Indonesië wingewest van Japan An Loc, geraamte van spookstad^™ Weer zelfverbranding in Litouwen Whitelaw wijst aanbod „Provisionals'' af GEVECHT ISRAËL- EGYPTE De dood vloog mee „Geef bewust geef sigaren" I ickHolm '72 14 JUNI 1972 BUITENLAND (Van onze correspondent) STOCKHOLM De vijfde Juni •1 voortaan bekend staan als de ■vereld-milieudag". Op die dag zul- jj de Verenigde Naties en alle jjden die op de VN-conferentie [er het menselijk leefmilieu aan lig zijn, acties moeten onderne- en 0m het milieubewustzijn in 0n land te versterken. Dat is één jjj de resultaten die de plenaire jgadering van de milieu-topcon- rentie in Stockholm gisteren urenlange discussie die aan beslissing voorafging, geeft Iter wel een duidelijk beeld van moeizaamheid waarmee hier be gingen tot stand komen. )e gedelegeerden hebben gisteren [der de hele dinsdag gestemd fr de voorstellen die in de drie - Kiale werkgroepen zijn voorbe- ïl de voorstellen hier al telijk geamendeerd waren, kostte de plenaire vergadering soms nog veel moeite om overeen- ïmning te bereiken. ok Ruyssenaers i-Ludo van Mierlo Indanks alle oponthoud wegens deke schermutselingen en te- glagen, begint de conferentie nu eerste (zij het magere) resul- te werpen, inder het hoofdstuk "Ontwikke- en milieu" zullen nu de vol- aanbevelingen worden opge- VN moet plannen maken voor studie naar de belangrijkste pro- uen, waaraan kustlanden met eüring tot de zeevervuiling zijn gesteld: ze moeten zoeken naar linistratieve, wettelijke en tech- he oplossingen daarvoor: ze een wetgeving voorbereiden de visstand in de territoriale eren te beschermen: ze moet Qiteitèn scheppen voor het uit- elen van kennis tussen minder- rikkelde landen, etc.; VN moet helpen internatio- standaardeisen te stellen aan inkten die belangrijk zijn voor nternationale handel: ze moet san wat het gevolg is van •eisen aan exportprodukten Fooral die van de ontwikkelings- en, etc.; op de conferentie aanwezige en mogen de milieuproblemen gebruiken om bepaalde landen un binnenlandse markt te we- ze mogen de kosten van pro- ieprocessen niet afwentelen op Dtwikkelingslanden: als de mi- )rg leidt tot een handelsbeper- voor de ontwikkelingslanden, moeten daarvoor compensatie- lingen worden getroffen, etc.; ien dient te onderzoeken in erre milieubederf kan worden rkt door een vermindering van roduktie, vooral die van syn- produkten: er moeten ien worden genomen om te keren dat d,e zorg voor het niet leidt tot een verminde- (Van onze correspondent) DJAKARTA De berichten dat Japan West-Irian van Indonesië zou willen pachten, zijn hier in In donesië nooit erg au serieux geno men. Het ls in de pers nooit een punt van discussie geweest. Een krant heeft weken geleden de mi nister van Buitenlandse Zaken Adam Malik om opheldering ge vraagd. De zaak werd ten stelligste ontkend en daarmee was voorlopig de kous af. Het is daarom des te opmerkelijker dat oud vice-presi dent Mohammed Hatta er onlangs op terug is gekomen en er een lij vige verklaring aan heeft gewijd, die door een aantal kranten inte graal is overgenomen. Door Peter Schumacher Zijn betoog verraadt een duide- lyke ongerustheid ten aanzien van de toenemende Japanse penetratie in Indonesië. Volgens Hatta hebben twee 'grote Japanse kapitalisten", te weten Sigeo Nagano en Simpei Omoto, beiden vooraanstaande fi guren uit de staalindustrie, de mo gelijkheid geopperd om West-Irian tijdens een periode van vijftig jaar van Indonesië te pachten tegen een bedrag van 15 miljard dollar. Hatta waarschuwt niet alleen tegen wat hy noemt "de nu nog kleine groep Japanse kapitalisten en imperialis ten" die het op Indonesië's grond stoffen hebben gemunt. Hij wijst er met minstens evenveel nadurk op dat West-Irian een integrerend deel is van de republiek Indonesië en evenmin als Java of Sumatra kan worden verkocht of verpacht. Het is duidelijk dat hier de