Sterk-ijs-oplossing: demp grachten M&Sifólim Alle water open VdA in Leiden en omgeving is ensgezind over gewestvorming EINDEXAMEN HBS EN GYMNASIUM Twee dure ideeen voor binnenstad WOENSDAG 21 JUNI 1972 LEIDEN Op deze pagina ideeën over de Leidse Linnen- stad van twee belangstellenden. Twee tegengestelde oplos singen, die allébei even duur zijn en dus weinig kans op ver wezenlijking maken. O egstgeestenaar J. p. van Kempen staat demping van een aantal grachten voor ter ontspanning van het parkeerpro bleem. Hij heeft zijn opstel, zoals hij het zelf noemt, aan de Leidse raad gestuurd als suggestie. Erbij voegde hij een teke ning van de gedempte Nieuwe Rijn met Korenbeurs, die wij bij zijn artikel afdrukken. Leidenaar Cornelis Schepel, eens kandidaat voor de ge meenteraad. wil juist alle grachten gebruiken, ook de reeds gedempte, die opengemaakt zouden moeten worden. Hij te kende een waterkaart voor Leiden, die wij geschikt voor publikatie hebben overgetekend. De waterkaart illustreert het verhaal van Schepel, die al eerder in onze rubriek ,fLezers schrijvenmeldde van Leiden een tweede Venetië te willen maken. Fotowedstrijd Nu we het toch weer eens over de binnenstad hebben, denkt u aan de fotowedstrijd van Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad met de centra van Leiden en Alphen als onder werp? Inzendingen (zwart- wit) in sturen van nu tot 1 september. Er is een totaal prijzenpakket van f 500, Trek er met de camera op uit! j. B. van Kempen schrijft het „Alle grachten dempen". Deze uitroep doet vele Leidenaren sidde ren en terstond in de pen klimmen te vertellen hoe mooi die grach ten zijn. Er worden beelden opge roepen van een versteende stad enz. az. We moeten hierbij toegeven dat een deel van die argumenten juist zijn, al was het alleen maar omdat ie oude bruggen, en niet het minst onze Korenbeurs, hun functie zouden verliezen en mogelijk zou den worden opgeruimd. „Geen enkele gracht dempen"., Ook hier weer allerlei bezwaren van een andere groep SJeutelstadvereer- ders. Men spreekt weer over het ten onder gaan van de oude stad omdat die dan voor het winkelend publiek niet te bereiken is als gevolg van de ingewikkelde verkeersregeling, enz. enz. Al de hiervoor aangegeven op vattingen zijn natuurlijk overbe kend en vragen niet om verdere uit dieping. Er is echter een goede tussen weg, le de kwalijke eigenschappen van de meeste tussenwegen mist. Het is nu het moment om op het ergste voorbereid te zijn en om niet direct na het lezen van de volgende regels vast te stellen dat het allemaal on zin is. Laat het eerst eens rustig bezinken desnoods een maand, en bedenk dan nog eens of het wel zo gek is als het er bij eerste lezing uitzag. De oplossing kan komen van het lempen van verschillende grachten [naar dan tot het peil dat nu het rater heeft. We krijgen dus 'n toe- tand die doet denken aan die van ^sterk ijs". Op die manier zouden er parkeer plaatsen ontstaan op de plaatsen raar van ouds de beurtschippers lun plaatsje aan de wal hadden. De oude stoepjes krijgen weer op nieuw hun bestemming maar nu om de winkelende automobilist gelegen heid te bieden vanaf zijn verlaag de parkeerplaats de winkels te be reiken. Er zullen natuurlijk op enkele plaatsen opritten gemaakt moeten worden; niet te veel, want het is niet de bedoeling om op deze wijze een trajectverkorfeing te maken voor diegenen die niet komen om te win kelen. Stel U zich eens even voor: We dempen op die manier de Nieu we Rijn, de Botermarkt, de Vis markt, de Aalmarkt/Stille Rijn en de Apothekersdijk. Dat levert allicht 800 1000 par keerplaatsen op in een gebied waar er de meeste behoefte aan is. Als nu ook de vele oude doorgangetjes tussen Apothekersdijk en de Haar lemmerstraat weer eens opengesteld zouden worden is er een bijna idea le verbinding tussen Haarlemmer straat en het parkeerterrein. Ook tussen de Boommarkt en de Bree- straat zijn nog wel van die oude poortjes te vinden. Wellicht is dit een betere oplos sing dan parkeergarages want hoe men het ook keert of