LEIDSCH DAGBLAD McGovern is liet meer e stuiten GEVANGENISSEN IN GEVAAR FAMILIERUZIE ONTAARDT IN SCHIETPARTIJ vanderwiel weet er 't fijne van KLERKS Ook winst in New York geen zomer Een dutje tussen de bedrijven door LEIDSCH DAGBLAD FISCUS HOE VER? Onvrede bij justitie mi RMT vandaag Meir dreigt met aftreden [Jpgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 21 JUNI 1972 No. 33739 Üjecteur: G. Koopman loofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (by vooruitbetaling:), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1, Leiden - TeL: 25041, Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, teL 30500 (zat. 18 uur) DEN HAAG De werving en opleiding van personeel voor het gevangeniswezen ioopt ernstig gevaar. Dat is niet in de eerste plaats te wijten aan geldgebrek, maar vooral aan tegenstellingen binnen het ambtelijk apparaat van het ministerie van Justitie. Dit departement heeft de zorg voor het gevangeniswezen. De moeilijkheden spitsen zich toe binnen het Centraal Wer- vings- en Opleidingsinstituut (CWOI). Dit instituut kiest sol licitanten en leidt personeel op voor alle rangen. Nu is er een diepgaand conflict tussen het hoofd van dit instituut, A. F. L. Harmsen, een voormalig luite nant-kolonel, en de meesten van zijn ondergeschikten. Ver schillenden van hen hebben ontslag genomen, zijn met zie- teverlof of overspannen of wen sen degradaties voor het ambte narengerecht te brengen. Het dienstbetoon loopt onder deze omstandigheden terug. In roos ters voor te geven cursussen vallen gaten en de organisatie heeft sterk onder het conflict te lijden. Oorspronkelijk verweet men de heer Harmsen dat hij te wei nig contact onderhield. Een be tere communicatie werd wel in het vooruitzicht gesteld, maar er kwam feitelijk niets van te recht. De situatie werd gespannen toen de heer Harmsen een jaar geleden eenzijdig een reorgani satie doorvoerde, waardoor het gehele administratief personeel onder één nieuw hoofd kwam. Tal van diensthoofden werden van de nieuwe man afhankelijk. Sindsdien hebben verontruste Drs. P. Allewijn, hoofd van de directie Gevangeniswezen van het ministerie van Justitie is bereid voor de tweede maal de moeilijkheden binnen het Cen traal Wervings- en Opleidings instituut (CWOI) te laten on derzoeken. Met alle betrokkenen moet worden gesproken. In het algemeen stelt hij, dat de moei lijkheden door enkele ambtena ren worden overdreven. Wel wil hy erkennen dat de gebrekkige communicatie binnen het CWOI een rol heeft gespeeld. ambtenaren zich tot hogere in stanties in het gevangeniswezen gewend. Maar de resultaten van een onderzoek door een interne commissie werden slechts sum mier meegedeeld aan de betrok ken ambtenaren. Het hoofd van de directie Gevangeniswezen, drs. P. Allewijn, vond dat het onderzoek had uitgewezen dat er niets ernstigs aan de hand was. dat de organisatie moest worden zoals de heer Harmsen had gedacht en dat degenen die het daar niet mee eens waren, moesten vertrekken. De verontrusting bij het CWOI is des te groter, omdat men gelooft dat de heer Harm sen binnen het departement kan rekenen op de steun van enkele andere invloedrijke ex- militairen. Zo is het hoofd van de afdeling Personeel bij Ge vangeniswezen een voormalig officier, evenals de man die daarboven beslist over de aan schaffing van materialen en een nog belangrijker stem heeft bij het personeelsbeleid in het gevangeniswezen. Tenslotte is het bekend dat de heer Harm sen bevriend is met het hoofd van de directie Algemeen Be heer van het ministerie. Dit is de voormalig kolonel J. Potte- boom. Hij beheerst alle service afdelingen van het departement en oefent daardoor een indirecte invloed op de gang van zaken bij de (officieel) onafhankelijke directies en hoofdafdelingen. Het tweede kamerlid Anneke Goudsmit (D'66) heeft bij de behandeling van de justitiebe groting gevraagd of de invloed van ex-militairen op het depar tement niet ongewenst was. Mi nister Van Agt wilde daarop niets meer zeggen, dan dat alle Nederlanders overheidsbanen kunnen bekleden, dus ook ex- militairen. (Zie ook pagina 7) V YORK (Reuter, AP) George McGovern lijkt meer te stuiten in zijn race naar de nominatie voor presidentschap bij de Democraten, de laatste voorverkiezing in de staat New York behaal- e senator een klinkende overwinning. i bijna alle uitslagen binnen waren, bleek McGovern 220 van de 278 faardigden achter zich te hebben. Waarschijnlijk zal de Senator uit- «lijk meer dan 250 van de 278 afgevaardigden met zich meekrygen, dus dan de 200 die hij zich voor ogen had