Üüller schiet Duitsland ïaar 2-1 winst op Belgen Bona Stars 'gered' door drie Leidse zakenlieden CORONA Rudakov stopt een strafschop vader staat er gekleurd op ]elgische coach: We moesten voorzichtig zijn' Poloegajewski op drempel van eindzege Derde plaats voor Douze STADION WIL BLAUW WIT NIET MEER UTWERPEN Goethals huichelde. „Ik ben content met .e spel", analyseerde de Belgische coach de 21 uit deling tegen West-Duitsland. „Dat was ook de opzet: er een jgoede match van te maken. West-Duitsland geldt als één beste ploegen ter wereld. We gaan nu proberen de der plaats op te eisen. Derde van Europa op een totaal van 33, zou uitmuntend zijn voor België". chön (W-Dld's coach) stipte nochtans de vergissing aan, irdoor België een helft lang de tegenpartij als het ware naar finale „lokte". Als het voor rust niet zo defensief te werk gegaan, had het vermoedelijk meer bereikt. Beschouw nog eens de tweede helft. Met België moet je echt oppassen, meer Je het een vinger geeft, grijpt het ogenblikkelijk de Voor mij is België als ploeg beter dan Engeland". anmerking van Schön op zijn gen de Westduitsers. „We hadden irriteert de al zo emotionele als zichtbaar. „We moesten chtig zijn. Anders hadden we of zes moeten slikken. Dan we voor rust al verloren ge- Na rust namen we bewust risico. Toch werd het 20. tweede doelpunt vormde het fdat we in de eerste helft te- ibben ingehouden". U ikte in Goethals' opgewonden was, dat Müllers tweede it scorebord had mogen ha- oorstopper Thissen was belast i opvang van Europa's top- In ae 26ste minuut na de hing hij op circa vijf meter, etzer met een lange diepte- üller wegstuurde. Van Himsc: is geen contact tussen This- Müller. Dat kon je je toch rmitteren tegen zo'n goalget- iMijk iteiu van België was één van N die de afkeuring ventileer- het (te) late offensief te- voor de rust schrik belachelijk te worden gemaakt. Met Van Moer waren we er zeker weer uitgekomen. Van Moer houdt je niet tegen, hoe de opdracht ook luidt. Die zou de rest hebben meegezogen". Uit ontzag voor West-Duitsland in stalleerde Goethals tot aan de on derbreking vier middenvelders als bufferzone voor de verdediging. Verder weg mochten Van Himst en Lambert vooruitlopen op eventuele uitbraakneigingen. Maar daarbij moesten de halfs niet al te diep mee-penetreren. Martens bijvoor beeld assisteerde zelden als links- huiten, om niet Wimmer (de loop- Jongen van Netzer) te verontacht- zamen. De consequenties van die procedure: West-Duitsland was op het oog in de meerderheid, maar overrompelde in totaal slechts drie keer de Belgi sche „parate hap". Ondanks dat schamele beetje demarreerde de aanstaande Europese landskampioen naar 10, dankzij de unieke Müller. West-Duitsland werd evenwel kort voor het draaien, een strafschop onthouden, toen Dockx de ren van Kremers met een heupworp afbrak. De Schotse scheidsrechter MulJan tolereerde trouwens meer onwettige tackles. Hoewel beide partijen wat bedaarden, toen hij Vanden Daelè de gele kaart toezwaaide. Pedant Na rust bleek België (eindelijk) zijn nederig complex kwijt te zijn. De stormloop toonde aan, dat de stra lenkrans boven West-Duitsland heus wel is te doven. De Mannschaft van Schön steunt op uitzonderlijke ta lent als Beckenbauer, Netzer en Müller, met daarom heen zich weg cijferende werkers. Maar enkele weke plekken kunnen de eenheid verzwakken, zoals gisteravond de veel mistastende Schwarzenbeck en de licht overspannen Hönnes. België havende in ieder geval door zijn fa natieke inzet het Westduitse masker Jan Mulder hebben geboden. Maar Anderlecht kon dat niet aannemen, nadat Mulder zelf de kant van Ajax had opgezocht. Gepakt Alle Belgen konden het gisteravond niet vatten, dat Feyenoord indertijd had gezet. Dockx: „Ik heb hem niet al dat geld op Gerd Müller maar vijf keer aan de bal gezien. Maar hij maakte er wel twee. Ik zou niet hebben geaarzeld, als hij te koop was geweest". Van