L EIDSCH DAGBLAD lotsing bittern: Auto te water: 4 doden ïeen toe- temming tanval op rd-Vietnam 'VERTROUWEN ERG GESCHAAD' vandaag Geregelde gevechten IRA en protestanten doden merikaanse generaal ontslagen Nieuwe fase in Noordierse burgeroorlog rij koel Rel rond ambassa deur van Israel in VS LEIDSCH Üt DAGBLAD TE LAGE UITKERING: 29 RUITEN INGESLAGEN NKV-leider Brussel boos op Industriebond NW Opgericht 1 maart 1860 jpirecteur: G MAANDAG 12 JUNI 1972 No. 33731 •ur: G. Koopman oofdredactenr: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (by vooruitbetaling:), giro 57055, losse nummers f 0,31 Witte Singel 1, Leiden - TeL: 25041, Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, tel 30500 (zat. 18 uur) WITTEM Op rükswe* 78 bij Wittem (Limburg) zijn vanmorgen vroeg drie personen, onder wie een zwangere vrouw die voor de beval ling per ambulance naar het zie kenhuis werd gereden, by een ver keersongeluk omgekomen. Zeven andere personen raakten licht tot ernstig gewond. De slachtoffers zijn mevr. Van Dük uit Gulpen, haar behande lende arts J. M. Haak, eveneens uit Gulpen en de automobilist E. R. uit Kerkrade. Het ongeluk gebeurde toen de Kerkraadse automobilist bij een inhaalmanoeuvre in een bocht van de ryksweg zyn voertuig niet tydig van de linker weghelft kon kragen. Het voertuig botste op de tegemoet komende ambulance-auto en ver volgens op de daarachter rydende auto met de behandelend arts en een kraamverzorgster. De Kerkraadse automobilist, de zwangere vrouw en de arts waren op slag dood. Drie passagiers in de auto uit Kerkrade raakten gewond evenals de echtgenoot van mevr. Van Dijk en een verpleger van de GGD-Heerlen in de ambulance auto. De bestuurder van de ambu lance-auto moest met snijbranders uit de wrakstukken worden bevryd. Ook de kraamverzorgster in de volgauto raakte gewond. ROTTERDAM (ANP) In Rot terdam is gisteravond een perso nenauto te water geraakt. Vier mensen vonden daarbij de dood. Door onbekende oorzaak reed de auto met vyf inzittenden de Rotterdamse handelaar J. M. Veth (44), zijn echtgenote (42) en drie zoons (17, 14 en 12) het water van de Parkkade in. Alleen de 12-jarige Ferry kon door een politieman worden gered. Naar de overige inzittenden hebben kikvorsmannen van de Rotter damse politie lange tyd gezocht. In de loop van de nacht werden de stoffeiyke overschotten van de slachtoffers gevonden. eneraal Lavelle Bilt verwacht van vanavond lorgenavond:perioden met zon i en daar een bui. In het alge weinig wind. Minimumtempe- n vannacht ongeveer 8 graden aatselijk mistbanken. Maxima a omstreeks 18 graden. (Opgemaakt om 12.20 uur) ip: 4.20 uur: onder: 21.01 uur. op 6.11 uur; onder: 22.59 uur rater te Katwijk te 4.10 uur 44 uur, laagwater te 0.05 en WASHINGTON (AFP) Gene raal John Lavelle. commandant van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in zuidoost-Azië, is in maart uit zijn functie ontheven en gedegra deerd omdat hij zonder toestemming opdracht had gegeven voor het bombarderen van militaire doe len in Noord-Vietnam. Dit heeft de New York Times bekend gemaakt. In het eerste kwartaal van dit Jaar hadden de woordvoerders in Wash ington herhaaldelijk met nadruk ver klaard dat geen enkele aanval op mi litaire doelen werd uitgevoerd ten zij in antwoord op een actie tegen een Amerikaans vliegtuig of wan neer een raketlanceerbasis was ont dekt. Antwoord In februari waren volgens Noord- Vietnam 139 bombardementen uit gevoerd terwijl de Amerikaanse autoriteiten slechts van veertig spraken. Volgens Congres-kringen had generaal Lavelle zyn superieuren gewaarschuwd voor de militaire kracht van Hanoi en de gesignaleer de uitbreiding van materieel. Hij had zich gefrustreerd gevoeld door uitblijven van maatregelen JERUZALEM (AP) De nauwe lijks vertiulde oproep tot herverkie zing van president Nixon, die d< Israëlische ambassadeur in Washing ton Jitzjak Rabin voor de Israëlische radio heeft afgelegd, heeft in di plomatieke en regeringskringen gro te beroering verwekt. Rabin zei in het op de band opgenomen interview dat Nixon als geen andere Amerikaanse presideht voor hem. de belangen van Israël had verdedigd door in zijn bespre kingen in Rusland zonder omwegen te stellen dat het Amerikaanse volk de verplichting op zich had genomen de staat Israël in leven te houden. „De Russen weten dat zy te maken hebben met een president die be reid is risico's te nemen, en gedurf der besluiten durft te nemen dan de gemiddelde politieke vertegenwoor digers van de V.S. Wij moeten er voor zorgen dat zij die Israël heb ben geholpen bedankt worden", aldus de ambassadeur. In politieke kringen wordt gezegd dat Rabins verklaring geïnterpreteerd kan worden als een inbreuk op de diplomatieke afzijdigheid en als een inmenging in de interne zaken van de Verenigde Staten. Volgens zegslieden is vooral het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken ontsteld, en zal de kwestie vermoe delijk vandaag op het kabinetsbe raad ter sprake komen. 