Vliegramp bij Londen: 118 doden Podgorni: Vietnamgesprek wordt snel hervat Devlin roept 'provisionalstot bestand Treinramp bij Soissons: de zwaarste in Franse geschiedenis Harder standpunt kabinet-Vorster MAANDAG 19 JUNI 1972 BUITENLAND Radio Moskou eist stopzetting actie tegen Noordvietnamese havens CALCUTTA (Reuter, AFP, UPI, AP) President Podgorni van de Sowjet-Unie heeft gisteren in Cal cutta verklaard, dat de vredeson derhandelingen in Parijs over Viet nam spoedig hervat worden. De Russische president zei dit in antwoord op vragen van journalis ten bij aankomst per vliegtuig in Calcutta na een bezoek van twee dagen aan de No ordMetname-s e hoofdstad, Hanoi. De Parijsa vredesbesprekingen werden vorige maand geschorst toen de delegaties van de Verenigde Sta ten en van Zuid-Vietnam de confe rentie verlieten omdat volgens hen Noord-Vietnam en de Vietoong geen geen serieuze onderhandelingen wil den voeren. Enkele dagen geleden nog zei pre sident Nlxon van de Verenigde Sta ten, dat de Verenigde Staten pas dan naar de conferentie tafel zullen terugkeren als de tegenpartij be reidheid aan de dag legt tot het voeren van besprekingen in volle ernst. Podgorni, die op de terugweg naar Moskou is, zei nog, dat hij met de Noordvietnamese leiders van ge dachten heeft gewisseld en dat hij zeer voldaan is over zijn bezoek aan Noord-Vietnam, "Alles liep, zoals ik dat gewenst had", zo zei de Rus sische president. "De bevolking daar (in Noord-Vietnam) is monter en zij houdt stevig vast aan haar ver langen, haar leven op haar eigen manier in te Dichten". "De Sowjet-Unie zal alles doen wat het kan om te komen tot een inkrimping van die Vietnamese oor log", aldus Podgorni, die er vrolijk en gelukkig uitzag, tot de journa listen. Hij bleef slechts een half uur in Calcutta om dan door te vliegen naar Moskou. Bij de Russische vluchten van Moskou naar Hanoi gaat men over het grondgebied van China De persconferentie van Podgorni was uitzonderlijk omdat hij in eigen land nooit zoiets heeft gegeven. "Ik ben over het resultaat van mijn besprekingen daar zeer tevreden". Iemand vroeg of hij nog voorne mens was naar China- te gaan in verbaind met de oorlog in Indo- Ohina. en andere problemen. "Als men mij uitnodigt ga ik er heen", zei Podgorni, d'lo vender met. geen woord repte over hetgeen hij in Hanoi had besproken. In Parijs had geen der leiders dei- vier delegaties commentaar op de uitlating van Podgorni, dat het vre- mieit den herwat. China Le Due tho, lid van het poli tieke bureau van de Noordvietna mese communistisch partij en spe ciaal adviseur van de vredesdele- gatie van Hanoi in Parijs, had gis teren in Peking een onderhoud met premier Tsjoe En-lai, een dag voor dat Henry Kissinger, de ste raadgever van president Nixon in veiligheidszaken, in de Chinese hoofdstad wordt verwacht. De Noordvietnamese topfunctio naris, die zaterdag uit Moskou in Peking was aangekomen, vertrok gisteren alweer naar Hanoi. Zijn aankomst in de Chinese hoofdstad had aanleiding gegeven tot specula ties over een eventuele ontmoeting met Kissinger om het vastgelopen vredesoverleg in Parijs weer op gang te brengen. Zij hadden in het verleden al geheime besprekingen gevoerd. Blijkens een mededeling van het persbureau „Nieuw China" wa ren bij het onderhoud tussen Tsjoe en Le Duc-tho onder andere aan wezig functionarissen voor de bui tenlandse handel van beide landen en een vertegenwoordiger van de Vietcong. Het persbureau gaf geen bijzonderheden van het besprokene. De Verenigde Staten hebben vandaag na vier dagen de bombar dementen op het gebied rond Ha noi en Haifong hervat. Thioe gaf in Saigon het startsein voor een driedaagse campagne in Zuid-Viet- nam voor de herovering van het aan het Bevrijdingsfront verloren gebied. In een raidotoespraak tot zijn troepen zei Thioe dat het offensief van het Bevrijdingsfront op niets was uitgelopen en schilderde hij de guerrillastrijders als neerslach tig af. Hij zei dat de Amerikaanse bombardementen op grote schaal het transport van militaire voorra den had stilgelegd. De militaire stappen van de Ver enigde