet alleen investeringen maar ook lonen en winsten moeten worden belast. De regering wil een heffing op nieuwe investeringen in het westen, aangevuld met een vergunningen stelsel voor de vestiging van nieuwe bedrijven en de uitbreiding van be staande ondernemingen. Blijkens het ontwerp-advies is de vakbeweging verdeeld: een deel van de werknemersvertegenwoordiging wil in feite de waarde van de pro- duktie in het Westen des lands met een heffing belasten. De niet aan Australië en Frankrijk Austra lië heeft gisteren Franse verwijten verworpen dat het schijnheilig is door de' Franse kernproeven in het gebied van de Stille Oceaan te ver oordelen en die van Engeland in de jaren -'50 ter hoogte van de Austra lische kust te accepteren. „We zijn nu heel wat wijzer dan toen", ver klaarde een woordvoerder van Bui tenlandse Zaken in Canberra, de Randstad gebonden bedrijven kunnen deze heffing ontgaan door hun produktie naar andere gebie den te verplaatsen. Een ander deel van de werknemers vertegenwoordigers wil voorlopig ak koord gaan met de heffing op nieu we investeringen, zoals de regering voorstelt, maar méér nadruk leggen op het vergunningenstelsel. De werkgevers hebben zowel tegen het regeringsvoorstel als tegen de suggesties van de werknemersverte genwoordiging ernstige bezwaren. 22 GF 808 Versterker 2 x 12 watt, mag neto dynamisch element, 2 hifi boxen f 849,— Ruim 30% korting f 255, f594^ Nog enkele ARISTONA draagbare radio's korting f 44,— f44,- RADIO PLEIN 16 LEIDEN: 5 Meiplein 1 en 16, tel. 25100 SASSENHEIM: reylingerln. 9, teL 02522-10398 Zijn hoofd nog maar net boven water strompelt John Magill uit Dérborn Heights in de Amerikaanse staat Michigan door zijn volledig overstroomde kamer om zijn televisietoestel in veiligheid te brengen. Hevige regenval veroorzaakte overstromin gen. Vit het plaatje blijkt overigens dat een tv-toestel blijft drijven. Oppositie „Nee tegen collegegeld" DEN HAAG De oppositiepartijen in de Tweede Kamer hebben gewei gerd mee te werken aan de vast stelling van het eindverslag over het wetsontwerp tot verhoging van de collegegelden. Zij willen hiermee protesteren tegen het hoge tempo waarin de schriftelijke voorberei ding van het parlementaire debat moest geschieden. De vaststelling van het eindverslag is het sluitstuk van deze voorbereiding. De memorie van antwoord van de minister kwam in de afgelopen nacht van de StaatsdrukkerijAls de Kamer volgende week - voordat het zomerreces begint - nog over het wetsontwerp wil beslissen, moet het eindverslag reeds in de loop van deze dag worden vasttesteld. Er waren gisteren reeds onofficiële ver sies van de memorie in omloop, maar slecht in een beperkte oplage. Bovendien werden de onderwijsspe- cialisten uit de Kamer in beslag ge nomen door een hoorzitting over onderwijszaken. Ook als dat niet het geval was geweest, zou het moei lijk zyn geweest de 120 pagina's tellemde memorie grondig te bestu deren en eventueel bepaalde bereke ningen te laten narekenen. Kamerlid C. Laban (PvdA): „Het is waarschijnlijk nog niet eerder voor gekomen dat geen medewerking werd verleend aan het vaststellen van een eindverslag, maar het is ook nog nooit voorgekomen dat er zo moest worden gewerkt". Overigens zal dit gebaar van de op positie de behandeling van het wetsontwerp niet doen stagneren. 22 PAGINA'S Een 27-jarige Engelse matroos zegt, dat hij eens wilde bewijzen hoe gemakkelijk het is een vlieg tuig te kapen. In elk geval dwong hij met een ongeladen alarm pistool in de hand de gezagvoer der van een DC-9 van de K.L.M. zjjn toestel in Rotterdam aan de grond te zetten. Waar de .kaper" (rechts) prompt werd gearrtes- te erd. PAGINA 7 Een ongekuiste plaat van de Rol ling Stones heeft de BBC nogal wat moeilijkheden bezorgd PAGINA 5 Giulio Andreotti (links) is er dan wel in geslaagd Italië een nieuw kabinet te geven, maar in Rome wordt niet verwacht, dat er veel zegen op deze regering zal rusten PAGINA 9 Lucky Luke steekt de 'echte' cow boy John Wayne naar de kroon PAGINA 11 Laseroms tekende bij La Gantoise PAGINA 13 Het rumoer van de Asser T.T. is nu al te horenPAGINA 15 LONDEN De Britse regering heeft vanochtend besloten de koersvorming van het pond