leer werklozen in westen PvdA: abortusteam gevaarlijk RUDEN STRAFBAAR NA VIER BORRELS n mei geringe afname arbeidsreserve OPMERKELIJKE SUGGESTIES slechts één dag WORDT IN KOMENDE VEEL DUURDER rtters gaan eigen king" weg Twijfel over wijze van behandeling wetsontwerp in Kamer VOOR STEUN AAN DE PERS [O 9 JUNI 1972 BINNENLAND PAGINA 7 ADVERTENTIE Voor zaklantaarn en radio: V De Philips batterij is okido.J Als het zomer wordt, moet U Juist een goed kostuum bezitten, dan immers wordt het gezienl Daarom hebben wij deze, nü nog verrassend voordelige aan bieding: lichtgewicht kostuums, TRE- VI RA met scheerwol. Kostuums waar van de enorm lage prijzen de groto verrassing zijn IV n Oil TE LEIDEN: Haarlemmerstraat Den Haa^: De steunmaatregelen voor de pers die de regering heeft aangekondigd hebben vanuit de re geringsfracties twee opmerkelijke suggesties opgeroep. De ARP-fractie stelt voor de kijkers met een kleurentelevisie een hogere omroepbijdrage te laten betalen, dan gewone tv-kijkers. De KVP-fractie vindt, dat het inge stelde bedrijfsfonds voor de pers langer moet blijven bestaan dan de regering voorstelt. ..Je kunt niet steeds maar over ziekte van de pers praten en dan voor een beperkte tijd medicijnen toedienen. Dan gaat de patiënt toch nog dood", zed van morgen mevrouw Gardeniers-Be - rendsen. De regering wil het fonds tot 1976 laten bestaan en jaarlijks voeden met een toeslag van 5% op de STER-tarieven. Dagbladen die aan het herstructureren zijn kunnen geld uit het fonds lenen. Voorts wil de regering dit Jaar en volgend jaar vijftien miljoen gulden aan de dagbladen beschikbaar stel len uit de omroepgelden. dit Jaar komt het geld uit de reserves van de omroep. Volgend Jaar uit de op brengst van de STER-reclame. De inkomstenderving van de om roep zal worden gecompenseerd door een extra verhoging per 1 Ja nuari van de omroepbijdrage van kijkers en luisteraars. Prinses Beatrix en prins Claus bezochten op de laatste dag van hun bezoek aan Brabant een boomkwekerij in Oudenbosch, waar zij een demonstratie in het enten van bomen te zien kregen. Japans smartegeld Japan zal de slachtoffers of hun nabestaanden van het bloedbad dat Japanse ex tremisten onlangs aanrichtten op het vliegveld Lod bij Tel Aviv in to taal 1,5 miljoen dollar aan smarte geld betalen. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Tokio zegt in een verklaring dat de regering hier toe heeft besloten "in verband met het bijzondere karakter van het inci dent". De betaling moet worden ge zien als "een uiting van sympathie met degenen die door het incident hebben geleden". In Artis werd gistermiddag de Mini-Zoo geopend. Het is een speciale afdeling voor de aller kleinste bezoekertjes, die in de Mini-Zoo in contact kunnen ko men met kleinere dieren. De ver zorgers geven uitleg over de leef wijze van de dieren, zoals deze hangstaartaap. Alcoholgrens bij 0,5 promille DEN HAAG Wie na het drinken van drie of vier borrels in een auto rijdt is binnenkort strafbaar. Zijn rij bewijs kan dan worden ingetrokken Als de politie een te groot verbruik van alcohol vermoedt, kan zij een rij verbod opleggen van acht uren. Als voorproef gaat de politie zogenaamde "adembuisjes" gebruiken om het al coholgehalte in het bloed globaal te schatten. Wie de verdenking op zich laadt, dat hy teveel heeft gedronken kan verplicht worden een bloed proef te ondergaan. Dit zijn enkele maatregelen waar regering en Tweede Kamer het gis teren over eens zijn geworden. Zij