Controverses binnen het IRA niet zwart-wit Veiligheidsraad veroordeelt vliegkapingen CRICKET Verdediger van Ulrike Meinhof klaagt over behandeling Wat besluit Arabische top over Palestijnen? VERKLARING ZWAKKER DAN VAN LUCHTVAARTORGANISATIE Politie gebruikt fysiek geweld DIPLOMATIEKE BREUK PERU- PARIJS NA KERNPROEVEN WOENSDAG 21 JUNI 1972 BUITENLAND f NEW YORK (Reuter) Aflüe 15 leden vam de Veiligheidsraad, heb ben gisteravond overeenstemming bereikt over een eenstemmige ver klaring waarin daden worden ver oordeeld "gericht tegen de veilig heid van de burgerluchtvaart" en waarin alle landen worden opge roepen effectieve maatregelen te nemen tegen hen dlie dergelijke da den plegen.. De verklaring lijkt een eerste succes voor de Falpa die maandag een staking van de ver keersvliegers in zowat de gehele we reld bewerkstelligde om de Ver enigde Naties te dwingen iéts tegen de vliegtuigkapingen te onderne men. De overeenstemming werd be reikt nadat de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Zuidtelaaf Lazar Mojsov afzonderlijke besprekingen hield, eerst met de vijf permanentte leden Amerika, Engeland, Rus land, China en Frankrijk en la ter met de niet. permanente leden. Alle 15 leden hielden later een in formele bijeenkomst om de defini tive goedkeuring te geven voordat het document wortilt gepubliceerd. p de informele bijeenkomst in het kantoor van voorzitter Mojsov werd de verklaring eenstemmig goedge keurd, hoewel er niet formeel ge stemd is. Deze procedure betekent niet, al dus Mojsov, dat de verklaring nu minder gewicht heeft dan een for mele resolutie van de raad. "De lieden van de Veiligheidsraad zijn ernstig bezorgd over het gevaar voor passagiers en bemanningen bij vliegtuigkapingen en andere onwet tige inmenging in het internatio nale burgerluchtverkeer. De veilig heidsraad doet een beroep op de landen alle pasenae maatregelen te nemen die binnen hun bevoegdheid liggen om dergelijke daden te voor komen en doeltreffend op te .treden tegen degenen die zulke daden ple gen", zo wordlt in de verklaring ge zegd. "De Veiligheidsraad nodigt alle staten int gemeenschappelijke in ternationale inspanningen en maat. regelen op dit terrein uit .te brei den en te intensiveren teneinde een grootst mogelijke veiligheid en be trouwbaarheid van het internatio nale vliegverkeer te verzekeren", al dus de verklaring, die niest zo krach tig is als de eerder door de inter nationale organisatie voor burger luchtvaart in Montreal aangenomen resolutie, waarin wordit aangedron gen op collectieve sancties tegen landen die luohtpiraten onderdak verschaffen. LONDONDERRY (DPA) Een huis in de IRA-enclave van de Noordierse stad Londonderry. Naast religieuze schilde rijen in de gang achter de telefoon een stuk papier met ball point daarop de lakonieke aanwijzing: „Mochten persmensen bellen en vragen naar meningsverschillen binnen onze leiding - geen commentaar". Een teken des tijds in het hoofdkwartier van de militante voorlopige vleugel van het Ierse Republikein se Leger, commando "Vrij Derry", eind juni 1972. draagt een masker met oogsple- Kog Is de vrede in Noord-Ierland niet hersteld, nog knallen de ge weren nacht na nacht, explodo- deren springladingen bij klaar lichte dag. Het verlangen naar vrede, de hoop op rust, wordt ech ter voelbaar. Verwarring heerst in rijen van het IRA, sinds bijna drie Jaar verdeeld en bedreigd door verdere versplintering, sinds een nieuwe Britse politiek ver wachtingen wekt en verschillen in het zwart-wit-schema vam "wij" en "de anderen" schijnt te bevor- deren. I )e provisionals ontkennenniet dat zich een nieuwe ontwikkeling vol trekt. Ze weten hoezeer de bevol king hoopt dat na de vijandelij ke broeders van de officiële IRA- vleugel ook zij een wapenstilstand afkondigen. Ze weten ook dat bin nen hun eigen leiding daarover heftig discussies worden gevoerd. Weliswaar vindt him 22-Jarige stafschef Martin Mac Guinness op de directe vraag naar deze me ningsverschillen en de vermoede lijk ophanden zijnde wijziging