wendt, een auto kan pas in een parkeertoren geborgen worden wanneer die auto er op één of andere manier geko men is. en hij moet er ook, weer door de stad, vandaan zien te ko men. Het verkeer in de binnenstad wordt er dus niet door ontlast. Bij onze „sterk ijs"-oplossing kan men door de opritten doelmatig te verdelen zorgen dat het winkelende publiek niet van de overbelaste stra ten gebruikt maakt en er zodoen de plaats vrij komt voor het ver zorgende- en het openbaar vervoer. Een groot winstpunt is dat alle bruggen, denk vooral aan de Ko renbeurs en de Visbrug, hun oor spronkelijke bestemming houden. Juist over die bruggen kan het noord-zuidverkeer en omgekeerd veel beter doorgaan omdat het niet gehinderd wordt door het winkelend en een parkeerplaatszoekend ver keer. Dat rijdt rustig onder de bruggen door. Tegenover de Hoogstraat ontstaat een enorm plein, dat wel op de fleu ren zou zijn met enkele terrasjes maar zet geen muziektent in het midden want dan gaat het effect van een voormalig wateroppervlak direct verloren. Brandweer, E.H.B.O., Politie en diverse openbare diensten krijgen veel betere kansen om hun taak snel te vervullen. Er zullen natuurlijk bergen be zwaren aangedragen worden. Het is te gek, te duur, waar zag men dat ooit eerder? Hoe moet het met de riolering? De brandweer kan nooit meer op open water uitleggen, en zo zullen er nog wel meer bezwaren komen. De waterafvoer uit Rijnland naar zee zal in het gedwing gebracht wor den. Als antwoord zal men dan de overblijvende afvoerkanalen wat moeten uitdiepen. Hoe met het als ooit de auto het moet afleggen hetzij door brand stofgebrek of doordat iedereen zo doordringen raakt van de luchtver vuiling? Wanneer er van het voorgaande iets zou gebeuren dan komt er een andere manier van verplaatsen voor in de plaats. Gaan we dan voort aan te paard boodschappen doen dan is het voldoende om aan de oud wallekant weer ringen aan te bren gen, precies zoals ze er op sommige plaatsen ook waren om schuitjes vast te maken. Aan de Kippebrug een bord .3UKKEN". De oude tilbury zal wel niet meer terugkomen; het zal wel een laag voertuigje worden. Inplaats van parkeermeters komen er dan mis schien gemeentelijke ruiven. Natuurlijk is dit een zeer duur plan, het zal veel geld en hoofdbre kens kosten. Voor een generatie die Maas-, IJ-, Coen- en Metrotun nels bouwt kan het geen onoplos bare taak zijn. Alleen is er geen geld, dus ruimschoots tijd om te overwegen. De lof komt te zijner tijd op het hoofd van het dan zit tende gemeentebestuur. De tekst van de toespraken kunnen we nu reeds maken; er komt minstens een bronzen gedenkplaat in een pijler van de Visbrug, de V.V.V. maakt er een toeristische trekpleister van en we nodige allerlei buitenlandse stadsbesturen uit. Er is nog heel veel over te deba teren en misschien komt er iets po sitiefs uit de bus. P.S. Dit voorstel is niet geheel nieuw, jaren geleden heeft iemand het eens gelanceerd, het heeft de krant gehaald en het is toen de mist ingegaan. Als ik het mij goed herinner ging het toen over het Rapenburg en dat is gehjk te stel len met ketterij. Cornelis Schepel schrijft: Voor het bevaarbaar maken van Leiden ten behoeve van personen- en goederenvervoer in de binnen stad zullen onder andere de volgen de voorzieningen moeten worden getroffen: 1. Op daarvoor geschikte punten langs de vijf aanvoerroutes Oude Rijn, Nieuwe Rijn, Vliet, Galgewa ter en Haarlemmer trekvaart: parkeerterreinen en „overslagsta tions". 2. In de „buitenste doorvaartrou- te" (die van de singels) zullen de obstakels in de Maresingel moe ten worden opgeruimd. 