zijn het gevolg van enkele wijzigin gen in de Wegenverkeerwet. In dsze wet zal naast het bekende artikel 26 een bepaling worden opge nomen, dat weggebruikers bij wie een alcoholgehalte van 0.5 pro mille is aangetoond strafbaar zijn. Dit promillage wordt bij het gebruik binnen een bepaalde tijd van drie of vier borrels bereikt. Er is nog geen overeenstemming tussen regering en Kamer over de vraag of bij het passeren van de 0,5 grens een overtreding, dan wel een misdrijf wordt begaan. De regering vindt, dat het een misdrijf is. Verkeerminister dr. W. Drees jr. heeft dit in scherpe be woordingen toegelicht. "Het is mis dadig Je conditie als weggebruiker te verminderen door alcoholgebruik", zei Drees. "Mensen die na alcoholge bruik in een auto stappen scheppen bewust een gevaar voor medewegge bruikers". Minister mr. A. M. M. van Agt (Jus titie) verwierp ook de suggestie van mej. mr. A. Goudsmit om over schrijding van de alcoholgrens als 'n overtreding te zien. "Dan is het een zaak van de kantonrechter en is een schikking mogelijk. De verdachten kunnen dan denken: het mag wel niet, maar zo erg is het nu ook weer niet", zei hij. De woordvoerster van D '66 had Juridische bezwaren tegen de norm van 0,5 promille. Zij kreeg steun uit de fracties van de PvdA en WD. Ook DS '70 neigde tot haar opvat- i ting. Om duidelijk te maken, dat het wel een nieuw delict betreft wilde zij I er een overtreding van maken ter onderscheiding van het misdrijf van artikel 26. De Tweede Kamer heeft to eersite instantie terughoudend gereageerd'op deze relatie tussen verhoging van de omroepbijdrage en de steun aan de pers. De PvdA-er Roethof 4s het ermee eens, dat de regering de dag bladen wil steunen, maar het geld zou gevonden moeten door een be lasting op alle soorten advertenties. Woordvoerders van ARP en KVP doen hun best de koppeling steun aan de pers: verhoging omroepbij drage tie vervagen. De ARP meent bovendien, dat de reclametarieven voor Nederland II (nu een derde van die voor het eerste net) kunnen worden ver hoogd. Mevrouw Gardeniers zei: „Je mag de individuele burger niet dwingen door zo'n gerichte maatre gel te betalen voor iets dat hij niet wil". werkloosheid is in mei iets teruggelopen, aldus het jerslag van de arbeidsmarkt van het ministerie van Zaken. Eind mei waren 77.900 mannen werkloos (8200 dan in april) en 13.400 vrouwen (800 minder dan in td daarvoor)De voor het seizoen gecorrigeerde geregi- f arbeidsreserve is echter gestegen met 2000 tot 119.200. ging van het voor seizoen rde cijfer deed zich hoofd- oor in de westelijke en oos- ovincies. De daling ten op- vorige maand van het ab- fex betrof vooral de bouw- (4380), losse arbeiders lauffeurs (570) en horeca- (620). In de belangrijke oepen metaalbewerkers en en kantoorpersoneel was de eidsdaling echter zeer ge- ge recessie (1966/1967) iitend betrekking op de re- het westen, terwijl in het een grote spanning op de rkt bleef bestaan. In de scessie heeft het westen de grote steden een deel, terwijl in de overige werkloosheid niet hoger d 1967. Wel is er duidelijk een andere samenstel ler bouwvakarbeiders en aalbewerkers en handels- personeel) ijkmatig iming in de werkloosheid den vorig Jaar heeft zich atig over de provincies it hangt onder meer sa- iet feit, dat de bouwnijver- conjuncturele inzinking pt" en al spoedig werkne- ontslaan. Deze werkzoe- irden niet als zodanig ge- hun werkgemeente, maar beidsbureau in hun woon- leidde in het najaar van d