lerefBond laat bezwaren gen generale kas vallen udenten in hannesburg or rechter W aar schuwing Waldheim aan blank Afrika NAAISTER CE Lid van alle kerken HULPACTIE B TON DUISTERD Tv-reportage Bangla Desj Geslaagd aan Vakschool Roger Rosiers wint Ronde van Luxemburg EEN BEKWAME HUISHOUDSTER ,AS 13 TONI 1W2 (ste maanden is een aantal gesprekken gevoerd tus- moderamen van de Hervormde generale synode, financiële raad en het hoofdbestuur van de Bond in de Ned Herv. Kerk. over de afdracht aan de Je Kas. Er is thans een regeling tot stand gekomen bezwaren, die in de kring van de Geref. Bond tegen deze afdracht zijn vervallen. rfdbestuur van de Gerefor- heeft zich met een tot de hervormd/gerefor- emeeiiten gericht met het inning en afdracht voor ie Kas ter hand te nemen, chrijven wordt o.m. opge- oals bekend heeft de ge lode van de Ned. Herv. juni-vergadering van '71 ce hervormde gemeenten zulks met ingang 72 jaarlijks een bij- lidmaten voor de gene- te dragen. De ontworpen oudt in, dat de kerkvoog den zijn, jaarlijks een be- per lidmaat te innen, rengst daarvan af te dra- jchter aan opbrengst méér dan f 5,- per lidmaat id over alle lidmaten, die rtelt wordt aan de gerestitueerd ten behoe- kerkekas van de eigen ge- renzeer bekend, dat in de van gereformeerde bonds- ernstige bezwaren rezen verplichte afdracht niet owege enkele projecten gelden van de generale bestemd, maar ook om- onbillijk ervaren werd dat d-gereformeerde gemeen- hetgeen zij bijeenbrengen en en bijdragen voor een stuk arbeid in en ten be de Ned. Herv. Kerk, zo- id van de HGJB, van de ter bevordering van de opleiding niet alleen ;e quotum, maar thans van 1972) ook nog een f5,- per lidmaat moeten Aan deze bezwaren is uitdrukking gegeven door het hoofdbestuur van de gereformeerde bond en deze bezwa ren zijn nog eens onderstreept op 'n vergadering van 1.300 hervormdi-ge- reformeerde ambtsdragers in de Domkerk te Utrecht. Over een en ander zijn in de laat ste maanden een aantal gesprekken gevoerd tussen het moderamen van !de generale synode, de generale fi nanciële raad en het hoofdbestuur van de gereformeerde bond, die tot een zodanig resultaat hebben geleid, dat naar de mening van het hoofdbe stuur van de gereformeerde bond, de bezwaren, die in de hervormd-gere- formeerde gemeenten leven tegen de afdracht van gelden voor de genera le kas, grotendeels zijn onder vangen. Erkentelijk Het. hoofdbestuur van de gerefor meerde bond conutateent met erken telijkheid, dat blijkens de gevoer de besprekingen een stuk werk, dat door de hervormd-gereformeer den in de Ned. Herv. Kerk geschiedt, gezien wordt als werk, dat de hele kerk dienen wil. Hiervan blijkt door de bereidheid om de arbeid van de HGJB. de IZB en die ter bevordering van de theolo gische opleiding in aanmerking te brengen voor subsidiëring uit de ge nerale kas. Het bedrag, waarmede de bedoel de arbeid zal worden gesubsidieerd, zal uiteraard afhankelijk van de in te ienen begroting voor de pro jecten in totaal een peil kunnen bereiken van f 200.000,- per jaar. In de folder van de generale kas zullèh uiteraard in de toekomst naast de reeds vermelde projecten, ook de bovengenoemde worden ver De kerker aad van de Hervormde Gemeente te Harfsen (Gld.) heeft in een brief aan de Hervormde synode, aan de Raad van Kerken in Neder land. alsmede aan de voortzettings commissie van de Algemene Kerk vergadering AKV medegedeeld, dat vijftien hervormden openbare ge loofsbelijdenis hebben afgelegd, waardoor zij naar de mening van de kerker aad tevens lid zijn geworden van alle kerken. In de voorgesprekken met de vijf tien belijdeniskandidaten kwam namelijk de oecumenische proble matiek ter sprake. In dit gesprek bleek een duidelijke binding aan de ene kerk van Jezus Christus. Dat verhinderde hen echter zich bij een van de bestaande kerken