gesteld. i betekent dat hij naar de con- van de partij in Miami gaat ruim 1300 van de benodigde stemmen achter zich. Andere ïdaten zoalis Humphrey en komen daar ver achter De conventie begint op 10 Ju- ligt voor de hand dat sena- IcGovern en zijn staf in de rade weken alles in het werk stellen om zoveel mogelijk "ongebonden™ afgevaardigden 8 bun kamp over te halen, groot belang zal daarbij zijn, KcGoverin voorsitellt voor het vi- Bidenitschap. Bilt verwacht van vanavond genavond: algemeen veel bewolking met «Hjk regen. Matige tot krach- in de kustgebieden mogelijk zuidwestelijke wind. Minimum- ïaturen ongeveer 11 graden, 1, Ja morgen rond 17 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 22 JUNI p: 4.29 uur; onder: 21.04 uur. op: 17.24 uur; onder: 1.09 uur. sater te Katwijk te 12.21 uur, «er te 19.20 en 7.43 uur. Vier maanden geleden leek Mc Govern een kansloze kandidaat. Mannen als Muskie en Lindisay leken hem verre de baas. Maar zij zonken al spoedig terug in vergetel heid. De zege in New York bete kent de tiende achtereenvolgende zege voor senator McGovern, die in 1968 op heit laatst in de verkiezin gen sprong als erfgenaam van de toen vermoorde Roberlt Kennedy. Senator McGovern laat de papieren even voor mat ze zijn en knapt een uiltje in het vlieg tuig, dat hem na de inspannende campagne in New York naar New Orleans brengt, waar hij een con ferentie van burgemeesters zal bijwonen. Zijn vrouw Eleanor gaat onverdroten door. [nstituut ontruimd NIJMEGEN (ANP) Op verzoek van het universiteitsbestuur heeft de politie vanmorgen in alle vroegte het Sociologisch Instituut van de Nij meegse universiteit ontruimd, nadat het gebouw negen dagen bezet was gehouden door ongeveer dertig eer stejaars studenten. Met deze actie wilden de sociolo- giestudenten verzet plegen tegen de herstructurering van het weten schappelijk onderwijs, dat naar hun mening neerkomt op een aanzienlijke verzwaring van het studieprogram ma. Bovendien vonden zij htm op leiding te eenzijdig gericht op de technieken en te weinig maatschap pij-kritisch. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 6 juli 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. «aam: idres: (laats: —Is zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder *>stzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer K Lelden. Elk detail Is belangrijk. Van der Wiel weet dat bijvoor beeld een neusbruggetje al heel belangrijk is of een bril wel of niet bij u past. Een kwestie van weten waarom en een goede smaak. Van der Wiel uw adviseur In modebrlllen Nieuwe Rijn 62, Leiden, tel. 01710-24108 STUNTAANBIEDING AMSTEL BIER 8,95 10,95 kist a 24 pijpjes geen 11,76 nu afhaalprys kist 20 halve liters geen 14,20 nu afhaalprijs Natuurlyk alléén bij: SLIJTERIJ-WIJNHANDEL Kennedylaan 7 - Tel. 42836 Bevrijdingsplein 19 - Tel. 33561 Leiden Z.W. Koopman gedood Minister Nelissen en zijn staats- I secretaris Scholten hebben in elk geval lof geoogst voor de vereenvoudiging die uit hun belastingplannen spreekt. Het j Nederlands Christelijk Werk geversverbond spreekt bijvoor beeld over „een doorzichtig, eenvoudig te hanteren teem". Er zijn echter meteen de nodige bedenkingen naar voren gebracht. Al naar gelang de politieke gezindheid van de groepen die commentaren ge ven, is er op gewezen, dat de middengroepen te veel belas ting gaan betalen, dat alleen staande vrouwen in de ver drukking komen en dat de re gering met deze ingrijpende plannen te veel haast heeft. Dat laatste argument komt uit de hoek van regeringspartijen als WD en DS'70. Die hebben ook al moeite gehad met de snelheid waarmee minister De Brauw de verhoging van de col legegelden en de beperking van de studieduur door het parle ment wil jagen. Bij al deze bedenkingen blijft dan nog de vraag of ons belasting stelsel niet doldraait. Neder land heeft al de hoogste directe belastingtarieven in de Euro- marktlanden. De nagestreefde harmonisatie van belastingta rieven komt nog niet naderbij. Bovendien zal de btw in ver band met de plannen van de Europese Gemeenschap wel verder omhoog moeten. De directie van het Gevangenis wezen van het ministerie van Justitie vindt de onvrede op het wervingsinstituut voor het per soneel voor het gevangeniswe zen kennelijk onbelangrijk. Het gaat immers maar om een paar ambtenaren? Toch is er wel de gelijk iets gewichtigs aan de hand. !Ia minister De Koster wordt nu minister Van Agt, en met hem staatssecretaris Gros' heide, geconfronteerd met een conflict binnen het departe ment. waarbij militairen be trokken zijn. Vorig jaar heeft het kamerlid mej. Goudsmit gevraagd of het hiërarchische militaire denken wel strookte met de belangen van het departement van Jus titie. Minister Van Agt stuur de haar met een kluitje in het riet. Uit de onvrede op het wervings instituut blijkt dat er reden was voor enige ongerustheid. Een ongerustheid die ook de be windslieden zouden moeten voelen. 