Heden Vjpona Stripi HOOP OP HERVATTING VIETNAM-BESPREKING Dreigende taal China tegen VS I SAIGON LIJKT NIET BEREID OM VOOR THIOE TE STERVEf i Met de brom fiets op de vlucht Generaal Lavelle zou het weer doen Barzel wil nu nog geen verkiezing Vlak voor de ouverture moest ik toch nog even't verschil voelen. Stockholm milieu '72 (Van onze correspondent) STOCKHOLM De VN-confe- rentae over het menselijk leefmi lieu in Stockholm heeft gisteren de gehele dag in het teken gestaan van politieke strijdpunten en met name de Chinese aanval op het Amerikaanse optreden in Vietnam. De Amerikaanse reactie op de Chi nese aanval volgde gisteravond aan het eind van de plenaire vergade ring. Door Henk Rijssenaers en Hans-Ludo van Mierlo De leider van de Amerikaanse delegatie, Russel Train trok de zaak zoals te verwachten viel in het vlak van de politieke tegenstel lingen. „Als vertegenwoordiger van mijn land, dat sterke pogingen heeft gedaan en zal blijven doen om deze conferentie tot een suc ces te brengen, betreur ik het dat de speech van de Chinezen zo sterk was geladen met politieke en ideo logische uitspraken". Onmiddellijk na de Amerikaanse verklaring vroeg de leider van de Chinese delegatie Tang Ke het woord. Hij verklaarde de Ameri kaanse reactie niet te kunnen be grijpen en verzocht de vergadering opnieuw op het Amerikaanse op treden in Vietnam te mogen terug komen. De plenaire vergadering zal hierover vandaag een beslissing Toen Zuid-Vietnam in de plenai re vergadering aan het woord kwam vriendelijk toegelachen door de Amerikaanse delegatie verlieten de Chinezen stilzwijgend de vergadering. De Zuidvietname- zen maakten van de gelegenheid gebruik op him beurt een aanval op China te doen. De leider van de Zuid Vietnamese delegatie, Le van Loi, verwees naar het optreden van de Chinezen in een van de werk groepen maandagmorgen. Een voorstel van Peru en Nieuw Zeeland, om alle proeven met kernwapens en vooral de proeven in de atmosfeer te veroordelen werd alleen door China en Frankrijk vei-worpen. De Verenigde Staten, En-geland, Nederland en enkele an dere Westerse landen onthielden zich van stemming. De Nederlandse delegatie stelde tijdens de discussie over dit punt voor om alleen de proeven met atoomwapens in de atmosfeer te veroordelen. Over het Nederlandse stemgedrag zei later, dr. J. Fixse- boxse, algemeen secretaris van de delegatie: „We hebben dat gedaan omdat anders helemaal geen proe ven meer genomen konden worden. Ook niet ondergronds en ook niet in de laboratoria. Nederland is wel voorstander van een algemeen ver bod, maar dan moet er aan veel meer voorwaarden worden voldaan, anders komt het veiligheidsaspect in het gedrang". De universele verklaring levert nog steeds een van de moeilijkste problemen op. De speciale commis sie die met de herformulering daar van belast is, vergadert bijna dag en nacht, maar toch is er nog geen uitzicht op een spoedig resultaat. De plenaire vergadering van van ochtend. die zou moeten gaan over deze verklaring, is dan ook afge last. Vanmiddag zullen de eerste resultaten uit de andere commis sies besproken worden. Uitsluiting wettig Heit. Ameri kaanse Hooggereohitsfbof heeft giét-e ren met zes tegen dtrie stemmen d-e uitspraak gedaan, dat besloten clubs in de Verenigde Staten het recht hebben negers uit te si uiten. De lei der van die meerderheid van de ka mer van afgevaardigden van de staat Pennsylvania, de neger Leroy Irvis. aan wie toegang tot de 'Moose Lodge' In Harrisburg (Pennsylvania) ont zegd is bleek van oordeel, dat deze club geen negers mag uitsluiten om dat zij een vergunning voor alcoho lische dranken heeft van de staat Pennsylvania. Stijgend dodental Het aantal doden als gevolg van d-e overstro mingsramp in Rapid City in de Ame rikaanse staat Zuid-Dakota is gis teren bot 208 gestegen. Er zijn in tussen nog ongeveer 500 vermisten. Zes personen uit Zuid-Viel- nam spoeden zich op de bromfiets naar het zuiden. Deze vluchtelin gen beschikken tenminste nog over een vervoermiddel om aan het oorlogsgeweld te ontkomen. Voor velen is dit niet het geval. DINSDAG 13 JUNI 1972 ADVERTENTIE Er zijn weer vliegen dus... zijn er ook weer Vapona Strips. Haal er nu een. Dan heeft u tenminste de hele zomer geen last van vliegen en muggen. de strip waarvan u weet dat-iesoedis J^j^l Bommen zonder bevel op N.