RAADSBESLUITEN VOOR EN TEGEN AUTO S - leger subsidie moet terug Financiële strategie Eerst deur dicht, i: daarna zo ver mogelijk open ESLUIT VAN LEIDSE UNIVERSITEITSRAAD WILDE BENDE Zeldzame vondst uit Oosterschelde taarten )f takke- jossen Vraag recepten bl] uw vishandelaar voor Vis en Vlsprodukten, Wassenaai l bl] het Produktschap. eweg 20, Den Haagje LEIDEN Voligenfcle week maandagavond gaat de raad praten rer de door B. en W. uitgestippelde strategie voor de ondieatiande- 'i.lÈogen met "Dein Haag" over die uitvoering vn de begroting voor dit aar (met een tekort vdn ruim f 12 miljoen)Dat praten gebeurt erst achter gestoten deuren om uit te maken welke punten beslist ilet. in het openbaar kimmen komen in verband met de onderhan- dingGposi'tie. Na. een langdurig diebat bestoot de raad gisteravond of beter panna chit met de twee stemmen van de PSP tegen om de debat- over de strategie t.a.v. de realisering van de begroting voor r mogelijk openbaar te houden. Er werd een commissie benoemd B. en W. adviserend bij te Staan. Hierin werden gekozen ""■(fan die zijde van heit PAK Van Dam en Van Alken (plaats vervan- ere: In 't V-edd en Waal) alien PvdlA, en van de zijde van de "rest" underman (DS'70) en Etage eat (prot. dhr.) (piaatsvervangiers mevr, 8fifceelkerken (prot. chr.) en Cornelissens (KVP). De PSP had bij de temming over de bezetting van de commissie de zaal al verlaten. PSP-er Ampttmeijer was duidelijk boos over die bëhanlcMinig van eW Jin voorstel, dat z.i. verder ging dan dat van hiet college. PSP en !PN stelden voor te besluiten tot openbare strategie, met name van e posten in de welzijnazorigisectorNa veel geharrewar werde dit oorstel toch eerder in stemming gebracht en verworpen met 26 egen 5 stemmen. Behalve de drie indieners stemden alleen de twee Bt] [actieleden van D'66 voor, zoals ze ook deden met het voorstel van en W. Aan de stemming ging een langdurig debat vooral, waarin voor- itter Harmsen namens het ooilege een verklaring aflegde. Hij zei, lat B. en W. een haalbaarheidisstrabegie willen volgen, waarbij de egroting maatgevend is. Misschien moet een veer worden gelaten, "js de voorzitter, die meedeelde, dat er punten in de nota züm. niet in het openbaar kunnen ten opzichte van de onderhanide- rigspositie met Den Haag. Amptmeijer vroeg de locoburgemeesiter een verkalring voor zijn itspraak over de veer lasten van nu en zijn eerder gemaakte op merking dat van een kale kikker niet® te plukken valit. AJlis ons uit- angspunit is, dat deze begroting het minimum is, welke veren lk; loeten we dam laten? Ons Standpunt is, dat Leiden geen veer kan 1 ten en diaarover kan een. duidelijke openbare strategie worden du evoerd, die wij voorstaan, aldus de PSP-er, die zei er begrip voor i hebben, diat een' spel van loven en bieden gedeeltelijk geheim moet orden gehouden. De benoeming van vertrouwensmannen uit de ad noemde haj uitschakeling van de kleine fracties. Verder voerden het woord communist Hoeven ("openheid over ïlzijnszorg")socialist Van Dam "reallsering&strategiie vraagt om rtrouwelijkheid op een aantal, maar dan wel het kleinst mogelijke, DS'70-er Zunldenman ("tegen commissie" hij kwam er If in later) en de KVP-ers Driessen en Cornelissens, die de zaak niet duidelijker op maakten. LEIDEN Een gewaardeerd model: dat is de 80-jarige Leide- naar P. Ramak, bewoner van het bejaardentehuis aan de Kaarse- makersstraat. Al eerder maakte de fotograaf van onze krant eenHolvast maakte er daarna weer potret van hemdat de Leidse j dit "dubbelportret" vanDe heer vrije-tijdschilder C. Barning, Ko- j Barning (rechts)"dit is weer revaarstraat 24a, zes keer zo groot j eens ivat anders dan die vaak op het linnen zette. Fotograaf sombere berichten". Zodoende. id EIDEN De subsidie