3. Voor een „binnenste doorvaart- route" (Rapenburg, Hooigracht, Ou- óe Vest) zal de Hooigracht moe ten worden uitgegegraven, en zul len eventueel de onderdoorvaar ten aan beide uiteinden van t Ra penburg moeten worden verruimd, 4. Voor een goede „toestroming" naar het centrum (bijvoorbeeld ter hoogte van de Waag) zal voor de aanvoerroute Vliet eventueel de Ko- revaarstraat en een stuk Levendaal moeten worden uitgegraven (als de Vliet tussen Singel en Rapenburg de aanvoerroute Haarlemmertrek- ongeschikt mocht blijken)en voor „Maf J ODEN De Pv.d.A. gemeente- ss fracties en afdelingsbesturen r8j iet gewest Leiden hebben in hun 8 jlegorgaan een gemeenschappe- standpunt bepaald t.a.v. de „21 Sen van Gedeputeerde Staten Zuid-Holland" over gewestvor- l Dit standpunt zal door de ^-fractie in de gewestraadsver- tang van a.s. donderdag worden gjj kdigd als deze vragen aan de 'komen. socialisten lopen op deze wijze op de gewestelijke samen- fcug, die naar hun oordeel door Wetgever opgelegd zal moeten fea, indien de gemeenten niet uit zichzelf komen tot het onder brengen van gemeenschappelijke be langen in een bovengemeentelijk or gaan. Om de bestuurlijke problemen aan te kunnen spreekt de Pv.d.A. zich uit voor een bestuurskrachtig ge west van de omvang van het huidi ge gewest Leiden eventueel aange vuld met enkele gemeenten uit de directe omgeving van Leiden die ook de centrumfunctie van Leiden er varen. Ook erkent de P.v.d.A., dat in som mige gevallen niet aan een zekere mate van gemeentelijke herindeling zal kunnen worden ontkomen. Een ten. De vorming van gewesten bete kent ook een herwaardering van de taken en de omvang van de provin cies en dit zal leiden tot een ver mindering van het aantal provincies. Ook de wijkraden krijgen de no dige aandacht in het P.v.d.A.-stand- punt. Men wil in ieder geval de vrij willigheid bij de vorming voorop stel len. Wijkraden zouden „speeltuinen van de democratie" moeten zijn. Verder wordt uitgesproken dat de bevoegdheden van de rechtstreeks gekozen gewestraden nauwkeurig moeten worden aangegeven en dat de gewesten een eigen financiële po sitie t.o.v. het rijk krijgen. Leiderdorp se postduivenvereni ging "De Rijnklievers". Wedvlucht vanaf Compiègne afstand plm. 327 km. In concours 305 oude duiven. Ge lost om 5.45 uur, met Z.W. wind. De uitslag: 1. J. Rozier, 2. N. v. d. Lin den, 3. A. v. d. Dop en zn., 4. A. Rijs- bergen, 5. J. de Pan, 6. W. Jacobi, 7. J. v. Leyden, 8. Gebr. Kok, 9. C. Nieuwendijk, 10. A. v. d. Dop en zn. Geneeskunde wil toch leger-geld LEIDEN Rond kwart voor twaalf gisteravond staken 38 leden van de faculteitsraad Geneeskunde hun hand omhoog. Zij stemden tegen de procedure die door de Universi teitsraad is gevolgd bij het afkeuren van de militaire subsidie aan prof. Rood. Zij menen dat het hoogste or gaan van de universiteit in deze be langrijke aangelegenheid geen be slissing had horen te nemen voor dat zy ook de mening van de raad van de medische faculteit had ge vraagd. Voor deze procedure waren 16 leden en 8 leden onthielden zich van stemming. Omdat er geen quo rum was, kon de motie over deze kwestie niet worden behandeld. Er was slechts gelegenheid voor één toe lichting van de indiener van de mo tie en daarna onmiddellijke stem ming. „Een opiniepeiling", aldus de voor zitter van de vergadering, prof. Kas- senaar, „een indicatie voor prof. Rood hoe een gedeelte van de fa culteit erover denkt". De motie is o.a. ingediend door de afdelingsdirekteur Interne Genees kunde, Mendelö en twee leden van het Dagelijks Bestuur (van Interne Geneeskunde)prof. Smeenk en prof. Loeliger. Zij vragen aan de facul teitsraad: een verzoek in te dienen bij de Universiteitsraad haar besluit in zake de militaire subsidies te her roepen; als de Universiteitsraad dat niet wil, het College van Bestuur te vragen (tegen de Universiteits raad in) de subsidie van het Ame rikaanse leger te aanvaarden. Volgende week dinsdag zal deze kwestie als enige agendapunt aan de orde komen in de faculteitsraadver gadering. vaart de Korte Mare uitgebaggerd en de Lange Mare uitgegraven moeten worden. 