snelle werkloosheidsstij - enthe, Gelderland, Noord- n Limburg, waar boven ra groot aantal uit Duits- terende pendelaars (voor- louwvak arbeiderswer- ïreven. rste vijf maanden van dit e werkloosheid snel op in Overijssel, Noord- èh dd en Zeeland, onder in de situatie in de metaal, kledingsiiidustrie, terwijl bedrijfstakken ook veel delen onder het admini- 1 »ger werkloosheid van beneden 23 jaar (man- 7, ld met 1.800, waarvan 550 lieden 19 jaar. De groot- in kwamen voor in het d zuiden van het land. konden met rnamie in heit eer enige honderden ou- dskrachten worden her- Ie westelijke provincies is op de arbeidsmarkt, wat dan in de omliggende ge- i situatie wordt nog geac- door de conjuncturele in- q dit moment. De geregi- Nieuwe vorm jeugdwerk loosheid NIJVERDAL Er manifes teert zich in Nederland een soort Jeugdwerkloosheid, vol gens voorzitter Huib Groeneveld Jr. van de CNV-werkende Jon geren. Werkgevers weren in toe nemende mate Jongeren uit hun bedrijven als die Jongeren onder de ééndaagse leer- en vormings plicht vallen. "Dat is dan de bijdrage van de zijde van het bedrijfsleven aan de vereffening van het on recht. dat vele Jaren aan de Jongsten in het arbeidsproces is aangedaan", zei Groeneveld op een bijeenkomst waar schoolver laters van lts'en, huishoudscho len en mavo's werden voorbe reid op wat hen te wachten staat. Volgens Groeneveld is het he lemaal droevig gesteld nu zulke "getroffen Jongeren" moeten aankloppen bij nationale om budsman Marcel van Dam om hun rechten te claimen. Groeneveld noemde het be nauwend dat er nog altijd geen compensatieregeling is getroffen voor het wegvallen van één dag loon per week door de eendaagse leer- en vormingsplicht. Zeker nu vanaf 1 augustus naast de 15- ook de 16-Jarigen onder deze plicht gaan vallen. streerde arbeidsreserve, uitgedrukt in procenten van de mannelijke afhan kelijke beroepsbevolking, lag eind mei 1972 in alle drie steden hoger dan het landelijk gemiddelde van 2,8 procent (Amsterdam, 3.4 pet., Den Haag 2,9, Rotterdam 2,9). Ter wijl dit percentage voor bijna alle overige rayons in Noord- en Zuid- Holland (met uitzondering van Lei den) tussen 1 en 2 procent lag. Hierbij kan worden gewezen op 't gebrek aan ruimte voor vestiging van nieuwe of uitbreiding van bestaan de bedrijven, waardoor de activitei ten in de bouwnijverheid in de loop der jaren zij-n verminderd. Voorts wordt het werkloosheidscijfer in de steden, met name in Amsterdam be ïnvloed door de aanwezigheid van betrekkelijk grote groepen personen, die door diverse aanpassingsproble men niet onmiddellijk in het ar beidsproces kunnen worden ingescha keld. AG (ANP) De directeur uringsinstituut voor wa- takelen KTWA N.V., ir. G. lerwacht dat over vijf of ITerdam De twee ers die op 29 maart door ninklijke Scherpschutters- §ag Rotterdam werden "d, zullen de kans krij- h bij een andere vere- aan te sluiten. De leden dan zelf voor hun lid- 1 &ap moeten bedanken, elde de president van de tiamse rechtbank, mr. L. Reuder, in het kort dat de twee leden had ingespannen voor. Het ge- tot 27 Juni aangehouden beide schutters de gele id te geven te zien of zij Were verenigingen terecht n. butters werden geroyeerd, I zij zouden heb- ^weigerd in de sociëteit 'n üt te brengen op de Jong 's van prinses Margriet W Pieter van Vollenho- is de raadsman van Utters zaten de leden met •ar introducees te praten fe voorzitter zich met gla- riry in het gesprek meng- zei dat er onmiddellijk *n Jioest worden