Kamer wil meer geld voor krant met verlies „Meldingsplicht is schijnvertoning In de Braakman huizen drie unieke vogels Het kopen van een eigen huis. Weetudatu bijdeAmroBank een hypotheek kunt krijgen? amrobank GEEN EENSGEZINDHEID OVER VERDEELSLEUTEL Ook adverteerders dikwijls niet blij met de reclame Verdeling van vijftien miljoen Bon voor gratis vraagbaakje. Aantal overtreders van de opiumwet stijgt zeer sterk REGERING EN OPPOSITIE HOUDEN RACE OM ABORTUSWET: 1. Geef bewust, geef 'n sigaartje. nfflSDAG 13 JUNI 1972 BINNENLAND PAGINA 7 (Van onze politieke redactie) DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer wil meer overheidssteun voor de verlieslijdende kranten dan de regering heeft voorgesteld. Maar het totaal-bedrag moet voor dit jaar en volgend jaar gehandhaafd blijven op dertig milioen gulden. ADVERTENTIE regering heeft in de kamer commissie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk algemene steun gekregen voor haar voorstel een bedrijfsfonds voor de pers in te stellen. Uit dit fonds moeten plan nen om tot samenwerking en her structurering in de dagbladwereld te komen tot eind-1976 gefinancierd worden. Twee van de vijf regeringspartijen, VVD en DS'70, zijn tegen de steun maatregelen voor dit jaar en volgend jaar. Van de drie christelijke rege ringspartijen heeft de CHU uitdruk kelijk laten weten, dat na 1973 de overheid de pers niet meer buiten het bedrijfsfonds om moet steunen. De drie samenwerkende progres sieve partijen PvdA. D'66 en PPR komen aan het eind van de maand tijdens een pers-debat in de Tweede Kamer met verstrekkende voorstel len: #de dertig miljoen gulden steun moet niet voor de helft, maar" voor driekwart ten goede komen aan ver lieslijdende bladen, en voor een kwart aan alle kranten op basis Van het paplerverbruik voor redactiepagina's; I de regering moet via bestem mingsheffingen op alle reclamefond- seri vormen en met behulp daarvan publiciteitsmedia als "geestelijk pro- lukt" dreigen te verdwijnen, in stand touden. Verdeelsleutel De verdeelsleutel van de dertig Biljoen gulden voor algemene steun- naatregelen is volgens de regerings foorstellen als volgt: de helft van iet bedrag wordt verdeeld op basis fan het papierverbruik en de helft folgens de bestaande formule, die wordt gehanteerd bij de compensatie san de dagbladen voor gederfde ad- fertentie-inkomsten als gevolg van de invoering van de STER-reclame. In de openbare commissievergade- i ring hebben gisteren twee van de vijf regeringspartijen, KVP en ARP, nog een andere verdeelsleutel voorgesteld ■la. de progressieve drie. KVP en 1RP willen, dat zestig procent van dertig miljoen gulden volgens de ||l compensatieformule wordt verdeeld en de overige veertig procent op basis jrt -'■> het papierverbruik. Aangezien PvdA, D'66 en PPR de verdeling 15%—25% hebben voorgesteld is er de verdeling 60%40% in elk een meerderheid in de Tweede Over de voeding van het bedryfs- Ijfonds voor de pers bestaat binnen regeringskamp ook onenigheid, anti-revolutionair mr. J. N. Schol ten heeft voorgesteld het fonds elk met vijf miljoen gulden te voe- uit de STER-pot (opbrengst van de STER-reclame). De regering wil financiering regelen door de STER-tarieven met vijf procent te ■verhogen, hetgeen ook vijf miljoen Per jaar zou opbrengen. Minister Engels (CRM) deelde mee, dat als gevolg van de steunmaatrege len voor de dagbladen de omroepbij- drage van TV-kijkers en radio-luis teraars in totaal met vyf gulden ver- 5 hoogd moet