Dngedekt ekort op )egroting wordt bijna miljard gulden Hooglopende debatten in synode VVD en DS70 fel gekant tegen belastingvoorstel él ongelijk Bureau groeide snel ETIQUETTE KAN TEGEN STELLINGEN NIET KEREN De Goede eer geld voor strijd Jgen de werkloosheid «nphouders ell-actie !en succes 1-predikant I rechtbank PvdA-MOTIE TEGEN MIN. DE KOSTER Hoe groot is het gat? BOMMENWERPER. VAN RAF LAG IN IJSSELMEER Herv. werelddiakonaat legt werk neer gySPAG 21 JUNI 1972 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG —Twee van de vijf regeringspartijen hebben ernstige bezwaren tegen de maandag door minister Nelissen en staatssecretaris Scholten van Financiën voorgestelde zeer in grijpende herziening van de loon- en inkomstenbelasting. De in de operatie begrepen verschuiving van vierhonderd miljoen aan belastinggeld van de langere naar de hogere inko mens drukt volgens WD en DS 10 te zwaar op de middengroe pen. VVD-fraotieleider Hans Wie gel in d'e Tweede Kamer verklaarde, dat zijn fractie de verschuiving achterwege wil la ten en compensatie wil zoeken in een verhoging van de BTW en de accijnzen. ps '70 zoekt het meer in een verlichting van de belastingdruk door afschaffing van de wiebel- tax. Ook wijst deze fractie op de tariefsverlaging als gevolg van het toepassen van de inflatiecor rectie bij de loon- en inkom stenbelasting. Wiegel zei onder de mid dengroepen te verstaan mensen met een inkomen tussen 18.000 en 45.000 gulden. DS '60 neemt een wat nauwere marge: tussen 21.000 en 40.000 gulden. Gezien de ook van andere zij den opgeworpen vragen wordt het technisch onmogelijk geacht de gehele operatie al per 1 Ja nuari 1973 door te voeren. De optrekking van de belasting vrije voet wordt mogelijk als een apart spoed-voorstel behan deld. gN HAAG De waarnemend Geleider van D'66 in de Tweede de Goede, heeft gisteren speld dat de regering-Biesheu- dit Jaar met een ongedekt tekort bjjna een miljard gulden komt te L Goede deed zijn voorspelling in debat over de uitvoering van de ing 1972. Volgens de zoge- le voorjaarsnota van minister sen (Financiën) zou het tekort men met 174 miljoen. D'66-woordvoerder betoogde, de minister de werkelijke begro- situatie versluiert. Hij sprak een „camouflagenota". De noemde elf posten uit de nota it vergroting van het tekort met driehonderd miljoen kunnen iens het debat werd tevens aan- geschonken aan de oorzaken !e enorme tegenvaller van ruim miljoen gulden, waarmee het et-Biesheuvel vorig jaar moest nen. de voorjaarsnota van het aftre- kabinet-De Jong was geen ijzing te vinden voor een tekort met een dergelijke omvang. De frac tieleider van de nieuwe regerings partij DS'70, mr. J. J. A. Berger, hierover: „Het kabinet-De Jong heeft een beleid gevoerd, dat aan alle kanten te ruim was en dat tot de problemen leidde, waarvoor wij nu staan". Als extra-spreker van de PvdA greep fractieleider dis. J. M. den Uyl de gelegenheid aan (vanaf de tribu ne gadegeslagen door minister-presi dent Biesheuvel) het kabinetsbeleid- na-één-jaar te kritiseren. „Wild verhaal" Hij vond het onjuist, dat het ka binet aan de vooravond van het ge sprek met het bedrijfsleven over ma tiging in 1973 suggereert, dat het met 's rijksfinanciën niet zo beroerd is Zowel minister Nelissen (duidelijk geïrriteerd) als fractieleider Wiegel van de VVD maakten bezwaar tegen deze politieke benadering van een financieel-technisch stuk. Premier Biesheuvel mompelde: „Een wild ver haal". HHAG Het kabinet-Bies- maakt vrijdag nieuwe maat- n ter bestrijding van de werk- bekend. Eerder heeft het et voor gerichte bevordering werkgelegenheid in de zwakke in totaal tweehonderd miljoen v beschikbaar gesteld. lositieleider drs. J. M. den Uyl V1vroeg gisteren tijdens een :ieel debat in de Tweede Ka- regerinig om in tweede ie een half miljard gulden uit fcken. verwachting is, dat het kabinet erder gaat dian 150 200 mil- {ulden. Het