uitgebracht, aanvankelijke aarze- h mijn cliënten van 'n Jg was geen sprake 'richt tegen deze wijze édelen", aldus raadsman an Staden Ten Brink. zes Jaar de landelijke waterprijs, die nu gemiddeld 65 cent per m3 is ge stegen zal zijn tot een gulden per m3. Dit omdat de waterleidingbedrijven steeds nieuwere apparatuur moeten aanwenden om het vuiler wordende oppervlaktewater te zuiveren. Ir. Wijnstra heeft dit gistermiddag in Rijswijk gezegd op een persconfe rentie die is gehouden omdat het KTWA, eigendom van de Nederlandse Waterleidingbedrijven, enige tyd ge leden „geruisloos" een nieuw speur werklaboratorium in gebruik heeft genomen. Het speurwerk is gericht op die sectoren van de waterleidings- techniek, die niet door de waterlei dingbedrijven zelf worden onder zocht. De behoefte aan water neemt snel toe. In 1850 begonnen de eerste wa terleidingbedrijven hun taak en 100 jaar later, in 1950, bedroeg het ge bruik 300 miljoen kubieke meter. Thans is het Jaarlijks gebruik 900 min m3, waarvan 500 m3 voor huis houdelijk gebruik. Daarnaast voorziet een deel van de industrie zichzelf met water: 500 miljoen m3 per jaar. Verwacht wordt dat in het jaar 2000 de waterleidingbedrijven hun pro- duktie verdrie- of verviervoudigd zullen hebben. Ir. Wijnstra denkt dat wij over en kele tientallen jaren twee keer zoveel water gebruiken als nu Van het naar huizen getransporteerde leidingwa ter is minder dan tien procent be stemd voor menselijk gebruik, zo vertelde hij nog. De rest is „trans portmiddel". Franse kernproeven De Franse minister van Defensie Debré heeft gisteren gezegd, dat Frankrijk zijn atoomproeven in de Stille Oceaan van de zomer gewoon zal doorzet ten ondanks de protesten over de he- e wereld en een dreigement van de regering van Peru dat het de diplo matieke betrekkingen met Parijs zal verbreken als de proeven zullen door gaan ."Er is geen enkel bewijs dat deze proeven ook maar de minste schade aanrichten", aldus Debré. Wps batterijen voor uw speelgoedauto komt kopen) Jftokt de verkoper de raampjes voor u schoon. J DEN HAAG De bijzondere com missie uit de Tweede Kamer, die zich onder voorzitterschap van mr. A. Geurtsen (VVD) bezig houdt met de abortus-wetgeving, zal binnenkort moeten beslissen of gelijktijdige openbare behandeling van het ver wachte wetsontwerp van de regering en van het initiatief-wetsontwerp van de PvdA-ers dr. J. H. Lamberts en dr. H. J. Roethof mogelijk is. Het ail enkele malen aangekondigde, maar nog steeds niet ingediende wetsoptwerp van de ministers Stuyt (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) en Van Agt (Justitie) waarover bin nen het kabinet nogal verschillend wordt gedacht wordt namelijk vol gende week verwacht. Intussen is de memorie van ant woord van het ontwerp-Lamberts- Roethof verschenen. Daarin schrij ven de indieners dat de gedachte aan een gelijktijdige openbare behande ling van beide wetsontwerpen door hen niet bij voorbaat verworpen wordt. De vraag doet zich echter voor of gelijktijdige behandeling uit een oogpunt van wetgevingsproce dure wel goed mogelijk is. Boven dien achten de initiatiefnemers ge lijktijdige behandeling alleen verant woord. wanneer Kamer en regering willen meewerken aan een behande ling van het regeringswetsontwerp binnen afzienbare termijn. Nog voor het reces, dat aan het ein de van deze maand begint, wil com missievoorzitter Geurtsen de bijzon dere commissie bijeen roepen. In dien het regeringswetsontwerp in derdaad omstreeks