natio nalist en socialist Hatta aan het woord is. Hij roept op om niet meer dan strikt noodzakelijk is van het buitenland te lenen en pleit voor een grotere eigen inspanning bij de ontwikkeling van 't land. Hij wijst op artikel 33 van de grondwet, waarin duidelijk wordt gesteld dat alle grondstoffen die van belang zijn voor het eigen land en het volk door de staat dienen te worden be heerd en geëxploiteerd. Als uitvloei sel van die wet' is het bijvoorbeeld niet meer mogelijk dat buitenlandse maatschappijen een concessie krij gen. Ze gaan nu een contract aan met het staatsoliebedrijf Pertamina. De toepassing van deze wet geldt nog niet voor alle delfstoffen. Daar zijn de Japanse staalmagnaten, die weten dat er in de Westiriaanse bodem naar alle waarschijnlijkheid veel rijke metaalertsen te vinden zijn, heel goed van op de hoogte. Op het ogenblik is de Amerikaan se firma U.S. Freeport bezig in West-Irian koper te winnen en heeft in samenwerking met U.S. Nickel grootse plannen er ijzererts te gaan winnen en verwerken. Ook heeft het gebied een groot hout- potentiëel. Hatta maakt in zijn ver klaring een vergelijking met Alaska, dat Amerika indertijd van Rusland kocht en grote olievoorraden bleek te bevatten. Ofschoon Hatta's waarschuwing over Japan's economische penetra tie ondubbelzinnig tot Tokio is ge richt, is tussen de regels door te lezen dat die waarschuwing op z'n minst net zo hard bedoeld is voor de Indonesische technocraten, die er bijna alles voor over schijnen te hebben om steeds meer buitenlands kapitaal aan te trekken. De recente olie-overeenkomst met Japan, die president Soeharto vorige maand zelf in Tokio is gaan ondertekenen, heeft hier in bepaalde kringen, die dezelfde gevaren zien als Hatta, kritiek uitgelokt. Japan is hier, evenmin als elders in Azië, erg po pulair. Japanse zakenlieden heb ben de reputatie meedogenloos te zijn. Volgens bepaalde berichten zou den ze president Soeharto's belang rijkste geestelijke adviseur Soedjo- no Hoemardani, op wiens advies het staatshoofd blindelings afgaat, volledig onder him invloed hebben. Deze waarnemers trekken een ver gelijking met Ratna Sari Dewi, Soe- karno's Japanse echtgenote, die volgens zeggen indertijd door be paalde Japanse zakenlieden werd "gebruikt". Intussen is het zo dat eenderde van alle Japanse buitenlandse in vesteringen in Azië in Indonesië worden gedaan. Van alle ontwikke lingsprojecten die Japan in Indo nesië steunt wordt vereist dat het benodigde materiaal in Japan wordt gekocht. Japan is duidelijk alleen geïnteresseerd in het opzet ten van industrieën die grondstof fen winnen. Voor projecten die de massawerkloosheid bestrijden en produkten maken bestemd voor de binnenlandse consumptie, heeft Ja pan veel minder belangstelling. Dit alles zal de econoom Hatta voor ogen hebben gestaan, toen hij zijn artikel over de mogelijke "over name" van West-Irian door Japan schreef. Met zijn kritiek op hen die den ken dat het land snel vooruit zal komen door steeds meer geld van het buitenland te lenen en steeds meer buitenlandse investeringen aan te trekken, heeft hij zich dui delijk geschaard aan de zijde van een groeiende groep van mensen, die in deze politiek grote gevaren zien voor Indonesië's onafhanke lijke positie in de wereld. Het zijn mensen die in veel gevallen terug willen naar wat zij zien als "de geest van 1945". Men vindt hen ook terug in be wegingen die de regering steunen. Dat werd mij onlangs duidelijk tij dens een lang gesprek met de voor zitter van de Kosgoro, generaal Mas Isman. De Kosgoro maakt deel uit van de "regeringspartij" Golkar. Het is een al 15 jaar bestaande or ganisatie die tracht via de coöpe- ratieve-gedachte (die Hatta ook sterk aanhangt) wat voor de kleine man te doen. De Kosgoro heeft af delingen over het hele land. Isman had vooral kritiek op de manier waarop het buitenlandse kapitaal