aan de top slechts het woord "be lachelijk". Uit afzonderlijke ge sprekken met zijn aanhangers komt echter veel onbehagen en twijfel aan het licht. J (iet moeilijk V|et valt de vreemdeling in het get- Londonderry niet moeilijk zijn gesprekspartners bij beide s van het IRA te vinden. Door een taxichauffeur wordt hij zonder oponthoud en met de op merking: "Zo, zo, vandaag hele maal geen barricades" naar het centrum van de provisionals ge bracht. en later, en een paar hon derd meter verder, wordt hij ge confronteerd met 16- tot 18-Jari- ge zwaarbewapende knapen die hem evenals de collega's van de concurrentie eerst fouilleren en zijn papieren controleren. Desgevraagd verklaart men hem trots: "wij zijn de officials". Een de jonge officials, een 17-Ja- rijzige blonde jongeman, ten. Na een rappe dialoog in het getto- Jargon met zijn kameraden voor buitenstaanders nauwelijks of geheel niet te verstaan stuurt hij bewust aan op een politiek ge- prek met de buitenlandse Jour nalist. Hij noemt zichzelf met trots marxist, onderstreept zijn woorden tussendoor met citaten uit een stukgelezen bijbel van Che Guevara over de guerrilla strijd terwijl zijn kameraden bij na verveeld rondkijken. Robert (hij heet in werkelijkheid anders) is protestant hetgeen de ongelovige vreemdeling later wordt bevestigd door een van de IRA-officieren en heeft zich bij de ondergrondse organisatie aangesloten uit solidariteit met de onderdrukten. Hij pendelt tus sen de enclave en de rest van de stad onopgemerkt heen en weer en krijgt van tijd tot tijd een "speciale taak" toebedeeld. Als protestant is hij een duidelijk ex ponent van de politieke lijn van de officials die confessionele te genstellingen willen overbruggen. De IRA-officier, overdekt met litte kens en tamelijk hoog geplaatst op de Britse arrestantenlij st, dweept met Robert en zijn vrien- 'olitiebeambtes in Chicago van xecuties erclacht CHICAGO (Reuter) Vijf le- a van de politie in Chicago worden n beschuldigd in uniform en gebruik van politieauto's zes per- len geëxecuteerd te hebben. Rechercheurs van de federale po- zijn bezig bewijsmateriaal te zamelen tegen het vijftal, dat ver- tht wordt van zeker zes moor- IZiJ zouden hun slachtoffers naar ütsen buiten de stad hebben ont- en hen daar hebben „terecht- Seld". Naar het schijnt hadden de itiemannen een aandeel in een log tussen handelaren in drugs, onderzoek in deze zaak wordt de g rootste geheimhouding iht. I betekent een nieuwe deuk in f prestige van de politie van V van de misdaad. Op het ogen- F lopen processen tegen een aan- politiemannen die beschuldigd TOn van het afpersen van f[Winkeliers, van wie zij financiële jen verlangden voor de ling vam hun eigendommen, erde iemand dan kon hij erop dat binnen enkele dagen f groepje individuen kwam opda- P die de zaak kort en klein sloe- j* De politie arriveerde dan met ie vertraging Spionage Democraten willen Republikeinen laten betalen WASHINGTON (Reuter. UPI) De Democraten hebben gisteren eis tot schadevergoeding tot een drag van een miljoen dollar tegen de Republikeinse commissie voor de herverkiezing van president Nixon. Zij beschuldigen die commis sie van een poging afluisterappara tuur te latten plaatsen in het hoofd bureau van de Democratische partij Zaterdag zijn in dat hoofdbureau vijf mannen aangehouden op schuldiging van inbraak en een po ging telefoon- en andere gesprakken af te luisteren. De voorzitter van de Democratische partij, Lawrence Brien, sprak op de persconferentie van politieke spionage en politiestaat manieren. Volgens hem loopt er een duidelijke lijn naar het Witte Huis. De perschef van het Witte Huis, Ronald: Ziegler. zei: „Ik geloof dat de president met belangstelling van de ze zaak kennis heeft genomen en verwacht dat het recht volledig zijn loop zal hebben. Ditt is iets waaraan de president beslist zijn handen niet vuil zou maken." den: "De Jongens hebben meer vuurgevechten meegemaakt dan één van deze laffe leger-bastaar- den". Met verbluffende openhar tigheid