Himst: „Müller is een apart geval. Wij vliegen er uit, wanneer we zo wei nig doen als hij. Maar hij verzorgt de doelpunten. En dat is waarachtig niet altijd een kwestie van geluk. Daarom had ik hem altijd gepakt' Gerd Müller (donker shirt) in kansrijke positie voor het doel van Piot. Deze mogelijkheid laat Müller, zwaar op de huid geze ten door verdediger Heylens, voorbijgaan. Hij zou toch twee maal zijn waarde voor de Duitse elf bewijzen. Müllers privé-score ondervond nog concurrentie van invaller Polleunis, die zeven minuten voor de afmars 21 üi het net schroeide. Maar België had zijn kans op meer al veel vroeger domweg genegeerd. 'Daarom huichelde Goethals, toen hij het spel van zijn ploeg met i I pluimen versierde. Want hij raakte I [wel degelijk meer en meer ontgoo- i I cheld over de ongergonde eerbied i voor West-Duitsland Rusland in eindstrijd BRUSSEL Zelfs een half uur na het duel met Rusland liep de Hongaarse trainer Illowsky nog altijd wat verdwaasd rond. Op dat moment had Illowsky de af schuwelijke tegenslag van zijn team nog altijd niet kunnen ver werken. Acht minuten voor tijd immers mocht Hongarije van scheidsrechter Rudi Glöckner *n strafschop nemen, omdat Dzod- zuashvili Dunai had getorpe deerd. Szambor werd aangewe zen om de 1—0 voorsprong van de Russen teniet te doen, maar hij faalde: doelman Rudakov bokste Szambors simpele schot uit de hoek. Daardoor mag Rus land zondag in de finale van de strijd om de Europese landenti- tel tegen Duitsland aantreden. Verdiend was de Russische zege overigens nauwelijks. Daarvoor speel den de Russen te fantasieloos, met te weinig tempowisselingen. Een pass in de diepte was een zeld zaamheid. een schot uit de tweede lijn was kennelijk verboden en van een 12-combinatie leken de Rus sen nog nooit te hebben gehoord. Omdat ook de Hongaren in geen enkel opzicht deden denken aan de ploeg die ooit ongenaakbaar was, verliep de eerste helft bijna geruis loos. Na rust realiseerden de Russi sche ploeg zich dat er wat moest gebeuren. Hongarije, dat in de eer ste helft het initiatief voor een be langrijk deel had opgeëist, moest terug. Na zeven minuten al kwam Rusland op 10, toen Konikov een aanvankelijk afgeslagen hoekschop Ineens achter doelman Geczi joeg. Maar daar bleef het bij. Hongarije vond de kracht terug te komen en toen Illowsky de teleurstellende Bene en Kocsis naar de kant haal de en een beroep deed op zijn al bijna vergrijsde vedetten Dunai en Florian Albert, kreeg Hongarije zelfs nog kansen. Maar vooral dankzij de stoere aanvoerder Khurtsilava kwam de Russische de fensie nauwelijks in moeilijkheden. Merkte Illowsky later op: „Vooral door Khurtsilava heeft Rusland ge wonnen. Ongelooflijk, wat die man allemaal heeft gered". Niettemin kreeg Hongarije vanaf elf meter nog een unieke kans de stand gelijk te trekken. Maar zoals gezegd, Szambors trap was ge makkelijk houdbaar. Hlowsky, de handen ten hemel geheven: „Toch ben ik trots op mijn Jongens. Ik had niet verwacht, dat ze Rusland zo goed partij zouden geven. Voor dit elftal is het al een fantastische prestatie dat het de laatste vier heeft gehaald". De Russen vierden inmiddels uit bundig feest. Glimlachte Lev Yas hin, de legendarische doelman die het team begeleidde: „U heeft het gezien, Rudakov is een uitstekende opvolger van mij. Hij was voor mij de held van de avond". En trainer Ponomarew: „In de finale kunnen wij tegen Duitsland wraak nemen voor de 41-nederlaag die wij on langs in Mlinchen hebben geleden. Nu al zijn de spelers op die wed strijd gebrand. Ze zijn niet bang. want twee wedstrijden zijn nooit hetzelfde". AMSTERDAM Poloegajewski staat in het 12e IBM-toernool op de drempel van toernooiwinst. Na zijn gisteren verworven snelle remise met Szabo rest hem nog slechts een half punt voor de alleenheerschappij. Bij tweevoudig verlies hetgeen na tuurlijk ondenkbaar is kunnen nog slechts Kortsnoj en Uhlmann langs zij