worden. Deze verhoging Wordt uitgesmeerd over vier Jaren. "Het is maar een fractie van de totale verhoging van de omroepbij drage die per 1 januari nodig is", ïo zei de minister. Welk bedrag hem daarbij voor ogen staat noemde de bewindsman niet. Aan de KVP-er P. J. a. van der Sanden zegde hy toe, dat de regering zal overwegen de opinieweekbladen onder het nul-tarief van de BTW te laten vallen en voor deze bladen te vens het gunstige PTT-tarief voor dagbladen te laten gelden. De progressieve drie en de anti revolutionair Scholten stelden voor de schriftelijke inspraak van redac tie en ondernemingsraad verplicht te stellen als een ondernemer een steunaanvraag indient by het be drijfsfonds voor de pers. Anneke Goudsmit luistert als *vo&rzitster van de kamercommis- I sie voor Cultuur, Recreatie en 1 Maatschappelijk Werk naar een der sprekers in de vergadering I van gisteren. Naast haar minister Engels. De Russische violist Reuben Agaronian (25) heeft de eerste prijs gewonnen van het internationale ooncours van Montreal. De prijs heeft een waarde van tienduizend dlollar en bestaat uit een contract met een belangrijke platenmaat schappij. De tweede prijs ging even eens naar een Rus, de 24-jarige Mik hail Bezverhney, terwijl de Franse Sylvie Gazeau '22) de derde plaats voor zich opeiste. Niet alleen de Rooie Vrouwen blij ken zich te storen aan de produkt- benadering door de reclame, ook degenen wier produkten door de re- klame aan de man moeten worden gebracht, doen dat wel eens. Dat valt te lezen in een rapport „Rekla- mebureau en Reklameman", dat de uitkomsten bevat van een enquête die Reclame Adviesbureau Van den Biggelaar NV heeft laten houden onder 45 grote adverteerders (met een budget van minstens circa 500.000 gulden) Hier volgt een aantal uitspraken waarvan de directies van die adver terende ondernemingen vaak zel den: „Ja, dat vind ik ook" (met tussen haakjes daarachter hoeveel keer dat „Ja" werd gehoord. De reklameman baseert zijn communicatie-ideeën meer op zijn naaste omgeving dan op de consu ment (17 keer) Reklametaal onderschat de con sument (14) De meeste reklame wordt ge maakt voor de adverteerder, niet voor de consument (9) Maar er waren ook deze: Je kunt de reklame niet de schuld geven van de nadelen van j de consumptiemaatschappijzij is 1 slechts een stuk gereedschap (14) Elke opdrachtgever heeft het recht zijn eigen reklame te verprut- I sen (15) Elke adverteerder krijgt de re klame die hij verdient (11). Het merendeel van de ondervraagde bedrijven was van mening dat het in Nederland uit te geven geld voor reklame in de komende vijf tot tien jaar zal toenemen (dat vindt 57 procent) Dat het budget gelijk zal blijven, is de verwachting van 18 procent. Dat het zal afnemen is de mening van 22 procent, maar die denkt tevens dat de conjunctuur zich niet genoeg zal herstellen. ADVERTENTIE J Philips batterijen gaan erg lang mee, (^maar gelukkig zijn de zaklantaarns verwisselbaar. ADVERTENTIE Zondag is het weer vader dag. Wat zouden we vader (dit jaar nou eens geven? Een doos geurige sigaren. Er is jMil^voor ieder soort hvel een passende "te vinden. Zoek flBieen lekkere Voor 'mi Vyftien mall'joen heetf minister Engels voor 1972 te verdienen onder de dagbladpers. De heCft van dlit bedrag wil de minister toewijzen naar gelang het redactionele papierverbruik en het aantal abonnees. De andere helft is bedoeld als tegemoetkoming in de daling van de advertentie-inkomsten als gievolg van de ether-reclame. Als