DER BOMBER BLAAST IJZEREN GORDIJN OP Belgen niet imponerend est Duitsland leste ploeg m de wereld" SPORT Nuchter West Duitsland Europees kampioen VANDAAG Italiaan Mennea sprint naar Europese top ALGERIJE WIL SPELEN 1984 Witte Duivels met hardheid en wilskracht langs Hongaren Publiek bekogelt slaande agenten Beslissingsmatch Voorschoten ijpAG 19 JÜNI 1972 PAGINA 7 SPORT SPORT SPORT SPORT H SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT BRUSSEL Wat dertigduizend angstwekkend fanatieke Duitse voetbalfans en elf ont hutsend nuchtere Schönpupillen hadden verwacht, is volledig uitgekomen: het klasse elftal van de grandioze, maar wel intens arrogant voetballende aanvoerder Franz Bec- kenbauer mag zich „Europameister" noemen. Rusland, het schematisch voetballende Rusland, werd wéér met drie doelpunten verschil geklopt. Net als vorige maand bij de vriendschappelijke interland in Berlijn, toen de scorekaart 41 vermelde. En net als toen was het Gerd Muller die het ijzeren gordijn meedogenloos neerhaalde. In Berlijn vier goals, gisteren in het door Duitse Slach tenbummler veroverde Heyselstadion twee. 3É9%MK ri Müller natuurlijk—I Vladimir Troskine (7). De kop- i, ondanks de sprong van I bal van Müller gaat echter naast. ussische coach en spelers 1 ten i Alexander Pono- chef trainer van het versla- asche elftal, meende dat zijn het Brusselse stadion had van het sterkste elftal dat moment bestaat. „In het voetbal," zei de Russische „Is er op de hele 'wereld re ploeg te vinden dan deze ie. Ik tenminste heb nog d elftal beter zien voetbal kan nauwelijks een schande genoemd van zo'n tegen- te verliezen. Een man als Beckenbauer is uniek en verder nog uitblinkers noeanen dan zijn dat Wimmer, Kremers en voor- lilller". !h Schön, zijn Westduitse whtte het behalen van het kampioenschap de groot- iatie van een Duits elftal wereldkampioenschap van Jaar geleden onder Sepp De gelukkige Duitse htte de Europese titel meer in de tweede plaats van bij het wereldkampioen- 1966 en de derde in 1970. stelde Sohön, „maar de I ïdienen de complimenten, slag heeft opnieuw aange- wij op dit moment sS elftal heeft de tegenpar- |E rijn geweldig tactisch kun- alle andere hoedanigheden beg ook nog bezit, volledig li Toch moet ik de Sov- compliment maken voor de manier waarop zij zich hebben verweerd. Hoeveel er ook op het spel stond, zij hebben het verlies als goede sportmensen aanvaard". Favoriet Franz Beckenbauer meende dat 't elftal van Brussel sterker is dan het team dat in Londen tweede werd. „Nooit eerder hadden wij in onze groep zo'n geweldige kameraad schap als nu". Gerd Müller: „Wanneer wij er in kunnen slagen deze vorm vast te houden tot het wereldkampioen- sohapstoernooi in 1974 dan kan ik niet anders zeggen dan dat wij in eigen land favoriet zijn". De Russische aanvoerder Moertas Koert-silava vertelde: „Nadat Müller na zijn vier doelpunten uit Mün- chen, zijn vijfde treffer ./tegen mij" maakte, heb ik maar met Viktor Kaplitsjni van plaats geruüd. Hij is verschrikkelijk. Dit elftal was trou wens de sterkste ploeg waartegen ik ooit heb gevoetbald". Doelman Evgeni Roedakov: „Wij hebben niet van de Europese kam pioenen, maar van de beste ploeg van de wereld verloren. Ik ben er van overtuigd dat Duitsland meer doelpunten zou hebben kunnen ma ken, wanneer het werkelijk had ge wild. In het laatste kwartier hebben zij ons alleen maar willen laten zien wat zij buiten het strafschopgebied kunnen. Ik geloof niet dat dit elftal te overtreffen is". werk beloofde vuurwerk bleef het hoofdnummer van de Prijs van Zandvoort. De I Öge Tomaso sportrenwa- en de supersnelle Ferrari j itona GTB van de Frans- Rouveyrau bleven onaan- %1 weg, waardoor de i%eel aan waarde inboette, spannende Ford Es- ftce bleek de uitdeuker de Minnaar Pagina PAGINA 10 Pech Het is dan tooh gebeurd: An gel Nieto heeft Jan de Vries verdrongen van de eerste plaats in het klassement om 't wereld kampioenschap in de 50 cc klas se .De Vries die tijdens een mo torrace in Rijeka voortdurend 't veld had aangevoerd, moest met pech de strijd staken. PAGINA 10 ard Bunschoten haalde za- ta Huizen haar derde "Se recprd binnen. De 13- Naarden-zwemster kwam B een