komen. Uitslagen, grootmeestergroep 13e ronde: Ree—Malich 10; Uhlmann Ivkow afgebr.; Hartoch—Padewskl -Langeweg—Kortsnoj 0— l; LJuboJevic—Donner 14—%; Enklaar Robatsch SzaboPoloega jewski BrowneTimman 01. Stand: 1. Poloegajewski 11; 2. Kortsnoj 9; 3. Uhlmann 8 en 1 af gebroken partij; 4. LJuboJevic 8; 5./6. Szabo, Timman 7%; 7.8. Don ner. Ree 7; 9. Langeweg 6%; v0. Malich 6; 11. Ivkov 5 en 1 afgebr.; 12. Robatsch 5; 13./15. Padewskl, En klaar, Browne 4; 16. Hartoch 3%. VOETBAL Het voetbalelftal van Uruguay heeft gisteravond in Oslo dankzij een doelpunt van Lattuda met 1-0 gewonnen van Noorwegen. Het was de eerste overwinning van de Uruguezen tijdens hun toernee door Europa. met de pedante grijns. Redder van het vaderland was weer eens Müller, die pal in de kritieke situatie 2—0 vastlegde. Het was zijn tweede, want voor de rust kopte hij een lob van (opnieuw) Netzer ach terwaarts over de weifelende Piot. De zwartharige schutter demon streerde daarmee voor de zoveelste maal zijn onschatbare waarde als 's werelds beste kansenibenutter. Toch twijfelde een Feyenoord-be- stuurder nog niet zolang geleden aan Müllers rendement in de Rotter damse ploeg. Feyenoord had hem toen kunnen kopen voor een som geld, die rond de twee müjoen schommelde. Dinsdagavond moet het volgens beweringen uit Brussel, in een panische bui 1,8 miljoen voor MEDEMBLIK In Medemblik is gisteren een begin gemaakt met de wedstrijden om het Europees kam pioenschap Finnjollen. De uitslag van de eerste race is: 1. Lundquist (Zwe)2. Henri Sprague (VS)3. Douze (Ned); 4. Werendskiold (Noor); 5. Edward Bennett (VS); 6. Kim Weber (Fin); 7. Blazej Wys- kowski (Pol); 8. Carl van Duyme (VS); 9. Adelbert Sturm (Oost); 10. Mauro Lelaschier (It). AMSTERDAM Van de zijde van de NV Het Nederlands Sportpark „Olympisch Stadion" heeft de rechts kundige raadsman van het bestuur van de stichting Blauw Wit, mr. dr. E. W. Catz, schriftelijk bericht ont vangen, dat het stadion niet bereid is de op 31 Juli a.s. eindigende over eenkomst met de stichting inzake de bespeling van twee van de drie bij- velden te verlengen of opnieuw een dergelijke overeenkomst aan te gaan. Het bestuur van de stichting Blauv. Wit zal zich beraden over de inge treden toestand en in geen geval wij ken voor druk van welke zijde dan ook. We hebben met Petrici en Van Eyck) weer een topteam LEIDEN De „sterren" willen weer gaan flonkeren. Bona Stars, vorig jaar „beroofd" van veel van de glinsterende klasse toen Pieter van Tuyll en Paul Ruysenaars werden weggekocht, boogt weer op een topteam „naar Nederlandse begrippen". Dank zij de gegarandeerde steun van een drietal Leidse za kenlieden heeft de basketbalvereniging de bestaande spelers kern kunnen behouden en bovendien kunnen aanvullen met twee ervaren krachten. Agon's Wim Petrici en Rudi van Eyck van Suvrikri zijn overgestoken naar Leiden. Bona Stars is ermee gered. Ter wijl een massale spelers-uittocht on afwendbaar leek, bood zich in de laat ste maanden van de competitie plot seling hulp aan. Op een al lang niet meer verwacht moment zoemde de stem van de heer Van der Klugt door de telefoon dat hij mede uit naam van de heren Van Zijp en Menken zijn diensten aanbood. Door Paul de Tombe Het trio wilde voor Bona Stars in toekomst reclame gaan verkopen en stelde de club alvast een garantiebe drag in het vooruitzicht. Bona Stars, al erg lang vergeefs op zoek naar een sponsor, zei onmiddellijk gretig ja. Van Zijp als woordvoerder van de drie: "Wij moeten echter niet worden gezien als sponsors: het is meer opgezet als een groot dona teurschap. Wij gaan voor Bona Stars op zoek naar mensen die reclame willen kopen. En die mensen vinden we ook. vandaar dat garantiebe- dirag". Klasse genoeg TENNIS Op de eerste dag van zijin D&vis-beker wed&trij d halve-fi nales Europese zone groep b) tegen Monaco heeft Spanje in Avila een voorsprong van 2-0 genomen. Oran- tes won met 6-0 6-1. 