is in elk geval de 9* nt tte- HAAG De „witte"-pomp- i vinden de prij sverlagingsac- irmee Shell een benzine-oor- ft ontketend, geen succes, organisatie zegt, dat uit een aar gehouden enquête blijkt, verkopen bij vrije pompen niet - wilde nog niets zeggen over ■Bt „Wij hebben meer tyd nodig II te peilen", zei een woordvoer- Hfc over de duur van de verla- drie cent wilde Shell niets „Dat hangt helemaal af van rikkeling van de markt". de organisatie van de pomphouders wordt pas over maanden duidelijk wat m de prijsoorlog op de markt- van de vrije handel en de lappijen is. Het marktaandeel .witte pompen" is ongeveer m procent. fERDAM De civiele recht- Amsterdam heeft de vorde- fgewezen die de voormalige t dr. H. W. van der Vaart wl ingesteld tegen prof. dr. directeur van het Rijks- t voor Oorlogsdocumentatie, kr Vaart Smit voelde zich door enkele passages in dr. is werk „Het koninkrijk der sden in de tweede wereld- Van der Vaart Smit, die na ■iding wegens Duitse sympa- ïerd veroordeeld, vroeg de te verklaren over hem voorkomende uit- .lasterlijk, althans beledi- hem waren, ditbank was het echter niet 2 der Vaart eens. Hij werd *ld tot de kosten van het H65 gulden. bedoeling heit benodigde geld voor de werkloosheidsbestrijdiing te letten op de kapitaalmarkt. De eveneens oppositie-voerende waarnemend fractieleider van D'66, A. de Goede, becijferde gisteren in de Tweede Kamer dat het kabinet door allerlei bezuinigingen dit jaar op an dere plaatsen in Nederland arbeids plaatsen verloren doet gaan. Bij de PTT, volkshuisvesting, verkeer en waterstaat en in het onderwijs, wordt bijna 200 miljoen minder geïnves teerd. DEN HAAG Tijdens de inter pellatie over de affaire-Volten, die morgenmiddag zal worden gehouden in de Tweede Kamer zal de defen- siedeskundige van de Partij van de Arbeid, mr. Stemerdink een motie Indienen waarin het personeelsbeleid van de minister van Defensie, De Koster, wordt afgekeurd. Verder zaJ de oppositie verzoeken de nota open baar te maken waarin de comman dant eerste legerkorps, luitenant-ge neraal Meijnderts, zijn kritiek op de militaire leiding spuit. Een groot deel van deze nota is inmiddels uit gelekt. Mr. Stemerdink zal de bewindsman vragen de overplaatsing van Volten van Den Haag naar Amersfoort on gedaan te maken. Tevens zal het ka merlid Stemerdink de minister vra gen of het juist is dat er enig ver band bestaat tussen het feit dat Vol ten wordt beschouwd als de "man achter de schermen" van de nota- Meijnderts en de overplaatsing. '"WËT*' 1 De Ticeede Kamer heeft gistermiddag gesproken over de voorjaarsnota van de regering. Den Uyl oppositieleider, is hier in een geanimeerd gesprek geivikkeld met de minister van Financiën, Nelissen. Aan de handen van de bewindsman te oordelen handelt het gesprek over het tekort op de begro ting. Opleiding voor gevangenispersoneel (Vervolg van pag. 1 Het Centraal Wervings- en Oplei dingsinstituut opgericht in 1955, is in de afgelopen vijf jaar binnen het Justiteel apparaat gaan groeien. Het aantal medewerkers klom van 10 naar 45, het aantal stafdocenten van naar 9. Buitendocenten gaven vanaf eind 1968 ook lessen buiten 't CWOI aan groepsleiders en hun aan tal steeg van 15 naar 100. Van 25 per dag groeide het aantal cursisten tot boven de 100. Er worden zeer vele schriftelijke lessen gegeven. Het CWOI bedient alle inrichtingen van het gevangeniswezen, alle rijks inrichtingen voor t.b.r.