van 14.500 dollar (ruim 47.000 gul die de Leidse prof. dr. J. van Rood van het Amerikaanse kreeg voor een onderzoek, moet hij weigeren. Dat be- gisteravond de Universiteitsraad met 24 stemmen voor, gen en geen onthoudingen. Dit besluit betekent niet dat onderzoek niet door kan gaan omdat tevens besloten werd bedrag gelijk aan de subsidie beschikbaar te stellen. Dit ag komt ten laste van de post „onvoorzien onderzoek en irwijs". ontwerp-voorstefl werd eerst licht door de makers ervan, de f. di\ A. Quispel, de me- dr. P. van Duijn, staflid Gevers en student J. Bonarius. menen dat de Universiteits- handelend moet optreden wil et het USA-leger een respecta- k geven die zij niet verdient, het gebruik van wapens ge- de onbeschermde mens, Vietnam de grens overschre- Als wij geld van een partner eze aanvaarden, dan aanvaar- 'e besmet geld", aldus d'e indie- m het ontwerp-besluit. irheid wel? ar het Amerikaanse leger uiteindelijk hiërarchisch ge- onder de Amerikaanse rege- we van de Amerikaan- «rheid dan nog wel geld aam- ra?, vroegen sommige Univer- ii raadsleden zich af. Raadslid an (Kamerlid voor de Partij la Arbeid)"Binnenkort wordt ^n een milieu-bijeenkomst ge- ra waar Amerikaans overheids- in zit". bwr Gevers: "Het is niet zo dat j 5 deze subsidie afwijst, Je dan Pop-corn meer mag eten. Het ^aanse leger vroeg ons niet auze mening over Vietnam. Het wat wij kunnen doen is het geld aannemen of weigeren. En als we het weigeren is dat een klein de monstratief gebaar". Prof. Van Rood (hoogleraar in de interne geneeskunde) die de subsi die wilde gebruiken voor een onder zoek van verhoging van overlevings kansen by transplantaties, vertelde de raad over het preoiese bedrag van subsidie: "Er wordt een bedrag genoemd van 14.500 dollar. Dat be drag wordt gegeven als wordt ver wacht, dat het onderzoek voldoen de vruchtbaar is en drie tot vijf jaar zal duren. De subsidie wordt daar om drie tot vijf maal gegeven; het komt neer op een totaal bedrag vah ongeveer f 140.000 tot f 200.000,-." Consequenties Prof. Van Rood ginig verder: "U moet u realiseren diat die 14.500 dol lar geen losstaand geval is. De ove rige subsidie die wij van de overheid vanAmerika ontvangen, lopen nu ook risico. Weigering zal zijn invloed hebben op de verzameling van gel den voor universitair onderzoek uit buiten-universitaire bronnen. U weet niet hoe de regering van Ame rika zal reageren. 'Washington heeft In het verleden één miljoen gulden ter beschikking gesteld en met hulp daarvan hebben we kunnen opbou- wat we nu hebben". Van Rood en de Leidse Universiteit hebben een U bóft als u van vis houdt Heerlijke vissalade (4 personen) i Vermeng 400 g gaar visvlees (wijting, schel- I vis, kabeljauw) met 250 g gekookte aard- appelen, 1 grote ui, 1 grote gesneden appel, peper en mosterd naar smaak. Bedek een schaal met slabladeren. Leg de massa erop en maak deze glad met slasaus. De salade garneren met 3 gesneden tomaten en schijf- iesel Vis houdt fit belangrijk aandeel gehad in de op bouw van de Europese organisatie voor transplantaties: "Eurotrans plant". Ook prof. Van Rood stelde de vraag aan de orde waarom wel geld te weigeren van het Amerikaanse le ger en niet van zijn baas, de over heid? Vele instituten in Nederland hebben geld' ontvangen van de Ame rikaanse overheid om mee te doen aan liet onderzoek ter bestrijding van kanker dat momenteel in Ame rika wordt gehouden. "Wat doen we daarmee?" aldus de hoogleraar. Toch bedloot die universiteitsraad dé subsidie te weigeren. Protesten Overwogen werd daarbij, behalve dat het Amerikaanse leger misbruik maakt van wetenschappelijke kennis dat aan vele Amerikaanse universi teiten steeds meer protesten worden geuit tegen de grote invloed die het Amerikaanse leger via