Staten en Thioe werden door enkele waarnemers uitgelegd als een poging om het front en Ha noi te dwingen tot wat de Amerl- kanen noemen „serieuze besprekin gen" aan de conferentietafel in Parijs, d.w.z. concessies te doen. De Sowjet-Unie eiste vandaag dat de Verenigde Staten „onmid dellijk en onvoorwaardelijk" hun militaire acties tegen de Noordviet namese havens zullen stopzetten en „constructieve besprekingen" in Parijs hervatten. Radio Moskou be vestigde dat de Sowjet Unie zal voortgaan om het volk van Noord- Vietnam „alle noodzakelijke steun" te geven in zijn strijd tegen de Amerikanen. (Van onze correspondent) i PARIJS De dodenlijst van de botsing van twee Michelinetreinen I in de tunnel van Vierzy op het baan- vak Parijs en de Noordfranse stad Soissons had vanochtend het cijfer j van 100 al ruimschoots overschre- I jjn. Een nog groter aantal zeer zwaar gewonden was toen in zieken- huizen opgenomen. Aangezien het aantal reizigers dat in de treinen zal op ongeveer 500 wordt geschat, moet worden gevreesd dat beide cijfers nog aanzienlijk zullen stijgen. Als oorzaak van deze zwaarste treinramp waardoor Frankrijk sinds 40 jaar werd getroffen, wordt alge meen aangenomen dat grote brok stukken kalk en stenen vana.f het bin nenwerk van de tunnel op de rails waren gevallen. Daarop zijn kort na elkaar uit beide richtingen de twep turbinetreinen in volle vaart letter lijk te pletter gereden. Op weekdagen vervoeren deze snelle, luxe treinen vaak maar en kele tientallen passagiers, maar vrijdagavond, toen het ongeluk -plaatsvond, zaten er honderden Pa- rijzenaars in om zich naar hun bui tenhuizen te begeven, terwijl talrij ke soldaten van het garnizoen van Soissons in Parijs hun verlof wil den doorbrengen. Vooral ten gevolge van die laatste omstandigheid is de gemiddelde leeftijd van de slachtof fers opvallend laag. Bij de ramp is maar een getuige, en dan nog indirect, geweest. Een Al gerijnse arbeider, die aan de berm bij de tunnel werkte en die enkele minuten nadat de trein uit Parijs in de donkere holte was verdwenen, dp machinist met bebloed hoofd naar het daglicht zag snellen. De arbei der rende op zijn beurt naar een te lefoonpost in de buurt, om de gen darmerie van Vierzy te waarschu- Onmiddellijk werd het zogeheten Orsec-signaal gegeven, da/t bij gro te natuur- of andere rampen in Frankrijk alle beschikbare krachten van politie, brandweer, hospitalen en leger mobiliseert. Niettemin kon de machinist van de trein, die enkele minuten later vanuit Soissons de tun nel naderde niet tijdig meer worden gewaarschuwd. De aanblik van die gevolgen, voor zover aanvankelijk in het pikdonker van een aanblik kon worden gesproken, tartte volgens de eerste helpers iedere beschrijving. Meters hoog lag het gekraakte staal en ijzer opgehoopt en opeengeperst. Hier en daar was een fragment van een compartiment gespaard geble ven en de reizigers die het ge luk hadden zioh in die gedeelten te bevinden konden het eerst worden gered. Het merendeel van de passa giers lag echter onder een stalen woesternij gevangen, meestal ver pletterd, dood of zwaar gewond en het leek de eerste uren dan ook wel onbegonnen werk te pogen hen te ontzetten. Vooralomdat elektrische zagen en snijbranders niet gebruikt konden worden uit vrees brand te veroorzaken vanwege de honderden liters stookolie van de locomotieven, de koffers en andere brandbare ba gage die zich in het puin en ijzer bevonden. Tenslotte was er dan nog de angst dat ook andere delen van de tunnel ineen zouden kunnen zak ken. zodat gelijktijdig met de red dingswerkzaamheden ook nog stut ten moesten worden aangebracht. Ondertussen liepen de dragers met hun brancards af en aan om doden gewonden te vervoeren. Grote schijnwerpers waren 's nachts in stelling gebracht die met hun fehe schijnsel de ijzermassa's stelselmatig aftastten. De plaatsen vanwaar nog enig geluid te horen viel werden na tuurlijk het eerst beschenen, maar zondagavond hadden zich die plek ken nog slechts tot een geval ge reduceerd. Een speciaal laser-appa raat, dat reageerde op de aanwezig heid van levenden en doden, werd