Leids weefgetouw de grote attractie op "Flevohof" Jubilate-leden verzorgden zelf aankleding sporthal Bezoekers van landbouwmanifestatie in Oostelijk Flevoland zeer enthousiast DINSDAG 20 JUNI Voorbereiding concert Katwijks Christelijk mannenkoor Jubilate' kostte veel tijd KATWIJK Sporthal "Cleyn Duin" restauranthouder Chris van Rooijen had gistermorgen de koffie al vroeg bruin. Dat had hij met een bedoeling gedaan, want in de grote zaal was een man of veertig aan het werk om deze in gereedheid te bren gen voor het "zomerconcert" van het Katwijks Christelijk Mannenkoor: „Jubilate". Op een man of acht na de podiumbouwers waren het allemaal koorleden. Ze hadden een snipperdag genomen om de zaal aan te kleden voor de 2 concerten met zo'n 2400 toehoorders. Een nobel ge baar, want als men al die arbeid uit handen had moeten geven, zou de kreditzijde van de concertbalans over deze twee avonden belangrijk hoger zijn geweest. Door Cees Combee Foto Van Duijn De eerste "Jubilate'Meden stonden om zes uur al voor de "Cleyn Duin"- deur. Er waren geen problemen om binnen te komen. Chris van Rooijen had de deur al ontsloten en de kof- fiegeur kwam de werkers reeds te gemoet. Naar mate de klok de wijzer naar zevenen tikte kwamen er meer. Dat was wel nodig ook. want er moest nog heel wat werk verricht worden voor 's middags om drie uur precies majoor Jo P. Laro zijn dirigeerstok kon opheffen ten teken, dat de repetitie van de Marinierska pel der Koninklijke Marine kon be ginnen. Ze speelden een uurtje. Toen volgde de generale repetitie van het mannenkoor, kapel en de solisten Marco Bakker en Klaas J. Mulder. Even op elkaar inspelen, heet dat, en kijken of alles loopt, zoals men dat graag zou zien. Drukte Het was me in de morgen- en vroege middaguren een drukte van belang in Katwijks sporthal. De acht podiumbouwers van de firma Kuif uit Noorden hadden een podium te plaatsen van 15 bij 10 meter en een tribune op de achtergrond voor het koor. Het moest flink stevig in el kaar zitten om een kleine tweehon derd man zangers en muzikanten te kunnne dragen. De Noordena ren wisten daar wel raad mee. Niet voor niets staan ze in het gehele land bekend als dè tribune- en podium bouwers. In een paar uurtjes hadden ze de zaak voor elkaar. "Jubilate's"- voorzitter Piet Schaddé van Dooren knikte goedkeurend. Die eerste «.snel le» klap was een daalder waard. Er was namelijk op en rond dat po dium nog meer te doen: bekleden, stoelen plaatsen, bloemstukken aan brengen, vlaggen ophangen, geluids installatie opbouwen en verlichting aanleggen. Allemaal werk wat de leden zelf op knapten, evenals het plaatsen van de stoelen in de zaal. Ieder droeg zo zijn steentje bij. Enige Katwijkse en Rijnsburgse leden die "in bloemen doen" zorgden ervoor, dat arrangeur Dik Paauw niet hoefde mis te grij pen. Enorme hoeveelheden lelies, ro zen. chrysanten, anjers en allerlei andere bloemen waren aangedragen en werden belangeloos gearran geerd in de zaal en op het podium. Dat werk ging zelfs tijdens het in spelen van de Marinierskapel door zonder dat dirigent Laro en zijn mu sici er last van hadden. Paauw le verde een knap stukje werk af. Daar was iedereen het over eens. Trou wens deze Katwijker weet wel wat bloemsierkunst is en weet dat ook in het groot toe te passen. Veel werk Een niet eenvoudige zaak was het aankleden van het podium, dat ge schiedde door Jan Haasnoot «Prince- straat-Voorstraat» en de zijnen. Met veel gevoel voor kleur, zodat het geheel een goede achter- en voor grond vormde voor concerterenden en bloemen, werd dit werk gedaan. Ze waren er wel een paar uurtjes mee bezig. Onderwijl zorgden ande re leden voor het ophangen van de vlaggen van de landen waaruit lie deren ten gehore zouden worden ge bracht en waren weer anderen be zig met het plaatsen van de 1300 stoe len, die uit Katwijk, Leiden en Den Haag werden "aangedragen" door de Katwijker Niek van Dooren. De koorleden Piet Glasbergen uit Rijnsburg en Kees van Rijn uit Kat wijk hadden avonden besteed om de hoge standaarden te maken voor de toneelverlichting. Zij oogstten veel bijval, want die verlichting was be slist beter dan voorgaande jaren. De gemeente Katwijk had voor de armaturen en de lampen gezorgd en zij had ook de vlaggen belangeloos beschikbaar gesteld. VoOr de ge luidsinstallatie had men experts in de hand genomen, namelijk de fir ma Schaap uit Rotterdam, die ook veel t.v.