-Yietnam WASHINGTON lUPI Als ge neraal John D. Lavelle (55) die ge degradeerd en gepensioneerd werd wegens zijn opdrachten tot bomaan vallen op Noord-Vietnam, het nog eens over zou moeten doen, „zou hij hetzelfde doen". Tijdens het onderzoek van een subcommissie van het Congres deel de Lavelle mee. dat de commandant van de Amerikaanse troepen in het strijdgebied, Abrams, wist dat hij opdracht tot de bomaanvallen gaf ofschoon deze in strijd waren met het Amerikaanse beleid in die tijd. "Ik geloof dat generaal Abrams wist wat ik deed". Maar Lavelle was ervan overtuigd, dat Abrams niet wist dat aan het publiek onjuiste mede delingen ovei' de aanvallen werden verstrekt. De staf-chef van de luchtmacht, BERLIJN (AFP) Rainer Barzel, voorzitter van de Westduitse Chris tendemocratische Partij, heeft in West-Berlijn officieel bevestigd dat zijn partij niet bereid is in een ver standhouding met de socialistisch- libera-le regeringscoalitie op vervroeg de Bondsdagverkiezingen aan te stu ren. Barzel. die het woord voerde op een commissievergadering van de CDU, zei dat alleen Bondskanselier Willy Brandt de weg naar zulke verkie zingen kon effenen. De coalitieregeling in Bonn her innerde juist gisteren aan haar of ferte om over vervroegde verkiezin gen een gesprek te openen, hoewel deze er van overtuigd is dat ze tot 't najaar van 1973 wanneer haar zittingsperiode eindigt alleen kan blijven regeren. generaal John D. Ryan, deelde de I subcommissie voor de strijdkrachten mee, dat hij een inspecteur-generaal I naar Vietnam had gezonden nadat hij gehoord had van de beschul- digingen inzake het zonder toestem- i ming bombarderen van doelen in Noord-Vietnam- Gebleken was, dat in drie maan- den tijd 147 vliegtuigen 28 bombar- I dementsmissies hadden uitgevoerd I zonder dat daarvoor machtiging was gegeven. j Lavelle getuigde, dat hij besloten j had een zeer ruime interpretatie te geven aan de instructies die in ja nuari van kracht waren geworden ter beperking van de' luchtaanvallen. Hij betoogde dat de aanvallen nood- I zakelijk waren als tegengewicht. voor I de uitbreiding van de communistische verdedigingsmacht en de Noordviet- I namese infiltraties over de gedemili- I tariseerde zone. Op de vraag aan de tot driester- rengeneraal gedegradeerde Lavelle of 1 zijn bombardementen succes hadden, I antwoordde hij„veel succes". Verwacht wordt, dat 'de subcom missie verdere vragen aan generaal Ryan zal stellen over de kwestie waarom het ministerie van Defensie i niet inging op de redenen voor het pensioneren van de generaal toen de I pers inlichtingen vroeg. Het Pentagon had aanvankelijk meegedeeld, dat ge neraal Lavelle wegens gezondheidsre- I dienen vertrok. I Lavelle getuigde dat hij, ook als hij geen rugklachten en hartruis. en em fyseem had, zou zijn heengegaan. Hij zei onjuist rapporten te hebben j ingediend over Noordvietnamese ac- j tiviteit om zgn. beschermingsaan- i vallen in antwoord op acties te recht- j vaardigen. Alleen militaire doelen I werden getroffen. j De voorzitter van de commissie, Ed ward Heert. Democraat uit Louisia- na, wil vermoedelijk achter geslo- j ten deuren nadere mededelingen over de zaak hebben. Naar in Congreskringen is mee- j gedeeld, zal men mogelijk ook