gebruikt om de chaos af te speu- Ook die onderzoekingen lever den geleidelijk minder en tenslotte niets meer op. Gisteravond moest wel worden aangenomen dat in de tun nel onder de treinresten geen enkel levend wezen meer lag. Vandaag begon men met behulp van buldozers aan de opruimings werkzaamheden. Hoeveel slacht offers bij dat opruim in gswerk nog gevonden zouden worden, was gis teravond nog lang niet te voorspel len. Zeker is wel dat sinds de trein botsing van 1933 bij Lagmay, waar bij 230 doden vielen, in Frankrijk geen spoorwegcatastrofe zoveel do delijke slachtoffers heeft geëist. Regen in Dakota Honderden in woners van Rapid City (Zuid-Dako- ta) hebben de stad moeten verlaten, waar zaterdag zoveel regen is geval len, dat de straten in beekjes wer den veranderd. Precies een week na dat de Amerikaanse staat Zuid-Dako- ta door overstromingen werd geteis terd, die 216 mensen het leven kostte, moesten de inwoners van Rapid Ci ty opnieuw vluchten voor het water. Onrust in Bern Bij incidenten in Bern tijdens een betoging van onge veer vierhonderd separatisten uit het Westzwitserse Jura-gebied zijn terdag 120 personen gearresteerd. De Franssprekende bewoners van de Jura, die reeds vele Jaren een schei ding van het overwegend Duitstalige kanton Bern eisen, protesteerden zonder toestemming tegen het sultaat van een referendum (in het kanton Bern) over schoolkwesties, waarin zij overstemd werden. (Van onze correspondent) LONDEN Een verregend Brits weekeinde eindigde gister middag laat in een ramp, toen een pas opgestegen Trident van de BEA met bestemming Brussel neerstortte en in een veld uiteen reet. De zeven bemanningsleden en 111 passagiers wer den op slag gedood. Ze werden door de eerste hulpploegen nog rechtop in hun stoelen, met de riemen omgegespt aangetroffen. Uit het feit, dat het landingsgestel was ingetrokken, neemt men aan dat de piloten door de ramp volledig zijn verrast. De enige aanvankelijke overlevende was een zakenman uit Dublin, die kort na de ramp overleed. produkt van de hrow opgeven, die door de familie Brandweerlieden en bergers zoeken in de wrakstukken naar overlevenden: zonder succes. JOHANNESBURG (UPI) Het aftreden, vrijdagavond, van de Zuid- afrikaanse minister van Binnenland se Zaken, Theo Gerdenier, is volgens de meeste politieke waarnemers in Johannesburg een bevestiging van toenemende invloed van rechtse fi guren in de regerende Nationale Par tij, zoals deze zich in het jongste verleden heeft afgetekend. Gerdener, die ais een gematigd man wordt beschouwd, verklaarde bij zijn aftreden dat hij dit deed om zich te kunnen wjjd'en aan de ver betering van de betrekkingen bussen de rassen in zijn land. Hij zou ook pogen de betrekkingen tussen Zuid- Afrika en de- andere landen in het zuidelijk deel van Afrika nauwer te j maken. Volgens Gerdener mede afgetreden omdat hij afwijzend staat jegens de jongste ontwikkeling in de Nationale Partij en het harde optreden van de politie tegen Engels-sprekende blanke stu denten. De politieke correspondent van de "Rand Daily Mad" schreef zaterdag dat al enige tijd bekend is dat Ger dener in krachtige bewoordingen zijn afkeuring heeft uitgesproken over het standpunt van zijn partij ten aan zien van het politie-optreden tegen de studieraten en over de partijcam pagne om zich van de steun der Afri kaners te verzekeren door een zekere kleinering van de Engelssprekende bevolking van Zuid-Afrikia. Advocaat van Okamoto mag Israël niet in TEL AVIV (UPI, AP. AFP) De Israëlische advocaat Jacob Hagler, die de Japanner Kozo Okamoto is toegewezen, heeft zich teruggetrok ken omdat zijn cliënt niet met hem wil praten. Okamoto is de enige overlevende van het Japanse zelf moordcommando dat 30 mei in het wilde weg in de douanehal van de luchthaven Lod om zich heen schoot, De Japanse advocaat die Okamoto op zijn verzoek zou verdedigen, Hi- rosji Sjoji, mocht Israël gisteren niet binnenkomen toen hij op de lucht haven Lod van TelAviv was geland. Op last van het Israëlische ministe rie van Binnenlandse Zaken moest Sjoji met hetzelfde toestel als waar mee hij