-werk doet. Dik tevreden Sander van Marion, de Jeugdige di rigent van het Katwijks Christelijk Mannenkoor, kon goedkeurend knik ken toen hij tegen drie uur de zaal betrad en ook Marinierskapel-diri gent Laro had niets dan lof. De „ge nerale" verliep zoals alle "genera les": beslist niet helemaal vlekke loos. Dat kan ook bijna niet als men nog op elkaar "ingespeeld" moet ra ken. Niettemin was Van Marion dik tevreden over het samenspel tussen zangers, muziek en solisten. Zo rond een uur of zes schaarden de kapelleden zich aan een voortreffe lijke koffietafel met Hollandse Nieu we en al, belangeloos beschikbaar ge steld door het koorlid Kees Harte- De Jubilate-zajigers traden gisteravond na de pauze voor het eerst in "uniform" op: een crème smokingjasje met aubergine-kleu rige revers en een aubergine pan talon met zwarte galons op de zijnaad veld. Die haringen gingen er in als koek. Het is, dat weten de musice rende mariniers al zo'n beetje tradi tie geworden. De "Jubilate"-mannen gingen nog even naar huis toe en se cretaris Jan Minnee. de stuwende en organiserende kracht achter dit grootse muzikale gebeuren, liep nog wat door de lege zaal om te zien of alles nu wel werkelijk voor elkaar was. Hij knikte instemmend op die vraag. Het grote "Jubilate'-concert kon dus beginnen Ademloos Bijna ademloos hebben de 1200 zangminnenden geluisterd naar het koor, dat ook leden telt uit de omlig gende plaatsen en zelfs uit Leiden, naar de klanken van de Mariniers- Zuiver en evenwichtig KATWIJK De Leidse af deling van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst is opgeheven, de Leidsche Kunst kring heeft het nog steeds moeilijk, het Residentie-Orkest en de meeste Leidse koren kun nen de Stadsgehoorzaal niet vol krijgen en zelfs K. en O. trekt lang niet altijd volle za len. Dan ziet een Leids recen sent wel een beetje met lede ogen aan. dat de Katwijkse sporthal Cleyn Duin bomvol zit bij een uitvoering van Ex celsior, en dan sta Je met stom heid geslagen, wanneer Jubila te op twee avonden maar liefst 2400 mensen weet te bereiken. Sander van Marion en zijn mannen brachten een afwisse lend programma met liederen van de vrede en de zee, negro spirituals, Israëlische en Rus sische liederen. Een enkele keer mocht het publiek meezingen, en dat deed het uit volle borst. Het koor zong bijzonder zuiver en was evenwichtig van klank verhoudingen. Jammer dat som- houterig waren, hetgeen des te mige arrangementen wat meer opviel, omdat de bewer kingen van Sander van Marion meestal uitmunten door hun originaliteit. De begeleiding was in ver trouwde handen van de Mari nierskapel der Koninklijke Ma rine. die tevens regelmatig solieerden onder leiding van majoor J. P Laro. Ook wat zij ten gehore brachten kenmerk te zich door zeer goede instru mentaties, o.a. van Benjamin Britten en Pi Scheffer. Opmer kelijk succes had laatstgenoem den toonzetting van een aantal Slavische melodieën. Zangsolist was bas-bariton Marco Bakker, die werd bege leid door de marinierskapel en pianist Klaas Mulder. Ook nu weer was zijn voorkeur voor het serieuze genre duidelijk merkbaar: hij kon niet meer ten volle achter zijn interpre taties van musical-songs staan. Jammer was. dat men gemeend had zijn stemgeluid te moeten versterken; hiertegen zou ik geen bezwaar hebben gehad, indien de luidsprekers halver wege de zaal waren opgesteld geweest. R. G. HARMS. Judo-team Leiderdorp verslaat Hillegom LEIDERDORP Zondag ware in de zaal aan de LUnbaan in derdorp judowedstryden til Haarlem, Hillegom en Leiderdorp organisatie was in handen van spi school Van Houdt. Haarlem werd gemakkeiyk uitgeschakeld door teams van Leiderdorp en Hillej De finale