subsidies uit oefent op het wetenschappelijk on derzoek. Het weigeren van een derge lijke subsidie door de Leidse Univer siteit moet daarom gezien worden als een daad van solidariteit aan de ze protesten, Voorlopig werd een be spreking over een algemeen besluit over militaire subsidie uitgesteld. Wel werd besloten het College van Bestuur te verzoeken een concept- be,sluit aan de Universiteitsraad voor te leggen ter bepaling van een defi nitief standpunt in deze kwestie. Eindexamencijfers Eindexamencijfers kunnen geen selectiecriteria zijn voor de toelating voor aanstaande eerstejaars voor de studierichtingen waarvoor studen tenstop geldt. Tegen een plan van minister De Brauw die diat wel vindt, besloot de Universiteitsraad ten scherpste te protesteren. De indien- ster van de motie, d'e studente Pau line Bonthuis, vindt dat examencij- fers geen betrouwbare selectiemidde len zijn. En als er dan toch gese lecteerd moet worden omdat er te veel aanmeldingen zijn, dan maar liever dioor loting. "Ieder die het di ploma Voortgezet Hoger Onderwijs haalt, heeft een fundamenteel recht op onderwijs", aldus Pauline Bont huis. Het raadlslid mevrouw Verwey-Jon- ker zei hierop loting een onbevredi gende oplossing te vinden. "Er is maar één goed criterium", meende zij, "en dat is de leeftijd waarop het eindexamen wordt behaald. 17 jaar, voor HAVO en 19 jaar voor het Athe neum. Bij mensen die op deze leef tijden het examen behaalden, blij ken de studie-resultaten bijna steeds goed te zijn". Studentenstop Of d'e studentenstop voor de studie richtingen farmacie, geneeskunde en biologie en Engels wel of niet voor geschreven i; voor de Leidse uni versiteit, werd gisteravond niet dui delijk. Volgend minister De Brauw moet elke faculteit zelf een aan vraag doen. Al's de Leidse universi teit dat niet zon doen en andere wel dan zouden er grote moeilijkheden kunnen ontstaan; 500 eerstejaars voor één studierichting bijvoorbeeld. Het raadeflid A3, melt het wetsontwerp ocer de 'stop' voor zich, vertelde dat vermeld staat dat de studentenstop geldt "voor elke instelling". Beslo ten werd om de zaak nader te onder zoeken. Verder hechtte de Universiteits raad haar goedkeuring aan een con ceptovereenkomst betreffende de Jan Mulder Kliniek. De overeenkomst beoogt samenwerking tussen de Rijksuniversiteit Leiden en het Aca demisch Ziekenhuis Leiden met de Stichting Professor Jan Mulder Kli niek. een nieuw te bouwen kliniek op een terrein aan de Wassenaarseweg tegenover het Academisch Zieken huis. LEIDEN De Leidse raad heeft gisteravond een besluit genomen ten bate van het autoverkeer en één tegen de auto. Ten bate ervan werd een aanvullend krediet gevo teerd voor de wegaanleg van de Plesmanlaan (invalsweg) en de aanleg van openbare verlichting, verkeerslichten en bewegwijzering hierop. Tegen de auto was het besluit om zo snel mogelijk vorm te geven aan de speelstraat, die de sinds vrijdag met paaltjes afgesloten Ververstraat is. Amptmeijer noemde de invalsweg een bajonet op het hart van Lei den en de aanleg een zinloze con cessie aan het ruimtevretende auto monster. In tweede instantie zei hij In antwoord op een opmerking van Houtman (prot.chr.), dat het on waar is. dat de weg een ontlasting, van de aan zijn top zijnde Rijns burger weg betekent. Hij zei, dat Leiden er verkeer mee krijgt waar dit niet moet zijn: in de binnenstad. Jonker (PvdA) had er vooral be zwaar tegen, dat de post „groen" was geschrapt. Hij stelde voor deze post op te voeren. Ook Houtman drong hierop aan. Wethouder Kret zei, dat B en W deze post met frisse tegen zin hebben geschrapt, omdat het to taal bedrag anders wellicht in de waagschaal komt. De raad ging ak koord met zijn belofte, dat de groen - aanleg in een apart voorstel