wordt gebruikt en de onnodige luxe die men overal in Djakarta aan treft. Volgens hem blijft alles boven hangen en druppelt er veel te wei nig geld door naar de regio. "Als de regering op deze manier door gaat, dan loopt het hier binnen vijf tot tien jaar vast. De afstand tus sen het volk en de leiders in Dja karta is veel te groot geworden", aldus Isman. Hatta en Isman zijn beiden mensen van de "generatie '45", die de oorspronkelijke idealen trouw zijn gebleven en het ideaal van toen trachten over te planten op de Jonge generatie. De een zegt het onverbloemd, zoals de openhar tige Isman. Hatta doet het op zijn manier, maar voor de goede ver staander is het minstens even dui delijk wat hij bedoelt. De voormalige vice-president heeft de gewoonte pas ergens een meninig over te verkondigen, als hij werkelijk denkt dat er iets mis dreigt te gaan. Hij heeft, zo lijkt het, de berichten over de Japanse belangstelling voor West-Irian aangegrepen om zijn visie op de politieke technocraten te geven. Zijn figuur heeft, ondanks het te ruggetrokken leven dat hij leidt en zjjn zwakke gezondheid, nog een groot gezag. Intussen maken zijn vele vrienden zich op om op 12 augustus Hatta's zeventigste ver jaardag met enige luister te vieren. AN LOC Het marktplein van An Loc is vandaag een be graafplaats met rijen smerige bruine heuveltjes waar eens de groentenkramen stonden van een bedrijvig centrum van rubberplantages. Iemand heeft op een nabijgelegen stuk beton de woorden gekalkt „Het vaderland is u dankbaar". Ik kwam gisteren op een motorfiets in An Loc aan nadat ik uit een helikopter was gesprongen die op weg was naar een plaats ongeveer 2 kilometer ten zuiden van de stad om enkele Zuidvietnamese soldaten op te pikken die tijdens het door het Bevrijdingsfront beleg gewond waren geraakt. Een wanhopige scène volgde op J® pele soldaten poogden aan boord Tran Hoe-trong van het van het toestel te klimmen. Al leen de behendigste lichtgewonden speelden het klaar. Een man met een gebroken ben klom grimmig op het landingsgesetl, maar toen de helikopter na eerst voorzichtig van de grond te zijn gekomen plotseling snel opsteeg viel hij met van ider het hoofdstuk "voorlich- over milieu-aangelegenheden" onder meer de volgende aan- lingen worden opgenomen: VN moet landen desgevraagd echnische en financiële steun i om rapporten over het milieu stellen: om meetapparateur istalleren en om voorlichtings- ramma's over het milieu op te n; VN moet gegevens uitwisse- Sussen landen die gelijksoortige Èemen hebben; eVN moet periodiek rapporten ellen over de situatie van het selijk leefmilieu in de wereld geheel en ook rapporten over ale regio's; VN moet stappen onderne- te komen tot een inter- onaal programma voor voor- ing over het milieu, die in het »der op de burgers gericht moet de ontwikkelingslanden moe- daarby speciale steun en aan- 't krijgen; VN moet werken aan inter vale verdagen, zoals voor de terming van bepaalde eilanden studiedoeleinden: handel in aide soorten dieren en de he ining van de natuurlijke hulp- fflen. werkgroep, die zich bezig- lt met de herformulering van verklaring over het L^lijk leefmilieu, verkeert op moment in grote moeilijkheden, voorzitter van de werkgroep 't dinsdagavond een dramatisch *P op de leden gedaan om toch constructiever te gaan praten, oproep had echter weinig ef- ~i nog steeds wordt daarom mesd dat overeenstemming over universele verklaring niet meer zal worden. In dat geval echter de mogelijkheid dat oorspronkelijke versie toch nog 'de plenaire vergadering zal Proces in Brazilië Voor een mi litaire rechtbank in Rio de Janeiro (Brazilië) is dinsdag een proces be gonnen tegen achttien personen, die ervan beschuldigd worden een sa menzwering tegen de regering van president Medici beraamd te heb ben. Volgens de aanklager hebben zij financiële hulp ontvangen van Amerikaanse, Franse