aan te sluiten. Op hun verzoek en tenein de deze impasse te doorbreken sprak de kerkeraad van de Hervormde Gemeente van Harfsen uit, dat ge zien de verscheidenheid van kerken en gezien de onderlinge contacten tussen de kerken, zij naar de me ning van de kerkeraad, door lid te worden van de Hervormde Gemeen te van Harfsen, lid geworden zijn van alle kerken. De kerkeraad be loofde de vijftien mensen die aldus belijdenis aflegden, dit te melden aan de kerkelijke en oecumenische organen. In de belijdenisdienst gaven de vijftien antwoord op de volgen de vragen: Wilt gij saamhorig en eenstemmig zijn met de gemeente, die gedoopt is in de dood en de op standing van Jezus Christus, ant woordt mij dan: Belijdt gij. dat de Heer uw God is en dat Hij God over de goden is, de Vader van zUn volk en Schep per van de hemelen en van de aar de? Erkent gij, dat zijn koninkrijk nabijgekomen is in Jezus de Mes sias en dat gij geroepen wordt om Hém te volgen? Vertrouwt ge dat de Heili ge Geest ons leiden zal in alle waar heid en bijstaan tot aan de volein ding? Verlangt ge uw aandeel te heb ben in de gemeenschap van de dienst rondom de Schriften en de Tafel met lofzang en gebed, en zult ge u voegen naar de tucht van het geloof? meld. Aangezien de folder voor 1972 reeds gereed is, is ten behoeve van de hervormd-gereformeerde gemeen ten 'n inteigvel gereed' gemaakt waar in het het resultaat der besprekingen wordt meegedeeld. Het hoofdbestuur van de gerefor meerde bond is op grond van dit resultaat van mening dat tgen de inning van de bijdragen en afdracht, daarvan voor de generale kas geen bezwaren meer behoeven te bestaan. Immers, in de eerste plaats komt al wat meer binnenkomt dan f 5,- per lidmaat aan de eigen gemeente ten goede. Geheel der kerk In de tweede plaats zal van het voor de generale kas bestemde be drag van f 5 per lidmaat een be langrijk bedrag ten goede komen aan de arbeid, die door de her- vo:m.d gereformeerden in en ten be hoeve van de Ned. Herv. Kerk wordt verricht. En in de derde plaats zijn er onder andere projecten, die uit de generale kas gesubsidieerd worden verschillende, die ook uit hervormd- gereformeerde kring op steun mogen rekenen, gezien het feit, dat die het geheel der kerk ten dienste komen, zodat daarvoor de hele kerk dan ook verantwoordelijk is. Het hoofdbestuur meent derhal ve, dat het thans met volle vrijmoe digheid kan adviseren de bijdragen voor de generale kas te innen en de opbrengst daarvan binnen de gestel de termijn (uiterlijk 31 oktober) aan de generale financiële raad af te dragen". SANTIAGO/MADRID De Chileense minister van Buiten landse Zaken Clodomiro Almeyda Orechts) en zijn Spaanse collega Lopez Bravo hebben gisteren in Madrid een akkoord getekend waarin Chili's schuld aan Fran co's Spanje definitief wordt vast gelegd. Overigens is de Chileense mi nister demissionair want het Chi leense kabinet is gisteren afge treden om president Salvador Al- lende in staat te stellen een nieu we economische politiek voor Chili te formuleren. Een belang rijke groepering waarop Allende steunt zou zijn steun aan de pre sident willen intrekken als niet op korte termijn zijn plannen voor een socialistische maat schappij tot uitvoering worden gebracht. Op zondagavond 18 Juni zal opnieuw een financieel beroep op het Ne derlandse volk worden gedaan voor een hulpactie ten behoeve van de slachtoffers in Bangladesj. De hulp actie onder voorzitterschap van mr. P. J. F. M. van Thiel wordt ge voerd door het Nederlands Comité Vluchtelingenhulp, waarin samen werken de kerkelijke en oecumeni sche hulpverleningsorganisaties, het Rode Kruis, Unicef. NOVIB en Fe deraties voor vluchtelingenhulp. Voorzitter mr. Van Thiel heeft thans een beroep op alle kerken in Nederland gedaan om medewerking aan de hulpactie, die zondagavond 18 juni in een