half Juni komt, zou het voorlopig verslag eind au gustus klaar kunnen zijn. Tegen het einde van het jaar of uiterlijk begin januari zou dan. volgens dr. Lamberts, de openbare behandeling van beide wetsontwerpen plaats kun nen hebben. In de memorie van antwoord op hun bijna twee jaar geleden inge diende initiatief-ontwerp, dat de door artsen uitgevoerde zwangerschaps- verstoring wil legaliseren, geven de indieners nogmaals hun oogmerken aan: het sterk terugdringen van het onrustbarend hoge aantal illegale gevallen van abortus in ons land; het waarborgen van de volksge zondheid het opheffen van rechtsonzeker heid; het scheppen van grotere ruimte voor de persoonlijke verantwoor delijkheid van de vrouw en van de arts door het wegnemen van wet telijke belemmeringen, die in bre de kring als ongerechtvaardigd worden ervaren. In hun antwoord op de zeer vele vragen, die het wetsontwerp bij de Kamerleden heeft opgeroepen de memorie van antwoord telt 47 pagi na's verzetten de heren Lamberts en Roethof zich opnieuw krachtig tegen de gedachte, dat een team over abortus zou moeten beslissen. Volgens dr. Lamberts werkt een team vertragend, wat gevaarlijk voor de vrouw kan zijn: uitge breide onderzoeken hebben aange toond. dat na de 12e week het risico voor de vrouw vijf maal zo groot is als daarvoor. In verschillende lan den Polen. Zweden, Amerika is men dan ook van de team-ge dachte teruggekomen. In ons eigen land hebben de twee ontstane teams. In Rotterdam en in Leiden, zichzelf inmiddels weer op geheven, omdat zij zich overbodig achtten. "Het eerste vertrouwen moet bij de artsen liggen", vinden de indieners van het wetsontwerp, die daarbij de overgrote meerder heid van de leden van de Ko ninklijke Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering van de Geneeskunst aan hun zijde weten. Verplichte behandeling in een al gemeen ziekenhuis willen de ini tiatiefnemers niet voorschrijven. Het zoekenhuis lijkt weliswaar voor delen te bieden bU onverhoop te complicaties, maar de behande ling in poliklinieken is ook medisch verantwoord. Bovendien schiet de behandelingscapaciteit van de meeste ziekenhuizen op dit ogen blik nog tekort. Abortus moet volgens de indie ners van het wetsontwerp in het ziekenfondspakket worden opgeno men. Registratie blijven zij echter afwijzen. Niet de medische registra tie. maar wel wat zij noemen de schijnvertoning, die in het regeer akkoord wordt voorgeschreven: de verplichte melding van abortus-ge vallen aan de regionale inspecteurs van de volksgezondheid, „alsof de overheid een oogje in het zeil moet houden". De consequentie hiervan zou zijn, dat het rijbewijs van iemand bij wie j een alcoholpromillage van net bo- ven 0,5 wordt aangetroffen, niet kan j worden ingetrokken. In de zienswij ze van de regering is men het rijbe wijs kwijt als de bloedproef over schrijding van de fatale grens aan geeft. Vrij algemeen was in de Kamer de steun voor een in een motie neerge legd voorstel van de PvdA-er drs. E. van Thijn. Hij wil de bloedproef vervangen zien door een ademtest, zodra zo'n ademtest net zulke be trouwbare gegevens oplevert als een bloedproef. Van Thijn vond het een voordeel, dat de ademtest een methode Is waar geen arts aan te pas hoeft te komen. Minister Van Agt was optimistisch gestemd over de medewerking van artsen aan de verplichte bloedproef. Op aandrang uit de Kamer zegde hij overleg met de medische wereld toe.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7