ingelaste race over l®eter uit op 17.46, 3. c?e ze ruim vier seconden was dan de oud-re- Mster Novella Calligaris. PAGINA 8 De 41 van Berlijn. Ondanks de on dubbelzinnige triomf leerde Helmuth Schön ervan. De winnende coach: „Ik besefte dat je tegen de Russen constant geconcentreerd, met de volle inzet moest blijven spelen. Want je één moment verslapte, werden ze gevaarlijk". Helmuth Schön werd dan ook razend van woede, toen hij in het begin van de tweede helft het was juist 20 geworden tekenen van nonchalan ce bij zijn equipe bespeurde; zijn Mannschaft het te gemakkelijk leek te gaan opvatten. Prompt veerde hij als door een adder gebeten van zijn bankje op; sprintte naar de zijlijn en slingerde een paar krachttermen naar zijn pupillen. De pittge woorden werkten als een zweepslag. Onmiddellijk beten de Duitsers zich weer fanatiek in hun taak vast. Nog geen vijf minuten na Schöns donderspeech vanaf de zijlijn schoot Gerd Müller nummer drie in. Schön was tevredèn. Volledig. Mild stond hij daarna toe dat de aanvallend in gestelde Duitsers tóch nog aan een frivole show begonnen. Wat kon hen immers nog gebeuren? Niets De 4—1 van Berlijn. De 54-Janige Russische coach Alexander Pono- marjow leek er niets van geleerd te hebben. Totaal niets. Want weer legde hij de grote drie van de Duit se ploeg (Beckenbauer, Netzer en Mêller dus) amper belemmeringen in de weg bij hun aanvallende ac ties. Beckenbauer kon vaak onge hinderd opkomen; Netzer, strateeg Netzer, mocht vanuit teruggetrok ken positie zijn splijtende diepte- passes afgeven en Gerd Müller ont dekte tot zijn eigen verbazing dat hij géén consequente mandekking kreeg. Onbegrijpelijk. Wat de Russische aanval betrof, de Schönformatie had er zelden moeite mee. Natuurlijk, de Russen schoven elkaar vaak prima de bal toe. Dat wel. Je kon uitstekend zien dat Rusland een sterk damland is. Maar tot het „matzetten" kwam de ploeg niet toe. Domweg, doordat bij vrijwel elk offensieve actie het ver rassingselement ontbrak. De uitzonderingen die de regel be vestigden: vleugelverdediger Dzod- zuashvili en vooral aanvoerder Khur.tsilava, die tenminste een ver rassend afstandsschot durfden te geven. Een „kanjer" van Khurtsila- va spatte zelfs eenmaal boven het hoofd van Sepp Maler op de lat uiteen. Overigens stond het toen al 30 voor de nieuwe Europameister. Logisch Een klein half uur duurde het voordat het Duitse overwicht resul taat opleverde. Nadat tevoren de beweeglijke Gerd Müller tweemaal dicht bij een victorie was geweest en een flitsende kopbal van Höness door de lat was gedevalueerd, kon den de duizenden Duitse vlaggen in de 27ste minuut voor het eerst uit bundig de lucht ingestoken worden. Na een aanval die bij Beckenbauer begon. Logisch. Een aanval, waarbij Netzer een doorslaggevend aandeel had. Ook logisch. Een aanval, die door Gerd Müller afgerond werd. Eveneens volkomen logisch. En ook al protesteerden de Russen luidkeels omdat Müller voordat hij doeltreffend uithaalde zijn hand zou hebben gebruikt, de prima lei dende Marschal gaf geen gehoor. Müller na afloop: „Geen hands. Ik ving de bal met mijn borst op." De Russische coach Ponomarjow: „Mijn spelers zijn ervan overtuigd dat het hands was en zij liegen niet." Niettemin 1—0 bij de rust. Een stand overigens die Helmuth Schön MILAAN De grote man tijdens de vierlanden atletiekwedstrijd Ita lië—RuslandBelgië—Roemenië in Milaan, was de Italiaanse sprinter Pietro Mennea die zowel op de 100 ate op de 200m het Europees record evenaarde. Vrijdag werd Mennea op de lOÖm tweede achter de Europese recordhouder, de Rus Borzov. Beide lopers noteerden 10.0 sec. Daags daarna won Mennea de 20Qm in 20.2 waarmee hij het record van Borzov, die niet startte, evenaarde. De Rus sen Bondartsjoek en Loesis leverden resp. bij het kogelslingeren (75.04m) en het speerwerpen (87.88m) de bes te wereldprestaties van dit seizoen. Door Rob Vente niefc zinde. De Duifce trainer: „Ge zien het aantal kansen dat we in de eerste helft kregen, hadden we al een veel grotere voorsprong moe ten hebben." Vlot In de tweede helft was het echter vlot geklaard. De Duitsers vol gens Schön beter op dreef dan af- ALGIERS Algerije zal zijn