de mi nister van Defensie, Meivin Laird. willen horen. Generaal Lavelle, die in de tweede oorlog in Europa vlieger was, heeft I 33 Jaar in de luchtmacht gediend. PARIJS (Reuter, AP, AFP, DPA) Er is een flauwe hoop dat. de vredesonderhandelingen in Parijs over Vietnam zullen worden hervat. De Verenigde Staten hebben laten doorsche-1 meren dat ze mischien spoedig een einde zullen maken aan hun boycot van vijf weken van het vredesoverleg over Viet nam in Parijs. De Amerikaanse hoofdonderhan delaar op het overleg, William Por ter, keerde gisteren op zijn stand plaats terug en verklaarde: „Presi dent Nixon hecht er ten zeerste aan om ten aanzien van Vietnam tot een of andere oplossing aan de conferéntietafel te komen". „Mijn terugkeer in Parijs is een aanwijzing te meer omtrent zijn gedrevenheid en hoop dat het tot zulk een oplossing zal komen", voegde hij eraan toe. Porter wilde niet zeggen of hij nieuwe voorstellen op zak had, maar hij verklaarde wel dat aan hervatting van het overleg geen nieuwe voorwaarden werden ver bonden. Van Amerikaanse zijde werd het overleg op 4 mei op last van president Nixon afgebroken. De onderhandelaar zei dat de voornaamste boodschap die hij uit Washington had meegebracht, was dat de Verenigde Staten bleven proberen de tegenstander en zijn beweegredenen te begrijpen. „De regering van president Nixon bevat enkele problemen waarmee de an dere partij kampt", zei hij. Met betrekking tot berichten dat Xoean Thuy, de Noordvietnamese onderhandelaar, spoedig uit Hanoi naar Parijs zal terugkeren met nieuwe voorstellen verklaarde Por ter misschien is de andere partij geneigd opnieuw een poging te ondernemen. Ik herhaal dat wij daartoe bereid zijn". De geheime onderhandelaars, voor Amerika Kissinger en voor Noord-Vietnam 40.000 in Thailand. De Zevende Vloot voor de kust van Vietnam heeft ongeveer 42.000 man aan boord en er zijn nog ongeveer 10.000 manschappen op Goeain, van waaruit aanvallen worden onder nomen met B52 bommenwerpers. In totaal zijn dus nog steeds 152.000 man betrokken bij de strijd in Viet- Aanvallen Het Noordvietnamese persbureau meldt dat in mei door meer dan 7.000 Amerikaanse vliegtuigen aan vallen waren gedaan met bommen, raketten en geschut op doelen in Noord-Vietnam, en dat daarbij „duizenden burgers waren gedood en gewond". De aanvallen zouden „grote schade hebben toegebracht aan economische installaties, dam men, dijken, fabrieken, scholen, zie kenhuizen. kerken en tempels. Zfj waren gericht geweest op een groot deel van Noord-Vietnam", aldus het communiqué. In Zuid-Vietnam zouden in mei zware Amerikaanse bommenwer pers 25 aanvallen hebben uitge voerd op door burgers bewoonde gebieden in de provincie Kwang Tri, op streken ten noorden en ten westen van Hoe-ee en in de omge ving van An Loc, de door de com munisten omsingelde provincie hoofdstad die 95 kilometer ten noorden van Saigon ligt. Oorlog Le Due Tho bevinden zich echter respectievelijk in Japan en Bulga rije, Tho vertrok in het weekeinde en zei niet te weten wanneer en of hij terug zou komen. Vertrek Het Amerikaanse opperbevel in Saigon heeft bekend gemaakt dat de sterkte van de Amerikaanse strijdmacht in Vietnam verleden week met 1800 manschappen is ge daald. De daling bestaat alleen op papier, aangezien eenheden van de luchtmacht simpelweg van bases in Vietnam naar Thailand worden overgeplaatst en even actief aan de strijd zullen blijven deelnemen. Op het ogenblik zijn er 61.900 Ame rikanen in Zuid-Vietnam en bijna De Noordvietnamese regering heeft een oproep tot het volk ge daan om snel over te gaan schake len op een toestand van oorlog en tal van beperkingen en bezuinigin gen te gaan invoeren, zoals gezien de „oorlogszuchtige, koppige en verraderlijke houding" van de Ver enigde Staten. Schept 