DOUZE GAAT NOG STEEDS GESMEERD Beloofde 'vuurwerk' blijft uit Grote Prijs van Zandvoort in Nieto verdringt Jan de Vries Geen trio voor Jan Maathuis Uitdeuker grote winnaar na Ford Escort-race Weer zege Fittipaldi H PAGINA 10 MAANDAG 19 JUNI 1971 BLARICUM Hoewel het Ne derlands Olympisch Comité pas na het internationale concours van Aken (1-9 juli) zal beslissen of Nederland tijdens de Olympi sche Spelen van München verte genwoordigd zal zijn met een springequipe, is men reeds bij voorbaat verzekerd van een goede begeleiding. Ploegleider Ben Arts liet namelijk dit weekeinde tij dens het 26ste nationale concours hippique van Blaricum, waarin werd gestreden om de Grote Prijs van Nederland, weten dat de er varen Westduitse topruiter Alwin Schockemöhle zich bereid had verklaard de Nederlandse equipe na de selectie mede van adviezen te voorzien. "WIJ zullen die hulp dan best kunnen gebruiken", zei Arts. "Be- Tainigrijk is natuurlijk dat alle le den van de ploeg goed met Schoc kemöhle op kunnen schieten". Vol gerij Arte is de kants dat enkele rui ters naar Beieren zullen gaan nog sPeeüj aanwezig. "De resultaten tij- des de recente wedstrijden in Wies- baden en Keulen waren zeer be hoorlijk te noemen. Vooral Johan Heins en Jan Maathuis toonden him vorm. Met het nog pas zes-Ja rige paard Dolman moet Maathuis een heel eind kunnen komen. Maar pas in Aken slaat het uur van de waarheid. Daar zullen we bij de beste tien landen moeten eindigen. Dat is zeker niet onmogelijk". Een nadelige factor is dat routinier An ton Ebben niet in Aken kan star ten, aangezien hij nog niet geheel is hersteld van een tijdens het laatste indoor concours hippique van Den Haag opgelopen been breuk. "Met Ebben missen we na tuurlijk een stuk ervaring", aldus Arts, „maar het ziet er toch wel naar uilt, dat hij over een week of drie, vier geheel de oude is". Jan Maathuis heeft ook de strijd in Blaricum beheerst, waar de Gro te Prijs van Nederland op het spel stond. Daartoe moesten drie onder delen worden gereden, een Jacht- springconcours en een Parijs springconcours op zaterdag en een MB-springconcours over twee ma- ches op zondag. Hoewel de blonde ruiter uit Geesteren niet over zijn toppaard Dolman kon beschikken (in verband met de Olympische voorbereiding staan de beste paar den tot Aken op stal), bleek Drusus toch ook goed voor een imponeren de prestatie. Maathuis won zowel het jachtspriingconcours als het Pa rijs springconcours en had zondag, toen de weersomstandigheden veel ongunstiger waren, aan de zevende plaats in het laatste onderdeel vol doende voor de eindoverwinning. Winnaar van het springconcours MB over twee manches werd Olym pische militarykandidaat Hans Brugman met Goldy. Hij hep in de eerste manche door een weigering drie strafpunten op en bleef in de "herhaling" foutloos. Eindklassement voor de Grote Prijs van Nederland: 1. Jan Maathuis met Drusus 17 pnt, 2. Bert Heyman met Ravenna 24 pnt, 3. Peter Diks met Cybelle 45 pnt, 4. Mevr. Paula Graham met Truc Lass 50 pnt., 5. Harry Wou ters van den Oudenweijer met Lu gano 52 pnt. Paraguay ontkent dopinggebruik CAMPO GRANDE Er doen in de Braziliaanse plaats Camipo Grande hardnekkig geruchten de ronde, die j willen dat de spelers van Paraquay woensdag tijdens de met 10 ge wonnen