speciale televisie-uitzen ding wordt ondersteund. De kerken kunnen hun medewer king verlenen door: a. de kerkgebouwien op zondag 18 juni van 20.30 uur tot 22.30 uur open te stellen teneinde het publiek de ge legenheid te geven te offeren; b. door op deze avond om 20.55 uur vijf minuten de klokken te luiden: c. zo mogelijk de offerblokken ook reeds na de diensten op zondagmor gen en- avond, en eventueel op zater dagavond op te stellen in de kerken; d. de opbrengsten zo spoedig mo gelijk over te maken op giro 999 tJi.v. Vluchtelingenhulp, Amsterdam van Eeghenstraat 66. Op 13 juni 1971 werd de eerste ac tie voor de slachtoffers Bangladesj gehouden die f 22 miljoen opbracht. Ongeveer de helft van de tien mil joen vluchtelingen uit 't voormalige Oost-Pakistan vond hun huis bij te rugkomst verbrand en hun vee ge roofd. Hulp door de regering was moeilijk, maar IV: miljoen ramp slachtoffers konden vóór het inval len van het regenseizoen worden ge holpen. Er moeten echter nog 3*4 miljoen mensen in Bangladesj wor den geholpen. Daarvoor draait de ko mende tweede hulpactie, waarin de kerken nauw samenwerken in de Stichting Nederlands Comité Vluch telingenhulp. hun ESBURG (Reuter. UPI, venenzestig studenten en ggevers zijn gisteren in g voor de rechtbank op beschuldiging van van de wet inzake sa- ZiJ waren vrijdag ge- een botsing met de rden tegen betaling van van 400 gulden vrijge- lak werd verdaagd tot 27 eke tribune studenten alten stonden ca. 150 met naar binnen moch- een tiental politieman- tegengehouden. tudenten spraken over het houden van een nonstratie ondanks het bod inzake protestbij- in de openlucht dat vo- werd" afgekondigd. Stu- de universiteit van Wit- in Johannesburg, waar «n van vrijdag plaats- gden uit protest te pos- In de ochtend hadden tien deelnemers gemeld, i demonstratie van vrij houden werd uit protest "de politie-optreden -betogingen (gericht te- id jegens de neger-stu- trde de politie, van wie een aantal in burger was gekleed, charges uit waarbij zij stokken en de vuist gebruikte. Comité Het speciale apartheidscomité van de Verenigde Naties heeft zijn afkeuring uitgesproken over het op treden van de Zuidafrikaanse politie tegen studenten "die voor recht en gelijkheid demonstreren". Het comi té doet een beroep op alle jongeren organisaties ter wereld, "met alle beschikbare middelen" hun steun te betuigen aan de studenten in Zuid- Af rika. Eerder had de rapporteur van het VN-comité. de Indiër Barkat Ach- mad, verklaard dat de onderdruk king van de studenten-demonstra ties wellicht van even groot ge wicht zal blijken als de gebeurte nissen na het bloedbad van Shar- peville in 1960. Het negeren van de huidige waarschuwingssigna len zou onverantwoordelijk zijn en "rampzalige gevolgen hebben voor het Zuidafrikaanse volk". Op het ogenblik echter reageerde de rege ring van Zuid-Afrika met geweld "op een spontane beweging die ge richt is op verwezenlijking van de solidariteit tussen alle studenten, ongeacht hun herkomst of ras", al dus het comité. G (ANP) Twee Ha- P-jarige kassier A. S. en administrateiu" H. A, S. averdacht in hiui betrek- 100.000 te hebben ver- itermorgen heeft de hen aangehouden, is verdwenen ten nadele Visvereniging voor het vleeswarenbedrijf, de ta vlees en de pluimvee- -de samenwerking" in S. werkte daar als 'U in de afgelopen twee •ht de kas hebben ach- De administrateur zou Ï^bben verduisterd door to geïnde bedragen niet Wsvereniging af te dra- toounta ntsonderzoek was *veel er vermist werd. Te- mannen, die in deze feaffaire zouden hebben a. was al verdenking DEN HAAG <ANP) De Stich ting Nederlands Comité Vluchtelin genhulp gaat een nieuwe nationale inzamelingsactie houden voor hulp verlening aan Bangla Desj. Zondag avond 18 juni zad 'n speciale tv-uit- zending van de NOS aan de actie worden gewijd. Aan