5. In overeenstemming met het vervoersaanbod zullen op geregel de afstanden, zo nodig op beide oe vers. aanlegsteigers moeten worden gebouwd, met wachtgelegenheid, faciliteiten voor gehandicapten, mogelijkheden voor goederenover slag e.d. Aanschaf, exploitatie en onder houd van de „vloot" zou, in over leg met binnenscheepvaartorgani- saties, kunnen worden onder gebracht bij een gemengd bedrijf van N.Z.H.V.M. en de gemeente, eventueel met participatie door be staande rederijen in en om Leiden. Bij een „minimum-programma" is uitgraven van Lange Mare, Lange- brug, Hooigracht, Levendaal en Korevaarstraat niet noodzakelijk. Voor de uitvoering van een „ma ximum-programma" zou een volg orde van prioriteiten voor het uit graven als volgt kunnen zyn: 1. Lange Mare en Hooigracht, 2. Ko revaarstraat en westelijk deel Le vendaal, 3. oostelijk deel Levendaal, 4. Langeburg de geringe breedte van de bestaande straat Langebrug zal voor 't uitgraven misschien on overkomelijke moeilijkheden op leveren. Bijzondere problemen en mo gelijke oplossingen: Goederenvervoer van water kant naar bestemming: te denken valt aan elektrisch aangedreven wa gentjes zoals in gebruik op stations NS. Ziekentransport: meestal zal ge woon ambulanceverkeer mogelijk blijven; waar dat niet het geval is valt aan een „ambulance-boot" te denken. Ijsgang: bij voldoende doorstro ming en de al enige jaren optre dende verhoging van watertempe ratuur waarschijnlijk "n zeldzaam verschijnsel; ijsbrekers zorgen voor de rest. Gevaar van te water raken en ver drinken: waarschijnlijk nauwelijks groter dan bij huidige toestand, en als het al gebeurt is de kans groot dat met water vertrouwde omstan ders in de buurt zijn; net aantal thans gebruikelijke ongelukken (.met dikwijls ernstiger gevolgen dan die van te water raken) zal door het weren van autoverkeer aanmerkelijk afnemen. Watervervuiling en stank zul len door verhoogd milieubewust zijn, geregeld schoonmaken met G.R.-vletten en eventueel water zuivering moeten worden tegenge gaan; Verkeersregeling te water zal goed bekeken moeten worden maar geeft vermoedelijk minder moeilijk heden dan regeling van het tegen woordige verkeer met, in afmeting, en snelheid sterk verschillen de, zeer talrijke vervoerseenheden. ADVERTENTIE Voor GOUDEN Kwaliteits-Sieraden en de voordeligste prijzen. Blijft Uw adres Juwelier v. d. Water LEIDEN Aan het Bonaventu- racollege zijn geslaagd voor het eind examen gymnasium A: Paul Arts. Leiden, Adrie van Die- men, Hazerswoude, Peter Kallenberg, Eduard Loenen, Theo-Piet Olthe- ten. Leiden, Rein Paulides, Leider dorp. Idem voor gymnasium B Ton Gardeniers, Leiden, Ton Gor dijn, Leiderdorp, Paul van Heugten, Jan Kirch, Leiden, Jan Limburg, Oegstgeest, Bing Oei, Jan Tolenaar, Leiden, Karei Verdegaal, Sassen - heim, Bruno Vreeburg, Leiden, Freek v. d. Borg, Voorschoten. Thijs v. Deuren, Alphen a. d. Rijn, Bram Gordijn, Oegstgeest, Herman Groten huis, Noordwijk, Ton van Haastert, Zoeterwoude, Wim v. d. Heuvel, Lei derdorp, Ronald Hulsebosch, Leiden, Jaap van der Hulst, Voorhout, Paul de Mooy, Noordwijk, Ron van Nie- kerk, Katwijk, André Nierop, Leider dorp, Peter Oomens, Voorschoten, R. Stevers, Alphen a. d. Rijn, Frank Teunissen, Leiden, Kees Vertegaal. Hazerswoude, Paul Westgeest, Zoe- termeer, Wim v. d. Wetering, Voor schoten, Paul van Wetten, Leiden, Paul de Wolf, Oegstgeest, Wijnand Zeilstra, Leiden. Voor het eindexamen HBS a slaag den bij het Rijnlandslyceum in Oegstgeest Louis Bolk, Katwijk, Jaap van Gel deren, Oegstgeest, Anne Gouw, Kat wijk, Albert den Haan, Rijnsburg, Inge Hansen, Carole Hollander, Phi lip Kerckhoff Oegstgeest, Maggie Kouwenhoven, Noordwijkerhout, Pe ter Parmentier, Oegstgeest, Kees Pluimgraaf f, Noordwijk. Lucie du Quesne van Bruchem, Noordwijker hout, Theo de Raat, Nieuw-Vennep, Ab Roessingh, Oegstgeest, Aart Ruppert, Wassenaar. Han Segaar, Leiden, Rob van Rol, Rijnsburg, Annemieke van der Veen, Oegstgeest, Ietje van der Willigen Gatsonides, Voorhout Idem voor HBS-B Nard van As, Leiden, Wouter van den Berg, Noordwijk, Anton Gathier Wouter van Haaften. Jan Hariot, Joan Heilbron. Oegstgeest. Hans Hol- lenberg, Albertine van Peur sen, Lei den. Leo Verhoeven, Oegstgeest, Jan Willen Wolters, Voorhout, Dick Zaadnoordijk, Albert Zaalberg Oegstgeest, Jos Lagerweij, Leiderdorp en Eveline Stadermann, Katwijk.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3