Rijnland' in actie voor verbetering waterkwaliteit OPLEIDING GASTARBEIDER: ONTWIKKELINGSHULP Kret redt KVP-bijeenkomst \0\ VWS schr üft aan de raad BALLY IE1DSE WERKGROEP HOUDT LANDELIJK CONGRES: Gemaal in Leiderdorp geopend GYMNASIUM LEJDSERAAD NOG TWEEMAAL BIJEEN - nnfrornsit pONDERDAG 15 JUNI 1972 LEIDEN LEIDEN Zaterdag en zondag wordt in het Kreatief Sentrum een congres gehouden voor actie groepen, die zich bezig houden met de problematiek van gastar beiders. De organisatie heet de werkgroep buitenlandse werkne mers Leiden, die verwacht, dat een groot aantal van de veertig vijf tig actiegroepen in den lande ac te de présence zal geven. Gevraagd om gastarbeiders mee te bren gen naar Leiden. De Leidse werkgroep acht bundeling van krachten noodza- k nu de regering gastarbei ders wil terugsturen. Charles Coenraad en Dick Tesselaar van de werkgroep verzetten zich tegen het systeem ("gevolg van een men taliteit"), dat gastarbeiders wor den weggestuurd nu de arbeids markt ruim is, terwijl ze Juichend werden binnengehaald toen de ar beidsmarkt krap was. Ze zitten daarmee middenin het probleem van de ontwikkelings hulp, die zij willen dienen door de gastarbeiders geschoold gericht op hun land naar huis terug te sturen. Met plannen voor een technische cursus lopen ze nu ruim een Jaar "tegen de muur" en ze weten, dat het ook in ande re plaatsen niet is gelukt. Het lijkt een belangrijk punt voor het con gres. Charles en Dick zeggen geen en kele medewerking en geen succes te hebben gehad bij gewestelijk arbeidsbureau, bij het ministerie, bij de onderwijsinspectie. "Het is gewoon mislukt. Er is belangstel ling uit de kring van gastarbeiders we schatten tien procent van de duizend, die werkzaam zijn in het gebied van het gewestelijk ar beidsbureau maar er blijken geen mogelijkheden". Het enige, dat met ingang van augustus lukt, is een lascursus op een technische school. "Maar wat hebben Marokkanen aan een las cursus als ze teruggaan naar een dorp, waar niet eens elektriciteit is?" De wrekgroep heeft op papier ge zet hoe ze een technische cursus ziet als reële ontwikkelingshulp. Dit is het verhaal: De gastarbeider in Nederland is iemand die meehelpt aan het vlot draaien van onze economie en die Nederland verder weinig kost. Over de vraag, wat er gebeurt met de gastarbeider, wanneer hij weer te rug is in zijn vaderland, wordt wei nig anders gedacht, dan dat hij "er toch beter op is geworden en heel wat heeft opgestoken" tijdens zijn verblijf in het buitenland. Deze gedachte is helaas volko men onjuist. De gastarbeiders is er korte tijd beter aan toe na zijn te rugkomst. Doordat het hem in het buitenland volledig heeft ontbro ken aan enige vorm van technische opleiding, is z'n levensstandaard al gauw weer dezelfde als vóór zijn vertrek naar het buitenland. Want wat gebeurt er in het algemeen met de man die weer terug is in zijn land? Hij gaat of terug naar zijn dorp (de meesten komen van het platteland), waar zijn gespaar de geld in korte tijd op is, óf hij begint een taxibedrijf, zet een handeltje op, of opent een café. Door de overbezetting in deze be drijfssector en de kleine winstmar ge zit ook deze man binnen een paar jaar weer zonder werk en zonder geld. De uitspraken, gedaan in Inter nationale verdragen (I) over de mogelijkheden die er moeten en zullen zijn voor gastarbeiders op het vlak van de technische scho ling, staan in schrille tegenstelling met wat er in werkelijkheid ge beurt, of liever gezegd, niet ge beurt. In Nederland is op dit ge bied nl. officieel nog niets onder nomen. Leiden en Alphen De werkgroep Leiden en de Stichting Bijstand Buitenlandse Arbeiders Rijn en Lek in Alphen hebben het CW (Centrum Vak opleiding Volwassenen) benaderd. De doelstelling van het CVV is een beroepsopleiding, gericht op de be hoefte van de Nederlandse ar beidsmarkt. Deze behoefte wordt bepaald door de directeur van het GAB. Het onderwijs wordt hier in dividueel gegeven. Op grond