de mi nister zijn zin krijgt zien de cijfers er globaal als volgt uiit: Telegraaf en Nieuws van de Dag f 1.284.000: Nederland e Dagblad Unie NRCHandeüebladHet Vaderland, Algemeen Dagblad en Drents Groningse Pers) f 1 892.000: Paroolcombinatie (Het Parool en Nieuw Utrechts Dagblad) f 1.339.000: De Volkskrant f811 000; VNU (de Tijd, Eindhovens Dagblad, Brabants Dagblad en Nieuwsblad van het Zuiden) f 1.461.000; Audet 'de Gelderlander, de Stem, Nieuwe Kranit, de Limburger Dagblad voor Noord-Limburg) f884.000: Sythoff-concern (Haagsche Courant. Robterdamsch Nieuwsblad, Gouasche courant. Het Binnenhof en Lei'dse Courant) f 1.227.000: Trouw/Kwa-tet f 1.242.000: Utrechts Nieuw.blad en Amersfoortse Courant f 243.000; Tubantia en Arnhemse Courant f233.000: Haarlems Dagblad en De Typhoon f 299.000: Het Vrye Volk f 1.927.000; 7- NoorcLhollands Dagblad f90.000; Twentse Couranit f83.000; Dagblad van het Oosten f92.000; Deventer Dagblad f 149.000; Friesch Dagblad f89.000: Brabants Dagblad f 63.000: Provinciale Zeeuwse Courant f 147.000: Limburgs Dagblad f 156.000; Leeuwarder Courant f 154.000; Zwolse Courant f69.000: Nieuwsblad van het Noorden f 194.000; De Gooi- en Eemlander f 174.000: Verenigde Noordho'llan'dse Dagbladen f121.000. Graafschapsbode f36.000; Nieuwe Apeldoorn se Courant f61.000; Reformatorisch Dagblad f 14.000; Leidsch Dagblad f 103.000; Nederlands Dagblad f 10.000; Winschoter Courant f 164.000; Waarheid f 10.000; Bij het kopen van een eigen huis komer. ingewikkelde dingen kijken. Vragen rijzen, zoals: Kan ik hypotheek krijgen? Hoeveel procent van de koopsom? Welk bedrag kost dat dan per maand aan rente en aflossing? Wat is het verschil tussen k.k. en v.o.n.? Wat zijn de fiskale mee- en tegenvallers? Wat is erfpachtscanon? Weet u dat allemaal? En een handig boekje over allerhande problemen bij het kopen van een huis? Stuurt u mij het handige boekje „Het kopen van een eigen huis" Invullen, uitknippen en in open envelop zonder postzegel opsturen aan AMRO bank, Antwoordnummer 441. Amsterdam. DEN HAAG Het aantal mensen dat jaarlijks in aanraking komt met de Justitie wegens overtreding van de opiumwet stijgt snel. Waren dat in 1961 nog maar 37 mensen, vorig Jaar was dat getal bijna 1700 Om het rytje even af te makenIn 1966 kwamen er 74 mensen voor het onbevoegd in bezit hebben, het ge bruiken of het verhandelen van ver dovende middelen in aanraking met justitie. Daarna steeg het snel. In 1969, 550. In 1970. 1100. In 1971. 1695. Vorig jaar werden 593 mensen wegens overtre ding van de opiumwet veroordeeld. Bij de overige 1102 overtreders werd de zaak geseponeerd. Van de overtredingen werd vorig jaar 37 procent gepleegd in de drie grote steden Amsterdam. Rotterdam en Den Haag. Noord- en Zuid-Hol land samen waren zelfs goed voor 53 procent. Maar acht procent van de overtre dingen had betrekking op vrouwen. Bijna zestig procent van de overtre ders was beneden de 21 jaar. Slechts twee procent was boven de veertig. TERNEUZEN In het natuurgebied de Braakman bij Terneuzen zijn drie kleine zilverreigers waarge nomen. "Uniek voor Nederland", meent de bioloog J. C. Wedts de Swart die de vogels heeft "ont dekt", "Normaal komen ze alleen voor in Zuideuropa en Zuidazië". vertelt hij opgetogen. "In het verleden is er heel af en toe wel eens eerder een in ons land waargenomen. Maar drie tegelijk, nee, dat nooit. Vermoedelijk zijn ze hier heengedreven met de ster ke zuidweststroming in de hogere luchtlagen van de afgelopen