wedstrijd tegen Peru voor het voetbaltoernooi om de mini-wereld beker dope hebben gebruikt. Tijdens een persconferentie heeft Aureli» Gonzalez, technisch directeur van de Paraguese ploeg, verklaard dat er slechts vitaminen waren toegediend. Hij toonde de Journalisten enkele pastilles met als opschrift vita minen terwijl hij zei: "De spelers van onze selectie hebben het gebruik van verboden stimulerende midde len in het geheel niet nodig". De delegatie van Peru wenst geen genoegen te nemen met de uitleg van Gonzalez. Een woordvoerder zei dat het om een "uiterst delicate fcwestie gaat". Hij voegde er aan toe bereid te zijn meer commentaar te geven "indien ik voldoende bewij zen in handen heb". Schots protest GLASGOW Glasgow Rangers, door de UEFA twee seizoenen uitge sloten van deelneming aan de Euro pese bekertoernooien, heeft zater dag een officieel protest ingediend via de Schotse voetbalbond. De Schotten werden vrijdag bestraft voor de ongeregeldheden op 24 mei tijdens de finale om de Europese be ker voor bekerwinnaars, die winst opleverde voor de Rangers. r Jan Maathuis in actie tijdens het Parijs' springconcours. Welke Finjollen-zeiler naar München? MEDEMBLIK Het wordt met het uur raadselachtiger wie «jfdjgk Nederland zal vertegenwoordigen in de Finnjollen tijdens de Olympische Spelen in Kiel. De zeilers zelf kunnen er ook geen touw meer aan vastknopen en verder kan worden vastgesteld, Qeruc}1ten dat de zeilwedstrijdcommissie van de watersportbond er zo langzamerhand ook geen raad meer mee weet. Maar het tijd stip nadert met rasse schreden dat een beslissing zal moeten worden genomen. Vandaag is de laatste dag van het Europese kampioenschap in de Finnen op het IJsselmeer bij Medemblik en dan zullen de knopen moeten zijn geteld. Immers, de Kieler Woche gaf de „wijze watersportmannen" zo dachten zij weinig houvast zodat men besloot zich nog even te verschansen achter de Europese titelstrijd. Met de vurige wens, dat deze strijd meer duidelijkheid zou brengen. Niets van dat alles is waar. Kees Douze, de man die het tijdens de Kieler Woche niet best deed, maar toch tot verbijstering o.a. van Hans van Eist voor het Europese kampioenschap werd uitverkoren, gaat in Medemblik geweldig ge smeerd. En d'e Europese titelverde diger Boudewijn Binkhorst, die tij dens de Kieler Woche vlak achter Kees Kruijer de negende plaats in het algemeen klassement bezette. Is op het IJsselmeer nog steeds ner gens. Vrijbrief het De zeilwedstrijdcommissie va- nationaal watersportverbond zich nu wel voor het hoofd slaan, dat zij toch niet na de Kieler Wo che de definitieve beslissing heeft genomen. Als de ZWC werkelijk consequent is, dan zal zij er moei lijk onder uit kunnen om Kees Douze een vrijbrief te geven voor de Olympische gebeuren. Maar hoor, wat Kees Douze, giste ren terug van de vijfde race, voor Olympische voorspelling doet. ..Ik denk dat ze Binkhorst kiezen en mij als reserve laten gaan". En hoor wat Boudewijn Binkhorst, met opvallende opgewektheid staat Door Piet Kienhuis naar de Spelen gaan. Het gaat bij mij helemaal niet met die alumi nium mast". Even later strijden beiden tegen elkaar op: „Jij gaat naar de Spelen". En dan wee ander: ..Welnee man, Jij g Waaruit men zou kunnen opmaken dat noch d'e een, noch de ander