verkondigt hij dat hij te gen het bestand is dat zijn leiders hebben afgekondigd maar dat hij er om disciplinaire redenen toch gevolg aan geeft. Met evengrote openhartigheid heb ben enige vooraanstaande leden van de provisionals de gast te kennen gegeven dat zij voor een wapenstilstand zijn. Rimboe De rimboe van de republikeinse po litiek in Noord-Ierland is dichter en ontoegankelijker dan ooit. Op lokaal niveau hebben de theore tische tegenstellingen tussen de officials (uitgesproken internatio nale marxisten) en de provisio nals (socialisten met plaatselijke belangstelling) weinig om het lijf. Theorie is echter niet de sterkste kant van de meeste IRA-leden. Men kent elkaar al bij wijze van spreken sinds de wieg, groet el kaar en verzekert elkaar en alle anderen dat men eendrachtig zal optreden als het er op aankomt. In de enclave Bogside en Creggan wonen 33.000 mensen bijna de helft van de bevolking van Lon donderry. Ook voor de vredelie vende onder hen zijn de IRA- mensen "onze Jongens". HAMBURG (DPA) De verdedi ger van de donderdag gevangen ge nomen anarchiste Ulrike Meinhof, Heinrich Hannover, heeft gisteren ernstige beschuldigingen geuit jegens de functionarissen die met het on derzoek belast zijn. Hij deelde in Hamburg mee, dat hy Ulrike maan dag pas in de gevangenis in Keulen had mogen bezoeken Bij het identi ficeren na de arrestatie waren "on menselijke methoden" toegepast. Ulrike Meinhof had hem meege deeld. dat men haar gedreigd had haar onder narcose te stellen als zfj zich niet vrijwillig zou laten iden tificeren. Toen zij er op gewezen had, dat een narcose voor haar dodelijk zou kunen zijn, had men haar ge zegd: "Dat kan ons toch niet sche len". De politie van Frankfurt ontdekte zondag een gebouw waar leden van de groep van Andreas Baader en Ulrike Meinhof zich plachten te verschuilen. Een van de kamers diende als laboratorium om bommen te vervaardigen. Voor op de foto twee propaangas- flessen die als zodanig werden gebruikt. Tito in Warschau President Ti to van Joego-Slavië heeft gisteren op de tweede dag van zijn officiële be zoek aan Polen gedurende twee uur overleg gepleegd met de Poolse par tijleider Gierek. Centraal in het overleg stonden Europese veiligheids problemen en economische kwesties. Met fysiek geweld had men haar daarop gedwongen röntgenfoto's te laten maken. Naar Ulrike meedeelde, was zij met handen en voeten voor het maken van de foto's naar een tafel gesleept waar zij aan voeten en ledematen werd vastgebonden. Bezwaren De verdediger van Ulrike Mein hof zei tegen de behandeling van zijn cliënte bezwaren te hebben inge diend. Verder had hij klachten over "belemmering van de verdediging". Heinrich Hannover verklaarde, dat men Ulrike verzekerd had, dat zij direct zou kunnen spreken met de verdediger die zij wenste. Maar noch hij, Hannover, noch een ander was van de arrestatie op de hoogte ge steld. De verdediger deelde verder mee. dat zijn cliënte, tegen de voorschrif ten in, zogenaamd voor haar eigen veiligheid, gevangeniskleding had ge kregen. Wat de gezondheid van Ulrike Meinhof betreft zei hij dat deae niet zo slecht was als men uit sommige berichten zou kunnen opmaken. LIMA (Reuter) Peru zal de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk verbreken zodra de offi ciële bekendmaking komt van de kernproef bij de Moeroeroa-attol in de Stille Oceaan. Dit blijkt uit een verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Lima. Er schijnt geen twijfel over te bestaan dat de breuk met Frankrijk inderdaad zal plaatsvinden. Peru dreigde all tijdens de Franse kern proeven in 1971 de betrekkingen met Parijs te verbreken en president Al- varado waarschuwd e zijn colle ga Pompidou vorig jaar augustus al dat zijn regering de stap zou doen als er nog meer kernproeven zouden worden genomen. Peru's voornaamste argument is dat de Franse kernproeven een radioac tief veld boven Peru, Noord-Chili en West-Bolivia teweegbrengen. Peru en verscheidene andere La- tijnsamerikaanse landen hebben op de