tijd". "De eerste zilverreiger streek hier eind mei neer. Een paar dagen la ter kwam de tweede en nu zijn het er drie. Samen met Jachtopziener C. Riemelslag en een andere bio loog hebben we ze met kijkers urenlang bespied". "De dieren zijn echter ontzettend shuw. Je kunt ze niet dicht bena deren. Zelfs als ze slapen schrik ken ze op en vliegen weg als Je dichterbij komt". "De drie reigers zitten gelukkig in een voor publiek afgesloten deel van de Braakman. enorm veel belangstelling van or nithologen. Ze komen er zelfs vanuit Frankrijk voor hierheen". De kleine zilverreiger is ondanks zijn bijvoegelijk naamwoord toch nog altijd wel zestig centimeter groot. Dat "kleine" dient alleen om hem te onderscheiden van de grote zilverreiger die ongeveer een kop groter is. De heer Wedts de Swart verwacht dat de reigers zeker nog wel een week zullen blijven. "Er is genoeg voedsel in de kreken en als de temperatuur zo blijft is het ook niet te koud voor ze". Het is voor hem en de andere bespieders te hopen dat de vogels zelf er ook zo over denken. Voetbal De competitie-wedstrijd FC Den Haag B—Volendam B, die morgen zou worden gespeeld, is in overleg met de KNVB van het pro gramma geschrapt. Door deze beslis sing is Sparta B nu officieel kam pioen. FC Den Haag B zou bij winst in punten met de Rotterdammers ge lijk zijn gekomen. Het verschil zou Ze zouden echter 140 of iets daaromtrent zonder meer wegvliegen als er te moeten hebben bedragen om Sparta veel mensen kwamen. Er is wel I B ook in doelsaldo voorbij te streven. (Van onze politieke redactie) Den Haag Uit statistische gege vens blijkt, dat momenteel per jaar ruim 30.000 ongewenste zwangere vrouwen bij huisartsen en gynaeco logen in ons land om abortus vra gen. In de afgelopen Jaren is daar van ongeveer 1/3 deel per jaar uit gevoerd. Het is duidelijk, dat de overlgp 20.000 zich niet zonder meer bij de weigering zullen hebben neergelegd. Een deel van hen zal de ongewenste zwangerschap hebben laten onder breken in andere landen, waar de wettelijke bepalingen ruimer zijn. anderen zullen hun toevlucht heb ben genomen tot een illegale abor tus. Vooral dit laatste cijfer is, hoewel uiteraard niet exact bekend, onrust barend hoog. vinden de Rotterdam se medicus dr. J. H. Lamberts en de Utrechtse Jurist dr H. J. Roet hof, die beiden voor de PvdA in de Tweede Kamer zitten. Oogmerk Als eerste oogmerk van het door hen ingediende initiatiefwetsont werp, dat de door artsen uitgevoer de zwangerschapsverstoring wil le galiseren, noemen zij dan ook het terugdringen van de illegale abor- |tus. Zij laten er geen twijfel over be staan, dat in hun ogen iedere zwangerschapsverstoring, die niet door een arts wordt verricht, straf baar moet blijven. Maar de toenemende mondigheid van de burger in de huidige maat schappelijke ontwikkeling vraagt volgens hen wel het scheppen van ruimte voor meer eigen verantwoor delijkheid. Van de vrouwen, die zich willen laten aborteren - niet alleen ongehuwden maar heel vaak ook vrouwen met een zogenaamd „vol tooid" gezin - als ook van de medi ci. In een groot aantal medische on derzoekingen in het buitenland is komen vast te staan, dat het sterf tecijfer na abortus in landen waar deze niet gelegaliseerd is, veel hoger is. Bovendien is gebleken, dat de sterf tecijfers in landen, waar abortus aan een groot aantal voorwaarden fs gebonden, hoger liggen dan el ders, waar geen of minder beper kende bepalingen bestaan: in Zwe den en Denemarken bijvoorbeeld