van bovengenoemde doelstelling is de kans op het volgen van een kur- sus bij het CVV al zeer gering. Om taalproblemen te voorkomen zou er bovendien onderwijs gegeven moeten worden in groepjes, met een tolk en intensieve begeleiding van de werkgroep. Dit wordt in de weg gestaan door het feit, dat het onderwijs bij het CVV individueel is. Overleg met de directeur van het GAB. en het CW in Leiden, met de consulent onderwijszaken van het ministerie van Sociale Za ken. de heer Kühlemeier, en met de heer Van Voskuiler, van de be leidsafdeling van het ministerie van Sociale Zaken, toonde aan, dat van het CVV in deze kwestie geen oplossing te verwachten valt. De mogelijkheden van onderwijs bij avond- en weekendkursussen van de LTS liggen wat gunstiger. Ervan uitgaande, dat een tech nische opleiding gericht moet zijn op de terugkeer van de gastarbei der naar zijn land, is het van het grootste belang, dat deze opleiding gekoppeld wordt aan, of valt on der, een bepaald ontwikkelingspro- jekt, dat zich richt op situatie in het gebied, waar de gastarbeider naar terugkeert. Concluderend kunnen we zeg gen, dat het verblijf van de gast arbeiders in Nederland winstge vender kan worden voor henzelf en voor het thuisland, vooropgesteld dat we ook ontwikkelingshulp dicht bij huis willen geven. Dit kan verwezenlijkt worden door technische curcussen. Dergelijke cursussen bieden de meeste kans van slagen, als zij gekoppeld wor den aan ontwikkelingsprojekten in het thuisland, zodat zowel de gast arbeider zeker kan zijn van een behoorlijk bestaan na terugkeer, alswel het thuisland een redelijke kans heeft op economische voor uitgang. Gezien de onwil van de verant woordelijke instanties (sociale za ken, bedrijfsleven, etc) een ge richt beleid te voeren om dit soort cursussen te financieren en te be geleiden, geloven we, dat hier een taak ligt voor alle actiegroepen in Nederland. Verdrag aangaande werving van gastarbeiders, tussen Tunesië en Nederland, mrt. 1971. Art. 20: "De toegang tot de centra van Vakop leiding voor volwassenen, die val len onder de Nederlandse regering, is open voor de Tunesische arbei der". 5-Jarenplan Marokko '68'72, dl. I, blz. 93; "Het ontstaan van een steeds belangrijk wordende groep van landgenoten die in het buitenland een beroepsopleiding heeft ontvangen en een instelling, die gunstig is voor de onderne mingsgeest «i voor de economi sche ontwikkeling LEIDEN Hoe is c3e kwaliteit van het water? Niet zo bestde kikkers hebben het moeilijk. Het Hoogheem- aadschap van Rijnland weet dat. In de verenigde vergade- ing die gisteren in Leiden werd gehouden, hadden vele za len die besproken werden, met de kwaliteit van het wa- te maken. Bij het beheer van het boezemwater ligt teeds meer het accent op controle en verbetering van de waterkwaliteit door middel van zuiveringsinstallaties. En ook het bouwen van persge- l! ilen die afvalwater naar zuive- igsinstallaties pompen. o'n persgemaal, door Rijnland ge- e uwd aan de Engelendaal in Lei- dorp, werd gistermiddag door bur- meester v. d. Have van Leiderdorp ficieel in gebruik genomen. i Jurgemeester v. d. Have vertelde dens de kleine ceremonie iets over ats waar nu het persgemaal "Pieter van der Poel sticht- hier het klooster Engelendaal. de zuivering van de geest. En staat er nu dit gebouw, dit ge- voor de zuivering van het af- 1 »ter". n Het grootste deel van het gemaal is i grote kelder, waar drie pompen an die bij elkaar 850 kubieke me- water kunnen malen. Zij hebben capaciteit van 20.000 inwo- r-equivalenten. Dat betekent dat t zoveel water wordt verwerkt als ,fl door 20.000 mensen wordt gepro- «erd. Via drie en een halve kilo- ter lange persleidingen gaat het j le waiter naar de zuiv eiingsinst-al - le in Leiden noord. Daar komt het g foor 80% schoon uit en wordt ge- Bd in de Sinksloott. Het persge- j. el, dat drie miljoen gulden gekost It kan in de toekomst meer dan hoeveelheid vuil water «erken. De hele installatie