en Chinese communisten om zich met geweld van de macht meester te maken. Bofalarm voor Sjah Nog geen drie uur voor de aankomst van de Sjah van Perzië in Genève is giste ren bomalarm gegeven in het Palais des Nations waar de Sjah vanochtend het woord voerde op de 57ste con ferentie van de Internationale Ar beidsorganisatie. Op het terrein van dit gebouw waar het hoofdkwartier van de VN in Europa is gevestigd, werd 'n bom gevonden. Twee uur la ta- vond de politie een bom in een koffer in een hal op het vliegveld. De twee bommen die niet ontploft zijn, zijn door deskundigen van de politie meegenomen. Het vliegveld werd bewaakt door 150 politiemannen. Levenslang Het Turkse militai re hof van appel heeft gisteren de doodstraf uitgesproken voor drie jeugdige terroristen gewijzigd in le venslange gevangenisstraf. Het drie tal was üd van een organisatie ge naamd "Turkse Volks-bevrijdlngs- front" en was ter dood veroordeeld wegens deelnemen aan de ontvoe ring en het was ter dood veroordeeld wegens deelnemen aan de ontvoe ring en het doden van de Israëlische consul-generaal Ephraim Elrom in mei 1971 in Istanboel. persbureau Reuter Dood Overal in An Loc is het dood ei verderf. Er zijn nauwelijks 10 hui zen overgebleven, of geraamtes er van, na het beleg van 65 dagei door mogelijk meer dan 10.000 le den van het Bevrijdingsfront. D( belegeraars werden gisteravond te ruggedreven vanuit hun stellingen rond de stadsgevangenis naar het uiterste zuiden van de stad maar de raketten en granaten blijven val len. Je moet blijven lopen. Een raket slaat in en er volgt 'n vernie tigende explosie. Een man valt dood of gewond neer maar hij wordt achtergelaten in de haast een goed onderkomen te vinden. De stank van de doden doet je kokhalzen. Ik zag de lijken van guerrillastrij ders vlakbij een verwoeste tank van het type T-54. Na weken in zon en regen te hebben gelegen waren het niet meer dan skeletten. Een groep vluchtelingen, bleek en ma ger, kwam strompelend naar de stad terug. Ze hadden zich langs de hoofdweg zuidwaarts begeven maart het Front legt nog steeds hinderlagen langs de weg dus keer den ze maar naar de stad terug. Een man vraagt me om een siga ret, in An Loc kun je een pakje verkopen voor vijftien maal de ori ginele prijs. Samen De vluchtelingen hebben samen met de soldaten in de bunkers ge leefd. Ze deelden mee in hun rant soenen en wachtten op de dag dat ze konden ontsnappen. Onge- R_.._ii,_L.L_r veer 10.000 hebben zich al in vei- Dcvcuicuucr ligheid kunnen brengen. Volgens officiële cijfers zijn minstens 3000 burgers gedood, gewond of worden vermist. Een Zuidvietnamese of ficier zei me dat de strijd om An Loc voor zijn kameraden even be slissend was als Dien Bien Phoe bij het verslaan van de Fransen in 1954. Ze zeiden dat het bombardement van 't Bevrydings- front van raketten, granaten en mortieren, dat op zijn hoogtepunt zo'n 1000 inslagen per dag omvat te, tweemaal zo zwaar was als de aanval op het Franse garnizoen. Maar de verdedigers van An Loc hebben de steun gehad van Ame rikaanse en Zuidvietnamese lucht aanvallen waarbij duizenden ton nen bommen werden gegooid op de rubberplantages rond de stad waar het front zijn stellingen had opge bouwd. „Hé, wilt u de tank zien die ik heb bemachtigd", vraagt 'n Zuidvietna mese soldaat wijzend op een tank van Russische makelij in een vlak bij gelegen bomkrater. Hij stapt in, start de motor en de tank rijdt langzaam achteruit. De lens beschermer van mijn camera is be schadigd en hij geeft me de rub- berkap van het kijkgat in de tank. Ik trof de bevelhebber van An Loc, generaal Le Van hoeng, maar kon hem nauwelijks herkennen. Hij was veel magerder dan foto's van hem tonen die ik in Saigon had gezien. Hij heeft op dit ogen blik geen tijd voor verslaggevers. Het uniform van een Amerikaan se adviseur die by hem is, is zo vuil en versleten door