komt. Kuyper (D'66) greep de gelegen heid aan om te wijzen op de ge vaarlijke situatie op het Stations plein, waar een deel van het zebra pad niet door lichten wordt bevei ligd. Kret zegde opnieuw een onder zoek toe. HORLOGES SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LASITA JUNGHANS - EWE ANCRE. Voor f 39,50 heeft U bij ons al een. echt Anker Uurwerk, schokvrij, onbr. veer. Door eigen ateliers, de beste vakservice. Uw horloger v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden De gemeente neemt vast f 25.000 op van die niet goedgekeurde be grotingspost voor het maken van speelterreinen, waarvoor de subsidie (van 50 pet) van het ministerie van CRM voor de meeste plaatsen al binnen is. Daarmee wordt de afschei ding gemaakt voor speelterreinen aan de Pieterskerkgracht en in de Ververstraat. In de laatste straat, waar bewoners dit hebben aange boden, wordt geëxperimenteerd wat zelfwerkzaamheid scheelt op de to taaluitgaven. Dit deelde mevr. Den Haan, wet houder van CRM, mee, waarbij ze opmerkte, dat voor de overige vijf tien plaatsen een urgentieplan wordt gemaakt. B en W willen door het ne men van deze maatregel af van het openbreken van de bestra ting, zoals in enkele gevallen is ge beurd. De wethouder gaf toe, dat er onhoudbare situaties zijn. De strekking van het ruim een uur durende debat kwam er in gro te lijnen op neer, dat de raad het betreurde dat de plannen twee jaar liggen en dat het openbreken van een straat het beg insein moet zijn. De wens kwam naar voren, dat de kinderen uit de kleine huizen in de Ververbuurt een gelegenheid kra gen om ergens binnen te spelen. Een inrij verbod in de Ververstraat kan er volgens wethouder Kret niet komen in verband met de bedrijven. Wel zal een aanbevolen omgaande route worden duidelijk gemaakt. LEIDEN De officier van Justitie bij de Haagse politierechter moest vaststellen dat een 26-Jarige kunst vormer in de kringen van de Leidse onderwereld geen slecht figuur had geslagen. Vernieling, inbraak en dief stal kon hem worden verweten en dan nog alles op uitzonderlijke ma nier gepleegd. Dat begon met 25 gla zen bier welke verdachte de bewuste avond had gedronken. In de Haarlemmerstraat trapte ver dachte uit pure vernielzucht de ruit van een textielwinkel aan scherven en een eindje verderop gebeurde het zelfde in een textielzaak. Vrienden in het gezelschap van verdachte maakten van de gelegen heid gebruik en er werd textiel, suedejasjes, overhemden etc. buit ge maakt. En bij dat alles moest worden medegedeeld, dat de reputatie van verdachte nogal te wensen overliet. "Het was een wilde bende", con stateerde de officier, die nu drie we ken gevangenisstraf eiste. De rechter vond dat verdachte nog een kans moet krijgen om zijn leven te beteren en volstond met opleggen van f 100 boete en drie weken ge vangenisstraf voorwaardelijk met proeftijd van drie Jaar. LEIDEN/ZIERIKZEE Medewer kers van het geologisch instituut te Leiden hebben tijdens de Jaarlijkse vaartocht op de Oosterschelde drie knobbelkiezen van mastodonten op gevist. Ook beenderen van al lang niet meer voorkomende diersoorten werden naar boven gebracht. Bebouwing in Pieterswijk LEIDEN Er is een vergunning gevraagd voor de bouw van 16 be jaarden woningen op de hoek van het Pieterskerkhof naast de Doopge- zinde kerk. Deze woningen moeten compensatie geven, omdat twee hof jes voor andere woondoeleinden zijn verkocht aan de stichting Studenten huisvesting (in Steenstraat en Doe- zastraat) Het raadslid Leeuwenburgh (prot. ohr.) stelt in vragen aan B. en W. een ander deel van deze wijk aan de orde. Hij betreurt het doodgaan van de bomen op het Steenschuur en vraagt beplanting met oudere, grote bomen. Voorts vraagt hij aandacht voor de gevels, die zonder bomen een betere indruk moeten maken. Het meest zit het raadslid in zijn maag met het al lange tijd in de oranje menie staande huis. het nieuwste van het nieuwste on T yjhetzorgHsze rcAjLii modepruikje Werkelijk alle voordelen die een pruik kan bieden vindt U terug in de Pelly. Pelly kost 72.