tussen beide laatste t« was zeer spannend en spectacri Dat Leiderdorp uiteindelUk met I van de Hillegomniers kon winnenI des te opmerkelU'ker, daar Hill« met het jeugdteam op de mat k\ dat kampioen van Zuid-Holland worden is in de competitie. Het ren wedstrUden voor jeugdigen 7 t.m. 12 jaar. Het team van Leiderdorp bes!; uit: Laurens van As. Roger s Houdt, Arnold v. d. Vlist, Rik-J Hennink, Rudi Hoogeboom, Fr van Haasteren, Harold Lange Eduard Verhagen, Rennert Sorged ger, Rudi van Evert, Dik Anesz Peter Brandhorst. De wedströj werden door zeer veel supporters volgd. Sportschool van Houdt, ook orgs sator van de prestatieloop op Koe ginnedag waaraan 1500 mensen de namen, organiseert zaterdag 24 j een wadloop met start in Holi «Pr.», deelname nog mogelijk, evenement is bedoeld als sluiti van de activiteiten van Van dit seizoen in Leiderdorp. Brandt naar Rijnsburg LEIDEN Het bedrUf van Brandt, dat sinds 1926 is gevest aan de Ouwe Varkensmarkt, zal t moedelUk nog dit jaar naar Rjj burg worden overgeplaatst en ge tied worden in het voormalige bouw van de timmerfabriek Schans" aan de Langevaart. kapel en naar Marco Bakker «bas- bariton» en Klaas J. Mulder (vleu gel). 't Werd niet alleen luisteren. Ze konden af en toe ook meezingen. Dat deden ze maar al te graag. Vooral aan het slot. Er werd geen toegift gegeven. Op voorstel van Sander van Marion zong. men met het oog op al les wat zich in de wereld afspeelt, het "Gebed om vernieuwing" met dat indrukwekkende refrein "Heer, geef vrede, al zijn wij het niet waard, maak het leven leefbaar hier op aard", waarmee het programma was geopend. Een concert in deze krant treft men ook een kritische beschouwing van onze muziekresencent aan dat niet nagelaten heeft indruk te ma ken Er waren op deze avond beslist wel wat schoonheidsfoutjes in de re- Kennismaken met dominee in Ter Aar TER AAR De door de geref« meerde kerk beroepen predikant, J Bezem er uit Oniderd'enidaiïi, woernpdiag 22 juni een kennismak! bezoek aan die gemeenite brengen, leden van de kerkelU'ke gemtfl klimmen de heer en mevrouw Beaü on'tbmoeten, woensdagavond èi dorpshuis tussen halfachit en n uur. gie: in het begin stond de gelu0 stallatie veel te hard aan en df lichtingsregisseur was beslist niet goed ingespeeld, wat voorsl dirigent en solist vanuit de zien en te merken nogal be werkte. 't Zijn echter kleinigbd die vanavond zeker tot het verid zullen behoren en die door 't puU op de koop toe werden genomen' applaudisseerde na ieder mer spontaan 1 BIDDINGHUIZEN/LEIDEN Een Leids weefgetouw maakt plaids op de Flevohof. Het is af gestaan door de Leidse Dekenfa- briek Van Wijk en maakt deel uit van een attractieve inzending van de Nederlandse Wolfedera- Door Cees Combee Foto Ger Hup tie, die is ondergebracht in de hal van het hoofdgebouw van deze immense landbouwmanifes tatie in Oost-Flevoland. Dat Leidse weefgetouw is een waar attractiepunt. Wanneer het in werking is stromen de bezoekers uit alle delen van de hal naar de ratelende machine. Vol bewonde ring kijken ze naar de plaids in prachtige dessins, die langzaam uit het getouw tevoorschijn wor den getoverd. Leiden stad niet alleen van de universiteit, maar ook van de dekens is in „een dag op het land", zoals aeze na tionale landbouwexpositie wordt genoemd, goed vertegenwoordigd. Lex Schroevers, hoofd van Flevo- hofs voorlichting, constateert: "We zijn bijzonder blij, dat we dit weef getouw een plaats in onze manifes tatie hebben kunnen geven. Sinds Pinksteren staat het er, doch het was niet dagelijks in bedrijf. Alleen tijdens de weekeinden. Dan kwa men er enige wevers van Van Wijk uit Leiden naar Oostelijk Flevoland om het getouw te demonstreren. Geweldig wat een belangstelling trok op die dagen deze attractie. We hebben daarom overwogen of het niet mogelijk zou zijn het weef getouw dagelijks te kunnen laten werken. Dat is gelukt. Drie mede werksters van Flevohof zijn een poosje in Leiden geweest om daa- een versnelde opleiding in het we ven te ontvangen: Nardi Eshuis (dochter van de directeur), Lia