het eind daarvan zal de bevolking worden opgeroepen giften voor de actie ter beschikldng te stellen. Een NOS-team heeft voor de actie een reportage over Bangla Desj gemaakt. Het comité heeft tot de actie beslo ten omdat er nog drieënhalf miil- Joen mensen in Bangla Desj gehol pen moeten worden. De fondsen daarvoor ontbreken. Het gaat hier om hulp aan de naar Bangla Desj teruggekeerde vluchtelingen. Een jaar geleden bracht de actie van het Comité Vluchtelingenhulp f22 miljoen op voor de naar India uitgeweken tien miljoen Oostpakista- ni. Het grootste deel van het geld werd gebruikt voor hulp aan de vluchtelingen in de kampen in In dia. Een kleiner deel werd besteed aan voorzieningen in Bangla Desj, in het begin van dit Jaar. Aan de vakschool voor meisjes in Leiden zijn geslaagd Voor de inrichtingsassistenten: C J. Ammerlaan, Zoeterwoude, C. M. E. Annard, Leiden, H. M. Bader, Noordwdjkerhout, A. C. M. Bakker, Oude Wetering, Th. J. M. Bakker, Roelof ar endsveen, E. C. Boot, Kat wijk, M. Th. A. M. van Diemen, Zoeterwoude, E. C. van Duyn, Lei den. M. P. L. Francot, Leidschen- dam, C. A. v.d. Geest, Oud Ade, J. J. C. Groenewoud, Noordwijk, M. M. A. L. Grootens, Willemstad-Cu- raqao, J. M. A. van Hal, Leiden. S. Hicks, Leiden, J. A. M. Hoogenboom, Roelofarendsveen, P. M. Huigsloot, Oude Wetering, B. M Jonk, Stomp- wijk. A. M. G. Kerkvliet. Roelof arendsveen. J. L. A. van Kesteren. Leiderdorp. L. A. Koch, Voorscho ten. J. F. M. Kulker. Leidschen- dam, L. Th. J. Lexmond, Stomp- wijk, M. H. Loos. Oude Wetering. G. J. v.d. Meer, Hoogmade, J. M. W. Ruigrok, Voorhout. M. A. Smit, Nocrdwijk, Ch. M. J Spronk. Oos terhout, A. M. J. van Swieten. Stompwijk, C. J. Verdel, Roelof arendsveen, M. C. Vervoorn, Zoeter woude, M. de Wekker, Leiderdorp, M. P. Wesselman, Roelofarendsveen, M. A. M. Wesselman, Roelofarends veen, J. C. H. Zandvliet, Leimuiden, M. A. van der Zwet, Oude Wete ring. Voor de primaire opleiding Dames- kappen: J. v. d. Abeele, Sassenheim; M. P. W. 1' Ami, Leiden; A. E. Bo- narius. Leiden; J. v. d. Bosch. Lei derdorp; G. J. v. d. Burg. Leiden: A. J. Buys,Voorschoten; J. Duim. Bodegraven; G. C. van Ettinger, Alphen aan den Rijn; M. P. Filippo. Leiden; R. E. A. Franken, Wasse naar: W. M. J. V. Franken, Katwijk. G. Geers, Boskoop: M. J. Goeman, Stompwijk; R. A. Harte. Voorscho ten; M. E. C. Hoekstra. Lisse; P. J. Hogewoning, Rijnsburg; C. Hooger- dijk. Waddinxveen; C. M. v. d. Hoorn Noordwijkerhout; E. G. M. Kleyn, Boskoop; M. M. Koetsier, Hoogma de; A. A. C. Koot, Zevenhoven; G. H. Kranenburg, Nieuwkoop; J. W. La- feber. Bodegraven; D. d. Lange, Kat wijk; J. M. Leidemeyer, Zoeterwou de: M. A. H. Mank, Aiphen aan den Rijn; M. Nieuwenburg, Leiden; F. J Nonkes, Voorschoten: W. Noort, Valkenburg: A. M. S. Peper. Leiden: W. v. d. Plas, Katwijk: W. v. d. Sloot. Waddinxveen; A. A. Smit. Sas senheim; N. M. Smit. Sassenheim; C. J. M Smits, Alphen aan den Rijn; L. Sneeuw. Nieuw Vennep; G. A. M. Spreeuw. Hillegom; T. M. S. Steen voorden, Noordwijk: E. S. van Tien hoven. Oegstgeest: J. H. M. van Toor. Boskoop: M. Vernet, Hazers- woude; D. I. Visser. Wassenaar: M v. d. Velde, Alphen aan den Rijn; C. T. de Wit. Boskoop: G. M. Zel- denthuis. Abbenes. Geslaagd voor de praktijk L. Apon, Lisse. RABAT (AFP, Reuter» Secre taris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft Zuid-Afrika, Rhodesië en Portugal gewaarschuwd dat dé door blanke regeringen be stuurde landen in Afrika "eens on vermijdelijk onafhankelijk worden het zij vreedzaam, het zij door ge weld" Waldheim sprak bij de opening van de negende Afrikaanse topconferentie voorgezeten door president Moktor Ould Dadda van Mauritanië. Aan de conferentie wordt door 22 staatshoof den, 4 vice-presidenten, 2 premiers en elf gevolmachtigd ministers deelge nomen. "Als er geen einde aan de racisti sche