het verblijf in de bunker dat ik enkel door de tekens op zijn helm kan ontwaren dat hij kolonel-is. Een andere Amerikaanse advi seur, een kapitein, is erg dankbaar voor een paar kleine stukjes Frans brood die ik uit Saigon heb mee gebracht zelfs al is het brood 24 uur oud. Hij smeert er wat jam op en boter uit zijn noodrantsoen. Het garnizoen hoopt dat het erg ste voorbij is, dat het front zich terug trekt. Maar niemand weet waar het zich ophoudt. Het oerwoud begint aan de rand van de stad en er moeten zich in het oosten grote uitwijkplaatsen be vinden. Een helikopter met verse regeringstroepen komt in de stad aan en plotseling dalen weer raket ten en granaten op het gebied neer. Het stof trekt op en een soldaat zit op de grond zwaaiend naar zijn kameraden om hulp. Hij kan niet lopen. Na de nacht te hebben doorge bracht in de kelder van een huis, samen met regeringstroepen, nam ik een helikopter terug naar Sai gon met minstens 50 brieven bij mij van soldaten uit An Loc voor hun families. Straat in An Loc DETROIT (Reuter) De ont ploffing die maandagavond een Amerikaans lijnvliegtuig tot een noodlanding dwong, blijkt niet veroorzaakt door 'n bom maar door een metalen doodkist die door de deur van 't bagageruim sloeg. Door het plotseling wegvallen van de druk ontstond een explosie, die het landingsgestel zwaar beschadigde De doodkist, met een lijk erin, was in het bagagecompartiment gaan schuiven en is met de deur over de grens, in Canada, aange troffen. Elf van de 67 inzittenden van de DC-10 van "American Air lines" liepen lichte verwondingen op door de explosie of bij de nood landing op de luchthaven van De troit. MOSKOU (Reuter) In de Sow- jetrepubliek Litouw»en heeft volgens onbevestigde berichten opnieuw 'n jongeman zich vermoedelijk om politieke redenen door zelfver branding om het leven gebracht, d'e tweede in een maand tijds. Naar verluidt speelde het incident af in het stadje Varena. Het vori ge geval van zelfverbranding deed zich op 14 mei voor in de stad Kauna en leidde tot twee da gen van onlusten, waarbij volgens onofficiële berichten verscheidene duizenden mensen betrokken waren. Er heerst al enige tijd' onrust in deze Baltische republiek van 3,5 miljoen inwoners. Leden van de katholieke bevolkingsgroep hebben protesten geuit over gebrek aan godsdienstvrijheid. Volgens zegs lieden in Moskou klom de jonge man in Varena op het dak van een gebouw van vier verdiepingen waar hij zich met benzine overgoot en vervolgens brandend omlaag sprong. Hij overleed vier dagen la ter in het ziekenhuis. menigte "vrijheid voor Litouwen" tijdens verbitterde gevechten met politie en leger. Volgens onofficië le kringen zitten naar aanleiding van deze onlusten in de Litouwse hoofdstad Vilnius circa 200 mensen in voorarrest. Er zou in Kaunas nog druk worden gepatrouilleerd. ADVERTENTIE TEL AVIV/CAIRO (Reuter) Israël en Egypte zeggen, vliegtui gen van elkaar te hebben neerge schoten bij een luchtgevecht dat zich gisteren rond het middaguur boven d'e Middellandse Zee heeft afgespeeld. Eerste meldde Israël dat twee Egyptische Jachtbommenwerpers van het type Mig-21 omlaag wa ren geschoten en dat alle Israëli sche vliegtuigen behouden op him basis waren teruggekeerd. Maar Egypte maakte later bekend dat Israël hij het gevecht twee Mira ges had verloren. Volgens een woordvoerder in Tel Aviv waren Israëlische vliegtuigen die een verkenningsvlucht maak ten. 40 kilometer uit de kust van het door Israël bezette schiereiland Sinai aangevallen door Egyptische toestellen. Twee Migs-21 waren neergeschoten en men had de twee piloten aan parachutes in zee te recht zien komen. De Egyptische radio sprak van een luchtgevecht ten noorden van Ras al-Barr, een kustgebied aan de monding van de Nijl, 45 kilo meter ten westen van Port Said. Volgens een Egyptische militaire woordvoerder hadden om 16.20 uur plaatselijke