-gevallen en die particuliere instellingen voor de tbr-gevallen dievan zijn diensten ge bruik willen maken. Het instituut be schikt over acht leslokalen. Hoofd Aan het hoofd staat sinds 1966 A. F. L. Harmsen, voormalig luitenant-ko lonel van het KNIL en de Intendan ce van de Koninklijke Landmacht. Hij heeft, dat erkennen zijn mede werkers, met veel energie gewerkt aan de uitbreiding van het instituut. Daarin is ook veel bereikt. Maar te gelijkertijd miste hij de soepelheid om zijn leiderschap aan de daar mee samenvallende nieuwe verhou dingen aan te passen. Harmsen geldt als een man die moeilijk communi ceert en ternauwernood delegeert. Ook al door gebrek aan controle van de kant van 't departement van Justitie bouwde hij een sleutelposi tie op in het gevangeniswezen. In hoofdzaak beslist hij namelijk wie er bij het gevangeniswezen en de psychopatenzorg in de inrichtingen in dienst mogen komen en wie niet. Het schijnt zelfs voor te komen dat hij rapporten van psychologen, die uiteraard vertrouwelijk zijn, zelf "profileert", omdat hij ze te vaag zou vinden. Ook beslist de heer Harmsen, grotendeels alleen, wie er als buitendocenten of gastsprekers voor de cursisten mogen optreden. Het steekt zijn medewerkers daarbij ook, dat hij bij de keuze van docen ten of leerstof heel duidelijk zijn eigen politieke voorkeur laat gelden, die tamelijk conservatief genoemd mag worden. Zo kostte het de grootste moeite om hem te overreden het rapport Openbaarheid Overheidsvoorlichting van de zogeheten commissie Bies heuvel (toen nog geen premier) voor de bibliotheek van 't instituut te la ten aanschaffen. Bij het keuren van aspirant-docenten voor het instituut let de heer Harmsen, volgens zijn medewerkers op overdreven wijze, op gezagsgetrouwheid en politieke be tr ouwbaarheid DEN HAAG (ANP) Steve Allet, ex-zanger van de groep Ekseption vertegenwoordigt ons land op de vijfde „Olympiade des chansons" in Athene, een festival, dat dit jaar van 3 tot en met 8 juli wordt gehouden. Steve Allet, 21 jaar geleden in Haarlem geboren als Coen Merkel- bach, zal er met een nieuw lied op treden. De Olympiade des chansons wordt het grootste song-festival van de wereld genoemd: het wordt in een stadion gehouden en er zullen deel nemers zijn uit 31 landen. Enige jaren geleden boekte Steve Allet in ons land succes als solist met „Parelvissers", waarvan een single werd gemaakt. Staatsbezoek Frankrijk PARIJS Terwijl in de offi ciële redevoeringen en toasts de Frans-Nederlandse vriendschap en de onderlinge verbondenheid, tijdens het staatsbezoek van Ko ningin Juliana aan Frankrijk in vele toonaarden bezongen wordt, dringen de politieke tegen stellingen en afwijkende opvat tingen over de toekomst van Eu ropa toch wel steeds onbarmhar tiger dwars door die facade van de etiquette heen. Die afwijkingen baanden zich trou wens zelfs al een weg in de officiële toespraken zelf, ondanks het feit dat daarin tevoren ieder woord en elke komma op een goudschaaltje worden afgewogen. Zo sloeg president Geor ges Pompidou wel een zeer gaullis tische toon aan, toen hy verklaarde dat Frankrijk niet wil verdrinken in een conglomeraat zondier ziel. Waarop Koningin Juliana opge wekt antwoordde dat Nederland nu juist bleef streven naar een Europa dat uit zjjn veelvormige eenheid de kracht zou kunnen putten menselijke verantwoordelijkheden te aanvaarden die tot dusver onbeantwoord waren gebleven. Het staatsbezoek zelf voltrekt zich intussen volgenis het geroutineerde en goed gesmeerde mechanisme van het Franse protocol. De gemotoriseerde polïüe veegit met een bijna roekeloze minachting voor de rechten van de andere Paryse weggebruikers straten, boulevards en avenues, die met de Franse en de Nederlandse vlaggen zijn versierd, school voor de officiële voertuigen die het Nederlandse vor stenpaar met zijn gevolg van minuut tot minuut naar zijn diverse bestem mingen brengen. De wederzijdse inzichten van Frankrijk en Nederland hebben, sinds 1960 toen minister Luns het plan- Fouchet over het gaullistische Euro pa der naties torpedeerde, misschien wel nooit meer zo onverzoenlijk te genover elkaar gestaan. Minister Schmelzer die, zowel met president Pompidou ais met zijn collega Schu mann, de weg naar het Europa van de toekomst opnieuw uitvoerig heeft verkend, concludeerde gistermiddag nogal onomwonden dat hij het hele maal