wordt één man bestuurd. e zuiveringsinstallaties van het «heemraadschap in Alphen aan i Rijn-Noord en Lisse zijn al bij- klaar. Het bestuur zei. dat vóór d 1972 begonnen zal worden met Persleiding tussen Zoeterwoude en zuiveringsinstallatie in Lei- i-Zuidwest. r 'e vestiging van de Heineken-fa- öen in Zoeterwoude brengt heel 'vuil water met zich mee. Niet al- 1 bier. Als het bedrijf in 1974 met productie van twee en half mil- i hectoliter bier zal beginnen, is Hilwater-produktie gelijk aan die 120000 inwoners. Rond 1980 zal Produktie van bier vier maal zo zijn. De vuilwaterlozing even- 'et college van dijkgraaf en hoog- "uaden is met Heineken over gekomen, dat op kosten van het een zuiveringsinstallatie zal den gebouwd die het water voor zal schoon maken. Verder ver- 8 dijkgraaf Schokking, dat in de Vergunning een aantal bepa- ADVERTENTIE CASSETTES °e ruimste keuze in Pleet. Edelstaal en Vlekvrij. Hw juwelier en Gero-dealer. irote keuze verzilverde geschenkartikelen. v. d. Water ^Remmerstraat 181, Leiden lingen staan die het mogelijk maken voor het hoogheemraadschap ook in de toekomst, de waterkwaliteit te controleren. Bij dit alles is. zoals blijkt uit de bepalingen, uitgegaan van het principe: "De vervuiler be taalt". Over het vuile water van Heineken waren B. en W. van Katwijk in het verleden zeer bezorgd. Nu de rege ling voor zuivering van het afvalwa ter is getroffen en is afgesproken dat tegelijk met de fabriek, ook deze in stallatie zal worden gebouwd, heeft de inspecteur van Volksgezondheid 'n brief geschreven aan B. en W. van Katwijk. Daarin zegt hij dat het af valwater dat geloosd wordt geen na delige invloed kan hebben op het wa ter rond Katwijk. Samenwerking Een aantal andere besluiten die door de Verenigde Vergadering wer den genomen zijn: De buitensluis van Katwijk moet vernieuwd worden. Om te beginnen worden oude bunkers opgeruimd, waarvoor f 800.000 nodig is. Het be drag zal waarschijnlijk in de toe komst door het rijk worden terug betaald. Er zullen voorzieningen worden ge troffen om als boezemwater te zilt vers zoet water binnen te laten. Sa men met t hoogheemraadschap van Delfland en het rijk, betaalt Rijn land mee aan het bouwen van een schutsluis in het Amsterdam-Rijnka naal en een kunstwerk bij de Lek, om zodoende in tijden als dat nodig LEIDEN Aan de Agnes-scho- lengemeenschap zijn geslaagd voor het eindexamen Gymnasium A Corrie Bezuijen, Koudekerk a/d Rijn, Lydia van Bohemen, Leid- schendam, Lilian Dool, Leiden, Rini EiJs, Nieuwveen, Angèle van Kem pen, Leiden, Astrid Kluivers, Leiden, Anja Koek, Roelof ar endsveen An neke v.d. Meer, Leimuiden, Gudi Ouwerkerk, Oegstgeest, Anne-Phiel v.d. Poel, Leiden, Riet van Schagen, Leiden, Marijke Slierings, Heemste de, Annelies Vreeburg, Hazerswoude. Gymnasium B Ineke BeugelsdiJk, Leiden. Ank Buters, Warmond, Tineke van Dijk, Leiderdorp, Li an ten Doeschate, Katwijk/Rijn, Hanneke Ebskamp, Leiderdorp, Trudy Frankhuizen, Leiden, MarJo Gerritsen, Zoeterwou de, Anke van der Heijden, Leiden, Maria Hoogeboom, Leiderdorp, Lian Meijer, Noordwijk, Agnes Miede- ma, Leiden, Joke Pelgrim, Leiden, Tonny Peters, Leiden, Annette van Reisen, Voorhout, Carla Snijders, Leiden, Ferme ke Wakka, Leiden, Marian Wisse, Leiden, Liesbeth Zandvliet, Leiden. Afgewezen: geen. is. zoet water in de boezem te kun nen laten lopen. De vóórfinanciering hiervan be draagt voor Rijnland ongeveer f 116.000,-. Ook hiermee ging de ver gadering akkoord. De hoogheemraadschappen van Rijnland, Delfland en Schieland gaan samen aan de waterkwaliteit in hun gebieden werken. Niet door middel van een overkoepelend wa terschap, maar door een gemeen schappelijke regeling waarbij allerlei zaken die met de kwaliteit van het oppervlaktewater te maken hebben, gezamenlijk worden aangepakt: in ventarisatie van lozingen, aanleggen en exploiteren van zuiveringsinstal laties, transportleidingen van afval water, enz. Hoe is de kwaliteit van het boe zemwater