conferentie van de internationale arbeidsorganisatie in Genève een amendement op een resolutie weten aan te brengen waarin kernproeven in de atmosfeer worden veroordeeld en alle landen worden opgeroepen kernproeven te staken. Het amen dement is aangebracht op een reso lutie over het milieu die tijdens de conferentie ter sprake zal worden ge bracht. Alleen Frankrijk stemde te gen, de Verenigde Staten, West- Dultsland en Oostenrijk waren bij de landen die zich van stemming ont hielden. Bankroof: elf jaar Voor de rechtbank in Keulen heeft de ambte naar van het openbaar ministerie gisteren gevangenisstraffen van 11 resp. 10 Jaar geëist tegen de 34-Ja- rige Donadio en de 25-Jarige Mattel, beiden Fransen, voor een bankover val op 27 december van het vorig Jaar die 311.000 mark opleverde Heel West-Duitsland hield de adem in tijdens de vlucht van Donadio en Mattei, en hun aan een schotwond overleden 44-Jarige Oostenrijkse me deplichtige Vicenik. De vlucht van het drietal die op de weg en van uit de lucht door de politie werd achtervolgd eindigde in Saarland. ADVERTENTIE I Altijd aanwezig. Altijd attent. /En vriendelijker: een puik mechaniek, met alle respect voor je duim» En mooier. In uw eigen kleur of de jongste modetint. Hapert nooit, tot aUe gas ontstoken is... om dan als vrienden uit elkaar te gaan. de eerete weqwerpoonsteker (Van onze correspondent) JERUZALEM De president van Egypte, Syrië en Libië kwa- Door Jaap van Weesel men vandaag bijeen in de Egyp tische grensplaats Marse Madroech. Hoofdpunten van de agenda zijn interne zaken als on derwijs en voorlichting. Wat Israël echter het meest interesseert is de vraag, in hoeverre de drie zullen besluiten de Palestijnse verzetsor ganisaties in het algemeen en Al Fatach in het bijzonder steun te verlenen in hun pogingen de ac ties tegen Israël te hernieuwen. De activiteiten van Al Fatach in Zuid-Libanon zijn sinds de grote Israëlische zuiveringsacties van eind februari vrijwel tot een nul punt gedaald. Het is vooral Li- bië's Gaddaffi die er erg op aan dringt Al Fatach actieve steun te verlenen. Vorige week wekte Gad daffi grote beroering door te ver klaren dat Libië aan alle onder grondse organisaties in de wereld steun verleent. Hij noemde daarbij als voorbeeld het Ierse Republi keinse Leger. De mogelijkheid wordt niet uit gesloten dat Gaddaffi zal pleiten voor steun aan Al Fatach ten be- ïoeve van het ondermijnen van Israëlische belangen overal in de vereld. Overigens is deze ontwik keling verplaatsing van het front buiten Israël een direct gevolg van Israëls politiek het land dat de Palestijnen onderdak verleent verantwoordelijk te stellen voor zijn daden. Dat realiseert men zich in Jeruzalem zeer wel en het is misschien de verklaring waar om Israël na het bloedbad van Lod afgezien heeft van represailles te gen Libanon. De hoofdredacteur van het semi- officiële Egyptische blad Al Ach- ram, Hasanin Heikal, heeft intus sen ontkend dat hij in ballingschap zou gaan naar Beiroet, zoals eer der deze week in de Libanese pers werd gemeld. Dit bericht was, naar moet worden aangenomen, geïn spireerd door de Russen, die de Egyptische Journalist liever van daag dan morgen zien vertrekken. Hij behoort namelijk tot een groep rechtse politici in Egypte die ontevreden is over Egypte's af hankelijkheid van Rusland. Aan gezien Heikal tot de vertrouwelin gen van president Sadat behoort, moet in het bericht over zijn mo gelijke verdwijnen ook een ver kapte Russische uiting van onte vredenheid over het regime van president Sadat worden beschouwd. Skyhawks voor Israël WASHINGTON Israël zal zijn vloot Skyhawk-Jachtvliegtuigen vrij wel verdubbelen met de aankoop in de Verenigde Staten van 50 tot 100 van deze toestellen, zo schrijft het blad „Aviation week and space technology". De door Israël bestelde toestellen ziin van het type A4n, de nieuwste versie van de aanvalsjager. De eer ste toestellen zullen in november worden geleverd, aldus het blad.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9