geen drama zou achtten als de topconferentie in Parijs voorlopig op de lange baan werd geschoven. Ofschoon van Franse kant nogal hocg werd opgegeven over de eensge zindheid die inzake de nog op te richten monetaire un'ie zou zijtn be reikt minister Schmelzer zelf sprak veel vrijblijvender in dat verband over een "partijtje brainaiormero" was het wel duidelijk dat ten aanzien van de Parijse vestingspttaats voor een politiek secretariaat beide landen rttei; het kUemste stapje in eikaars richting hadd'en gedaan. En aangezien de Fra neen de steeds sterkere indruk wekken van dfilt punt een prestigekwestie te wülll'en maken, fis lastig te zien hoe de tien landen hun moeizame kümitocht naar de Parijse top nog heel lang zouden kunnen vervolgen. Tenzij West-Duits, land, dat tenslotte als eersite EEG- lamd de oprichting van een Europee» politiek secretariaat had voorgesteld, dat voorstel nu maar weer zou wil len intrekken. Helemaal uilgesloten leek die mogelijkheid gisteren niieit, nu Bonn aan de Parijse topconferentie, in tegenstelling dus tot Den Haag, Brussel en misschien zélf Parijs, juist een bijzonder zwaar gewicht blijkt te willen hechten. DEN HAAG (ANP) Deskundi gen van de Nederlandse Luchtmacht en Landmacht hebben in de polder Zuidelijk Flevoland het wrak gevon den van een viermotorige "Stirllng"- bommenwerper van de RAF die sinds de aanval op Duisburg in de nacht van 12 op 13 mei 1943 werd vermist. De "Stirling" was een van de 572 bommenwerpers van verschillend type die in die nacht van verschei dene bases in Engeland waren opge stegen om Duisburg te bombarderen. Van dat aantal hebben 517 de vlucht tot Duisburg kunnen uitvoeren. Niet minder dan 35 daarvan zijn ver loren gegaan, waarvan tenminste 21 boven ons land. Een van de als vermist opgegeven vliegtuigen, een "Stirling" van het toen op de basis Ridgewell in Essex gestationeerde 90 squadron van de RAF, was, zoals zovele vliegtuigen en bemanningen, verdwenen. Van de zeven koppen tellende bemanning vrijwel allemaal Jongelui tussen de 18 en 21 Jaar werden na die nacht drie gevonden in het IJsselmeer. Ze waren omgekomen. Nog vier leden van de bemanning en het vliegtuig zelf waren zoek. Uit de wrakstukken die nu zijn gevonden is vastgesteld dat het vliegtuig op de terugweg van Duisburg naar de ba sis Ridgewell niet is beschoten: er zijn geen kogelgaten in aangetroffen, wel gerepareerde kogelgaten die het vermoedelijk op de eerste vlucht, 'n paar dagen eerder, naar de omge- Kisjes. De zes leden van de sectie zijn de voorzitter mr. H. N. C. ba ron van Tuyll van Serooskerken, de penningmeester M. Roobol, mevrouw C. A. van Aalst-Veeburg jhr. mr. A. Reigersman, H. van 't Veld en het tweede kamerlid drs. H. M Franssen. (Twee leden van sectie zitten er in als vertegenwoordigers van andere kerkelijke organen, één is met vakantie en twee hebben een afwijkende mening. Mejuffrouw Kohlbrugge deed me dedeling van deze stap, toen de syno de met 38 stemmen een voorstel had aanvaard om weliswaar de nieuwe organisatievorm waartegen de sec tie ernstig bezwaar had te hand haven. maar wel de mogelijkheid te openen dat knelpunten in de prak- naat is, dr. H. Achterhuis en drs. L. tijk door het moderamen worden DRIEBERGEN De drie func tionarissen van de hervormde sectie Internationale Hulpverle ning hebben gisteravond na een urenlang, vaak hooglopend debat in de synode hun ontslag uit de kerkelijke dienst aangekondigd. Zes van de elf leden van de sec tie de directe "werkgevers" van de functionarisen zouden de synode vandaag vragen van hun mandaat te worden ontheven. De functionarissen zyn mejuffrouw Hebe Kohlbrugge, die sinds 1956 de ziel van het hervormde werelddiako- verzacht. Voor de sectie was dit geen waarborg: zij heeft geen vertrou wen in het moderamen van de sy node en ook niet erg in de gene rale diakonale raad, waarbij de sec tie zal worden „ingekaderd". Hand