- en is verkrijgbaar in prachtige natuur- tinten en diverse grijsnuances. Eenvoudig, zonder hulp van anderen in elk model te kammen of te borstelen* Schriftelijke garantie op kwaliteit. ,AG 13 JUNI 1972 Melkert Nee, vandaag op deze plaats geen verhaal over onenigheid in de Leid se raad („van Zwinderen" zeggen sommigen in navolging van de vroegere verhalen in Elsevier), tussen PAK en niet-PAK. Natuur lijk waren er gisteravond strubbe lingen in de vijf uren van verga deren, maar het PAK was niet re calcitrant. De veel kleinere PSP slechts twee man vormde een dwarsligger met Amptmeijer als bekwame, maar ditmaal gezien de stemmingsuitslag niet-over- tuigende woordvoerder. Toch bleef lange tijd de vraag: wat doen we, kaarten of takkebossen! Er waren supporters op de tri bune voor de openbaarheidstheo rie van de langhariger en lang- baardiger geworden in de raad te ruggekeerde PSP-er. Dat bleek uit de reacties. Maar in de zaal kreeg hij de handen niet op elkaar. Ik moet wel zeggen, dat zijn be toog over de strateeie ten opzichte van „Den Haag" glashelder en lo- gich was, maar dat zijn voorstel die eigenschappen niet duidelijk formuleerde. De uitdrukking „supporters" heb ik overgenomen van locoburge meester Harmsen, die in het be gin de beminnelijkheid zelve was. maar aan het eind de slaap dui delijk voelde zitten. Hij gebruikte het voor de kinderen uit de Ver verbuurt die op de tribune aan wezig waren en „hm zaak" het eerst behandeld zagen, terwijl een flink deel van de agenda bleef staan. Dat potje-op-het-vuur bezorgt 6ommige ambtenaren grijze haren. Zij weten, dat een aantal voorstel len vóór het zomerreces door de raadsmolen moet en met nog twee vergaderavonden in het vooruit zicht lijkt dat een hopeloze zaak. Volgende week maandag zal wel „opgaan" aan het financieel debat, zodat de 26ste Juni een mammoet agenda krijgt, die weieens kan uitlopen op een driedaagse.-Niet geheel ten onrechte merkte KVP- fractieleider Driessen op, dat ook de raad soms meewerkt aan ver traging. Ik heb iets gezegd over het voor zitterschap van Harmsen en ik moet dat met bewijzen staven. Daar vraagt hij in de raad ook al tijd om. Ik vond hem tweemaal ontactisch in zijn optreden. Voor mij hoeft hij als voorzitter niet on partijdig te zijn, maar zijn presen tatie van de motie-AmptmeiJer in het financieel debat was met zijn commentaar er tussendoor gewoon niet eerlijk. Daarnaast viel hij Kuyper (D'66) ten onrechte aan, toen deze sprak namens de PAK-fractie". Hij vroeg toen PvdA- fractieleider Van Aken om een bevestiging. Dat was een wei nig hoffelijk gebaar, waarop Kuy per terecht reageerde met „vraagt u het andersom ook?" en ten on rechte met de kreet „bèèèèèèè of een woord van gelijke strekking. Niet erg handig misschien. Dat kan ook worden gezegd van de opmerking van VVD-er Wiebenga, die meedeelde, dat ook de liberale fractie een uitnodiging van het co mité Ververstraat heeft gehad en hierop binnenkort zal reageren. Het pleit niet voor activiteit van deze fractie. Het PAK was er al ge weest. Tot slot nog enkele opmerkelij ke uitspraken van Amptmeijer. die wethouder Kret „gladheid" aan smeerde en wethouder mevr. Den Haan schaamrood op de kaken toedichtte. Niet allemaal even ple zierig dus, maar Harmsen's lei ding had één voordeel: hij han teerde om half één de hamer voor het laatst en toen was er nog een hartige hap te krijgen. Dat heb je na zo"n avondje wel nodig

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3