tyd negentien „vijan delijke vliegtuigen ons luchtruim boven Ras al-Barr geschonden". Ze waren onderschept door Egyp tische toestellen en "er ontwikkel de zich ten noorden van Ras al- Barr een luchtgevecht waarbij twee vijandelijke Mirages werden neergeschoten en in zee stortten". Er waren ook twee Egyptische toestellen getroffen, aldus de ra dio. Het was de eerste luchtslag tussen de twee landen sinds op 7 augustus 1970 langs het Suezka- naal een bestand van kracht werd. De spanning in het Midden-Oos ten, al aanzienlijk opgevoerd door de aanslag van vorige maand op de luchthaven Lod bij Tel Aviv, lijkt door dit incident tot het kook punt gestegen. Het was het ernstigste incident tussen dë twee landen sinds vorig jaar september een Israëlische ka nonnier een Egyptisch vliegtuig neerschoot dat over zijn stelling aan het Suezkanaal vloog. Een week later nam Egypte wraak door een Israëlisch vrachtvliegtuig bo ven de Sinaï met een raket neer te halen. Daarbij vonden de zeven bemanningsleden de dood. Israël heeft volgens een radio commentator nu sinds de zesdaag se oorlog van 1967 in totaal 114 Egyptische vliegtuigen neerge schoten. Als eigen verliezen zijn 17 vliegtuigen opgegeven. ADVERTENTIE Zondag is het weer vader dag. Wat zouden we vader dit jaar nou eens geven? Een doos geurige sigaren. Er is JÉftuvoor ieder soort vader VC: -wel een passende sigaar^jlj^te vinden. Zoek SBBteen lekkere voor 'm. (0+ administratief MEDEWERKER ,,Taagd op klein modern kan- te Leiden. Typen vereist, 'personalia (kort en zake- met opgave verlangd sala- te richten aan het bureau 1 dit blad onder no. 29015. Discretie verzekerd. BELFAST (AP, Reuter) De Britse minister van Noord-Ierland, William Whitelaw, heeft gister avond het aanbod van de militan te „Provisionals" van het Ierse Republikeinse Leger afgewezen om in ruil voor vredesbespreking een bestand van zeven dagen af te kon digen. Het aanbod van het IRA was af hankelijk gesteld van aanvaarding door de Britten van de voornaamste eisen van de guerrilla organisatie, zoals beëindiging van de arrestaties en razia's naar wapens. Het IRA heeft gewaarschuwd dat hun cam pagne van geweld in verhevigde mate zal worden voortgezet als de 'Britten het aanbod afwijzen. Whitelaw wees het aanbod af. omdat zo zei hij, hij niet kon „in gaan op door de terroristen gestel de ultimatums". De vredesbesprekingen zouden volgens de Provisionals worden gehouden in het „Vrije Derry". het gebied in Londonderry dat in han den is van de Provisionals en waar de politie en de Britse militairen nooit komen. De leiders van de „provisionals", onder wie stafchef Sein MacStio- fain, deden hun voorstel op een persconferentie in Londonderry. De IA-leiders zeiden ook bered te zijn een ontmoeting met White law hebben op een plaats naar zijn keuze, mits hen dan ook de verzekering van een vrijgeleide zou worden gegeven. H°t bestand zou morgen om 18.00 van kracht worden. Terwijl de IRA-leiders hun voor waarden voor een bestand bekend maakten, pleegde Whitelaw over leg met de militante protestantse Leiders die gedreigd hebben om van af het komende weekeinde de pro vincie lam te leggen als de Britse minister niet tegen het IRA wil optreden. De protestanten van Noord-Ier land besloten het komende week einde geen barricades op te richten in Belfast. Dit besluit werd bekendgemaakt enige uren nadat de Britse minister voor Noord-Ierland William Whi telaw had geweigerd in te gaan op het voorstel van de „Provisionals" Kort voor middernacht heeft een woordvoerder van de Associatie ge zegd dat „de plannen voor het week einde gedurende twee weken waren uitgesteld". Hij zei dat de Associatie voor zou zorgen dat dit besluit door alle protestanten werd gerespec teerd. Als iemand barricades zou oprichten zal de Associatie ze op ruimen, zei hij. '3#, Wr

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9