is het aantal doden per 100.000 abor tussen tien en soms zelfs wel meer keren hoger dan in Japan en in Oost-Europa. Het aantal ongewenste zwangere vrouwen aan wie in 1970 een ver zoek om abortus door Nederlandse Dr. Lamberts artsen is geweigerd, was in Zuid- Holland het grootst: 5.675. Relatiel was het echter in de provincies Noord-Holland, Utrecht en Limburg even hoog. Voorkeur huisartsen, evenals het bestuur van j de Koninklyke Neierlandsche Maatschappij tot Bevordering der j Geneeskunst, een duidelijke voor keur hebben voor een wettelijke re geling zonder bindende voorschrif ten voor de arts. In hun lijvige memorie van ant woord, waarin zij tientallen vragen van Kamerleden beantwoorden, wij zen de heren Lamberts en Roethof dan ook de gedachte aan een ver plicht team - zoals het regeerak koord wil en waarschijnlijk ook het nog altijd niet ingediende, maar wel binnenkort te verwachten rege- rings-wetsontwerp - van de hand. Dr. Roethof: „Wij zien niet in, waarom wij wel vertrouwen zouden moeten hebben in wettelijke voorge schreven teams en niet in de artsen zonder meer". Opiniepeilingen van de NVSH en van het NIPO hebben duidelijk ge maakt dat een meerderheid van de bevolking - de percentages lopen uiteen van 70 tot 89% - een abor tus-wetgeving wil, zoals de PvdA- Kamerleden die in hun initiatief - wetsontwerp voorstellen. Toch Is het nog lang niet zeker, dat hun voor stel ook inderdaad het Staatsblad haalt. partijen, die het met een ruimere abortus-wetgeving zeer moeilijk hebben - er zijn binnenskamers grote meningsverschillen, net als in het. kabinet - zijn VVD en DS'70 het wel met het voorstel-Lam - berts-Roethof eens. Zij hebben zich echter vorig jaar zomer, in ruil voor politieke concessies van de an dere regeringspartners, vastgelegd op het regeer-accoord, met duidelij ke verloochening van hun gedach ten over vrijheid op dit gebied. Behalve de vraag of er een team aan een abortus te pas moet komen of dat vrouw en arts samen kunnen overleggen en beslissen, zijn er nog twee kernpunten; al dan niet ver plichte behandeling in een zieken huis en registratie van alle gevallen van zwangerschapsverstoring. Verplichte behandeling in een alge meen ziekenhuis willen de heren Lamberts en Roethof niet voor schrijven. Zo'n ziekenhuis lijkt weliswaar voordelen te bieden bij complicaties, maar - ook volgens minister Stuyt - de behandeling in poliklinieken is eveneens medisch verantwoord. Bo vendien schiet de behandelingscapa citeit van de meeste Nederlandse ziekenhuizen op dit ogenblik nog tekort. Abortus moet volgens de indieners van- het initiatief-wetsontwerp wel in het ziekenfondspakket worden opgenomen. Voor registratie voelen zij echter niets. Zij wijzen niet de medische registratie af. zoals die nu ook voor alle andere ziektegevallen, behandelingen e.d. plaats vindt. Wel zijn zij fel tegen wat in het regeer-akkoord wordt voorgeschre ven: de verplichte melding van i abortus-gevallen aan de regionale inspecteurs van de volksgezondheid, j „alsof de overheid een oogje in het j zeil moet houden". Daarop hebben de heren Lamberts en Roethof maar één antwoord „Een schijn- 1 vertoning". ADVERTENTIE Recente onderzoeken in ons land hebben uitgewezen, dat de overgrote meerderheid van de Nederlandse In tegenstelling tot de confessionele I j Laatst vroeg een zaklantaarn twee Ptiilips batterijen om (kjr linnen te komen. Hij wilde eens even goed z'n licht opsteken.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7