momenteel? "Nog steeds zorgelijk", aldus dijkgraaf Schok king, „momenteel is de kwaliteit van het boezemwater redelijk. Maar dat komt omdat we de laatste maan den de wind in de zeilen hebben. Het heeft geregend en de stand van het Rijnwater bij Lobith is niet al te laag". ADVERTENTIE BELANGRIJK: De Adviesraad voor de Binnen stad stelt een ieder, die belang stelling heeft voor hetgeen er met de Binnenstad gaat gebeu ren, in de gelegenheid om zijn wensen, ideeën enz. naar voren te brengen op: VRIJDAG 16 JUNI 1972 OM 8 UUR DES AVONDS IN DE BURGERZAAL VAN HET STADHUIS (ingang Breestraat). Om een inzicht te krijgen in wat de Adviesraad tot nu toe gedaan heeft, zijn gratis ver krijgbaar bij het bureau voor lichting in het Stadhuis onze: „Eerste beschouwingen over de Binnenstadsnota". LEIDEN Vóór het zomerre ces staan de Leidse raad nog twee forse vergaderingen te wachten. Aa. maandag komt de raad bijeen om de financiële strategie te bespreken. Dat gebeurt om 7 uur in besloten vergadering en om kwart vóór acht in openbare vergadering. Voorts staan nog enkele overgebleven voor stellen op de agenda. Een week later, maandagavond 26 Juni om half acht, komt de raad bijeen voor de behandeling van een bijna 40 punten tellende agenda. Hierop staan oa. voorstellen tot: het in bruikbare staat brengen van de voetgangersverbinding tussen langegracht en Maresingel door middel van een schipbrug (kosten f 67.000); verbetering van de verkeerssi tuatie op het kruispunt Herensingel- Medusastraat (kosten f 25.500) aanleg van nieuwe straatver lichting tussen Oude Rijn en Lange gracht noord-zuidverbinding verbouwing en inrichting kan toorruimten Korevaarstraat 30 ide overblijvende ruimte zal worden verhuurd aan bedrijfjes uit sane- ringsgebieden, de politie en naar alle waarschijnlijkheid aan tafeltennis vereniging Scylla); met ingang van 1 Juli eervol ontslag te verlenen aan A. Verhoe ven als directeur van de dienst voor kasbeheer en kredietwezen, tevens gemeente-ontvanger, en met ingang van dezelfde datum H. A. Visser te benoemen tot directeur van de dienst van financiën; in de vacature H. Veldstra te benoemen tot ambtenaar van de burgerlijke stand M. Schaap, hoofd commissaris op de afdeling bevol king. Burgemeester v. d. Have stelt het persgemaal in werking, waar bij dijkgraaf Schokking toekijkt. (Foto Holvast) ADVERTENTIE Schoenen. k&i. kenmerk mxn, kwa.Cite'cL van Dalen Don,kersiceq n Lei.cLe.n> LEIDEN Het bestuur van Van Wijk's Sportvereniging heeft deze brief gestuurd aan de Leidse raad: "Naar aanleiding van circulerende geruchten betreffende scholenbouw in de Cronensteinpolder tussen de Lammenschans- en de Kanaalweg. willen wij ons tot u richten in de hoop hierover nader te worden ge ïnformeerd en uwerzijds garanties te verkrijgen voor de toekomst van onze vereniging. Als bestuur van de voetbalvereni ging V.W.S. hebben wij via infor maties van een raadslid vernomen dat de plannen betreffende de scho lenbouw in een vergevorderd stadium van voorbereiding zijn. Wanneer deze plannen onveranderd doorgang vin nen, betekent dit dat zowel voetbal als tennisveld voor ons verloren zal gaan. Dit alles zou wel eens medio sep tember kunnen gebeuren zonder dat wij ergens van op de hoogte gesteld zijn. Wij achten dit een zeer betreu renswaardige gang van zaken tegen over een vereniging welke 27 jaar zijn eigen zaken behartigd heeft zon der ooit van de geldmiddelen van de gemeente gebruik gemaakt te heb ben. Via dit schrijven willen wij u en kele voorstellen doen, die wellicht het omzetten van het bestemmings plan van industrie- in O.B.G.