kan didatuur stellen voor de organisatie van de Olympische Spelen 1984. Dit heeft de Algerijnse minister voor jeugd en sport. Abdellah Fadhel, gisteren bekend gemaakt bij de ope ning van het Olympisch stadion in Algiers in aanwezigheid van presi dent Boumediene. Dit stadion, dat 75.000 plaatsen bevat, is een onder deel van een groot sportcomplex, dat in 1975 zal zijn voltooid, wanneer er de derde Middellandse Zee-spelen zullen worden gehouden. Tevens wil men er in 1978 de Afrikaanse Spelen organiseren. Autosport Gijs van Lennep is gisteren op Mallory Park bij het Engelse Leicester tweede gewerden in een wedstrijd voor de Europese competitie formulé 5000. De Brit Ste ve Thomson won in beide manches voor Van Lennep. gelopen woensdag tegen België sloegen keihard toe. Eerst maakte doelman Roedakov zijn enige fout uit de wedstrijd, waardoor een inzet van Wimmer doeltreffend werd en daarna snoof arbiter Marschal de geur van buitenspel die er rond Müller hing niet op en kon „Der Bomber" vrijuit uithalen. Dus 30. En toen was het met het geïnspi reerde voetbal gedaan en eiste het Duitse legioen de aandacht op. Al rap konia'en de diuizencten Schüaoh- tenbummler ongehinderd tot de zij lijn oprukken, omdat de UEFA het (weer) niet nodig had geacht voor deze finale een veld te eisen met hoge hekken rond de lijnen. Enkele fanatiekelingen stormden zelfs het veld op. De politie greep vrijwel niet in. De Duitse doelman Sepp Maïer daarentegen wél. Hij armmelde vijf, zes brooddronken supporters eigen handig het veld weer af. De gen darmes kwamen pas goed in actie, toen op het voetbalveld de nacht kaars was uitgeblazen en het vuur bij de uitgelaten supporters nog he viger oplaaide. En dus ontstonden er weer de helaas tegenwoordig te vaak voorkomende vechtpar tijen tussen politie en voetbalfans. En peinzende Helmut Schön, die door het opgedrongen publitk niets van de laatste tien minuten voetbal zag: „Zulke taferelen mogen bij de wereldkampioenschappen in '74 in München niet voorkomen." Wereld kampioenschappen, waarbij zijn Mannschaft favoriet lijkt. Franz Beckenbauer, gran dioos, maar ivel intens arrogant, wint een duel van een Russische verdediger. Zoals elke Duitser bijna elk duel van een tegenstan der won. LUIK België heeft zijn deelneming aan het toernooi om het voetbalkampioenschap van Europa besloten met een zeer verdienstelijke derde plaats. Tegelijkertijd zullen echter de spelers van het Nederlands elftal optimistischer geworden zijn wat betreft hun duels tegen de Belgen in de voorronde om het wereldkampioenschap. Het was alles behalve imponerend wat de Witte Duivels zaterdagavond1 tegen de Hongaren lieten zien. Louter door hun grote wilskracht en hardheid, beide aangekweekt, door coach Raymond Goethals, be haalden zij de overwinning. Met uit zondering van de recordinternational Pol van Himst kon geen van de Bel gen in technisch opzicht de vergelij king doorstaan met bijvoorbeeld de spelers van Ajax. Hongarije heeft in Nederland nog steeds een goede naam, maar de Belgen weten blijkbaar beter. Nog geen 10.000 toeschouwers, van wie 3.000 Duitse Schlachtenbiunmler op weg naar Brussel, waren er in het Luikse stadion Sclessin aanwezig. Terecht, bleek naderhand. Het werd een zouteloze vertoning, een Euro pees toernooi onwaardig. Na ruim twintig minuten stil staand voetbal kwam er pas wat le ven in het spel, toen Raoul Lambert, na aangeven van Van Himst, op de rechtervleugel eerst Peter Juhasz passeerde, toen Balint ontweek en vervolgens doelman Geczy kansloos liet met een hard klimmend schot in de rechterbovenhoek. Het was de beloning voor een grotere inzet en de beheersing van het middenveld, Vooral Polleunis maar ook Dockx en Verheyen waren ruimschoots de meerderen van Szoeke, Istvan Ju hasz en Albert. Florian Albert, eens één van de meest gevreesde spitsen in de wereld, heeft als zoveel ouder ge worden sterren de rol gekregen van spelverdeler. In die taak faalde hij echter volkomen. Zijn op de aanval gerichte passes mislukten vrijwel telkens en verdedigend was hij he lemaal nergens. Steeds wanneer de Belgen via snelle rennen (Polleunis of reChterverdediger Heylens) op kwamen, had Hongarije te weinig