18 PAGINA'S De Zweedse autocoureur Jo Bon nier. voorzitter van de vakbond van Grand Prix-ryders en groot voorvechter van veiligheid op en rond de circuits, is nu ook zelf het slachtoffer geworden van zyn ge- vaarlyke beroep. In de 24 uur van Le Mans, enkele uren nadat zyn co-equipier Gys van Lennep hem het stuur weer had overhandigd, verongelukte de 42-jarige Zweed na een botsing met de Ferrari van de Zwitser Florian Vetsch. Dit dramatisch nieuws op de eerste pagina (er zyn er zes) van de maandagse sportspiegel PAGINA'S 7—12 O Manége voor gehandicapten aan Wassenaarseweg officieel geopend PAGINA LEIDEN Wantrouwen De New York .Times citeert een diplomaat, die vertelde dat de af wijkende cyfers betreffende het pre ciese aantal beschermingsbombarde menten in Noord-Vietnam het we derzijds wantrouwen tussen Hanoi en Washington had doen toenemen. Een onder-commissie van het Huis van Afgevaardigden zal een onder zoek naar de kwestie beginnen. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs n 'k word abonnee per 27 juni 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. f] Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: idres: floats: •ronummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder 08tzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 14, Lelden. I or ster Icicit buitenlandse studenten deporteren PRETORIA (AP) Buitenlandse studenten-agitatoren zullen worden gedeporteerd, terwijl de eigen mili tante studenten door nieuwe wetten aan banden zullen worden gelegd. Dit heeft premier John Vorster van Zuid-Afrika verklaard naar aanlei ding van de eerste grootscheepse de monstraties vah blanke studenten in Zuid-Afrika. In een rede, die hij zaterdag uitsprak in de Tsoemeb in Zuidwest- Afrika verklaarde Vorster, dat bui tenlandse studenten misbruik hebben gemaakt van de Zuidafrikaanse gast vrijheid. Tijdens de demonstraties, zijn in vier steden ruim 600 arresta ties verricht. Honderden studenten, merendeels Afrikaanse Aziaten en kleurlingen zijn geschorst omdat zij de blanke universiteitsfunctiona rissen hebben getrotseerd. De botsing tussen de regering en de studenten strekt zich echter veel verder dan de campus uit. De kwestie van de poli- tie-wreedheid overschaduwt thans de oorspronkelyke kwestie van apart heid en onderwijs. Het belangrijkste is misschien de groeiende achter docht tussen de Afrikaans spreken den en de Engels sprekenden. Gemaskerde leden van het protestantse Ulster Defensieleger bij de barricades die hun wijken moeten afsluiten. De barricades en de afsluiting zijn geinspireerd op de wijze waarop het IRA sinds lang de toegang tot de rooms- katholieke wijken in Londonderry en Belfast onmogelijk maakt. Het IRA werpt zich in die wijken op als de enige autoriteit en noemt ze bevrijde gebieden. LEIDEN Twee broers uit Lei den, resp. 46 en 43 jaar oud. hebben zaterdagmiddag op luidruchtige wij ze uiting gegeven aan hun misnoegen over een naar hun mening te lage uitkering van de Sociale Dienst. Zij haalden er hun gram door van het gebpuw aan de Langebrug negenen twintig ruiten in t-p slaan Het twee tal maakte -''aa-bii van een paraplu en de blote vuist. De politie kon de boze broers na door voorbij gangers te zijn gewaarschuwd ter plaatse in de kraag pakken. Het duo bleek onder invloed van sterke drank te verkeren. BELFAST (Reuter, UPI, AP) Britse troepen in Belfast stonden vanochtend voor de bijna hopeloze taak vechtende pro testanten en rooms-katholieken te scheiden, die in drie wijken elkaar bestreden. „We worden door beide partijen beschoten, aldus een woordvoerder van het Britse leger. In de betrokken wijken is men begonnen de vrouwen en kinderen te evacueren. De gevechten laaiden weer op na een korte pauze rond middernacht. Gisteravond werden bij de confron tatie tussen rooms-katholieken en protestanten zeker drie burgers ge dood. In Londonderry sneuvelde een Brits soldaat door kogels van een sluipschutter. De gevechten begon nen nadat protestanten en katholie ken elkaar met stenen hadden be kogeld. Dit voorval was het begin van een verwoede schietpartij. Het ergst was de strijd in de katholieke wijk Ardoyne, een burcht van het Ierse Republikeinse leger. De regelrechte confrontatie tussen katholieken en protestanten in gere gelde gevechten