- ter rein, als eis of wellicht als dringende vraag, bij de verandering van be stemming, meegenomen kan worden. De voorstellen zijn; 1. De velden voor tennis zowel als voetbal handhaven, zolang er op dit gedeelte nog niet gebouwd behoeft te worden. (De sportstichting heeft voor de verenigingen voorlopig geen alternatief) 2. De velden tevens als schoolsport- velden te gebruiken, waarbij de mo gelijkheid van huren van een ge deelte van het voetbalveld o.i. wel mogelijk is. (Een gedeelte van dit veld is van de Tapijtindustrie). Gaarne zouden wij van de raad op korte termijn via het college van B. en W. een standpunt vernemen in deze voor ons zo belangrijke zaak waarbij het voortbestaan van onze vereniging op het spel staat. Boven dien kost het opknappen van het veld ons jaarlijks veel geld wat wij onder deze omstandigheden niet gaarne zouden willen uitgeven. Tevens willen wij u er nog op wij zen, dat zowel de tennis als voetbal vereniging. resp. 180 en 90 leden, vol komen onafhankelijk van de fabriek Van Wijk bestaat en beide reeds een ledenstop hebben i.vm. gebrek aan speelruimte". LEIDEN De bijeenkomst die de KVP-afdeling Leiden gister avond in de Stadsgehoorzaal voor de middenstand had georgani seerd, werd door de komst van wethouder Kret (Stadsontwikke ling en Verkeer) om ongeveer half elf nog enigszins gered. De organisatoren hadden in de oproep aan de leden bekend ge maakt, dat de avond in twee ge deelten uiteen zou vallen: voor de pauze zouden leden van de tweede kamerfractie van de KVP meewerken aan een discusie over de landelijke middenstandssitua tie, na de pauze zouden de wet houders Kret en Lij ten (Econo mische Zaken) ingaan op de ty pisch Leidse problemen waarmee de middenstand kampt. Van de tweede-kamerleden was alleen de heer Hazekamp aanwezig, van de Leidse bewindslieden arri veerde alleen de heer Kret dus la ter in de avond. Waarom de avond dan niet uitgesteld was, vroegen een paar KVP-leden zich af. De heer Mi- likan, beheerder van de Stadsgehoor zaal, zei dat uitstel wat hem be trof geen probleem was geweest. Door dit alles was de heer Per- Quin, voorzitter van de Katholieke Nederlandse Ondernemersorganisatie min of meer gedwongen een vrij lange inleiding te geven. Daarin schonk hij aandacht aan de structurele en de conjuncturele problemen, waarmee het midden- en kleinbedrijf kampt. „Er is een razendsnelle ontwikke ling in de behoeften, dus de onder nemer moet zich daarbij razend- nel aanpassen". Hij zei, dat er in de komende Ja ren meer mensen in het midden- en kleinbedrijf zullen gaan werken. De rentabiliteit van het bedrijf zou moeten worden opgevoerd, zodat die mensen inderdaad terecht kunnen. Dat opvoeren zou volgens de heer Perquin moeten gebeuren door het instellen van een goed research-ap paraat, door door de overheid be taalde goede voorlichting voor de ondernemers over het wat en hoe van het aanpassen aan de verande rende omstandigheden, en door het beschikbaar stellen van kapitaal. Van belang achtte hij, dat er een behoorlijke hulp-regeling zou komen voor degenen die hun bedrijf moe- en sluiten. Weinig heil zag hij in een recht streeks ingrijpen van de overheid in de loon- en prijsontwikkelingen. In de discussie over de typisch Leidse middenstandsproblemen be stond er enige ontevredenheid over de inzet van de KVP-fractie voor het midden- en kleinbedrijf. Raads lid Cornelissens zette uiteen, dat de KVP het vaak moeilijk heeft om de belangen van de middenstand te verdedigen tegen het PAK Op de vraag, of er nu wel eens een onderzoek is gehouden naar de wensen van de consument wat be treft de binnenstad merkte Kret op, dat zo'n onderzoek dan toch zou moe ten uitgaan van de situatie in de Leidse binnenstad. „Al wil nu 98 pet. van de ondervraagden een parkeer plaats, dan kan Je voor die 98 pot. nog geen wegen gaan aanleggen". Opmerkelijk was, dat een vrij groot gedeelte van de aanwezigen niet bleek te weten, dat de Steen straat definitief is afgesloten, en niet op proef. ADVERTENTIE Weekend-koopjes van Uw drankenadviseur JAMAICA RUM nu 9,75 JONGE JENEVER nu 9,35 VIEUX „MEILLEUR" nu 9.85 SHERRY Medium dry nu 3,95 Voor vader elke fles in speciale vaderdag verpakking zonder kosten. STEENSTR 8 TEL 21361 HERENSTR 6 - TEL 30069 HAARLSTR 204 TEL 21611

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3