politiek komt, zullen geweld, iso lering en vervreemding de gevolgen zijn", aldus Waldheim. "Gelijkheid van ras zal er komen. Om geweld op nationaal of internationaal vlak te voorkomen, mogen wij niet op houden met er bij de betroffen per sonen op aan te dringen van beleid te veranderen en het punt in dé ge schiedenis voor ogen te houden dat wij bereikt hebben". Volgens Waldheim is het probleem Namibië (Zuid-west Afrika) "één van de belangrijkste van Afrika". Hij herinnerde aan de besprekingen die hij hierover sinds februari van dit Jaar in Afrika voert met volmacht van de veiligheidsraad. Eind juli moet hij er verslag over uitbrengen. Hij sprak de hoop uit dat zijn con tacten ook met Zuidafrika zouden bijdragen tot een vreedzame oplos- DEN HAAG De overgrote meer derheid van de Haagse gemeenteraad vindt het op het ogenblik niet ver antwoord. een beginseluitspraak over fluoridering van het drinkwater te doen. Men wenst een dergelijke beslissing uit te stellen totdat er meer zeker heid bestaat over de wijze van al ternatieve waterverstrekking aan bezwaarden, en ook meer bekend is over de financiële en economische gevolgen van een fluorideringsmaat- regel. B en W zullen voldoen aan een in een motie neergelegd verzoek, om te zijner tijd met nadere informatie en met een voorstel pro of contra fluoridering te komen. sing van het probleem-Namibië „op basis van de zelfsbeschikking en de onafhankelijkheid van het volk van dat gebied". Onder degenen in Rabat die schit teren door afwezigheid, zijn de pre sidenten Anwar Sadat van Egypte en Moemmar Gaddafi van Libië, on danks het feit dat het Arabisch-Is- raëlische conflict op de agenda van zeventien punten hoog genoteerd staat. Niet aanwezig zijn ook presi dent Felix Houphouet-Boigny van Ivoorkust en Kamoezoe Banda van Malawi, beiden voorstanders van 'n dialoog tussen zwart Afrika en Zuid- Afrika. Dit omstreden punt staat in Rabat helemaal niet op de agenda. LUXEMBURG Roger Rosiers heeft gisteren in de afsluitende in dividuele tijdrit over 7,5 km de aan val van zyn landgenoot Paul Aerts op zijn leidende positie in de Ronde van Luxemburg afgeslagen. Hij zege vierde in het eindklassement met een verschil van zestien seconden. De tijdrit werd overigens gewonnen door de wereldkampioen achtervolging Baert. Deze reed met een gemiddelde van 49.451 km/uur. Het eerste ge deelte van de laatste etappe werd gewonnen door de Fransman Bellone. Uitslag tijdrit: 1. Baert (Belg) 9.06; 2. Guimard (Fr) 0.22; 3. Bracke (Belg) 9,23; 4. Ver- straeten (Belg) 9.26; 5. Schepers (Ned) 9.31; 6. Rosier.s 'Belg) 9.32. 16. Janssen (Ned.) 9.56. Eindklassement 1. Rosiers (Belg) 19.57.37 2. Aerts 19.57.53 3. Hoban «GB> 19.58.22 4 Letort (Fr) 19.58.22; 5. Demuynck (Belg) 19.58.56; 7/8 Martelozzo (Fr), en Dolman (Ned) beiden 19.59.17. LUCKY MEAT vraagt voor haar fabriek te Leiden voor indiensttreding per 10 juli of later accurate chauffeur Dames voor hele of halve dagen. (voor het maken van saté en inpakwerk). Worstmakers Voor haar slagerijen te Wassenaar en Voorschoten Enthousiaste verkopers of verkoopsters Meisjes voor de vleeswaren. Halfwas slagers Sollicitaties LUCKY MEAT HAARLEMMERWEG 49 TELEFOON 01710—20291 LEIDEN Echtpaar zonder kinderen, te Oegstgeest vraagt voor spoedige indiensttreding een: ntern of extern, in overleg te regelen. Uitstekende voorwaarden. Voor sollicitaties: TELEFOON 01710—51172, Koninginnelaan 15, Oegstgeest. Zonwering bedrijf LADAN EN ZN. vraagt in verband met pensionering van onze naaister, een die ons behulpzaam wil zijn bij het vervaar digen van de doeken voor onze zonwering. Werktijd in overleg te regelen. Het liefst 5 halve of 3 hele, dagen per week. Met vakantieafspraken wordt rekening ge houden. MOLENSTEEG 12 - LEIDEN - TELEFOON 21375

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11