Op dam en Aartje Klein. Ze hebben zondag voor het eerst gedemon streerd en gewerkt met het getouw en ik moet zeggen: het ging pri ma". Van Wijk's contactman met Fle vohof W. P. J. Houben: "We heb ben, dat weefgetouw graag afge staan. Wol heeft alles te maken met landbouw en veeteelt Dus met de opzet van Flevohof. Wij maken als Nederlandse wolfabriekhouder uit sluitend een wolprodukt. Voor de vervaardiging van al onze dekens en plaids gebruiken we namelijk scha penwol Een onovertrefbaar natuur - produkt. Scheerwollen dekens heb ben namelijk het voordeel, dat ze poreus en ademend zijn, waardoor het vocht, dat tijdens de slaap door de huid wordt afgescheiden wordt geventileerd. Een ander voordeel is. dat wol geen vuil aantrekt en dat wassen, wanneer men zich aan de voorschriften houdt, geen enkel pro bleem voor de huisvrouw oplevert". Een dagje Flevohof is volop ge nieten van alles wat landbouw, tuinbouw en veeteelt bieden. Er is onnoemelijk veel te zien. Je voelt Je als het ware midden op het land als Je dat veelzijdige landbouwbedrijf in werking ziet. Flevohof is wel het drukst bezochte attractiepunt in ons land. Vorig Jaar passeerden er bij na een miljoen belangstellenden de toegangshekken en dit Jaar hoopt men dat aantal in belangrijke mate te kunnen overschrijden, 't Is ech ter niet allemaal landbouw wat de klok slaat Er zijn ook talrijke at tracties voor oud en vooral Jong Voor de laatsten om maar wat te noemen een Indianendorp, waar Bonanza en Rawhide tot leven ko men, een station met echte trein en een kinderboerderij. Echt iets voor een "dagje" uit met de kinderen. In drie paviljoens kan men alles "van het land" zien: zuivel, de gehele wereld van land- en akkerbouw, de boer vroe ger en nu. wat men allemaal met vlees en kip kan doen, de wolpro- duktie en de verwerking daarvan en noem maar verder op. Buiten zijn verschillende bedrijven volop in werking: een veeteeltbedrijf van 35 hectaren met melkvee, varkensfok kerij en 5000 kippen, een akker bouwbedrijf van 65 hectare, een championkwekerij, een tuinbouwbe drijf met een grote verscheidenheid aan groenten en vruchten en een bloemisterij met een uniek ro sarium. Terug echter naar de hal van het hoofdgebouw waar het Leidse weef getouw staat. Een unieke trekplei ster. Natuurlijk kan men er niet de gehele bewerking meemaken. Dan zou er een heel machinepark in Fle vohof moeten worden geplaatst, want de verwerking van ruwe wol tot draad alleen al is een ingewik kelde procedure en daarna volgt dan nog het door schering en inslag vervaardigen van de dekens en zoals in Flevohof de plaids in de weefstoel met z'n tientallen draden om het gewenste dessin te krijgen. Stukje voor stukje komt de plaid met een streepdessin uit het Dob- by-getouw, dat speciaal voor de vervaardiging van dit wolprodukt is ontworpen, tevoorschijn. Tot grote verwondering van de kijkers, waar van de meesten zoiets nog nooit heb ben gezien. it de haag van toeschou wers rond het gebouw komt een da me op amateur-weefster Nardi Es huis toelopen. Ze vraagt of ze op Flevohof zo'n plaid kan kopen, want ze vindt de kleuren en het dessin zo mooi. Nardi moet haar teleurstellen. Ze zegt vriendelijk lachend: „Neen mevrouw, dat is helaas niet moge lijk. We laten hier alleen maar zien wat er onder meer van scha penwol kan worden gemaakt. Wan neer u naar een textiel- en meubel zaak gaat zult u zeker wrel iets van gading vinden. Mogelijk ook dit dessin". Flevohofs Lex Schroevers is dolge lukkig met de medewerking van het Leidse bedrijf. Hij stelt: "We heb ben voor deze attractie graag een plaats ingeruimd. Het is een van de "toppers". Zo'n weefgetouw en het produkt boeit de bezoekers. Niet al leen de Nederlandse, maar ook de i Amateur-weefster Nardi vele buitenlanders, die hier een huis, die een bliksem -opleidt kUkje komen nemen en bU ons de I bij Van Wijks Deken fabriek gehele dag doorbrengen. Dat blijkt Leiden kreeg achter het wee]\ uit de spontane reacties". I touiv op Flevohof.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4