22 PAGINA'S TEL AVTV (AFP) Mevrouw Golda Meir heeft gedreigd af te tre den als de party de Mapan vóór het wetsvoorstel van de onafhankelijke liberale partij inzake invoering van het burgerlijk huwelijk stemt. Me vrouw Meir zou alleen genoegen ne men met een stemonthouding van de Mapam. Een langdurige schietpartij heeft gisteravond de 47-jarige Harder- wijkse koopman Piet Smit op het Edese woonwagenkamp het leven gekost. Hij werd voor de ogen van zijn vrouw doodgeschoten. De politie heeft de stamvader van de bekende woonwagenfamilie, „Pila" K., samen met vier van zijn zoons ingerekend. Pila overhandigde direct bij de komst vam de eerste overvalwagens twee pistolen. "Ik was het", zei hij erbij. De dood van Smit vormde het ein de van een dag vol geweld in het Edese kamp aan de Klompersteeg 's-Morgens kreeg Pila K. een pistool onder zijn neus gedruk door Abra ham Smit, zoon van het slachtoffer, die genoegdoening kwam zoeken over geruchten die dloor de K.b zou den zym verspreid. De familie K. zou vader Smit heb ben aangewezen als de dader van een in de woonwagen wereld felom- streden juwelenkraak bij de K.'s Gisteravond tegen negen uur arri veerden Piet Smit en zytn vrouw in Ede om de oude vete verder uit te praten. Er ontstond echter prompt een schietpartij waarbij de meeste betrokkenen een revolver hanteer den. Daarbij werd Smit dodelijk ge troffen. De politie heeft gisteravond het hele gebied rond het kamp in Ede afgezet. Later werden op het politie bureau Abraham Smit en zijn Broer Jacob gearresteerd. Zij liepen met pistolen op zak te zoeken naar de familie K. Te huur gevraagd hoek/ winkelpand in Leiden/Alphen a. d. Rijn circa 150 m2. Centrum niet noodzakelijk. Tel. aanbiedingen 02977—27959 na 19 uur. Te koop of te huur gevraagd nieuwe moderne BEDRIJFSHAL ca. 1.000 m2. Bij voorkeur te Leiden of Alphen a. d. Rijn Tel. aanbiedingen 0297727959, na 19 uur. Dan zo'n fijne Vespa ^^fluisterbrommer. CIAO nu nog 549.BOXER nu nog v.a. 659.(mlbiv* 6a r gauw voor naar uw bromfietsman of vraag adfes aan 6*A< nriiirtin. 1*. <m*> «oua? 29» Hans Wiegel, dc liberale fractie leider in de Tweede Kamer, is verre van gelukkig met de belas tingvoorstellen, welke de regering nu op tafel heeft gelegd. Hij voelt er niets voor om een stevig deel van de fiscale druk te verschuiven van de lagere naar de hogere in komens. „Laten we btw en accijn zen maar verhogen", meent htf. Een andere regeringsparty DS'70 deed er ook al niet vriendelyk over. Neen. het kabinet had gisteren geen prettige dag in de Tweede Kamer. PAGINA 7 Te huur of te koop WINKELPAND horecabedrijf voor Chinees restaurant of Chinees cafetaria in Alphen. Telefoon 03417—1279. ©ué <Üiïe tettWA Welke deun denkt men. dat gisteren, op den verjaar dag van H.M. de Koningin, door het klokkenspel van het paleis op den Dam te Amster dam werd getjingeld? "Die Wacht am Rhein"!. Had men als er bij nationale vierdagen zelfs op dan toren van 't ko ninklijk paleis dan toch vol strekt buitenlandsche volks liederen moeten klinken, maar "God save the Queen" gekozen. "Die Wacht am Rhein" is trouwens tegen woordig zoo algemeen gewor den, dat zij zelfs op boeren kermissen wordt opgedreund met deze vernederlandsching van het Duitsche refrein: het vaderland moet roerig zijn Wij zouden het eigenaardi ger vinden als men zingen roil de: ons ^vaderland moet wij zer zijn. Vandaag 50 jaar geleden: Gistermiddag had op Wes- terveld te Veisen de crema tie plaats van het stoffelijk oversohot van prof. dr. J. C. Kapteyn, oud-hoogleeraafr in de sterrenkunde te Gronin gen, waarnemend adj.-direc- teur van de meridiaan-af dee ling der Leidsche sterren wacht. Onder de aanwezigen waren o.a. jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman namens de curatoren van de Groning- sche Universiteit, prof. dr. J H. Kern, prof. dr. J. Huizin- ga, prof. dr. H. A. Lorentz, voorzitter der Kon. Academie van Wetenschappen en, na mens de Ned. Astronomen- Club, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, uit Leiden Dr. P. van Anrooij. dirigent van 't Residentie-orkest, be speelde het orgel en deed bij het heengaan een koraal uit de Mattheus-Passionhoo- ren.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1