eigenlijk veel zin meer in heeft. En dat zou de waarheid wel eens dicht kunnen benaderen. De 1 keimoedigheid van de hoge heren heeft de lust bij de Fmnzeilers da nig getemperd. Kees Douze. een man die houdt var recht door zee te gaan: „Er is za- veel comedie rond die aanwijzing, dat ik geloof er niet meer zo mee te zijn als ik zou worden gewezen. Kijk, de man die het gaat worden zal zo geweldig onder spanning komen te staan, dat het misschien beter is niet te gaan". Welke uitspraak opnieuw een recht streekse afkeuring inhoudt aan het adres van de zeilwedstrijdcommissie. Maar dan is er ook nog Kees Kruij er. De derde officiële man in de de Kieler Wocher, maar hi Medemblik ergens tussen Douza en Binkhorst in de middelmoot zweeft. te verkondigen: „Douze zal wel Europese titelstrijd, die het beste ZANDVOORT Het beloofde vuurwerk bleef uit. Nog voor er gisteren ook maar één meter gereden was, stond vast dat het hoofdnummer, de Grote Prijs van Zandvoort danig was gedevalueerd. De machtige Tomaso Pantera-sportrenwagens en de super snelle Ferrari-Daytona GTB van de Fransman Daniel Rouveyrau, die ondanks het matige weer zo'n vijfen twintigduizend toeschouwers naar het circuit in de duinen hadden getrokken, deden namelijk onaangekondigd hun in schrijving niet gestand. Daardoor werd de Grote Prijs van Zandvoort, vervanger van de Ne derlandse Grand Prix voor formule I renwagens waarvoor de baan is af gekeurd, een aangelegenheid voor de vloot beslist niet indrukwekkend uit ziende Porsches 9U's. Slechts de Chevrolet Corvette van de Zwitser Joe Kretschi bond de strijd aan met het Duitse merk. Ook de verrichtin gen van deze met een zeven liter uit geruste Grand Tourismo hebben de bezoekers niet kunnen boeien. Een vroege, langdurige pitstop bracht de wagen snel op de laatste plaats. De organisatoren, door het weg blijven trek- Jürgen Neuhouse onbedreigde winnaar pleisters danig in verlegenheid ge bracht. overwegen stappen te nemen bij de Internationale Automobiel Fe deratie. aangezien dergelijke inschrij vingen in juridische zin moeten wor den beschouwd als een contract. Na gegaan zal worden of dë wagens op dezelfde dag niet in een soortgelijke race in Mainz zijn gestart. Nadat de Brit John Fitzpatrick eerst de leiding had en later de aan sluiting miste, omdat hij op de nat geworden baan slipte, voerde de Duitser Jürgen Neuhouse van de elf de tot de veertigste ronde onbedreigd het veld aan. De toeschouwers werden eerder geboeid door de problematiek van de renstallen, waarvan de managers zich afvroegen of ze gezien de drei gende wolkenpartijen regen- dan we* droogweerbanden zouden monteren dan door de race zelf. Zeer fraai werk leverde Han Aker sloot in de wedstrijd van de toer- wagens groep n. De geroutineerde Brit John Fitzpatrick, die de be schikking had over de Alfa Romeo 2000 van Toine Hezemans, kreeg tegen de aanmerkelijk lichtere Ford Escort 1600 RS geen kails. Van start tot finish leidde de witte wagen van de Nederlander, die een voor sprong van zo'n kleine tien seconden bekwaam verdedigde. Een ware afvalrace was de wed strijd van de formule super VEE- renwagens. Snel vormde zich in dit gevecht van vrijwel gelijkwaardige boliden een kopgroep van vijf cou reurs. In de zesde ronde al moesten de Oostenrijker Helmuth