'en De Amerikaanse marine heeft in een uitgesteld communiqué bekend gemaakt dat torpedoboten zaterdag in de Golf van Tonkin slag hebben geleverd met Noordvietnamese kustbatterijen. Op de Amerikaanse schepen werden ongeveer 150 gra naten afgevuurd. De Bausell werd licht beschadigd, maar behoefde niet uit de strijd te worden geno men, aldus de marine. Geen der bemanningsleden werd gewond. PEKING iAFP» De uitbreiding van de Amerikaanse bombardemen ten op Vietnam betekent "een be dreiging voor de veiligheid van Chi na". aldus staat in een communiqué van de Chinese regering dat maan dag is verspreid door het persagent schap Nieuw-Chma. "De regering en het volk van Chi na veroordelen met verontwaardi ging het Amerikaanse imperialisme, voor zijn nieuwe escalatie van de oorlog", aldus het communiqué van het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Het is de internationale plicht van bet Chinese volk om het volk van Vietnam te steunen en te helpen in zijn oorlog tegen de Amerikaanse agressie en voor het nationaal wel zijn", vervolgt het communiqué. "Al sinds een maand is het Ame rikaanse imperialisme, tegen krach tige veroordeling en oppositie van mensen in de hele wereld in. door gegaan met escalatie van zijn oorlog tegen de Demooratische Republiek Vietnam. Niet alleen heeft het de havens van Noord-Vietnam ge blokkeerd en de mijnen neergelegd, en dagelijks vliegtuigen en schepen opdracht gegeven om aanvallen te doen op steden, dorpen en bewoon de kustgebieden, maar 't heeft daar naast geleidelijk zijn bombardemen ten uitgebreid tot streken dichtbij de Chinees-Vietnamese grens, waardoor de veiligheid van China in gevaar kwam", aldus de verklaring. Ze eindigt: "Het Amerikaanse imperia lisme moet weten, dat de heldhafti ge volkeren van Vietnam en v? dere Indochinese naties, in hun stri]^! niet alleen staan". ADVERTENTIE Sheriff gearresteerd De Sheriff van Lake County in Florida is giste ren gearresteerd op beschuldiiginig van moor op een neger. Het slacht offer Timmy Vickers stierf op 23 anril. Vickers werd gevangen gezet omdat hij de borgtocht van 26 dollar niet kon opbrengen nadat hij een verkeersovertred'inig had begaan. Hij stierf elf dagen later in een zieken huis. Volgens de granid jury was Vickers getrapt en geslagen en daar na zes dagen in een kleine cel opge sloten zonder raam. Je moet'm voelen. De nieuwe Philishave'QO Super, (Maak ook het gebaai van de tevreden driekop-scheerder). SAIGON De Zuid Vietnamese hoofdstad heeft tot voor kort nauwelijks iets gemerkt van het oorlogsgebeuren. Integendeel een groot deel van de bevolking van Saigon boerde goed bij het leed van haar landgenoten. Het offensief van het Bevrij- Door Christian Roll dingsfront en de Noordvietnamezen heeft daar echter een eind aan ge maakt. Het onverschillige Saigon krijgt eindelijk te maken met de harde kanten van het oorlogsge beuren President Thloe heeft de noodtoestand uitgebreid. Alle man nen in de leeftijdsgroep van 17 tot 43 tr zijn opgeroepen voor mili taire dienst. Verder denkt Thioe aan een nieuwe belastingwetgeving, een volledige uitschakeling van de oppositie en een nog strengere cen- Over een wetgeving die hem vol ledige volmachten zou geven is de afgelopen week in het Zuid- vietnamese Congres ultentreure ge sproken. In eerste Instantie wees de Senaat een voorstel daartoe af, maar het afgelopen weekeinde leek een compromis bereikt te kunnen worden tussen president én volks ver tegen woordiging Alleen Zuidvietnamezen, die ook de Franse nationaliteit bezitten mo gen het land verlaten. De acht uni versiteiten van Zuid-Vietnam zijn gesloten. De 36.000 studenten zouden zich. zogenaamd vrijwillig hebben aangemeld voor frontdienst. Meis jesstudenten werken in de zieken huizen en vluchtelingenkampen. Thioe, d'ie