6-0 van Truchi en Gimen: segevierdte over Landau: 6-3, 6-2, 6-2. Met de toezegging van het hulpver- strekkende drietal kon Bona Stars 'n massaal spelers-vertrek voorkomen. Daarmee ook konden Petrici en Van Eyck worden aangetrokken. Spelers van wie Bona-coach Kallenberg zegt: "Ze zijn van de oudere garde, maar ze hebben nog klasse genoeg. Ze zijn niet voor niets allebei voor Suriname op de Olympische Spelen weest. Gekoppeld aan het huidige spelers bestand kunnen Petrici en Van Eyck weer van Bona Stars maken wat de ploeg met Van Tuyll en Ruysenaars al was: "Een voor Nederlandse be- grippen sterk team, van voldoende I kracht om bij de eerste zes te ein digen, zelfs al hebben de andere ploegen Amerikanen" (Kallenberg) Een publieklokker ook, want de be langstelling voor Bona Stars daalde vorig seizoen nat zo snel alls dte pres tatie-curve. Bona Stars-voorzitter An dré de Jong: "Het toeschouwers ge middelde is vorig seizoen snel weg gezakt. Dat gemiddelde lag in 70—71 op zo'n 400 per wedstrijd, maar toen eindigden we ook als derde. En hoe is het hier in Leiden? De toeschou wers komen alleen naar een goed team kijken: draait het niet meer dan blijven ze ook ogenblikke lijk weg". Gat Met dat gegeven in de hand is het niet moeilijk te bedenken dat de be groting vorig seizoen niet sloot. An- dré de Jong somt de sombere cijfers op: "Er was op een gegeven mo ment een tekort van 6 tot 7000 gul den. Het reclamebureau, waarmee was samengewerkt, zegde het contract op: verlies 1700 gulden. Mars (Energie Stars) en Fac totum Punch kwamen na een principiële ommezwaai van ons en 'n gesprek wel met 3000 gld'. 'donatie' voor de overname van Van Tuyll en Ruysenaars, maar het tekort bleef de begroting was afgestemd op een topteam. Omdat het team niet was. wat ervan verwacht werd, liep de belangstelling zwaar terug: een 'gat' van 4700 gulden. "Bovendien", ver wijst De Jong naar andere interne problemen, "vond obh het vorig seizoen oök nodig om als coach weg te gaan toen Van Tuyll en Ruyse naars vertrokken. In de periode daarna hebben wij onze keuze ge maakt. We hebben ons afgevraagd of we die rotzooi weer wilden. Of we nog langer jeugd wilden opleiden voor andere clubs. Dat wilden we niet, maar om spelers te houden moesten we een sponsor hebben. En die was niet te vinden. Tot ik werd opgebeld en die drie zakenlieden in teresse toonden. Dankzij hun toe zeggingen kan Bona Stars weer een topteam worden. We zijn achter de schermen al een tijdlang actief ge weest met het uitzoeken van de spe lers die wij nodig meenden te heb ben. We hebben de sportstichting op de hoogte gebracht (er zijn wat nieuwe dingen nodig: beveiliging van de baskets, verbetering sco rebord) en er is een selecWegroep van 24 spelers gevormd, waarin scherp wordt geconcurreerd voor de drie nog openstaande plaateen. In september willen we de gang van het publiek naar de Vijf Meihal gaan stimuleren. We willen dan een topsportavond organiseren: we wil len stunts bedenken: de 'zaterdag avond moet weer basketbalavend worden". Coach Kallenberg: „Bona Stars heeft iveer een voor Neder landse begrippen zeer sterk team" Braaf Ook die reclame wil Bona Stars goed aan de man brengen: Coach Kallenberg: "Wat ik vorig seizoen kreeg was een team met een paar eredivisiespelers (Peter de Jong, Stol en Maassen) met daarnaast een aantal jongens die braaf mee deden, maar die echte klasse mis ten. Toch haalden we nog een achtste plaats. Met de spelers die er nu zijn (Petrici, Van Eyck, de Jong, Stol, Maassen, de van een blessure herstelde Wallaart en Jeugdig ta lent Nieuwendijk) moeten we in leder geval de kampioensafdeling halen. Bona Stars zal zich in ieder ge val zo duur mogelijk "verkopen"... Breestraat 165, Leiden Deze moderne heren-muil in hippe-kleuren voor speciale VADERDAG-prijs Kleuren blauw, beige, rood. Prijs J&35".NuV maten 39/46

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15