Koinigg en de Zweed Bror Jaktlund afhaken, nadat zij in de Tarzanbocht met el kaar in botsing kwamen. Eén ronde later kwam het einde voor de rode RSM Tasco van de Nederlander rluub Vermeulen wegens mankemen ten aan de olievoorziening. Daardoor 'eidden in de achtste van de twintig af te leggen ronden de Fin Mika Arpiainen en de Lichtensteiner Manfred Schurti. De anti-climax volgde twee ronden voor het einde. Na de Gerlachbocht viel de Royale van Schurti, die het veld aanvoerde, plotseling stil, hetgeen Arpiainen toch nog een gemakkelijke zege op leverde. Een overtuigende zege boekte de Brit Andy Rouse bij de Ford Escort Mexico-race. De veertien Fordjes zorgden voor een adembenemende strijd. De coureurs schroomden er niet voor om niet slechts figuurlijk, doch nu ook letterlijk met snelheden van ver boven de 150 km per uur bumper aan bumper het lange rechte einde voor de tribunes te komen afstormen. De I winnaar is geworden. Britse kolonie, aangevuld met de Ne derlander Ubbo Hempenius, deed vrijwel alles wat maar in een race verboden kan worden. Van het klein ste gat poogden de coureurs gebruik te maken, waardoor de uitdeuker in dit duel toch eigenlijk wel de grootste Huub Vermeulen leidt het veld tijdens de formule Vee 1600 race de bocht in. Achter Vermeu len daveren de Oostenrijker Ko- nigg (nr 3), de Zweed Jaktlund (43) en de Liechtensteiner Schur ti. Vorige week in Kiel, waar de aan, wijzing van Douze voor de Europese titelstrijd in plaats van de hoger geëindigde Hans van Eist, een uit barsting bij de topzeilers tot gevolg had, waarna ZWC-lid ir. Klaaa Sohat bedankte voor de begeleiding naar de Spelen, werd meegedeeld, dat direct na Medemblik de Pinn- zeiler voor de Spelen zou worden aangewezen. Er gaan nu al weer geruchten, diat de ZWC opnieuw enige dagen zal wachten alvorens een definitief besluit te nemen. In ied'er geval heeft Kees Douze in Medemblik duideiyk bewezen dat hjj het beste met het nieuwe materiaal (aluminium in plaats van houten masten), dat ook tijdens de Olym pische Spelen gebinikt moet woz* den, overweg kan. Douze daarover: „Met middelmatige ?s wind gaat het wel, maar met harde c wind kan Je beter een houten mast I1" hebben. Ik weet niet waar 'm dat !-• In zit. Misschien in de buiging. |ve En Boudewijn Binkhorst: „Met hout kon ik dn het verleden allee doen, maar met aluminium kan ik niet overweg". Douze zeilde zaterdag ook weer is de voorste gelederen en finishte ali vierde, maar zondag trok hij zich, na in de middelmoot geëindigd t« zijn, uit die race terug omdat hij de laatste boei had geraakt, waarop protesten waren gekomen. De» vijfde race zal hij als aftrekpost gebruiken. Douze zakte tweede naar de vierde plaats in het totaalklassement. De Oostduitser Schroder verdrong Zweed Olin van de kop. Uitslag< ;en Vierde race: 1. Maury (Fra), Welter (Bra),, 3. Weber (Fin), 4, Douze (Ned), 5. Oling (Zwe). Vijfde race: 1. Oling ©w), 2. We- rendskjold (Noor), 3. Schroeder O-Dld), 4. Mai (W-Dld!), ft. Van Duynen (Ver. Staten). Klassement (na aftrek van het slechtste resultaat)L Schroeder (O-Dld) 19,7 punten; 2. Oling (Zwe) 32,7 p.; 3. Lundquist (Zwe) 35,0 p.; 4. Dou (Nedi) 41,4 p.; 5. Van Duy nen (Ver. Staten) 44,7 p.j 6. Maury (Frankrijk) 46,0 p. VALLELUN GA De Braziliaan Emerson Fittipaldi