mankracht achter. In de 29e minuut had dit indi rect het tweede doelpunt tot gevolg. Polleunis begon links ter hoogte van de middencirkel aan een verrassen de rush. Tot de cornervlag kwam hij niemand tegen. Zijn voorzet was echter veel te zacht en Ku liet de bal dan ook rustig lopen voor zijn doelman. Om de één of andere reden tastte Geczy echter mis, waarna Van Himst de bal in het verlaten doel schoof. Bedrogen Wie in de tweede helft een heftig offensief van de Hongaren had ver wacht, kwam bedrogen uit. Met Szucs in plaats van linksbuiten Zambo deden de Hongaren, luid toegejuicht door de Duitsers, welis waar enige niet onaardige pogingen, maar Heylens, Van den Daele, This- sen en Dolmans smoorden elke aan val in bruut geweld. Die hardheid kwam de Belgen echter toch nog duur te staan. In de 52e minuut duwde de teruggekomen Semmeling, Ku, die sprintte op een dieptepass (een van de weinige), hard in de rug. Ku nam zelf de strafschop 21 Even leek de strijd een ander aan zien te krijgen, maar het Hongaar se offensief resulteerde slechts in vechtpartijen. Peter Juhasz botste bij een corner op Piot en zag zich achtervolgd door vijf baarlijke dui vels. Scheidsrechter Holmström ont zette hem, maar presenteerde tege lijk de gele kaart, even later kreeg ook Dolmans een waarschuwing toen hü Szucz neerhaalde. Weer vlogen de spelers elkaar in de haren. Lambert gaat het eerste Belgische doelpunt scoren. LUIK In de rust van het Europa Cup-duel BelgiëHon garije in het Luikse stadion Sclessin hebben zich weer eens onverkwikkelijke taferelen af gespeeld. Twee Westduitse Bohlach tenbummler" kwamen het -veld op en ontlokten hun duizenden landgenoten op de tribunes "n stormachtig gejuich door met zwart-rood-gouden vlaggen te zwaaien. Politieagen ten waren het hier echter niet mee eens en begonnen de vaan deldragers te achtervolgen. Eén van de twee werd gegrepen en kreeg een aframmeling met een gummiknuppel. Het woedende publiek begon toen echter het veld te bekogelen met bierblik jes. De rel smoorde toen ook Bel gische jongens met vlaggen het gras betraden. De politie durfde niet meer op te treden en de rust was hersteld. In de tweede helft van de wedstrijd reageer den de toeschouwers echter nog verscheidene malen hun onte vredenheid af door wederom bierblikjes te werpen. België profiteerde van dit gehar rewar doordat Hongarije uit zijn ritme raakte. In de laatste minuten waren de meeste kansen dan ook voor de Witte Duivels. Boksen De Amerikaan Hedge- mon Lewis heeft afgelopen week einde de wereldtitel in het welterge- wicht (volgens de versie van de staat New York) veroverd. Hij ver sloeg zijn landgenoot Billy Backus op punten. Golf De Nederlander Victor Swane is dit weekeinde ama teurkampioen van West Duitsland geworden. Dat gebeurde na een ex tra spel op de 73ste hole, omdat hij gelijk was geëindigd met de West duitser Janssen (72 holes in 303 sla gen). Wielrennen Leo Duyndam heeft in het Belgische BoorsemKotem 'n wegwedstrijd voor profs gewonnen. Duyndam reed de 176 kilometer in 4 uur en 10 minuten. LEIDEN Hoewel in de promotie- poule, waarin Voorschoten I ook blijk geeft van zijn schaakkennis, een vol ledige competitie is afgedraaid, staat alleen de promotie van Schiebroek I naar de tweede klasse van de KNSB geheel vast. In haar laatste gevecht met het Haagse DD IV behaalde Schiebroek I reeds in de eerste zit ting een beslissende 4-5 voorsprong. De enige hangpartij leek voor de Schiebroekers een technisch gewon nen kluif, doch bij het uitspelen van deze party bleken de winstvarianten problematisch te zqn. Na slechts een tiental zetten werd tot remise be sloten, zodat de einiduiMag h 4^—5Vi neaerlaag voor de Hagenaars werd. Dit alles resulteerde in het geiyk eindigen van DD IV en Voorschoten 1. Derhalve zal de wedstrydleider van de KNSB voor één dezer dagen nog een beslissingsmatch tussen DD IV en Voorschoten moeten organi seren; uiteraard zal dit duel op neu traal terrein uitgevochten worden. De voorlopige eindstand in deze pro mot iegroep luidt thans: 1. Schie broek I (promoveert naar de KNSB) 2. 4. 11. 2 /3. DD IV en Voorschoten 1 2, 1, 9^2.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7