gekomen was, teruggaan. Als reden voor de weigering werd opgegeven dat Sjoji's "verleden" niet aanvaardbaar was. Volgens berichten in de Israëlische pers is Sjoji eerder opgetreden als advocaat voor leden van het Japan se "Rode leger" De Trident, cddeley Ha w':es-f abrieken. werd acht jaar geleden ontwikkeld. Het. oestel dat neergestort is, behoorde tot de oudste serie, maar het werd in luchtvaartkringen nog als „jong" aangemerkt. De ramp met het BEA- toestel is de grootste sinds 1950. toen een AVRO Tudor neerstorttte, wat de dcod van 81 passagiers ten ge volge had. Het nieuws van de ramp bereikte het Britse volk om even over Zes, en meteen zette dit een fille in be weging van nieuwsgierigen, die er zoals in dergelijke omstandigheden gebruikelijk, voor zorgden dat iede re hulpverlening ernstig werd ver traagd. Geen mens wist toen nog dat de tientallen ambulance-auto's die zich over de moerasachtige gras velden naar de resten van de Trident hadden geploegd, voor niets waren gekomen. Te redden viel er toen niets meer. Sabotage BEA-officials sloten gisteravond sabotage nog uit, hoewel het toch wel werd genoemd. Het wachten is op het openen van het zogenaamde zwarte kistje, waarin de automa tische registratie van de bewegin gen van het toestel zich bevindt, dat heelhuids uit het wrak tevoorschijn is gekomen. Gisteravond laat was er nog geen enkele redelijke oorzaak voor het neerstorten van de Trident te bedenken. Van de drie motoren I kunnen er twee uitvallen en dan nog i kan het toestel zijn stijgvlucht voort zetten. Wanneer het eventueel te snel omhoog wordt getrokken, wat tot een gevaarlijk afglijden kan leiden, is er een veiligheidssysteem dat deze manoeuvre corrigeert. Ook een sto ring in de elektrische leidingen, die de enige oorzaak tot het uitvallen van alle drie de motoren tegelijk had kunnen leiden, is onwaar schijnlijk, omdat er verschillende parallellopende elektriciteitscircuits in de Trident zijn ingebouwd. Gisteravond konden de autoritei ten niet meer doen dan speciale tele foonnummers op het vliegveld Heat- de verongelukte passagiers kon- den worden gedraaid. Gisteren verongelukte in Engeland ook een klein sportvliegtuigje, wa bij de piloot het leven verloor. twee passagiers konden nog uit hui stoelen klimmen voor het wrak brand vloog. Eén van hen was eu Britse jockey die op het continent 11a aan een paardenrace zou meedoen tee De bestemming van het sporttoestej was Brussel. Het. ongeluk bij Heathrow is lijfe derde grote vliegtuigongeluk in dagen. Woensdag stortte een Japani (we lijnvliegtuig neer bij Nieuw Delhi waardoor 87 mensen om het levet kwamen. De volgende dag veronge lukte in Zuid-Vietnam een toestel j van Cathay Pacific, waarbij 81 men sen omkwamen. Wallace weer geopereerd SILVER SPRING (UPI) Gouver neur George Wallace van Alaba ma heeft gisteren in het Holy Cros„ ziekenhuis in Silver Spring in Mary land een operatie van anderhalf u voor de verwijdering van een kogel uit zijn rug ondergaan. Wallaö 5frj werd op 15 mei op een verkiezing* b; bijeenkomst neergeschoten, woordvoerder van het z klaarde dat Wal kandidaat i tie, de operatie voortreffelijk doorstaan en het uitstekend ma De operatie werd uitgevoerd c leiding van de neurochirurg dr. Sti- cy L. Rollins jr. uit Washington D.C, re een persoonlijke vriend en oud-klas- H genoot van Wallace. Dr. Rollins zei op een persconferen-fa tie dat Wallace, als zich geen plicaties voordoen, in juli de denwElalc cratische nationale conventie kan bij-11,66 wonen. Hij zei ook dat er negenti? procent kans is dat de gouverneffi met behulp van prothesen kunnen lopen. De benen van Walla-H ce zijn sinds de aanslag verlamd. GERUCHTEN OVER GROEIENDE VERDEELDHEID IN MILITANTE IRA (Van onze correspondent) LONDENDERRY Bernadette Devliin heeft de leaders van de IRA "provisionals" opgeroepen om een wapenstilstand van zeven dagen te beginnen. De Noordierse Jean ne d'Arc van de onderdrukte ka tholieke minderheid d'eed haar op roep vanuit Dublin, de hoofdstad van de Ierse republiek. Er zijn trouwens tal van tekenen die er op wijzen, dat het in Noord-Ierland