sterling op de wisselmarkten aan het vrije spel van vraag en aanbod over te laten, te laten „zweven". De Londense valutamarkt bleef vanochtend dicht en zal tot dinsdag a.s. gesloten zijn. Het „zweven" betekent dat de wis- 6elkoers niet binnen de bekendge maakte grenzen ten opzichte van de Amerikaanse dollar of de valuta's van de landen der Europese Econo mische Gemeenschap wordt gesteund door de centrale banken waar dien aangaande afspraken mee zijn ge maakt. De Britse regering heeft haar ver rassende maatregel genomen na een week waarin het pond sterling op de wisselmarkten grote druk te verdu ren heeft gehad. Centrale banken van Europese landen hebben ver scheidene malen moeten interveni- In verband met het vrijlaten van de koersvorming van het pond heeft de Britse regering besloten de de viezen-beperkingen uit te breiden tot kapitaalverkeer tussen ingezetenen van Groot-Brittannië met ingezete nen van andere landen van het ster- linggebied, behalve de Ierse Repu bliek. Dit om te voorkomen dat er opnieuw speculatieve afvloeiing van deviezen ontstaat. De Bank of Eng land zal gedetailleerde bepalingen dienaangaande bekendmaken. Voor het overige gelden de normale regels voor rekeningen in het buitenland en betalingen daarop voor transacties met ingezetenen van het sterling- gebied, behalve de Ierse Republiek. De maatregelen zyn genomen om de reserves te beschermen. Tot vyf maanden geleden toonde de Britse betalingsbalans elke maand weer een overschot, dat aan de reserves werd toegevoegd, maar gedurende de af gelopen vijf maanden heeft de han delsbalans een zeer teleurstellende ontwikkeling doorgemaakt en steeds tekorten vertoond. Boos Minister-president Edward Heath en zijn ministers hebben woedend verklaard, dat de devaluatie ontstond door de rede, die Denis Healey, woordvoerder voor financiële zaken van de Labour-party, maandag in het Lagerhuis hield. Healey zei een devaluatie van het pond in Juli of augustus te verwachten. Maar d® koers van het pond sterling begon verleden week sterk te dalen toen een landelijk wilde staking van de havenarbeiders dreigde. Arbeidspro blemen vergroten de ongebreidelde Inflatie, die de nationale economie teistert. Beurs De Amsterdamse wisselmarkt bleef vanochtend, net als de meeste mark ten elders, gesloten Er werden due geen officiële noteringen voor bui* tenlandse valuta's opgemaakt. FIAT 127 Veiligheidscarrosserie 5 zitplaatsen en veel bagage ■k snelheid 140 km/uur k laag benzinegebruik vanaf f 6495,incl. BTW k vraag vrijblijvend proefrit aan. Uit beperkte voorraad leverbaar. KOREVAARGARAGE nv Donderdagavond - koopavond lëUWA. Vandaag honderd jaar gele den stond in de krant: Door de maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen ivordt met 1 juli een rechtstreeksch verkeer ge opend voor reizigers en baga ge, van Amsterdam naar Pa rijs, Brussel en Aken, terug over verschillende stations; voor de reus naar Brussel en Aken worden niet alleen ge wone plaatskaarten verstrekt-, maar ook retourkaarten. Naar Parijs worden geen retourkaarten afgegeven. Achting en vereering voor bestaande of overleden per sonen bewijst men veelal door hunnen portretten in de huiskamer aan den wand te hangen. De ingezetenen die den roem van Leiden tot in de huiskamer wenschen te doen doordringen, kunnen zich een welgelijkend litho- graphisch portret van Her- manus Boerhaave aanschaf fen bij J. van Weizen Jz., Steendrukker, Koorsteeg te Leiden, op steen gebracht door den heer L. S. Springer Jr. Vandaag 50 jaar geleden: In Londen is maarschalk sir Henry Wilson met revol verschoten gedood. Korten tijd geleden had hij het ambt van militair adviseur van het Noord-lersche parlement aanvaard, in wélke functie hij maatregelen ontwierp om Ulster tegen aansla gen van republikeinsche benden uit Zuid-Ierland te beschermen. De algemeene indruk is, dat hij om deze reden vermoord is door leden van een republïkeinsch Ier- sche bende. In Herrias, in Illinois (V. S.), hebben stakende mijn werkers de Stockade Coal Co. bestormd. Het kwam tot heftige botsingen tusschen georganiseer den en ongeor- ganeseerden. Dertig personen werden daarbij gedood.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1