vormt een nieuw element in d'e strijd ixi Ulster. Hoe wel het al eens eerder tot confronta tie: tussen beide groeperingen kwam droegen de gevechten een bijzonder ernstig karakter juist omdat de Brit ten nauwelijks tussen beide konden komen. In navolging van de rooms- katholieke IRA sloot de protestantse Ulster Defensie Association zaterdag alle protestantse wijken met behulp van biertonnen, autowrakken boomstronken af. Tienduizenden mannen gekleed in paramilitair te nue, camouflagepakken en gevechts helmen, met bivakmutsen voor het gezicht hadden in enkele uren twee derde van Belfast bezet. Waarschuwing Hoewel een groot deel van de actie gisteravond werd beëindigd vormt 't optreden van de protestanten toch een teken aan de wand. Het is een laatste waarschuwing aan het adres v. d. Britse .onder-minister voor Ul ster Whitelaw, aldus een woordvoer der. Als de door de katholieken af gesloten wijken door het Britse leger blijvend worden gerespecteerd zul len de protestanten op hun beurt permanente "heiligdommen" of for ten oprichten. UTRECHT De Industriebond NKV is boos op de Industriebond NW. Voorziter P. Brussel van de katholieke vakbond zei vandaag op de vergadering van de cenitrale raad van zyn bornd in Utrecht, dat het feit dat de Industriebond NW een door de NKV voorgedragen kandidaat - werknemers - commis saris voor Hoogovens Hoe9Ch heeft geboycot, "het vertrouwen van zijn Industriebond in die Indusriebond NW ernstig heeft geschaad". De fractie van de Industriebond NW onthield zich in de onderne mingsraad van Hoogovens Hoesch van stemming, toen de verkiezing van de door de NKV voorgedragen kandidaat werknemers - commis saris de heer E. Hulshof, aan de orde kwam. Dat had bot gevolg dat de stemmen staakten en de verkiezing ongeldig werd. NW-kandidaat Kloos. oud-voor zitter van het NW, werd wèl geko zen als tweede werknemerscommis saris. De bezwaren van de NW-bond tegen de heer Hulshof zijn volgens hun katholieke collega's niet steek houdend. Zo zouden NW-ers heb ben aangevoerd, dat de NKV-kan- didaat niet voldoende kennis van de Duitse taal heeft, en interna tionale ervaring ontbeert. Brussel: „Alsof de NW-commissaris deze kennis en ervaring wel heeft. Het eerste argument verdwijnt trouwens helemaal in het niets, wanneer men bedenkt dat in de gefuseerde on derneming Nederlands voertaal is, en dat de Duitse commissarissen deze taal niet beheersen". De NKV-bond is dan ook niet van plan de kandidatuur van de heer Hulshof, een oud-vakbonds bestuurder, in te trekken. De heer Brussel beklemtoonde overigens dat noch de kwestie Peiger-Industrie bond NW een conflict waarin het NKV zich afzijdig houdlt noch de ruzie met het NW over de metaal-cao het vertrouwen in de NW-collega's heeft geschokt. Wèl deed hy wat betreft de zaak Peiger een beroep op beide partijen om "een tot niets leidende prestige - strijd te voorkomen en in verant- woordeiykheid naar een voor allen aanvaardbare oplossing te streven". Zulks terwille van de toch al niet gunstige wertogelegenheidsso/Uiatae in Emmen, NKV-bondsleider P, Brussel teuws Vandaag honderd jaar gele den stond in de krant: Van verschillende plaat sen wordt melding gemaakt van huldébewijzen aan de nagedachtenis van den heer Thorbecke, waarvan de meeste strekken om uit te spreken, dat een blijvend qedenkteéken voor den over leden Staatsman behoort te worden opgericht. Thans loopen in den nachtsneltrein der Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen van Am sterdam naar Noord- Deutschland nieuwe expres- selijk daarvoor gebouwde rijtuigen. Door caoutchouc schijven is de gang van die rijtuigen zoo stil en rustig, dat men van het onaange name schokken en slingeren der gewone rijtuigen niets bespeurt en, niettegenstaan de de groote snelheid waar mede de trein rijdt, zeer ge makkelijk en zonder eenige vermoeienis daarin kan le zen. Te Parijs is 4 en 5 Juni het Internationaal Congres gehouden van de "Académie des Maitres de Danse de Paris". De heer W. F. van Wijk, dansleeraar te Leiden, die dit Congres bijwoonde, deelt ons mede, dat er dans- leeraren tegenwoordig wa ren uit alle deelen der wereld Er loerden eenige nieuwe sa- londansen gedemonstreerd, o.a. de "Passetto" van den Parijsche professeur de danse Valentin. Deze dans heeft een geheel nieuw rhijthme en zal ongetwijfeld in het aanstaande seizoen opgang maken. Tengevolge van de daling van de kroon is allerwege in Oostenrijk een geweldige prijsverhooging ingetreden, welke gemiddeld op 100 per cent is te stellen doch voor de restaurants en koffie huizen 150 percent be draagt.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1