misschien tot een althans voorlo pige vrede zal komen. Door Rudolph Bakker De Britse minister voor het ge bied, William Whitelaw, hield af gelopen zaterdag een toespraak tot de Noordieren via de televisie, die waarschijnlijk de historie van de lange jaren van onrust zal in gaan. Whitelaw kon zijn toespraak houden terwijl hij zich gesterkt wist door een groeiende bereid wil- lighied van allerlei zijden, om met hem over een oplossing te praten. In zijn televisietoespraak vroeg vertegenwoordigers van alle la gen van de bevolking dan ook, met hem aan de tafel te gaan zitten, om de toekomst van het land te bespreken. Intussen kwam het ge sprek al op garag mot de belangrijk ste oppositiepartij, de katholieke sociaal-democratische en labour- partij. Hoewel deze had beweerd niet eerder met Whitelaw aan de onderhandelingstafel te gaan zit ten, zolang er nog een katholieke Ier in de interneringskampen zat. heeft ze haar politiek gewijzigd. Ze kon dit doen onder het mom van met Whitelaw te willen pra ten over het aanbod van de extre mistische vleugel van het IRA om met de Britse minister te onder handelen. Whitelaw had dit aan bod echter van de hand gewezen, omdat hij niet met moordenaars om de onderhandelingstafel wilde gaan zitten, zoals hij verklaarde. Het aanbod tot onderhandelen werd van de zijde van "t IRA ge daan door haar aanvoerder, die men eerder haar dictator kan noe men. de vroegere Engelsman Sean MacStiofain. Het afgelopen week einde deden geruchten de ronde dat MacStiofain was gedwongen af te treden en dat zijn opvolger, de tweede man in de beweging, David O'Connell, een vroegere on derwijzer, zou zijn. Bekend Deze geruchten werden van d( zijde van het IRA direct na hun bekend worden tegengesproken Maar of hier nu geloof aan moet worden gehecht of niet, uit de ont wikkeling van het weekeinde is nog weer duidelijker geworden, dat men bi nine n 't voorlopige IRA toch genoeg van MacStóofaln begiinit te krijgen. Dit zou als oorzaak heb ben. dat hij te weinig flexibel is en als een van de weinigen er ken nelijk niet over denkt om een staakt het vuren af te kondigen. Men redeneert rau ook dat een af treden van MacStiofain met de opvolging door de gematigde O' Conned een gevaar tegenover de Britse Wiliam Whitelaw zou kun nen betekenen. Deze zou dan eventueel een be slissing over een ontmoeting met het IRA opnieuw kuiranen overwe gen. In een recent opinie-onder zoek in de katholieke no-go-ge- bieden in Londonderry bracht aan het licht dat 60 procent van de gevraagden antwoord gaf en dat daarvan 15 procent met "ja" had geantwoord op de vraag of men voor de eis was die het IRA stelde voordat men tot een wapenstil stand zou overgaan. Deze eisen houden onder meer in dat alle ge ïnterneerden moeten worden vrij gelaten en dat de Britse troepen uit het straatbeeld moeten ver dwijnen. Op het ogenblik zijn door de Britse minister voor Noord-Ierland Wiliam Whitelaw, 553 geïnter neerden op vrije voeten gesteld, na zijn ambtsaanvaarding afgelopen februari. Aanvoerder van de vre desbeweging in de no-go-gebieden verklaarde na afloop van het opi nie-onderzoek, dat in feite de helft van alle 15.000 bewoners van het gebied zich van de wapenstilstand - eisen van het IRA hadden gedis- tancierd. Dames IRA-ctóctator MacStiofain had zich enige dagen geleden aangs diend in het huis waar het vroü- wencomité vergadert, dat de laai' ste weken in contact met WiliaS Whitelaw is gebredien, groot aandeel heeft in zamer ontwikkeling van het pr> bleem. De dames hadden hem g<- r!6 zegd dat hij moest ophouden u rt11 het opblazen van hun land. En i te hadden hier op zijn verzoek en? b voedsel voorgezet, wat hij met vb vaart opat, dat de dames daan)! de conclusie trokken, dat MacSt* fain al dagen niet behoorlijk geten had. hing Macstiofain is op de vlucht votf tegjj de regering van de Ierse republic tnoet ook buiten de no-go-gebie$ Vers in Noord-Ierland kan hij zioli De vertonen. Daarenboven begint 0 hem achter zijn eigen barricadö Kha] ook steeds minder vinden. óelin ,t 1 vree* 15 W

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4