Vele synodeleden spraken vooral mejuffrouw Kohlbrugge wat vader lijk toe over een uitgestoken hand die zij diende te aanvaarden. Zij was immers een „vrije vogel" die be scherming tegen zichzelf nodig had. De secretaris-generaal ds. F. H. Landsman echter verklaarde dat de zaak simpeler lijkt: tussen kerke lijke organen behoren goede en werkbare verhoudingen vast te lig gen. Baron Van Tuyll, de voorzitter vam de sectie, verzette zich fel tegen de wijze waarop die vastlegging had plaats gevonden en meende ook als .Nederlands sprekende jurist" dat de bepalingen van het or ganisatieschema iets anders beteke nen dan de synodeleiding zegt: er wordt wel degelijk verantwoordelijk heid aan de sectie ontnomen. Achteraf verklaarde mejuffrouw, Kohlbrugge dat de uitgestoken hand een „lam handje" was. „Wij zijn zo gekrenkt en gedegradeerd dat het werk onmogelijk is gewor den". Bij de sectie leeft het vermoe den dat zij moest worden „ingeka derd" omdat zij zich uitgesproken, heeft tegen de vorig Jaar door de synode aanvaarde hulp aan het We reldraadsfond tegen het racisme. Via het hervormde werelddiako naat wordt thans jaarlijks voor en kele miljoenen aan hulp verleend. Sexualiteit Met 37 stemmen voor heeft de synode een minderheidsrapport van prof. dr. P. J. Roscam-Abbing over sexualiteit en nieuwe moraal in hoofdlijnen aanvaard. Het rapport zal nog worden bijgewerkt aan de hand van de in de synode gemaak te opmerkingen en de schriftelijke, reactie van een synodale commissie. Daarna zal het breed moderamen ln de synode de eindredactie voorstel len het geschrift als pastorale hand reiking uit te geven. Een aanvullend voorstel van prof. Roscam Abbing om in het rapport ook alternatieve me ningen over sexualiteit en nieuwe moraal te verwerken, werd met 20 stemmen voor en 30 stemmen tegen verworpen. ving van Texel had gemaakt om mij nen te leggen, had opgelopen. Deze „Stirling" komt niet voor op de lijst van de Duitsers, evenmin als een viermotorige "Lancaster"-bom- menwerper van de RAF die in de zelfde nacht met de gehele beman ning is verdwenen en sindsdien ook nog als vermist staat genoteerd. Het vermoeden is nu dat de "Stirling" en de "Lancaster" ln die nacht van 12 op 13 mei 1943 met elkaar in botsing zijn gekomen en allebei op het wa ter van het toenmalige IJsselmeer te pletter zijn gevallen. Een zuurstof fles die gistermiddag uit de bodem werd gegraven begon, toen een koperen leiding daarvan scheurde, te sissen, ten teken dat de zuurstof nog onder spanning stond. Van het dubbele staartwiel van de bommenwerper zijn beide banden nog keihard en het rubber nog on aangetast. Een lichtkogel, gedeukt en gebutst, zal na bijna dertig Jaar nog een helder schijnsel kunnen ge- ven. De bijna 1200 brandbommen die het vliegtuig aan boord had toen het van Engeland opsteeg, zijn alle ver dwenen. Moeilijke keuze voor chauffeur: oude man gedood HEERENVEEN Een chauffeur van een militaire vrachtauto moest gistermiddag in het Friese dorpje Oudehorne, door een verkeersfout van een bejaarde man op een brom fiets, kiezen tussen inrijden op een klas kinderen of op de bromfietser. Hij koos het laatste. De bejaarde man overleed in een ziekenhuis. De militaire chauffeur redde met zijn manoeuvre echter de 33 kinde ren, die aan de kant van de weg in een ry liepen. De chauffeur kreeg Buurt spuit haag dood ST OEDENRODE (ANP) Buurtbewoners hebben op de provinciale weg tussen St. Oedenrode en Son in Noord- Brabant meer dan 600 meter elzen-, berken- en doornhaag met chemische middelen dood gespoten, opdat het verkeer dat deze weg op moet rijden een beter uitzicht krijgt. De haag vormde een afscheiding tussen de provinciale weg en een vent- weg. Vorige week is ter plaatse een zeventienjarige jongen by een verkeersongeluk om het leven gekomen. De politie legt verband tussen beide gebeurtenissen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7