al eerder heeft bewe zen, handig te kunnen manoeuvre ren, lijkt ook nu de zaak stevig in handen te hebben. De oppositie, zelfs de boeddhisten, hult zich in zwijgen. Politie en militaire autori teiten heersen in Saigon. In de elf wijken van de hoofdstad zijn mili tairen voor de civiele ambtenaren in de plaats gekomen, 's Avonds na tien uur mag geen onbevoegde zich meer op straat vertonen. Bars en bordielen eens het toe vluchtsoord voor vertier voor de Amerikaanse soldaten zijn dicht. De meisjes van lichte zeden zoeken hun klanten nu op straat en op de terrassen van het Hotel Conti nental. Ook economisch gaat het Saigon niet best. Dat is niet zo zeer een- gevolg van het offensief van het Bevrijdinigfronit en Noord-Vietnam, maar vooral van de terutrekking van de Amerikaanse grondtroepen. De prijzen van levensmiddelen en andere consumptiegoederen zijn de laatste maanden aanzienlijk geste gen. Hoewel nog in veel winkels con sumptiegoederen uitgestald liggen die men niet zou verwachten in een oorlogvoerend land, kunnen nog maar weinig inwoners van de stad ze, sinds de devaluatie van de pias ter, veroorloven. Vooral de modehuizen waar bar meisjes en maltresses van de Ame rikanen zich plachten te kleden, staan op de rand van die afgrond. In het straatbeeld overheerst niet langer de jeans en mini-rok, maai de Ao Dai, de traditionele kleding van de Vietnamese vrouw. Een nauwelijks te schatten aantal Saigonezen is werkeloos geworden. TV-apparaten en transistor-radio's worden bijna niet meer gekocht. Door de hoge belastingen hebben zaken, die dit soort artikelen verko pen nauwelijks overlevingskansen. Ook de beruchte zwarte markt, waar goederen van het Amerikaans leger him weg vonden naar de be volking, is niet meer wat het was. Illegale handel in dollars bestaat nog maar nauwelijks. De zwarte koers ligt omennabij de 390 piaster de officiële is vastgelegd op 415, Orde Saigon moet zich eindelijk bij de oorlog aanpassen. In de stad heerst nu ongeveer dezelfde rust en orde als tijdens 't regime Diem. Het uit gaanscentrum Tu Do, met zijn zij straten vol bars, nachtclubs onder magnifieke lichtreclames is dood. De bedelende en stelende kinderen zijn uit het straatbeeld verdwenen. De meeste bedelaars zijn op het ogenblik oorlogsinvaliden zonder armen of benen. Langs hen heen rijdt echter nog steeds het intensie ve verkeer. Met 900.000 voertuigen op drie miljoen inwoners waaron der alleen al 600.000 bromfietsen en scooters, is Saigon de meest gemo toriseerde stad van Azië. Vluchtelingen De oorlog nadert de Zuidvietna- mese hoofdstad en heeft opnieuw de vluchtelingen in Saigon ge bracht. Ze proberen onderdak te vinden bij familie of bekenden. De Zuidvietnamese pers bericht dankzij de strenge censuur echter alleen over de successen van de troepen van het regime Thioe. Wie naar radio Hanoi luistert wordt Om de moraal hoog te houden worden op het plein voor het stad huis veroverde Russische tanks tentoongesteld. Boven de straten hangen spandoeken die de bevol king tot strijd tegen het Belli dingsfront oproepen. Maai' nun blijft een vraag of Saigons bev|en i king tot offers bereid is. Hoewel de gemakkelijk leve® hooj inwoners van Zuid-Vietnai ids hoofdstad misschien weinig VO iflds len voor het straffe systeem pe Noord-Vietnam laten ook begri pi pen als vrijheidsstrijd mocratie hun volledig koud. 1' P dusver kort lieten de Saigon® de strijd over aan de Amerika® 1 r en ook nu zou liet regime Ttó ,,5 zich zonder de Amerikaanse lucö macht en vloot nauwelijks kun® verdedigen. Mag het straatbeeld van Saiffcr op het ogenblik de harde h van president Thioe tonen, valt te betwijfelen of zijn drie fli joen inwoners het op het beslis de moment voor zijn regime 1 zullen nemen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 8