heeft gasteren op het circuit van Vallelunga by Rome met een Lotus Formule I-renwagen de Grote Prijs van de president van de Italiaanse republiek gewonnen. Hü legde de 256 km af in 1 uur 37 min 31 sec., wat neerkomt op een ge- middelde van 157,478 km per uur. De tweede plaats was voor de Italiaanse Surtees-coureur Andra de Ad amict in 1.38.04,7. DUITSE LOTTO HAMBURG (DPA) De winnende getallen in de Duitse Lotte zyn: 2,14, 27, 30, 34, 36. Reservegetal: 21. Olym» pianummer: 3493. Tsjechen in groepsfinale Davis Cup DUSSELDORF Ts j echo - Slo wakije heeft zich via een zege op We6t- Duitsland geplaatst voor de finale de B-groep van de Europese zone de Davis Cup. De Tsjechische liiseers wonnen met 32 en zullen in de finale uitkomen tegen Spanje 'iniaJle in de A-groep zal gaan tus- Rusland en Roemenië. De Roe- en versloegen in Boekarest Italië met 41. Rusland versloeg Polen eveneens met 41. In Mexico City wonnen de Verenigde Staten van Mexico met 50. De Amerikanen zyn hierdoor zeker van plaats in de finale, waarin de aar van de zones de Verenigde Staten mag uitdagen. RIJEKA Jan Bruins heeft gis teren op zijn Kreidler op het cir cuit van Ryeka winst geboekt in een race, tellend voor het wereldkam pioenschap in de 50 cc-klasse. De Spanjaard Angel Nieto werd met zyn fabrieks-Derbi tweede. Wereldkam pioen Jan ae Vries die het veld vooortdurend had aangevoerd, moest drie kilometer voor de finish wegens motorpech de stryd staken. Ook Nieto werd door motorpech getrof fen. Zijn machine was echter na een oponthoud van twee minuten weer rijvaardig. Nieto voert het klasse ment om het wereldkampioenschap aan met 36 punten, Jan de Vries Is tweede met 30 pnt. Nederlands- en Europees kam pioen motorcross in de zyspaimen Rinus Lubbers, by gestaan door Bart Notten, heeft op grootse wyze kans gezien de overwinning in de Grand Prix van Denemarken te behalen. Op de Sophienholmbanen nabij het Deense Holdaek duelleerden de man nen uit het Gelderse Lochem met het Zwitserse kampioensduo Robert Grogg en Gerhard Martinez. Beide duo's wonnen één manche, Grogg de eerste en Lubbers de tweede, maar Lubbers' snellere totaaltyd bracht hem de zege. Na vyf wedstrijden bezet Lubbers met 32 punten nu de tweede plaats in het klassement van de strijd om de Europese titel, achter zyn land genoten Ton van Heugten en Sjaak Wery, die een totaal van 44 punten hebben. Het derde deelnemende Neder landse duo, de gebroeders Jan en Theo ten Tliye, deed het beter. De combinatie eindigde tweemaal als derde achter Lubbers en Grogg Hierdoor bereikten zij ook de derde plaats in het klassement om de Europese titel, zodat na vijf van de negen wedstrijden drie Nederlandse ploegen het klassement aanvoeren. Uitslag: 1. Lubbers/Notten (Ned) Norton Wasp pnt 62 min. 38.8 sec, 2. Grogg/Martinez (Zwits) Norton Wasp 3 pnt 62.42.01, 3. Ten TWj«/ Ten Thije (Ned) Norton Wasp 6 pnt, 4. Anderberg/Strömberg (Zwe) Nor tori Wasp 8 pnt, 5. Gilford/Rippef (GB) Norton Wasp 11 pnt. Klassement: 1. Van Heugten 44 p. 2. Lubbers 3*2 p., 3. Ten Thije 31 pnt, 4. Grogg 27 pnt., 5/6. Strömiberg en Gilford 23 pnt. Tijdens moitorwedstryden op het cn-cuit van Drente werd K. Zee- gers uit Hazerswoude op Suzuld zondag derde in de 350 cc klasse.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 10